LEIDE Volkshuis wil van de X af Tourstart in regio 'leuk maar onmogelijk' Tien procent groei toerisme ïleurgestelde koopman verkocht VOC-aandeel in 1609 Werkhotel nóg later Open Nieuwe directeur: Ruimte is nodig Kleurrijke kijkkastjes College tegen referenda over bovenlokale projecten dinsdag 29 OKTOBER 2002 Bewoners ationsplein n junks zat Ter Aarder ikent doden htgenote tactie entehuis Honden- en kattenbe- kunnen nog tot en met 1 ber met 10 euro korting dierenarts hun huisdier lippen. Deze korting Jeen bij dierenartsen in srkgebied van dierente- eiden Stevenshage. Deze ïr Jling vangt zwerfdieren op vonden worden in Al- de, Katwijk, Leiden, Lei- ip, Noordwijk, Noordwij- ut, Oegstgeest, Rijnsburg, Hide, Sassenheim, Val- irg, Voorhout, Voorscho- farmond en Zoeterwoude. ip ter grootte van een |rrel wordt onderhuids in ;e vel van de nek van het igebracht. Het nummer ip correspondeert met itratiesysteem waarin :s van de eigenaar van is opgeslagen. Zo kun- ie ls er een dier zoekt raakt, est en de eigenaar weer j rorden herenigd. Het en kost tot en met het :a an de maand 16,50 euro. nieuwe litter KvK b - De Kamer van Koop- el heeft met ingang van olgend jaar een nieuwe zitter. Vorige week heeft jemeen bestuur van de van Koophandel en Fa il voor Rijnland de huidi- ïtsvervangend voorzitter, et, benoemd. Piket, die eur van Hillson Holding tAlphen aan den Rijn is, .Blommers op. Blom- legt zijn functie na negen >orzitterschap neer. ussieavond r migranten - De vereniging Al die zich inzet voor cul- en maatschappelijk werk den, houdt zaterdag een isiebijeenkomst over de b en verantwoordelijkheid igranten en de rol van 5anisaties. De bijeen- in buurthuis Vogelvlucht Boshuizerlaan 5 wordt id door wethouder M. ie. De discussieavond, die 1.15 uur begint, maakt it van een serie bijeen en die met name jonge nten bewust moeten ma in de noodzaak van parti- ein het publieke debat in derlandse samenleving. leiden - „Kijkkastjes", noemt beeldend kunstenaar Frank Borst de twee lantarenpalen aan de Garenmarkt in Leiden. De ene zit vol armpjes en beentjes, de andere heeft ge kleurde gokkastplaten achter de glazen ruiten. „Kleine kunstwerkjes om het leven nog kleurrijker te maken", verklaart Borst zijn creatie. Als het aan hem ligt, worden meer Leidse lantarens op deze manier opgevrolijkt. Borst woont met zeven andere kunste naars in een klassiek pand aan de Garenmarkt. Met kerst vorig jaar kwam hij op het idee de lantarenpalen een andere uitstraling te geven. „Het verkeer mag er geen last van hebben. Daarom kan het alleen op culturele plekken, zoals hier." Of de gemeente er be zwaar tegen heeft, weet Borst niet. „Toen ze de lampen kwamen vervangen, vonden ze het alleen maar leuk. Ook mensen die voorbijlopen, reageren positief." Deze twee lanta rens zijn nog maar het begin. „Zou het geen leuk idee zijn een wedstrijd te organiseren tussen scholen waarbij kinderen een ontwerp maken voor een lantaren? De leukste zou dan een jaar ergens kunnen staan." Borst is helemaal enthousiast en gaat zijn idee ver der uitwerken. Foto: Henk Bouwman door Wïm Koevoet leiden - De nieuwe directeur van het Volkshuis, J. van Breukelen, wil een oplossing voor cultureel centrum de X. De twee instellin gen zitten elkaar in het monu mentale pand aan de Apothe- kersdijk danig in de weg, zegt hij. Volgens Van Breukelen gebrui ken de vrijwilligers van de X, van origine een krakersinitiatief, hun ruimte in het Volkshuis 'meer als een clubhuis en hangplek voor het eigen elitaire cultgroepje' dan als podium voor de geboekte ar tiesten. „Ik gun ze hun soosachti- ge samenkomsten van harte, maar ik vraag me hardop af: moet dat hier?" Vrijwilligers van de X brengen soms zelfs de nacht door in het Volkshuis. „Dat