Kans op vertraging bij reorganisatie postbodes ECONOMIE Leesmap is beduimeld imago zat Toezicht op accountants in VS Groei bij TPG ondanks economisch tegenwind iix schrapt intig banen e begint met in China Bonden vinden CAO-bod beneden peil stopt met butie munten neemt twee schepen over iel benoeming bondgenoten iroductie in dieptepunt M Honeywell ttieer zitten ABN Amro de dupe van incassofraude uitgever Boete DaimlerChrysler voor airbag geschrapt Vergunningen voor horeca stuk duurder Ziekte kost bedrijfsleven 18 miljard Sphinx sluit op 1 ja- het verlieslijdend ijf Sphinx Techni cs waar vuurvaste voor ovens worden Daarbij gaan 90 ar en verloren. De vak- vindt dat Sphinx het el een andere baan nbieden. Sphinx zocht >r omdat moederbedrijf iet bedrijfs niet meer kernactiviteiten rekent, te jaren werd er nauwe- ir geïnvesteerd. De nachines zijn 20 jaar iopeloos verouderd, seren zou 3 miljoen ten. maandag 28 OKTOBER 2002 X - Zetmeelconcern sgint een gezamenlijke ming met de Chinese ming Runkai voor de e van aardappelzet- o krijgen we direct toe een groot groeigebied. eelmarkt groeit er jaar- 5 tot 10 procent. We ten dat die groei zich nde jaren voortzet", al- ivoordvoerder. Avebe avijt welk bedrag er westering is gemoeid, ildwijd de lokale mark- innen bedienen, wil itmeel zoveel mogelijk se produceren. am - Banken in Neder- inen vanaf 1 januari t langer terecht bij De idsche Bank (DNB) om d kosteloos in te leve- kunnen munten niet gen gereduceerd tarief Desteld. De commerci- verwerkers Brinks en nemen de taken van •r. Dat is een gevolg van n tussen de centrale n de eurolanden om één lijn te trekken bij reiding van muntgeld, voor de Nederlandse ndel vreest dat de kos- het in depot houden worden afgewen- le detailhandel. ndam - Ingenieursbu- gro heeft de geotechni- liteiten van Subsea 7 men. Het betekent dat ree schepen en een pende contracten heeft voor 22 miljoen dollar, te het bedrijf vanoch- ;end. Het gaat om geo- :he boorschepen, waar- o er ook al twee bezit luurt. Door de aan- de twee schepen kan it huurcontract opzeg- ro betaalt de schepen - Het voorstel om de nterimmanager bij idgenoten tot penning- te benoemen is door iraad uitgesteld tot 6 er. FNV Bondgenoten enoeming voorgesteld lanager slagvaardiger te rken. Volgens de bond grijpende reorganisatie egens de aanhoudende De bond wil onder Dvan de 700 arbeids- laten vervallen. De re- tie staat onder druk, nkele kandidaat-be den een alternatief plan ingediend. Dat plan november toegelicht. )e wijnproductie in Ita- jaar door ongekend imerweer met bijna 20 ingezakt tot 42 miljoen it, het laagste peil sinds tt heeft de staatsom- 1 gemeld. Vorig jaar 5 miljoen hectoliterge- erd. In augustus had- rijnranken zwaar te lij- er regenval, forse ha- n en lage temperatu- ral in het noordoosten chade groot. Alleen Si- dinië en Campania er redelijk af. De prij- Italiaanse wijnen liggen irocent boven het ni- vorig jaar. let Amerikaanse con- tt General Electric in belangstelling meer overname van Honey- zegt topman Jeffrey n de maandageditie uitse zakenkrant Han- Immelts positie zal nderen als het Europe- Justitie een samen- de twee concerns als- :urt. GE wilde Ho- ree jaar geleden over- laar stuitte op verzet opese Commissie. den haag/gpd - Het is onwaar schijnlijk dat TNT Post Groep (TPG) vanaf i januari 2003 nieu we postbodes tegen een lager loon in dienst kan nemen. Dat denkt onderhandelaar Ramdas van Abvakabo FNV. De bonden en TPG hebben elkaar nog lang niet gevonden in de nieuwe, zeer sobere beloning van nieuwe postbodes. Volgens Ramdas wil TPG nieu we bestellers de slechtste CAO van Nederland aanbieden. Toe komstige postbodes krijgen het minimum uurloon en geen pen sioen, ze moeten het doen met de AOW en wat ze zelf sparen. „Met deze voorstellen kan ik geen CAO afsluiten, dit zijn ge woon wettelijke minimumvoor