AIVD: Kamikaze-acties voorkomen BINNENLAND 2 Enquêtecommissie kwaad op Defensie-top Wegpiraat mee naar ongeluksplek Kamer akkoord met duurdere strippenkaart Vermeende terroristen bereidden zelfmoordaanslagen voor Slachtoffer 'blind date' mogelijk levend begraven Nieuwbouw blijft afnemen 'Troeteltoekans' in Blijdorp Moszkowicz mag kwetsen Verband tussen moorden Romy en freefighter Cel dreigt voor meesteroplichter Lof voor optreden premier bij Eurotop p op vangst uwe visotters BRACHT - Er komen voor geen Oost-Europese ot- !eer naar Nederland. Het terie van landbouw heeft ht op nieuwe dieren stop- omdat deze en vorige dvier exemplaren kort na igst zijn gestorven. Het terie wil eerst de doods- ak onderzoeken. De dood t otters heeft vermoedelijk ken met de toegediende se, de wijze waarop ze ■n gevangen, de tijdelijke ig en transport. De dieren in worden uitgezet in Ne- ïdse natuurgebieden. geëist tegen J pleegkundige oscH - Voor de rechtbank q Bosch is gisteren een af van twaalf maanden, ran zes voorwaardelijk, ge- ïgen een vrouw die ver- wordt van ontucht met erstandelijk gehandicap- Ook wil de officier van jus- dat de vrouw vijf jaar lang beroep als verpleegkundi- straag uitoefenen. De 29- e vrouw werkte tot twee gleden als verpleegkundi- itet Brabantse Biezenmor- jjkocht regelmatig de tijd- ften Playboy en Penthouse patiënten. Ook bekeek ze riofilm samen met een Ze zei dat bij nader in- 'onprofessioneel' te vin- De rechter doet uitspraak november. ist for Peace ngt 180.000 op erdam - De actie Feast for heeft dit jaar ongeveer 00 euro opgebracht voor chting War Child Neder- Dat is ruim 50 procent dan vorig jaar. De horeca- mheden die aan de actie eden, gaven een deel van agomzet op 24 oktober far Child. Die biedt hulp inderen die het slachtoffer eworden van een oorlog, ir deden ruim 450 restau- cafés en 1300 bedrijfs- mee aan de actie. Dat fors meer dan vorig jaar. J Ideel van de opbrengst gaat 7 projecten in Sierra Leone ex-kindsoldaten onder 11 worden begeleid bij de rerking van hun oorlogser- ngen. irenbond wil uringen doen De ANBO, bond igplussers, wil zelf art- dienst nemen om rijbe- ii" keuringen te laten afne ig .Aanleiding voor het plan ids Je talloze klachten die de nöf 0 jaarlijks binnenkrijgt de keuringen. Mensen die nar t bezit zijn van een rijbe- 6J noeten zich vanaf hun ze- [jl gste om de vijf jaaJr door Ïs medisch laten keuren rijbewijs te behouden, directeur Lechner zei 3ojen dat de klachten vooral 'er de lange wachttijden de hoge en uiteenlo- kosten. t kofferbak jtan uit Twello orn - Het stoffelijk over- J dat dinsdag in de koffer- 1 een auto in Apeldoorn konden, is gisteren geïden- d. Het gaat om een 32- iman uit Twello, aldus de |e. De politie vond het lijk n routinecontrole. De lis met geweld om het le- gebracht. De inzittenden Ie auto, een 29-jarige man n 17-jarige vrouw, zijn di- ingehouden. Beiden wor- dacht van moord of ïg. Politie en justitie wil- Ivetder niets kwijt over de donderdag 31 oktober 2002 den haag/anp - Coalitiepartijen CDA, LPF en WD gaan akkoord met de prijsverhoging van de strippenkaarten met gemiddeld 5,5 procent volgend jaar. Wel probeert het CDA, samen met vooral de oppositiefracties, de geplande bezuinigingen op het stads- en streekvervoer terug te draaien zodat er geen buslijnen hoeven te sneuvelen. De oppositie is tegen de prijs stijging. GroenLinks-Kamerlid Duyvendak noemt het beleid van minister De Boer (verkeer) zelfs asociaaL „Het openbaar vervoer zal verloederen. Het is slecht voor het milieu, de leef baarheid en de bereikbaarheid." Vooral de linkse partijen vrezen dat ouderen en scholieren het geld voor een busritje niet meer kunnen