Regering in Israël staat op springen BUITENLAND Tsjetsjenen weten dat iedere Rus te koop is 'Testament' Bin Laden' in Arabisch tijdschrift Hl dl II Zoektocht Oleg Zjirov eindigt toch in drama Indonesië haalt moslimleider uit ziekenhuis Militair gifgas gaf gijzelaars een 'opdonder' Etna spuwt weer lava en as Lula da Silvade Lech Walesa van Brazilië 'Yl •li ii .per arrestatie in ik sluipschutter maandag 28 OKTOBER 2002 iington - In het onderzoek de sluipschutter die in de ERHI eving van de Amerikaanse 6 A dstad Washington tien sen doodschoot, is zater- in derde persoon aange- in. Hij geldt volgens de iet als verdachte, maar als igrijke getuige'. De 26-jari- I j an staat geregistreerd als 'e-eigenaar van de blauwe ilet Caprice. Deze wagen door de twee eerder aan- uden verdachten vermoe- k gebruikt bij de moorden. Wikaan in man vermoord 1 ;s ian - Een medewerker van merikaanse ambassade in anië is vandaag in de dstad Amman vermoord. ïeeft de Jordaanse minister r nformatie, Mohammad an, meegedeeld. Een onbe- le schoot op de man toen ijn huis in het westen van ian verliet om naar zijn te gaan. Hij was op slag 1. Foley werkte voor Usaid, merikaanse regeringsorga- ie voor ontwikkelingssa- A werking. Over de dader(s) n motief is nog niets be- iloos geweld in i irenigde Staten ihoma city - Een 18-jarige en heeft zaterdag in de rikaanse staat Oklahoma mensen doodgeschoten •ker zeven mensen zwaar rond, na door een buurman n aangesproken op zijn rij- tag. Na eerst de overburen zijn opa onder vuur te heb- genomen, schoot de jon- pijn buurman neer, plus nan en diens 2-jarige iter die net naar buiten nen. Vervolgens stapte hij n auto en nam hij in een al nabijgelegen plaatsen een aantal willekeurige onen onder vuur. De over- vrouw van zijn opa en een [w bij een autoshowroom len doodgeschoten. De en is aangehouden. Ofnse generaal jssu overleden is - Jacques Massu, een ge- sioneerde generaal die bij lag om Algiers in 1957 het il voerde over de Franse Ikrachten en later spijt be- le voor het folteren en ver- irden van tegenstanders in Igerijnse onafhankelijk- soorlog, is zaterdag in zijn ing in Conflans-sur-Loing ien. Hij was 94. In 2000 jde Massu in de krant Le spijt voor de folteringen titenrechtelijke executies j oorlog. President Chirac i een reactie op de dood lassu dat met de oud-ge- 'een zeer groot soldaat" engegaan.' in gestenigd fl aanrijding Innesburg - Woedende be- enisgangers hebben gister- (id in de Zuid-Afrikaanse Klipgat een automobilist Igestenigd. De man was tevoren met hoge snelheid lijn personenwagen op de stoet ingereden, waardoor Boden vielen. Daarna pro- de hij door te rijden. De veer vijfhonderd begrafe- sten waren zo razend op ekeloze rijder dat zij hem lijn auto sleurden en hem fle kant van de weg met en bekogelden tot hij dood Ook politiemannen wer- met stenen bekogeld. EC-landen en terrorisme abos - De 21 landen rond ille Oceaan die bij de orga- ie APEC zijn aangesloten, samen strijden tegen het risme. Dit liet de Mexi- ise president Vicente Fox, leer van de APEC-top in Dabos, gisteren weten bij :esentatie van de slotver- Ing. APEC wil de geldstro- terroristen afsnijden liet luchtverkeer veiliger ma- lüe jaarlijkse conferentie Be APEC (Asia Pacific Eco- lic Cooperation) eist verder IJoord-Korea zijn nucleaire «nprogramma stopt. pndale gepolst Vr vervanging ftui - De familie van de lieden Amerikaanse senator Wellstone heeft de voor- fee vice-president Walter idale gevraagd Wellstone te pngen bij de verkiezingen f> november. Volgens een lieme bron is het waar- jnlijk dat