Ruimtenood van Elckerlyc steeds groter Blauwe LEIDEN REGIO Ergernissen in de Stevenshof 'In Wassenaar groeit antiek in het 'Zonde dat deze mensen niet meer gestimuleerd worden' lipers n hun slag nmaanden ioor inbraken lerikaanse bet huis uit R3 Internationale school blijft groeien Burgemeester heeft moeite met plan voor 'blowplek' erroute aarlijk Zowel in Oegstgeest als erdorp heeft een onbe- gisteren kans gezien geld woning te stelen. Van aan de Piet Heinlaan B;eest had de bewoner eur niet helemaal goed •trokken. De dief kon ior makkelijk naar bin- i een woning aan de Lei- pse Van der Valk Bou- eg zag een dief kans een nonnee met inhoud te De vrouw des huizes de voorkant de ra- zemen toen de dader ichterkant het huis bin- lag - Tegen een 28-jarige laar is opnieuw tien len cel geëist voor het van inbraken en dief- Hij werd vorig jaar op tad betrapt bij een in een huis aan de Rhijn- weg in Oegstgeest. Door tek kwamen toen meer- ijpen van de Hage- het licht. Hij verduis- ,000 gulden uit de kluis •1-restaurant Savelberg lurg, stal een porte- in de trein van Utrecht >n Haag, en stond in it op de uitkijk toen it een computer uit een ifde. De man had steeds laakpistool op zak. ar - De Haagse recht- sft gisteren besloten dat in Wassenaar wonende se werkneemster van die weigert haar j te verlaten, voor nber haar huis uit die via ABN Amro in voor drie jaar naar het idse hoofdkantoor is kreeg van de bank de ig over het huis in r. In juli van dit jaar haar dienstverband in id voortijdig tot een en na overleg kwam ze V e bank overeen, dat 30 iber haar laatste dag in de voning was. Ze weigerde de woning te verlaten. nk is erin geslaagd de met een kort geding als- het huis te krijgen. De anse moet ook de huur, bank na de afgesproken itum heeft doorbetaald, Amro terugbetalen. donderdag 31 OKTOBER 2002 hoten - De ruiterroute lieflanden kan voorlopig -j forden gemeden. De be- rvan het recreatiegebied fom de ruiterpaden te ten, vanwege de schade storm van afgelopen heeft veroorzaakt. Er is voor omvallende bo- Inderhoudsmedewerkers dg de schade te herstel door Nancy Ubert wassenaar - Ze hebben hun dag niet, de taxa teurs van het Amsterdamse veilinghuis Sothe- by" s. De hele woensdagmiddag schalt het over de radio dat Sotheby's van de Europese Com missie een boete van 20 miljoen euro heeft ge kregen. Niet dat dit clubje iets met die proble men te maken heeft, maar toch. Het is niet leuk als het bednjf waarvoor je werkt op die manier in het nieuws is. Bovendien valt er vandaag niets te scoren in Wassenaar. Op dat ene beeldje na, dan. Om contacten te leggen met eigenaren van waardevolle stukken, trekt algemeen taxateur J. van der Berg van het veilinghuis er regelma tig met zijn medewerkers op uit. Zo is hij een terugkerende gast in de chique Auberge De Teleurstellende taxatiedag Sotheby's in de Auberge Kievit in Wassenaar. „Dat verlaagt de drem pel", weet Van der Berg heel zeker. „Wie twij felt of zijn schilderijtje iets waard is, komt niet zo snel naar ons veilinghuis in Amsterdam. Daarom draaien we het om." Voor de taxa teurs is het belangrijk nieuwe bronnen aan te boren. Bronnen bdordevol mogelijke inzen ders van veilingstukken. „In Wassenaar liggen genoeg geheime schat ten", spreekt Van der Berg uit ervaring. Daar om is hij ook lichtelijk teleurgesteld dat deze gratis taxatiedag bitter weinig oplevert. Enorm jammer natuurlijk, want Sotheby's kan wel wat extra euro's gebruiken. Wegens het maken van prijsafspraken in de sector, kreeg het vei linghuis die miljoenenboete. „Dat geld moet ergens vandaan komen", geeft Van der Berg toe. „Maar voor de duidelijkheid: wij hebben niets met die zaak te maken. We zijn weliswaar 100 procent dochter van Sotheby's Europa, maar met dat gedoe hebben we niets van doen." Dat concurrent Christie's geen boete heeft ge kregen, is tegen het zere been van de taxateur. Christie's heeft de commissie voorzien van be langrijk bewijsmateriaal en bleef daardoor bui ten schot. „Maar moeten we hierover nu echt blijven praten? Daar heb ik geen zin in." De magere taxatiedag in Wassenaar biedt an ders ook weinig