e leukste skidorpen van de Alpen TOERISME Besetzt VRIJDAG 1 NOVEMBER 2002 REISBERICHTEN Limburg Het zojuist uitgekomen 'Limburg Magazine' van Toerisme Lim burg in België staat vol met allerhande tips en trips voor een ge zellig weekeinde of midweekje in het langzaam kaal wordend heuvellandschap. Wandeltips, culinaire aanbevelingen, carven fietsen en nog meer verwennerij staat erin vermeld. Verdere informatie: Limburg Toerisme, telefoon oo 32 11 23 74 50 en/of internet www.toerismelimburg.be. Zeiltochten Altijd al een reis willen maken op een traditionele zeilboot? Dat kan bij onder meer bij de Zeilvloot Lemmer-Stavoren bv in Hoorn. Er is een nieuwe schepenbrochure gereed waarin tal van arrange menten worden aangeboden. Het bedrijf verhuurt traditionele zeilschepen met bemanning zoals tjalken, klippers, schoeners, log gers en aken. De capaciteit van de schepen varieert van 6 tot 100 personen. Informatie: telefoon 0514 681818 en of www.zeilvloot.nl. Hongkong In Hongkong heeft het toeristenbureau dertien attracties aange wezen waarvoor voorlopig geen entree meer zal worden geheven. Buitenkansje voor iemand die altijd al thee heeft willen leren zet ten. Of een rondvaart heeft willen maken op een oude sampan. Of les heeft willen nemen in kung fu. Alle mogelijkheden staan in een folder die is aan te vragen via telefoon 00 44 20 75 33 7100 en/of internet www.discoverhongkong.com Kindersekstoerisme Op i oktober, is in ons land een wet van kracht geworden die het mogelijk maakt Nederlandse toeristen - of buitenlandse toeristen met een vaste woon- of verblijfplaats in ons land - te vervolgen in dien zij zich in het buitenland schuldig hebben gemaakt aan seks met kinderen. De maatregel, waarop kinderhulporganisaties ja renlang hebben aangedrongen, betekent een verdere stap in de strijd om kindersekstoerisme uit te bannen. Nog steeds gaan Ne derlanders, vooral mannen en in mindere mate vrouwen, naar landen in Azië en Latijns Amerika om daar seks te hebben met of pornofoto's te maken van minderjarigen. Indien een reiziger een medetoerist op iets dergelijks betrapt, kan hij daarvan in Neder land aangifte doen, ook al is het misdrijf in het betrokken land niet strafbaar en doet het kind daar zelf geen aangifte. Afghanistan De KLM is een actie begonnen om vrouwen en kinderen in Afgha nistan te steunen. Gedurende de laatste drie maanden van dit jaar wordt op alle KLM-vluchten die langer duren dan een uur, geld in gezameld voor het moeder- en kindgezondheidsprogramma van de Rode Kruis/Halve maanorganisatie in Afghanistan. Passagiers kunnen hun donatie storten wanneer de steward(ess) langs komt met de taxfree-trolley. Ecuador In Quito, Ecuador, runt het Nederlandse echtpaar Dericks ontwik kelingsprojecten waaronder een reisbureau om zo de plaatselijke bevolking aan werk en inkomen te helpen. Tegelijkertijd krijgt de toerist een goed beeld van het dagelijkse leven in Ecuador. Onder de vlag van YMCA-tours is een brochure uitgebracht met diverse trips en tips hoe het ware Ecuador ontdekt kan worden en tegelij kertijd iets aan armoedebestrijding kan worden gedaan. De brochure Is te bestellen bij de Stichting 'Help ze Helpen in Ecuador', telefoon 04 86 41 25 68. Zie ook de YMCA-website www.ymcatours.org. Fusie In de regio Arnhem zijn enkele WV-kantoren gefuseerd tot VW Arnhem Plus. Deelnemers zijn de stichtingen VW Arnhem, Zuid- Veluwe de Liemers en Arnhem Promotion. De 'nieuwe' organi satie VW Arnhem Plus is