Kamer redt spaarloon voor 2003 Pechtold kandidaat-voorzitter D66 rrrrn mWËSSml CDA en LPF steunen oppositie Bassie en Adriaan stoppen VVV Holland Rijnland wil start Tour de France in 2008 Medewerkers AH vervolgd na geweld tegen winkeldief Zeldzame VOC-kwitantie ontdekt in Leidse Bibliotheca Thysiana Rotterdammer na caféruzie doodgeslagen Leidsch Dagblad Veel belangstelling voor afscheid Steegmans NR. 43066 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 dinsdag 29 OKTOBER 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 selhoef wil latssecretaris rituele zaken -leden moeten nnen uittreden ze dat willen eilink is mber na ersdreun itaarnpaal kleurrijk kkastje ort Leiderdorp sportraad itenspel ibbel gevoel er hoge jeskosten van der Steen heer is iemand die een vrouwelijke nier mannelijk is Leidsch IÜ Dagblad Pü| den haag/gpd - Het spaarloon blijft in 2003 bestaan, evenals de Melkertbanen. Ook het fiscaal gunstige regime voor groen be leggen blijft nog even behouden. De oppositiepartijen PvdA en GroenLinks houden dit pakket aan maatregelen overeind, met steun van de regeringspartijen CDA en LPF. PvdA en GroenLinks presente ren hun plan vandaag tijdens de financiële beschouwingen. Het demissionaire kabinet-Balke nende wilde de regelingen alle bei afschaffen. CDA en LPF wil len ze nu ook behouden, op voorwaarde dat er een deugde lijke financiering voor komt. Het kabinet wilde het spaarloon vervangen door het zogeheten verlofsparen. De Kamer houdt het spaarloon nu in stand, maar ook als het was weggestemd zou het voorlopig toch niet verdwe nen zijn. Het ministerie van fi nanciën ziet simpelweg geen kans die nieuwe regeling op kor te termijn rond te krijgen. Dat was voor de regeringspartijen voorwaarde om het spaarloon op te geven. Toch blijft de rege ring aandringen op het uitvoe ren van de financiële paragraaf. „Als de Kamer het spaarloon wil MMENTAAR iLDINGSPLICHT basisscholen zitten naar tien- tot twintigdui- leren van wie de ouders in dit land verblijven, de overheid de scholen financiert, betaalt ze in- tee aan de illegaliteit Dat niet alleen paradoxaal, het ook. Maar het idee icties van CDA en WD - [nomen door LPF-minister - om schoolleiders te ver- n illegale kinderen aan te getuigt van een ongezon- ïtaliteit ordvoerders van de rege- acties lanceerden hun t weekeinde, tot ontstelte- srigens van CDA-minister ir Hoeven van Onderwijs, merleden denken via de en de illegale ouders te 1 opsporen, om hen ver- I het land uit te zetten, it prima in de strijd tegen aliteit die de demissionai re zo graag wilde voeren, leiders trokken in hun direct parallellen met het II de joden in de Tweede loorlog. Dat is een mis- e vergelijking: de Duitsers een bezettende macht, de werden vergast het proefballonnetje van VD en LPF is wel van ver snit Nu al weigeren scho- matig illegale leerlingen, w omdat het hen te kost- ordt het overblijven en de reisjes uit eigen zak te be- Dat is een fundamentele ing van het even funda- e recht op onderwijs, n altijd gesteld is dat het 'oor illegale scholieren )e school moet bovendien ;n veilige thuishaven zijn, jsporingsdienst Daar zijn emdelingenpolitie en de ■atiedienst voor. Hun fa- eft niet te worden afge- d op de leerkrachten. En [aliteit van ouders niet op ideren. veel beter wanneer de po- oorrang geeft aan het op- 1 van criminele illegalen, ts van elke illegaal te cri- ieren. De ongezonde iteit van zo'n klopjacht It niets. Ie Vries Rijswijk/ANP - Na 27 jaar vinden Bassie en Adriaan het welletjes. De clown en acrobaat stoppen met hun optredens in het land en met het maken van tv-series. Dat maakten zij dinsdag be kend. Het duo wil op het hoog tepunt van de carrière stoppen. De broers Bas (67) en Aad van Toor (60), die achter het duo schuilgaan, zitten in totaal 46 jaar in het vak. Dat vak willen ze niet helemaal vaarwel zeggen, maar als duo gaan ze niet meer door Gerard Baas leiden - WV Holland