gespreksstof. „Geloof me, we hebben hier ook andere ervaringen hoor." Een vrouwelijke collega haalt de catalogus van de sieraden die 12 november geveild worden. Op de cover prijkt een diamanten collier uit de negentiende eeuw. „Hier opgeduikeld", klinkt het trots. „Een prachtstuk. Moet een bedrag van tussen de 27.000 en 30.000 euro opbren gen. De aaneengeschakelde diamanten bloe metjes vallen als een stralenkrans om je hals." Voorwaar, ze worden enthousiast, de taxateurs van Soltheby's. Johannes Christiaan Karei Klinkenberg wordt erbij gehaald. „Zijn schil derij van de Rotterdamse Leuvenhaven is kort geleden geveild voor 55.000", roemt Van der Berg het werk van zijn veilinghuis. „Ook hier weggehaald. In Wassenaar groeit antiek in het wild." Zo'n dag als vandaag neemt hij op de koop toe. door Janneke Dijke leiderdorp - Het wordt de inter nationale afdeling van de mon tessorischool Elckerlyc in Leider dorp steeds heter onder de voe ten. Dit jaar kregen de leerkrach ten één week voor het begin van het schooljaar te horen, dat drie klassen niet naar de Touwbaan gingen maar naar de Hoogmade- seweg. Daar moet de school voor de voorjaarsvakantie weer weg. Waarheen is adjunct-directeur H. Keulers een raadsel. „Er is een ge brek aan ruimte bij de gemeente Leiderdorp. Wat ze doen is brand jes blussen." De internationale afdeling van Elckerlyc werd in 1993 opge richt. Sindsdien zijn diverse en- gelstalige klassen vijf keer ver huisd, omdat er voor deze uit dijende afdeling geen plek is bij de nederlandstalige klassen aan de Klimopzoom. Toen de Klim- opzoom een paar jaar geleden met vijf lokalen uitgebreid mocht worden konden de bui tenlandse kinderen terugkeren. „Eigenlijk wisten we toen al dat dit voor de toekomst te weinig was", zegt Keulers. Dat bleek dit schooljaar: de school groeide van 68 leerlingen in september 2001 naar 120 binnenkort. De adjunct-directeur is het meer dan zat. „Wij balen als stek kers." Vooral het akkefietje van september dit jaar zit hem dwars. Eén week voor de lessen begonnen, kreeg hij te horen dat hij niet terecht kon aan de Touwbaan, in het oude pand van De Zijl Bedrijven dat werd achtergelaten door de Stichting Centrum Vakopleiding. De extra leraren had hij toen al aangeno men. Enig alternatief was het oude pand van Gading aan de Hoogmadeseweg. Volgend voor jaar is dat afgelopen: dan ver huist een aantal klassen van de Kastanjelaanschool naar Gading en moet Elckerlyc eruit. Elckerlyc wil het liefst twee vol waardige locaties waar klassen van de nederlandstalige en de engelstalige afdeling naast el kaar zitten. „De buitenlandse ouders willen dat hun kinderen integreren. Dan houden hun kinderen ook nog iets over aan een paar jaar buitenland." Bo vendien moet er plaats zijn voor twee peuterspeelzalen. Eén daarvan is de al bestaande mon- tessori-peuterspeelzaal Ienie Mienie. Keulers begint daar naast een engelstalige peuterop- vang in januari. „Internationale ouders zitten daar om te sprin gen. Hun kinderen spreken vaak geen Engels maar Duits, Frans of Spaans. Als ze bij ons op school komen spreken ze onvol doende Engels. Dat kan verbete ren als ze eerst naar een engels talige peuterspeelzaal gaan." Keulers klampt zich vast aan de belofte van de gemeente dat Elckerlyc nog één keer verhuist naar een definitieve locatie. „Er komen steeds meer internatio nale kinderen. Shell haalt steeds meer mensen uit het hoofdkan toor in Engeland naar Neder land. Het Europees Octrooibu reau is in Den Haag neergestre ken. En bij het International Cri minal Court in Den Haag wer ken binnen twee jaar vierhon derd mensen. De eerste leerlin'- gen melden zich eind november bij ons. Ouders kijken eerst waar een internationale basisschool is, en gaan daar wonen. De dichtstbijzijnde is in Den Haag en die heeft wachtlijsten." Wethouder Roest zegt dat hij zijn best doet om toch ruimte te vinden aan de Touwbaan. „In eerste instantie was dat te duur, maar zoals het er nu uitziet wordt de huur aanzienlijk la ger." Binnenkort wil Roest een afspraak maken met het bestuur van Elckerlyc. Voor 1 januari wil hij zekerheid