Geen referendum over tram PvdA voor beperking aftrek hypotheekrente Leidsch Dagblad Tracé Rijn Gouwe Lijn door Leidse binnenstad Burgemeesters komen op voor boerenstand Prins Bernhard prijst optreden van AH-tweetal De Etna beweegt Oogkliniek in Warmond Verdachten aanrandingen in zwembad Poelmeer opgepakt 'Piraatvisserij bedreigt haai en zeepaard' I^eidsch Dagblad NR. 43067 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG 1,55 dkoop uit grond, maar ur in de winkel groei van jiiphol t gevaar' ker honderd i bij brand in nkels Vietnam derenzorg klaar voor migrant niek in igstgeest door rvuilde grond ijkerboor derneming n het jaar T WOORD AAN.. yques Tati iquiteit: kitsch van teren voor de prijs i vandaag Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 30 oktober 2002 agblad door Wim Koevoet leiden - Er komt geen referen dum over het traject door de bin nenstad van de Rijn Gouwe Lijn. Een ruime raadsmeerderheid van alle collegepartijen én de groot ste oppositiepartij, het CDA, heeft de aanvraag van bewoners van de Lammenschansweg en omgeving gisteravond naast zich neergelegd. Ook D66, dat het referendum tot de 'kroonjuwelen' van zijn ge dachtegoed rekent, stemde te gen, met uitzondering van frac tievoorzitter O. Welling. Voor de twee Amsterdamse me- van Albert Heijn, die ;eldief een flink pak in, helden of hooligans? ibaar ministerie (OM) in goed woord over voor (treden en vindt dat ze iporig veel geweld hebben tegen de rover. Het gro- vindt dat de grutters minklijke onderscheiding 1. Dat zal niet gebeuren, prins Bernhard heeft zich bereid verklaard een even geldboete, die de mannen n, te betalen. mingen op straat en op pa- oestdijk verbazen niet De idering voor burgers die hebben om het heft in ei landen te nemen is groot Steegmans uit Venlo, die am voor een oudere dame, zijn 'heldendaad' met de bekopen. Ook minister s van binnenlandse zaken Ing aan zijn woede met de tóng dat de belagers van tmans een 'gigantische rot- verdienen. Geen wonder t overmeesteren van een •ende Amsterdamse win- 'falom bijval krijgt erontwaardiging over het -illgen van de AH-medewer- s begrijpelijk, maar daar- Jjioeft de stap van het OM liet onjuist te zijn. Dat zal s de rechtszaak uit het be- ateriaal moeten blijken. ij is het aan de rechter om maken of er sprake is ge- van excessief geweld tegen nkeldief. Maar mocht de edewerkers niets te verwij- vallen, dan moet de vraag d worden of het OM niets te doen had dan twee s te vervolgen, it dat prins Bemhard zich discussie roert, is staats- lijk pikant Premier Balke- verantwoordelijk voor faken van leden van het ko- jk huis, doet de opmerkin- de prins af als een har- De minister-president een lastig parket, want hij op zijn klompen aan dat lard de stem des volks ver- Desondanks is het onjuist verstandig dat de prins met [imerkingen de onafhanke- echtspraak belast. Schneider tegenstemmers gaf de doorslag dat een referendum in elk geval uitstel met enkele maanden van de verdere procedure betekent en mogelijk zelfs afstel van heel de lightrailverbinding tussen Gouda en Noordwijk. Het was burgemeester W. Lem- stra die aan het einde van het debat ook het twijfelende Groenlinks over de streep trok. Woordvoerster Y. van Delft was eigenlijk van mening dat de ge meenteraad niets anders te doen stond dan de aanvraag te honoreren omdat deze aan alle criteria van de referendumver ordening voldoet. Zij vroeg het college in procenten uit te druk ken hoe groot de kans is dat de Rijn Gouwe Lijn in het geval van een referendum wordt afgelast. Lemstra antwoordde dat hij uit een telefoongesprek met top ambtenaren, gistermiddag, af leidde dat het zo'n beetje vast staat dat de tram, waarvan een zeer ruime meerderheid van de raad vindt dat die door de Leid se binnenstad moet rijden, er dan niet komt. Dat heeft te ma ken met de beperkte budgetten die er zijn voor plannen voor al lerlei weg- en railverbindingen. Als er ook maar enige twijfel rijst over de uitvoerbaarheid van een project, komt het onderaan de lijst te staan. En het is nog maar de vraag of er ooit weer een kans komt op zoiets als de Rijn Gouwe