BINNENLAND 2 WD: 130 km op snelweg Beveiüging tankpas schiet tekort 'Luchtruim veel beter benutten' 'Met hondenkop had je nauwelijks problemen' odwet voor lluurbehoud *rk thuiszorg gjgt ruime i ii in Dordrecht 3p idgestoken stof speciaal "ilerwijs slecht irander niet everkrachter uarantaine r poederbrief lingsactie 'venter grestaurant Iruimd 'Nederland moet in de pas met de rest van Europa' Oudere baat bij vloeibaar krachtvoer Op de bres voor 'schone' kleren Procedure moet veel korter in aanmeldcentra - Minister Veerman bouw) wil snel een nood- hdienen om bouwactivitei- (i natuurgebieden te ver- i. De bescherming van jirgebieden is nu niet wa- ;ht. De regering heeft ver- i een regeling te verlengen ^paalt welke gebieden tot r worden gerekend. In de Jde Kamer was opwinding jaan naar aanleiding van jitspraak van de Raad van t Die besloot dat een hotel ist mocht uitbreiden, ter- let gebied natuurgebied is. ik - Medewerkers in de :org en kraamzorg oorde- positiever over de ar- mstandigheden dan twee lieden. Gaven zij de kwa- him werk toen een 6,7 fer, nu is dat een 7,1. Het tevreden blijven de thuis- over het salaris, aldus iderzoek onder 50.000 'erkers verspreid over 99 igen. Opmerkelijk is dat irgmedewerkers hun lositiever waarderen (7,4) e organisatie (7,1) waarbij [rken. a «echt - Een 44-jarige man jrdrecht is gisteravond om ven gekomen door een partij in zijn woonplaats, ilitie heeft twee verdach- j ingehouden. Het gaat om 8-jarige man uit Dor- it en een 17-jarige jongen ie de woonplaats nog on- id is. Over de toedracht e steekpartij kan de politie iets zeggen. Iaag - De kwaliteit van het JÉfwijs in speciale basis- in is onder de maat. Kin krijgen wel meer aan- en ondersteuning, maar istof is verouderd en vol- niet meer aan de huidige Bovendien worden de ringen van de leerlingen Idoende bijgehouden, is een klein aantal scholen et wel aan de eisen. Dat uit een onderzoek van de rwijs Inspectie onder de cholen voor speciaal on- ht - De man die op 1 ok- een grote klopjacht ont- de op de Utrechtse serie- ichter, is maandag in Arn- langehouden. Dat is giste- ekendgemaakt. Het staat ns de politie echter vast Driebergenaar (34) niet aren gezochte seriever- ter is. De klopjacht begon een 24-jarige vrouw uit lik aangerand werd in het dwaar de serieverkrachter actief was. Haar belager et echter voorzien op haar ioven - Twee medewer- b egrafenisondeme- Dela hebben gisteren op ifdkantoor in Eindhoven mtal uren in quarantaine ;ebracht, nadat ze in aan- g waren gekomen met een riite inhoud van een en- Aan het eind van de mid- leek dat het om een onge- ijke, meelachtige substan- ng. De poederbrief zat in ioos met retourenvelop- ran mailings van Dela zelf. leek op kalk. Maar voor |s het voldoende aanlei- rjjioin alarm te slaan", aldus vrijdag 1 november 2002 her - Na een reddingsac- iteren in Deventer zijn ne- ersonen met onderkoe- ferschijnselen in het zie- iis opgenomen. Acht en wisten een 71-jarige uobiliste uit Diepenveen I water te halen. Alle ne- loesten naar het zieken- iweert - Het AC-wegres- "t aan de snelweg A2 bij ^veert (Limburg) werd avond ontruimd nadat er aslek was ontdekt. Bij lamheden aan een ERG 'S waarschijnlijk een grote alk ontstaan die een pene- lucht veroorzaakte, aldus andweer. Omdat er angst ad voor explosiegevaar, besloten alle aanwezigen 'gebouw te evacueren. an van het AC-restaurant *n door een tunnel naar ire kant van de snelweg óch ook een restaurant den haag/anp - Als het aan de WD ligt, wordt er straks maxi maal 130 kilometer op de snel weg gereden in plaats van hoog uit 120. Waar nu nog 100 km mag worden gereden, zouden auto mobilisten 120 mogen gaan rij den. „Dat wil zeggen, op plekken en tijden dat het kan, dus bij voorbeeld niet op de ringweg rond Amsterdam of op de snel weg bij Overschie", aldus WD- Tweede-Kamerlid G. Oplaat van daag. „Het gaat om drie- of vierbaans wegen en om bepaalde tijdstip pen. 