te bezoeken aan de Zijpendaalseweg 51a in Arnhem. Het postadres is Postbus 552, 6800 AN Arnhem; het telefoonnummer 026 442 67 67 en op het internet is de organisa tie te vinden op www.vwarnhemplus.nl. Tui Ruim tweehonderd reisbureaus van Arke en Holland International worden deze maand omgebouwd tot een World of Tui-vestiging. Mede om die reden gaan veel reizen, die nog onder de oude merknamen worden uitgevoerd, in de aanbieding. Al verdwijnen, de van oudsher bekende reismerknamen van de gevels, ze komen wel terug - met eigen programma's - in de etalages. Arke moet het 'prijsvriendelijke' programma worden; Holland International mikt op klanten die prijs stellen op bijzondere hotels en speciale excursies. Aviodrome Het zal nog tot juli volgend jaar duren voordat publiek welkom is, maar in Lelystad verrijst inmiddels langzaam maar zeker het luchtvaartthemapark Aviodrome uit de klei. Onlangs is begonnen aan de reconstructie van een Britse hangar uit de Tweede Wereld oorlog. Tot het complex behoren straks ook een replica van het stationsgebouw van Schiphol uit 1928 en enkele andere histori sche luchtvaartgebouwen. Aviodrome wordt de opvolger van het nu nog op Schiphol gevestigde luchtvaartmuseum Aviodome, dat op 7 januari sluit. Verdere informatie: telefoon 020 406 80 00 en/of internet www.aviodome.nl Een jaar of wat geleden schreef ik op deze plek, dat ik op reis in het buitenland liever niet voor Duitser word aange zien. Prompt briefde een boze abonnee mijn oprisping door naar het meldpunt discriminatie, met het dringende verzoek mij juridisch stevig aan te pakken. Ik heb er nooit meer wat over gehoord. Maar wat ergflfls: kort geleden heb ik geprobeerd Duitser onder de Duitsers te zijn. Het wilde ons niet lukken een goed plaatsje op het hotel- strand te bemachtigen. Hoe vroeg we ook ontbeten, hoe snel we daarna ook richting zee liepen; op alle onder een parasols staande stoelen lag reeds een handdoek. Besetzt! Was ik alleen geweest, dan had ik ze er - ondanks die ene Duitser die er lag - één voor één afgegooid, die handdoe ken. Maar mijn vrouw houdt niet van ruzie. Dus dreigden we - daar we steeds in de volle zon zaten - te verbranden. Om dat te voorkomen, betrad ik - gruwend van mijzelf - op de laatste dag van onze reis al om 06.15 uur het strand. Te laat. Op alle goeie plekken lagen handdoeken en op één daarvan een Duitser. Later op de dag kwam ik achter het systeem. Een groep Duitsers had domweg een corveedienst opgezet waarbij één van de deelnemers zich verplichtte al om vijf uur op te staan om de nodige werkzaamhe - den te verrichten. Dat moet ik ze nageven; orga- niseren kunnen Duitsers als de |1|^ -A beste. Rob van den Dobbelsteen 6. Lech (Oostenrijk) Zelfs de meest verstokte republi kein zal het moeten toegeven. Als het op de keuze van skibe stemmingen aankomt, kan de koningin smaak niet worden ontzegd. Het beeld van Lech, haar vaste wintervakantieadres, wordt bepaald door het riviertje met dezelfde naam. Aan de ene kant van het snel stromende water ligt het knusse dorp; aan de andere kant begint het me rendeel van de liften dat de ski ers naar een fors, maar vrij een voudig skigebied voert. Buiten gewoon populair is het rondje Lech - Zürs - Zug - Oberlech - Lech, dat met gemak in een dag kan worden voltooid. Als er ten minste niet al te lang wordt ver poosd op de zonnige terrasjes van Zürs (nög sjieker dan Lech) en Oberlech, dat gezien de sta tus van z'n gasten de bijnaam 'Goldener Berg' verwierf. Lech zelf is op z'n leukst tijdens 'showtime' (tussen vier en vijf uur) als het stukje straat tussen Gasthof Post en Hotel Krone verandert in een arena voor bontmantels, schoothondjes en Ray Ban-zonnebrillen. 