Mondale op het bek zal ingaan. De 58-jarige •tone kwam vrijdag met touw en dochter om het i bij een vliegtuigongeluk innesota. Veiwacht wordt e 74-jarige Mondale na de ifenis zal reageren op het lek van de familie Wellsto- Het einde van het Moskouse gijzelingsdrama in beeld. Op de foto links brengen Russische commando's na de actie bewusteloze gijzelaars naar buiten. In het theater blijven gijzelneemsters dood in de stoelen achter (tweede van links). Ter wijl de gijzelaars per bus naar ziekenhuizen in de hele stad worden gebracht (midden), blijkt dat vrijwel geen van de Tsjetsjenen de actie heeft overleefd (tweede van rechts). President Poetin slaat de handen voor de ogen en vraagt de wereld in een televisetoespraak vergiffenis voor de vele doden die onder de gij zelaars zijn gevallen (rechts). De Russische leider ligt zwaar onder vuur. Foto's: Reuters-AP-ltar Tass door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Even leek de spanning van drie verschrikkelijke dagen verdwenen bij de Russische Ne derlander Oleg Zjirov. De be storming van het Nord Ost-the- ater was achter de rug, en vol gens de Russische autoriteiten hadden alle buitenlandse gijze laars het drama overleefd. Toen Zjirov eerder op de och tend de eerste explosies had ge hoord, dacht hij nog: „Nu is al les voorbij." De uren daarna gingen tergend langzaam voor bij. Zijn vrouw Natalja had die nacht voor het eerst niet gebeld en dat stemde hem somber. Pas toen een Nederlandse diplo maat zei dat Natalja en zoon Di- mitri de gijzeling waarschijnlijk hadden overleefd, kon hij iets rustiger ademhalen. Maar het wantrouwen in de Russische autoriteiten bleef. „Ik heb nooit het gevoel gehad dat ze echt wilden onderhandelen. Maar de analyses komen later weL Eerst moet ik Dimitri en Natalja vinden." Dat de familie van de gijzelaars volkomen in het ongewisse werd gelaten, vond de in Bilthoven woonach tige Zjirov 'weer typisch Rus- solo-jakarta/anp-rtr-afp - De politie in de Javaanse stad Solo heeft de vermeende leider van de radicale moslimgroep Je- maah Islamiyah vandaag afge voerd voor verhoor. Abu Bakar Bashir, die in een ziekenhuis verbleef, is per vliegtuig naar Ja karta overgebracht. Bashir wordt verdacht van be trokkenheid bij onder meer bomaanslagen in 2000 en bij plannen om president Megawati te vermoorden. Honderden hui lende aanhangers van de mos limgeestelijke raakten voor het hospitaal slaags met veiligheids troepen. De politie wil Bashir al enige tijd verhoren, maar kort nadat dit voornemen bekend was gewor den, stortte hij in. In het zieken huis werd hij formeel onder ar rest geplaatst. Bashir ontkent iets van Jemaah Islamiyah te weten. De VS en Australië wezen de groep eerder aan als de mo gelijke dader van de recente aanslagen op Bali. Daarbij vie len bijna tweehonderd doden. Ook twee Indonesische gene raals, een van de strijdkrachten en een van de politie, hebben mogelijk een rol gespeeld bij de aanslagen op Bah. Dat meldt The Jakarta Post vandaag op ge zag van een anonieme bron bij de veiligheidsdiensten. Volgens de krant waren de twee op de dag van de aanslagen samen op Bah. Ze verheten het eiland een dag later. Kort na de aanslagen deden al geruchten de ronde dat elemen ten binnen de strijdkrachten mogelijk betrokken waren bij de aanslagen. Het leger is al eerder beschuldigd van hulp aan radi cale moslims. sisch'. „Ze hebben niet verteld dat er een bestorming kwam. Niemand wist iets." Zjirov vond Dimitri vrij snel in het nabij gelegen ziekenhuis nummer 84. Het gaat naar om standigheden goed met