's Avonds om negen uur hoef je meestal toch niet zo te slakken." Oplaat wil de snelhe den door elektronische borden boven de weg laten aangeven. Bussen mogen van de WD 100 km geen rijden in plaats van 90. Voor vrachtverkeer moet alles hetzelfde blijven. Volgens Oplaat heeft de verho ging van de maximumsnelheid op de snelweg geen gevolgen voor veiligheid of milieu. In 1988, toen het maximum van 100 naar 120 ging, waren er ook geen gevolgen. „En slachtoffers vallen met name op de provin ciale wegen." De veiligheid heeft naar de in zichten van Oplaat vooral te maken met de inrichting van de wegen en de mentaliteit van de rijders. „De inrichting is hier goed. Por tugal heeft dezelfde maximum snelheden als wij en vijf keer zo veel slachtoffers in het verkeer. Dat is een kwestie van slechte wegen en een andere mentali teit." Het milieu zal niet lijden onder meer snelweg op de autobaan, het telkens weer optrekken in de file en in de stad is de grootse boosdoener, denkt de WD. Met het ophogen van de maxi mumsnelheid hoopt de WD Nederland beter in de pas te la ten rijden met de rest van Euro pa. In diverse landen mogen au tomobilisten 130 km rijden. De nu demissionaire minister De Boer van verkeer zei in sep tember ook al dat er op wegen waar nu hooguit 120 wordt ge reden het, wat hem betreft, in de praktijk 130 mocht zijn. Waar het nu maximaal 100 is, mocht het volgens De Boer 110 wor den. Zelfs op de provinciale weg mocht het van hem wel wat sneller, van 80 naar 90. Er moest in elk geval minder snel worden beboet. De plannen vielen toen slecht bij de Kamer en bij de veiligheidsorganisatie 3VO, die berekende dat elke kilometer ex tra 3 procent meer kans geeft op een ongeval. De PvdA noemt het WD-voor- stel 'onverantwoord' en 'onac ceptabel'. „Het is een roekeloos voorstel; een luchtballonnetje om de gunst van de kiezers te winnen", aldus het Kamerlid Dijksma vanmorgen in een re actie. door Mare Brink den haag - Pasjes waarmee kan worden getankt blijken onvoldoende te zijn beveiligd. Dat zegt Cor Maat, leider van het landelijke politieteam dat sinds kort fraude met deze pasjes onderzoekt. Door het kopiëren van tankpassen en illegaal tan ken worden bedrijven ernstig gedupeerd. Volgens Transport en Logistiek Nederland (TLN) zijn er bedrijven die een schadepost hebben van 50.000 euro. In Nederland zijn vele honderdduizenden tank- passen in omloop. Transportbedrijven laten chauffeurs met zo'n pas tanken. Het systeem biedt grote bedrijven ook kans op kortingen. Die voordelen worden door de fraude teniet gedaan. In het geval van fraude met de tankpassen, ver goedt de bank meestal de schade. De oliemaat schappijen daarentegen zijn zeer terughoudend met het betalen van de rekening. De meeste maatschappijen laten de gedupeerde klanten op draaien voor de kosten, aldus TLN-woordvoerder Clarisse Buma. „Het draait vaak uit op juridische procedures." Mede daarom heeft de brancheorganisatie een 'alarmbericht' verspreid onder de leden. Daarin dringt de TLN ook aan op preventieve maatrege len. Bedrijven krijgen het advies om bij vermissing een pasje onmiddellijk te laten blokkeren. Dat ge beurt niet altijd. „Slordigheid speelt een rol bij de fraude. Maar het is volgens ons niet de belangrijk ste oorzaak. Daarom is het goed dat de politie de oplichting nader onderzoekt", zegt Buma. Bedrijfsrecherchebureau Hoffmann heeft inmid dels al enkele fraudezaken met tankpasjes onder zocht. Directeur Gerd Hoffmann meent dat het misbruik in de hand wordt gewerkt door de trans portbedrijven zelf. „De passen staan vaak niet op naam van een chauffeur, maar horen bij een vrachtwagen. Daarmee verlies je een groot deel van de controle. Want je kunt niet meer die ene chauffeur aanspreken op het gebruik van de pas. Sommige chauffeurs laten kennissen tegen beta ling gebruik maken van de kaart. En er zijn bedrij ven die bij het vertrek van een chauffeur verzui men om de kaart te blokkeren of in te nemen. Volgens de Verenigde Nederlandse Petroleum In dustrie (VNPI) waarin de grote oliemaatschappij en zijn vertegenwoordigd, is er een 'zorgwekken de situatie'. Er zijn echter nog geen besluiten