'Waarom? Waarom moest dit gebeuren?' 'Jacobswoude logische keus Alkemade' REGIO 'Veiling moet waardig afscheid krijgen' Saab 95 R5 Wassenaar lint uinrell jeelruimte Opnieuw twaalf jaar geëist voor moord Geen onderzoek naar nieuw winkelcentrum 'Groei multiculturele samenleving mag vier generaties djiren' donderdag 31 OKTOBER 2002 w r Nancy Ubert 15ENAAR - Attractiepark irell wil meer vrijheid kun- genieten. Het bestem- ;plan van het gelijknamige oed beperkt de groei van itiemogelijkheden. Burge er en wethouders van senaar gunnen het recrea- iark wat meer 'speelruimte' hebben opdracht gegeven nieuw bestemmingsplan te jen. ontwerp-bestemmingsplan, binnenkort wordt gepresen- d aan de gemeenteraad, pt vooruit op de ontwikkelin- 1 die zich ongetwijfeld voor- en op de recreatiemarkt. arell kan straks gemakkelij- een nieuwe attractie bou- n omdat voor het pretpark- ieifl rigide regeltjes opzij wor- geschoven. Zo wordt voor jedeelte van het landgoed maximaal toelaatbare be- iwingspercentage afgeschaft, or de familie Van Zuylen van welt, ie het landgoed ex- iteert, is dit een belangrijke iswijziging. Immers, de con- rentie in attractieland is ot; om overeind te blijven an moeten telkens nieuwe iliekstrekkers worden ge- wd. B. skigebied van Duinrell mag zonder meer volgestampt r den met bouwwerken, een B de bepalingen in het nieuwe emmingsplan is dat het re- tiegebied 'soepel en langza- I hand' overgaat in het aan- II ïzende natuurgebied. Zuylen van Nijevelt krijgt de 1 a vrijheden niet zomaar ca- "J u. B en W hebben een ruil- eem bedacht. Binnen de nvoetsloot, die als een soort isafscheiding fungeert tus- recreatiepark en natuurge- 1, kan het landgoed tot op *ere hoogte worden volge- iiwd. Maar de buitenrand iet zo natuurlijk mogelijk blij- 1 en dit betekent dat het park eindelijk wel een stukje recre- egebied moet opofferen. De aagis of Van Zuylen van Nije- iltbereid is dat te doen. liet alleen in het pretpark, maar ok in de zogenoemde verblijfs- weatie (kamperen en dergelij- t) wil Duinrell in de toekomst tra kunnen investeren. De af lopen jaren is het aantal vaste ndplaatsen en seizoensplaat- 1 afgenomen om plaats te ken voor de zogenoemde ngalows en mobiles. Die ver ren wil Duinrell verder uit- iden. Het ontwerp-bestem- igsplan biedt de mogelijk- i om permanente vakantie- ïingen meer te verspreiden [t het landgoed, directie van Duinrell is niet ;id te praten over de plano- sche veranderingen van het lgoed. Volgens een woord der worden pas nieuwe tnen ontwikkeld op het mo lt dat de kaders duidelijk „Eerst moet dat bestem- gsplan zijn goed gekeurd, ma doen we een boekje Verdriet en onbegrip op begrafenis van om het leven gebrachte moeder door Marieta Kroft koudekerk aan den rijn - Met zijn drietjes staan ze bij de kist, dichtbij hun moeder. lolanda (8), de jongste van de drie, zwaait heel even. 'Dag mam', lijkt ze te willen zeggen. Een vriendinnetje slaat troostend een arm om haar schouder. Het is woensdagochtend. Vele tientallen tientallen mensen scharen zich op de Algemene Begraafplaats in Koudekerk aan den Rijn rondom de kist van de 38-jarige moeder van Jolanda, Marilla (10) en Daniël (12) uit Ter Aar. Vijf dagen eerder kreeg het leven van de drie kinderen een dra matische wending. Ze verloren vrijdag hun moeder door een misdrijf in Nieuwveen. En ze zijn voorlopig hun vader kwijt. Hij zit vast omdat hij wordt ver dacht van het doden van