hem. Daarna begon de zoektocht naar zijn vrouw. De Russische autoriteiten bleven beweren dat alle buitenlanders het drama hadden overleefd, maar gister ochtend vond Zjirov Natalja in een Russisch mortuarium. Ze was vergiftigd door het onbe kende gas dat bij de bevrijding werd gebruikt. Een ander pijnlijk moment had vrijdagavond al plaatsgevonden. Zjirov had zijn familie niets ver teld over de nachtmerrie waarin hij en zijn gezin waren beland. Maar zijn ouders zagen vrijdag op de televisie dat schoondoch ter Natalja en kleinzoon Dimitri in het theater zaten. Zirovs leven zal nooit meer het zelfde zijn. Hij was betrokken bij de organisatie van het staatsbe zoek van president Poetin aan Nederland. Dat is inmiddels al lemaal onbelangrijk geworden. „Mijn agenda was vol tot 15 no vember, nu is leeg. Het is moei lijk om over de toekomst na te denken." door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - In jeeps vol explosieven, granaten en machinegeweren werden vijftig in camou flagepakken gestoken terroristen woensdag probleemloos voor een theater in hartje Mos kou afgezet. De autoriteiten in Rusland wacht nu de pijnlijke vraag: hoe was dat mogelijk? Tsjetsjeense rebellen weten het zeker: „Iedere Rus is te koop." De ministeries van defensie, binnenlandse zaken en de geheime dienst FSB - kortweg de 'ministeries van de macht' - waren volop gewaarschuwd. Tsjetsjeense rebellen dreig den al meer dan een jaar de oorlog naar Rusland te brengen. Toch was Rusland, één van de meest gemilitariseerde samenlevin gen ter wereld, niet in staat het drama te voorkomen. De alom bekende Tsjetsjeense rebel Movsar Barajev bereidde de actie twee maanden lang schijnbaar ongehinderd voor. „De aanval is in het buitenland georgani seerd", claimde president Poetin onmiddel lijk. Het staatshoofd legde verbanden met de bomexplosie in Bali en de aanslagen van 11 september. Het past allemaal in Poetins opvatting dat het Tsjetsjeense verzet onder deel is van het internationale terrorisme, maar daarmee is niet verklaard hoe Barajev aan een enorme hoeveelheid Russische wa pens en explosieven kwam. Bovendien kon den handlangers van Barajev zich vrij door Moskou bewegen. De terroristen bezochten zelfs meerdere malen het Nord Ost-theater in Moskou. „Ik ben er honderd procent van overtuigd dat Barajev handlangers binnen de Russische politie had", zei commandant buiten dienst Aleksandr Starikov van de anti-terroristische eenheid Alpha vrijdag. .Anders had dit nooit gekund." Een rebellenleider verzeker de me in Tsjetsjenië dat 30.000 dollar ge noeg is om naar Moskou te trekken. „Iedere Rus is te koop", aldus deze commandant. „We bewijzen dat al drie jaar. Iedere pa troon, ieder geweer dat wij gebruiken, ko pen we van de Russen." De rebellen kwamen waarschijnlijk één voor één naar de Russische hoofdstad. Valse pa pieren zijn voor geld eenvoudig te krijgen bij corrupte ambtenaren. Dat de veiligheids dienst FSB slecht op de hoogte was van Ba- rajevs bewegingen is niet verassend. De ge heime dienst, de voormalige werkgever van president Poetin, had de Tsjetsjeense terro rist enkele weken geleden nog dood ver klaard. De wapens en explosieven zijn niet per heli kopter of auto naar Moskou gebracht, maar gekocht in de hoofdstad, denkt politiek ana list Sergej Markov. „De wapens zijn mogelijk geleverd door criminele groeperingen in Moskou", aldus Markov. De politie was blijkbaar niet in staat een dergelijke transac tie te verhinderen. .Alleen om die reden hebben we onderzoek nodig naar het func tioneren van het politieapparaat", aldus