KUNST CULTUUR Melanie heeft de smaak weer te pakken U Tien LD Pennetjes uitgereikt Dansprijzen voor Allard en Ing^ Error: riskante krachtmeting met de ch p Zangeres is terug met cd vol popklassiekers Kunst onfe de hamer Pieterskefc 3 Regisseur Bardem overleden Boekenmarkt in De Lakenhal LEiDENStedelijk Museum De La kenhal houdt zaterdag en zon dag een grote boekenmarkt. De oude voorraden boeken, catalo gi en diverse winkelartikelen worden op het voorplein tegen ramsj-prijzen verkocht. Het be treft kunstboeken van onder anderen Jan van Goyen, Isaac van Swanenburgh, Rembrandt en Lievens, maar ook catalogi moderne kunst van Henri Valk, Fons Haagmans, Jurriaan van Hall en Cock Sjardijn. Ook zijn legpuzzels en ansichtkaarten te koop. Het museum is op beide dagen geopend van 12.00 tot 17.00 uur. De boekenmarkt is gratis toegankelijk. Perzische poëzie in Leiden LEiDENDe rol en de plaats van de klassieke Perzische poëzie in de moderne Iraanse samenle ving. Dat is het hoofdthema van het symposium dat zaterdag wordt gehouden aan de Uni versiteit Leiden. Het symposi um geeft niet alleen een over zicht van de omvangrijke the ma's, genres en poëtische vor men, maar er wordt ook nage gaan hoe de gedichten in ver schillende contexten en situa ties in de hedendaagse Iraanse samenleving worden gebruikt. De sectie Perzische Taal en Cul tuur, de universiteit en The Ira nian Scientific Association In The Netherlands zijn de initia tiefnemers van deze middag die om 13.00 begint en om 18.00 eindigt. Het symposium vindt plaats aan de Cleveringaplaats 1, de entree is vijf euro. Dag van de Kunstuitleen RiiNSBURcDe Duin- en Bollen streek kiest Kunst. Dat is het thema van Kunstkring '88, Duin- en Bollenstreek op de Dag van de Kunstuitleen, zater dag. Er is een speciale verkoop expositie ingericht waar diverse werken van verschillende pro fessionele kunstenaars verkrijg baar zijn, voor prijzen tussen 20 en 300 euro. De Leidse harpiste Liesbeth Vreeburg en Anke Mensink uit Waddinxveen (zang en accordeon) zorgen voor de muzikale omlijsting. De kunstuitleen, die is gevestigd in het souterrain van openbare bi bliotheek 'De Kloosterhof, Smidstraat 5 in Rijnsburg, is ge opend van 10.00 tot 16.00 uur. Concert Amnesty verplaatst LEiDENHet benefietconcert van Amnesty International van za terdag is verplaatst. Oorspron kelijk zou het worden gehou den in de kapelzaal van K&O. Deze zaal is echter wegens een verbouwing gesloten. Het con cert vindt nu plaats in Vrije School Mareland, Maresingel 19. Het concert bestaat uit drie blokken van een uur, met tus senin een half uur pauze. Het 'quatre mains'-pianoduo Ben Hurrelbrinck en Irene Wiekhart begint om 13.00 uur, met onder andere een stuk van Bach en Schubert. Om 14.30 uur volgt een optreden van Koos Verheul (fluit) en Jan van de Meer (pia no). Tot slot is er om 16.00 uur een optreden van de pianiste Dessislava Radeva met onder andere Chaconna D minor van J.S. Bach. De opbrengst van het concert gaat naar Amnesty In ternational. De prijzen bedra gen 3,5 en 6 euro voor respec tievelijk 1,2 of 3 blokken. Geldtekort voor openluchtmuseum ARNHEMVoor het tweede ach tereenvolgende jaar eindigt het seizoen voor het Nederlands Openluchtmuseum (NOM) met een financieel tekort. Dit jaar is het gat 445.000 euro. De muse umdirectie hoopt met een extra financiële bijdrage van het rijk pit de rode cijfers te komen. Vo rig jaar werd nog ruim 600.000 euro op de begroting gesneden door onder meer twaalf ar beidsplaatsen te schrappen. Ook is een groot deel van de bi bliotheek afgestoten. Het muse um is weer in de rode cijfers be land door tegenvallende bezoe kersaantallen. Gehoopt