Brandweer overspoeld met schademeldingen 5Sorrymaar dit wordt de hele dag zoenenPvdA-lijst aan Wonen op stand in het hoogste en duurste penthouse van Leiden REGIO jathuys twee gekraakt Weemoed overheerst op reünie van oud-NBBS'ers ttpartij in café In een horecagelegen- de Nieuwe Beesten ig een 40-jarige Leide- lagnacht een plaatsge in zijn gezicht. Vol- itanders zocht de da- iedereen ruzie. Hij kon )mejsoneel worden over- d en werd overgedra- de ide politie. ke< je van 11 srand ien 11-jarig meisje uit b woensdag 9 oktober If een 's middags aange- de Betty van Niftrikweg renshof. De politie J pas naar buiten met il omdat er getuigen ;ezocht. Het meisje laar fiets op het fiets- e hoek van de Betty weg en de Rijndijk I ongeveer 30-jarige ir van de tweewieler >sjes van het Anne jirk in. Daar heeft de ir onzedelijk betast, t meisje hard begon te p de dader in onbe- :hting weg. Het is niet )f de man met een ver- Pi del was. eneel spreekt on Christus Bijbelwetenschapper veneel spreekt vrijdag- november over 'Chris- .Ast in heerlijkheid'. Het eede lezing in een cy- [vier overdenkingen prieven van Petrus. De pist, in de school ach- pn Lammenschans, be- [19.45 uur met een sa- l De toegang is gratis, e lezingen zijn op 22 er en 13 december. >'s te i bij Leidse r op weg songfestival .-jaar met "gestoken od-B end Een 27-jarige Leidenaar et agnacht even voor drie e Vijf Meilaan door een de jongeman met een rde.jijn rug gestoken. Hij is k geperforeerde long op- de in het LUMC. Het er en de dader hadden waren met elkaar op n gegaan. Uiteindelijk ook een mes getrokken, mejr ging er na de steek een scooter vandoor. LEIDEN door Marijn Kramp leiden - Wonen in het hoogste, duurste en misschien ook wel grootste penthouse van Leiden. Wie wil dat nou niet, vraagt C. Grondel van projectontwikke laar Hopman Interheem zich af. Binnenkort weet hij het, want op 5 november moeten de in schrijvingen binnen zijn voor een woning in het nieuwbouw project Vhetpoort, ook wel Snoekerhaven genoemd. Dan wordt duidelijk hoe groot de aantrekkingskracht is van de twee appartementen die met een paar jaar te bewonen zijn op ruim 50 meter boven Leids straatniveau. Zaterdag hielden de projectont wikkelaars Hopman Interheem Groep en Niersman, samen met de betrokken makelaars Bax Partners en Frans Spendel Ma kelaardij, een informatiebijeen komst in restaurant Cronesteyn, dat schuin tegenover de bouw locatie ligt. De belangstelling voor de maquettes en bouwte keningen van het nieuwe wijkje schoten. Alsof dat nog niet ge noeg is, is het gebouw ook nog eens van een extra toefje voor zien in de vorm van een glazen uitbouw bovenin. Deze opmer kelijke glazen hoek die uit de ronde toren steekt fungeert als moderne serre voor de woon- en de eetkamer van de penthou ses. Ook de andere woningen mo gen er zijn. Zeker qua prijs, want het belooft een poenerig buurtje te worden. De havenwoningen zijn het minst duur. Deze tien woningen variëren tussen de 350.000 en 385.000 euro. De 18 waterwoningen zijn een klasse duurder en kosten tussen de 440.000 en 500.000 euro. Hier voor heb je onder meer een in pandige garage en tuin met stei ger aan het water. De dijkwo ningen zitten daar weer boven en moeten tussen de 525.000 en de 595.000 euro opleveren. Hiervoor heb je dan behalve een aardig huis aan het water ook nog een bedrijfsruimte op de begane grond van ruim 100 vier kante meter en een plek in de ondergrondse garage. De 33 appartementen in de woontoren ten slotte kosten tus sen de 397.000 en 539.000 euro. Ook deze appartementen zijn inclusief één of twee parkeer plekken in een dubbelvloerse garage met een mechanisch schuifsysteem. Behalve deze vernuftige par keerkelder, de inpandige gara ges en het privé-steigertje met tuin aan het water, is er ook nog het binnenhaventje dat het alle maal net nog even wat meer ca chet geeft En ook hier kan wat extra luxe worden gekocht in de vorm van een ligplaats. Die zijn goed voor 10.000 euro. Prijzig, maar waarschijnlijk ook schaars. Want naast de twee plaatsen die gereserveerd zijn voor de pent- house-eigenaars, blijven er nog twaalf over voor overige bootbe- zitters. Dat kunnen er best eens te wei nig zijn, weet