REGIO Oegstgeest bevrijd uit wurggreep Jos Jansen m Warmondse raad akkoord met 'ijzige, kille' begroting 'Er zijn zat kinderen die de hele middag achter de computer zitten' hiid-Hollands schouwtje mag blijven liggen Alleen WD tegen terugkoopregeling Het gaat niet goed met het konijn in de duinen Post weg uit Stompwijk )wars zo in )e Bloemerd Gezocht: goed tehuis voor Nel met de hoed ixtra bezuinigingen en minder stijging OZB oor Coen Polack (armond - De gemeenteraad in Warmond ging gisteravond koord met een begroting voor D03, waarvoor de verschillende acties weinig positieve woor- en over hadden. Behalve dan at ze vonden, dat het tekort in ruim 900.000 euro knap was eggewerkt. Er werd een amen- ement aangenomen dat burge- eester en wethouders ver licht 50.000 euro extra te be- uinigen. Daardoor stijgt de on- lerende-zaakbelasting met linder dan de voorgestelde 3,5%. 'rogressief Warmond noemde Ie begroting 'ijzig, kil en koud'. Volgens het CDA zat er 'een na re bijsmaak' aan. Warmond An ders noemde de financiële situ- itie van Warmond 'een drama' n de WD vond de plannen van iet college 'hard en scherp'. Waar uit de algemene beschou- wigen van de partijen, die door «rgemeester Vosjan met be- tlp van een paprikavormige ookwekker na exact tien minu ten werden afgekapt, bleek dat begrip was voor de harde fi- Bnciële lijn van burgemeester n wethouders. WD-fractie- foorzitter Van der Steur: „Dit 'zijn nare keuzes die gemaakt toeten worden, maar die ei- jenlijk niemand wil maken." W had veruit de meeste kritiek. 3e partij verdenkt B en W ervan willekeurige bezuinigingskeuzes gemaakt te hebben. „De onder bouwing ervan ontbreekt in ie der geval geheel", aldus PW- fractievoorzitter Goudsmit. „Het valt me verder op dat het college de meeste bezuinigingen buiten de gemeentelijke organisatie zoekt. Ik denk dat, wanneer je de burger vraagt diep in de bui del te tasten met belastingver hogingen en andere tariefsstij gingen, je als gemeente ver plicht bent zelf de broekriem flink aan te halen." Verder heeft PW grote proble men met de door het college voorgestelde huurverhoging voor gemeentelijke gebouwen. •Goudsmit: „Ik vind het onbe grijpelijk dat tijdens de verkie zingen geroepen wordt dat het verenigingsleven in Warmond zo belangrijk is, en dat in de eer ste de beste begroting de huren voor verenigingen omhoog gaan en er meteen flink gesnoeid wordt in de subsidies. Door dit soort acties worden woorden van politici onbetrouwbaar. De ze begroting is ijzig, kil en koud en is demotiverend voor zowel individuele mensen als vereni gingen." PW is teleurgesteld in de andere partijen, omdat zij vindt dat de raad op deze ma nier de verenigingen niet tege moet komt. De andere partijen willen de verenigingen eventu eel op een later moment tege moet komen, als er meer zicht is op de daadwerkelijke financiële situatie. Wethouder De Vroomen (finan ciën) beaamde dat het financië le beleid van het college 'keihard en misschien zelfs kil' is. „Door deze noodzakelijke sanering ho pen we in 2004 weer wat ruimte te hebben om leuke dingen voor de mensen te kunnen doen", zei hij. De wethouder was huiverig voor een extra bezuiniging, die de raad er uiteindelijk toch doorheen drukte. „Er zijn vol gens mij geen posten meer waarop we kunnen bezuini gen", vertrouwde hij de raad ernstig toe, om daarna minder serieus verder te gaan: „Ik neem mijn eigen brood al mee naar mijnwerk." De fractie van Warond Anders vroeg zich af hoe Warmond in zo'n slechte financiële positie terecht is gekomen. Fractievoor zitter Van der Vooren: „Is er in de vorige raadsperiode voor Sin terklaas gespeeld? Is er een fi nancieel wanbeleid gevoerd? Of is er sprake geweest van non chalance of onverschilligheid met in het achterhoofd de drei gende gemeentelijke herinde ling?" Vooral die laatste vraag schoot bij burgemeester Vosjan in het verkeerde keelgat. WA zei een onderzoek naar de financië le situatie te hebben overwogen, maar had daar van afgezien, omdat dat 'erg veel tijd en ener gie kost'. Van der Vooren: „Wij steken onze energie liever in de toekomstige ontwikkelingen van ons dorp." 