waarden. Die krijgt de werkne mer sowieso", zegt Ramdas. „Op basis hiervan wil ik niet praten. TPG moet met andere voorstellen komen." Het postbedrijf wil niet weten van een vertraging. „Wij praten nog met de bonden en hebben over een impasse nog niets te melden", zegt een woordvoer der. TPG wil een nieuwe CAO voor postbodes omdat het werk van de brievenbesteller sterk veran derd is en verder gaat verande ren. Het sorteren wordt volledig geautomatiseerd. De postbode krijgt zijn pakket post thuis en trekt er daarna op uit voor de bezorging. Dit gaat naar ver wachting niet langer dan twee uur duren. In de afgelopen jaren werd het werk al minder omvangrijk door de opkomst van elektronische post (e-mail) en de afname van het aantal aangetekende stuk ken. Met de komende reorganisatie (die loopt tot 2008) wil TPG uit eindelijk tientallen miljoenen besparen en 5000 van de 35.000 arbeidsplaatsen schrappen. De bestaande postbodes die blij ven, houden hun huidige pakket arbeidsvoorwaarden. Volgens Abvakabo worden voor al vrouwen de dupe van de TPG-plannen. De verwachting is dat in de toekomst hoofdzakelijk vrouwen een baan willen als postbode. Zij krijgen dan later hetzelfde probleem als veel, ou dere vrouwen nu: geen pensi oen. Daarom horen oudere vrouwen nu tot het armste deel van de bevolking. Ramdas heeft begrip voor het feit dat TPG de postbodes lager wil belonen. Hij ziet ook dat het beroep is veranderd en nog sim peler zal worden en wil daarom ook meewerken aan lagere lo nen. Maar, het is volgens de on derhandelaar ook mogelijk om binnen de huidige CAO tot dat resultaat te komen. „Daarin zit ten ook lagere salarisschalen, gebruik die", zegt Ramdas. „Bij het wettelijk minimumloon er geen vooruitzicht meer op een verbetering van de persoon lijke situatie", stelt Ramdas. De onderhandelaar voorziet daar om in de toekomst een hoog verloop bij de postbodes. „Je gaat toch niet voor een paar rot- centen in de ijzige kou of zware storm rondlopen. Dan kun je beter bij Albert Heijn achter de kassa zitten. Ook TPG moet mensen binden en dat doen ze door de postbodes perspectief te bieden." Grote reorganisatie bij Deutsche Post Deutsche Post gaat dras tisch reorganiseren om de kosten omlaag te brengen. De raad van commissarissen van het grootste postconcem van Europa heeft ingestemd met plannen die voor zien in de sluiting van 1.000 van de 13.000 post kantoren en het verwij deren van duizenden brievenbussen. Mogelijk verdwijnen 10.000 van de huidige 224.000 banen, zei een woordvoerder dit weekeinde. Het concern is in een moeilijkere po sitie gekomen, doordat de Duitse overheid lagere posttarieven eist en de Europese Commissie overheidssteun niet meer duldt Deutsche Post moest door alle tegensla gen eerder dit jaar een forse omzetwaarschu wing geven. Op de beurs is het aandeel gezakt tot onder de tien euro, ter wijl Deutsche Post twee jaar geleden voor 21 euro naar de beurs ging. Een van de grote distributiecentra voor de post in Leidschendam. Archieffoto: ANP/Robin Utrecht amsterdam/anp - Een inmid dels failliete uitgever van com- putergidsen heeft ABN Amro voor enkele tienduizenden eu ro's gedupeerd door te fraude ren met illegale incasso's. Dit heeft een woordvoerder van de bank afgelopen zaterdag beves tigd. In juli probeerde uitgever Catcorp 2,5 miljoen euro bij zijn klanten te innen via een incas socontract en dit bedrag onder te brengen bij een andere bank. Deze poging is volgens ABN Amro volledig mislukt, maar de eigenaar van de onderneming wist wel 'enkele tienduizenden euro's' op te nemen voordat de bank de fraude in de gaten kreeg. Tegen de dader is aangif te gedaan door de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). De man is niet voortvluchtig, al dus ABN Amro. Volgens de bank ging het om een van de handvol pogingen die elk jaar worden gedaan