Onzekerheid als enige zekerheid REGIO Jfei Loek van Bemmelen een leven lang 'wild' van biljarten= zaterdag 2 NOVEMBER NAVRAAG Een 90-jarige vrouw uit Leiden deed donderdag aangifte van bero ving van haar pinpas, door twee ongeveer 6-jarige kinderen. Ze winkelde in De Kopermolen in de Leidse Merenwijk en werd gevolgd door en vrouw met twee kleine kinderen. Die graaiden bij bakker CHRISTIAAN DE WIT in haar tas. Toen ze daar wat van zei, ging het stel er vandoor. Thuis ontdekt de vrouw dat haar pinpas was gesto len. Ook was er geld van haar rekening gehaald. Navraag bij de bak ker. Heeft u iets gemerkt van die beroving? „Nee. Was dat wel hier? Een beroving? Ik weet er niets van. Ik denk dat ik dat wel zou merken aan de verontwaardigde reactie van die me vrouw." d rs Nou, het moet toch echt bij u gebeurd zijn, want er is geen andere bakker in de Kopermolen. „Ja, dat zal dan wel, als u het zegt." Heeft u op andere mo menten gemerkt dat in de Kopermolen kinderen het publiek lastigvallen? „Nee, als mensen dat zeg gen, dan lijkt me dat sterk overdreven. Je hebt hier wel eens wat Somalische kinderen die 's avonds rondfietsen, maar dat is alles. Daar kun je gewoon wat van zeggen als je er last van hebt. Verder han gen hier geen vervelende kinderen rond." Kinderen roven pinpas bejaarde leiden - Een 90-jarige vrouw uit Leiden is bij een bakker in de Merenwijk van haar pinpas be roofd door twee kinderen van naar schatting een jaar of zes. De twee diefjes, die werden be geleid door een vrouw, hadden het slachtoffer even daarvoor in aegaten gehouden bij het pin nen van geid bij een bank. toen zij even later bij de bakker naar binpen liep, graaiden de jongen en het meisje in haar tas. Toen de bejaarde dame daar iets vari zei. gingen de twee de winkel utt Thuis ontdekte zifdat haar pinpas was gestolen. Ook was er al geld van haar bankreke ning gehaaid. Zeer jonge zakkenrollers in en om de Kopermolen, dat moeten winkeliers toch snel in de gaten hebben? Ja, ik denk dat ik dat zou merken. Maar hier weet ik toch echt niets van af. Is het hier wel ge beurd? Heeft u ook niet van andere winkeliers in het winkelcentrum iets gehoord over jonge diefjes? Nee niets. Sorry hoor, maar ik kan u niet verder helpen, tekst: Erna Straatsma UIT DE ARCHIEVEN Anno 1977, woensdag 2 november LEIDEN - De verdere uitgewerkte nieuwbouwplannen van C en A voor de hoek Breestraat-Ketelboetersteeg-Langebrug kregen in de com missie ruimtelijke ordening een overwegend positief onthaal. Uit het doorzetten van ezeer omstreden nieuwbouwplannen mag worden op gemaakt dat dit grootwinkelbedrijf 'groot vertrouwen' heeft in de toe komst van de Leidse binnenstad, beaamde C en A-woordvoerder A.G. Rootinck bij de presentatie aan de pers. In de nieuwe plannen maakt C en A in het geheel geen gebruik meer van het monumentale pand 'Het Gulden Vlies' en de bijbehorende tuin. Wel verdwijnt het 'Hof van Holland' met tuin, waarover nog een beroepsprocedure loopt bij de Kroon. Van de monumentale pandjes aan de Langebrug blijven de gevels gehandhaafd, behalve die van het koetshuis dat opnieuw op gebouwd zal worden in aangepaste stijl. Vanaf 1963 is C en A bezig geweest in Leiden de nieuwbouwplannen van de grond te krijgen. Omdat de nieuwbouw op bovengenoemde hoek aan de Breestraat ten koste zou gaan van enkele monumenten wekten de plannen veel weestand. Wat er met de huidige panden van C en A aan de Botermarkt gaat gebeuren is nog niet bekend. Anno 