'Stgeest - Badjo, de kleine, indgemaakte, houten sloep, aan het Rademakerspad 'en liggen. Dat heeft een tordvoerder van de gemeente gstgeest gezegd. Een aantal een geleden publiceerde deze tnt een verhaal over het Zuid- nds schouwtje. Badjo, de van gepensioneerde Dirk Megchelse, was een doom in het oog van de gemeente Oegst- geest, die een actie is begonnen tegen 'bootjesvervuiling'. Megchelse spande een rechts zaak aan en won die op punten. De rechter was van mening dat Oegstgeest wel heel slordig met haar burger was omgegaan, en zorgde ervoor dat Badjo de rest van de zomer mocht blijven lig gen. Bovendien moest Oegst geest de belangen van Megchel se maar eens opnieuw in over weging nemen. „Ik kan me voorstellen dat een gemeente een situatie als deze gedoogt", zei de rechter. Volgens de ge meentewoordvoerder gebeurt dat nu. door Nancy Ubert oegstgeest - Oegstgeest heeft zich voor een groot deel bevrijd uit de wurggreep van projectont wikkelaar Jos Jansen. Met alleen de stemmen van oppositiepartij WD tegen heeft de gemeente raad gisteravond een 'gewaagd' plan goedgekeurd, dat de ver koop van de flats aan de Lobeli- uslaan in Poelgeest weer op gang moet brengen. In ruil voor dit 'ridderlijke' gebaar ziet Jos Jansen af van schadeclaims. De 'soap' rond de zes woonto rens in de nieuwbouwwijk van Oegstgeest is vooral bepaald door rechtszaken. Momenteel wachten de spelers het oordeel van de Raad van State in span ning af. Mag Jos Jansen straks toch woontorens van zeven la gen hoog bouwen? Het lange ju ridisch gevecht heeft onder meer tot gevolg gehad, dat ko pers zich hebben teruggetrok ken. Nieuwe kopers staan niet in de rij. Jos Jansen is daardoor in finan ciële problemen gekomen. Zelf zegt het bouwbedrijf dat de el lende wel meevalt, maar wet houder Meester acht het niet ondenkbaar dat de bouwer fail liet gaat aan het gesteggel rond de woontorens. Een bankroet van Jos Jansen betekent ook een miljoenenstrop voor Oegstgeest. Vandaar dat reddingsplan. Doordat Oegstgeest zich garant stelt voor een terugkooprege ling, worden meer potentiële kopers over de streep getrokken, krijgt Jos Jansen meer financiële armslag en hoeft Oegstgeest niet te vrezen dat zij wordt gecon fronteerd met een nieuwe mil joenenstrop. Dat het reddingsplan Oegstgeest geen geld kost is overigens niet zeker, zo lieten de politieke par tijen in hun beraadslagingen doorklinken. Eegdeman, fractie voorzitter van Leefbaar Oegst geest: „Ik hoop niet dat het slechtste scenario van dit plan waarheid wordt." Maar de voor delen wegen zwaarder dan de nadelen, vindt de meerderheid van de raad. Oegstgeest krijgt de regie over de nieuwbouwwijk te rug, doordat het bouwbedrijf claims laat vallen en een moge lijk faillissement van Jos Jansen wordt afgewend, hoopt de ge meenteraad. Fractievoorzitter Klaver van Pro gressief Oegstgeest beseft ook dat het reddingspan de gemeen te heel veel geld kan gaan kos ten, maar verdedigt de goedkeu ring van zijn fractie met de boodschap dat of je het nu niet of wel doet, je beslissing altijd slecht is. „De tijd is rijp om een daad te stellen. CDA, PrO en LO verweten de WD gisteravond, dat die partij niet wenst in te stemmen met het terugkoopplan. Maar vol gens WD-ffactievoorzitter Van Bellen was de besluitvorming niet zorgvuldig. Het college had in samenspraak met de project leider van Poelgeest het plan be dacht, maar wilde dit nog juri disch laten toetsen. Daardoor hadden raadsleden maar drie dagen de tijd om de conclusie van de onafhankelijk adviseur te bestuderen. Overigens was het debat over het reddingsplan gisteravond doorspekt met cryptische