ge nomen om de tankpas te verbeteren. Shell- woordvoerder Reinier Treur zegt dat fraude wordt gepleegd 'in heel kleine aantallen'. „Er is een toe name, maar dat is geen reden om de pas aan te passen. We blijven ook van geval tot geval bekij ken of we de schade op ons nemen. Als de pinco de is gebruikt, dan ligt de verantwoordelijkheid bij de klant Door meteen te vergoeden, werk je een vorm van nonchalance in de hand." Volgens Treur let een speciale afdeling van Shell op 'merk waardig tankgedrag' zodat de schade beperkt kan blijven. LVNL en Boeing gaan samenwerken door Richard Mooyman schiphol - Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) en Boeing gaan samenwerken om de capa citeit van het luchtruim te ver groten. Vandaag zetten ze een eerste stap met het onderteke nen van een contract voor een gezamenlijk onderzoeksproject. Het luchtruim rond Schiphol moet in de toekomst veel meer vliegtuigen verwerken zonder dat de geluidshinder en de vei ligheidsrisico's toenemen. Die lastige doelstelling kan volgens beide partijen alleen worden be reikt door nieuwe systemen en procedures te ontwikkelen. LVNL en de Amerikaanse vlieg tuigfabrikant willen tot de voor hoede behoren bij het moderni seren van de luchtverkeerslei ding. LVNL moet binnen stren ge milieu- en veiligheidsnormen steeds meer vliegverkeer afhan delen, terwijl Boeing vreest dat de verkoop van toestellen stag neert als er niet een radicale op lossing komt voor de problemen in het luchtruim. Beide partijen hebben elkaar ge vonden in de problematiek van Schiphol. LVNL en Boeing gaan zeker twee jaar gezamenlijk werken aan een blauwdruk voor een ge heel nieuwe wijze van het af handelen van het vliegverkeer. Dit als lange termijn-oplossing voor Schiphol ep andere drukke vliegvelden op de wereld. De uitkomsten staan nog aller minst vast, maar er wordt ge dacht aan een nieuwe generatie apparatuur die voor zowel de verkeersleider als de piloot iden tiek is. Verder zouden vliegtui gen door satellietnavigatie veel dichter bij elkaar kunnen vlie gen en minder afwijken van de routes. Kroese geeft met het initiatief gehoor aan een oproep van het instituut NIVR onderzoek te doen om te verhinderen dat Schiphol voortijdig tegen de grenzen van de groei aanloopt. Met het project is 300.000 euro gemoeid. „Maar het gaat hierbij niet zozeer om het geldbedrag, als wel om de mensen die beide partijen op dit onderwerp inzet ten", aldus Kroese. Vernieuwingen zijn volgens de LVNL-directeur dringend nood zakelijk omdat de fundamenten van de luchtverkeersleiding ver ouderd zijn. Er staat weliswaar veel hightech-apparatuur in de verkeersleidingscentra, maar ra dioverkeer en radar vormen net als tientallen jaren terug nog steeds de basis. Het invoeren van 'stille' glijlan- dingen 's nachts op Schiphol is een succes, maar deze methode kan volgens Kroese overdag niet worden toegepast omdat het daarvoor met de huidige werk wijze te druk is. Ook het afwik kelen van meer vliegverkeer bo ven de Noordzee is volgens hem pas mogelijk als het systeem is vernieuwd. De vorige minister van verkeer Netelenbos verwachtte veel van andere vliegprocedures, maar de invoering daarvan op korte termijn is volgens Kroese niet haalbaar. „Het is een zeer moei lijke zaak. Het duurt waarschijn lijk nog een jaar of vijftien voor dat daarvoor de techniek be schikbaar is. Maar we moeten er nu alvast mee beginnen." Amsterdam - Modellen demonstreerden gisteren voor modezaak Gucci in de Amsterdamse PC Hooftstraat. Met de 'Schone Kleren Kampagne' willen de demonstranten zich uitspreken tegen uitbuiting van arbeiders in het buitenland. Gucci is één van die bedrijven die zakelijke relaties onderhoudt met landen waar de arbeidsnormen niet gehanteerd worden. Het gaat dan om extreem lange werkdagen, onbetaald overwerk en kinderarbeid. Foto:ANP/Koen Suyk door Bemice Breure den haag - Drinkvoeding met voedingssupplementen helpt ondervoeding bij ouderen tegen te gaan. Als ouderen regelmatig een dergelijk drankje innemen, stijgt hun gewicht