Enquête: Weerzin tegen moslim groeit BINNENLAND 1 Voortbestaan spaarloon in handen van sociale partners 'Ik ga niet voor de kiezer op de knieën' Machinist machteloos bij glijdende trein Duitsers steeds populairder Nagel verwerpt kritiek op NSB-naam Nieuwe oversteekplaats RosenmöUers vrouw en kinderen ook bedreigd OM is het oneens met vrijlating dader Venlo top 24-uurs erk huisarts' icht - Enkele leden van de idelijke Huisartsenvereni- g (LHV) willen af van de 24- s bereikbaarheid van huis- en. Zij vinden dat huisart- te veel moeten doen voor te nig geld en dat zij het te k hebben. Hierover zullen ■i anavond een motie voor- a ;en aan de ledenvergadering i( de LHV. Volgens een ardvoerder van de LHV is H allerminst de verwachting 11 de motie het zal halen. tie bij ongeval 1 spoorweg iendaal - Een ernstige aan- ing tussen een trein en twee üi a's bij Veenendaal heeft ochtend een dodelijk it htoffer geëist. De intema- iale eurocity van Amster- nnaar Zwitserland botste op 01 spoorwegovergang bij sta- jt iVeenendaal-De Klomp bo ra top een personenauto en ivrachtwagen. De personen- pn werd honderden meters ileurd. Daardoor ont- :n de locomotief en en- irijtuigen. De oorzaak van jeval was vanochtend jöiet duidelijk. ;e Veluwe nog dicht - De fiets- en wandel len in het nationale park De p Veluwe blijven nog afge- en tot het gevaar voor val- ie takken is geweken. De awegen zijn wel toeganke- In totaal is in het park een ne duizend kuub hout om- raaid. Hieronder bevinden 1 oude eiken en beuken timige exemplaren zijn irdan 125 jaar oud) en met ie grove dennen. v igere boete or lopen op pier n aden - Wie zich bij een j> m nog op de pier in IJmui- waagt, krijgt voortaan een te van 115 euro in plaats 28 euro. Het tarief is fors hoogd om het publiek ervan Verhouden de pier op te nbij een storm, zo heeft de Etie in IJmuiden gisteren be- idgemaakt. De politie zegt Ihet lopen over de pier bij Clevensgevaarlijk is, niet voor wandelaars, maar okvrar hulpverleners. to jaar cel wr babymoord haag - Het gerechtshof in iHaag heeft gisteren een 23- jê vrouw veroordeeld tot jaar cel wegens moord op rpasgeboren dochter. De iw beviel in januari vorig Direct daarna liet ze de ba lde Binnenhaven van Rot- vaJl'en, waar het ver- nk. De vrouw verklaarde dat iet wist dat ze in verwach- en in de war raakte. s populair PvdA'ers - PvdA-kandidaat- rekker Bos is populairder Izijn concurrente Van Nieu wen bij PvdA-bestuur- j. Dat blijkt uit een peiling Radio 1-programma De inden onder ruim twee- erd lokale PvdA-bestuur- iUit de peiling blijkt Bos de r te genieten van 61 int van de bestuurders, i Nieuwenhoven kreeg 30 t en Klaas de Vries 5 pro- tDe vierde kandidaat Jouke pies, die zich later meldde, Et in de peiling verwerkt. schuldig 1 slippartij donderdag 31 OKTOBER 2002 den haag/gpd - Onder de Neder landse bevolking neemt de weer zin tegen moslims toe. Dat blijkt uit een onderzoek van de Rijks Universiteit Groningen (RUG) on der 2.023 Nederlanders die hun voorkeur of antipathie tegen an dere bevolkingen moesten aan geven. Volgens de onderzoeker, psy choloog Van Oudenhoven, heb ben de gebeurtenissen van 11 september in de Verenigde Sta ten een grote rol gespeeld. „Ik heb de mensen deze zomer ge ënquêteerd. Daarbij kwam naar voren dat heel vaak Turken, Ma rokkanen, Irakezen, Iraniërs en bewoners van andere moslim landen werden genoemd. Soms zeiden mensen zelfs 'moslims' of 'islamieten' als ze werd ge vraagd met welke bevolkings groepen ze het minst op had den." Volgens Van Oudenhoven is de politieke correctheid in Neder land vrijwel verdwenen. „De mensen zeggen gewoon waar het op staat, wat ze vroeger niet zo gauw deden. De angst voor vreemdelingen neemt toe. Per soonlijk vind ik dat jammer, maar aan de andere kant is het goed om te weten. Dan kan je er immers als samenleving ook iets aan doen." Opmerkelijk in het onderzoek was de voortgaande stijging van de populariteit van Duitsers. Stonden die van de acht geme ten Europese landen steevast op de laatste plaats qua populari teit, inmiddels