uit spraken. Het stuk waarover de raadsleden spraken, had het stempel 'vertrouwelijk'. Raadsle den mochten er uitsluitend over praten zonder man en paard te noemen. „Maar een goed ver staander heeft maar een half woord nodig", zei een geïnteres seerde burger na afloop. noordwij K/katwijk - Het gaat niet goed met het konijn. Van de Noordhollandse tot de Zuidhol landse duinen loopt het aantal konijnen schrikbarend terug. Een gevolg van twee ziektes, be vestigt opzichter Tim Fransen van Staatsbosbeheer. Myxoma- tose is al langer bekend, VHS is daar nu bij gekomen. In de jaren zeventig en begin ja ren tachtig werd de konijnen stand in Nederland gedeci meerd door myxomatose. Een ziekte waardoor konijnen blind worden en geen voedsel meer kunnen vinden. Daar leken de beestjes zich na een tiental jaren enigszins van te herstellen. Veel konijnen werden resistent. Maar begin jaren negentig dook een nieuwe ziekte op. Viral haemor- rhagic syndrome (VHS). De in cubatietijd van myxomatose is drie maanden, van VHS vieren twintig uur. Er werd wel gezegd dat konijnen stierven met het gras in hun mond. Dat is mis schien wat overdreven, maar de ziekte slaat snel toe. „Het eist zijn tol, zoveel is dui delijk", zegt Fransen. „Als je een paar jaar geleden je koplampen aandeed in de duinen, dan zag je zeker dertig konijnen weg schieten. Nu zie je er nog maar drie." Fransen maakt zich zor gen. „Dit kan het einde beteke nen van een konijnenpopulatie. Dat is niet ondenkbaar." Maar hij nuanceert dat meteen ween „Daar hoeven we nu ook weer niet zo bang voor te zijn. Als een gebied 'overbevolkt' raakt, dan ontstaat zo'n ziekte als VHS van zelf. En na verloop van tijd gaat 'ie ook vanzelf weer weg en kan de konijnenstand zich weer her stellen." De gevolgen voor het duinge bied van de terugvallende konij nenstand worden duidelijk zichtbaar, voorspelt Fransen. Konijnen zijn grazers, en eten vooral de lage plantjes weg. Die krijgen nu meer en meer de stompwuk - Stompwijk verliest opnieuw een voorziening. Mor gen valt het doek voor het post agentschap aan de Dr. Van Noortstraat. Vooral oudere Stompwijkers maken zich daar druk over. Dorpraadslid Bea van Bemme- len hoort iedereen praten over de sluiting van het postagent schap. Ze vraagt zich af waar het heen moet. .Alle voorzieningen gaan hier weg. Straks is het voor ouderen niet meer leefbaar in Stompwijk. Voor alles ben je af hankelijk van andere dorpen. En het ergste is nog dat er niet eens openbaar vervoer is naar Leid- schendam, waar Stompwijk no ta bene onder valt." In het dorp werd de afgelopen jaren de ene na de andere win kel gesloten. Ook de Rabobank is verdwenen. „En nu word je weer iets ontnomen", klaagt Van Bemmelen. „Het voordeel was ook, dat het agentschap za terdag open was. Als je een pak ketje krijgt aangeboden en je bent niet thuis, dan moet je het nu gaan afhalen bij het postkan toor in Leidschendam. Mar dat is helemaal tegen Leidschen- veen aan. Als je een auto onder je gat hebt kom je nog overal. Maar hoe moet het met ouderen die niet meer kunnen rijden, of metgezinnen die geen auto meer kunnen betalen?" Voor de familie Janson van het postagentschap vindt Van Bem melen het sneu. „Het mes sneed voor hen aan twee kanten. Men sen die postzegels kwamen ha len namen ook drogisterij-arti kelen mee. De vraag is of dat winkeltje het nu nog redt." Mevrouw Janson van het post agentschap wil niet reageren. Ze heeft geen behoefte aan aan dacht van de media. „We vin den het heel vervelend voor het dorp", is het enige dat ze kwijt wil. Als dorpsraadslid voelt Van Bemmelen zich machteloos. „Het wordt van hogerhand be slist Dat is het punt. Ie doet er niks aan. Maar als dorpsge meenschap zitten we er wel mee. Op een gegeven moment hebben we hier niets meer." Igstgeest - Het Oorlogsgra- ncomité Oegstgeest houdt aandag 11 november een pieciale herdenkingsdienst