om banken via het interbancaire in cassosysteem op te lichten. Eer der deze week werden de ban ken in grote verlegenheid ge bracht toen de penningmeester van Leefbaar Nederland, Fons Schirris, in een boek ontvouwde hoe hij via een incassocontract 700.000 euro inde bij grote orga nisaties als de NOS, WD en PvdA. Schirris wilde aantonen hoe kwetsbaar het incassosys teem is. Beurswaakhond benoemt oud-FBI-directeur Webster new york7anp - Voormalig FBI- en CIA-directeur William Web ster gaat toezicht houden op de accountancysector in de VS. Die is in ernstig diskrediet gebracht door de boekhoudschandalen bij Enron en WorldCom. De Amerikaanse beurswaak hond SEC werd het na een poli tieke strijd tussen Republikeinen en Democraten eens over zijn benoeming. Webster diende de federale re cherche TBI onder president Carter en de buitenlandse in lichtingendienst CIA onder Reagan. Hij krijgt de leiding over de Pu blic Company Accounting Over sight Board. Dit orgaan is on langs in het leven geroepen om het vertrouwen in de accoun tants te herstellen. Het SEC-bestuur was niet una niem over de benoeming van de 78-jarige Webster. In een open bare zitting kreeg hij steun van de drie Republikeinse bestuurs leden, terwijl de twee Democra tische leden tegenstemden. Opvallend was dat SEC-voorzit- ter Harvey Pitt zijn stem aan Webster gaf. Hij leek tot voor kort zijn steun te geven aan John Biggs, die nu nog leiding geeft aan het pensioenfonds voor onderwijzend personeel in de VS. Pitt lijkt echter gezwicht voor de druk uit de eigen partij en de ac countancysector, die vreesden dat Webster uit is op grote her vormingen. Pitt zei na de SEC- vergadering onafhankelijk te zijn, maar de Democratische SEC-leden zijn woedend. „Wij hebben vandaag geen eenheid getoond en ik maak me grote zorgen over de gevolgen", zei Harvey Goldschmid. Volgens hem is Webster niet ge schikt voor de baan, omdat hij in tegenstelling tot Biggs geen ervaring heeft met accountancy. Kwartaalomzet 2,8 miljard hoofddorp/gpd - Ondanks de slechte economische omstan digheden heeft postbedrijf TPG, moeder van TNT en Koninklijke TPG Post, een goed derde kwar taal achter de rug. Bestuursvoorzitter Peter Bakker kon een stijging noteren van zo wel omzet als bedrijfsresultaat van iets meer dan 6 procent De nettowinst steeg met 2,1 pro cent. TPG is actief in meer dan 200 landen. Bij het bedrijf werken ruim 148.000 mensen. Zij be haalden in het derde kwartaal een omzet van 2,8 miljard euro (plus 6,2 procent vergeleken met dezelfde periode een jaar eer der). Het bedrijfsresultaat bedroeg 191 miljoen euro (plus 6,1 pro cent) en de nettowinst na belas tingen uit gewone bedrijfsvoe ring 99 miljoen euro (plus 2,1 procent). Over heel het vorig jaar zette TPG 11,2 miljard euro om aan post, koeriers- en logistieke diensten. Over de eerste negen maanden van dit jaar als geheel groeide de omzet ook met 6,2 procent. Het bedrijf heeft steeds gezegd over heel 2002 een stij ging van de nettowinst te ver wachten van 5 tot 10 procent. Na deze kwartaalcijfers hand haaft TPG deze winstverwach ting. „In het licht van de aanhouden de moeilijke economische om standigheden is dit een bevredi gende winstgroei," aldus het be drijf vanmorgen in een toelich ting. De bedrijfsactiviteiten spe len zich voor tweederde af op de postmarkt. Die krimpt welis waar, onder andere omdat be drijven minder direct mail (postreclame) verzenden, maar TPG wist toch omzetgroei te boeken. Bij de express-diensten (koe riers) steeg de omzet flink, in te genstelling tot bij de tak logistiek (zakelijk goederenvervoer). Die heeft het nog steeds moeilijk, al is TPG tevreden over de wijze waarop nieuwe contracten wor den binnengesleept. auburn hills/anp - Een airbag die twee levens redde, maar een hand verwondde. Dat vond een Amerikaanse rechter drie jaar geleden goed