opbrengen. Door de prijsverhoging gaat de 15-strippenkaart 6,20 euro kos ten en de 45-strippenkaart 18,30 euro. De kaartjes met twee en drie strippen die in bussen en trams bij de bestuurder te koop zijn, worden vanaf 1 januari volgend jaar 14 procent duurder. rotterdam/gpd - Minstens twee van de twaalf vermeende terroristen die eind au gustus zijn opgepakt, hadden plannen be raamd voor zelfmoordaanslagen. Het gaat om een Egyptenaar die woonde in Rotter dam en een Algerijn uit Eindhoven. Dat staat in het 'ambtsbericht' van de Algeme ne Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD), dat de reden was de mannen op te pakken. Zes van de mannen worden officieel ver dacht van het ondersteunen van al-Qae- da door vrijwilligers te ronselen voor de strijd tegen 'de vijanden van de islam'. De andere zes zijn wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Eerder was al bekend geworden dat bij een in Rotterdam opgepakte Egyptenaar een cassettebandje was gevonden waarin de man zegt bereid te zijn te sterven voor de jihad (heilige oorlog). Op het bandje nam hij afscheid van zijn familie. Bij de berechting van een andere groep vermeende terroristen - vier leden van de Groupe Salafiste pour la Prédication et le Combat (GSPC) - maakte het openbaar ministerie (OM) deze week bekend dat de politie testamenten heeft gevonden bij verdachten. Omdat de GSPC-zaak nauw verwant is aan die van de in augustus ge arresteerde verdachten zullen die twee onderzoeken waarschijnlijk worden sa mengevoegd. Een ander nieuw element is de inhoud van de boodschap die de AIVD, de voor malige BVD, eind augustus doorspeelde aan justitie. Minstens twee van de toen twaalf opgepakte mannen zouden op het punt hebben gestaan af te reizen en een zelfmoordaanslag te plegen. Waarheen is niet bekend. Een AIVD-woordvoerder „We hebben deze gegevens doorgegeven aan het OM. Daarmee was de zaak voor ons afgedaan. Over verdere details ga ik niet in. Ik be vestig niks als het om concrete personen gaat." De zegsman van het landelijk parket, dat namens het OM het onderzoek leidt, wil in dit stadium niet meer kwijt dan offici eel eerder al bekend is gemaakt. i k tarisch huis r toezicht rbeek - De inspectie voor izondheidszorg gaat ver- pt toezicht houden bij cord in Oosterbeek, het ugj1 verzorgingshuis in Euro- lor oudere vegetariërs. Vol- een woordvoerder van de ctie is de kwaliteit van de wildoende maar is dit Ite danken aan 'improvi- De directeur wordt ver- aan te sturen op escalatie eespalt onder de bewo- ge file A12 Sir ongevallen 0 jke wijk - Twee verkeersonge- binnen een uur tijd heb- jsteravond in de avond je op de A12 ter hoogte van Sgt, wijk geleid tot een file van Idlometer. Rond zeven aren de problemen opge- i automobilist raakte en moest door de T uit de auto worden Het slachtoffer is met rugletsel naar een zie- vervoerd. Op de plaats botsingen plaatsvon- it de autosnelweg van twee rijbanen. zutphen/anp-gpd - Het is moge lijk dat Apeldoomer Pim Over- zier levend is begraven. Dat ver klaarde officier van justitie Wemes gisteren voor de recht bank in Zutphen in de rechts zaak tegen een 57-jarige Ede- naar. Die wordt er van verdacht de 38-jarige Overzier vorig jaar te hebben vermoord. De Edenaar werd in januari, twee maanden voor de ontdek king van het dode lichaam van Overzier, aangehouden. Hij heeft altijd ontkend de man te hebben vermoord. Tot op de dag van vandaag kan de patholoog-anatoom geen doodsoorzaak vinden. Hij denkt aan verstikking maar heeft daar voor niet voldoende bewijs. Daarom wordt het mogelijk ge acht dat de Apeldoomer levend is begraven in een gat van een meter diep. Het openbaar mi nisterie heeft