Markov. De behoefte aan zelfonderzoek lijkt bij de Russische autoriteiten vooralsnog echter bijzonder klein. Vladimir Vasiljev, de Russi sche vice-minister van binnenlandse zaken, toonde zich na de 'succesvol' verlopen be storming van het theater zaterdag al weer zeer overmoedig. „We gaan niet alleen Mos kou zuiveren van de terroristen, maar heel Rusland." Lang niet iedereen is zo optimistisch. Ana list Pavel Felgenhauer verwoordt de angst van veel Russen. „Misschien was dit geen geïsoleerd geval. Misschien was dit wel het begin van een terroristische campagne." De corruptie maakt het land in dat geval zeer kwetsbaar. En de Tsjetsjenen weten dat. De beruchte gijzeling van een ziekenhuis in de Zuid-Russische stad Boedjonovsk in 1995 was daarvan een pijnlijk voorbeeld. Rebellenleider Sjamil Basajev was destijds met zijn 150 als politieagenten vermomde rebellen langs Russische wegafzettingen en blockposten getrokken. Smeergeld opende alle deuren. „We wilden naar Moskou", zei Basajev destijds tegen journalisten. Uitein delijk bleef de groep in Boedjonnovsk ste ken 'omdat de verdomde politie zo hebberig werd', aldus Basajev. „Ons geld raakte ge woon op." Dit keer bereikten de rebellen Moskou wel. Op de achtergrond speelden de ervaringen van Basajev een rol. Een in het theater gegij zelde journaliste van het persbureau Inter fax verklaarde dat de terroristen telefonisch contact onderhielden met Basajev. „De Russische veiligheidsdienst is slecht op geleid, slecht uitgerust en intens corrupt", meent analist Felgenhauer. Het recente gij- zeldrama in Moskou is volgens de analist eens te meer een teken 'hoe zeer corruptie de Russische staat heeft ondermijnd'. „Het Kremlin ligt misschien veilig achter middel eeuwse muren, maar andere instituten zijn bijna onbeschermd tegen aanvallen." groningen/gpd - De 117 gijze laars die zijn omgekomen bij de bevrijdingsactie in Moskou, zijn vermoedelijk bezweken aan een hartstilstand. Dat denkt profes sor Donald Uges, klinisch toxi coloog aan de Rijksuniversiteit Groningen. „Een woordvoerder van de Russische veiligheids dienst sprak van V-gas. Dat is een militair gifgas dat de hart slag vertraagt" Volgens Uges is het onmogelijk om het gas goed te doseren in zo'n grote ruimte met daarin veel mensen. „De een zit vlakbij de bron, de ander zit er ver van daan. Sommige mensen doen een doek voor de mond, ande ren niet. Bovendien is de ene mens sterker dan de ander." Uges vermoedt dat het gas is uitgetest in het leger, op een groep gezonde jonge mannen. „Hier ging het om uitgeputte, bange mensen. Angst en stress hebben grote invloed op de hartfunctie." De overlevende gijzelaars moe ten volgens Uges herstellen van de 'flinke opdonder' die hun hart heeft gehad. „De gevolgen zijn vergelijkbaar met die van een hartaanval. De een herstelt goed, de ander niet." Catania - De Etna op Sicilië, de grootste en actiefste vulkaan van Euro pa, is gisteren opnieuw tot leven gekomen. Uit de krater van de vul kaan kwam een stroom lava en een groot aantal lichte aardschokken bracht schade toe aan gebouwen op de hellingen. Een asregen daalde neer op de havenstad Catania, die op de foto te zien hoge Etna vertoont elke paar maanden tekenen van was er ook een flinke eruptie. De laatste echte grote plaats in 1992. Foto: AP/Fabrizio Villa is. De 3.310 meter leven. In 2001 uitbarsting vond door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische Arbei derspartij wil deze week tegen de nieuwe begroting stemmen als premier Sharon niet tegemoet komt aan een aantal eisen