bij ►t Groene Kerkje. Voor de Ge- ienebestlanden is 11 novem- or(j5r Armistice Day oftewel wa- 'nstilstandsdag. Dan herden- erm de naties de doden van de yeede Wereldoorlog. In Bgstgeest worden de geallieer- rt strijders herdacht die in de >riode 1940-1945 in het dorp m jn omgekomen. Wie de bij enkomst wil bijwonen, moet terlijk om 10.55 uur aanwezig nsjn. De plechtigheid bestaat uit in korte herdenkingsdienst en in bloemlegging bij de graven. k. I Varmond krijgt B1ieuw prinsenpaar armond - Welke Warmon- irs zijn gekozen tot nieuw insenpaar? Dat wordt zater- 9 november om elf minu- over elf bekend gemaakt in :t Trefpunt aan de Herenweg. iordat het zover is, verzorgt avalsvereniging De Billen- kers een uitgebreid pro- tamma met het afscheid van 'I. kt huidige prinsenpaar, een ndptreden van Jut en Juul, die jfle bekende Warmonders op hak zullen nemen, en veel uziek. De zaal gaat om 19.30 len. De toegang is gratis. Sport stimuleren wel nodig, maar niet voor alle leerlingen door Janneke Dijke leiderdorp - Een sportservicepunt is onmisbaar in Leiderdorp, vindt de gemeente. Vanaf vol gend jaar is er jaarlijks 23.000 euro beschikbaar voor een parttimer die een schakel is tussen sportverenigingen, scholen en gemeente en din gen regelt die anders niet van de grond komen. De sportverenigingen zien het wel zitten. Maar wat vinden de scholen ervan? Een gesprek met Hans van Dijk, directeur van de openbare basis scholengemeenschap Leidprdorp, en Elly de Veld, moeder en voormalig sportopbouwwerk- ster in buurgemeente Leiden. Wat doen basisscholen in Leiderdorp op dit momentaan sport? Van Dijk: „De rijksnorm is dat leerlingen één keer per week sportles krijgen van een vakleer kracht. Op de openbare scholen in Leiderdorp is dat twee keer per week, dankzij de gemeente die geld bijlegt. De katholieke scholen maken een andere keuze: daar investeren ze het geld in een leerkracht voor de creatieve vakken." De Veld: „Daarnaast zijn er de toernooien. Die worden georganiseerd door de sportverenigin gen. Meestal worden we als ouders gevraagd om van tevoren met de kinderen te trainen. Dat doen we dan op een grasveldje naast de school." Dus het loopt allemaal soepel. Van Dijk: „Nee, dat niet. Die toernooien zijn eigenlijk ingesteld om kinderen met sport te laten kennismaken. Omdat de meeste kinde ren al één of twee sporten doen, zijn de toer nooien van lieverlee veranderd in kampioen schappen. Je moet trainen en kinderen die goed zijn in een bepaalde sport spelen de wedstrijd, terwijl de anderen toekijken. Dat was helemaal niet de bedoeling van de toer nooien. Maar als je niet traint en ook kinderen die de sport niet beoefenen opstelt, wordt jouw team finaal voorbijgelopen door scholen die wel trainen." De Veld: „Terwijl het juist zo belangrijk is dat kinderen uit gezinnen waar weinig geld is, waar de ouders niet in staat zijn om de kinde ren naar een sportclub te laten gaan, kennis maken met sport. Je moet een situatie cre- eëren waarin kinderen die never nooit die sport zouden gaan doen, dat nu wel doen." Wat zou er anders moeten? De Veld: „Je zou bijvoorbeeld vijf keer achter elkaar de gymles kunnen houden bij een sportvereniging. De vakleerkracht en de trai ner kunnen elkaar aanvullen. Bovendien beoe fenen de kinderen de sport dan in de juiste omgeving, in plaats van op een hoekje van het schoolplein. En de drempel om lid te worden is lager." Van Dijk: „Probleem is wel dat veel verenigin gen geen trainers beschikbaar hebben onder schooltijd. Ik voel daarom wel voor het sys teem dat de gemeente Leiden hanteert. Daar is een keuzepakket met paardrijden, tafeltennis, gymnastiek, noem maar op. Sporten die leer lingen na schooltijd op vaste tijden bij de ver enigingen kunnen volgen. Ouders betalen een gereduceerd tarief, want de gemeente geeft subsidie. Iets anders is de vakanties, dan is er helemaal