staan ze vijfde. België staat opnieuw nummer één, zoals ook in de voorgaande onderzoeken van Van Ouden hoven in 1994 en 1996. „Met dat volk hebben we het meest, voe len we verwantschap. Al was het omdat we hun taal spreken." Amerikanen werden een tikje minder populair bij de Neder landers. „Dat gebeurt altijd als daar een republikeinse presi dent zit, daar heeft de Nederlan der het niet zo mee op. De har de, vaak arrogante opstelling van Bush in de strijd tegen ter rorisme heeft ook zeker een rol gespeeld." door Dylan de Gruijl utrecht - Een trein op gladde rails is niet meer te stoppen. Ge ruisloos, als een slee door verse sneeuw, glijdt hij honderden meters door. Langs perrons, langs spoorwegovergangen. „Het is het ergste dat je als ma chinist kan overkomen. Je staat machteloos." Machinist Jan Uding zit 'op de bok' van de stoptrein tussen Utrecht en Arnhem intens ge concentreerd aan de besturing. Hij 'voelt' aan de wielen waar het spoor door herfstblad glib berig is geworden. „Glad spoor komt elke herfst voor, maar dit jaar is het door de storm super- slecht" In zijn 38 dienstjaren maakte de Arnhemmer niet eerder zo'n toestand mee. Door slippartijen staan inmiddels 350 treinen met vervormde wielen naast de rails en moesten de NS gisteren ste vig in haar dienstregeling snij den. Tot half november rijden er overal - maar met name in de Randstad - minder en kortere treinen. Het gevolg is merkbaar in de trein die Uding deze avondspits rijdt Die zit tjokvol. Normaal rij den er in de spits acht treinen op dit traject Nu zijn dat er slechts vier. Geduldig, hier en daar mopperend persen de pas sagiers zich in het stoptreintje. Aan Uding de taak om ze veilig van Utrecht naar Arnhem te vervoeren. „Ik rijd de laatste da gen heel rustig." Station Driebergen-Zeist komt in zicht. „Het is heel glad hier", mompelt Uding en hij remt veel eerder af dan normaal. Veilig heid voor alles. „Ik denk altijd als eerste aan mijn eigen veilig heid, daarna aan die van de rei zigers en dan komt het allemaal goed." Bij het optrekken stelt Uding vast dat de situatie vanavond meevalt. Er is genoeg grip op de rails, de wielen glippen niet weg. Maar, realiseert hij zich ook, één buitje en de opgedroogde bla deren veranderen weer in de spekgladde derrie. „Dat moet je aanvoelen. Als het glad is, gaat de trein horten en stoten. Dan kan je bijna niet wegrijden." Een afdoende oplossing bestaat nog niet. In het verleden pro beerden de NS de herfstblaadjes met staalborstels weg te schu ren. Het had geen succes. Daar na werd gepoogd de rails met lucht schoon te spuiten. Ook dat hielp nauwelijks. De chemische gel met zand die tegenwoordig op het spoor wordt gespoten, lijkt daarente gen wel enig effect te hebben. Maar tegen de massa bladeren die de storm op de rails waaide, was ook dit middel niet opge wassen. Uding remt zijn trein af voor station Veenendaal-De Klomp. Weer oppassen, want dit ge deelte is eveneens berucht. „Hoor je dat?", vraagt hij. In de cabine is een zacht, ritmisch ge bonk hoorbaar. „Dat is van een afgevlakt wiel door het gladde spoor. Deze moet binnenkort ook naar de werkplaats." Buurlanden kennen geen bladprobleem Als gevolg van de zware storm van afgelopen zondag werd ook het treinverkeer in België ontregeld. Maar de proble men met 'vierkante wielen', zoals in Nederland, bleven uit. De Belgen hebben Heimelijk eerst een locomotief de rails laten schoonvegen. Met als gevolg dat de treinen dinsdag weer volgens het boekje re den. De grootste problemen deden zich voor op het hoge snelheidstrein-tracé tussen Brussel en Londen. De finan ciële strop wordt geschat op 2,3 miljoen euro per dag. Ook gisteren reden er geen HSL- treinen tussen Londen en het Europese vasteland. Ook in Frankrijk bleven alle treinen gewoon volgens de dienstre geling rijden. En in Duitsland zorgde alleen een omgevallen boom voor vertraging. Hilversum - Gebrek aan histo risch besef, dat verwijt de Hil- versumse oud-verzetsman Bert Buddingh Jan Nagel die aan de verkiezingen mee wil doen met de partijnaam Nieuw