1977, woensdag 2 november LEIDEN - Oud-politieman Voerman kijkt toe hoe verkeersbrigadier- tjes hun werk doen op de Boshuizerkade. Jarenlang verzorgde hij de verkeersexamens op de lagere school. Nu hij ermee gestopt is, blijkt het erg moeilijk een nieuwe kandidaat te vinden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in dezo rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuilgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mall: dlrectie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mall: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv), 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorglng: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. O HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. tefl eti ld .ïv Grote groep illegalen bevolkt de Leidse regio Een 'onzichtbare' groep van zo'n tienduizend ille galen bevolkt de Leidse regio, zo blijkt uit recent Leids onderzoek. Veelal kwamen ze als 'vluchte ling' naar Nederland, mislukte hun poging om een verblijfsvergunning te bemachtigen en be sloten ze daarna als 'papierloze' verder te gaan. Makkelijk hebben de illegalen het niet, maar alles beter dan een terugkeer naar Afrika of het Mid den-Oosten. Alhagie (28) is een van de vele 'onzichtbaren' die de Leidse regio telt. "Vijf jaar geleden vroeg de jonge Senegalees als 'politieke vluchteling uit Sierra Leone' asiel in Nederland aan. Met een gefingeerde identiteit en een verzonnen verhaal, hoopte hij in aanmerking te komen voor een permanente verblijfsvergunning. Hij wilde het 'gewoon proberen'. „Je kunt altijd nog de illegaliteit in, dacht ik." Grote armoede en een gebrek aan toekomstperspectief waren voor Alhagie de reden om Afrika te verlaten. „Ik wilde hier graag een computeropleiding volgen, om een baan te vinden. Maar dat is niet gelukt, omdat ik geen papieren heb." Toen de kans op een verblijfsvergunning nihil bleek dook Alhagie de illegaliteit in. Meerde re Afrikanen, die hij vanuit het AZC kende, gingen hem voor en wezen hem de weg. Sindsdien verdient hij zijn geld als klusjes man en schoonmaker. „Nee, makkelijk is het niet, maar ik red me wel." Voor Neder landse begrippen mag hij dan een uiterst armoedig bestaan leiden, voor Al hagie is het altijd nog een stuk beter dan het primitieve be staan dat hij in een Senega lees dorp leidde. Hij heeft een kamer (in huis bij een Afrikaanse vriend in de Leidse Merenwijk), een mobieltje en een eigen televisie. Primaire le vensbehoeften van ie dere Nederlander, maar voor de meeste Afrikanen pure luxe. Dat hij onverzekerd rondloopt, dat zou wat. In Senegal had hij ook geen ziektekos tenverzekering. Wat dat betreft is hij hier ook beter uit, want een Leids netwerk van huisartsen, tandarts, maatschappelijk werkers en ziékennuizen is bereid om onverzekerde illegalen en daklozen te helpen. Een vangnet dat sinds 1994 actief is. De Stichting Koppeling biedt bovendien uitkomst als illegalen een medische behande ling niet kunnen betalen: in 1998 heeft de stichting een bedrag van ruim vierenhalf miljoen euro be schikbaar gesteld voor medische voorzieningen voor 'onzichtbaren'. Terug wil Alhagie voorlopig niet. Als hij voldoende geld heeft verdiend misschien wel. „Ik heb geen familie meer. Mijn ouders zijn overleden en werk kan ik in Afrika toch niet vinden." Van de roep om een harde aanpak van illegalen ligt Alhagie niet wakker. Een Afri kaan die in zijn eentje als als gelukszoeker naar Europa afreist, is