'AH-held' eerder veroordeeld Toeristenpas voor openbaar vervoer in hele Leidse regio Leidsch Dagblad Alphen schoot ernstig tekort bij controle Avifaunapanden Balkenende legt bom onder ozb Cieba Vanuitje auto parkeergeld betalen in Leids centrum Zwagerman gastschrijver van Universiteit Leiden Schooldrama na aardbeving in Italië Medewerker enkele jaren geleden gestraft voor gebruiken geweld Leidsch Dagblad NR. 43069 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 vrijdag 1 NOVEMBER 2002 jjpties van Etna jjn gevaarlijker iin Het worden Ifcen met flpkaart nog sigaret trekken libbae reikt iitificaten feiwkomers uit Agstgeest wurggreep xBwbedrijf IK maakt itrgeefs vuist ;or Aarweide ito kopen kan iet in Peugeots ■pershowroom OMMENTAAR OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad duin- en bollenstreek/leiden - Toeristen in de streek kun nen vanaf komende zomer met een speciale openbaar-ver- voerspas reizen in het gebied tussen Noordwijkerhout en Wassenaar. De toeristenpas voor het openbaar vervoer komt voort uit het onderzoek naar een 'kustbus', dat het Zuid-Hollands Bureau voor Toerisme (ZHBT) heeft uitgevoerd. De kust bus zelf, een busverbinding tussen alle Zuid-Hollandse badplaatsen en toeristische attracties, is van de baan. Het onderzoek naar een buslijn tussen Hoek van Holland en Noordwijk wees uit dat de kustbus niet exploitabel zou zijn. Wel stellen de onderzoekers vier proefprojecten voor. Een daarvan is de Rijnlandpas, de toeristen-openbaarver voerskaart in het gebied tussen Leiden en de kust. „Een broertje van de Veluwereispas", noemt J. Woudenberg van ZHBT de ov-kaart. Het is de bedoeling dat verblijfsaccommodaties - hotels, campings en dergelijke - de dagpas verkopen of weggeven aan mensen die bij hen vakantie houden. De pas gaat on geveer vijf euro kosten. „Het is niet zozeer de prijs die hem aantrekkelijk moet maken", aldus Woudenberg, „maar wat er nog bij komt Er zit een kaartje bij van het gebied, met daarop vermeld de belangrijkste toeristische punten. En op sommige attracties kun je met de pas een flinke korting krijgen." De Rijnlandpas gaat zeker door, zegt Woudenberg. „Het is een grote stap dat busmaatschappij Connexxion bereid is om zo'n pas in te voeren. Ook een van de opdrachtgevers van het openbaar vervoer, de provincie Zuid-Holland, is akkoord." De andere drie proefprojecten - eenzelfde .pas voor regio Haaglanden, een fietsbus op Voome en een busverbinding tussen Leiden CS en Duinrell - zijn nog een stuk minder concreet. De resultaten van het onderzoek zijn vanmiddag door de Kamers van Koophandel en het ZHBT gepresen teerd. Hirsi ALI MA is in grote verlegenheid takt door het 'verraad' van fltschermelinge Ayaan Hirsi Dt Somalische politicologe, ®am voor het wetenschap- bureau van de PvdA, stapt W de WD. Lijsttrekker Azijn politieke loopbaan ■ij de PvdA begon, heeft r«n verkiesbare plaats op iadidatenlijst voor de Twee- Ar beloofd. De transfer WAli is een stunt, die gro- Qgeo oproept over haar be- en karaktervastheid. Ak bij de PvdA is begrijpe- ■ihewel ze terecht kritiek le- het feit dat de partij ja- het minderhedenvraag- 'wft genegeerd, is het on- pfaardig dat ze als politiek 'ïApper zo makkelijk van wisselt Haar vertrek "®wk op een ongelegen mo- IJwdat de PvdA juist bezig !®ters te verleggen. In die j^had ze een belangrijke An vervullen, pik verblijft op kosten van pi in de Verenigde Staten, j® geleden vluchtte ze het f "i' nadat ze bedreigd was aanleiding van uitlatingen de behandeling van vrou- r ide moslimgemeenschap, hal vreemd dat de PvdA-top pers tap naar de WD uit de 51 ®oest lezen, maar nog is dat een vrouw, die na •interview naar het buiten licht, een publieke functie De lotgevallen van Pim Z-11 hebben duidelijk ge- ^dat de politiek een riskant i1 Waarom werpt zij zich z^varte Jeanne Lage Landen? R) slaat twee vliegen in een Me liberalen hebben een Z* plek van de PvdA bloot- Verder heeft de WD gro- j^fte aan meer aanspre- vrouwen op de