ECONOMIE Dexia grijpt in bij aandelenlease Spaar Select van Goliath naar Calimero Cl000 opent grootste 'Aldi Heijn' van Nederland KLM sluit fusie met Vedior ziet herstel gloren in uitzendsector Air France niet uit Nintendo krijgt boete voor prijsvervalsing Koopjesjager consumeert dikwijls in hoger tempo Resultaten onder druik door Legio-affaire 'Reisbranche buitenspel door plannen Transavia' Consumptie groeit nauwelijks amefilter' A failliet am - De rechtbank van lam heelft gisteren het ent uitgesproken van )e marketingbranche- ig was 'in financiële en geraakt door een ing van het aantal Ie le contributie. De afge- ren hadden honderd en consumenten bij angegeven geen recla- •lefooin, brievenbus of te wilien ontvangen, issenbestand wordt nu nds verkocht aan een imerciële organisatie. schrapt 500 n in Frankrijk am - Franse vakbon en dat bij de reorgani se Franse tak van ABN 10 van de 2600 banen gaan. ABN Amro wil itailen noemen, maar jt dat de reorganisatie 1 heeft voor het perso- tjgaat vooral om bezui- ïloij vermogensbeheer- D). ihdub vaak heuristisch' - Sportverenigingen ïun taak als werkgever eus. Personeelsbeleid auwelijks gevoerd. Een onele verhouding tus- cgever en werknemer kt. Dat blijkt uit een gis- «presenteerd onderzoek Sport en de Werkge- misatie in de Sport Doorbetaling bij ziekte uitzondering dan regel ioenregelingen en va chten zijn onbekend. In sector werken 5300 fulltime en hebben er in deeltijdbaan. F richt met FNV Sport een platform op om de voorwaarden te verbete- sel zet punt er Leuna-zaak - De Europese Com- s van oordeel dat er )s is met de 647 miljoen iresteringssteun die de egering heeft gepompt ffinaderij Leuna, in de e DDR. Brussel ging na inlang onderzoek in koord met de steun, ook opnieuw in de zaak ïoudende beschuldigin- de investeringskosten ipgeblazen om meer te kunnen vangen, e beschuldigingen zijn de commissie onge- Heg horeca rop gang Het overleg over een CAO voor de horeca ;er op gang. De drie be- bonden gaan in op een ;ing van werkgeversor- Koninklijk Horeca Ne- De bonden houden reserves voor het ge- tvoor 14 november is Dit voorjaar stokte het Bonden vinden het on- dbaar dat loonsverho- rdt geweigerd aan werk- die meer dan het CAO- rdienen. Dat zijn bijna i000 werknemers. eling voor ertbanen Instellingen met ge- lerde banen bundelden j in Utrecht tot de versfederatie Doorloop- Ie federatie zet zich in ïoud, modernisering en van de gesubsidieerde taatssecretaris Rutte egenheid) wil volgend WO Melkertbanen en. Hij sluit gedwongen nniet uit. ten RDM af van ruil Stork en RDM zien en ruil van bedrijfson- 1. In mei nog spraken idernemingen van 'een consolidatie' van de rt- en landdefensie-in- Stork wilde van RDM vaartactiviteiten van >ude DAF Special Pro- j het RDM-onderdeel !20 mensen en de jaar- 40 miljoen euro. Stork van PWV dat pantser en ontwikkelt. vergunning eco-stroom Energiewaakhond ft vier energiebedrijven unning voor het leve- (roene energie voorlo- igerd. ONS Energy Ser- ictrabel Nederland, lergy en Caplare heb- ens DTe onvoldoende ie geleverd. „We heb- ïaaldelijk om informa- cht", aldus een woord- Zonder een vergun- et verboden om groene e leveren. donderdag 31 OKTOBER 2002 den haag/gpd-anp - De aandelenlease- producten van Legio (voorheen Legio Lea se) gaan op de schop. Onder druk van tien duizenden boze klanten en veranderende belastingwetgeving moet het bedrijf het aanbod drastisch reduceren en de vorm van de beleggen-met-geleend-geldproduc- ten veranderen. Dat heeft het Belgische moederbedrijf Dexia bekendgemaakt. De producten van Legio staan in een kwaad daglicht. Door de slechte gang van zaken op de beurs vindt een groep van meer dan 30.000 gedupeerde klanten dat ze een kat in de zak heeft gekocht. De groep, verenigd in de Stichting Leasever- lies, wil een claim tegen Legio indienen maar onderhandelt momenteel samen met de Consumentenbond en de Vereni ging van Effectenbezitters nog met