LEIDE Nsu- -M Kledinginzameling Leiden op de tocht A •V: De Stemming 'Een autoriteit in het Leidse uitgaansleven' m i*2v Profeet Filip Dikke buik zit deels tussen de oren R1 REGIO a a ft Licht in de duisternis Bedplassen niet gevolg maar oorzaak emotionele problemen Jde stelling! 'Beleidspraktijk' terrasboten deugt niet zaterdag 2 november 2002 Rijdende ■talage vol net lingerie Cas Juffermans a 40 jaar weg it onderwijs euwe ildkamer en - Politie, brandweer, am- nce en GHOR (Geneeskun- Hulp bij Ongevallen en j ipen) in deze regio krijgen gemeenschappelijke meld- er aan de Rooseveltstraat. 2ren gaven de burgemees- 0. van de gemeenten in de ieregio Hollands Midden jroene licht. De meldkamer t bij de brandweerkazerne de Rooseveltstraat. Wan- 1 met de bouw wordt be- jien, is nog niet bekend. 1. ftdrugsdealer ig weer open en - Coffeeshop Double AA de Leidse Nieuwe Beesten- iet mag half december weer Hi. De zaak moest begin juli straf een half jaar dicht 1 bleek dat er softdrugs was pcht aan minderjarigen. De ie ontdekte dit nadat een irige Alphense jongen in raakte na het gebruik van die hij in de coffeeshop ;ekocht. De eigenaar te- ffle bezwaar aan tegen de ig, die gebeurde op grond e gemeentelijke verorde- op de coffeeshops. Giste- "ende dat bij de commis- or beroep- en bezwaar den. De eigenaar ver in echter niet om zijn be- toe te lichten. (advertentie) Studenten lanceren jongerensite voor Leiden en regio door Esther Hartenberg leiden - Uitgaan in Leiden. Eerst uit eten? Pakken we een filmpje of gaan we naar het theater? Daarna nog iets drinken? Wat zou het handig zijn als al die informatie ergens bij elkaar zou staan. Robin Hemerik (20) uit War mond en Joeri de la Mar (20) uit Lei den werken keihard om dat voor el kaar te krijgen. Keycity.nl is de nieuw ste website voor en door jongeren uit Leiden en omstreken. Robin en Joeri kennen elkaar van de middelbare school en zijn goede vrienden. Inmiddels is Robin derde jaars student Media- en Informatie management aan de Hogeschool van Amsterdam. Joeri zit op de Hoge school van Utrecht waar hij Commu nicatiesystemen studeert. Ook de broer van Robin, Christiaan (21), speelt een belangrijke rol bij het ont staan van de site. „We hadden eerst een site voor een select groepje vrien den", vertelt Robin. „De belangstel ling was zo groot dat we in aprü be sloten een site voor de hele regio te maken. De naam is vanzelfsprekend de Engelse versie van sleutelstad." Over twee jaar moet Keycity volgens de twee studenten een autoriteit zijn op het gebied van uitgaan en regiona le contacten. „De jeugd klaagt vaak dat er niks gebeurt in de stad, maar organiseert zelf ook weinig", vindt Joeri. „Daarom is Keycity een plek waar gebruikers inspraak krijgen. Als alleen jij roept dat drank goedkoper moet worden, heb je niet veel macht. Maar als tweehonderd jongeren via de site oproepen tot prijsverlaging, sta je veel sterker." Robin vindt vooral het regionale ka rakter kenmerkend voor Keycity. „Er zijn al zoveel sites met forums en dis cussiepanels. Keycity voegt daar een regionale waarde aan toe. Je weet dat de bezoekers uit de buurt komen en dat zorgt voor herkenning. Het klinkt cliché, maar de site is voor en door jongeren." Ook voor de horeca wordt Keycity een belangrijke graadmeter. Op de site komen artikelen en recen sies over het soort publiek, de mu ziek, inrichting en deurbeleid. Jonge ren kunnen cijfers geven en het ge middelde wordt automatisch bere kend. „Iedereen kan zijn mening