is onlangs ge beurd, ja Of het nog steeds zo is? Weet ik niet, ik houd niet al les bij", zegt Van Breukelen af gemeten. Dat het hem niet lek ker zit, is duidelijk. Ertegen op treden doet hij niet „Ik vind dat dit op bestuurlijk niveau moet worden opgelost." Van Breukelen, de opvolger van H. Jansen die namens de PvdA in de Leidse gemeenteraad zit, heeft gemengde gevoelens bij de aanwezigheid van de X in het Volkshuis. Hij is te spreken over de programmering van de in wereldmuziek gespecialiseerde instelling, maar logistiek is hij de X liever kwijt dan rijk. Hij kan de ruimte zelf goed gebruiken voor de activiteiten van het Volks huis. „Bijkomend probleem is dat we met twee culturen zitten die botsen." Het Volkshuis, een cursussen- en activiteitencentrum, heeft meer kantoorruimte nodig, vindt Van Breukelen. Hij heeft zijn oog laten vallen op de kan toorruimte van de X. „Wij zijn geen verhuurders van kantoor ruimte en hebben de ruimte van X keihard nodig." Wethouder A. Pechtold (D66/cultuur) is op de hoogte van de opvattingen van Van Breukelen. Pechtold wijst erop dat hij niet in zijn eentje verant woordelijk is voor de ingewik kelde kwestie. Zelf heeft hij ook liever dat de X uit het Volkshuis vertrekt en zijn intrek neemt in het Muziekhuis. „Maar daarvoor is geen raadsmeerderheid te vinden." Het Volkshuis wordt aange merkt als een welzijninstelling. De Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) is de huisbaas. Die brengt volgens de X een te hoge huursom in rekening. De X kam de huur niet betalen en Pecht old weigert met een subsidie het gat te dichten omdat dan gelden bestemd voor culturele doelein den in de welzijnspot terechtko men. „Dit is een probleem van de gemeente, de X en de LWO. Er zijn drie wethouders bij be trokken. Ik kom er voor uit dat de problemen met de huur al ja ren duren en veel te lang voort slepen." Toch vindt hij de uitlatingen van Van Breukelen 'gekleurd'. „De heer Van Breukelen is een LWO'er en de LWO wil gewoon dat de X vertrekt of de huur vol ledig betaalt. Dat er wordt gesla pen, vind ik ook niet echt wen selijk; het begrip Volkshuis wordt zo wel heel letterlijk geno men. Maar die overnachtingen worden nu als gelegenheidsar gumenten ingezet en dat maakt me wantrouwend." Directeur G. Comel van de LWO was niet be reikbaar voor commentaar. Het zelfde geldt voor de X. door Robbert Minkhorst leiden - Een referendum over het tracé van de Rijn Gouwe Lijn leidt tot uitstel, mogelijk zelfs af stel van het project en is boven dien zinloos. Dat melden burge meester en wethouders van Lei den aan de gemeenteraad die vanavond een beslissing neemt over het verzoek om een refe rendum. Het college denkt er over om bovenlokale1 projecten als de sneltram van Gouda naar Leiden en de kust voortaan uit te sluiten van referenda. Volgens het college kan een re ferendum over de Rijn Gouwe Lijn op z'n vroegst pas eind fe bruari of in maart worden ge houden. Dan ligt 11 maart voor de hand, omdat op die dag ook verkiezingen zijn voor Provinci ale Staten. Tegen die tijd heb ben het rijk en de provincie al een besluit genomen over de Rijn Gouwe lijn. „Dan zou Lei den zich als grootste betrokken gemeente buitenspel zetten. De provincie heeft overigens zelf al het tracé over bestaand spoor afgewezen: de provincie vraagt Leiden alleen advies over het tracé door de binnenstad." De 'meest zwaarwegende reden' om het verzoek om een volks raadpleging af te wijzen, zegt wethouder A. Geertsema (WD- /bestuurlijke vernieuwing) is het risico dat de Rijn Gouwe Lijn er domweg niet komt. Rijksbudgetten voor infrastruc tuur zijn zwaar overvraagd; zo dra aan een van die projecten 'een vlekje zit', neigen politieke partijen ertoe om het geld aan een