niks te doen. Volgens mij kan zo'n sportservicepunt dat verbeteren. Die persoon moet ingangen hebben bij de verenigingen en de gemeente." Zitten Leiderdorpse kinderen wel te wachten op een nog vollere agenda? Van Dijk: „Dat vraag ik me soms wel af, ja. Als je de agenda's van die kinderen ziet... Als wij een kind eens een kwartier laten nablijven, bellen ouders boos op dat ze een duur abon nement hebben genomen op een club. Daar om moet je eerst een onderzoekje houden on der ouders." De Veld: „Ik moet toegeven dat ik dat bij mijn zoon van vijf ook wel eens denk. Soms, als ik zeg 'kom, we gaan weer naar zwemles' dan jammert hij 'maar ik wil met mijn lego spelen'. Hij heeft twee keer per week zwemles, op woensdagmiddag voetbal en op zaterdag ju do." Van Dijk: „En dan hebben sommige kinderen nog fysiotherapie of logopedie." De Veld: „Maar er zijn ook gezinnen waar het wél nodig is. Wat gebeurt is dat allochtone ou ders of ouders uit een lage sociale klasse een formulier meteen weggooien omdat er 'een prijs wordt genoemd. En er zijn ook zat kinde ren die weinig bewegen, omdat ze de hele middag computeren. Zo v kiDERDORP - Onder een enorme pop ballonnen kwam gister- liddag de nieuwe naam van ét vroegere KNVB-gebouw in e Bloemerd in Leiderdorp van- lan. De Stichting Sociaal Cul- !re reel Werk, die in de helft van !t pand is neergestreken, 'iemt het voortaan 'Dwars jWethouder MacGillavry lende het officieel door het h ird te onthullen. Het nieuwe tambordje moet alleen nog vestigd worden aan de gevel. Iwars zo' is bestemd voor aderwerk. Bovendien is de ad- inistratie voor heel Leiderdorp gevestigd. Het andere pand het Sociaal Cultureel Werk, 1{ elter aan de Heemraadlaan, ijft voorlopig in gebruik voor Ki ener- en jongerenwerk. Uitein- :lijk moet ook daarvoor andere "I imte worden gevonden, om it het pand te slecht is om nog ag te blijven staan, istermiddag werd ook de nieu- e website onthuld. Vanaf 4 no- mber is informatie over het r|f iciaal Cultureel Werk beschik bar via www.scwleiderdorp.nl. oegstgeest - De gemeente Oegstgeest zit een beetje in haar maag met 'Nel met de hoed'. Het kunstwerk van Maggi Giles stond voor heen aan het Boerhaaveplein, maar blijkt niet weerbestendig genoeg te zijn. Nu siert het kleurrijke keramische beeld de hal van het ge meentehuis aan de Rhijngeesterstraatweg. Maar eigenlijk komt het daar totaal niet tot zijn recht. Het kunstwerk was van zijn vertrouwde plek weggehaald om gerestaureerd te worden. Tijdens de werkzaam heden bleek dat huisarrest onontkoombaar was. Ook de kunstenares vindt dat het beste voor haar geesteskind. Het gemeentehuis fungeert nu als tijdelijke crisisopvang. Oegstgeest hoopt dat Nel met de hoed elders ondergebracht kan worden en is op zoek naar een ruimte die beter bij haar past. Foto: Hielco Kuipers kans om door te groeien, zodat de duinen bestruikt worden met flinke planten. De duinroos krijgt bij voorbeeld de kans om meer uit te lopen. „Het wordt allemaal wat hoger en ruiger", zegt Fransen. Is het inzetten van andere grazers, zoals shetland- pony's of Schotse Hooglanders dan een idee? „Nee", klinkt het stellig. „Die hebben een heel andere eetgewoonte dan konij nen. We gaan op de 'Kalahari', het kaalgemaakte stuk in Berk- heide, wel vee uitzetten. Maar dat is allemaal niet hetzelfde als wat konijnen doen." De konijnen komen wel weer te rug, denkt de opzichter. „Daar geloof ik heilig in." Maar hoe lang dat duurt is niet te zeggen. „Zoals ik al zei, misschien ver dwijnt de hele populatie in de Noordwijkse duinen wel. Ik zeg maar wat. Maar dan komt dat na verloop van tijd weer goed, als vanuit Wassenaar een nieu we populatie zich uitbreidt." Menselijk ingrijpen, zegt Fran sen, is voorlopig niet nodig. Konijnen heb ben in de dui nen te kam pen met twee dodelijke ziek tes. Archieffoto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15