kandida- p Een allochtone vrouw l^töngen over de islam, voorbeeld van oud- L* ®°lkestein, is een ge- uit de hemel. Toch is er fel met de super- j'Cf Ah niet een twee- f Wanna binnenhaalt Sudder van 10.00- 16.00 uur De gróótste selectie j kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! ubelen (advertentie) www.pcdiscownt.ia DISCOUNT DÉ COMPUTER KOOPJES BEURS GROENOORDHALLEN-LEIDEN ZATERDAG 2 NOVEMBER 10-16 UUR HARD- SOFTWARE INTERNET GSM DVD GAMES DIREKTE VERKOOP INFORMATIE DEMONSTRATIE leiden - Een 90-jarige vrouw uit Leiden is bij een bakker in de Merenwijk van haar pinpas be roofd door twee kinderen van naar schatting een jaar of zes. De twee diefjes, die werden be geleid door een vrouw, hadden het slachtoffer even daarvoor in de gaten gehouden bij het pin nen van geld bij een bank. Toen zij even later bij de bakker naar binnen liep, graaiden de jongen en het meisje in haar tas. Toen de bejaarde dame daar iets van zei, gingen de twee de winkel uit. Thuis ontdekte zij dat haar pinpas was gestolen. Ook was er al geld van haar bankreke ning gehaald. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. «N no. Naam Straat Postcode Telefoon .MCV n. controle nabezorgng) door Robbert Minkhorst Joost Zwagerman tijdens een signeersessie. Archieffoto Ton Kastermans leiden - Joost Zwagerman is de nieuwe gastschrijver van de Universiteit Leiden. Hij volgt daarmee essayist Arnold Heu- makers op. Vanaf komend voor jaar geeft hij de studenten werk colleges over het 'cultboek'. Daarnaast houdt hij op 10 en 17 april twee openbare lezingen, de zogenaamde Albert Verwey-le- zingen. De eerste zal gaan over literatuur en waanzin, de twee de over plagiaat. Een keur aan Nederlandse au teurs ging Zwagerman (38) al voor, onder wie Gerard Reve, Maarten 't Hart, Hella Haasse, Adriaan van Dis en Gerrit Kom- rij. Het gastschrijverschap aan de Letterenfaculteit bestaat sinds 1985 en is een samenwer kingsverband van de letterenfa culteit, de K.L. Poll Stichting voor Onderwijs, Kunst en We tenschap en NRC Handelsblad. Het doel is tweeledig. Allereerst krijgen schrijvers de mogelijk heid in contact te komen met studenten die zich bezighouden met de bestudering van litera tuur. Daarnaast worden studen ten in de gelegenheid gesteld kennis te maken met een schrij ver van naam, iemand met een andere kijk op de literatuur en een andere manier van formule ren dan aan de universiteit ge bruikelijk is. Zwagerman heeft zich laten kennen als een veelzijdig auteur. Bekend werd hij vooral door zijn romans 'Gimmick!' (1989), Vals Licht' (1991) en 'De buiten vrouw' (1994). Daarnaast publi ceerde hij ook verhalenbundels en deed hij van zich spreken als dichter en essayist. Ook levert hij met enige regelmaat een bij drage aan Vrij Nederland en schrijft hij iedere twee weken een column voor NRC Handels blad. Zijn werk is in zeven talen vertaald, waaronder het Frans, Duits en Japans. door Engel Lameijer alphen aan den run - De ge meente Alphen aan den Rijn is ernstig tekort geschoten bij de controle op de veiligheid van de gebouwen van vogelpark Avi fauna. Dat is het harde oordeel van de inspectie van het minis terie van VROM. De inspectie deed onderzoek naar alle vesti gingen van het Van der Valkcon- cem in Nederland na het instor ten van het parkeerdak van het Van der Valkrestaurant in Tiel op 10 februari van dit jaar. Bij Avifauna constateerde de in spectie dat zowel de vluchtwe gen als de brandwerende maat regelen onvoldoende zijn. Voor al bij de Martinushal en het Speeltuinrestaurant is volgens de inspectie veel mis. De bouw plannen voldoen niet aan de ei sen van het Bouwbesluit voor brandveiligheid, gezondheid en gebruiksveiligheid. Tijdens de inspectie zijn bovendien afwij kingen van de bouwvergunnin gen en geldende bouwregeling geconstateerd. Op verschillende plekken binnen Avifauna bleken chemicaliën te zijn opgeslagen. De inspectie vond zelfs gevaar lijke stoffen tussen de etenswa ren in de koelcel achter de keu ken van