ander project te geven. „Dan is niet de vraag of een tra cé door de binnenstad nodig is, maar wel of geen Rijn Gouwe Lijn." Het college wijst er verder nog op dat provinciale belangen 'lokale en wijkbelangen' over stijgen. Het referendum afwijzen gaat niet van harte, zegt Geertsema. In het raadsvoorstel melden burgemeester en wethouders dat louter terughoudendheid past als de bevolking een beroep doet op de referendumverorde ning. vervolg van voorpagina leiden/bollenstreek - De Tour de France naar de regio halen is een leuk initiatief, maar het is 'een onmogelijke zaak'. Leide- naar W. van Duivenbode, be stuurslid van de KNWU en orga nisator van wielerrondes, heeft een uitgesproken mening over de poging van WV Holland Rijnland de meest prestigieuze wielerronde van de wereld naar deze streek te halen. Duivenbo de stelt dat er te veel 'concur rentie' is in Nederland. „Valken burg en Zeeland zijn voor 2005 in de markt als etappeplaats en Utrecht heeft aangegeven de start in 2007 te willen. Je kunt die wedstrijd niet ieder jaar naar Nederland halen." Tien jaar geleden waren er al plannen om de Tour naar Noordwijk te halen. Van Dui venbode was betrokken bij de besprekingen met burgemeester Van der Sluijs die uiteindelijk op niets uitliepen. „Dat kwam me de doordat het bedrijfsleven niet stond te springen om een finan ciële bijdrage te leveren." J. Riethoven haalde de Tour de France in 1978 naar Leiden voor een bedrag van 370.000 gulden. Voor een start moet tegenwoor dig 4 miljoen euro worden be taald. Riethoven: „Veel geld, maar wie zegt dat dit bedrag niet op tafel komt? Ik heb een tip gekregen van iemand dat een steenrijke vent bereid is om er geld in te steken. Die wil de badplaats Noordwijk promoten. Als je meer van zulke lui hebt, kom je natuurlijk een heel eind." B. Ceulen, journalist bij De Lim burger, is contactpersoon tus sen de Tour de France en Ne derlandse initiatiefnemers. Van de WV Holland Rijnland heeft hij nog niets vernomen. 'Utrecht' heeft bij Ceulen geïn formeerd naar de mogelijkhe den, maar heeft nog geen offici eel verzoek ingediend. „Elk ver zoek wordt door de organisatie serieus genomen, als het maar aan een aantal voorwaarden voldoet. Gemeente of overheid moet garant staan, er moeten 5000 hotelbedden beschikbaar zijn binnen 30 kilometer en er moet een wielerdorp opge bouwd kunnen worden." De ondernemersvereniging en206, een overkoepelende or ganisatie van de bedrijfsvereni gingen van Noordwijk, Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg, staat op voorhand niet afwijzend te genover het initiatief van de WV Holland Rijnland. Secretaris M. NagtegaaL' „In principe onder steunen we niets, maar onze le den kunnen wel afzonderlijk worden benaderd. En wie weet wordt er voor zoiets groots als de Tour de France wel een uit zondering gemaakt. Ik vind het in elk geval heel aardig." WV Holland Rijnland streeft naar een toename van het aan tal bezoekers, hun bestedingen en de werkgelegenheid in de toeristische sector van tien pro cent. Die groei moet in 2007 be reikt zijn. Officieel bestaat de VW Holland Rijnland nog niet. Dat gebeurt pas op 1 januari 2003 als de VWs van Leiden, Noordwijk, Lisse, Katwijk, Noordwijkerhout en Warmond zijn gefuseerd. Deze nieuwe toe ristische organisatie will Hol land Rijnland - de kust, de Bol lenstreek en Leiden - wereld wijd promoten als het beste wat Holland te bieden heeft: Hol landser dan Holland. De tien procent groei die de or ganisatie zichzelf ten doel stelt, hoeft niet alleen te komen van toppers als de Tourstart, het Rembrandtjaar en de Ronde van Holland Rijnland. Ook de bouw van een zeejachthaven in Kat wijk, de verfraaiing van de bou levard in Noordwijk, de ontwik keling van Keukenhof tot