voor een schade vergoeding van 58,5 miljoen dollar. In de staat Pennsylvania is dit vonnis in hoger beroep te ruggedraaid. Een vrouw kreeg de 58,5 miljoen dollar in februari 1999 toegewe zen nadat zij een zaak had aan gespannen tegen de autofabri kant DaimlerChrysler. Bij een auto-ongeluk verbrandde zij licht haar hand toen de airbag werd opgeblazen. Hoewel vrij wel zeker haar leven en dat van haar ongeboren kind door de airbag waren gered, vond de rechter dat DaimlerChrysler een miljoenenclaim moest uitbeta len. De autofabrikant ging in be roep en heeft nu gelijk gekregen. Volgens het beroepshof had het concern nooit gestraft mogen worden voor het installeren van een airbag die levens heeft ge red. Bovendien oordeelde het hof dat de rechter de zaak niet als een gezamenlijke aanklacht had mogen behandelen. De vrouw klaagde DaimlerChrysler aan namens 75.000 Chrysler-be- zitters met een airbag in de staat Pennsylvania. Volgens het bedrijf is er eindelijk recht gesproken. „Deze zaak is een duidelijk voorbeeld van hebzucht bij advocaten en mis bruik van het Amerikaanse rechtssysteem. Het is onge hoord dat we alleen al 6 miljoen dollar hebben moeten uitgeven om ons te verdedigen voor een product dat meer dan 6800 le vens heeft gered", zo zei een woordvoerder. woerden/anp - Vergunningen om een horecagelegenheid te beginnen zijn een stuk duurder geworden. De belangenvereni ging Koninklijke Horeca Neder land (KHN) constateert dat de prijzen dit jaar gemiddeld met 14 procent zijn gestegen. Het Zuid-Hollandse Rijnwoude is het duurst. Daar kost het tota le vergunningenpakket, inclusief een bouwvergunning, 22.052 euro. In Loon op Zand, de goed koopste gemeente, is dat 5.448 euro. Gemiddeld betaalt een uit bater 10.600 euro. Doorgaans kosten de vergunningen meer in grote gemeenten dan in middel grote en kleine plaatsen. De brancheorganisatie is boos over de willekeur. „De lokale lasten voor de horeca stijgen elk jaar forser dan de inflatie", al dus directeur Jeu Claes zater dag. „Dit kan zo niet langer. Het rijk moet grenzen stellen." KHN wil dat de overheid een unifor me regeling ontwikkelt voor alle lokale belastingen, leges en hef fingen. den haag/gpd - Het bedrijfsle ven is jaarlijks 18 miljard euro kwijt aan de kosten van ziekte verzuim. Dat blijkt uit een on derzoek van actuarieel advies bureau Mercer RFI en inko mensverzekeraar Fundum. Slechts de helft van de kosten worden gemaakt via het doorbe talen van het loon van de zieke werknemer. De onderzoekers keken ook naar de gevolgen op de bedrijfsvloer. En die blijken ook goed voor een kostenpost van 9 miljard euro. De zieke werknemer is in veel gevallen onmisbaar. En niet al tijd zijn de werkzaamheden op te vangen met het personeel dat voor handen is. Zeker niet als de ziekte langdurig is. Bedrijven maken daarom extra kosten voor werving en selectie en het inwerken van de vervanger. Er treedt bijna altijd productiever lies op en soms loopt het bedrijf opdrachten mis. De loonkosten van de tijdelijke kracht drukken tenslotte extra op de begroting. door Lucinda Sterk den haag - De Nederlandse Or ganisatie van Leesportefeuille Uitgevers bestaat deze maand 50 jaar. Met een keurmerk voor leesmap en -bezorger hoopt de NOLU korte metten te maken met het stoffige imago van de leesportefeuille. Een Donald Duck, Margriet, Ti- na en Story, gemiddeld vier we ken oud en allen gehuld in een bruin kartonnen jasje. Velen zullen dit in gedachte zien als er gesproken wordt over de tradi- tionale leesportefeuille. De tijd schriften uit de leesmap las je wachtend op je beurt bij de tandarts of bij de kapper. Dui zenden gezinnen keken jaren lang uit naar vrijdag, de dag waarop de bezorger een nieuwe map kwam brengen. Maar tijden zijn veranderd. De Lach verdween en de Donald Duck lezertjes van toen zijn in middels volwassen. De