wel wat gewend. Armoede is voor het merendeel van de illegaal levende migranten het belangrijkste motief om naar het westen te trekken. Veelal zijn illegalen jonge, alleenstaande mannen uit Afrika en het Midden-Oosten. Slechts een enkeling vlucht vanwege politieke problemen in het geboorte land naar Nederland. Al wenden de meeste mi granten wel mestal politieke problemen voor, in de hoop op een verblijfsvergunning. De rijks overheid geeft economische vluchtelingen im mers geen enkele kans op een verblijfsvergun ning. Uitgeprocedeerde asielzoekers vormen een apart categorie illegalen. Het zijn migranten die juist alles in het werk stellen om een verblijfs vergunning te krijgen en legaal te worden. Eva (45) leeft in grote onzekerheid in Katwijk, maar weet één ding heel zeker: ze gaat nooit meer terug naar Ge- .^r.v-vN orgië. Haar tijdelijke verblijfs- vergunning is verlopen en een verlenging krijgt ze vooralsnog niet. Het antwoord op een nieu we asielaanvraag mag ze niet in Nederland af wachten. Ze is sinds juli 'illegaal', al wil ze daar zelf niets van weten. „Er zijn heel veel fouten gemaakt tijdens de asielaanvraag. Mijn advo caat gaat het opnieuw proberen." In de zomer is haar uitkering stopgezet en nu moet ze, samen met dochter Helena (19) en zoon Milan (17), van de woningbouwvereni ging het huis uit. Als lid van de baptisten-ge meente krijgt ze hulp van de kerk, die tijdelijk onderdak voor haar kan regelen. „Ik ga van middag kijken waar ik naartoe moet", zegt ze, op een stoel tussen stapels huisraad en verhuis dozen. „Ja, het is allemaal heel moeilijk nu, maar ik zal niet zeuren. Het kerbestuur schrijft en brief aan de burgemeester om te vragen of ze mij toch willen helpen." Ruim acht jaar is Eva in Nederland en nu heb ben de autoriteiten beslist dat ze terug moet naar haar geboorteland, dat grensconflicten met Rusland uitvecht. „Teruggaan kan niet. We hebben daar geen toekomst. We hebben geen huis in Abchazië, waar we vandaan komen, en geen werk. Mijn kinderen kunnen daar nooit een baan vinden, want ze spreken de taal niet goed genoeg. Daarvoor zijn ze veel te lang in Nederland. En onze gezondheid is te slecht om terug te gaan." Ze wijst op haar doch ter, die in Nederland aan haar id gezondheidsklachten. Vroeger had ik nerge: last van, maar de laatste tijd gaat het heel sIior met me." Haar advocaat hoopt de Nederlarde staat alsnog te kunnen overtuigen, met eenlijn roep op 'medisch gronden'. Drz De illegale status had onmiddellijk tot gevol m dat dochter Helena niet meer naar school kee Ze wilde dit seizoen de opleiding 'handel' bvei het Regionaal Opleidingen Centrum volgenin maar de schoolleiding nam haar niet aan. lit „Mensen die nog geen verblijfsvergunning ing ben, nemen we niet, heeft de school gezegdvoi Haar broer van 17 gaat wel naar school. „Trop; zijn achttiende kan hij op school terecht, da)e mag hij ook niet meer verder studeren.sg. Eva gaat er niet vanuit dat ze Nederland uit worden gezet, zoals inmiddels demissionair LPF-minister Nawijn, van plan was met illej len. Nawijn? Nee, dat volgt ze allemaal niet ze heeft andere dingen aan haar hoofd. „Eej^ beetje bang ben ik wel, maar wat kan ik doe J Ik wacht het maar af, zoals ik de afgelopen j ren ook heb gedaan. Wachten, wachten en f— eens wachten. Uit oogpunt van bescherming van privacy z\ niet de echte namen van de geïnterviewden fA< bruikt. ndi toi Erna Straatsma ?es De Leidse regio telt, zo blijk uit onderzoek, zo'n