een centrum waar het hele jaar be zoekers komen en het propage ren van de teelt van zomeriïloe- men moeten een handje helpen. VW Holland Rijnland denkt dat er veel winst te behalen is door verschillende regionale attrac ties te combineren. Strandtoe- risten bijvoorbeeld zouden ook eens in Leiden en de Bollen streek een kijkje kunnen nemen. Andersom moet het voor stads- bezoekers aantrekkelijk worden gemaakt om ook buiten het strandseizoen naar Noordwijk of Katwijk te reizen. De VW ziet wat dat betreft goede kansen voor verwen- en kuurarrange- menten in de duinen of aan het strand. Ook moet er een grotere verscheidenheid komen aan ovemachtingsplaatsen. De VW denkt daarbij aan slapen in een hooiberg, een vuurtoren, een landgoed of een kasteel. Verder moet de regio inhaken op groeimarkten zoals vijftig plussers die meer geld en ook meer vrije tijd hebben. Om die potentiële gasten te bereiken zal de VW zijn aandacht vooral richten op de Nederlandse, Duitse, Belgische en Britse toe ristische markt. \/^\/rivrgVn rfc c SnJedarXoorn.n V - 1*-. i'ooni VT1' t te hctidei f'J re.i Ln* ",dc be- alle de IU tlp]|(c„ ghcB'wvnv i 'ft} De VOC-kwitan- tie, gedagtekend op 7 november 1606 in Enkhui zen. Volgens Jonker gooiden de meeste VOC- aandeelhouders de kwitanties weg, zoals wij doen met kassa bonnetjes. Daar om zijn er nu nog maar drie over. Foto: Taco van der Eb raakten in de loop van de zeven tiende en achttiende eeuw aan delen wel eens in vergetelheid", zegt Jonker. Jan Brouwer kreeg in 1609 voor de eerste keer dividend uitge keerd. Hij liet dat aantekenen op zijn kwitantie. De VOC, die krap bij kas zat, gaf hem geen geld, maar peper. Die moest hij zelf zien te verkopen. „Dat was echt een kat in de zak", zegt Jonker. „De VOC bracht zijn eigen pe per ook op de markt waardoor de waarde kelderde. Het is net alsof Philips je dividend uitbe taalt in gloeilampen en tegelij kertijd zelf alle supermarkten bevoorraadt. Dan krijg je er na tuurlijk niet veel voor." De te leurgestelde Brouwer moet zijn aandeel (inclusief de kwitantie) daarna hebben verkocht aan Hans Thys, de vader van de op richter van de Bibliotheca Thy- siana. Daar sluimerde het docu ment vier eeuwen in een doos met bescheiden van de familie Thys, totdat Jonker en Gelder- blom het ontdekten. door Wïm Koevoet leiden - De opening van het Werkhotel is voor de tweede maal uitgesteld. Volgens pro jectleider F. Koster wordt het of ficiële startsein voor het project, bedoeld voor kansarme jonge ren, nu in april 2003 gegeven. De eerste twintig bewoners ne men in de eerste maanden van het nieuwe jaar hun intrek in het gebouw. De officiële ope ning was aanvankelijk in sep tember van dit jaar gepland en werd kort geleden tot 28 novem ber uitgesteld. Het nieuwe uitstel wordt veroor zaakt door de gemeente Leiden. Nog altijd is er geen besluit in de gemeenteraad gevallen over de subsidie van 700.000 euro. Ook is er nog geen bouwvergunning afgegeven. Het flatgebouw waarin het Werkhotel komt, moet deels worden verbouwd. Vooral de entree wordt onder handen genomen. Hoewel Kos ter ervan overtuigd is dat het stadsbestuur over de brug komt. waarschuwt hij voor de gevaar lijke kanten van nog meer ge treuzel: „Dan maken andere ex terne financiers, zoals de pro vincie en enkele fondsen, ook geen geld over en komt het Werkhotel nooit van de grond." Koster gaat ervan uit dat Leiden door 'procedurele beslomme ringen' en niet om inhoudelijke redenen op zich laat wachten. Weliswaar is er een enorme be zuinigingsoperatie op komst, maar volgens Koster is de subsi die voor het Werkhotel een uit gemaakte zaak. „Het Werkhotel kan rekenen op brede politieke steun en die zeven euroton heb ben zij al geoormerkt voor dit project." Met