REGIO Een huisje zo in harmonie met zijn omgeving! In memoriam: de lokale democratie in Leiden Leggen we straks bloerr in de Haarlemmerstra; G Peter van Bockhove neemt het voorval niet echt serieus. Tijdens de raadsvergadering werd de Noordwijkse wethouder aan de tand ge voeld door Peter Koster van de Progressieve Combinatie. Die wilde weten of Van Bockhove makelaar Harry Mens had ingefluisterd dat Pim Fortuyn tijdens zijn leven was afgeluisterd door de BVD. Mens verklaarde in een artikel op 18 oktober in De Telegraaf dat hij dat van Van Bockhove had gehoord. Was dat inderdaad het geval, dan moest de wethouder vanwege zijn loslippigheid ter verantwoording wor den geroepen, aldus Koster, die na de ontkenning van de wethouder vond dat Van Bockhove dan een rectificatie moest eisen van Mens. „Dat wil ik eerst met mijn vrouw overleggen", luidde de laconieke re actie van de wethouder. Navraag bij PETER VAN BOCKHOVE. Heeft u dat nou wel of niet tegen Harry Mens gezegd? „Tuurlijk niet." Maar hoe komtzo'n verhaal dan in de krant? Ach, er staat zoveel in de krant. En daarbij, Mens heeft dat ge zegd, ik niet. Dus is het zijn probleem, niet het mijne." Heeft u al overlegd met uw vrouw, over die rectificatie? „Nee, daar heb ik het niet over gehad en ik wil er ook niet veel over zeggen, want ik vind het gezeur. En hoe meer gezeur, hoe meer ge zeik aan de deur. Dit hele gedoe in teresseert me helemaal niks. Het is een spelletje van mensen die een beetje interessant willen doen. Dat mag hoor, maar ik heb wel wat an ders aan mijn hoofd." Wat dan? „Man, ik zit op dit moment net te &en. Er staat een bord lekkere rijst voor me op tafel en ik heb nog geen hap kunnen nemen. Maar ga rustig door, want straks ben ik weg en dan tin ik niet meer te bereiken." Gaat u die rectificatie nou wel of niet vragen? „Dat ga ik eerst overleggen met mijn vfcuw en daar kan wel enige tijd overheen gaan. Ja, ze zit hier tegen over me aan tafel, maar ik ga er nu met over beginnen, want zij zit ook té eten en ze is heel streng in dat soort dingen de laatste tijd. Maar als ik ga overleggen, mag je erbij zijn hoor. Effe aan vrouw en kinde ren vragen. Mag hij erbij zijn jongens, ja? Nou je hoort het, het mag. Kom je lekker een keertje mee-eten. Vanaf zes uur staat het hier op tafel." U heeft gewoon geen trek om er iets over te zeggen? „Nee, ik heb absoluut geen zin om er verder op in te gaan. Ik ga nu proeven of mijn eten nog warm is. Hoi." tekst: Paul de Tombe foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN Anno 1977, maandag 31 oktober KUSTSTREEK - Staatsbosbeheer heeft momenteel een nieuw oprui mingsplan klaar liggen dat schoori schip moet maken in het duinge bied tussen Katwijk en Scheveningen. Het gaat om in totaal 223 ob jecten. Daaronder bevinden zich ook stukken uit de eerste wereldoor log, hoofdzakelijk dubbelsteens gemetseld met een afwerklaagje ce ment. De totale muurdikte (ongeveer veertig centimeter) steekt vrij pover af tegen de exemplaren uit de laatste wereldoorlog, die soms muren hebben met een dikte van drie meter. En dan bevindt zich in dat stuk gebied ook nog een deel van de anti-tankwal, die goed is voorzo'n 120.000 kubieke meter beton. Maar dat laat men zitten. Toen vorig jaar het bewuste gebied in kaart werd gebracht onderzocht men ook het 2,5 kilometer lange gangenstelsel dat de bunkerpartijen onderling verbond. Men trof er een paar honderd vleermuizen in aan, die