Neder land. Precies de naam van het maandblad dat de NSB voor en in de Tweede Wereldoorlog in Nederland uitgaf. Nagel haalt de schouders op. Als onafhankelijk maandblad voor economie, staatskunde en cultuur heeft de Nationaal Soci alistische Beweging Nieuw Ne derland van juni 1934 tot okto ber 1944 uitgegeven. In politiek Den Haag dook de naam Nieuw Nederland vorige week weer op, toen bleek dat zowel Nagel als Heinsbroek hem bij de kiesraad aanmeldden. Maar al staan beiden een nieu we manier van politiek bedrij ven voor, dat ze daarvoor de naam Nieuw Nederland hebben gekozen, valt bij sommige oude ren verkeerd. Verzetsman Bud dingh meent dat je zo'n NSB- naam nooit meer mag gebrui ken. „Volstrekt ongepast. Die naam gebruik je niet. Ik vind dat hiermee Jan Nagel en zijn bewe ging gediskwalificeerd zijn. Je wordt toch altijd weer door de tijd achterhaald." Ook Expogé, vereniging van ex-politieke ge vangenen, noemt de naam Nieuw Nederland 'heel erg on zorgvuldig en naïef gekozen', al voegt woordvoerster Zwart er eerlijk aan toe dat zij niet wist dat Nieuw Nederland een NSB- blad was. Nagel zelf verwerpt de kritiek op de NSB-naam. „Ik wist dat niet, nee, u wel? Niemand weet dat toch? Er is toch geen hond die zo'n associatie legt en bij Nieuw Nederland aan de NSB denkt? Het is weer hetzelfde flauwe ge doe als destijds bij Pim Fortuyn. Heeft u al op internet gekeken? Daar staan tientallen gerenom meerde bedrijven en organisa ties met Nieuw Nederland in hun naam. Ik vind zulke reacties echt van de zotte. In de oorlog was er iemand met een snorre tje en nu zijn er ook mensen die een snor dragen. Mag dat dan niet?" Dordrecht - In Dordrecht is een nieuw soort oversteekplaats voor voetgangers aangelegd. Bij het verkeerslicht ligt een detectieplaat die vijf se conden na betreden de verkeersregelinstallatie ter plekke aanstuurt. Blijft iemand korter dan vijf seconden op de gele plaat staan, dan gaat het voetgangerslicht niet op groen. Op deze manier wordt voorkomen dat wandelaars in het voorbijgaan op een knopje voor het voetgangerslicht drukken, maar niet wachten tot het licht op groen gaat. Auto's staan dan voor niets voor een rood stoplicht. Foto: ANP/Robert Vos hilversum/anp t De vrouw en kinderen van GroenLinks-leider Paul Rosenmöller waren de eni ge gezinsleden van politici die na de moord op Pim Fortuyn bewaking kregen omdat ze wer den bedreigd. Dat heeft Rosen möller gisteravond gezegd in het tv-programma Netiverk. De lijsttrekker van Groenlinks noemde dit het ergste van de periode na de moord op For tuyn. Hij kreeg dreigbrieven waarin stond dat hij weduwnaar zou worden als hij voor 1 juni de politiek niet had verlaten. „Dan weten we uw vrouw en kinderen te vinden en bent u voor de kerst weduwnaar, stond erin", zei Rosenmöller. Na 1 juni kreeg hij nog meer van dergelijke dreigbrieven. De politicus zei dat hij bewust de keuze had gemaakt om het inhoudelijk debat met Fortuyn niet te schuwen. Hij kreeg For tuyn stil tijdens een verkiezings debat in Rotterdam in maart. Toen verweet de GroenLinks- voorman Fortuyn de inhoudelij ke debatten uit de weg te gaan. Rosenmöller kreeg over dit op treden aanvankelijk veel compli menten, maar na de moord op Fortuyn sloeg dat om en kwa men de dreigementen. De af zenders refereerden ook aan dit debat, aldus Rosenmöller giste ren. De bedreigingen hadden grote invloed op het dagelijks le ven van zijn vrouw, zoontje van 6 en dochter van 10. Die werden altijd bewaakt; naar school, naar zwemles, verjaardagsfeestjes, en konden nooit spontaan naar een vriendje. „Tot op de dag van vandaag zijn de kinderen angstig", vertelde Rosenmöller. „Mijn dochter werd op het schoolplein gecon fronteerd met oudere kinderen die voor de grap een plastic pis tooltje op de borst zetten en zei den: de volgende die vermoord wordt is Paul Rosenmöller." Rosenmöller, die inmiddels weer gewend is aan het feit dat hij zonder bewaking door het le ven kan, heeft zich wel afge vraagd of hij die prijs wilde be talen. Zijn vrouw heeft nooit ge vraagd of hij wou