kwijt over uitgaan, wonen en studeren, ge loof en media. Kortom: alles wat ons interesseert", aldus Robin. Om scheldpartijen en racistisch taal gebruik te vermijden, installeerden de studenten een goede beveiliging. „We kunnen iemand na een paar keer schelden de toegang tot Keycity ont zeggen. Ook kunnen we in het ergste geval achterhalen waar iemand van daan komt", waarschuwt Joeri. „We hopen dat de gebruikers ons erop at tenderen als er rare dingen gebeuren. We staan open voor feedback", bena drukt Robin. Keycity moet zo toegankelijk mogelijk zijn. Op de site zijn blauw en zwart de hoofdkleuren. „Mijn broer gaat over de vormgeving", vertelt Robin. „De kleuren mogen niet te fel of te somber zijn." Keycity blijft overzichtelijk. „Bezoe kers worden niet met flitsende afbeel dingen gebombardeerd", zegt Joeri beslist. „Ook vermijden we overdre ven populair taalgebruik als 'vet' en 'cool'. Als je zeventien bent, vind je uitspraken als 'check this out' ver schrikkelijk. Grote bedrijven als TMF doen dat. We willen niet dat onze ge bruikers zich eraan ergeren." In de toekomst beschikt Keycity ook over video- en audiomogelijkheden. De kosten zijn nu relatief laag, maar als Keycity aanslaat, denken Robin en Joeri steun vanuit het bedrijfsleven nodig te hebben. „Nu nog niet. Het is een hobby en daar hebben we best geld voor over", vindt Joeri. „Maar op dit moment kost het ons vooral veel tijd." A V V V v - v N DE SLUIZEN! zondagavond naar rken aan de Weg T v <W EST leiden - Sinterklaas komt pas over twee weken naar Nederland en kerst lijkt nog helemaal ver weg. Maar in de Breestraat brandt sinds gisteravond de feestverlichting weer. „We hebben ons rot gewerkt om alles af te krijgen", zegt voorzitter Ton Elderhorst van de winke liersvereniging Breestraat. „We wilden dit jaar graag de eerste in de regio zijn met de feestverlichting. Volgens mij is dat gelukt. De lange, koude winteravonden komen er weer aan. En dan zien die lichtjes er altijd zo gezellig uit." Foto: Hielco Kuipers Hand durft het hardop te [en. Toch is de Leidse ge- nteraad Filip van As, eerste tiige man van de Christen- (CU), zat. Dat komt door- Filip altijd, echt altijd, gelijk el zijn oppositionele colle- als zijn politieke rivalen van ollegepartijen WD, PvdA, ftiLinks en D66 hebben hun vol van deze opstelling. |As wordt arrogantie verwe- Want als voorzitter van de tscommissie bestuur en vei- ?id hamert hij de vertegen- jrdigers van de andere kleine ijen af, nog voordat zij hun rofoon kurinen aanzetten. Ir heeft hij eenmaal zelf de ran volksvertegenwoordiger San neemt hij uitgebreid de foor zijn gevechten tegen de laai. Extra irritant wordt het inden, dat Filip daarbij met ^griezelige gretigheid ande- maat neemt. Er is maar raadslid en dat is hij. epen?! rt opmerkelijke van Filip is dat rvan geniet om te moeten iten tegen de hele wereld, medestanders heeft hij een rtje dood. Hoe groter zijn oi ieke isolement, hoe liever aiem is. Filip weet als geen :r, dat er niets mooier is dan 0( volstrekte eentje het abso- gelijk aan jouw zijde te heb- Hij verkeert op zulke mo eten in een staat van geluk- heid die, zeker als alle an- n hem dat gelijk niet geven, ver nog, hem beschimpen, else dimensies krijgt, er deze week bereikte Filip Dij zijn voorlopige hoogte- t. In zijn eentje stemde hij n het binnenstadstraject de Rijn Gouwe Lijn. Hij had zo zijn redenen voor, maar zijn spreektijd ging vooral op aan foeteren op de voorstan ders. Hoe konden die nu zo dom zijn om