zijn vrouw. Af en toe rijdt er een auto voor bij. Maar verder is het muisstil op de begraafplaats. Er is geen zuchtje wind. Alleogen zijn peinzend op de kist gericht. Bloemen ontbreken. Er brandt alleen een groen kaarsje. De be grafenis is sober en eenvoudig. Zoals zij was, legt haar broer uit. De vrouw was eenvoudig, maar ook lief, spontaan en gastvrij, zo blijkt uit de woorden die bij het graf worden gesproken. De broer, een schoonzus en een zwager beloven haar ervoor te zorgen dat haar kinderen een goede plek in de samenleving krijgen. „Waarom moest dit gebeuren?", vraagt de broer van de omgeko men Ter Aarse zich af. „Die vraag wordt waarschijnlijk nooit beantwoord." Een zwager krijgt het moeilijk. Huilend roept hij uit: „Ik weet zeker, dit had mijn broer niet gewild." En dan breekt het moment aan om te vertrekken. Daniël, Maril la en Jolanda blijven als aan de grond genageld staan. Ze klam pen zich vast aan de kist en bar sten in snikken uit. Omringd door zorgzame familieleden ver laten de drie even later de be- door Joris Rietbroek roelofarendsveen - Als er in Roelofarendsveen één onderwerp leeft, dan is dat wel het evene ment 'De Veiling Plat' dat van avond losbarst. Degenen die nog eens goed willen feesten in de Veense bloemenveiling aan de Sotaweg moeten de komende dagen hun laatste kans grijpen. De evenementencommissie van muziekvereniging Liefde voor Harmonie is een jaar bezig ge weest met de voorbereidingen voor het evenement, dat ter ere van de sloop van de veiling ge houden wordt. Het programma biedt muziek, theater en gezellig heid voor alle leeftijden. „Want onze veiling moet een waardig afscheid krijgen", zegt Fred van der Meer, één van de initiatiefne mers van De Veiling Plat. Liefde voor Harmonie organi seert al dertig jaar evenementen in de veilinghal. „De eerste 25 jaar hebben we er carnaval ge vierd", zegt Van der Meer. „Maar op een gegeven moment liep de belangstelling terug. Toen schakelden we over op een andere formule, de Lente feesten, met een kaartavond en een band van formaat op het podium. Dit trok elk jaar hon derden bezoekers." Vorig jaar ontving de evene mentencommissie het slechte nieuws dat de gemeente Al kemade de veilinghallen had ge kocht en weldra tot sloop van het complex wilde overgaan. „De gemeente bood ons toen de kans om een afccheidsevene- ment te organiseren. Na bijna vier maanden brainstormen hadden we in maart een pro gramma in elkaar gedraaid." Vanavond staan er tijdens een Halloweenconcert maar liefst 120 personen op het podium. De voorstelling begint om half acht. „Een lid van Liefde voor Harmonie, Piet Pouw, heeft hiervoor een speciaal verhaal geschreven met een hoofdrol voor de historie van Roelof arendsveen. Pantomimegroep Le Guignol beeldt het verhaal uit en onze muzikanten spelen de bijbehorende muziek. Bo vendien vormt een groep leer lingen van het Bonaventuracol- lege een koor. Volgens mij is dit concert meteen een hoogtepunt van De Veiling Plat." De vrijdagavond staat vanaf acht uur geheel in het teken van klaverjassen. Er hebben zich 92 teams van acht personen inge schreven, zodat de veilinghal af geladen is. Op zaterdag is de veiling in handen van de jongste inwoners van Roelofarendsveen. Tijdens een kindermiddag zor gen dansgroep Monique's Mo ve, de DDO-band en een street- dancegroep onder leiding van Esther Loos voor vertier. Zij maken vanaf half zeven plaats voor tientallen