Rijnland onder zoekt de mogelijkheid om de start van de Tour de France naar deze regio te halen. Dat zou op zijn vroegst in 2008 kunnen, precies dertig jaar nadat in Leiden de proloog van de ronde werd verreden. De kosten van de organisatie van een Tourstart bedragen rond de vier miljoen euro, maar dit evenement levert een enorme hoeveelheid publiciteit op. Daar mee zou de vakantieregio Holland Rijn land in een klap op de wereldkaart staan, is de gedachte van WV-directeur T. Scheffer. „We zijn nu nog in de eerste fa se waarin we om de tafel zitten met ken ners van de Tour de France. Die weten wanneer we aan de beurt zouden komen, hoeveel het gaat kosten en hoe de con currentie er uitziet Duidelijk is al dat de eerste mogelijkheid pas in 2008 komt, in de jaren daarvoor zijn alle startplaatsen al verdeeld." In deze 'verkenningsfase' heeft Scheffer nog geen gesprekken met gemeentebestuurders of het bedrijfsleven gevoerd. „Dat komt aan de orde als we weten wat we willen en welk prijskaartje daar aan hangt." Het ambitieuze idee is onderdeel van het Strategisch Marketing Plan dat de WV Holland Rijnland gisteren voorlegde aan een verzameling vertegenwoordigers van het regionale bedrijfsleven, de horeca en de politiek. Andere in het oog springende plannen zijn de Ronde van Holland Rijn land, een meerdaagse skeelerwedstrijd en het Rembrandtjaar 2006, wanneer het 400ste geboortejaar van de schilder wordt gevierd. De VW Holland Rijnland denkt ook aan onderzoek naar de moge lijkheid om Brittenburg droog te leggen of om een middeleeuws kasteel op de zelfde wijze als destijds te herbouwen. Ook de inrichting van een scheepswerf waar historische schepen worden nage bouwd, wordt niet uitgesloten. De Ronde van Frankrijk begon tot nu toe vier keer in Nederland. In 1954 in Am sterdam, in 1973 in Scheveningen, in 1978 in Leiden en in 1996 in Den Bosch, dat vier miljoen gulden (1,8 miljoen eu ro) betaalde om het evenement binnen de gemeentegrenzen te halen. Dit jaar lukte het Groningen om de start van de, minder prestigieuze, Ronde van Italië naar ons land te halen. De kosten van het gehele project bedroegen ongeveer 2,5 miljoen euro. Pagina Ri: Tour naar regio halen 'leuk maar onmogelijk' behouden zal het aan moeten geven hoe dat betaald moet worden", aldus een woordvoer der van het ministerie van fi nanciën. Volgens de oppositiepartijen be taalt het instandhouden van de Melkertbanen zichzelf. „Het schrappen van de Melkertbanen kost 300 miljoen euro die het ministerie van sociale zaken kwijt zou zijn geweest aan uitke ringen. Want veel mensen die nu zo'n baan hebben, zouden na het opheffen ervan in de bij stand zijn gekomen", aldus fi nancieel specialist Kees Vendrik van GroenLinks. PvdA en GroenLinks hebben voor het overeind houden van het spaarloon, de Melkertbanen en het groen beleggen op de be groting 1,4 miljard euro gevon den. Die hebben zij verzameld door onder meer het schrappen van het verlofsparen en de 500 miljoen euro die naar de sociale partners zou gaan in ruil voor loonmatiging. PvdA en GroenLinks willen ver der de lagere inkomens ontzien door de verhoging van de zie kenfondspremie, die 700 mil joen euro had moeten opleve ren, te schrappen. Daar heeft het CDA moeite mee. amsterdam/gpd - Justitie in Am sterdam gaat twee medewerkers van Albert Heijn vervolgen die een overvaller inrekenden. Vol gens justitie hebben zij zich schulcüg gemaakt aan openlijke geweldpleging en mishandeling in vereniging. Eind augustus bedreigde de overvaller een cassière van het AH-filiaal in Amsterdam-Oost met een mes. Hij ging er van door met 500 euro kasgeld. Twee medewerkers van de su permarkt zetten de achtervol ging in en kregen de 33-jarige overvaller in het Oosterpark te pakken. Toen de politie arriveer de deed de rover aangifte van mishandeling. Vervolgens wer den zij alle drie door de politie ingerekend. Volgens persofficier van justitie D. Kruimel