Lijn. Behalve de woorden van Lem stra was ook een brief van PvdA- gedeputeerde M. Norder, die het debat bijwoonde, van grote invloed. Het schrijven werd en kele minuten voor aanvang van de raadsvergadering verspreid. Ook Norder stelt, zij het in wat subtielere bewoordingen dan de burgemeester, dat de Rijn Gou we Lijn in gevaar komt als de besluitvorming hapert. De SP, LWG/De Groenen, Leef baar Leiden, de Christenunie en D66'er Welling waren minder gevoelig voor Lemstra's verhaal en Norders brief. Zij vinden het 'democratische principe' zwaar der wegen dan het mijden van risico's. F. van As van de Chris tenunie, die eigenlijk tegen refe renda is, stemde toch voor de volksraadpleging over de Rijn Gouwe Lijn omdat hij vindt dat er van alles aan de inspraakpro cedure mankeerde. Pagina Ri: 'Raad is zwaar onder druk gezet' regio - Zes burgemeesters uit de Rijn- en Veenstreek hebben in de Tweede Kamer hun be zorgdheid geuit over het uitster ven van het beroep van agrariër. Steeds meer boeren stoppen met hun bedrijf omdat er nau welijks nog een boterham is te verdienen met de veeteelt of de landbouw. Bovendien komen er allerlei bedreigingen op de boe renstand af, zoals strengere mi lieumaatregelen van de Rijks overheid en allerlei ecologische problemen, zoals de verhoogde waterstand. Ook daardoor is het voor agrariërs vaak onmogelijk hun bedrijf voort te zetten. Met het vertrek van boeren, dreigt ook het landschap verlo ren te gaan. Om het tij te keren pleitten de eerste burgers van Alkemade, Liemeer, Zoeterwou- de, Rijnwoude, Ter Aar en Ja- cobswoude er gisteren voor om boeren te betalen voor het leve ren van 'groene diensten'. Ze boden de Tweede Kamer de Rijn- en Veenstreek aan als ge bied om met dergelijke diensten te experimenteren. Vertegen woordigers van de Tweede Ka merfracties - die op de PvdA, D66 en LPF na allemaal aanwe zig waren bij het overleg - zei den het initiatief te steunen. Pagina R4: Kamerleden prijzen initiatief burgemeesters den haag/gpd - Prins Bemhard heeft zijn verontwaardiging ge uit over de vervolging door justi tie van twee Amsterdamse me dewerkers van Albert Heijn die een winkelrover zouden hebben mishandeld. De prins noemt hun optreden 'fantastisch'. De twee mannen achtervolgden de overvaller eind augustus na dat hij er vandoor ging met 500 euro kasgeld. Dat had hij een caissière onder bedreiging van een mes afhandig gemaakt. De mannen achtervolgden de rover die volgens justitie werd mis handeld nadat hij zijn mes had weggegooid. Ook zou het twee tal hebben geprobeerd de man te schoppen nadat hij door agenten was geboeid. Prins Bemhard is boos dat de twee AH-medewerkers worden vervolgd. „Ik ben echt kwaad. Ik vind het schandalig wat hier ge beurt. Iedereen mag weten hoe ik erover denk Ik weet natuur lijk wel dat bepaalde dingen niet mogen, maar aan de andere kant zeg ik 'Goed zo, goed zo'. Ik vind het fantastisch wat deze mannen hebben gedaan." Dat liet hij volgens de Telegraaf we ten in een telefonisch gesprek met de hoofdredactie van de krant. Volgens de krant bood de prins aan eventueel een boete te betalen als de mannen daartoe worden veroordeeld. Tweede-Kamerleden begrijpen de reactie van prins Bemhard. Hij is daarmee binnen de gren zen van zijn bewegingsvrijheid gebleven, vinden de parlemen tariërs. Wel had de prins er beter aan gedaan om te wachten tot de rechter uitspraak heeft ge daan, vindt het PvdA-Tweede- Kamerlid Rehwinkel. „Hier past Catania -De rookpluim uit de vulkaan de Etna op Sicilië is goed zichtbaar op deze satellietfo to die maandag werd gemaakt. De as van de Etna komt nu niet alleen op Sicilië, maar ook op Malta en in Noord-Afrika terecht. De acti viteit van de grootste vulkaan van Europa gaat gepaard met vrij heftige aardschokken. Honderden mensen zijn gisteren dakloos ge worden, een groot deel van de huizen in het dorp Santa Venerina is beschadigd .Aan de noordkant van de Etna hebben lavastromen waardevolle pijnboombossen verwoest. De schade als gevolg van de uitbarstingen wordt op miljoenen euro's geschat. Grote delen van de vulkaan zouden door de uitbarsting onge veer een