voor het decadente paradepaardje van D66-wet- houder Alexander Pechtold te stemmen? Door deze afgoderij zullen de oudtestamentische plagen Leiden aandoen, weet Filip. Het liefst had hij de hele raadszaal schoongeveegd, zoals Jezus destijds geldwisselaars de tempel uitranselde. Alexander zette vervolgens Filip, tot groot genoegen van de rest van de raad, flink voor schut door de 38 andere raadsleden te omschrijven als de spookrijders op Filips weg naar het grote ge lijk. Maar het minzame glim lachje van Filip verraadde dat deze hoon hem niet raakte, ster ker nog: dat hij zich superieur waande. Gesterkt door dat gevoel sprak Filip D66 aan op het verkwanse len van principes. De democra ten stemden namelijk tegen het referendum over de Rijn Gouwe Lijn. Hoe kan een D66'er dat in hemelsnaam doen, wilde hij we ten. Een heel goede vraag van Filip, waar dan ook niet echt een antwoord op kwam. Dat niemand hem vervolgens vroeg hoe Filip als verklaard te genstander van referenda vóór kan stemmen, duidt erop dat diep in hun harten de raadsle den best een beetje bang zijn voor Filip. Dat is niet nodig, want Filip is geen profeet maar een opportunist. Net als alle an dere 38 raadsleden. Komma's Dat kan leuk worden. Straks is D66 een echte Leidse studen tenpartij. Oud-raadslid Thom de Graaf uit Leiden is al fractie voorzitter van de Democraten in de Tweede Kamer. Wethouder Alexander Pechtold dreigt partij voorzitter te worden. Wat nou Amsterdamse grachtengordel? Lijsttrekker De Graaf is de man van de inhoud. De wandelende nuance. Vriendelijke grijze krul lenbol. Hij weet dat zijn voor zichtige manier van spreken zijn partij bij verkiezingen vooral windeieren legt. Met een beetje pech hebben de Democraten volgend jaar minder Kamerze tels dan de Christenunie. Als ze sowieso nog zetels hebben. Maar De Graaf kan er niks aan doen. Hij houdt niet van schreeuwen. En hij is niet van plan zichzelf geweld aan te doen. Pechtold is een heel ander ver haal. Die denkt dat het in de po litiek meer om de vorm dan om de inhoud gaat. Pechtold spreekt kiezers toe in duidelijke taal. Zegt dingen als: „De partij zit in een cruciale fase. Er is een hoop te doen." Korte zinnen. Zonder komma's. Nooit een in gewikkelde bijzin die zorgt dat je het spoor bijster raakt. En daar zit volgens de Leidse wethouder het probleem van D66. De huidige Kamerleden spreken in hele lange zinnen. Met heel veel komma's. Heel veel bijzinnen. Heel veel nuan ces. Nooit eens een lekkere one- liner. Volgens De Graaf leent de bood schap van D66 zich ook niet voor oneliners. Veel te ingewik keld. Hervorming van het kies stelsel. Gekozen burgemeester. Referendum. Meer invloed voor de burger. En daar zit volgens Pechtold het probleem van D66. „De woord voerders van onze partij hebben nog wel eens een komma no dig." Dat kan natuurlijk niet. In verhaaltjes van Annie M.G. Schmidt over Jip en Janneke kom je bijna nooit een komma tegen. En dat is taal die kiezers begrijpen. Het wordt waarschijnlijk de eer ste opdracht die Pechtold als voorzitter aan zijn partijgenoten geeft. Spreek in zinnen zonder komma's. Daar trek je stemmen mee. De inhoud is niet belangrijk. Je mag je als lid van D66 rustig uit spreken tegen een referendum. Ook al is het je eigen kroonju weel. Als je het maar zonder komma's doet. Komma's zijn rotdingen. Kleine vishaakjes die twijfel oproepen. Twijfel is leuk voor filosofen. Voor politici is het dodelijk. De D66-kandidaten weten dus wat hen te doen staat. Spreken