weer snel. De hoeveelheid vitamines en anti- oxidanten in het bloed neemt toe. Dit vloeibare 'krachtvoer' heeft verder positieve gevolgen voor de slaap, het geheugen en het immuunsysteem van de ou dere. Dat stelt Wendeline Wouters- Wesseling, die vandaag in Wa- geningen promoveert op haar studie naar de relatie tussen voedingssupplementen en de gezondheid van ouderen. Veel oudere mensen lopen door ge brek aan eetlust kans ondervoed te raken. Volgens schattingen is dat al bij ongeveer een kwart van de ouderen in verzorgings- en verpleegtehuizen het geval. Omdat ouderen minder bewe gen, neemt hun energiebehoefte af. Maar hun lichamen hebben dezelfde hoeveelheid eiwitten, vitamines en mineralen nodig om goed te blijven functione ren. Wouters ontdekte dat veel ouderen in tehuizen alleen de soep en het toetje van de voor geschotelde maaltijden eten. Het hoofdgerecht slaan ze over; ze vinden het te machtig of heb ben problemen met kauwen. Ouderen met een laag lichaams gewicht - rond de 55 kilo - en een reële kans op ondervoeding, kregen tijdens het onderzoek twee maal per dag een kleine hoeveelheid drinkvoeding. Het goedje met een fruitsmaak be vatte onder meer vetten en koolhydraten. Alle groepen ble ken baat te hebben bij deze aan vulling op hun dagelijkse menu. Wouters-Wesseling pleit ervoor dat bij lichaamsverlies van ou deren eerder naar voedingssup plementen wordt gegrepenAlgemene vloeibare voedingssupplementen liggen momenteel al in de winkels. Nu- tricia, onder meer bekend als fa brikant van babyvoeding, bestu deert de mogelijkheid om speci ale drinkvoeding voor ouderen op de markt te brengen. Staat op de vingers getikt den haag/anp - De Nederlandse staat moet een einde maken aan de huidige asielaanvraagproce dure voor mensen in aanmeld centra. Dat heeft het gerechts hof in Den Haag gisteren be paald. Volgens het hof worden asielzoekers in die procedure ten onrechte van hun vrijheid beroofd en is dat in strijd met het Europees Verdrag tot be scherming van de Rechten van de Mens. Het hof deed uitspraak in een hoger beroepszaak die was aan gespannen door het Nederlands Juristen Comité voor de Men senrechten (NJCM) en de Ver eniging asieladvocaten en -juris ten Nederland (VAJN). Asielzoe kers die op Nederlands grond gebied in een aanmeldcentrum (AC) asiel aanvragen, krijgen nu in beginsel binnen 48 uur ant woord op hun aanvraag. Tot voor kort was dit binnen 24 uur. De organisaties hadden bezwaar gemaakt tegen deze verlenging. Het hof heeft nu geoordeeld dat mensen 48 uur op onrechtmati ge wijze van hun vrijheid wor den beroofd. .Asielzoekers wor den onder andere gefouilleerd, hun mobiele telefoon wordt af genomen en alle nummers ge noteerd. Ook mogen de mensen het aanmeldcentrum niet verla ten. Doen ze dit toch, dan wordt hun asielverzoek ingetrokken of geweigerd", licht persraadsheer A. Arpeau toe. De staat heeft dertig dagen de tijd om de procedure aan te passen. Het aanmeldcentrum op Schiphol wordt niet door de ze uitspraak getroffen. Volgens het hof is de situatie daar niet onrechtmatig. De VAJN is zeer tevreden met de uitspraak. Volgens mede-op- richter van de vereniging en procureur in deze zaak, mr. P. Dietz de Loos, is het onwaar schijnlijk dat de staat teruggrijpt naar de 24 uur-procedure. „Wij pleiten voor afschaffing van de AC-procedure. Asielzoekers zouden moeten worden doorge stuurd naar een Opvangcen trum waar hun aanvraagproce dure zorgvuldig wordt bekeken en binnen een jaar wordt afge handeld." Volgens Dietz de Loos zou de mankracht van de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) hiervoor moeten worden uitgebreid. „Nu kan de aanvraagtijd oplopen tot drie jaar en dat is ook niet wense lijk." Volgens een woordvoerder van de IND moet de aanvraag procedure binnen zes maanden Regels versoepeld voor Somaliërs Sommige groepen uitgepro cedeerde Somaliërs mogen gebruik blijven maken van de asielopvang, ook al zouden ze daar volgens de wet eigen lijk uitmoeten. Minister Na- wijn (vreemdelingenbeleid) zei dit gisteren