LEIDE gsfcp Voorstanders referendum denken aan rechtszaak b Niet in Leiden? Dan maar Warmond REGIO Sneltram is 'slagader' Buitenlandse studenten blijven dominant in het oude 'Elisabeth' R1 'Raad is zwaar onder druk gezet' nkraak mislukt sigarenwinkel «lachte van ekpartij gepakt esdief gehouden ter vestiging isterdam 'denking itallnacht en dag bij sische school Leids is meer dan lekker schelde Stalling Oogkliniek in Warmond vermindert wachtlijsten in ziekenhuizen woensdag 30 oktober 2002 Foto's uit caragua te en in Da Vinei Nieuwe club: e Biervrienden in Oegstgeest Onbekenden hebben apen nacht geprobeerd amkraak te plegen bij de tiriften- en sigarenwinkel :t Leidse Bevrijdingsplein. d auto werd rond tien iie geprobeerd de pui te in, die het echter niet be- iaarop gingen de krakers :elfde auto vandoor. De politie heeft maan- iddag een 34-jarige Leide- langehouden. De man t ervan verdacht afgelopen lagnacht een plaatsgenoot iet een mes in zijn rug te :n gestoken. Dat gebeurde hoek van de Vijf Meilaan Boshuizerlaan. Het offer is met een geperfo- long opgenomen in het 1 - De politie heeft gister- ag in een gebouw van de rsiteit aan de Wassenaar- geen 20-jarige Leidenaar ihouden. Hij wordt ervan icht kort daarvoor in het- b gebouw een tas te heb- jestolen. Een medewerker e universiteit betrapte de en schakelde de politie in. lensc door Robbert Minkhorst leiden - De teleurstelling bij de initiatiefnemers van het referen dum is groot, nu de Leidse ge meenteraad hun verzoek heeft geweigerd. De gang naar de be stuursrechter ligt voor hen nu voor de hand. De uitkomst van het debat gis teravond over de Rijn Gouwe Lijn - wel een tracé door de bin nenstad, geen referendum - lokt wisselende reacties uit bij bewo ners. „Natuurlijk teleurstel lend", zegt Th. van Leeuwen, een van de woordvoerders van de initiatiefnemers. „Al komt de uitslag niet als een verrassing." Een paar weken terug in de raadscommissie economie en verkeer waren de standpunten al duidelijk: een overgrote meer derheid wil een tram door de Breestraat. „Het is een bestendi ging van het consequent nege ren van de Leidse bevolking", vindt Lammenschanswegbewo- ner M. Wagemakers. F. van Oosten, mede-initiatief- nemer is wel zeer verrast over de afwijzing op het verzoek om een referendum over de keuze voor het tracé te houden. Al in de aanloop naar het raadsdebat van gisteravond liet de bewoner zich ontvallen het uiterst merk waardig te vinden als een stad als Leiden, die ruime mogelijk heden voor referenda in haar verordening heeft opgenomen, de aanvraag niet zou honoreren. Juist de partijen die burgeriniti atieven hoog in het vaandel hebben staan, D66 en Groen links, gooiden gisteravond de deur in het slot. Hun stem was cruciaal. Alleen D66-fractievoor- zitter O. Welling steunde het verzoek om een referendum. De fractie van Groenlinks heeft maandag tot laat in de avond heftig gediscussieerd en is die avond ook onder druk gezet door de coalitiepartners. Uitein delijk liet de fractie haar stem afhangen van de kans dat de Rijn Gouwe Lijn er niet komt, als daar eerst een referendum over wordt gehouden. De reactie van burgemeester W. Lemstra daarop heeft bij bewo ner Van Leeuwen de wenkbrau wen doen fronsen. „De raad is zeker met die laatste woorden van de burgemeester dat de kans groot is dat de Rijn Gouwe Lijn niet doorgaat bij een refe rendum, zwaar onder druk ge zet De argumentatie van het ge meentebestuur vind ik zwak. Bij de Nil hebben mensen zich ook jarenlang verzet." Inmid dels ligt het