zonder komma's. Da's heus niet moeilijk. Kijk maar naar dit stukje. Tekst: Wim Koevoet en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink door Robbert Minkhorst leiden - De kledinginzameling in Leiden voor het goede doel staat op de tocht. De charitatieve in stelling die in de stad de contai ners plaatst, leegt en beheert, windt zich op over de bijdrage die de gemeente er nu voor ver langt. In de begroting voor volgend jaar staat een bezuiniging op de inzameling gemeld van jaarlijks 20.000 euro. Dat zijn kosten die de gemeente voortaan oplegt aan de organisatie K3CI, zo blijkt uit een brief van, K3CI aan de fractievoorzitters van politieke partijen. De instelling roept de fractieleiders op de maatregel ongedaan te maken. „Het karakter van de kledingin zameling is altijd charitatief ge weest", schrijft de instelling. „Het is ook die associatie die burgers hebben wanneer zij kle ding in containers deponeren. Zij zijn in de veronderstelling dat het ten goede komt aan 'goede doelen'. In 1994 was dit ook de intentie van de gemeente zelf. Het geeft te denken dat re latief geringe inkomsten uit de kledinginzameling het probleem van een groot begrotingstekort moeten oplossen." Leiden heeft geen kosten maar wil wel inkomsten, meldt de or ganisatie verontwaardigd. „Het hele proces van inzameling, aanschaf van containers, onder houd, vervanging en lediging wordt door ons gefinancierd. Voor de gemeente zijn er totaal geen kosten verbonden aan de inzameling." Leiden is ook een belangrijke gemeente voor KICI, zegt medewerker A. de Boer. Leidenaren geven graag kleding weg. In de stad staan bijna zes tig containers. „Als ons nu geld wordt ge vraagd", geeft De Boer aan. „dan zullen we moeten verdwij nen. Omdat we een charitatieve instelling zijn kunnen en willen we niet aan die vraag voldoen." K3CI heeft het landelijke keur merk voor fondsenwerving. Daardoor is de organisatie wel aan strenge regels gebonden. Zo is ze verplicht om een vast per centage van de opbrengst aan goede doelen te besteden. Wan neer KICI die norm overschrijdt - en dat gebeurt als aan Leiden moet worden betaald - moet het meer belasting betalen. KICI geldt vanaf dat moment als een concurrent van commerciële in zamelaars. „Een gevolg is dan dat veel minder geld overblijft voor onze doelstelling", aldus de brief. „Nu krijgen we vrijstel ling omdat het textiel om niet wordt verkregen." De instelling heeft zelf een alter natief bedacht. KICI is bereid om een deel van zijn opbrengst te schenken aan Leidse goede doelen. Dat deed de onderne ming eerder. Ze gaf enkele jaren geleden 25.000 gulden voor een school in Juigalpa, een zuster stad van Leiden. KICI zamelt in heel Nederland jaarlijks zo'n 350.000 kilo kleding in. De ge middelde opbrengst is 30 a 35 euro per kilo. leiden - De oorzaak van een buikje zit voor een deel tussen de oren. Onderzoekers van on der meer het LUMC hebben nieuwe zenuwen ontdekt waar mee de hersenen vet over het li chaam verdelen. Die bepalen mede of vet zich ophoopt in de buik (appelvorm) of rond de heupen (peervorm). Het be wustzijn heeft daar echter geen invloed op. Tot nu toe dachten wetenschap pers dat vetverdeling alleen door hormonen wordt gestuurd. Nu blijkt dat ook zenuwen van invloed zijn, is dat belangrijk voor het onderzoek naar hart en vaatziektes en suikerziekte. Een dikke buik geeft een ver hoogde kans op hoge bloed druk, te veel cholesterol en sui kerziekte, aldus het LUMC. Vet rond de heupen is minder ge vaarlijk. „Deze