het bedrijf. Nog dagelijks melden zich tien tallen nieuwe gedupeerden bij Leasever- lies. Analisten verwachten forse claims. Dexia heeft dit jaar al 58 miljoen euro op zij gezet voor de kredietrisico's rondom de omstreden aandelenleaseconstructie. Directeur Krant van Dexia Nederland kondigde eind vorige maand zijn vertrek aan. Als klap op de vuurpijl publiceerde vorige week de financiële toezichthouder AFM nog een vernietigend rapport over leaseconstructies. De directie van Dexia zegt dat de negatie ve publiciteit een ongunstige weerslag hebben op het hele bedrijf. De wat chi quere activiteiten als vermogensbeheer en aandelenhandel lijden eronder. De lease-activiteiten worden daarom losge koppeld van de zakenbankactiviteiten, het voormalige Kempen Co. Die naam wordt weer in ere hersteld. Legio gaat alleen nog effectenleasepro- ducten verkopen met een lange looptijd. De belegging worden bovendien beter gespreid. Bij de huidige producten van Legio is de looptijd enkele jaren en wordt vaak belegd aandelen van slechts drie be drijven. De ingreep betekent ook verlies van banen. Dexia wil het personeelsbe stand begin 2003 met 110 tot 170 man te rug brengen. Nu werken ongeveer 930 mensen voor de Nederlandse dochter. De nieuwe reorganisatie laat zien dat de expansieplannen van het Belgische Dexia Chatten tussen de aardappels bij C1000 in Ede. Foto: GPD/Roland de Bruin ede/gpd - Boven de groenten en het fruit hangen stijlvolle halogeenlampjes die de waren in een aantrekkelijk licht zetten. Even verderop staan koks in een open keuken die verse stampot maken. Bij de entree zitten klanten te internetten of proberen ze een keuze te maken uit een eindeloos aanbod van tijdschriften. Is C1000 met zijn gisteren in Ede geopen de 'superwinkel' een beetje de weg kwijt geraakt? De keten won immers met zijn no-nonsense opstelling en de kreet 'Zon der fratsen' nog onlangs een reclame prijs. „Geen misverstanden, wij blijven ons richten op lage prijzen", benadrukt woordvoerder Van den Hoven van Schui- tema, het moederconcern van C1000. „In deze nieuwe winkel proberen wij al leen extra diensten aan te bieden. Klan ten kunnen bijvoorbeeld post verzenden en schoenen laten repareren. Kinderen kunnen worden gestald bij Kidsland en in de supermarkt is een bescheiden ho- reca-aanbod met eenvoudige snacks, soep of koffie met gebak. Maar het moet eenvoudig blijven." Toch biedt de nieuwe winkel ook kleu rentelevisies en stereotorens aan. „Dat moeten artikelen zijn van goede kwaliteit die we eenmalig scherp hebben inge kocht. Daarmee pakken we uit in de re clame-uitingen." C-1000 slaat daarmee het pad in van concurrenten als Aldi en Lidl die roem vergaarden met computers, boormachines of kleurentv's tegen stunt prijzen. Maar elders in de winkel is het beeld wel vertrouwd voor vaste Cl000- klanten. Frisdrank en bier staan in hoge rekken die je normaal tegenkomt in ma- amstelveen/anp - KLM-topman L. van Wijk sluit op lange ter mijn een fusie met Air France niet uit. „We praten over een sa menwerking die uiteindelijk kan uitmonden in een fusie. Een overname is niet aan de orde", zei hij gisteren op een investeer dersbijeenkomst. Beide vliegmaatschappijen zien niet veel heil in een los samen werkingsverband. Dat heeft vol gens Van Wijk geen zin omdat zij elkaar dan op een groot ter rein blijven beconcurreren. De thuisbases Charles de Gaulle in Parijs van Air France en Schip hol van de KLM liggen namelijk relatief dicht bijelkaar. Een samenwerking is volgens Van Wijk extra interessant om dat het Amerikaanse Delta Air Lines (partner van Air France en Alitalia in SkyTeam) wil samen werken met KLM-partners Con tinental en Northwest Airlines. Van Wijk noemde de Franse luchtvaartmaatschappij een goede partner voor de Neder landers. Maar er is nog geen sprake van exclusieve onder handelingen, want de KLM praat ook nog met British Air ways. De toenadering tussen de Ame rikaanse