deel van Leiden naar Alphen aan den Rijn er, en wordt het laatste stuk naar Bo degraven nu aangelegd. Van Leeuwen kondigt aan dat de initiatiefnemers 'de mogelijk heden van een rechtszaak' on derzoeken. Dat het zover komt, is wel aannemelijk. Advocaat Wagemakers kondigde twee we ken geleden al aan hiertoe over te gaan als de verkeersveiligheid langs het traject niet voldoende wordt gewaarborgd. Overigens wijst Van Leeuwen erop dat niet alleen de veiligheid langs de trambaan reden was om een referendum aan te vra gen. Ook bereikbaarheid - de tram gaat ten koste van busver bindingen vanuit de wijken met de Breestraat - en leefbaarheid speelden een rol, en daarnaast de beperkte inspraak. „Het refe rendum was onze enige uitweg. Wat de politieke partijen gemist hebben, is dat we het referen dum vooral ook geïnitieerd heb ben omdat er zo weinig naar ons is geluisterd." Dat twee politieke partijen, PvdA en CDA, 'de vinger heel strak aan de pols houden' bij de toezeggingen die Pechtold heeft gedaan over verkeersveiligheid, wordt gewaardeerd door de om wonenden. Van Leeuwen: „De PvdA heeft beloofd dat als daar de hand mee wordt gelicht, bijvoorbeeld als de financiën het niet toelaten verdere verkeersmaatregelen te nemen, het besluit opnieuw moet terugkomen in de ge meenteraad." Drie hoofdrolspelers in de discussie over de Rijn Gouwe Lijn: PvdA'er Hillebrand, die vroeger verkeer in zijn portefeuille had, in gesprek met huidig verkeerswethouder Pechtold (D66), en WD'er Geertsema (bestuurlijke vernieuwing). Foto: Mark Lamers De Webster University !een dependance geopend Ie Emmalaan in Amster- Het is de vijfde vestiging e Amerikaanse universiteit derland. De hoofdvesti- ilijft in Leiden. Aan de de- ance bleek behoefte te be- omdat veel van Websters nten in Amsterdam wo- 7A) hoeven nu minder te 1 voor hun MBA-oplei- Webster University heeft nderd vestigingen in acht n en een totaal van 18.000 nten. Hierdoor is de uni- eit de grootste graduate ess opleiding van de Ver- e Staten. 1 - De fabel van de Illegaal iseert op 9 november, de lationale dag tegen antise- ne, een Kristallnacht-her- ng met onder meer een wandeling en het vertonen e film 'Jodenhaat, 20 eeu- ntisemitisme'. De wande- oert langs een aantal plek- ide stad die tijdens de le Wereldoorlog een rol len en begint om 19.00 ijMolen de Put. Aanslui- irardt de film vertoond in Las Vegas aan de Kop- nksteeg. Op 9 november verden in Duitsland zo'n oodse winkels, huizen en gogen geplunderd en in d gestoken en bijna hon- joden vermoord. Die de geschiedenisboeken aan als de Kristallnacht. - De Russische School in jn, gevestigd aan de Mid- 85, houdt op 17 vanaf 12.00 uur een dag voor zowel Neder- als Russische belangstel- i. Kinderen zullen deze ten zien wat ze in betrek- Ikorte tijd geleerd hebben school en hoe ze met iische taal kunnen om- De Russische School ver- lallessen voor zowel Ne- iders als Russen, zowel :en als volwassenen. De is opgericht door de ig Russisch-Nederlands (RNC) die zich de be- ig van de betrekkingen Nederland en Rusland il stelt. door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Uit de langdurige de batten gisteravond werd duide lijk dat de raad veel meer heeft geworsteld met de referendum aanvraag dan met de Rijn Gou we Lijn zelf. Op de Christenunie na ziet het stadsbestuur vooral voordelen van een sneltram door de binnenstad, die door menigeen in lyrische bewoor dingen werden omschreven. Zo sprak WD'er M. van Dobben de Bruijn over een 'Leidse levens lijn' en een 'slagader' en