het Werkhotel, dat wordt gesitueerd in de flat op de hoek van de Agaatlaan en Smaragd- laan in de Mors, is in totaal 1,2 miljoen euro gemoeid. Er kun nen maximaal 60 jongeren tus sen de 17 en 27 jaar terecht die in een achterstandssituatie ver keren doordat ze voortijdig school hebben verlaten, door problemen thuis, op de arbeids markt of een combinatie hier van. In het eerste jaar blijft het overigens bij twintig jongeren. Het Werkhotel, waarvoor een speciale stichting is opgericht en waarvan MKB-voorman R. van Leeuwen voorzitter is, helpt de jongeren aan een baan en aan een woning. De huursom be draagt zo'n 300 euro. Werkgevers van de bewoners van het Werkhotel moeten een vergoeding betalen. Want het Werkhotel helpt niet alleen jon geren aan een woning en een baan, maar zorgt er ook voor dat bedrijven geschikte arbeids krachten binnenboord kunnen halen. Koster kan nog niet aangeven wat de respons is op de oproep aan Leidse bedrijven om banen voor de bewoners van het Werk hotel aan te melden. Het Werkhotel, voorspelt Koster, zal ondanks de huuropbreng sten en de vergoedingen die het bedrijfsleven moet betalen, nooit volledig sdf supporting zijn. Betrokken instellingen, zo als de provincie, de gemeente Leiden, ROC, de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) en het MKB Leiden zullen bijdra gen moeten blijven leveren, zegt hij. Koster bepleit een zakelijke benadering. „Het Werkhotel mag geen semi-slaaphuis wor den", zegt hij met grote nadruk. Een deel van dé huidige bewo ners van het complex aan de Agaatlaan en Smaragdlaan. dat nu eigendom is van de SLS en voorheen aan de woningstich ting Portaal toebehoorde, ver trekt fasegewijs. De veertig be woners van de appartementen die niet bij het Werkhotel horen, kunnen gewoon op hun plek blijven. Een aandeelnemer die snel con tant geld nodig had, had een probleem." Bij de VOC kon een aandeel houder wel van zijn belang af. Hij moest dan eerst naar de beurs om een koper te zoeken. Vervolgens gingen ze samen naar het VOC-kantoor waar het aandeel stond geregistreerd. Daar lieten ze de transactie ten overstaan van bewindhebbers en een notaris in het grootboek vastleggen. De Amsterdamse kooplieden vonden die gang van zaken al snel erg omslachtig en bedachten een termijrimarkt. Eén keer in de maand kwamen de aandelenmakelaars bijeen in een kamertje boven de Amster damse beurs. Daar hielden ze wat tegenwoordig een 'clearing' heet. Dan werd vastgesteld wie welk aandeel levert en wie gele verd krijgt. Vorderingen werden tegen elkaar weggestreept. Het aantal overdrachten bij de VOC- kantoren werd daardoor sterk verminderd. VOC-aandelen bestonden niet op papier. De VOC hield in het grootboek bij wie aandelen had. Aandeelhouders moesten de uitgegeven bedragen zelf in hun boekhouding noteren. Dat ging niet altijd goed. „Inderdaad Igvan voorpagina Op de zeldzame VOC- ntie die in de Leidse Bi- eca Thysiana is gevonden, te lezen dat de Amster- koopman Jan Brouwer Tnovember 1606 in de ka- Enkhuizen van de VOC 500 "h stortte in een aandeel POO gulden totaal. „De eer- aandeelhouders moesten (aandeel in vier tranches irten, tussen 1602 en (i zegt Jonker die het docu- isamen met collega-weten- ;r Gelderblom terugvond oude doos. „Omdat :r zijn aandeel eerder had »rt dan volgens contract kreeg hij zelfs rente ver- De laatste storting werd ld met de uitgifte van de itie die nu weer is opgedo- nwezigheid van de VOC doorslaggevend te zijn ge- jvoor het ontstaan van een enmarkt in Amsterdam, ompagnie gaf als eerste f ter wereld vrij verhandel- adelen uit", aldus de htse historicus. „Het be aded' bestond daarvoor maar eenmaal gestort, 1 geld 'vast' in het bedrijf.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13