stoppen. „Juist nu moet en mag je niet capituleren, zei ze." den haag/gpd-anp Het kabinet heeft grote moeite de voorgeno men bezuinigingen te halen. Zo wel de bezuiniging door het af schaffen van het spaarloon als de voorgenomen bezuiniging op groen beleggen zijn ongewis. Dat bleek tijdens de algemene financiële beschouwingen. De meerderheid van de Tweede Kamer wil vakbonden en werk gevers laten beslissen over het voortbestaan van het spaarloon. Volgende week spreekt het kabi net met de sociale partners over loonmatiging in ruil voor lasten verlichting. Daarbij wordt het spaarloon opnieuw ingebracht. De bedoeling van het kabinet was het spaarloon af te schaffen en te vervangen door een spaar regeling voor verlof. Die regeling krijgt het kabinet dit jaar niet meer rond. Voor de regerings fracties was dat aanleiding om voor behoud van het spaarloon te pleiten. Die beslissing laten ze nu over aan de sociale partners. Een meerderheid van de Kamer ging akkoord met de aangekon digde bezuiniging van 300 mil joen euro op de Melkertbanen. Volgens Hoogervorst treft dit 8.000 mensen. „Dan blijven er nog 72.000 Melkertbanen over eind." De voorgenomen bezuinigingen op groen beleggen en schone energie blijven nog even onge wis. Het kabinet zal daarvoor voorstellen lanceren bij de be handeling van het belastingplan over drie weken. Tijdens de be schouwingen maakte minister van financiën Hoogervorst dui delijk dat de financiële vooruit zichten in rap tempo verslechte ren. „Het volgende kabinet moet er ernstig rekening mee houden dat het minder uit kan geven dan nu gepland is. De economische groei zal de ko mende jaren lager zijn dan we nu verwachten. De werkloos heid loopt dit jaar met 50.000 en volgend jaar naar verwachting met 100.000 mensen op." Deze constatering was voor Hoogervorst een reden de frac ties op het hart te drukken voor zichtig te zijn met wensen die geld kosten. „Elke cent die wij laten vallen kan door het vol gende kabinet worden opge raapt." Ondanks die oproep diende het CDA een motie in om 800 mil joen euro uit te trekken voor de aanleg van de Hanzelijn, de spoorlijn tussen Zwolle en Lely stad, de ondertunneling van de A2 in Maastricht en een kleinere bezuiniging op de subsidie voor het openbaar vervoer. Hooger vorst ontraadde de motie met klem, maar de coalitiepartijen houden er aan vast. Het demissionaire kabinet ziet verder niets in de beperking van de hypotheekrente-aftrek zoals de PvdA opgenomen heeft in haar verkiezingsmanifest. Staatssecretaris Van Eijck (belas tingen) maakte gisteren duide lijk dat het kabinet niet wil tor nen aan de hypotheekrente-af trek. Hij vreest dat met de PvdA- maatregel 'de deur op een kier wordt gezet' en dat bovendien de administratieve lastendruk flink wordt verhoogd. Ook ver wacht hij dat heel veel mensen snel in een dubbel fiscaal regi me belanden omdat huiseigena ren gemiddeld om de acht jaar verhuizen. „Het lijkt me alle maal buitengewoon onwense lijk", zei Van Eijck. Een landbouwer uit •derveen is gisteren Ede rechtbank in Assen ver- Ideeld een boete van DO euro, waarvan 3.500 euro «waardelijk. De man wordt antwoordelijk gehouden jio rde dood van een 40-jarige fnil omobiliste. De man is - izover bekend - de eerste de rin Nederland die veroor- d is voor dood door schuld fije at hij modder op het weg- mt achterliet. üJ tfneenteraadslid lijst De Jong m haag - Het Rotterdamse eenteraadslid Smit (Leef- Rotterdam) krijgt een 'pro- ente' plaats op de kandida- >ri jst van Conservatieven.nl, ieuwe partij van ex-LPF- nu lerlid De Jong. „Wij zijn oen verheugd met de kandida- fjii wegens zijn politieke erva- OM als gemeenteraadslid en eel[ zijn kennis op het gebied gg/i veiligheid, integratie en im- ,jay [atie", aldus De Jong in een iftelijke verklaring. Fractie- ,n i zitter Sörensen van Leef- Rotterdam (LR) gaf partij- Jot Smit begin deze maand een waarschuwing. Smit it de afgelopen maanden maal contact met extreem- tse organisaties. venlo/gpd - Het openbaar mi nisterie in Roermond onder zoekt of er beroep mogelijk