prees C. Schreuder (PvdA) de drie 'r"s van de lightrailverbinding: rust, reinheid en regelmaat. Ook wethouder A. Pechtold (D66/verkeer en vervoer) denkt dat hij met de Rijn Gouwe Lijn tal van problemen kan oplossen. De tram biedt economische voordelen, is op het gebied van milieu een verbetering, evenals voor de sociale en de verkeers veiligheid en is ook gunstig voor regionale samenwerking en de Leidse parkeersituatie. Pechtold botste alleen met F. van As van de Christenunie. Die blijft voor een traject over be staand spoor, terwijl volgens Pechtold al lang is aangetoond dat Leiden in dat geval louter de lasten heeft van de Rijn Gouwe Lijn en geen lusten. Van As' vol harding ergerde Pechtold mate loos. „In uw beleving zijn de an dere 38 raadsleden die voor het traject door de binnenstad zijn, allen spookrijders." Pechtold toonde zich blij met het 'ongekend brede draagvlak voor het zeer grootschalige en ingrijpende project'. Er kwamen wel wat moties, maar daarmee had de wethouder niet veel moeite. Hij nam ze over of bracht de indieners op andere gedachten. Pechtold kreeg zejfe complimenten van de opposi tiepartijen. In de moties ligt de nadruk de verkeersveiligheid van traject. Die moet zo veel mogi lijk zijn gewaarborgd en mag ook best wat kosten. Pechtold stemde in met het pleidooi van CDA, WD, PvdA en D66 om de Raad voor de Transportveilig heid een advies uit te laten brengen over mogelijkheden om de verkeersveiligheid te verbete ren. Ook wordt een zogenaamde nulmeting uitgevoerd zodat de verkeersveiligheid in de binnen stad zonder en met tram met el kaar kan worden vergeleken. Pechtold gaat ervan uit dat de verkeersveiligheid er met de tram juist op vooruitgaat. leiden - Medewerkers leggen de laatste hand aan de grote fietsenstalling naast Leiden Centraal. De stalling, die op 4 november opengaat, biedt ruimte aan 2000 fietsen. Leiden hoopt daarmee de overlast rond het station te verminderen en de aanblik van het gebied te verbeteren. De fietsen die nu nog in grote aantallen aan de Stationsweg staan, moeten daar voor 11 november zijn verdwenen. De nieuwe stalling is gedeeltelijk verdiept aangelegd. Op het dak ervan komt een grote taxistandplaats. Foto: Frank van Rossum/WFA leiden - In het gebauw van de Oupenbaire Bibfiotheik an de Buiregsteig en de Nieuwsteig wordt zundag 3 nouvember een kullesie Algemein Beschaaf Lèis gegeive. Dick Wortel, auteur van het boek 'Leids' uit de serie 'Taal in stad en land', geeft een lezing over de (herwaardering van het stadsdialect. Bekend Leidenaar Peter Labruyère zal de Leidse taal demonstreren. „Het Leids is zeker meer dan een taal waarin je 'lekker ken schelde aldus Wortel. De lezing begint om 14.00 uur in de Koolzaal van de Centrale Bi bliotheek, Nieuwstraat 4 in Lei den. De toegang bedraagt 2,25 euro voor leden en 3,40 euro voor niet-leden. De lezing is de eerste in een reeks 'Zondagsgas ten'. door Timoteus Waarsenburg leiden - Omdat de universiteit indertijd heeft meebetaald bij de aanschaf van het oude Elisa- bethziekenhuis aan de Hooi gracht, zullen ook in de toe komst de bewoners voor een groot deel buitenlandse studen ten zijn. Een andere overweging voor ei genaar SLS (Stichting Leidse Studentenhuisvesting) om zich vooral te richten op deze groep is dat zij over het algemeen geen auto's bezitten en dus ook geen beroep zullen doen op de toch al zeer schaarse parkeerruimte in de buurt. Dit zei Wilbert Bots, hoofd wo nen van de SLS, gisteravond tij dens een vergadering van de wijkgroep