7. Grachen (Zwitserland) Grachen ligt aan het einde van een bergweg die zo smal is, dat auto's elkaar nauwelijks kunnen passeren. Misschien dat ook daarom het verkeersluwe plaats je nog zo authentiek is. Vanaf het door een kerk met verschrik kelijk luidruchtige klokken ge domineerde dorpsplein, zigzag gen ettelijke straatjes en steegjes steil omhoog onder meer rich ting Hannigalp, waar de trots van het familievriendelijke Gra chen ligt, de kinderwinterspeel- tuin. Hier komt zelfs de grootste huilebalk tot bedaren. De iglo is al spannend, laat staan de 'oe- fenbaan' voor aanstormende drakenvliegers. Skiën kan op zo'n vijftig kilometer aan pistes die voor het merendeel de kwa lificaties simpel (blauw) dan wel middelzwaar (rood) meegekre gen. De minder sterke skiër komt daardoor op het laatste, geniepig steile stukje van de dorpsafdaling wel eens op het verkeerde been te staan. Of hij moet bij het geurige, drukbe- klante kraampje halverwege na tuurlijk snel een Glühwein ach terover hebben gekieperd. 8. Madonna di Campiglio (Italië) Wie het dorp op zaterdagmid dag binnenrijdt, als iedereen vertrekt en iedereen aankomt, slaat de schrik om het hart. Alles loopt vast. Maar geen nood, nog voor de avond is gevallen, zijn alle auto's verdwenen in de on dergrondse parkeergarages en ziet de gast Madonna di Campi glio zoals indertijd ook Elizabeth von Wottelsbach - beter bekend als Sissi - het ongeveer moet hebben gezien. De keizerin van Oostenrijk bracht hier verschil lende vakanties door en met haar - tot op de dag van van daag - de rest van de 'Haute Vo- lé'. Met Cortina d' Ampezzo, de sjiekste wintersportplaats van Italië, dat Madonna. Door de straten van het wat statige, in suikertaartenstijl opgetrokken dorp trippelt waarschijnlijk meer bont dan op de omliggen de bergen waarop twee betrek kelijk Ideine skigebieden zijn uit gezet. Voor de bij elkaar 90 kilo meter aan pistes (makkelijk tot middelzwaar) hoeft niemand schrik te hebben. Wel voor Itali anen met fietsbellen en zelfs claxons aan hun stokken. 'Atten- zione, attenzionef Wie er niet naar luistert, wordt omver ge skied. 9. Seefeld (Oostenrijk) Niet echt een authentiek dorp eigenlijk. Daarvoor is - toen hier de Olympische Winterspelen van 1976 werden gehouden - te veel overhoop gehaald. Maar zo bekwaam hebben ontwerpers en bouwvakkers de renovatie ter hand genomen, dat er weinig plaatsjes zijn, die op zo'n gezel lig, autovrij centrum kunnen bogen als Seefeld. Veel terrasjes, veel knijpen, een schouwburg, een muziektent en zelfs een ca sino. Bovendien zijn de hotels van een superieure kwaliteit. Al les heeft zijn prijs en Seefeld he lemaal. Bepaald niet het goed koopste wintersportdorp van Oostenrijk. Maar daar tegenover staat dan weer dat schitterende loipe-netwerk van ruim 200 ki lometer lengte. Voor alpineski- ers is er aanzienlijk minder te beleven. Niet alleen liggen de lif ten een stuk buiten het dorp, ook zijn de twee niet met elkaar verbonden skigebieden (met bij elkaar 30 kilometer aan afdalin gen) nogal simpel. Wat aan de charme van Seefeld zelf niets af doet. 10. Mallnitz (Oostenrijk) Wellicht de grote onbekende in dit rijtje. Maar daarom niet min der aardig. Mallnitz was al een wintersportdorp toen in Neder