hebben. Kadak repeteert elke woensdagavond in het activiteitencentrum van Swetterhage. Foto: Taco van der Eb door Judy Nihof vervolg van voorpagina zoeterwoude - Een repetitie bijwonen van de band Kadak is een belevenis. Vlak voor elk nummer is de concentratie even zoek. Dan kan het gebeuren dat zangeres Helga plotseling op de grond gaat zitten om haar schoenen uit te doen, Marjorie achter haar toetsenbord vandaan loopt om te knuffelen met gitarist Rob of djem- bé-speler Milton even de microfoon pakt om aan te kondigen dat hij bijna jarig is. „Er gebeurt hier altijd van alles. Al valt het vanavond nog mee. Het is eigenlijk best rustig", vindt begeleidster Marion Groenewegen. Is het nummer eenmaal op gang geko men, dan gaan de leden van Kadak hele maal op in de muziek en swingt de band als een trein. Het enthousiasme druipt van de gezichten. Voor de leden van Kad ak is muziek hun grote passie. Drummer Arnold houdt van alles wat met muziek te maken heeft. Op feestjes is hij graag dj. Zingen vindt hij leuk. Net als dansen. „Vooral slowen! Met de meiden." Begeleider André de Bruin heeft Kadak vanaf 1998 zien groeien. Het begon alle maal heel simpel met ritme slaan, om ie ders ritmegevoel en muzikaliteit af te tas ten. Pas veel later kwamen de heel een voudige liedjes. Anno 2002 heeft de band een gevarieerd repertoire, van nummers met een Zuidamerikaans tintje, tot Guus Meeuwis' 'Het is een nacht' en meestam- per No limits van Two Unlimited. Dat Kadak regelmatig optreedt (in 2000 ston den ze bij Swetpop in het voorprogram ma van De Dijk) en zelfs een cd heeft ge maakt, had De Bruin vier jaar geleden niet durven dromen. „Dat doet me heel veel." De Bruin, die in diverse bands speelt en in Kadak bassist is, staat versteld van het talent dat de meeste bandleden bezitten. „Neem nou Milton. Er zijn drie soorten slagen bij een djembé en die beheerst hij van nature. Of Rob,een autistische man die heel goed gitaar speelt. Muziek is zijn eigen veilige wereldje." Aan Milton heeft de band zijn naam te danken. Kadak! is de kreet die hij altijd slaakt wanneer hij uit zijn bol gaat. Volgens De Bruin zouden de leden van Kadak zich nog veel verder kunnen ont wikkelen. Maar het geld ontbreekt om hen dat extra zetje te geven. „Ze repete ren nu een uurtje in de week. Dat is heel weinig. Het is zonde dat deze mensen niet meer gestimuleerd worden. Er kan veel meer uitgehaald worden. En ze heb ben zoveel plezier in muziek maken, dat ze die kans ook zouden moeten krijgen." Kadak presenteert zaterdag 2 november de cd 'Helemaal Kodak.'1 op Swetterhage, Blankaartweg 2 in Zoeterwoude. Om 19.00 uur treedt de band op. De cd kost 12,50 euro. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van een nieuwe zanginstalla tie. loge rietkragen, zwerfvuil ikehvagentjes in het wa- ndenpoep op de walkan t-dikke lagen kroos op de die een plastic tuinstoel lan het oog onttrekken. zomaar een paar erger van bewoners van de Boddaertstraat en omge- _jde Stevenshof. Regelma- ngen zij aan de telefoon e gemeente, de politie of Dogheemraadschap. „Het er gewoon een vieze ben- zegt bewoner M. Zandvliet .Vroeger hield ik hier de nog wel eens schoon, maar ik ben ook niet meer zo piep. Gelukkig wordt er op onze klachten wel eens gereageerd, maar het kan stukken beter." Zandvliet zelf ergert zich vooral aan het metershoge riet in de sloot langs de Dijkhoflaan, Ma rie Boddaertstraat en -pad en de Truus Smuldersstraat. De sloot is onderdeel van de ver binding tussen de Oude Rijn en het water langs het Petronella Voutepad. „Er werd altijd 6 keer per jaar schoongemaakt, maar dat is al teruggebracht tot drie keer." Zandvliet heeft het toen maar zelf een beetje bijgehou den. „Gelukkig is er laatst een hoveniersbedrijf bezig geweest met het kappen van een deel van dat riet, dus ziet het er hier weer een beetje toonbaar uit." Een andere ergernis is al dat kroos, waardoor de buurtbewo ners de kikkers en de vissen niet of nauwelijks kunnen zien. „Dat komt omdat de doorgang van het water bij het Truus Smul dersstraat is verstopt. Er is daar geen doorstroming meer. En dus ook