Grondel. En daar is bewust voor gekozen. Een volle haven staat namelijk niet echt chic en kan het woongenot verstoren. aan de Vliet dat over drie jaar helemaal klaar moet zijn, was groot. Zo'n vijfhonderd geïnte resseerden kwamen een bro chure ophalen. Grondel had dat wel verwacht. Want hoewel de woningmarkt niet meer zo bui tenissig is als een paar jaar gele den, is de vraag in de Randstad nog steeds erg groot en het aan bod klein. „Zeker wat betreft nieuwbouw in de wat duurdere klasse." De penthouses die boven in de 16 verdiepingen hoge woonto ren aan de Vliet worden ge maakt, spannen wat de prijs be treft de kroon in het nieuwe wijkje. Eén miljoen euro rond moeten ze kosten. En met dat bedrag ben je er in wezen nog niet, want de prijs is inclusief twee inpandige parkeerplaatsen en een ligplaats in de haven. En die plekken moeten natuurlijk ook gevuld. Dat is de koper aan zijn status als recordhouder chic wonen verplicht. De penthouses op de twee hoogste verdiepingen zijn voor zien van een riante keuken en De informatiebijeenkomst over het nieuwe woonwijkje aan de Vliet trok honderden belangstellenden. Foto: Hielco Kuipers eetkamer, chic uitgevoerde bad- dieping neemt bijna een halve woonkamer is een terras met kamer en twee slaapkamers. De etage van de ronde toren voor weids uitzicht over Leiden, de woonkamer op de bovenste ver- zijn rekening. Rondom de Vlietlanden, de polders en Voor- vervolg van voorpagina leiden - De regionale meldkamer van de brandweer in Leiden kreeg gisteren duizenden tele foontjes binnen. Om tien uur 's ochtends moest er vanwege de drukte al extra personeel worden ingezet. Alle noodnummers van politie en brandweer stonden roodgloeiend. De lijnen waren verstopt, veel mensen kwamen er niet door. dan ook niet dat ik de verstop ping van de lijnen hoef te ver antwoorden." Het hoogtepunt van de storm was tussen 15.00 en 17.00 uur in deze regio. Rond 16.00 uur 's middags draaide de windrich ting van zuidwest naar west. Een westerstorm richt over het algemeen meer schade aan bij bomen omdat die in zuidweste lijke richting - de meest voorko mende windrichting - zijn scheefgegroeid. Om een uur of half tien 's avonds nam het aantal telefoon tjes af in de meldkamer. Uitzon derlijk aan deze storm was dat het er in het gehele district van Hollands Midden zo stevig aan toe ging. „Normaal begint een storm aan de kust en neemt het op land af. Maar nu was het overal even erg. Dat heb ik maar een keer eerder meegemaakt en dat was inderdaad die storm van twaalf jaar geleden." Ook bij de meldkamer van de politie Hollands Midden stond de hele middag de telefoon roodgloeiend. De meeste schade werd aangericht door omvallen de bomen. In Woubrugge viel een boom op drie geparkeerde auto's. Eén voertuig werd daar bij totaal vernield. In Hoogmade viel een boom op een lokaal van een basisschool. De Rijksstraat weg in Wassenaar moest ver schillende malen worden afge sloten om omgevallen bomen weg te ruimen. Maar niet alleen bomen zorg den voor overlast. Ook vuilcon tainers, bloembakken en bouw keten woeien de weg op. Zo vloog in Leiden een deel van het dak van de Meelfabriek eraf. En was de brandweer in Hazers- woude-Rijndijk twee uur bezig Aan de Rijn en Schiekade in Leiden werd vanochtend al hard gewerkt aan het opruimen van omgewaaide bomen. De verwachting is dat de gemeente nog de hele week bezig is met de nasleep van de storm. Foto: Mark Lamers om alle weggewaaide afzettin gen, borden en stoplichten weer op hun plek te zetten. Op ver schillende bouwterreinen in de regio dreigde gevaar doordat de wind met steigers, platen en an dere materialen aan de haal ging- De dienst Milieu en Beheer van de gemeente Leiden is met zes tien mensen bezig geweest om bomen en dakpannen op te rui men. De gemeente verwacht nog de hele week de handen vol te hebben met het opruimen van omgewaaide bomen en af gevallen takken. Daardoor kun nen andere zaken zoals blad op ruimen de komende dagen wel eens minder goed dan anders worden gedaan, meldt een woordvoerder. „Veiligheid heeft nu voorrang." Omdat de ge meente de storm verwachtte, zijn zaterdag al extra vegers be zig geweest om bladeren weg te halen. De