popmuzi kanten die spelen tijdens het Veens Podium. Er zijn optre dens van onder anderen Kopna Kopna, Red, JAR.D., Maarten en ik, Faces of Mad, Dogs Nop, Dioomen, Jerrycan en het dj- duo Snotneus Wim. Van der Meer vindt het bijzonder dat het Veens Bruikoor nog één keer bij elkaar komt voor een optreden. „De leden van het bruikoor wa ren zo enthousiast over ons eve nement, dat ze wel een paar keer wilden repeteren voor een reünieoptreden in een volle vei- ling." Van der Meer en consorten heb ben het langst zitten broeden op 'Tejaterkliek,' de afsluiter van De Veiling Plat op zondagmiddag om vier uur. „Dit moet het klap stuk van het weekeinde worden. We willen oude Veense taferelen laten herleven. Daarom gaan we met ruim 600 man grauwe erw tenbonen eten, een typisch Veens gerecht." Voor, tijdens en na het eten zijn er optredens van diverse muziek- en theater- acts. Daarnaast vertoont de Stichting Oud Alkemade doorlo pend oude filmpjes en fotore portages. Zo kunnen de gasten foto's bekijken van de bouw van de veiling. De kaartverkoop voor Tejaterkliek is inmiddels ge stopt. De kaartverkoop van de overige avonden verloopt voortvarend, zodat het er goed uitziet voor de nieuwe kostuums die Liefde voor Harmonie wil kopen van de opbrengst. „Dat kost natuur lijk veel geld. We willen de 90 le den allemaal in het nieuw ste ken en een nieuw pak kost on geveer 450 euro per stuk. De Veiling Plat zou ons dus ruim 40.000 euro moeten opleveren." Organiseert Liefde voor Harmo nie misschien De Veiling Plat, deel 2, als de veiling over een jaar nog niet verdwenen is? „Nou, nee", lacht Van der Meer. „Mij lijkt het op zich wel wat, maar de rest van de commissie (advertentie) Als u al jaren wegloopt met de 9-5, is dit het moment om ermee weg te rijden. Dat de Saab 9-5 de meest toonaangevende Saab is en dat deze verkrijgbaar Is als Sedan en Estate weet u al. U weet waarschijnlijk ook dat deze modellen voorzien zijn van een zeer rijke uitrusting. Wat u misschien niet weet, is dat we tot eind 2002 scherp zaken met u kunnen doen. Zo scherp dat we ons kunnen voorstellen dat u meteen de showroom uit wilt rijden. En ook dat Is mogelijk. De Saab 9-5 Estate is er vanaf 38.390.-. Leaseprijs vanaf 845.-. (48 mndV 20.000 km/jr.). C02-uitstoot: 197-268 g/km; verbruik; 7.4-11.3 L/100km. Automobielbedrijf Fase-Exclusief B.V.. Curieweg 13 (Autoboulevard). 2408 BZ Alphen a/d Rijn. telefoon 0172-492444 De organisatoren van het feest: Ed van Berkel, Fred van der Meer en Guus Kuiper.Foto: Hielco Kuipers denkt hier anders over. De hele voorbereiding kost veel tijd en je moet alle medewerkers weer en thousiast maken. Bij een tweede keer zal ook de spontaniteit niet zo groot zijn als nu." De organisatoren hebben in elk geval zin in de komende dagen, al zijn ze niet helemaal ontspan nen. „We slapen pas rustig als alles weer achter de rug is. De verwachtingen van het publiek zijn hooggespannen. We hopen dat we ze ruimschoots kunnen waarmaken." door Wim van Wanrooy den haag- Precies een jaar na de dood van zijn ri vaal uit Zoetermeer beweert de 39-jarige verdach te uit Alphen aan den Rijn nog steeds dat hij hem uit noodweer neerstak. De Alphenaar vroeg giste ren in hoger beroep voor het Haagse gerechtshof strafvermindering. Eerder veroordeelde de recht bank hem tot een negen jaar cel voor moord met voorbedachte rade. Advocaat-generaal Geradts kwam namens het openbaar ministerie tot