het wegrestaurant. Burgemeester Schoof bestrijdt dat er bij Avifauna sprake is van een gevaarlijke situatie en dat de gemeente tekort is geschoten bij het toezicht. Maar voordat de gemeente in de slag gaat met het ministerie, gaat Alphen nu eerst op zoek naar een onafhan kelijk bureau dat een eigen on derzoek moet uitvoeren. „Pas als dat door de gemeente inge huurde bureau vaststelt dat de inspeytie van het ministerie van VROM gelijk heeft, moet ik con stateren dat we er niets van bak ken", aldus Schoof. Pagina R7: Schoof: Kritiek VROM achterhaald den haag/gpd - Demissionair premier Balkenen de stelt de beloofde afschaffing van de onroeren- de-zaakbelasting (ozb) voor particulieren ter dis cussie. Ook wil hij af van het besluit om burge meesters voortaan rechtstreeks door de bevolking te laten kiezen. Hij zegt dat in een exclusief inter view, morgen in deze krant. „De kwijtschelding van de ozb is feitelijk een compensatie voor de vaste ziektekostenpremie, zoals die voor 2005 is voorzien. Er zal weer een zelfstandig afwegingsmoment moeten komen bij de volgende formatiebesprekingen", aldus Balke nende (CDA). Het kabinet wilde met de afschaf fing van de ozb de woonasten van huiseigenaren en huurders met twee miljard euro verlichten. De maatregel was onder grote druk van coalitiepart ner WD in het strategisch regeerakkoord terecht gekomen. De LPF kreeg zijn zin met de gekozen burgemees ter. Het CDA zweert bij de huidige, benoemde burgemeester. Balkenende wil extra geld vrijma ken voor veiligheid, onderwijs en zorg. Het CDA is er nog niet uit hoe de stijgende ziektekosten moe ten worden gecompenseerd. Balkenende vindt verder dat de PvdA een 'heilloze weg' bewandelt met haar aanval op de aftrek van hypotheekrente voor veelverdieners. Het voorstel zou voor onnodige onrust op de huizenmarkt zor gen. „Niet acceptabel voor ons." De WD ziet evenmin iets in het PvdA-voorstel. Balkenende, die morgen officieel aantreedt als CDA-lijsttrekker, wil na de verkiezingen het liefst verder regeren met de WD en opnieuw het pre mierschap claimen. .Als men mij vraagt: wil je doorgaan in de huidige verantwoordelijkheid, dan zeg ik 'ja! Dit smaakt naar meer." Pagina Economie: Balkenende verwacht tegenvallend herstel leiden - Parkeerders kunnen in Leiden vanaf 1 januari volgend jaar vanuit de auto hun parkeer geld betalen. Mobipower begint dan in de stad een proef met een 'elektronische persoonlijke parkeermeter'. Leiden wordt na Gouda de tweede stad in Neder land waar Triffiq, zoals het klei ne apparaatje heet, wordt geïn troduceerd. Het apparaatje past achter de zonneklep in de auto, zei wet houder A. Pechtold van verkeer gisteren op een persbijeen komst. In andere steden kunnen bezoekers soms al met de mo biele telefoon parkeergeld beta len. Mobipower vindt zijn sys teem klantvriendelijker: twee drukken op een knop zijn vol doende om het metertje te acti veren. Klanten krijgen tegen betaling het apparaat in bruikleen. De prijzen van de abonnementen hangen af van waar en hoe vaak gebruikers willen parkeren. Hoe duur Triffiq is, wordt volgende week bekend, als Pechtold de overeenkomst met Mobipower ondertekent .Aangezien wij een van de proefprojecten zijn, zullen ze niet de hoofdprijs vragen", ver wacht de wethouder. „Ze willen het natuurlijk aantrekkelijk hou den." Mobipower mikt op 400 a 500 klanten in het eerste half jaar. In die periode zijn de abonnementen ook goedkoper. De proef duurt drie ja^r. Voor de gemeente zijn er geen kosten. Parkeren in Leiden kost binnen de singels geld. Ook in Vreewijk, de wijk ten zuiden van de Witte Singel, en in het stationsgebied moet worden betaald voor een plek. De website van Triffiq meldt dat het systeem eveneens in parkeergarages werkt en dat het verder geschikt is voor ver gunninghouders. Parkeerwach ters controleren de betalingen via Triffiq door de auto's te scannen met speciale appara tuur. Pagina Ri: Nieuw parkeerbeleid levert ge meente miljoen extra op san giuliano dl