was op 300.000 bezoekers. De teller staat nu op bijna 270.000. De komende twee maanden loopt dat op naar 280.000, zo is de verwachting. Tiendaagse over Irak den haag - Het Museon in Den Haag staat vanaf morgen tien dagen in het teken van Irak. En dan gaat het niet alleen over Saddam, scudraketten en oor log. Tijdens de Irak-tiendaagse wordt er vooral gedanst, gezon gen, gedicht, gekookt en ver teld. Het festival in het Haagse populair-wetenschappelijke museum is niet alleen bedoeld voor de circa 40.000 Irakezen in Nederland. donderdag 31 oktober Amsterdam - Gaby Allard en Johan Inger hebben gistermiddag in het Muziektheater in Amsterdam de Prijzen van Verdienste 2002 toegekend gekre gen, een belangrijke dansprijs. De Aanmoedi gingsprijs 2002 ging naar Igone de Jongh. De prij zen werden uitgereikt door de ex-dansers Alexan dra Radius en Han Ebbelaar. Gaby Allard danst vanaf 1988 bij Dance Works Rotterdam (voorheen Rotterdamse Dansgroep). De jury, die bestond uit de danscritici Ine Rietstap en Jan Baart, ex-danser Han Ebbelaar en Marian Sarstadt, artistiek directeur van het Nederlands Dans Theater (NDT), noemt de laureate 'een rots vaste pijler van het gezelschap'. „Bovendien getui gen het door haar in het recente verleden uitge voerde docent- en repetitorschap en haar voorzit tersfunctie bij de FNV-vakgroep Dans van een bredere inzetbaarheid dan die van danseres al leen". Johan Inger danste vanaf 1990 tot de zomer van dit jaar bij NDT. Vanaf juli 2003 wordt hij direc teur van het Cullberg Ballet in zijn geboorteland Zweden. De jury roemt zijn 'timing, zijn precisie en zijn onstuimige, maar toch altijd perfi heerste dansdrift'. Tevens stippen de sch< ters Ingers verdiensten als choreograaf aan. De toekenning van de Aanmoedingsprijs 2( Igone de Jongh komt niet helemaal als een sing. Toen zij in 1996 als 17-jarige werd aa men bij Het Nationale Ballet danste zij hoofdrollen in Giselle en Het Zwanenmeei nuari van dit jaar werd zij bevorderd tot soliste. Deze maand debuteerde zij als Julia meo en Julia. Igone de Jonghs grote fysieke w lijkheden, de zuiverheid van haar dansen artistieke potentie overtuigden de jury vol voor het toekennen van de Aanmoedingsp De Prijzen van Verdienste en de Aanmoed prijs zijn initiatieven van de Stichting D s fonds '79, die is opgericht door Alexandra en Han Ebbelaar. De stichting wil met het j se toekennen van prijzen en het verleni beurzen jong Nederlands danstalent st en reeds lang bewezen danskunst te eren. zen van Verdienste bedragen 2275 euro, d moedingsprijs 1365 euro. het st<: bin -1 die Tante nam de tien winnaars van het LD Pennetje mee naar de waterkant. Foto: Henk Bouwman leiden - Tien jeugdige schrijvers waren gister middag te gast bij het Leidsch Dagblad. Ze zijn de winnaars van de jaar lijkse strijd om het LD Pennetje. Uit 523 inzen dingen is hun verhaal of gedicht door de jury ge selecteerd voor publica tie in de krant. Ze schreven veelal over zeerovers, piratensche pen, onbewoonde eilan den en verborgen schat ten. Het was ook de be doeling dat ze aanhaak ten bij 'Ay ay kapitein', het thema van de Kin derboekenweek. Andere kinderen beschreven een dag naar het strand of een vaartocht op een meer. De jury heeft voor al geselecteerd op origi naliteit. „We wilden din gen lezen die we nooit eerder hebben gelezen", aldus juryvoorzitter Theo de With. Voordat ze uit handen van pr-medewerkster en jurylid Tineke Collée hun prijs in ontvangst moch ten nemen, werden ze aan het werk gezet Tante liet de tien winnaars een toneelstukje opvoeren aan de hand van het lied 'Schipbreukeling' van Annie M.G. Schmidt. Vooral Fabian Dekkker uit