op economisch gebied. Dat kan het einde van de coalitie betekenen. De partij wil met name dat de overheid een dreigende aantas ting van de pensioenen en de sociale uitkeringen tegengaat. Het daarvoor benodigde geld zou moeten komen uit een drastische bezuiniging op de fondsen die zijn bestemd voor Israëlische nederzettingen in bezet gebied. Dat laatste is onbespreekbaar voor Sharons Likud en andere rechtse partijen in de coalitie. Als de Arbeiderspartij voet bij stuk houdt, kan het kabinet bin nen een week vallen. Sharon zal dan moeten kiezen tussen het uitschrijven van nieuwe verkie zingen, of doorregeren met een kleine meerderheid van rechtse en extreemrechts. De begroting wordt woensdag in de Knesset in stemming ge bracht. Sharon heeft gewaar schuwd dat hij geen wat hij noemde 'politieke trucs' zal to lereren. „Iedereen moet een stem uitbrengen. Wie niet vóór de begroting stemt, kan niet in de regering blijven. Eenheid is essentieelzei hij gisteren. Een tegenstem van de Arbei derspartij lijkt onvermijdelijk ge worden, nu het centrale comité gisteravond unaniem heeft be sloten de fractie opdracht te ge ven vast te houden aan de be zuiniging op de nederzettingen. De partij wil zo 150 miljoen euro overhevelen naar uitkeringsge rechtigden, die er door de eco nomische crisis steeds meer in inkomen op achteruit gaan. Vertegenwoordigers van Likud zeggen dat de Arbeiderspartij zich op deze manier alleen maar een alibi wil verschaffen om de regering te verlaten, een jaar voor de geplande algemene ver kiezingen. De ministers van de partij ontkennen dat. Zij zeggen dat ze vooral oog hebben voor de zwakken in de maatschappij. Door politiek geweld op de Westoever en in de Gazastrook zijn afgelopen weekeinde zeker negen mensen omgekomen. Een zelfmoordaanslag bij een tankstation in de joodse neder zetting Ariel kostte drie Israëli sche militairen en de dader het leven. Het Israëlische leger doodde bij diverse incidenten zes Palestijnen. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Voor Luiz Inacio 'Lula' da Silva is het sinds gisteren vier maal scheepsrecht. Drie voorafgaande ke ren faalde hij, maar met zijn glansrijke overwinning eis te de voormalig vakbondsleider gisteren in tweede ron de het presidentschap van Brazilië voor zich op. Daarmee braken de Brazilianen met de traditie dat hun staatshoofd voortkomt uit de militaire, intellectuele of economische elite. „Dit is het begin van historische ver anderingen in ons land", verklaarde de verheugde win naar, nadat bekend werd dat de het presidentschap hem niet meer kon ontgaan. Oud metaalarbeider Lula (56), wiens levensloop sterke overeenkomsten vertoont met de legendarische Poolse oud-vakbondsleider en oud-president Lech Walesa, stond tussen 1978 en 1981 in de industriële voorsteden van Sao Paulo aan het hoofd van de gedurfde stakingen tegen het toenmalige rechtse generaalsbewind. Daar mee ontpopte hij zich als het boegbeeld van het natio nale verzet tegen de militairen. Lula staat nu voor de enorme klus om de wankele Brazi liaanse economie op de rails te houden, en tegelijkertijd het hemelsbrede verschil tussen rijk en arm - waarin Brazilië wereldrecordhouder is - zonder al te veel pijn weg te masseren. Als president heeft hij zijn kaarten gezet op een sociaal pact tussen arbeiders, werkgevers, intellectuelen, de middenklasse in de steden, de verpauperde plattelands bevolking en de strijdkrachten. Zijn strategie en die van zijn Arbeiders Partij (PT) is het vormen van een alliantie met centrum-rechts. Ook lonkt hij naar de