vooral technisch bewijs in de zaak. Eerder werd een schop gevon den waaraan bepaalde leemres- ten kleefden die vooral te vin den zijn in het gebied waar de dode werd aangetroffen. Die zelfde deeltjes zijn ook op de auto aangetroffen van de ver dachte. Bovendien is hij her kend door een vrouw die hem op de bewuste avond heeft ge- j holpen nadat de auto van de man vast kwam te zitten in de modder van het bos. De verdachte zou bovendien een motief hebben gehad om Overzier te vermoorden: jaloe-^, zie. De Apeldoomer was name- - - lijk verliefd op de vriendin van de Edenaar. De verdachte orga niseerde een valse blind date voor het slachtoffer. Van Over zier werd nooit meer iets verno men. De zaak wordt 19 november ver volgd. Dan neemt de rechtbank een kijkje op de plek in het bos in Dronten waar het lijk van Overzier werd gevonden. Op 17 december is de volgende zitting. rotterdam - Twee kinderen maken contact met een reuzentoekan in Diergaarde Blijdorp. Sinds gisteren hebben twee jonge dieren (toco toucans, in toekantermen) een eigen on derkomen in de Rotterdamse dierentuin. Hun verblijf, de 'Victoriaanse serre', is onderdeel van het Oceanium, een project over water. Foto: ANP/Robert Vos eindhoven/gpd - Aan de daling van het aantal nieuwbouw huur- en koopwoningen komt nog geen einde. Dat verwacht de Nederlandse Vereniging van Bouwondernemers en Ontwik kelaars (NVB). Het aantal nieuw gebouwde woningen is volgens de NVB in drie jaar gedaald van 90.000 naar 60.000 per jaar. In een brief aan minister Kamp (VROM) schrijft de vereniging dat de signalen wijzen op een verdere verslechtering en dat maatregelen nodig zijn. Een van de aanbevelingen van de NVB, is dat de rijksoverheid gemeenten een taak stelt wat betreft het aantal te bouwen woningen en sancties in het vooruitzicht stelt als die niet wordt gehaald. Kleine en mid delgrote gemeenten zouden bo vendien op zijn minst genoeg moeten mogen bouwen om de eigen bevolkingsgroei op te van- gen.De NVB pleit bovendien voor de bouw van grote wonin gen. Dit als antwoord op de stij ging van de wachtlijsten voor een kleine goedkope woning. De doorstroming die ontstaat bij de bouw van grotere woningen zorgt dat er voldoende wordt te gemoet gekomen aan de vraag naar goedkope woningen. enschede/gpd - Een klacht van de Achterhoekse gedragsdes kundige Hoekstra tegen advo caat A. Moszkowicz uit Amster dam is door de Raad van Disci pline van de Orde van Advoca ten ongegrond verklaard. Hoekstra klaagde de raadsman van de man die is veroordeeld voor de vuurwerkramp in En schede aan, omdat Moszkowicz in dat proces suggereerde dat de gedragsdeskundige de veroor deelde met medicijnen had ge drogeerd om hem loslippiger te maken tegen undercoveragen ten. Met de door Hoekstra voor geschreven dosis 'kun je bij wij ze van spreken een olifant plat krijgen', zei Moszkowicz. Zijn uitlatingen kregen in de media veel aandacht. Hoekstra verweerde zich in de rechtszaal fel tegen die aantij gingen en stapte naar de Raad van Discipline. Het tuchtcollege voor advocaten vindt dat raads lieden kwetsende opmerkingen mogen maken zolang dat in het belang van hun cliënt is. Advo caat Moszkowicz kan er niets aan de doen als de pers hem daaroveruitgebreid citeert, zo stelt de Raad. Hoekstra weet nog niet of hij de uitspraak in beroep aanvecht alkmaar/gpd - De twee man nen die dinsdag in Alkmaar zijn aangehouden in verband met de moord op de 20-jarige 'freefigh ter' Hseyin Cift in juni in Heer- hugowaard, zijn familie van Okan en Özkür O. De laatsten zouden betrokken zijn bij de moorden op Marion en Romy van Buuren. Bronnen rond jus titie hebben dat bevestigd. Het gaat om een 27-jarige broer