land nog bijna niemand wist wat een wintersportdorp was. Ga maar na: de skischool hier werd al opgericht in 1893. Ooit - aan het begin van de vorige eeuw - ging het Kamter dorp door voor 'die wohl erste Tou- ristenstation in österreich' en sinds die tijd is er aan het beeld van het plaatsje weinig veran derd. Een kerk, een door een Zaanse dame bestierd hotel ('Zu den drei Gemsen') waarvan de grandeur uit vroeger tijden nog altijd valt af te scheppen en een bakkertje dat de beste 'Mozart- kogeln' van Oostenrijk maakt. Ziedaar het oude centrum dat helaas een kilometer of vijf is verwijderd van het betrekkelijk kleine skigebied op de Ankogel (2.650 meter). Maar dat wordt dan weer gecompenseerd door het feit, dat daarop niet alleen één van de mooiste afdalingen van de Alpen ligt, maar ook een vracht aan ongeprepareerde pis tes. Een eldorado voor toe- renskiërs. Rob van den Dobbelsteen Verdere informatie: Zwitserland Toe risme, Amsterdam, telefoon 00800/100.200.30 en/of internet ww- w. MySwi tserland.com. Maison de la France, Amsterdam, te lefoon 0900 - 1122332 en/of internet www.franccguide.com. Oostenrijks Toeristenburo, telefoon 020 - 4684793 en/of internet www.au- stria.tourism.aL Italiaans Verkeersbureau, Amster dam, telefoon 020 - 6168244 en/of in ternet www.eniLit, doorlinken op tempo libero. oet groter. Ook in de win- t. Skigebieden met niet an honderd kilometer aan gen worden tegenwoordig ntjes' beschouwd. Dus overal verbindingsliften vd. Tussen Finkenberg en ux en tussen Gerlos en Ziller om maar een paar voorbeelden te noemen. aat dat veelal niet ten an de gemoedelijkheid vooral - de authentici- de oorspronkelijke win- tplaatsjes? Ja! Maar ze gelukkig nog wel, die de bergdorpen waarin de >g steeds in het midden en ranglijst is moeilijk te omdat hij zo persoonlijk bij niettemin toch een De tien leukste skidorp- de Alpen. s Fee (Zwitserland) 'an de Nederlandse Ski- png zojuist de eerste rsportdiamant' als meest me wintersportbestem- an de Alpen. Waarbij na- vooral werd gewezen op geprezen elektrokarretjes iet autovrije dorp voor zorgen. Of ze wel zo mi- indelijk zijn als velen wordt door de experts èld. De accu's immers stroom die eerst door op brandstoffen werkende :entrales moet worden ekt. Maar de geluidloos obbelende wagentjes dra- 1 bij tot de ontspannen het magnifieke, sneeuw- alaatsje (1.800 meter) dat f graag als 'Parel van de afficheert. Skiën kan je er ortreffelijk. Beginnend op neter hoogte (zomerski- i, ligt er zo'n 100 kilome- afdalingen. De 'Weisse s zowel de fraaiste als de 'ndste. Het draairestau- de Mittelallalin verschaft sten een duizelingwek- ptzicht op de hoogste ber il Zwitserland. mentz (Zwitserland) keren uitgeroepen tot dorp van Zwitser- zelfs van Europa. He laas ligt het uit louter houten panden opgetrokken plaatsje in zo'n nauw dal (Val d'Anniviers) dat de zon er pas in februari be gint te schijnen. Voor het skige bied geldt min of meer hetzelf de. Bovendien hadden er wel wat meer etablissementen langs de pistes (ongeveer 50 kilome ter) mogen staan. Maar, zoals de 'Grote Voetbalfilosoof van Be tondorp' al zei: elk nadeel heeft zijn voordeel. Sneeuw - bijna al tijd rul en griffig - vormt hier geen enkel probleem. De (zwar te) afdaling vanaf de Pointe de Lona (2.900 meter) naar het dorp (1.570 meter) is niet alleen om het grote hoogteverschil adembenemend. De vergezich ten die je er vanaf diverse plaat sen hebt, zijn dat namelijk even zeer. Probeer ook eens de niet"al te zware Tourenabfahrt die zich vanaf Zinal (Come de Sorebois) dwars door een sprookjesbos naar Grimentz slingert. 