Oostelijke Binnen stad. „In het oude ziekenhuis zullen waarschijnlijk ruim ne gentig eenkamerwoningen en ruim zestig tweekamerwonin gen komen. Technisch onder zoek heeft namelijk uitgewezen dat de basisstructuur van het oude ziekenhuis grotendeels de zelfde moet blijven. Veel kamer tjes dus. We zullen de huisves ting van buitenlandse studenten handhaven." De SLS heeft uitvoerig overleg gehad met diverse organisaties die graag ouderen gehuisvest zien in het oude ziekenhuis. „De combinatie van ouderen en stu denten lijkt ons echter niet ide aal. Bovendien heeft de univer siteit een stukje meegefinan- cierd en wil zij graag woonruim te voor buitenlandse studenten. En ouderen zullen eerder in het bezit zijn van een auto dan bui tenlandse studenten", aldus Bots. De kamers in het oude zie kenhuis worden bovendien vol ledig gemeubileerd verhuurd. „Een eenkamerappartement gaat zo'n zeshonderd euro kos ten. Dat kunnen ouderen, maar ook werkende jongeren, niet be talen." De SLS wil verder de huidige en tree, die in de jaren '60 is gemo derniseerd, in oude luister her stellen. De binnentuin zal ge handhaafd blijven en aan de zij de van Middelstegracht is vol gens Bots ruimte 'om bijvoor beeld kinderopvang te vestigen'. Volgens Bots zou de oude kapel zich uitstekend lenen voor een multifunctionele ruimte. Diverse vertegenwoordigers uit de buurt reageerden verrast op de mededeling dat de universi teit inspraak in de toekomstige bestemming heeft 'gekocht'. „Vestzak, broekzak", klonk het mompelend. „We willen ook een aantal ka mers vrijhouden voor bijvoor beeld mensen die hier tijdelijk in de buurt komen werken", haastte Bots zich te zeggen. „Bij Heineken bijvoorbeeld." Maar dat ziet de buurt weer niet zit ten. Die mensen beschikken na melijk vrijwel zeker over een au to die ze 's avonds in de buurt zouden moeten parkeren. Min der serieus vroegen sommigen zich af of de combinatie 'Heine ken-werknemers en studenten' wel ideaal is. R. van de Pol van 't Huis op de Waard verbaasde zich echter vooral over het 'parkeerargu- ment' van de SLS. „Dat is toch eigenlijk te belachelijk voor woorden? Als parkeerruimte het argument is, wonen er over een tijdje alleen nog maar studenten in de stad." Bots probeerde de aanwezigen echter gerust te stellen met de mededeling dat de plannen nog zeer prematuur zijn. „Vanaf het moment van aankoop hadden we vier jaar de tijd om een definitief plan voor het Elisabethziekenhuis te ma ken. Van die vier jaar is er nu één verstreken. Het zijn nog maar ideeën." door Roelf Reinders vervolg van voorpagina leiden/warmond - De bedoe ling was Leiden, maar Warmond wordt het. De tweede oogkliniek van Stichting Oogheelkunde Rijs wijk komt aan het Oosteinde. Duizenden patiënten uit de Leid se regio kunnen daar jaarlijks te recht als ze een staar- of glau- coomoperatie nodig hebben. De feitelijke operatie gebeurt wel in Rijswijk, maar de vooronderzoe ken en de nazorg doen de oogart sen in de nieuwe kliniek in War mond. Als de toestroom enorm is, kan er zo een gebouw voor een ope ratiekamer bij worden gehuurd. Dan hoeven de patiënten niet eens meer naar Rijswijk voor een operatie. Maar dat is toe komstmuziek, zegt directeur A. Damsteeg van Stichting Oog heelkunde Rijswijk. „De appara tuur is zo gekocht, maar we moeten dan wel oogchirurgen hebben. En daar is op dit mo ment een groot tekort aan. Dus eerst maar eens zien hoe het straks gaat in Warmond." Leiden had de voorkeur, erkent Damsteeg. Een pand in de stad was het doel van de zoektocht die begin