Voorhout liet zich dat geen twee keer zeggen. „Ik doe ook aan toneel bij de Speelkring", zei hij. Met groot enthousiasme lieten de kinderen zich een rol aanmeten. Behal ve getalenteerde schrij vers bleken ze ook goede acteurs te zijn. Daarna werden ze één voor één naar voren gehaald. Soms mochten ze hun gedicht voorlezen of een klein gedeelte van hun verhaal. Maxime Konings uit Woubrugge liet bij voorbeeld horen hoe het rare accent van haar pi raat klonk Sander Wilier uit Boskoop verklaarde nog even de term Yama ha in zijn verhaal: Ya- panse Arbeiders Maken Alles Half Af. Behalve de drie genoem de kinderen zijn tot win naar uitgeroepen: Kim van Dongen (Hazers- woude), Lisanne Caste- lein (Leiden), Thijs Be rends (Noordwijk), Tom van de Velde (Alphen aan den Rijn), Tessa van Vliet (Boskoop), Veerle Valke- ma (Noordwijkerhout) en Joris Dronkert (Lei derdorp). Behalve het LD Pennetje ontvingen ze onder meer ook een t- shirt met daarop hun verhaal of gedicht. theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Error' door United-C. Gezien: 30/10 LAKtheater Leiden. De interessantste vorm van cha os is de lach. Als je lacht, wordt het leven even losgeschud en word je bevrijd van de knellende dagelijkse orde. 'Error' van Uni ted-C gaat over chaos en de lach vormt dan ook de rode draad in deze voorstelling. Dat de lach op gespannen voet staat met disci pline, blijkt als de groep een ge dirigeerd lach-concert geeft, waar echter al gauw de sponta ne lach doorheen breekt. De vijf vrouwen vallen ten prooi aan de slappe lach en daaraan hebben ze genoeg om zich teweer te stellen tegen de mannen die hen proberen weg te slepen. De slappe lach ontwikkelt zich ook tot een dans met slappe licha men, overigens zeer ordelijk door allen tegelijk uitgevoerd. Deze dans laat een prachtig vloeiende en toch energieke golf over het toneel gaan. Maar er is meer chaos dan al leen het gelach. 'Error' is een collage-voorstelling. United-C pakt het groots aan en vertelt de Griekse mythe over het ontstaan van het heelal, de goden- en de mensenwereld en alles wat er na die begintijd gebeurt. De orde breekt aan, maar ook geweld komt op aarde, en Eros, de lief de die in al haar hoogte, diepte en oneindigheid de orde door breekt en doorwerkt in de per soonlijke belevenissen die de personages uit hun leven vertel len. Een mooi voorbeeld is het verhaal van de jongen die Chi nese maaltijden aan huis be zorgde, maar door de regen ge hinderd werd en terechtkwam in een fabelachtig erotisch avontuur, een verstoring die als een bevrijding werkte. Als je de. chaos toelaat, geniet je dieper van het leven en orde leidt uiteindelijk tot dwaling. Om het onderscheid tussen licht en donker bekommert de groep door Ton Ouwehand UTRECHTMelanie is terug van lang weggeweest. Het icoon uit het hippietijdperk heeft sinds zeven tien jaar weer een nieuwe cd. Sterker nog, de twee opvolgers zijn ook al af. En samen met haar gitaarspelende zoon Beau-Jarred treedt ze weer op. „Ik heb er weer zin in." Het moet 1968 ge weest zijn, denkt ze. Voor haar grote doorbraak op het legenda rische Woodstock Festival nog. Het vliegtuig landde op Schiphol. Die anonieme slurven had je ge lukkig nog niet. Je kon het lucht schip pas verlaten als ze een trap je voor de uitgang hadden gere den. Ze ziet het nog zo voor zich. De vliegtuigdeur klapte open en daar stonden ze. Honderden, mis schien wel duizenden fans. Ze juichten, ze hielden span doeken vast met haar naam er op. „Ik voelde me net de Beat les", zegt ze. De deuren van de Bijenkorf deden ze speciaal voor haar op slot, vertelt ze verder. Niet omdat ze bang waren dat ze zou ontsnappen. Het