na afloop van een overleg met de Tweede Kamer. Het gaat hem om So maliërs die kunnen aantonen dat ze hebben meegewerkt aan hun uitzetting uit Neder land. Ze kunnen het land echter niet verlaten omdat de huidige machthebbers in So malië geen reisdocumenten verstrekken. Het gaat volgens Nawijn om een groep van enkele honderden mensen. behandeld zijn. Dietz de Loos snapt alleen niet dat Schiphol buiten schot blijft. „Dat is rechtsongelijkheid en ik denk dat we daar ook verder mee zul len gaan." De IND-woordvoerder zegt dat de dienst de procedure zal aan passen 'daar waar het hof deze onrechtmatig heeft geacht, zo dat deze niet langer onrechtma tig zal zijn'. Die aanpassingen moeten volgens het gewezen ar rest binnen dertig dagen gere geld zijn. De IND bekijkt nog of het tegen de uitspraak in cassa tie te gaan. Storing door bladeren te wijten aan elektronische snufjes in treinen door Irene Nieuwenhuijse haarlem - Niet de reorganisatie bij de spoorwegen, maar de elektronische snufjes in de nieu we treinstellen zorgen voor de storingen op het spoor. Ook de malaise door de vallende blade ren is te wijten aan de nieuwe techniek. De huidige schijfrem men zijn namelijk veel gevoeli ger voor de olie uit de bladeren dan de ouderwetse ijzeren blok- remmen van de treinen van vóór 1990. Harry Schneider is stafmede werker Veiligheid bij ACTS, de organisatie die het goederenver voer door Nederland verzorgt en gebruik maakt van dezelfde in frastructuur als NS Reizigers. ACTS heeft voornamelijk ouder materieel, terwijl NS Reizigers beschikt over nieuwe treinen die vol zitten met elektronische snufjes. En volgens Schneider, die ook machinist bij NS Reizi gers is geweest, zit hem daar nu de kneep. Want ACTS heeft nau welijks hinder van vallende bla deren, hitte, ijzel en warmte. Weersinvloeden die bij het per sonenvervoer over het spoor in Nederland geheid leiden tot el lende. De oude elektrische treinen, die ook wel hondenkoppen werden De hondenkop. Archieffoto: ANP/Fotobureau Dijkstra genoemd, waren uitgerust met een simpele techniek. De ma chinist kon ermee rijden en remmen. Verder geen poespas. Na 1990 zijn deze robuuste exemplaren vervangen door treinen met elektronische snuf jes. „Bij de hondenkop werd het wiel afgeremd met een ijzerblok. Dat blok poetste als het ware ge lijk ook het loopvlak van het wiel schoon. Het hield hierdoor beter zijn remwerking. Dat gebeurt niet met de huidige schijfrem men en de bladerentroep blijft op het loopvlak van het wiel plakken. Het gaat overigens niet zozeer om de blaadjes, maar vooral om de olie die uit de bla deren komt." De machinist heeft nu wel de mogelijkheid om met een elektronisch blok- keersysteem, een soort ABS, het remmen in werking te zetten. Maar dat systeem is zeer sto- ringgevoelig, zodat er te vaak complicaties optreden. De suggestie dat de storingen vooral te wijten zijn aan de reor ganisatie, bestrijdt Schneider. „NS Reizigers maakt gewoon ge bruik van treinen die goedkoper in aanschaf en vooral in onder- houd zijn. Schijfremmen zijn zeer onderhoudsvriendelijk maar ze hebben, zoals in de praktijk voortdurend blijkt, grote nadelen." Ook de storingen die optreden naar aanleiding van gladheid, ijzel en hitte zijn te wijten aan de techniek. „Bij extreme warm te en kou geeft dat vrijwel on middellijk elektronische proble men, waardoor er in de cabine allerlei rode lampjes gaan bran den. De machinist moet dan de trein buiten dienst zetten en de reiziger heeft weer vertraging." De stafmedewerker Veiligheid heeft wel een oplossing; elke nacht een zogeheten sandite trein laten rijden. Dit is een trein die zand op de spoorstaaf strooit, waardoor de oliefilm weer ruw wordt gemaakt. „Maar ook dat kost een smak geld en die kosten wegen voor NS Reizi gers blijkbaar niet op tegen de ellende die de reiziger onder vindt door het uitvallen van de treinen. NS doet dat schoonma ken alleen op zeer bosrijke stuk ken, bijvoorbeeld tussen Zwolle en Amersfoort."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5