nu de grootste vleermuizenkolonie van West-Nederland vormen. Staatsbosbeheer heeft besloten het gangenstelsel gedeeltelijk intact te houden zodat de vleermuizen daar kunnen blijven huizen. Hoeveel stukken verdedigingswerken zich nog op het grondgebied van Katwijk, Noordwijk en Wassenaar bevinden is niet bekend. Anno 1977, maandag 31 oktober LEIDEN - Voor de derde maal hield de Nederlandsche Vereeniging voor Oosterse Windhonden het afgelopen weekeinde de kampioens- clubmatch in de Groenoordhallen. Bijna driehonderd honden, afkom stig uit Nederland, België, West Duitsland en Denemarken streden om de hoogste eer, gadegeslagen door enkele honderden toeschou wers. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgevcrij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za; 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. muren van de keuken waren zacht en de schoorsteen op zolder kon je zo omduwen. De geboren Stompwijker wilde zo graag hebben wat hij in zijn studententijd bezat: een afgele gen boerderijtje. Dit oude daglonershuisje was precies wat hij zocht, op de ge breken na. „Ik was al in mijn eentje wezen kij ken en Jeannette zei: 'koop het nou'. Maar ik twijfelde, want ik wist hoe slecht het er aan toe was." Toch bracht hij een bod uit, dat de verkoper accep teerde. Tien jaar lang werkte Let Belt er zelf aan, met hulp van ande ren en soms van een vakman. Welk deel van het huis hij wanneer heeft vernieuwd, weet hij niet meer precies. „Het was een continu proces dat tien jaar duurde. Het resultaat mag er zijn. Het huisje is van bui ten fris wit geschilderd en heeft aan één kant een serre, die dezelfde maat heeft als de houten keuken die daar vroeger stond. Het huis is per fect in harmonie met zijn omgeving: onge dwongen en romantisch. Bij binnenkomst in de serre, op de plek van de vroegere keuken, vallen de Franse vloertegels op. Een deur leidt naar de hal, waar een unieke tegelkachel domineert. Het is een gietijzeren kachel met een stenen ombouw. De ruimte daartussen raakt door het stoken van hout ge vuld met hete lucht, die via de tegels waarmee de kachel bedekt is, langzaam wordt prijsgege ven aan het huis. Ook lopen er buizen naar de verschillende ka mers. Een handi ge en sfeervolle oplossing in een huis zonder gas. Bovendien is het een prima plek om een pan met stoofpeertjes uit eigen tuin te la ten sudderen. In de hal brengt een afstapje je in de leefkeuken, die is geschilderd in zeegroen en crèmewit, kleu ren die passen bij een huis als dit van ruim een eeuw oud. Op de vloer tegels die Let Belt ont dekte onder een laag beton. Ook in de rest van het huis is veel hersteld: de woonkamer heeft weer een bedstee, zodat de geliefden kunnen kiezen of ze boven of beneden slapen. Moder nere aanpassingen bracht hij onzichtbaar aan. De rieten isolatie van het dak verving Let door een hedendaagse variant, maar die wordt aan het oog onttrokken doordat hij wel de oude dakpannen teruglegde. Favoriete meubelstukken hebben Let en Jean nette niet. „Ik kick niet op spullen", zegt Let. „Ik moet ze kunnen gebruiken, en ze moeten een beetje in stijl zijn. Dat is genoeg." Een lie- OKTOBER WOONMAAND In de woonmaand oktober speelt het Leidsch Dagblad voor voyeur. In een korte serie worden verschillende bijzondere huizen in de regio van binnen en buiten bekeken. Vandaag, in de laatste aflevering, het voormalige daglonershuisje van Let Belt en Jeanette Heijda aan