dezelf de conclusie en eiste opnieuw - net als zijn collega eerder voor de rechtbank - twaalf jaar onvoor waardelijke celstraf. Uiterlijk onbewogen hoorde de Alphenaar, vader van drie kinderen, het relaas aan. Zijn eigen be toog verschilde wezenlijk van zijn zaak op 19 au gustus voor de rechtbank. Wel gaf hij toe dat hij het slachtoffer met een mes had gestoken. „Ik ben in hoger beroep gegaan", zei hij, „omdat ik puur uit zelfverdediging heb gehandeld. De rechtbank heeft mij niet serieus genomen." De door hem om het leven gebrachte Zoetermeer- der was al drie maanden de nieuwe minnaar van zijn ex-vriendin. De Alphenaar, die zijn voormali ge partner wilde opzoeken in een flat aan het Bin nenwater in Zoetermeer, trof hem met een vriend aan in de flat. Al bij de deur ging het mis. Het late re slachtoffer deed open. „Hij keek me verwilderd aan", zei de Alphenaar. „Ik schrok van die rare blik in zijn ogen en wilde vluchten. Toen ik op mijn fiets wilde springen, werd ik daarvan afgesla gen. Ze hebben me een gebroken kaak geslagen en toen ik me omdraaide stond hij met een mes in zijn handen. Dat heb ik afgepakt en daarna heb ik een stekende beweging gemaakt. Volgens advocaat-generaal Geradts is er sprake van voorbedachte rade. „Het gaat om twee perio den. Eerst werd de verdachte achterna gezeten, daarna ging hij het slachtoffer achterna. Toen heeft hij de tijd gehad om na te denken." Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. graafplaats. Anderen volgen na dat ze allemaal even bij het graf op eigen wijze afscheid hebben genomen. Sommigen leggen een rode roos op de kist. Ie mand legt een knuffel bij haar neer. Een oudere man krijgt, als hij wegloopt, een bittere trek om zijn mond en schudt zijn hoofd. Ongetwijfeld vraagt ook hij zich af: waarom? Op de dag van de begrafenis heeft justitie bekendgemaakt dat ze de echtgenoot van de 38-jari- ge Ter Aarse, die vrijdag om het leven werd gebracht, gaat ver volgen voor moord. De 43-man heeft bekend dat hij zijn vrouw heeft gedood. Hij is direct na zijn daad aangehouden in het gezondheidscentrum aan het Teylersplein in Nieuwveen. Daar was hij binnengelopen na dat hij op de parkeerplaats tot zijn daad was gekomen. Onderzoekers vinden fusie geen haastklus door Ruud Sep alkemade - Alkemade moet zich bezinnen op een fusie met buur gemeente Jacobswoude en op betere samenwerking met ande re gemeenten in de regio. Die conclusie trekken de adviesbu reaus KPMG en Dirk Louter Ad vies en Consulting. Bij hun onder zoek naar de bestuurskracht van Alkemade ontdekten zij echter geen zaken die 'gierend fout gaan'. Volgens de onderzoekers is er dan ook geen haast geboden bij de samenvoeging van de twee gemeenten. Maar wil Alkemade voorbereid zijn op nieuwe ont wikkelingen, dan is schaalver groting het overwegen waard. Het onderzoek naar de bestuur lijke kwaliteit is uitgevoerd in opdracht van de provincie Zuid- Holland. Zij wilde in het voor jaar van 2001 van alle gemeen ten in de regio weten hoe zij aankijken tegen hun prestaties. Alkemade stelde het onderzoek steeds uit Eerst wilde de ge meente bezien hoe de samen werking tussen de Leidse regio en de bollenstreek zou uitpak ken. Daarna bleek Alkemade bij nader inzien niet in staat om het onderzoek uit te voeren en huurde de gemeente alsnog een bureau in. De conclusies van de onderzoe kers sluiten aardig aan bij de uitkomsten van het toekomstde bat dat in