Bezuiniging brengt sportclubs in gevaar REGIO Nieuw parkeerbeleid levert gemeente miljoen extra op Conflict in het Volkshuis verscherpt 5 'In Nederland kun je alles bereiken, als je maar wilt9 VAAiïF\i -o-r Snoep grijpen tijdens Halloween www.autoheemskerk.com 7^ Uitgekeken op uw collega's MOOI, Nieuw van Iglo iking tudent e Universiteit Leiden 4 :ondag om 14 uur de ïgekomen scheikun- k"Sander Harskamp in 2miegebouw. De jaaft plaats op initiatief ps ouders die in bekenden de gele- "en geven om af- hem te nemen. Hij begraven in Frank - :ijn ouders wonen. ian maakte met zijn ïn reis naar Bali en bij de bomaanslag in h. Het lichaam van b Leidse slachtoffer is pjgegeven. Het wach- "iciële identificatie. [advertentie) oed gesprek pm 2 ziet er anders uit, prs aan en klinkt anders borsnee-telefoon igt zich bovendien anders |e draadloze BeoCom 2 i tot een goed gesprek, comfortabel in uw zl rust z*jlijk te bedienen door zijn |i en display en vertelt u u dat moet doen eerste BeoCom 2 kunnen 'Ü|ets worden toegevoegd, ■"eer toegang hebben tot 'Plagen telefoonnummers (e informatie LESS ORDINARY lof 81, Leiderdorp. 071 541 24 97 LEI DE vrijdag 1 NOVEMBER 200Z R1 I konijnen nen atisch laag f beroofd eraden a in 50-jarige vrouw uit risteravond rond p acht op de fiets- jj de kruising van de •n Churchilllaan be- iep daar en werd ken door twee onge- ige jongens. Vervol- it zij onder bedreiging es haar armband en ioen terwijl twee ket- haar nek werden ge- e rovers liepen weg ïlderskade. r an [en i 8. twee woningen aan racht is gisteren inge- w dieven kwamen or de voordeuren te Uit één huis is elek- apparatuur verdwe- le Morsstraat werd n in vijf appartemen- e voordeuren in te r werden een rijbe- Dort, fototoestel en nee meegenomen. >ning aan de Hout- sieraden, paspoort tiera weggenomen. door Robbert Minkhorst leiden - De aangekondigde be zuinigingen op sport in de Leidse begroting voor volgend jaar val len slecht in de politiek. Ook de forse verhoging van de huur voor accommodaties stuit op verzet. Clubs worden in hun voortbe staan bedreigd, stelt de Leidse Sportfederatie (LSF) dan ook on omwonden. Verantwoordelijk wethouder A. Pechtold van D66 houdt voorlopig echter vast aan de bezuinigingen en de hogere tarieven. Sport moet flink inleveren in de gemeentebegroting, die gister avond werd behandeld in de commissie onderwijs en cul tuur. Een aantal subsidies ver valt en het Sportbedrijf wordt gekort op het onderhoud aan complexen en op het vervangen van materiaal. De aanleg van nieuwe velden wordt uitgesteld. Overigens spaart de gemeente geen enkel beleidsterrein; ze kampt met grote tekorten. Een uitgebreid en uitgekiend pakket aan bezuinigingsmaatregelen en lastenverzwaringen moet Leiden de komende vier jaar ruim 52 miljoen euro opleveren. Voorzitter J. Breedeveld van de LSF deed gisteren een beroep op het verstand van de leden van de raadscommissie. De maatregelen van de gemeente hebben funeste gevolgen voor de verenigingen, waarschuwde hij. Vooral de verhoging van de huur voor accommodaties brengt clubs volgens hem in grote problemen. Hij vreest voor hun voorbestaan als de gemeente de huurverho ging doorzet. De Leidse zwem- clubs LZ1886 en De Zijl/LGB kunnen nu al amper de huur van zwembaden opbrengen. „De verhoging van de huur met 5,75 procent is voor de meeste verenigingen nauwelijks te ver teren. Van de begrotingen gaat jaarlijks 90 tot 95 procent op aan de huur van accommodaties. Dan kun je je voorstellen hoe moeilijk het is om met zo'n huurverhoging het hoofd boven water te houden. De gevolgen zijn niet te overzien. En sport is van maatschappelijk groot be lang. Sport houdt mensen van de straat, brengt mensen nor men en waarden bij." Breedevelds betoog raakte een gevoelige snaar bij politieke par tijen. PvdA en CDA vroegen aan wethouder Pechtold om de ta rieven niet zo ver op te schroe ven. Groenlinks, D66, Leefbaar Leiden en de SP hikten ook te gen de tariefsverhoging aan. Pijnlijk vonden de partijen