3. La Clusaz (Frankrijk) Daar valt nog een geweldige boom over op te zetten: wat nou het mooiste skidorp van Frank rijk is. Puriteinen houden het op Samoëns, dat zich zelfs mag tooien met het unieke kwali teitszegel 'Monument Histori- que'. Maar is het op 720 meter gelegen Samoëns eigenlijk wel een wintersportplaats? En komt dat etiket niet veel meer toe aan de bijna duizend meter hoger en bijna 10 kilometer verderop liggende satelliet Samoëns 1600? Dat dus uit niet meer bestaat dan een verzameling apparte mentengebouwen en hotels? Daarom toch maar gekozen voor het iets meer naar het zuidwesten gelegen La Clusaz. Waar de pistes midden in het dorp beginnen en eindigen. An ton Pieck in het Frans. Boven dien kan je er nog prima skiën ook. Stralend middelpunt tus sen de meer dan 125 kilometer aan afdalingen is de Aquille. Bij na 2.500 meter hoog en voor zien van zo'n behaaglijk hel lingspercentage dat zelfs de be ginner er behoorlijk uit de voe ten kan. Voor de meer gevorder den lokt wat meer verderop het Massif de Balme. Waar je alleen al naar toe zou moeten gaan voor het uitzicht op de Mont Blanc. az in Frankrijk, Anton Pieck in het Frans. Grimentz in Zwitserland, het mooiste dorp van Zwitserland. van wat misschien wel de aan trekkelijkste beginnerspiste is van het hele Inntal. Vrij lang, nergens steil, onderbroken door kleine heuveltjes en opgedirkt met sparrenbosjes. Aan de fi nish wacht dan nog eens een vol in de zon liggend terras dat je bijna doet vergeten dat er zowel boven Fiss als Serfaus een aantal verrukkelijke noordhellingen ligt. Een avontuurlijk daguit stapje naar de Heksenseehütte (via het Mindersjoch) in Serfaus, is vanuit Ladis net te doen. 5. Megève (Frankrijk) Zo'n dorp waar je meteen voor valt. Hier en daar misschien een beetje 'camp' (zie het rijtje voor de kerk wachtende arrensleden), maar tegelijkertijd toch ook bui tengewoon gezellig. Megève is er vooral voor Le Beau Monde en dat valt van de winkeletala ges in het autovrije centrum goed af te lezen. Maar snobbig is het nergens. De gasten im mers, komen hier in de allereer ste plaats toch naar toe om er te skiën. Dat geeft helaas wel eens problemen. Megève ligt op 1.100 meter hoogte en dat leidt in een periode waarin de aaide steeds warmer lijkt te worden, op de laagst gelegen hellingen nog wel eens tot bruine pistes. De mooi ste afdalingen leiden de skiër naar Cöte 2000, dat ook per pendelbus bereikbaar is. Binnen vijf jaar, zo is de bedoeling, kan er zelfs naar Les Contamines ge skied. Zodat er een reuzenskige- bied ontstaat met 650 kilometer aan pistes. De naam is al be kend: 1' Espace Diamond. Als dat allemaal maar niet ten koste gaat van Megève. 4. Ladis (Oostenrijk) Ladis wordt altijd in één adem genoemd met Fiss. En - sinds het daar twee jaar geleden mee werd verbonden - ook met Ser faus. Eveneens twee aardige dorpjes natuurlijk, maar het charmante, rondom een berg- meertje gebouwde Ladis, is zon der enige twijfel het meest au thentieke. Bovendien stap je er 's ochtends veel makkelijker in de lift (een gondeltje) dan bij de buren, waar de wachttijden richting Fisser Joch (Fiss) en Komperdell (Serfaus) nog wel eens kunnen oplopen. Ladis ligt verder ook nog aan het einde - ninklijkeLech in Oostenrijk. Foto's: Rob van den Dobbelsteen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25