dit jaar aanving toen zorgverzekeraar Zorg en Zeker heid bekendmaakte dat de kli niek in Rijswijk honderden extra oogoperaties mocht verrichten voor patiënten uit de Leidse re gio in afwachting van de nieuwe kliniek. Maar Daiiïsteeg kon geen pand vinden met voldoen de parkeerplaatsen voor patiën ten. „Een goed pand in het Leidse centrum was onmogelijk. In Warmond is het wel gelukt en daar zijn we uiteindelijk best te vreden mee." D. Bey, de toe komstige vestigingsmanager van de kliniek in Warmond: „War mond is uniek, je bent er zo vanaf de snelweg. Bovendien stoppen er bussen in de buurt. En wat ook leuk is voor de pati ënten: je hoeft geen parkeergeld te betalen zoals in het Leidse centrum en ook bij de zieken huizen het geval is." Stichting Oogheelkunde mocht van de Leidse verzekeraar Zorg en Zekerheid een tweede kliniek beginnen omdat in de Leidse re gio de wachttijden voor een staar-, glaucoom of een andere oogoperatie opvallend lang zijn. In het LUMC bestaat bijvoor beeld een wachttijd van bijna dertig weken voor de kliniek. Damsteeg ging graag in op het verzoek van de zorgverzekeraar. „Ik zou nog wel acht klinieken willen beginnen", aldus de di recteur. In zijn klinieken zijn operaties binnen drie, vier we ken achter de rug. De kliniek in Warmond is niet alleen belangrijk om de zieken huizen in de regio te ontlasten, de kliniek komt er ook met het oog op de vergrijzing. „Tien jaar geleden werden er in Nederland zo'n 45.000 staaroperaties per jaar verricht", vertelt Damsteeg. „Dat zijn er nu al meer dan 100.000. En dat neemt alleen nog maar toe. Bovendien is de mondigheid van de oudere pati ent gegroeid, die eist gewoon een goed zicht Een staaropera tie werd vroeger verricht bij 80- jarigen, nu ligt de gemiddelde leeftijd op 60. En vergis je niet. Mensen met staar zijn blind. Na een operatie kunnen ze weer hun man, vrouw of kleinkinde ren zien." De patiënten in Warmond moe ten straks komen via huisartsen, de zorgverzekeraar en opticiens. „En de patiënten kunnen na tuurlijk ook zelf voor ons kiezen als ze niet zo lang op een wacht lijst van een ziekenhuis willen staan", zegt Bey. „In Rijswijk en omgeving zijn we een begrip. In Leiden en omgeving nog niet. Dat moeten we nog worden." Dat de Stichting geen echt zie kenhuis is maar een vrijgevestig de kliniek maakt de patiënten niks 'meer uit, zegt directeur Damsteeg. „We hoeven niet meer tegen het imago van een privé-kliniek te vechten waar het om het geld gaat. We zijn al lang geaccepteerd. We hebben top- artsen in huis. En we zijn ook geen privé-kliniek. We zijn een vrijgevestigde kliniek met alle benodigde vergunningen en werken met dezelfde tarieven van het College Tarieven Ge zondheidszorg als de ziekenhui zen." Damsteeg zegt de samenwer king met de drie ziekenhuizen in de Leidse regio te zoeken. „Samenwerking met ziekenhui zen gebeurt nogtte weinig", er kent hij. „En datls jammer, om dat overleg alleen maar in het belang van de patiënt is. Zo kunnen wij een nieuwe therapie toepassen waarbij slijtage van het netvlies wordt gestopt, de zogeheten PDT-behandeling. Met deze methode wordt voor komen dat een patiënt slechter gaat zien. Wij kunnen dat, maar de ziekenhuizen in de Leidse re gio passen deze techniek niet toe. Het kan voor hen en hun patiënten prettig zijn om te we ten dat wij dat doen. Verder is overleg belangrijk om te weten wat de medische geschiedenis van patiënten is. Dat kan van belang zijn bij bepaalde opera ties."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13