juni in Roelofarends veen werd gehouden. Als Al kemade zou moeten fuseren, dan in elk geval met Jacobswou de, zo was toen de stemming onder de aanwezige inwoners. De onderzoekers stellen dat Al kemade behoorlijk in staat is ge weest om zijn eigen broek op te houden. Als de gemeente erv oor zou kiezen om alles bij het oude te houden, gaat dat niet ten kos te van de bestuurlijke kwaliteit. Maar - en ook dat was een uit komst van het toekomstdebat - Alkemade wil niet alles bij het oude laten. De deelnemers aan het toekomstdebat kregen de keuze tussen drie toekomstsce nario's voor de gemeente. Een grote meerderheid gaf de voor keur aan de ontwikkeling van Alkemade tot een gemeente met meer aandacht voor recreatie en natuurontwikkeling. Juist om die ambities te kunnen waarma ken, is het raadzaam over de ge meentegrenzen heen te kijken. roelofarendsveen - Er komt geen onderzoek naar de moge lijkheid om op het veilingterrein in Roelofarendsveen een nieuw winkelcentrum te bouwen als vervanging van het centrum aan het Noordplein. De fractie van Mooi Alkemade, die drie weken geleden bij een besloten verga dering nog verdeeld was over het onderwerp, stemde gister avond keurig voor het voorstel van burgemeester en wethou ders om de zaak te laten rusten. Door die ommezwaai was er een ruime meerderheid tegen het onderzoek. De uitkomst van het debat was extra opvallend omdat het idee om nog eens goed te kijken naar de mogelijke verplaatsing van het winkelcentrum naar het vei lingterrein in eerste instantie uit de koker van Mooi Alkemade kwam. Nadat de grootste partij van Alkemade dinsdagavond tot diep in de nacht over het voor stel had vergaderd, bleken giste ren ineens alleen de oppositie partijen CDA en WD voor het onderzoek. Mooi Alkemade-leider Niko van Bmssel vond een officieel on derzoek niet langer nodig omdat hij inmiddels zei te weten wat er uit dat onderzoek zou komen: de gedroomde verplaatsing wordt veel te duur. De deskun digen die hij naar de plannen had laten kijken waren dezelfde mening toegedaan. De miljoe neninvesteringen in het nieuwe winkelcentrum zouden volgens hen alleen lonen als Alkemade aan de vooravond zou staan van grootstedelijke ontwikkelingen. Nu dat niet het geval is, is de verplaatsing weggegooid geld. Liever ziet Van Brussel daarom dat het bestaande winkelcen trum aan het Noordplein gere noveerd en uitgebreid wordt 'tot een winkelcentrum een platte landsgemeente waardig'. De oppositiepartijen CDA en WD konden vervolgens Mooi Alkemade om de oren slaan met dezelfde argumenten waarmee die partij het onderwerp oor spronkelijk op de agenda zette: Alkemade heeft nu de kans om te kiezen voor een nieuw, mo dem winkelcentrum dat cen traal ligt, en die kans krijgt de gemeente nooit meer. Toch beleefde niet de oppositie de meeste lol aan het debat. PvdA-fractieleider Piet van Veen genoot van het feit dat CDA en WD, die jaren in Alkemade de dienst uitmaakten, nu geen poot aan de grond kregen. Maar nog mooier vond hij dat hij, na ja renlange oppositie, nu eens een keer zijn zin kreeg. „Nou weet ik ook hoe dat voelt. Het voelt heerlijk", zei hij lachend. Ook zonder onderzoek is er geen sprake van snellere hui zenbouw op het terrein. Burge meester en wethouders gaven al eerder aan dat een eventueel onderzoek niet tot vertraging zou leiden. Bovendien verleng de de gemeente onlangs de con tracten van de huuders in de veiling tot 1 