ook de bezuinigingen. Zelfs de VVD, die daags ervoor twee wethouders nog compli menteerde voor htin bezuini gingen, vond de kortingen op de sport wel erg ver gaan. „Het is wel even slikken", zei raadslid G. van Gruting van de WD. „De sport wordt wel erg hard getrof fen. Kan de wethouder mis schien een beetje van mijn zor gen wegnemen?" Dat kon Pechtold niet. „De be zuinigingen zijn zwaar, maar over de hele lijn goed te verde digen." De wethouder vindt de prijzen 'marktconform'. Hij heeft geen trek om de tarieven ten gunste van de sport aan te passen. leiden - Thuis op Straat (Tos) organiseerde gisteravond een Hallo- ween-optocht langs de Leidse deuren in het Haagwegkwartier. Ruim zeventig kinderen gingen tijdens dit Amerikaanse horrorfeest verkleed als spook, fee of heks bij ieder huis iets lekkers halen. Vier jaar gele den ging het Tos-project van start. Activiteiten voor en door buurtbe woners moeten een veiliger en gezelliger klimaat voor de jeugd op straat scheppen. „En dat lukt aardig. Halloween is hier inmiddels een hele happening", zegt Patricia Ossenvoort uit de Akkerhof. Een kleine smet op het leuke feest werd veroorzaakt door een paar oudere kinde ren. Een oudere vrouw stond verbouwereerd te kijken toen één van de oudere kinderen zo het zakje snoep uit haar handen griste. Ook pak ten ze snoep van de kleintjes af. Foto: Taco van der Eb door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Parkeren in Leiden wordt duurder én goedkoper. Om de parkeergarages voller te krijgen, verlaagt D66-wethouder A. Pechtold van verkeer de tarie ven naar één euro per uur. Par keren op straat kost binnen de singels voortaan twee euro per uur. Uitzonderingen zijn enkele parkeerterreinen aan de oost en de noordkant van de binnen stad: daar wordt het uurtarief 1,50. Pechtold wil meer eenduidig heid in het Leidse parkeerbeleid. Daarom, zei hij donderdagmid dag op een bijeenkomst voor de pers, kiest hij voor een andere tariefstructuur. Tegelijk wil de wethouder af van de verschil lende tijden binnen het betaald- parkerengebied. Op de ene plek moest een bezoeker tot acht uur 's avonds betalen, op de andere tot zes uur. De nieuwe regel wordt: betalen tussen negen uur 's ochtends en negen uur 's avonds. Betaald parkeren geldt in de binnenstad, het stations gebied, de Maredijkbuurt en Vreewijk. Natuurlijk zorgen die verande ringen ook voor hogere op brengsten. Dat moet ook wel, want Pechtold heeft beloofd dat hij jaarlijks een miljoen euro meer zal afdragen aan de ge meentekas. De wethouder heeft laten uitrekenen dat dat lukt. Pechtold schaamt zich ook niet voor zijn houding. „Parkeren is ook gewoon business. Een par keerplek is een schaars goed." Hij wil dat de nieuwe regels van af volgend jaar gelden. Zijn voorstellen gaan vandaag de in spraak in. De nieuwe tarieven staan al vast en gelden voor twee jaar. „In hoofdlijnen: het moet hel der, duidelijk en marktcon form", zei Pechtold. De nieuwe maatregelen behelzen onder meer dat parkeervergunningen voortaan veertig euro per kwar taal gaan kosten, een verhoging die overigens al was aangekon digd in het collegeprogramma van PvdA, WD, Groenlinks en D66. Wel wordt de tweede ver gunning voor huishoudens iets goedkoper. Voorts wil Pechtold de beperkte parkeerduur op straat afschaffen en wordt het beleid ten aanzien van bezoe- kerskaarten coulanter. Het tarief daalt naar twee euro voor vier uur parkeren en Leidenaars mo gen voortaan vijftig in plaats van twintig kraskaarten kopen voor bezoekers. Het nieuwe standaardtarief voor het gebied binnen de singels leidt op sommige plekken tot grote verschillen met de huidige situatie. Pechtold wil het aparte, goedkopere parkeerregime voor de noordelijke en oostelijke bin nenstad namelijk afschaffen. Uitzonderingen hierop zijn de parkeerterreinen op het Laken- plein, in de Kaarsenmakers straat, het EWR-terrein en de Tweelingstraat, waar parkeren goedkoper blijft dan elders. LWO-directeur: 'De sleutel ligt op het