en om een 25-jarige neef. Hoe wel justitie er niets over wil zeg gen, wordt de moord op Cift in verband gebracht met de dub bele moord op Marion en Romy in 1997. Hoofdverdachte in die affaire is Okan, de in 1998 over leden ex-vriend van Marion en vader van Romy. Okans broer özkür is degene die het 'graf van Marion en Romy in de Egmondse duinen eind ju li aanwees. den haag/gpd - De top van mi nisterie van defensie heeft ge probeerd de verslagen in han den te krijgen van gesprekken die de parlementaire enquête commissie Srebrenica achter gesloten deuren voerde met ambtenaren, militairen en ex- militairen. Na zware protesten hiertegen van commissievoor zitter Bakker trekt het ministerie het verzoek aan alle betrokke nen om de gespreksverslagen in te leveren, weer in. In een brief aan alle ambtena ren, militairen en ex-militairen verzocht secretaris-generaal Barth van het ministerie om de verslagen in te leveren. Volgens een defensiewoordvoerder was dit 'opdat het departement een regeringsstandpunt op de en quête kon voorbereiden'. Barth is al acht jaar in functie en was op het departement betrokken bij de besluitvorming rond Sre brenica. Commissievoorzitter Bakker was ontstemd over de brief. „De mensen moeten vrij met ons kunnen spreken, zonder dat ze het gevoel hebben dat hun baas of ex-baas over de schouder meekijkt. Dat hebben we de re gering enige tijd geleden laten weten. Begin deze week kregen we zo'n brief van Barth onder ogen en dinsdag hebben we de regering gevraagd hier terstond een einde aan te maken. Nu trekt Defensie haar verzoek in. Ik heb in de politiek wel eens minder snel succes geboekt." Hoewel Defensie de mensen verzocht vrijwillig de verslagen in te leveren, is er volgens Bak ker op 'een hiërarchisch depar tement als het ministerie van defensie' toch sprake van druk. Volgens een woordvoerder van het ministerie is het echter nooit de bedoeling geweest om pres sie uit te oefenen. Volgens Bakker ligt de zaak extra gevoelig omdat juist het minis terie van defensie volgens het Nederlands Instituut voor Oor logsdocumentatie in de zaak Srebrenica niet altijd de waar heid boven tafel wilde laten ko men. „Ik neem die conclusie nog niet over, maar wil ieder ri sico uitsluiten dat mensen niet kunnen zeggen wat ze willen zeggen." Een woordvoerder van het mi nisterie ontkent dat dwang is uitgeoefend en spreekt over een 'vriendelijk verzoek'. De mensen die het verzoek ontvingen, kre gen als reden te horen dat het kabinet het verslag van hun ge sprek kan gebruiken voor een reactie op het rapport van de commissie. Ook zegde top-amb- tenaar Barth in de brief 'dezelf de vertrouwelijke behandeling' toe als de parlementaire enquê tecommissie. De AFMP en MARVER (bonden van militairen) reageren veront waardigd op de gang van zaken. Zij verwijten premier Balkenen de dat die niet zonder meer ge hoor gaf aan de vraag van de commissie het verzoek in te trekken. De bonden vragen zich af of de regering zich wilde in zetten voor de militairen of tot doel had politici, topmilitairen en topambtenaren uit de wind te houden. assen/anp - Als het aan de offi cier van justitie van de recht bank in Assen ligt, krijgt een meesteroplichter 42 maanden gevangenisstraf. De 43-jarige man zou onder meer de ge meente Emmen voor miljoenen guldens opgelicht hebben. In 1992 wist hij Emmen en een aantal aannemers ervan te over tuigen dat hij het Grote Rietpias- project, de aanleg van een recre atiepark, kon financieren. Hij deed dit onder meer door een bankverklaring van de SNS ter grootte van 52 miljoen gulden te vervalsen. Hij zou verder de ING bank opgelicht hebben voor 5 miljoen gulden en de Emmer aannemers