ontdekking bete kent een aardverschuiving' zegt hoogleraar endocrinologie Hans Romijn van het LUMC. „Er ontstaat een heel nieuw on derzoeksgebied waar we nog veel van zullen horen." Uit het onderzoek blijkt dat buikvet door andere zenuwen wordt beïnvloed dan vet dat in leiden - Ouders met kinderen die bedplassen krijgen vaak fout advies over dit probleem. Om dat veel bedplassende kinderen ook gedrags- en emotionele problemen hebben, adviseren huisartsen en schoolartsen ou ders vaak eerst deze problemen aan te pakken. Zij gaan er vanuit dat bedplassen wordt veroor zaakt door problemen als druk, agressief of juist heel terugge trokken gedrag of depressiviteit. Maar dat klopt niet, blijkt uit on derzoek van onder meer TNO Preventie en Gezondheid in Lei den. Emotionele en gedragspro blemen zijn juist het gevolg van het bedplassen. Uit testen met een nog weinig gebruikte, inten sieve anti-bedplasmethode, waarbij kinderen door een pias wekker worden gewekt als ze in bed plassen, blijkt dat als het bedplassen ophoudt, ook de problemen van het kind ver minderen. Deze zogeheten Droog Bed Training werkt bij zeventig tot negentig procent van de kinderen die bedplassen. andere delen van het lichaam gaat zitten. Op die manier bepa len hersenen voor een deel waar vet aangroeit. De hersenen die dat doen. zijn betrokken bij de regeling van de bloeddruk en het bloedsuikergehalte. „Door deze ontdekking kunnen we het verband nissen de appelvorm enerzijds en diabetes en hoge bloeddruk anderzijds beter be grijpen". aldus onderzoeker Fefix Kreier. „Vet is geen passief weefsel maar een orgaan dat wel twintig verschillende hormonen kan aanmaken en daarbij wordt gestuurd vanuit de hersenen." (advertentie) Niet alleen etige bellen. Wie gettüge is van zinloos geweld moet ingrijpen door Wilfred Simons leiden - Ruim twintig horeca ondernemers, gemeente en buurtbewoners in de binnen stad ruziën al geruime tijd over de terrasboten. Op veel plaatsen is het afineren van zo'n dek schuit volgens het bestem mingsplan verboden. De ge meente wil de horeca echter te gemoetkomen door tijdelijke vergunningen toe te staan. Dit betekent dat de ondernemers vier keer tien dagen in het jaar zo'n boot mogen afineren. Waarbij de eis geldt dat er twee maanden liggen tussen elke pe riode van tien dagen. In de praktijk houdt de gemeente al leen aan deze eis vast als omwo nenden daar op aandringen. Maar Henk en Ingrid Hooyinga van restaurant Zout en Peper kregen te maken met een be zwaar van buurtbewoner Jan- Willem Landman. De Hooyinga's hadden hun terras- boot zowel tijdens de Laken- feesten als tijdens de El Cid- week in de Nieuwe Rijn liggen. Tussen beide evenementen zit ten geen twee maanden. Toen voorzitter B. Olivier van de com missie beroep en bezwaar de gemeente hierop aansprak, bleek dat de zaak niet zo een voudig ligt als wel lijkt. De gemeenteambtenaren bun delen de tijdelijke vergunningen namelijk het liefst met de evene menten. omdat dat 'voorspel baar' is voor de binnenstadbe woners. Dan weten ze tenmin ste wanneer zij overlast kunnen verwachten. Dat daarmee niet altijd voldaan kan worden aan de eigen regels, nemen ze voor lief. Hooyinga werd het slachtof fer van de Leidse 'beleidsprak tijk'. Olivier toonde geen begrip voor deze praktijk. „Een onder nemer zal soms tussen evene menten moeten kiezen. Een ter rasboot tijdens de l.akenfeesten óf de El Cid-week bijvoorbeeld, maar beide kan niet."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13