partners maakt de weg niet geheel vrij voor een alliantie tussen Air France en KLM, aldus Van Wijk. Zo moeten de Ameri kaanse autoriteiten nog toe stemming geven voor de sa menwerking tussen Delta, Con tinental en Northwest. Hierover zal medio november meer dui delijkheid komen. Verder speelt mee dat de Franse overheid een groot aandeel in Air France heeft. De Franse re gering wil daar binnen een jaar vanaf. Ook zou de Europese Commissie toestemming moe ten geven voor samenwerking. Daarbij zal Brussel erop toezien dat een Frans-Nederlandse combinatie niet een te domi nante positie krijgt op bepaalde routes. Volgens Van Wijk is de tijd nabij dat de laatste stappen in de we reldwijde alliantievorming wor den genomen. „Er zijn niet zo veel opties meer. De KLM moet oppassen niet geïsoleerd te ra ken." Eerder ondernam de vliegmaat schappij fusiepogingen met Ali talia en British Airways, maar die ketsten af. amsterdam/anp - Uitzendorganisatie Vedior ziet licht gloren aan het einde van de tunnel. Het be drijf ziet 'aanhoudende tekenen van herstel' op verschillende markten. De uitzender publiceerde vandaag betere resultaten dan verwacht. De omzet van 1,6 miljard euro betekende welis waar een daling van 9 procent. De operationele winst kwam uit op 55 miljoen euro, een daling van 29 procent. De nettowinst kwam uit op 27 in Nederland op een fiasco zijn uitgelo pen. De onderneming nam in 2000 Bank Labouchere en een jaar later Kempen Co over. De aankomende directeur van Dexia Bank Nederland, de Belg Bruneel, erkende gisteren dat de Nederlandse ac tiviteiten 'niet het resultaat hebben opge leverd dat we ervan hadden verwacht'. Dexia waarschuwde gisteren dat de re sultaten in het derde kwartaal aanzienlijk lager zullen uitvallen dan in het voor gaande kwartaal. Dit is mede het gevolg van de malaise in Nederland, maar ook van de algehele verslechtering van de fi nanciële markte. De jaarwinst daalt circa 10 procent vergeleken met 2001. In het eerste halfjaar nam de nettowinst 5 pro cent af tot 782 miljoen euro. door onze correspondent Mare Peeperkom brussel - De Europese Commis sie geeft de Japanse videospel- lenmaker Nintendo en zeven distributeurs een boete van 168 miljoen euro opgelegd wegens het systematisch opdrijven van de prijzen. Nederlandse consu menten hebben door deze praktijken jarenlang 65 procent te veel betaald voor computer spellen zoals de 'Game Boy*. Ook de veilinghuizen Sotheby's en Christie's worden door Brus sel aangepakt wegens illegale prijsafspraken. Eurocommissaris Monti (con currentie) onderstreepte giste ren opnieuw zijn doel om con currentievervalsing via prijsaf spraken keihard aan te pakken. „De burger heeft het recht op de laagste prijs die de markt biedt. De Commissie tolereert geen stiekem gedrag van bedrij ven waardoor prijzen kunstma tig hoog uitvallen." Volgens Monti staat vast dat de spelletjesfabrikant samen met zijn distributeurs stelselmatig tussen '91 en '98 goedkopere parallelimport heeft gefrus treerd. Als gevolg daarvan be taalden consumenten in Neder land circa 65 procent meer dan klanten in Groot-Brittannië. De Commissie beschouwt Ninten do als de motor achter de han delsbeperkingen en veroordeelt het bedrijf daarom tot 149 mil joen euro. De overige 19 mil joen is voor de distributeurs. Brussel legt verder het vermaar de veilinghuis Sotheby's een boete van 20 miljoen euro op. Het heeft volgens de Commissie tussen 1993 en 2000 met con current Christie's afspraken ge maakt over onder meer de pro visie die verkopers moesten be talen voor het veilen van hun koopwaar. Christie's bracht de zaak zelf aan het rollen en krijgt daarom kwijtschelding van straf. Sotheby's is voor dezelfde afspraken ook in de VS aange pakt. Daar was de boete 48 mil joen dollar en werd een van So theby's topmannen veroordeeld tot een gevangenisstraf. door Richard Mooyman schiphol - De reisbranche heeft verbolgen gereageerd op de plannen