tienduizend 'onzichtbare' illegalen. Foto: Dick Hogewoning „'Wild' in de zin dat we niet zijn aangesloten bij de Koninklijke Ne derlandse Biljart Bond", voegt Van Bemmelen er meteen aan toe. „Niet 'wild' in de zin dat het er wel eens heet aan toe zou gaan bij wedstrij den. Dat is absoluut niet het geval. Natuurlijk, biljarten op dit niveau is een cafésport en er wordt wel eens wat bij gedronken, maar er gebeurt nooit iets ernstigs tijdens wedstrij den. Er is er wel eens mot, als ie mand een 'konijn' schiet, een maz zelcarambole via de klos, maar het loopt nooit uit de hand. Ik heb dat in elk geval nog niet meegemaakt, ter wijl ik toch al 37 jaar bij Landzicht speel en 27 jaar bestuurslid ben van de LBB. Dat is inderdaad al bijna tachtig jaar een 'wilde' bond en moet dat maar blijven ook. Zelfs de KNBB vindt dat. Een aantal jaren geleden heeft de Koninklijke ons wel willen inlijven, maar na een aantal gesprekken, heb ben we daar van afgezien. Er waren te veel voorwaarden aan verbonden. We moesten onze kleding aanpas sen, met een vest, een strikje en een vignet spelen, de contributie zou worden verdubbeld en voor elk eve nement dat we zelf wilden organise ren, moesten we overleg plegen. Dat vonden we iets te veel van het goede en dat hebben we de KNBB ook ver teld. Die adviseerde ons dan maar lekker op onze manier door te gaan, omdat ze vonden dat we goed bezig waren en reclame maakten voor het biljarten. De organisatie is ook goed, maar toch is het aantal leden van de LBB in de laatste decennia van de vorige eeuw gehalveerd. We hadden er 480, nu zijn dat er nog dik 200. Is onder meer gekomen omdat veel café-eige naren in die tijd de biljarts uit hun zaak verwijderden, om meer dans en feestgelegenheid te maken, en omdat de jeugd ander vertier ging zoeken. Darten bijvoorbeeld is in het café een grote concurrent. Een dart bord neemt minder plaats in en jon geren doen het graag sinds Van Bar- neveld zo'n succes heeft. Voor het biljarten bleef na die tijd alleen de vaste, oude kem behouden. Terwijl het toch zo'n mooie sport is. Vond ik al toen ik 11 jaar was en op het seminarie Beresteyn in Voor schoten zat, bij de pater Capucij- Zijn loopbaan verliep heel anders dan zijn ouders en zijn zestien broers en zusters hadden gedacht. Voorbestemd om priester te worden, vond Loek van Bemmelen op het seminarie alleen het biljarten tijdens de vrije uurtjes aardig. Via een merkwaardige klos nam zijn leven daardoor na een jaartje een totaal andere wending. De zoon van de Voorschotense kolenhandelaar en kruidenier stapte over naar de Leidse Titus Brandsma-mulo, maakte die ook af, maar werd vervolgens loodgieter. „Omdat ik een kantoorbaan absoluut niet zag zitten." Na 43 jaar arbeid voor één baas, geniet hij nu van de vut. Daarin vermaakt de bescheiden vrijgezel zich met het verbouwen van zijn ouderlijk huis in de Voorstraat, dat hij met een eveneens alleenstaande broer en zuster heeft gekocht. Verder mag hij graag vissen, maar zijn grootste passie is ook op 61- jarige leeftijd nog altijd biljarten. Hij is speler van het team van café Landzicht en eerste wedstrijdleider en lid van verdienste van de Leidse Biljartbond, die in november 2003 tachtig jaar bestaat en altijd 'wild' is gebleven. DE DINGEN DIE VOORBIJ GAAN ners. In het internaat stonden twee biljarts, voor driehonderd leerlingen, en in de vrije tijd die je er had moest je knokken om een partijtje te kun nen spelen. Daar heb ik het geleerd, al