stadhuis' (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A UTQettBBIMMftE R K Leiden L. (071)-5310811 R. (071 )-3312866 door Wim Koevoet leiden - Van G. Comel, directeur van de Leidse Welzijnsorganisa tie (LWO), mag cultureel cen trum de X in het Volkshuis aan de Apothekersdijk blijven zitten. Hij stelt twee voorwaarden. Ten eerste wil Comel dat het hele Volkshuis overdag beschikbaar is voor medewerkers en deelne mers van het cursussen- en acti- viteitencentrum, dus inclusief de ruimten van de X. Volgens Comel is dat mogelijk omdat de X alleen 's avonds program meert. Ten tweede eist hij dat het cultureel centrum de volle dige huur gaat betalen. Voor de X betekent dat laatste een onbetaalbare, want vier keer zo hoge huursom, die dan neer komt op 1820 euro per maand. De X wil en kan dit niet opbren gen, zegt penningmeester F. Rigault. De LWO-directeur rea geert met zijn voorwaarden op de uitlatingen in deze krant van de algemeen coördinator van het Volkshuis, J. van Breukelen. Die zei dat hij de X het liefst kwijt is omdat hij de ruimten van het cultureel centrum zelf hard nodig heeft. Sowieso vindt Van Breukelen dat de X, waarin hij een elitaire cultclub ziet, niet in het Volkshuis thuishoort. Het Volkshuis valt onder de LWO. De gemeente is eigenaar van het pand en verhuurt het aan de welzijnsorganisatie. Die verhuurt een deel van het ge bouw aan de X. Het culturele centrum, gespecialiseerd in we reldmuziek, is voortgekomen uit een krakersinitiatief en betaalt volgens Comel al ruim twee jaar niet de volledige huur. De LWO heeft dat al die tijd gedoogd, maar trekt nu een streep. De or ganisatie kan zelf nauwelijks de eindjes aan elkaar knopen. „Zo lang de huurkwestie niet wordt opgelost subsidiëren wij de X voor duizenden euro's en dat kan niet de bedoeling zijn" al dus Comel. De huur voor de X, zegt hij, moest wel zo fors worden ver hoogd omdat de gemeente op haar beurt een veel hogere huur in rekening brengt bij de LWO sinds de renovatie van het pand, die veel duurder uitviel dan de bedoeling was. „De gemeente legt de rekening daarvoor bij ons neer en wij moeten onze re keningen toch ook ergens kwijt Wethouder Rabbae reikt Certificaten voor Nieuwkomers uit kunnen." Tot dusverre weigert de gemeente de subsidie van de X, zo'n 36.000 euro per jaar, te verhogen, waardoor deze de verviervoudigde huursom niet kan betalen. Cultuurwethouder A. Pechtold (D66) stelt zich op het stand punt dat er geen welzijnswerk uit de cultuurpot mag worden betaald. „Onzin", vindt Comel, „want het is precies omgekeerd: wij brengen welzijnsgeld naar Pechtolds cultuurpot." Volgens Comel ligt de sleutel van het conflict dat de X en het Volks huis met elkaar hebben op het stadhuis. „Wethouder Pechtold van cultuur en zijn PvdA-collega Buijing van welzijn kunnen het alsmaar niet eens worden." On dertussen lopen de spanningen in het Volkshuis flink op. Penningmeester F. Rigault van de X eist excuses van Volkshuis baas Van Breukelen vanwege diens neerbuigende uitlatingen. „Tot onze vrijwilligers behoren LWO'ers. Door ons te bestem pelen als een hangplek van een elitair cultclubje beledigt Van Breukelen dus zijn eigen colle ga's. Ik ben hier zeer pissig over." Rigault weigert ook de vier keer zo hoge huur te beta len. Dat het pand is gerenoveerd vindt hij geen rechtvaardiging. „Wij zijn er sinds de renovatie qua huurruimte niet op vooruit gegaan, kwalitatief niet en kwantitatief niet. Zo mogen wij als we optredens in de grote zaal organiseren, niet eens gebruik maken van de bar. Ons publiek moet dan de trap af en in onze soosruimte een drankje halen. Waarom we de bar niet mogen gebruiken? Geen idee." Comel: „Er zijn afspraken niet nageko men. Welke? Dat weet ik niet precies." Rigault erkent dat het niet botert tussen de X en de nieuwe coördinator van het Volkshuis, Van Breukelen. „Hij zit er nu een paar maanden en er is nog niet één gesprek ge weest op zijn initiatief. Hij zoekt alleen contact op basis van inci