treinenloop, die gisteren vol ledig gestaakt werd, kwam van morgen rond Leiden maar moeizaam op gang. Toch bleef een chaos op en rond Leiden Centraal vanochtend uit. De tussen Leiden en Schiphol inge zette extra bussen reden welis waar onregelmatig door files op de weg, tot lange wachttijden leidde dat voor de forenzen niet. Ook treinen richting Den Haag reden niet of onregelmatig. De Railverkeersleiding van de NS denkt dat de treinen in de avondspits weer volgens sche ma rijden. „Maar al had ik nog dertig men sen aan de telefoon erbij gehad, dan nog had dat weinig aan de situatie veranderd", meldt het hoofd meldkamer L. Groene- veld. „Aan de andere kant van de lijn, dus bij de brandweer mensen die op pad waren, was immers ook een tekort Het wa ren gewoon te veel meldingen, deze keer. Iedereen heeft giste ren gewerkt en we hebben ge daan wat we konden. Ik geloof In War mond be zweek een boom in de tuin bij de ka pel van verpleeg huis Ma- riënhave. Foto: Hielco Kuipers - Jongerencentrum 't aan de Breestraat is door vijf personen ge- ang duurde de kraakac- ankelijk niet. Vanoch- vier mannen het pand i die de krakers er heb- ezet. De krakers hebben aangifte gedaan bij de folgens hen is er sprake svredebreuk omdat zij lakactie bij de politie en haar van het pand, de Welzijnsorganisatie ladden gemeld. Na aan hebben gedaan, zijn de at, met toestemming van weer in het pand ge- Morgen volgt overleg deLWO omdat er in het Ibest aanwezig is waar- Jwoning gevaarlijk kan jii P. Labruyère, eige- het winkelpand naast 't 3J was vanochtend één pannen die het kraak- jgingen. „Er is geen ge aldus Labruyè- feb mijn handen niet op- kl maar de krakers slechts hl om weg te gaan. Ik de teloorgang van dat I de Breestraat. Door de [ie verminderen de pan- r in waarde en dat is een lc£aak. Waarom moet er O.ir gekraakt worden ter gasten van Eurodusnie, 9 vermoed ik ook achter hun panden aan de ivelaan en Koppenhink- bben? Als de krakers in- terug mogen, is dat een laak voor de stad." door Floor Ligtvoet leiden - Een jaar na het faillisse ment van NBBS Reizen spraken afgelopen zaterdag tweehon derd oud-medewerkers elkaar weer in een Leidse kroeg. „De kroeg is tenslotte de beste plek om herinneringen op te halen", meent Hans Flipse, de organisa tor van de reünie. „Na hard wer ken'zijn we in het verleden altijd aan de bar beland." Flipse was van 1973 tot 1988 fi nancieel directeur van de NBBS. Volgens hem heeft de reisorga nisatie, die vijfenzeventig jaar geleden begon als reiscommis sie voor studenten, haar sociale en gezellige karakter nooit verlo ren. „Vooral toen NBBS nog een stichting was, hebben we ruige feesten gegeven. De totale jaar omzet werd eraan opgemaakt", geeft Flipse glunderend toe. Hij neemt een flinke slok. „We had den destijds nog geen winstoog merk." Inmiddels werkt Flipse al weer jaren voor Wereldcontact, een reisorganisatie in Drieber gen. Sonne Hulshoff kan nog steeds niet geloven dat de NBBS niet meer bestaat. Ze heeft vanmid dag speciaal haar NBBS-sjaal omgedaan. „Ik heb er vijftien jaar als receptioniste gewerkt. We waren een hechte vrienden club. Ergens heb ik altijd het ge voel gehad dat het bedrijf niet stuk kon." Toch zijn de laatste maanden op het hoofdkantoor voot haar buitengewoon on uit het oog verloren. „We had den ons moeten blijven richten op goedkope reizen voor jonge ren. We zijn misschien wel te snel te groot geworden. Voor de directie was the sky the limit. De ene reiswinkel na de ander werd geopend." Sonne Hulshoff is het daarmee eens: „Je kunt reizen wel verkopen, maar je moet ook genoeg personeel hebben om alles daar omheen soepel te la ten verlopen." Voor Helmut Brail was het fail lissement een extra stimulans om op eigen benen te gaan staan. Hij werkte bij NBBS als regiomanager Randstad en droomde er al jaren van om voor zichzelf te beginnen. Nu is hij directeur van de Treinreis- winkel op de Breestraat tegen over de oude reiswinkel van de NBBS. .Achteraf gezien heb ik wel een gevoel van ongeloof. NBBS had niet ten onder hoe ven gaan. We hadden een bank garantie nodig van 7 8 miljoen. Uiteindelijk is door het faillisse ment 30 miljoen verdampt." Brall vindt het jammer dat