juli volgend jaar. Oorspronkelijk moesten de laat ste huurders uiterlijk vandaag hun biezen pakken. door Annette Lameijer alphen aan den Run - Een plat form van autotochtonen, alloch tonen, moslims en christenen die debatteren over allerlei on derwerpen. En jeugdgroepen die bij elkaar op bezoek gaan in moskee en kerk. Het zijn enkele ideeën uit een publieksdebat dat gisteravond op initiatief van de Marokkaanse Stichting de Hori zon werd gehouden in de Bron in Alphen aan den Rijn. Het thema van het debat, 'het spanningsveld tussen islam, vrijheid van meninguiting en de grondwet', krijgt door de recen te moord op René Steegmans in Venlo en de uitspraken van de ouders van de Marokkaanse da der in de media een actueel ac cent. „Welke beelden hebben wij van elkaar?", vraagt A. Ahalli zich af. „Wij verdelen de wereld in 'wij' en 'zij'." „De multiculturele samenleving is grotendeels mislukt", zegt de in Alphen opgegroeide schrijf ster Naima El Bezaz. „Verschil lende bevolkingsgroepen leven langs elkaar heen en argwaan voert de boventoon. Te lang is er niet gesproken over zaken die gevoelig lagen. Te lang heeft ook de islam de schuld gekregen van alle problemen. Daardoor is er een rookgordijn opgeworpen." Zij vindt dat veel maatschappe lijke problemen niet terug te voeren zijn op het geloof maar op verschillen in cultuur en tra dities. Een groot gedeelte van het de bat ging over beheersing van de Nederlands taal. Wethouder Hub van Wersch rekent op de eigen verantwoordelijkheid van de nieuwkomers om taallessen te nemen. A. Achahboun wijst op de lange wachtlijsten die er zijn voor Nederlandse les. De overheid moet volgens hem meer doen. Een man van Itali aanse afkomst is het daar niet mee eens. „Zelf het initiatief ne men! luidt zijn oordeel. Schrijfster El Bezaz ergert zich aan de verwijten over en weer: „Waarom wachten op de over heid! Kom zelf met initiatieven." Zij roept ook de Nederlanders op om te komen met plannen. Over het spanningsveld tussen islam en vrijheid van menings uiting zegt A. Achahboun: „Vrij heid van meningsuiting houdt op daar waar je anderen schaadt" De uitspraken van imam El Moumni ('homofielen zijn varkens') passeren de revue. Waarom laat de Marokkaanse gemeenschap geen tegengeluid horen? Ahmed Dadou, bekend van het tv-programma het La gerhuis, vraagt zich af waarom hij zich altijd moet verantwoor den voor de aanslagen van ex tremistische islamieten op 11 september 2001 in New York of uitspraken van El Moumni. „Als katholieke kerkleiders zich schuldig maken aan seksueel misbruik, vraag ik ook niet dat een katholieke Nederlander zich daarvoor verantwoordt. Dominee G. Baudet, van Franse afkomst, vindt dat immigranten vooral veel tijd moeten krijgen om te integreren. „Mijn familie woont hier al 210 jaar. Toch voel ik me nog half Frans. Waarom vragen wij dan van Marokkanen die hier 35 jaar wonen, al dat ze volkomen geïntegreerd zijn? Wij westerlingen zijn zo ongehoord ongeduldig." Baudet stelt daarom voor om een groot straatfeest met elkaar te houden zodat autochtonen en allochtonen hun huizen uit komen om met elkaar te praten. „Cultuur moet niet de bovenste plek krijgen op de ladder van prioriteiten. Die plek is bestemd voor respect en aanvaarding van elkaar. Geef ons de tijd, en dat mag best vier generaties duren om uit te groeien naar een mul ticulturele samenleving."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17