meter in de richting van de zee zijn opgeschoven, aldus de vulkanoloog Boris Behnke van de universiteit van de Siciliaanse stad Catania gisteren. Pagina Buitenland: Uit barsting Etna verrast zelfs de kenners. Foto: Reuters/Terra Satellite beheersing en terughoudend heid", aldus Rehwinkel. „Ik vind het een goede gewoonte dat je je mond houdt als een zaak nog onder de rechter is." Pagina Binnenland 2: Strikte regels bij burgerarrest den haag/gpd - De PvdA wil de aftrek van hypotheekrente voor veelverdieners aftop pen: van 52 naar 42 procent. Lagere inko mens krijgen juist ruimere aftrekmogelijk heden, waardoor ze makkelijker een huis kunnen kopen. Het PvdA-bestuur heeft dit plan van kandidaat-lijsttrekker Wouter Bos opgenomen in het verkiezingsmanifest. In het verleden verzette het partijbestuur zich nog tegen plannen om de hypotheekrente aftrek te hervormen. Bij de presentatie van het manifest hamerde partijvoorzitter Ruud Koole er gisteren op dat de beoogde beperking van de renteaf trek 'uitsluitend geldt voor nieuwe gevallen'. „Wij willen niet tomen aan de langlopende verplichtingen die mensen in het verleden zijn aangegaan", aldus Koole. De PvdA is verder tegen de voorgenomen afschaffing van de onroerendezaakbelasting (ozb), zoals die in het regeerakkoord van CDA, LPF en WD is opgenomen. „Vanwege het feit dat de sterkste schouders daar het meest van profiteren", lichtte Koole toe. Op het gebied van veiligheid, asielzaken en inburgering gooit de PvdA het over een vol strekt andere boeg. De toon van deze hoofdstukken is harder dan voordien. Wie niet wil luisteren, moet maar voelen, luidt het credo. De overeenkomsten met CDA en WD zijn op die specifieke thema's juist groot. Opvallend is de passage waarin de PvdA pleit voor 'een eenmalig specifiek pardon' voor circa 5000 illegale asielzoekers die hier zijn ingeburgerd, maar wier (tijdelijke) ver blijfsvergunning niet meer geldig is omdat hun land van herkomst weer veilig is. In april van dit jaar lanceerde Pim Fortuyn een soortgelijk voorstel. Dat werd uiteindelijk niet in het huidige regeerakkoord opgeno- door Roelf Reinders warmond - Warmond krijgt een oogkliniek. Deze instelling moet de wachttijden voor staar-, glau coom- en andere oogoperaties in de drie ziekenhuizen in de Leidse regio verminderen. Die wachttijden lopen nu op tot dertig weken. De Warmondse kliniek is de tweede vestiging van de Stich ting Oogheelkunde Rijswijk. De ze vrijgevestigde kliniek garan deert dat patiënten niet langer dan vier weken op een oogope ratie hoeven te wachten. De oogoperaties worden niet in de Warmondse kliniek, maar in Rijswijk verricht In Warmond hebben alleen de vooronderzoe ken en de nazorg plaats. „Maar als de toestroom van patiënten erg groot wordt, huren we er een pand bij om ook in War mond een operatiekamer te openen", zegt directeur A. Dam steeg. Hij verwacht dat over en kele jaren zo'n twintigduizend patiënten per jaar naar War mond komen. De bedoeling was aanvankelijk om de kliniek in Leiden te vesti gen. Maar zelfs na een maan denlange zoektocht was hier geen pand te vinden met vol doende parkeerruimte. Op 12 november zijn de eerste afspra ken in de kliniek op het Oostein de in Warmond gepland. Pagina Ri: Niet in Leiden? Dan maar Warmond door Nancy Ubert regio - Twee van de vier jongens die worden verdacht van aan randingen in het Oegstgeestse zwembad Poelmeer, zijn door de politie opgepakt. Volgens een woordvoerder van de politie heeft het duo, een Leidse jongen van zeventien jaar en zijn twee jaar jongere plaatsgenoot, een zwembadverbod voor vijf jaar gekregen. De officier van justitie heeft de zaak in onderzoek en zal nog beslissen of het tweetal voor de jeugdrechter moet ver schijnen. De vader van één van de twee slachtoffers van de jongens is opgelucht en verrast door de uitkomsten van het politieon derzoek. „Ik heb echt gedacht dat dit op de grote hoop van on opgeloste zaken terecht zou ko men", zegt de vader van een van de twee slachtoffers, die ano niem wil blijven. „Maar de poli tie heeft er ontzettend veel tijd ingestoken en daardoor resul taat geboekt." Voor