denten. Het lijkt erop dat hij ons wil wegpesten." Desondanks zegt Rigault dat de X in het Volkshuis wil blijven. „We zitten er goed en met wat geven en ne men, blijft dat ook zo." (advertenties) ieidschdagblad.nl door Esther Hartenberg leiden - „Dit is een historisch moment." Wethouder M. Rab bae is in zijn nopjes als hij zes entwintig allochtonen welkom heet in het stadhuis. Zij ontvin gen gisteren uit zijn handen een Certificaat voor Nieuwkomers voor het voldoen aan wettelijke verplichtingen tot inburgering. Ze zijn afkomstig uit vijftien lan den, maar vanaf nu zijn ze alle maal Leidenaar. Het was voor het eerst dat de gemeente Lei den zo'n officiële bijeenkomst (advertentie) irtf R 1 I ai/larWrtrn LIEFTINK SCHUIFPUIEN Met een schuifpui van Lieftink geeft u stijl en cachet aan uw woning. Onze schuifpuien zijn er in talloze uitvoeringen. In eigen fabriek vervaardigd van hoogwaardig aluminium of kunststof. Met begla zing naar keuze en voorzien van K0M0-keur. In onze showroom doet u de mooiste ideeën op. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur voor nieuwkomers hield. Afwachtend en een beetje ge spannen verzamelen de 'ge slaagden' zich op het balkon in het Stadhuis. Bossen bloemen in de Leidse kleuren rood en wit liggen klaar. „Een Turkse vriend van mij wilde graag zijn buren leren kennen", begint Rabbae zijn toespraak. „Zijn chef kwam op het idee met bossen bloe men langs de deuren te gaan. Dat deed hij en nog nooit heeft hij op één dag zoveel koffie ge dronken." Er wordt ingetogen gelachen. De Nederlandse cultuur heeft een gebruiksaanwijzing, vindt de wethouder. „Een buurvrouw vroeg diezelfde vriend of hij mee wilde eten, maar uit traditionele beleefdheid wees hij het af. Ze vraagt het vast nog een keer, dacht hij. Nou, niet dus. Hij las de krant van voor naar achteren en weer terug, terwijl het gezin lunchte. Nu schuift hij meteen aan als hij wordt uitgenodigd." Rabbae spreekt de aanwezigen gedreven toe. „Politici spreken de laatste tijd negatief over in burgering. Laat je niet intimide ren, maar investeer zelf in je Ne derlandse buren en collega's", drukt hij de aanwezigen op het hart. Dan breekt het officiële gedeelte aan. Rabbae roept iedereen apart naar voren. Hij vraagt naar hun toekomstplannen en wenst ze succes. Opvallend is de grote diversiteit in afkomst. Van Rus land, Nepal en Afghanistan tot Tanzania, Amerika en China. Ze willen bijna allemaal verder stu deren. „In Nederland kun je al- ■IMS 'f De Nederlandse cultuur heeft een gebruiksaanwijzing, vindt wethouder Rabbae. Foto: Dick Hogewoning les bereiken. Als je maar wilt", geeft Rabbae ze mee. Na de uitreiking is bijna ieder een meteen verdwenen. De Rus sische Maria Rzaeva staat nog even na te praten. Ze heeft in negen maanden de Nederlandse taal voldoende onder de knie gekregen. „Ik ben aan een nieu we periode in mijn leven begon nen. Dit certificaat is voor mij een teken van erkenning." Vla dimir Borodin uit Oezbekistan hecht niet zoveel waarde aan het papiertje. „Ik ben bioloog en kan hier moeilijk aan een baan komen. Daar helpt dit certificaat niets bij. Ik moet nóg beter Ne derlands spreken, voordat ik aan het werk kan." Hoofd Inburgering B. van Woensel vindt de uitreiking voor herhaling vatbaar. „Voorheen leerden de mensen Nederlands en dat was het", zegt ze. „Nu willen we ze stimuleren om ver der te denken." De intentie ach ter het certificaat is toekomstge richt. Op een dag vissen ze het document uit een stoffige la en denken: ach ja, toen kon ik nog maar net Nederlands. Moet je me nu eens zien. de lekkerste vriesverse soepen Hot alternatief om lekker verse soep te eten! £n nu? Gratis kaas fondue! Nieuw van UnieKaas: verse kaasfondue. Lekker en makkelijk. Probeer het nu gratis! Tijdelijk aankoopbedrag retour op bank- of girol Zie de actieverpakkingen of www.uniekaas.nl voor meer info. UnieKaas Kaasfondue is o.a. ver krtjgbaar bij Albert Heijn en C1000"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11