sociaal-democratische PSDB van de gisteren verslagen presidentskandidaat José Serra. De socialist Lula - die zich in 1998 na zijn derde gooi naar het presi dentschap in 1998 definitief heeft ontdaan van zijn laat ste scherpe linkse kantjes - biedt de Brazilianen een al ternatief voor acht jaar neoliberaal beleid. Dat is in toe nemende mate haarscheuren gaan vertonen. De kracht van Lula schuilt in zijn onuitputtelijke vermo gen om zich politiek te vernieuwen. Dat heeft hem nu het presidentschap opgeleverd. Lula staat te boek als een onvermoeibaar onderhandelaar, met een aangebo ren instinct voor consensus. Zijn zwakte - en daar spelen zijn opponenten dankbaar op in - is zijn gebrek aan bestuurlijke ervaring en oplei ding. Hij kwam niet verder dan de vijfde klas van de la gere school. Lula heeft een natuurlijke weerzin tegen boeken. Een aanbod in 1999 voor een 'bijscholingscursus' aan de universiteit van het Engelse Oxford wees hij af. Ook spreekt hij geen enkele buitenlandse taal en zelfs zijn Portugees is niet helemaal perfect. Veel valt terug te voeren op de plek waar zijn wieg stond. Hij werd gebo ren in een straatarm gezin in het gortdroge en door chronische honger geteisterde noordoosten van Brazi lië. Zijn vader leerde hij pas op zijn vijfde kennen. Daartoe ondernam hij met zijn moeder en negen familieleden een 3.500 km lange reis in de laadbak van een vrachtwa gen naar het zuidelijke Santos, waar zijn pa als havenar beider was gaan werken.Met ambulante verkoop onder steunde hij in zijn jonge jaren het gezinsinkomen totdat hij op 15-jarige leeftijd aan de slag kon in een schroe- venfabriek. Op 22-jarige leeftijd trad Lula toe tot de militante vakbe weging. Hij maakte daar snel carrière. Van een onver valste revolutionair die een gewapende strijd tegen het grootkapitaal niet schuwde, heeft hij zich gaandeweg 'omgeschoold' tot een milde, sociaal voelende politicus. Toen hem onlangs provocerend werd gewaagd of hij als president Coca Cola en McDonalds zal nationaliseren, antwoordde hij: „Nee, dat zouden mijn kleinkinderen me niet in dank afnemen." Cairo - Het in Londen gevestig de Arabische tijdschrift al-Maja- la heeft gisteren naar eigen zeg gen het geschreven testament van Osama bin Laden afgedrukt. Volgens het tijdschrift werd het testament getekend op 14 de cember 2001 door Bin Laden, de leider van al-Qaeda en vermoe delijk het brein achter de aan slagen van 11 september in de Verenigde Staten. Hoe het in het bezit kwam van het testament, legde het magazi ne niet uit. Het testament telt vier bladzijden en de authentici teit kon niet meteen worden ge verifieerd. Toch suggereert de toon volgens het magazine dat het testament werd geschreven door iemand die in de proble men zit. In het document verwijt Bin La den de Arabische wereld het ter roristische netwerk al-Qaeda onvoldoende!* steunen in zijn strijd tegen dWngelovigen. „Ze waren bang te sterven voor Al lah", luidde het. De vermeende wilsbeschikking is evenmin mals voor de Tali ban, de vroegere heersers in Af ghanistan. „De meeste van hen gaven zich over en vluchtten voor ze zelfs in contact kwamen met de vijand." Het testament bevat ook boodschappen voor de islamjeugd, religieuze leiders, de echtgenotes van de auteur en de mudjaheddin-strijders. In de toon van het document schemert ook door dat al-Qaeda door zijn eigen leden werd ver raden. De auteur raadt zijn 'zo nen' aan zich te distantiëren van de organisatie. Die moet volgens het schrijven eerst worden 'ge zuiverd'.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5