het Rietveld in Hazerswoude-Dorp. DONDERDAG 31 OKTOBER Dinsdagavond 29 oktober heeft de gemeen teraad zichzelf overbodig gemaakt. In hun grenzeloze ambitie zijn de leden van de ge meenteraad vergeten dat ze daar zitten om de bevolking van Leiden, door wie ze geko zen zijn, te vertegenwoordigen. Als een stelletje gedweeë jaknikkers (met veel respect voor een aantal uitzonderingen) hebben ze bijna kritiekloos het advies van het college gevolgd: de Rijn Gouwe Lijn moet door de binnenstad, en nee, we schrij ven hier geen referendum over uit. Het college, in het bijzonder wethouder Pechtold, verschuilt zich achter de provin cie: zij wil de RGL door de binnenstad, an ders komt er helemaal geen RGL. Tja, wet houder Pechtold vergeet in zijn grenzeloze ambitie ook voor het gemak dat hij daar zit om de belangen van de Leidse bevolking, door wie ook hij gekozen is, te behartigen. Hij behartigt namelijk slechts één belang: het zijne. Hij wil graag partijvoorzitter van D66 wor den. Ik hoop werkelijk dat ze bij D66 wijzer zijn. Iemand die het kroonjuweel van de partij, het referendum, naar de prullenbak verwijst zou eigenlijk door de partij geroy eerd moeten worden. En hoe zit het nou eigenlijk met de provin cie? Ja, de provincie wil de RGL ook door de binnenstad, zegt gedeputeerde Marnix Nor dér. Maar hij praat voor zijn beurt want of de provinciale commissie RVE, die hierover beslist, dat wil is allerminst zeker. Boven dien zou de provincie dat willen omdat een stuurgroep ze dat heeft geadviseerd. En wie zat er in die stuurgroep? Juist wethouder Hillebrand, die al eerder de RGL in zijn por tefeuille had. En wie is eigenlijk die Mamix Norder? Dat is een PvdA'er. Hoe zat het ook alweer met PvdA? O ja, dat was die partij die met de landelijke verkiezingen zoveel stemmen heeft verloren. Achterkamertjespolitiek, re gentesk gedrag, geen feeling meer met de kiezers en zo. En dan vinden ze het gek dat de burgers steeds minder vertrouwen hebben in de po litiek... Het niet willen uitschrijven van een referen dum is een klap in het gezicht van de kiezer. De Lange van de WD is ervan overtuigd dat de Leidse bevolking voor het binnenstadtra cé is. In dezelfde adem (maandagavond bij Tv West) zegt hij echter ook dat als het op een referendum aankomt de kiezer mis schien toch wel 'nee' aankruist. Denkt hij dat de kiezer niet goed kan lezen, of de vraag niet begrijpt of misschien wel met zijn ogen dicht iets aankruist? De minachting je gens de kiezer die hier wordt tentoongesteld vind ik eerlijk gezegd onacceptabel en ik hoop vele kiezers met mij. Cris Bertona, Leiden. Venlo vorige week. Twee scooterrijders slaan een dood die de jongens aanspreekt op hun rijgedrag ii winkelcentrum. De stad is in rouw gedompeld en ma krijgt alle aandacht van de wereld. De Leidse Haarlemmerstraat. Al jaren zien we in ht drukke Haarlemmerstraat: scheurende scooters/bi mers en fietsers op de promenade. Verboden gebi( Van handhaving is op dit punt nauwelijks sprake. 