geen zuurstof. Die kant moet maar eens flink worden uitgebaggerd en schoonge maakt. Zo liggen er allerlei tak- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Ti mo leus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 Bewoner M. Zandvliet van de Marie Boddaertstraat in de Stevenshof. „Het is hier gewoon een vieze bende." Foto: Hielco Kuipers ken in het water.' Zandvliet weet ook wel dat het meeste vuil door mensen in het water wordt gegooid. Maar ie mand op zijn of haar gedrag aanspreken? „Ben je belazerd, je krijgt tegenwoordig voor minder klappen." Daarom heeft hij de afgelopen zomer maar weer eens naar de afdeling Mi lieu en Beheer gebeld, waarna een medewerker foto's van de vieze plekken heeft gemaakt. „En de volgende dag was alles schoongemaakt Het kan dus wel." Het kan inderdaad, meldt Rob Beurse van Milieu en Beheer namens de gemeente. „Vorige maand zijn wij begonnen met de jaarlijkse najaarsschouw van de Leidse wateren. Let wel. dan praten we in totaal over zo'n 160 kilometer. Volgende week is de Stevenshof aan de beurt. Dan wordt gekeken naar even tuele vervuiling en het mogelijk dichtslibben van sloten op be paalde punten. Ook het net wordt dan gekapt. Ik weet al leen niet precies wanneer de bewuste plekken aan de beurt zijn. Dat kan in het begin, maar ook aan het eind van volgende week zijn." Het leed is dus bijna geleden in de Stevenshof. Erk-Jan Berendsen Jeugddebat in Voorschotense raadzaal door Jeroen Bordewijk voorschoten - Een disco voor jongeren tot veertien jaar, speci ale bioscoopvoorstellingen en een afdakje bij jongerencentrum OjeeCé om onder te blowen. Het zijn de onderwerpen die je verwacht als jongeren met de plaatselijke politiek in debat gaan over hun wensen. Alleen met dat laatste idee had de bur gemeester Verver van Voorscho ten toch wat moeite. Het Jeugddebat in de Voorscho tense raadzaal gisteravond was bedoeld om jongeren te betrek ken bij de lokdie politiek. Het debat werd gevoerd in vier ron des met elk een thema: sport, uitgaan, veiligheid en commu nicatie. De deelnemers gingen rechtstreeks in debat met raads leden, en later ook met de wet houders. De commissie 'Uitgaan' maakte de meeste tongen los. Alle jon geren in Voorschoten moeten de mogelijkheid hebben om uit te gaan, vonden de debaters. „Er moet een disco komen voor jon geren van twaalf tot veertien jaar", zei Vera. „En in de plaat selijke kranten moet meer infor matie staan over feesten in Voorschoten", zei commissie voorzitter Roel. Dat laatste kan ook met een eve nementenkalender op Internet, vond wethouder Carabain (wel zijn). Opmerkelijk was het be lang dat de deelnemers aan het Jeugddebat toekenden aan goe de voorlichting op het gebied van alcohol en drugs. Kennelijk zijn het in Voorschoten niet al leen de ouders die daar om vra gen. Ook een heel nieuw onderko men voor de Voorschotense jeugd kwam ter sprake. „Is de ruimte boven de Albert Heijn geen goed idee", wilde Christi aan weten. „Nee, want dat ge bouw is niet van ons, daar heb ben we niks over te zeggen", zei gemeenteraadslid Harlaar. Maar zo gemakkelijk kom je niet van Christiaan af. „Ik heb nog een argument", zei hij. laat in de tweede termijn. „Wie anders dan Albert Heijn kan er in Voor schoten op de kleintjes lenen?" Het leverde hem het grootste applaus van de avond op. Burgemeester Verver is blij met alle ideeën. „De boodschap is duidelijk, jullie wiUan meer uit- gaansgelegenhedé^ Toch moest zij op een praktisch be zwaar wijzen. „Het uitgaansle ven valt of staat met initiatieven van particuliere ondernemers. Een gelegenheid voor jongeren tot een jaar of veertien is in een kleine gemeente als de onze niet haalbaar. Daar zien onderne mers geen brood in." En dan dat afdakje. „Er wordt in Voorschoten geblowd, en niet zo'n klein beetje ook", vertelde Agnes. „Dan kun je er maar be ter voor zorgen dat het op één plek gebeurt", argumenteerde Valerie. De burgemeester wist niet goed wat ze ermee aan moest. „Ik span me ervoor in om drugsgebruik zoveel moge lijk te voorkomen. Ik weet het nog niet."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15