was een vriendelijk gebaar zodat ze met haar gevolg rustig in het Amster damse warenhuis kon winkelen zonder lastig te worden gevallen door fans. Dat waren nog eens tijden. „Eén op de drie huishou dens in Nederland had een plaat van mij in huis." Melanie Safka is inmiddels 55 jaar oud. Het sluikharige, slanke folkzangeresje, waar ze eind ja ren zestig met hele HBS-klassen tegelijk verliefd op werden, is ze allang niet meer. Een leesbril bungelt om haar nek. Een flod derjurk hangt nonchalant om haar omvangrijke lichaam. Daar had ze vroeger driemaal in ge kund. Ze is letterlijk 'allround' geworden, maar de twinkeloog- jes en de olijke lach is er nog steeds. Ze is in ons land om ons nog eens op haar bestaan in het algemeen te attenderen en in het bijzonder op haar nieuwe cd 'Moments from my life'. Destijds stond ze in grote pre tentieuze concerthallen. En ze was de grote trekker op tal van festivals. Ze had een dermate grote naam als festivalartiest dat men er bij elk optreden voet stoots vanuit ging dat het om een festival ging. Haar naam werd in een adem genoemd met Joan Baez, Crosby, Stills, Nash Young. Nu doet het icoon uit het hippietijdperk twee jonge- renpodia in Nederland aan. Wie meent dat Melanie na hits als 'Lay Down', 'Beautiful People' en Ruby Tuesday' met verkoop cijfers tussen de 80 en 90 mil joen, halverwege de jaren ze ventig de muziekscene verliet Melanie: „Eén op de drie huishoudens in Nederland had een plaat van mij in huis." Foto: GPD/Roland de Bruin om op te gaan in een anoniem gezinsleven, moet de bijsluiter van haar nieuwe cd maar eens lezen. Daaruit blijkt dat ze on danks haar gezin nooit is wegge weest uit de muziek. Al die jaren stond ze met beide benen volop in het muzikale leven. Ze deed veel op gebied van liefdadig heid, maalde tournees voor Uni cef. In 1985 speelde ze nog in een door haarzelf geschreven musical Ace of Diamonds. In 1989 won ze een Emmy Award voor een song voor die tv-serie The Beauty the beast. En 1999 was ze een van de hoofdgasten van een Woodstock-revival. Al tijd druk geweest dus. Maar in het Utrechts hotel dat tijdelijk dienst doet als bolwerk van haar promotionele activitei ten, is ze de eerste die afdingt op genoemde wapenfeiten. Ze zegt dat ze de laatste twintig jaar mu zikaal helemaal niet zo actief is geweest. Die Unicef-toumee was ergens in de jaren zeventig en duurde enkele maanden. Die musical is nooit verder gekomen dan de repetitiefase, omdat de producent plotseling overleed. En die Emmy had ze wel ge wonnen, maar nooit opgehaald omdat ze niet wilde dat men haar op de televisie zag. Ze was moeilijk te traceren, geeft ze toe. Maar officieel is ze niet wegge weest, dat klopt. „Ik ben nooit echt gestopt, maar ik zat er niet echt meer achteraan. Ik trad wel op. Ik maakte wel tournees, maar ik deed het niet met mijn hart. In gedachte was ik meer bij m'n gezin." De jongste vertegenwoordiger van datzelfde gezin is de reden dat de lust tot muziek maken weer helemaal terug is. Haar 22- jarige zoon Beau-Jarred ontpop te zich tot haar grote verrassing plots als een begenadigd gitarist, die bovendien kans ziet met zijn laptop de mooiste arrangemen ten aan haar liedjes mee te ge ven. „Vijf jaar geleden wees niets erop dat hij affiniteit had met muziek. Hij was een sport man." Maar Beau zette haar op nieuw aan het musiceren. Met als resultaat Moments from my life, de eerste studio-cd sinds 17 jaar. Een plaat met klassiekers uit de popmuziek. Maar de vol gende cd is ook al opgenomen. Die heet Crazy Love en die bevat nieuwe songs van eigen hand. En de opvolger daarvan is op een haar na ook al klaar. En trouwens, ze