het bedrijf een vroege dood is ge storven. „Bij de NBBS werkte een heel bijzondere groep vrij gevochten, eigenzinnige men sen met een hoge opleiding en veel levenservaring. Toevallig vonden ze het ook nog allemaal leuk om reizen te verkopen. Ik heb aan dertien jaar NBBS een groot netwerk overgehouden en vrienden voor het leven ge maal^." leiden - Mamix Norder (37) is gekozen als lijsttrekker voor de PvdA bij de verkiezingen van Provinciale Staten. Van de vier kandidaten voor het leiderschap kreeg Norder de meeste stem men van de leden. De PvdA maakt deel uit van het college van Gedeputeerde Sta ten. Daarin is Norder gedepu teerde verkeer en vervoer. De verkiezingen voor Provinciale Staten zijn volgend jaar maart. Rijswijker Norder versloeg in de race om het lijsttrekkerschap Jan-Evert Keman uit Oegstgeest, Willem Oranje uit Vlaardingen en Arbind Sewbalak uit Zoeter- meer. Het was voor het eerst dat het gewest Zuid-Holland van de PvdA zijn leden de lijsttrekker liet kiezen. Voorafgaand aan die ledenraadpleging boerden de vier kandidaten enkele weken campagne, onder meer op inter net. In Leiden, Delft, Dordrecht en Gouda gingen ze met elkaar in debat. In Leiden maakte Nor- der de beste indruk. Slechts 16,5 procent van de le den bracht zijn stem uit. De kiesdrempel was vijftien pro cent. Na de eerste telronde had Norder al bijna de helft (958 van de 1956) van de stemmen, maar dat was niet genoeg voor de ab solute meerderheid. Na een tweede en derde telronde waar bij de stemmen van Oranje en Sewbalak werden herverdeeld, had de gedeputeerde er wel ge noeg. De keuze van de leden voor Norder sluit aan bij de voorkeur van de Leidse PvdA- fractie en haar wethouder^ Ria van der Pol, Hans Flipse en Sonne Hulshoff (vanaf links) proosten op het weerzien met 200 oud-NBB S'ers. Foto: Dick Hogewoning prettig verlopen: „Ik kon slecht met de spanning van dreigend ontslag omgaan. Ik werd er let terlijk ziek van. Uiteindelijk heb ik daarom zelf ontslag geno men." Met het beëindigen van haar dienstverband werd de re ceptioniste in een klap verlost van het knagende schuldgevoel dat ze had tegenover haar colle- „Ik heb mijn salaris nooit hard nodig gehad. Anderen wel. Voor mijn gevoel had ik geen recht op die baan." Spijt van die beslissing heeft ze nooit gehad, vertelt Hulshoff. „Maar ik kan niet meer voor een ander bedrijf dan de NBBS werken. Ik heb daar zo'n geweldige tijd gehad, met minder ben ik niet meer te vreden." Tussen het praten door groq'Hulshoff bekenden. „Wat een kippenhok, hè? Sorry hoor, maar dit wordt de hele dag zoe nen." Last van heimwee heeft ze wel. „Als de oude ploeg nu op nieuw zou beginnen, doe ik weer mee." Veel oud-NBBS-collega's had den het afgelopen jaar moeite om aan hun nieuwe werkgever te wennen. Hoewel een flink aantal van hen nog steeds in de reisbranche werkzaam is, zijn er ook die bewust voor een andere carrière hebben gekozen. Zo is Ria van der Pol na eenentwintig jaar trouwe dienst teruggekeerd in de zorgsector. „Ik werk nu in een verzorgingstehuis. Daar ben ik ook voor opgeleid. Van der Pol begon bij de NBBS als re ceptioniste. Ze schopte het uit eindelijk tot directiesecretaresse. „Het nieuws van het faillisse ment kwam als een nare verras sing", legt ze uit „Toen ik in 2000 vertrok, rommelde het al wel, maar ik had geen idee dat het zo zou aflopen." Met wee moed kijkt ze terug op de NBBS- jaren. „De open cultuur van het bedrijf is mij het meest bijgeble ven. Iedereen kende elkaar bij de voornaam. Zelfs toen we met achthonderd man waren, stond de deur van de directeur nog wagenwijd voor je open." De ondergang van de reisorga nisatie wijt zij aan de automati sering die nooit goed op gang is gekomen: „We hadden een uniek product op de markt. NBBS bood haar reizigers bouwstenen aan in plaats van kant-en-klaar-reizen. Onze klan ten konden dus voor een groot deel zelf hun vakantie samen stellen. Helaas waren de auto matiseringsprogramma's daar destijds niet op ingesteld. We hebben te lang getobd met het softwarepakket A-Top. Dat was echt een ramp." Ook heeft NBBS volgens Van der Pol de laatst.1 jaren haar core business

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9