vielen de klappen nadat de overvaller zich al had overgegeven. „De over valler gooide zijn mes weg en daarna werd hij mishandeld. Dat is iets wat we niet kunnen tolereren. Natuurlijk erkennen wij het recht van de burger die zich verdedigt, maar we tolere ren niet dat daarbij excessief ge weld wordt gebruikt." „Zo zout hebben we het nog niet gege ten", reageert woordvoerder Theo Roos van het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel (CBL). Deze mensen hebben juist een medaille verdiend. De ze vervolging beschouwen we als een steek in onze rug. Iedere burger heeft het recht iemand vast te houden in afwachting van de komst van de politie. Dat het hier niet zo zachtzinnig ge beurde, is te begrijpen." venlo - Onder grote belangstelling is van daag René Steegmans in Venlo begraven. Vrienden van de 22-jarige Steegmans dragen het stoffelijk overschot voor het begin van de dienst de Heilige Michaëlkerk binnen. De stu dent overleed afgelopen donderdag aan de gevolgen van ernstige mishandeling. Afgelo pen dinsdag werd Steegmans op het parkeer terrein van een supermarkt in elkaar geslagen nadat hij een opmerking had gemaakt tegen twee jongens op een scooter. Foto: ANP/Juan Vrijdag Leidse overlijdt bij motorles sassenheim - Een 22-jarige Leidse is gisteravond tijdens haar motorrijles verongelukt op de afslag Oegstgeest/Voorhout van de rijksweg A44. Ze kwam net van het parkeerterrein bij de benzinepomp langs de A44 en reed de afslag op. In de flau we bocht reed de Leidse recht door de berm in en botste te gen een lantaarnpaal. Ze is naar het LUMC overgebracht, waar ze aan haar verwondingen overleed. Kabeljauwstand staat op instorten brussel - EU-commissaris Fischler wil hard ingrijpen in de kabeljauwvisserij in de Noord zee. „Het kabeljauwbestand staat volledig op instorten", al dus Fischler. Een vangstverbod voor kabeljauw, schelvis en wij ting op de Noordzee, de Ierse Zee en het Kanengat is volgens hem onvermijdelijk. Fischler hekelde gisteren de overbevis- sing, de illegale vangsten en de slappe controle op visafslagen i. Pagina Economie Rusland: Veel doden door kogels moskou - Van de gedode gijze laars in een theater in Moskou zijn er 45 omgekomen door ko gels. Dat zei de openbare aan- Idager Avdjoekov vanmorgen, zonder overigens aan te geven wie die kogels dan afvuurden. Hij weerspreekt eerdere berich ten dat de 117 omgekomen gij zelaars op twee na waren ge dood door het gas dat bij de be storming van het theater werd gebruikt om de Tsjetsjeense gij zelnemers uit te schakelen. Pagina Buitenland (advertentie) verder. Bassie: „Ik zal meer tijd kunnen besteden aan mijn an dere hobby, optreden als mond- harmonica-solist. Misschien blijf ik optreden als Bassie, maar dan solo. Een clown stopt niet, die gaat gewoon het hoekie om." Ook Adriaan wil niet hele maal uit de spotlights verdwij nen. Hij denkt erover een boek te schrijven. In een afscheids- toumee is voorzien, waarna zij op 4 januari 2004 voor het laatst samen optreden. Document gedagtekend op 7 november 1606 in Enkhuizen WIE SLIM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN! door Wilfred Simons leiden - De historici Joost Jonker en Oscar Gelderblom van de Universiteit Utrecht hebben in de Leidse Bibliotheca Thysiana een zeldzame VOC-kwitantie gevonden. Van het document, gedagtekend op 7 november 1606 in Enkhuizen, waren tot nu toe slechts twee andere exem plaren bekend. De kwitanties zijn zeer waardevol. Het ene tot nu toe bekende exemplaar is in bezit van de Amsterdamse beurs en is gedag tekend op 8 december 1606. De andere bekende kwitantie werd uitgegeven op 27 september 1606 en is ooit gestolen uit het Amsterdamse gemeentearchief Juist vorige week wisselde deze kwitantie voor 227.000 euro in Duitsland onderhands van eige naar. Handel in oude VOC-stuk- ken vindt meestal niet in het openbaar plaats omdat ze door gaans door diefstal uit de Ne derlandse