van luchtvaartmaat schappij Transavia om de boe kingen zoveel mogelijk via inter net te laten verlopen. Volgens de branche-organisatie ANVR wor den de reisagenten nu buiten spel gezet terwijl zij Transavia hebben 'grootgemaakt'. Transavia (80 procent in handen van KLM) wil de kosten verder drukken door meer passagiers via internet en per telefoon te laten boeken. De goedkope lijn- vluchten onder de naam Basiq Air worden uitgebreid. Het aan tal bestemmingen gaat omhoog van zes naar dertien. Vanaf aprü kan ook met Basiq Air naar Ali cante, Faro, Palma de Mallorca, Sevilla, Milaan, Napels en Pisa worden gevlogen. Tot opluchting van veel perso neelsleden is de verwachte ge deeltelijke samenvoeging met de Britse prijsbreker Buzz (100 procent KLM) van de baan. De KLM maakte gisteren bekend dat Buzz moet uitgroeien tot een zelfstandige lage kosten- maatschappij die kan opboksen tegen Ryanair en easyjet. Het aantal toestellen zal de komen de jaren worden uitgebreid van tien naar dertig a veertig. Buzz zal vooral buiten Nederland ac tief zijn. Met thuisbasis Schiphol blijft Transavia zich richten op va- kantievervoer in de vorm van charters en lijndiensten. De Vakbond voor Nederlands Cabi nepersoneel (VNQ is blij dat er nu duidelijkheid is voor het per soneel, want de ongerustheid was sterk toegenomen. „Er wa ren zorgen ontstaan over de werkgelegenheid, maar die kan ik nu wegnemen aldus volgens vice-voorzitter H. Popelier. „De continuïteit en de werkgelegen heid van Transavia zijn veiligge steld." Popelier is echter ook 'enigszins teleurgesteld' dat Transavia niet samen met Buzz zal deelnemen aan de slag om goedkoop vlie gende passagiers in heel Euro pa. „Voor die grote stap is niet gekozen. Transavia blijft gericht op de Amsterdamse markt. Maar het is een goede tweede oplossing." gazijnen. Producten in bakken of dozen. Net wat netter dan de Aldi, maar non chalanter dan bij Albert Heijn. „We moe ten blijven uitstralen dat we echt goed koop zijn." Cl000 lijkt er zo in geslaagd een subtiele combinatie van Aldi en Al- bert Heijn neer te zetten. „Deze grote Cl000 is een proef. Als horeca in de win kel niet bij ons blijkt te passen, stoppen we daar weer mee. Goede ervaringen, ge bruiken we uiteraard voor onze andere winkels. Over een jaar openen we de vol gende van dit kaliber in Muiden." miljoen euro, een daling met 33 procent. Maar al met al heeft Vedior het beter gedaan dan analisten van banken dachten. Een belangrijke oorzaak van die betere prestatie is dat het goed is gelukt om in de kosten te snijden. Ook is er efficiënter gewerkt. Ondanks het voor zichtige optimisme durft Vedior nog geen concre te voorspelling te doen over de resultaten voor het gehele jaar. noordwijkerhout/anp - Zo'n 12 procent van de omzet van een supermarkt zijn produkten 'in de aanbieding'. Koopjesja gers slaan vooral toe bij een pro motieactie om hun voorraad le vensmiddelen aan te vullen. De extra aankopen worden wel vaak in een hoger tempo gecon sumeerd. Dit concludeerde directeur Hol la van onderzoeksbureau GfK gisteren tijdens het jaarcongres Consumententrends 2003 in Noordwijkerhout. GfK onder zocht de promotieacties van toi letpapier, pils en cola bij vijf grote supermarktketens (Albert Heijn, C1000, Edah, Plus en Su per De Boer). Bij pils nemen de verkopen 5,2 maal toe en in het geval van cola wordt vier keer zoveel liter afge rekend. Rollen wc-papier wor den zelfs 11,4 keer meer ver kocht als ze in de reclame zijn. De extra consumptie blijkt uit het feit dat de verkopen niet in zakten na een actie. Ruim de helft van de consu menten zegt toe te slaan bij een promotieactie voor toiletpapier. Ook als gaat het om een 'vreemd' merk. Dat is flink ho ger dan bij bier en cola. waarbij tweederde en driekwart mer kentrouw blijft. Voor een cola actie zijn consumenten het meest bereid een straat verder te lopen en een andere supermarkt dan normaal binnen te stappen. voorburg/ANP - Consumenten hebben in de eerste acht maan den van dit jaar 1,2 procent meer geconsumeerd dan in de zelfde periode een jaar eerder. Daarmee is de consumptiegroei vrijwel gelijk aan die in 2001 als geheel, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). In juli en augustus was de groei met respectievelijk 2 procent en 1,5 procent zelfs re latief hoog. Mensen kochten weer wat meer duurzame goe deren zoals auto's en andere vervoermiddelen en, in mindere mate, huishoudelijke apparaten. Aan ldeding, schoenen en spul len voor in huis werd juist min der uitgegeven. Aan eten en ge notsmiddelen werd 1,5 procent meer uitgegeven. breda/gpd - Jan Willem van Dijk, directeur van Spaar Select, speel de gisteren de rol van Calimero, het vogeltje met de lijfspreuk 'want zij zijn groot, en ik ben klein, en dat is niet eerlijk.' Een verschil met de reputatie van fi nanciële Goliath die de onderne ming zichzelf steeds toedichtte. In interviews was hij steeds de selfmade man, die op eigen kracht een imperium opbouw de. Een man die alleen voor spoed kende, want sinds de op richting in 1993 had zijn bedrijf de economische wind stevig in de mg. Maar de volkwijsheid wil dat je het karakter van een man leert kennen aan de manier waarop hij met tegenslag om gaat. En dan schuilt in hem toch een jochie dat graag een ander de schuld geeft. Volgens Van Dijk is Regent Esta te Holdings schuldig aan de fi nanciële problemen bij zijn on derneming die bemiddelt in hy potheken en belegginsproduc- ten. Als het vastgoedbedrijf op 15 oktober gewoon een voor schot van 2,6 miljoen euro voor de buy-and lease-deal voor het hoofdkantoor had overgemaakt, was er niets aan de hand ge weest. Nu is het niet netjes dat SPAAK SEI.KC Spaar Select-directeur Jan Willem van Dijk tijdens de door hem belegde persconferentie in Breda. Foto: ANP/Robin Utrecht Regent zich op het nippertje te rugtrekt. Maar als Spaar Select al niet in de problemen was, had het bedrijf het voorschot van Regent niet eens nodig gehad. En onlogisch is het niet dat Re gent schrok van een operatio neel verlies van 8,7 miljoen euro op 23 miljoen omzet over het eerste halfjaar. Of en wanneer Spaar Select dat had moeten melden, is nu aan de rechter. Wat betreft de problemen zegt Van Dijk geen blaam te treffen. De overheid had de regels rond spaarloon en lijfrente niet moe ten veranderen. Dat een onder nemer vooruit moet kijken, moet anticiperen op verande ringen in de markt, wil er bij hem niet in. Die maatregelen zijn tenslotte niet uit de lucht komen vallen. Achteraf is het volgens Van Dijk makkelijk oordelen over dure sponsorcontracten en grote in vesteringen in een prestigieus pand. Maar het is nu net aan de topmanager om daar vooraf naar te kijken. En daarbij niet uit te gaan van het meest optimisti sche scenario. Verrassend was het dan ook niet dat Van Dijk er gisteren bij de persconferentie voor koos om bij lastige vragen de kaken op el kaar te houden. De hoogte van de schulden, de mogelijke op lossingen, andere sponsors voor de schaatsploeg, ze blijven on bekend. „Dit is echt de rotste tijd uit mijn leven met 24 uur ellende per dag", zei hij gisteren. Dat het vijf voor twaalf isvoor Spaar Select verbergt hij nfct. ..Het hoeft alleen geen twaalf uur te worden." Want zelfs als de uit spraak van de rechtbank in het kort geding tegen Regent nega tief uitvalt is er volgens Van Dijk geen sprake van faillissement. „We hebben meer potjes op het vuur staan en krijgen ook nog een flink bedrag terug van de belastingdienst. Van Dijk heeft een goed gevoel over de uitkomst van het geding maar zelfs als Spaar Select wint, is er financiële schade. „We zouden deze week met een fan tastisch nieuw product komen, een concurrent voor de lijfrente- polis. Alleen wil de bank met wie we samenwerken eerst dat kort geding afwachten. Dat zijn dus inkomsten die we missen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9