twee meisjes, een Sassen- heimse en een Warmondse, kreeg het bezoek aan het Oegst- zeist/anp - Grootschalige han del en piraatvisserij bedreigen het voortbestaan van zeedieren als zeepaardjes, de walvishaai, de reuzenhaai en de tandvis. Bijna de helft van de vorig jaar internationaal verkochte Pata- gonische tandvis werd illegaal gevangen. Dat heeft het Wereld Natuur Fonds (WNF) gisteren verklaard. Het WNF pleit er voor dat de 160 landen die volgende week in Chili bij elkaar komen, besluiten om deze dieren op te nemen in het CITES-verdrag. Dit verdrag heeft tot doel te voorkomen dat de internationale handel in wil de dieren en planten een gevaar gaat vormen voor het voortbe staan van bedreigde soorten. Volgens WNF zijn aan het begin van de jaren negentig alleen al in Azië bijna 16 miljoen kleine zeepaardjes gevangen voor con sumptie. Doordat de centime- ters-lange zeepaardjes zich langzaam voortplanten, worden ze steeds zeldzamer. Van de haaiensoorten staan vooral de twee grootste onder druk. Ook deze dieren hebben een trage voortplan tin gscyclus. geestse zwembad in een sep- temberweekeinde een vervelen de nasleep. Tegen hun wil wer den ze diverse malen betast door een paar jongens van Ma rokkaanse afkomst. „Nu de he ren zijn opgepakt, kunnen ze die aanranding opbergen in het laatje met afschuwelijke herin neringen", aldus de vader van het veertienjarige Sassenheimse meisje. De politie stelde een gedegen onderzoek in. Zo zijn leden van het korps samen met de meisjes een aantal keren gaan zwem men in Poelmeer. Uiteindelijk konden de twee hoofdverdach ten worden aangehouden. „We hopen nummer drie en wellicht nummer vier nog in de kraag te vatten, maar dat zal moeilijk worden", aldus de woordvoer der van de politie. „Logisch, want die jongens be schermen hun maatjes", zegt de vader. „En daar schijn je niets tegen te kunnen doen." Pagina R5: 'Dat ze zich zo onveilig heeft gevoeld, is afschuwelijk' Denemarken pakt Tsjetsjeen kopenhagen - De Deense poli tie heeft vanmorgen de Tsje tsjeense vice-premier Achmed Zakajev aangehouden. Hij had als gezant van president Ma- schadov deelgenomen aan het Tsjetsjeens wereldcongres in Kopenhagen. Zakajev staat op een lijst van vermoedelijke ter roristen die Moskou gisteren publiceerde. Hij zou betrokken zijn geweest bij de gijzelingsac tie van vorige week in een thea ter in Moskou en bij terreurac ties tussen 1996 en 1999. Vol gens de Deense politie zal Mos kou om zijn uitlevering vragen. Pagina Buitenland Tekeningen van verdachten Bali Jakarta - De Indonesische po litie heeft compositietekenin gen verspreid van drie mannen die worden verdacht van be trokkenheid bij de bomaansla gen op Bali eerder deze maand. De drie zijn 20,27 en 30 jaar oud. Twee van de drie komen van Java. De drie zouden de plegers van de aanslagen kun nen zijn, maar ook de op drachtgevers. De aanslagen op Bali kostten bijna 190 mensen het leven, onder wie twee Ne derlanders. De PvdA wenst ook stevig in te zetten op het gebied van onderwijs. Jaarlijks verlaten dui zenden vmbo'ers de school zonder diplo ma. Velen raken werkloos en/of belanden in de criminaliteit. De PvdA staat voorts niet toe dat er nog verder wordt bezuinigd op de budgetten van de universiteiten. Het kabinet wil een streep zetten door groen beleggen en subsidie op ecostroom. De PvdA wil die plannen weer ongedaan ma ken. Het kabinet wil vanaf 2005 een basis verzekering invoeren met een vaste ziekte kostenpremie voor iedereen. De PvdA vindt een inkomensafhankelijke premie eerlijker. De partij wil net als alle andere politieke partijen de wachtlijsten in de zorg met kracht bestrijden. Onder meer door goed presterende ziekenhuizen een premie te ge ven. De voorstellen van het bestuur moeten nog worden goedgekeurd door het leden- congres van de PvdA op 16 november. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMD V «C> n*. Straat^-H| PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 C kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau HnrwÉrtM tuttig «mgn Handtekening 712141 400114 Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1