archieven zijn ver dwenen. De beheerders van de Bibliotheca Thysiana hebben hun kwitantie na de vondst overgebracht naar de kluis van de Universiteitsbibliotheek Lei den. De historicus Jonker maakt deel uit van een onderzoeksgroep die de financiële geschiedenis van de VOC in kaart brengt Zijn col lega, postdoconderzoeker Oscar Gelderblom, nam vier dozen ar chief door van de familie Thys, die in de zeventiende-eeuwse bibliotheek aan het Rapenburg worden bewaard. In een daar van vond hij de VOC-kwitantie. Thys was niet de eerste eige naar. Hij kocht in 1609 een aan deel van 6000 gulden van de Amsterdamse koopman Jan Brouwer en kreeg na de over dracht de kwitantie er bij. Pagina Ri: Teleurgestelde koopman verkocht VOC-aandeel in 1609 aan familie Thys Leidse wethouder: Kiezer wil minder geleuter door Robbert Minkhorst leiden - Wethouder Alexander Pechtold (36) uit Leiden is in de race voor het partijvoorzitter schap van D66. Pechtold heeft zichzelf kandidaat gesteld, laat hij weten. „De partij zit in een cruciale fa se. Er is een hoop te doen en dan jeuken mijn handen om daar zelf een bijdrage aan te le veren." De Leidenaar moet het opne men tegen Rob van Hilst (50), die nu voorzitter is van de afde ling in Utrecht. De huidige lan delijk voorzitter Schouw ambi eert geen tweede termijn. Het D66-congres kiest de nieuwe voorzitter op 16 november. De partij moet flink vernieuwen zonder haar politieke koers te wijzigen, zegt Pechtold. „Deze cruciale fase is niet dra matisch. Na Paars heeft D66 nog geen winst gepakt bij ver kiezingen of peilingen. Dat be tekent niet dat we een discussie over ons bestaansrecht moeten voeren. Die is wel bewezen. We moeten weer zelf thema's op de kaart durven zetten. Daar is D66 ooit voor opgericht." Pechtold merkt dat de kiezer 'minder geleuter' wil. Dat moet ook de Tweede-Kamerfractie van D66 zich goed realiseren, vindt hij. Het rommelt in de partij en le den vragen openlijk om het af treden van bijvoorbeeld fractie leider Thom de Graaf. De Leidenaar wijst erop dat de leden zelf de fractie hebben neergezet. Pechtold, die De Graaf nog kent uit diens 'Leidse' tijd: „Als die niet goed is, heb ben we dat dus zelf gedaan. Toch meent hij dat Kamerleden bij zichzelf te rade moeten gaan. „Je moet jezelf veel laten zien. Dat is ook wat wij op de Leidse markt doen. Presentatie is deze dagen heel belangrijk. Een Kamerlid moet zichzelf voortdurend afvragen: kan ik het nog, vind ik het nog leuk, pas ik nog bij deze tijd? Je moet heel erg duidelijk je boodschap brengen. D66'ers hebben nog wel eens een komma nodig in hun zin. Het moet genuan ceerd, maar het moet ook hel derder. En persoonlijk vind ik dat Thom de Graaf absoluut door moet." Mocht Pechtold worden geko zen, dan blijft hij wethouder. Beide functies zijn te combine ren, zegt hij, al 'zal het aanpo ten worden'. Wethouder Pechtold. Archieffoto: Loek Zuyderduin rotterdam/gpd - Een 46-jarige man uit Rotterdam is, naar nu pas bekend is geworden, zater dagavond voor de deur van een café in zijn woonplaats doodge slagen en -geschopt. Het slachtoffer had in de kroeg ruzie gekregen met twee man nen van 34 en 40 jaar. Deze ru zie zette zich buiten voort. Het duo schopte en sloeg het slacht offer zo lang en hard dat hij later aan zijn verwondingen bezweek. Gewaarschuwde agenten pro beerden het slachtoffer te hel pen, maar toen omstanders hen belaagden, trokken ze zich terug en zetten een politiehond in, die de 40-jarige vechtersbaas in zijn been beet. De 34-jarige mede verdachte wist te ontkomen, maar hij meldde zich zondag ochtend alsnog op het politie bureau. Het tweetal wordt zo goed als zeker doodslag ten laste Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 I kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 (ivjn cortr* rutazognQ) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■.nrHHMrvBrVm:i

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1