ooit zo populaire bladenbundel begint te lijden aan een stoffig karakter. Het aantal trouwe aanhangers is gedaald tot 400.000, verspreid over heel Nederland. Jos van Erp, voorzitter van de Nederlandse Organisatie van Leesportefeuille Uitgevers (NO- LU) schat dat dit aantal ooit rond de één miljoen lag. Vooral in de jaren vijftig kende de lees map een grote populariteit. „Vroeger deden de ouders een abonnement op de leesmap ca deau aan hun kinderen als ze gingen trouwen. Het pasge trouwde stel woonde dikwijls in dezelfde straat als vader en moeder. Zo kreeg de vaste lees mapbezorger er weer een adres je bij", zegt Van Erp. Dit is niet meer vanzelfspre kend. De samenstelling van de bevolking verandert. Mensen willen langer alleen blijven wo nen en beginnen op latere leef tijd aan kinderen. Toch zijn ge zinnen nog steeds de grootste afnemers van de leesmap. „Het is een gezinsproduct", zegt Jan Glazer van leesmappendistribu- teur Demob Leeskring in Den Haag. „Daarop zijn de tijdschrif ten afgestemd. Maar in tijden dat het economisch gezien slecht gaat, gaan veel gezinnen al snel bezuinigen. De map kost toch 5 tot 6 euro per week en dat is voor sommigen niet te be talen. Glazer denkt niet dat de oplos sing ligt bij het aanboren van nieuwe doelgroepen. „We kun nen wel mappen maken speci aal voor de alleenstaande man. Maar wie heeft er nog tijd om 12 tijdschriften per week te lezen? Volgens Van Erp is de afnemen de populariteit van de leesmap ook te wijten aan de 'ontlezing'. „Mensen halen liever hun infor matie van een beeldscherm of van tv, in plaats van eens rustig met een kop koffie de bladen te lezen. Om tegengas te bieden aan deze ontwikkelingen heeft de NOLU maatregelen genomen. Zo staat de organisatie met een informa tiebalie op huishoudbeurzen en manifestaties in de RAI en de Jaarbeurs. Volgens Van Erp is het op die beurzen vaak een feest van herkenning. „Het is ongelooflijk maar mensen bren gen de leesmap nog steeds in verband met De Lach", gniffelt hij. „Dat bestaat al 40 jaar niet meer. Toen was het een heel progressief blad. Vooral op sëks- gebied was De Lach opzienba rend. Maar tegenwoordig moet iedereen er letterlijk om lachen. Om ook de kwaliteit te verbete ren heeft de NOLU in samen werking met haar leden onlangs een keurmerk in het leven ge roepen. Volgens Van Erp is het van essentieel belang dat alles er netjes uitziet. Van de bladen in de leesmap tot de bestelbus van de bezorger. „De bezorger moet er verzorgd bijlopen. Beduimel de tijdschriften worden sneller vervangen en controle op juiste bezorging wordt strenger", ver klaart de voorzitter. Invoering van het keurmerk valt samen met het 50-jarig bestaan van de NOLU. In die halve eeuw is de leesmap nauwelijks veran derd. De samenstelling van tijd schriften is grotendeels gelijk gebleven. „Het wisselen van bla den gebeurt sporadisch, vertelt Van Erp. „We halen bladen er alleen uit als we veel klachten krijgen van de lezers, het blad extreem duur wordt of het tijd schrift ophoudt te bestaan. Alles moet netjes zijn: van de bladen tot de bestelauto. Foto: GPD/Theo Bomers De dames in badpak die De Lach sierden, zijn na opheffing van het blad vervangen door Pa norama en Nieuwe Re vu. En hoe vreemd het ook klinkt, deze twee bestaan vandaag de dag nog dankzij de leesmap. „Nieu we Re\n kon van een oplage van 120.000 stuks al de helft kwijt aan de leesmap", verklaart Van Erp. Desondanks had de NOLU altijd ruzie met uitgever VNU. Die vond dat de leesmap een be dreiging vormde voor de losse verkoop van zijn bladen. Die ruzie is inmiddels bijgelegd, onder meer doordat VNU haar tijdschriften heeft over gedaan aan uitgeverij Sanoma. In het voorjaar van 2003 gaat de NOLU zelfs met de uitgeverij en enkele tijdschriften campagne voeren voor de leesmap.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7