gaat ook een boek schrijven. Tekst is ook het allerbelangrijk ste bestanddeel van een song. „Daar gaat het om. Het valt nie mand ooit op, maar ik kan heel lang aan een tekst zitten prut sen. Schaven aan kleine woord jes soms. Ik kan heel gefrus treerd raken door een tekst die in mijn ogen niet deugt. Ik vind het helemaal niet erg om liedjes van anderen te zingen, maar de tekst moet goed zijn." Schoorvoetend geeft ze toe dat ze op haar laatste album ook een aantal popklassiekers van aanpassingen heeft voorzien. zich niet. Er worden fii mes in het donker gem; het doek lichten groei beelden van een mafii mensen op. Er zijn ook d nes in het donker. Vaaj de ongedwongenheid en troverte genot van de da 1 gestalten tot het publiek i De voorstelling heeft inti1 de en mooie momenter. het is ook voortdurend hoe riskant het is om ch j .1"u thema te nemen. Diverse komen te rommelig en w rig over, vooral het luidn .gr feest, dat ook nog eens e duurt. Niet alles heeft ei delijke plaats in het 'v zoals de showachtige j dans waarbij een mici stem de alledaagse levens van de personages schel a v laas zijn deze momenten j en overheersen ze de tol r druk van de voorstelling. moeilijk de balans te vind lga) sen de aanlokkelijke ch, een publiek dat altijd tot j j kere hoogte behoefte ha ,'re houvast iwd etz sla eind i leiden - Diederik We !°Pe zorgt voor het klapstuk 1 '"F evenement. De directe 31 het gerenommeerde veiliken Sotheby's veilt op de slotd n82 Kunstmanifestatie, op 311 ,0n ber, werk van Nederlands1301 stenaars. De manifestat '8S1 morgen begint, wordt v derde keer gehouden in terskerk, waar een record1 van 58 hedendaagse naars zijn werk exposeert' De veiling van zond. plaats vanaf 15.00 uur. 1 zijn vooraf 63 kunstwerk de deelnemers geselecte# drie dagen lang in eenP1 ruimte worden tentoon! Iedere bezoeker kan voorfS ling onder couvert een b brengen. Deze uitgebn dingen neemt veilingn Westerhuis mee in het bt= ces. De Kunstmanifestatie is tiatief van de Leidse w Club. De leden stellen zi| der andere ten doel dei omstandigheden van kis te verbeteren die het minj troffen hebben. Het batii van het evenement is bfl- voor de Leidse stichting #1 die zich beijvert voor eer» ce voor terminaal zieker* Plantage. Het is de bê dat deze stichting de besteedt aan faciliteit» kinderen van de in hetfl opgenomen patiënten. Demissionair staatss» voor cultuur, Cees van Lfl en oud-burgemeester Ced koop zijn morgen aanvfl de opening, van 17.30 tol uur. De dagen erop is de« tie geopend van 10.30 tfl uur. „Ik hoop niet dat de Bee Gees mijn versie ooit horen, anders denken ze misschien nog dat ik er ook rechten aan wil ontlenen. Maar ik heb de tekst van 'To lo ve Somebody' helemaal omge gooid. Er staan vreselijke zinnen in dat lied. In de originele tekst staat bijvoorbeeld: In my brain, I see your face again. Vreselijk. In mijn hersenen. Hoe bedenk je het? Zoiets krijg ik echt mijn strot niet uit." Melanie heeft de smaak weer te pakken, dat is duidelijk. Melanie (zang, gitaar) treedt morgen om 21.30 uur op in Metropool te Hengelo. Mede werking: Beau-Jarred Scheke- ryk (gitaar). Moments from my Me verscheen op Disky. Madrid - De Spaanse re Juan Antonio Bardem is overleden in Madrid. H 80 jaar. Bardem gold als langrijkste Spaanse nao cineast. Veel van zijn fill den in zijn geboortela klassiekers. Ook in het r land had Bardem echter Bardem, sinds 1943 al lid communistische partij Spanje, maakte onder Muerte de un Ciclista Calle Mayor (1956) en El dia de la Guerre (1968). I is een broer van de Spaa trice Pilar Bardem en e< van de acteur Javier Bardi

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16