is te gen de vrijlating van een van de mannen die verdacht worden van het doodslaan van René Steegmans. Er is volgens Justitie onvoldoende reden om hem nog langer vast te houden. De vermoedelijke hoofddader blijft wel vast zitten. Zijn gevan genhouding is gisteren met der tig dagen verlengd. Hem wordt doodslag ten laste gelegd. Het openbaar ministerie is het oneens met de vrijlating en vindt dat er genoeg redenen zijn om ook de medepleger langer vast te houden. De man is vorige week gearres teerd op verdenking van mede plichtigheid bij doodslag. Ter wijl de hoofdverdachte de klap pen uitdeelde, zou de ander hem hebben aangemoedigd of in elk geval niet voldoende heb ben geprobeerd hem tegen te houden. De ouders van René Steegmans lieten weten 'veront waardigd' te zijn. (advertentie) Je voelt je weer lekker* met lichttherapie DE GEZONDHEIDS/(WINKEL VAN BOSMAN IJaarlemmerstraat 190 - Leiden - Telefoon: (071) 514 oh 57 door Jaco van Lambalgen en Peet Vogels den haag - Als enige linkse partij won de Socialistische Partij bij de verkiezingen in mei en ook nu lijkt zetelwinst in aantocht. Voor beoogd lijsttrekker Marijnissen een bewijs dat betrouwbaar en consequent zijn in de politiek wel degelijk loont „Wij weten wat er leeft onder de mensen omdat we dagelijks contact met ze hebben. Dat zie ik de PvdA nog niet luk ken." „Ach, die peilingen zijn een in dicatie", zegt Marijnissen schouderophalend als de goede opiniepeilingen voor de SP ter sprake komen. „Daar moet je niet blind op varen. Het gaat om het beeld dat je neerzet." De SP krijgt nu de beloning omdat zij jarenlang zichzelf is gebleven, is zijn stellige overtuiging. „Wij staan als partij voor sociale rechtvaardigheid, wij discussië ren over de inhoud en wij gaan fatsoenlijk met mensen om. Als je dat acht jaar volhoudt, is dat voor kiezers een bron van ver trouwen", analyseert Marijnis sen. Bovendien is de SP als van ouds actief in de wijken. „Dat spreekt de mensen aan. Wij storten een substantieel deel SP-voorman Marijnissen: Kortom, we doen wat we zeggen. Foto: GPD/Harmen de Jong van ons salaris in de partijkas. Kortom: we doen wat we zeg gen." De SP is de echte volks partij aan de linkerkant gewor den, de PvdA is die status kwijt vindt Marijnissen. „De PvdA heeft twaalf jaar lang naar opi niepeilingen gekeken en daar op gevaren. De PvdA werd een ka derpartij, geen partij voor de massa. Nu moeten ze zo nodig de wijken weer in, het contact met de kiezers herstellen. Dat zelfde riep loop den Uyl al in 1982 na een zware verkiezings nederlaag, dus er is niets nieuws onder de zon." Marijnissen is ervan overtuigd dat de SP steeds meer mensen trekt omdat ze niet meegaat met de waan van de dag. „Het is niet zo moeilijk om steeds maar weer op de tv te zijn. Een uit spaak hier, een relletje daar. Daar hebben mensen zo genoeg van. Het gaat echt om de lange duur." Hij ziet dan ook niet zo veel in de pogingen van PvdA en WD om hun partijprogramma's nu om te buigen in de richting die kiezers willen. „We moeten naar de mensen luisteren. Zo'n uitspraak geeft me al een kriebe lig gevoel. Ik ga niet voor de kie zer op de knieën liggen als die zich afwendt van de politiek. Een politieke partij moet iets vinden." Normen en waarden worden in middels door alle partijen als belangrijk geziem£)aar kan de SP niet meer exclisief mee sco ren. Dat hoeft ook niet want de electorale groei zet toch door denkt Marijnissen. Zijn eigen uitstraling als lijst trekker is daarbij belangrijk. „Maar ik zie mezelf niet als een stemmenkanon. De SP zou een leiderschapswissel overleven, we hebben voldoende goede mensen in de fractie. Ik wil ook geen oude beuk worden waar onder niets meer groeit. Ik wil meer een lange slanke populier zijn die overal overheen kijkt en overzicht houdt." Niet dat hij aan opstappen denkt. „Drie jaar geleden had Ik het ontzettend gehad in Den Haag. Toen wilde ik wel weg." Nu is het enthousiasme terug. Als ik nu op de lijst sta, ga ik ook voor de volle vier jaar

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3