pugua - Reddingswerkers zoeken in het puin van een na de aardbeving van gisteren ingestorte school in het Zuid-Italiaanse dorp San Giuliano di Puglia naar overlevenden. Er zijn zeker 27 doden: 23 kinderen, twee onderwijzeressen en twee dorpsbewoners. Vanmor gen is nog een kind levend onder het puin vandaan gehaald. De mees te slachtoffers (25) vielen toen het gebouw instortte. Elders in het dorp kwamen twee vrouwen om het leven toen hun huis instortte. De Itali aanse regering heeft de noodtoestand uitgeroepen voor het gebied rond de stad Campobasso, de hoofdstad van de regio Molise waar zich het epicentrum van de aardbeving met een kracht van 5,4 op de schaal van Richter bevond. Premier Berlusconi is naar het rampgebied gevlogen. De schok was tot aan Rome te voelen. Het was de zwaarste aardbeving in Italië sinds 1997, toen in Umbrië twaalf mensen om kwamen. Foto-. AP/Corrado Giambalvo door Amout Heemskerk/GPD Amsterdam - Een van de twee Albert Heijn-medewerkers die door justitie wor den vervolgd voor het mishandelen van een overvaller, heeft een strafblad. De 30- jarige man is enkele jaren geleden door de rechter veroordeeld wegens geweldple ging. Hij kreeg een voorwaardelijke gevan genisstraf en zit nog in zijn proeftijd. Er loopt ook nog een andere strafzaak tegen hem. Tevens wordt de medewerker van AH er van verdacht eerder dit jaar op een parkeerwachter in Amsterdam te zijn inge reden. Bij de beslissing van het openbaar minis terie (OM) om de medewerker en zijn fili aalchef te vervolgen hebben deze crimi nele antecedenten een rol gespeeld. Een woordvoerster van het OM in Amster dam wil niet op de zaak ingaan. De advocaat van de twee, Mayke Goris van het kantoor Korvinus Abeln in Am sterdam, zegt op de hoogte te zijn van het strafblad van de AH-medewerker. Ze noemt dit echter 'niet relevant' voor de vraag of hij nu moet worden vervolgd of niet. „Iedere zaak staat op zichzelf', al dus Goris. Wel kunnen volgens haar eer dere delicten een rol spelen bij het bepa len van de hoogte van de strafmaat. Over de recente zaak is deze week veel ophef ontstaan, omdat veel mensen - on der wie prins Bemhard - het onterecht vinden dat iemand die een dief aanhoudt en daarbij geweld gebruikt, wordt ver volgd. De 'heldenstatus' van de twee Amster dammers komt verder op losse schroe ven te staan na lezing van het proces-ver- baal van de aanhouding waarover deze krant beschikt. Daarin zeggen getuigen dat de kassadief die 500 euro bij de AH- vestiging had weggegrist, zich na een achtervolging al aan de twee had overge geven, toen de filiaalchef hem vasthield en de medewerker hem minimaal twee keer hard in het gelaat sloeg. Ook nadat de politie de man had geboeid en over genomen, zo verklaart een agent in het proces-verbaal, schopte de medewerker tot twee keer toe hard tegen de benen van de dief. De agent moest de man be schermen tegen de agressie. Advocaat mr. F. Soriano van de overval ler voelt zich met de nieuwe feiten ge sterkt in zijn poging 2000 euro schade vergoeding van de twee AH-medewer- kers te vragen. De zaak komt begin volgend jaar voor. Onbekende plant is zeldzaam wier leiden - Een raadselachtig wier, dat eind september is gevonden in natuurgebied De Wieden in Overijssel, blijkt het zeer zeld zame 'klein glanswier' te zijn, Nitella hyalina. Kranswierdes- kundige Emile Nat (42) van het Nationaal Herbarium Neder land in Leiden heeft dit gisteren bevestigd. Tot nu toe kwam de plant slechts voor in het Naar- dermeer en in een recreatiepias nabij Joure. Het klein glanswier was in 1969 voor het laatst in De Wieden gefcien. Nat schrijft de terugkeer toe aan de betere waterkwaliteit Pagina R3 Kinderen roven pinpas bejaarde Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 I kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 8| amonwech» Bewng e min Handtekening. Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl l-IR'.'JJ.m.W.VRnilUTTM

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1