had ik daar niet veel aan, want na een jaartje had ik het wel gezien op dat seminarie. Ben ik naar de mulo gegaan in Leiden, want als jongste van de negen jongens uit een gezin met zeventien kinderen, kreeg ik de mogelijkheid om door te leren. Ik heb de mulo ook afgemaakt en mijn middenstandsdiploma gehaald, maar daar heb ik ook niet veel mee gedaan. Ik was een buitenjongen, wilde absoluut niet op kantoor en ben via een van mijn broers als leer ling bij het loodgietersbedrijf van Mens terechtgekomen. Iets heel anders ja, maar in dat werk heeft het me toch bepaald niet te gengezeten en toen ik eenmaal voor man was geworden, kwam ook mijn mulo-opleiding me nog van pas. Bij het maken van tekeningen en bere keningen. Heb ik tot de laatste zes, zeven jaar gedaan, tot een van de zoons van mijn baas mijn werk over nam en ik weer vol aan de bak moest in de bouw en het burgerwerk. Maar ja, dat was ik wel gewend, want ook als voorman was ik altijd bijgespron gen als er iemand ziek, zwak of mis selijk was. Moest wel, want je kon met dat loodgieterswerk geen vertra ging oplopen. Achter de loodgieters stonden de stucadoors altijd klaar om de gaten en sleuven dicht te smeren. En ach, ik behield mijn voormansloon, dus op dat punt had ik niks te klagen. Heb ik nu trouwens nog niet en als ik zie wat er om me heen gebeurt, heb ik er ook geen spijt van dat tijd alleen ben gebleven. Niet uil principe, nee. Ik heb gewoon nol de ware ontmoet en als ik die we p was tegengekomen, was ik te be- scheiden geweest om haar aan te spreken. Ik ben wel alleen, maarine eenzaam heb ik me nooit gevoelt woon samen met een broer en e^,R(] zus en ik kan altijd terecht bij de; g deren zussen en broers die ik nof er heb. Verder is het ook wel lekkern je alles kunt doen en laten wat je^ j- wilt. De woorden 'ben je op tijd or thuis' hoor ik nooit en ik heb rufien de tijd om te biljarten en voor mlj)aj werk als wedstrijdleider. En vergis je niet, daar gaat toch taei wat tijd inzitten. Er zijn sinds vij£esj ook twee wedstrijdleiders voor df e( vierhonderd wedstrijden die per zoen moeten worden vastgesteld^ Voor de persoonlijke kampioen-,et j schappen, de beker en de comp4nt in vier klassen. In de jaren zeven) werd in de competitie nog alleeiLyg bre gespeeld, maar later is daar <um triathlon (fibre, bandstoten en cty „a banden) aan toegevoegd en vijf jj geleden zijn we ook begonnen een aparte driebandencompetitisjjg Die is ingesteld voor de betere sp^ Iers en daar zijn er in Leiden en det geving toch wel een paar van. Dq001 solute topper die hier rondliep Rob Scholtes uit Voorschoten, diy^ Nederlands kampioen en derde ^e Europa bij het kunststoten was. tim speelt tegenwoordig elders, zoalfe^ dereen die boven de zeven gemij}onj deld speelt, het hogerop moet zoavo ken. Een moyenne van zeven is as miet in de LBB, anders duren deLjei avonden te lang, en daardoor zij|staj hele verenigingen overgestapt n? de landelijke bond. Zo is er dus niet alleen aan de on derkant maar weinig aanwas, do de geringe interesse van jongere! maar kalft de zaak ook aan de bo venkant af. Ook een oorzaak voo^v terugloop in leden dus. Toch he< 'D''!S de Leidse Bond wel toekomst. D .7.» laatste jaren blijft het aantal lede— stabiel, er is een harde kem bilja^uifp' die altijd blijft spelen en misschi^^ dat hun mond-tot-mondreclam^ de cafés in de toekomst iets meel^ fect sorteert." m Paul de Tombe

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14