1 gerlijke rijgedrag leidt doorlopend tot boosheid bij sen die daar winkelen of wandelen. Een enkeling di iets van te zeggen. Er moet kennelijk ook hier eerst iets heel ernstigs ren, wil de Haarlemmerstraat ineens ontoegankelij den gemaakt voor brommers en fietsers. Gemeente stuur, het is aan u. Gaan we vroeg of laat ook in Lei bloemen leggen op de plek des onheils en een stille houden, óf gaan we brommers geen kans meer gev de Haarlemmerstraat? Waar wacht u nog op? Ham We spreken u er op aan. Het liefst roeit hij. Let Belt vindt dat de fijnste manier om bij zijn huis aan het Rietveld in Hazerswoude-Dorp te komen. Het alternatief is de motorboot, waaraan zijn vriendin Jeannette Heijda bij harde wind de voorkeur geeft. Wegen leiden er niet naar hun huis. Erg? Helemaal niet. „Wij hebben allebei vrij dmk werk in de stad. Stap je in de boot, dan stap je als het ware een ander leven in." Het roeien duurt nauwelijks vijf minuten. Ach ter wuivend riet en hoge bomen gaan boerde rijen schuil die heel wat generaties hebben ge herbergd. Zeven huizen die uitsluitend over het water bereikbaar zijn staan er aan het Hazers- woudse Rietveld. Plus nog ongeveer evenveel recreatiewoningen. Formeel gezien kun je de meeste huizen wel degelijk bereiken over land. Klim je aan het eind van de tuin over een hek en struin je door een boomkwekerij of boerenland, dan kom je vanzelfbij een weg. Maar dat mag niet. „Veel boeren woonden oorspronkelijk aan het wa ter", vertelt Belt. „Op den duur vonden ze dat niet praktisch meer en bouwden een nieuw huis aan de andere kant van hun land, bij een nieuwe weg. De oude boerderij aan het water verkochten ze, zonder het bijbehorende land." En dus moeten de nieuwe bewoners peddelen. Slechts bij hoge uitzondering mogen Let en Jeannette (allebei 54) over het land van hun achterbuurman. „Als er een ramp gebeurt en er moet bijvoorbeeld een ambulance komen. En als het water is dichtgevroren maar ik kan er nog niet op lopen." Belt kocht zijn huis twintig jaar geleden voor 75.000 gulden. „Je wilt niet weten hoe het eruit zag", rilt hij. Het huis was vochtig, de houten SCHRIJVENDE LEZERS velingsplek in huis is er evenmin. „Ik hed meest aan de plek van het huisje", zegt Je nette, die na een lat-relatie van vijftien ja< jaar geleden bij haar vriend introL „Dit h is zo in harmonie met zijn omgeving, bijl perfectioneerd, niet door mezelf maar do Dat maakt het waardevol voor mij." De twee zitten daarom het liefst buiten, tuin zijn verschillende zithoekjes. „Zo ki we de hele dag uit de wind zitten", verkl tijdens een rondleiding door de tuin. Hij delt langs een schommelbank, en langs bankje bij het water. „Ons bezinningshi Op een andere plek staat een groene pit tafel. Via een prieeltje met druivenplanti reik je de moestuin en de kruidentuin, daar hangt nog een kiwi, en hier groeien' gen." De waterput metselde hij opnieuw! Tot 1960, toen er waterleiding werd aanj werd het regenwater dat hierin terechl gebruikt om te drinken. Vrienden weten hun stulp goed te vindt wat feesten werden er gegeven, door Leti door zijn twee zoons. Na afloop ging er eens een boot met zingende feestgangei „Een meisje vertikte het ooit om die nat gens mee te nemen in haar auto. Ze m< alleen instappen als ze zich uitkleedde] Het water een obstakel? Niet voor Let Jeannette Heijda. Als ze eens een zwaar j belstuk moeten vervoeren, lenen ze een] schouw, en 's zomers is het fijn boodsi doen met de boot in Leiden. Let Belt: ter, ik denk er niet eens meer bij na. H< moet je wachten voor een stoplicht?" Boven: Het huis aan de Rietveldse vaart. Alleen in hoge uit zonderingen is het over land bereik baar. Links: de tegelka chel in de hal. Rechts: de serre, waar Let Belt en Jean nette Heijda graag zitten om te genie ten van hun tuin. Foto's: Hielco Kuipers Janneke Dijke

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14