voor 1,5 miljoen gul den. De zaak kwam in 1994 aan het licht. De verdachte was gisteren niet aanwezig bij de zitting. Uit een fax blijkt dat de man in Hong Kong verblijft en in ver band met zijn gezondheid niet kan reizen. De verdachte wordt niet meer bijgestaan door zijn advocaat Spong. Die lijkt zelf ook het slachtoffer te zijn geworden van de meesteroplichter. Aan de rechtbank verklaarde hij schrif telijk dat hij de verdediging pas wil voortzetten als zijn cliënt de uitstaande rekening aan hem heeft betaald. n STEVENHAGEN den haag/gpd - Premier Balke nende heeft van bijna de voltal lige Tweede Kamer lof geoogst voor zijn optreden op de Euro pese Top, vorige week in Brus sel. De Kamer vond wel dat het uiteindelijk resultaat aan de ma gere kant was, gezien de ambi ties van de regering. Maar dat de premier niet het volle pond wist binnen te halen weet de Kamer vooral aan de slapheid van an dere lidstaten. Nederland ging uit van steun voor de eis dat de landbouwuit gaven van de EU niet mogen stijgen als straks tien nieuwe landen toetreden. „Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Zwe den lieten het volstrekt afwe ten," zo verwoordde Jan Jacob van Dijk (CDA) het brede gevoel in het parlement „Nederland mocht de kastanjes uit het vuur halen." De opstelling van de Kamer was milder dan een week geleden, toen het kabinet werd gecon fronteerd met kritische rege ringsfracties die een harde op stelling wilden van de premier. Die liet in een brief aan de Ka mer doorschemeren desnoods een 'onaanvaardbaar' uit te spreken als er geen bevredigend resultaat op tafel zou liggen. De positie van Balkenende werd uiteindelijk onderuit gehaald door een akkoord tussen Duits land en Frankrijk. De steun van Duitsland voor de door Balke nende gewenste hervormingen viel daardoor weg. Van de regeringsfracties was het gisteren vooral WD-fractievoor- zitter Gerrit Zalm die zich niet echt tevreden toonde. Hij maak te de kritische kanttekening dat de ambities niet gerealiseerd waren. Dinsdag stemt de Kamer over een referendum-motie van D66 over de uitbreiding van de EU. Naar verwacht wordt die aangenomen. 6M OM Nier HÉT VERNIJT Te WO&H W lOSTiTit ALiee-W tmï te 'MIE0W& HElféN VWofiT, Slfcpew W£ OOK 7e 1382 1ötKUKeKS VOOR 7Ê feCHTER W&ÖENS kRATie.Heit7, HET SI&T 6iepen AAM siAcwof-ms VAM Cfcl/YI'NAOTeT... Politie wil hardrijders mogelijke gevolgen laten zien door Willem van Hamersvelt assen - Verkeerszondaars kei hard confronteren met de gevol gen van hun gedrag. Dat is de gedachte achter een plan waar voor de Drentse politie inmid dels de steun van het openbaar ministerie heeft verworven. De leiding van het korps wil dat de rechter naast - of in plaats van - boetes een alternatieve straf oplegt. Die moet bestaan uit de verplichting om met de politie mee op klus te gaan. „Iemand die is gepakt met drank op zou je kunnen ver plichten om een alcoholcontrole bij te wonen. Maar je kunt je ook voorstellen dat een automo bilist die veel te hard heeft gere den, mee moet naar de afhan deling van een ernstig ongeluk. Zo laat je mensen zien wat de gevolgen kunnen zijn van hun handelen. Wij denken dat dat meer effect heeft dan de gang bare straffen alleen", zo legt woordvoerder Bert Peters uit. De politieleiding hoopt op deze manier ook het begrip voor con trole-acties te vergroten. Al enige tijd is het draagvlak voor met name snelheidscon troles aan fikse slijtage onderhe vig. In dat verband denkt de po litietop ook aan het (verplicht) instellen van gespreksgroepen voor overtreders en het betrek ken van bewonersorganisaties bij verkeerscontroles in woon wijken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5