kind heeft recht op les' Voor jezelf beginnen? BINNENLAND Oproep tot vertrek laat D66-fractie onberoerd 'Terrorist Bush' de gebeten hond bij Irakprotesten 5Qok Leefbaar Nederland vecht tegen LPF-achtig gedoe Bonden tegen meldplicht Premier ontkent aantijging Bomhoff over topambtenaar Ouders hoofdverdachte: Onze zoon is wel schuldig Ondanks stille tocht Venlo gewelddadig weekeinde Preek van Freek naakt L HlV-vrij L - Het Academisch fentrum in Amster- Id dit jaar beginnen fcsen van sperma. De Tg is bedoeld om je met het aidsvirus I, in staat te stellen 1 verwekken. Het h na de 'wasbeurt' bij de vrouw wor- fccht. Het AMC is het Knhuis dat de tech- ■erland toepast. Het Lel in Italië en Duits- ■dwijd zijn inmiddels Ritduizend behan- ■egepast. Bij het ■veertig tot vijftig pa- Irachtlijst. Le Kerk blijft leers trekken Lieuwe Kerk in Delft ■elopen week dui- loekers getrokken, aat in de belangstel- Ie bijzetting van kop 15 oktober. Vori- iterdag ging de kerk 1 Volgens een woord- In de Nieuwe Kerk Weekeinde wel min- Toor de VW-wande- I weekeinde hadden Een tien belangstel- meld. doden ingeval f- Bij een verkeerson- tdagavond aan de Hilversum zijn twee a7 en 19 jaar) uit Bus- Et leven gekomen. De I inzittenden van de luto raakten gewond, rder, een 36-jarige jlversum, verloor mo- jacht over het stuur, ptste frontaal tegen Van de zes gewon- ten er drie in kritieke ïldus de politie gis- I enUnie wil liddelkoop - Het voormalige fan Middelkoop is bij lan van de Christen- voriete kandidaat jsttrekkerschap. Dat en enquête, uitge- pdracht van het Ne- hgblad. Het onder daan onder een repre- afcpiegeling van de van de Christenunie, dervraagden noemt nt Van Middelkoop die lijsttrekker moet p de vraag of het be- heeft gehandeld g niet weer te benoe- roordt 46 procent van raagden instem- orld bezocht IHet aantal kinderen |r naar het kinderfes - |orld is gekomen, is |llen. Volgens een trder van het evene pen er van donderdag j zondag 11.800 kin- 13 tot 12 jaar oud de Jle Jaarbeurs in Bvonden. Vorig jaar |e teller nog 32.000. Ijaren daarvoor waren 125.000 tot 30.000 (Volgens de woord- ebben de tegenvallen- feijfers te maken met presterende zender i een van de organisa- ssie over umstraf' w - Minister Remkes alandse zaken staat een discussie over itraffen voor ge- ijven. Dat zei hij gis- )et televisieprogram- nhof Het invoeren van istraffen is een voor- Ie LPF. Deze diende g een wetsvoorstel in idoen voor ernstige èlicten als moord, !en zware mishande- ikes ziet wel een groot want invoeren van istraffen betekent dat [den afgeweken van in op maat waar het ds rechtssysteem op is door partij M - Een 46-jarige Rot- br is zaterdagavond i aan verwondingen lens een vechtpartij lopen. De ihan had in n zijn woonplaats ru- en met een 40-jarige oot. De politie pro- ssenbeide te komen i-jarige man op straat leslagen en geschopt ïrdere personen hin- b politie daarbij. De man is aangehouden I de politie belemmer- Drdt verantwoordelijk i voor de dood van de maandag 28 oktober 2002 amsterdam/gpd-ap - Enkele duizenden mensen hebben zaterdag in Amsterdam en Rotterdam gedemonstreerd tegen het voornemen om een oorlog te beginnen tegen Irak. In Amsterdam trotseerden zo'n vijfduizend mensen het slechte weer; in Rotterdam waren het er onge veer achthonderd. De tochten verliepen zonder incidenten en werden aangevoerd door politici als Paul Rosenmöller (Groenlinks) en Jan Marijnissen (SP). In petities roepen de demonstranten de Nederlandse regering op zich in het openbaar uit te spreken te gen een voorgenomen Amerikaanse aan val op Irak. Ook vinden zij, dat Neder land binnen internationale organisaties als de NAVO, de Europese Unie en de VN moet ijveren tegen de oorlog en voor het opheffen van de sancties tegen Irak. De Amerikaanse president George Bush is de gebeten hond. Die wil, zo luidt de stelling van menige demonstrant, een mogelijke strijd tegen Saddam Hoessein aangrijpen om zijn greep op het Midden- Oosten en de rest van de wereld te ver stevigen. Het gaat niet om een strijd te gen het terrorisme, het gaat om het veilig stellen van energiebronnen, menen ze. De demonstranten pleiten voor het recht op zelfbeschikking van de Irakezen. „Alle volkeren zijn tot nu toe zélf in staat ge bleken zich van hun onderdrukkers te bevrijden." Terrorist Bush', schreeuwen enkele mannen onder een rood spandoek in de Rotterdamse binnenstad. Theo (60): „Ook Nederland loopt veel te gemakke lijk achter Amerika aan", is zijn visie. Het nut van zijn aanwezigheid? „Over het al gemeen wordt er toch niet geluisterd naar het volk. Maar betekent dat dan dat je maar thuis moet blijven zitten? Je móet toch reageren!" Ook in de rest van de wereld werd gede monstreerd tegen een mogelijke oorlog in Irak. In de VS gingen duizenden Ame rikanen de straat op in onder meer Was hington, San Francisco, Denver en Au gusta (Maine). Verder waren er demon straties in Rome, Berlijn, Kopenhagen en Tokyo. Een man te midden van protestborden tijdens de betoging in Amsterdam. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - „Een school is geen vreemdelingendienst. Wij piekeren er niet over om leraren aan te sporen illegale leerlingen aan te geven bij de politie. Ook il legale kinderen hebben recht op onderwijs." Kees van Kortenhof van de CNV Onderwijsbond wijst het het idee van twee Kamerle den om een meldplicht van ille gale leerlingen door de schoollei dingen radicaal van de hand. De bond is fel tegen het plan van CDA en WD die willen dat scholen kinderen zonder ver blijfsvergunning aangeven bij de politie. Uit het rapport Tussen recht en realiteit' van de organi satie Defence for Children blijkt dat er in Nederland naar schat ting tien- tot twintigduizend ille gale leerlingen op school zitten. Volgens de leerplichtwet heb ben zij recht op onderwijs. CDA-Kamerlid Van Vroonho ven, woordvoerder vreemdelin genbeleid: „Het gaat hier om kinderen van uitgeprocedeerde asielzoekers die hier geen toe komst hebben. Wij vinden dat scholen een meldingsplicht hebben als er in de klas illegale leerlingen zitten. Deze kinderen moeten naar school in het land van herkomst", aldus Van Vroonhoven. Ook de WD wil dat scholen illegale leerlingen aangeven. Evenals de CNV Onderwijsbond spreekt ook de Algemene On derwijsbond (AOb) van een 'ver werpelijk plan'. AOb-voorzitter Walter Dresscher „Het is de taak van een school om onder wijs te geven. De opsporing van illegalen is voorbehouden aan de politie." Uit het rapport blijkt dat scho len die lesgeven aan illegale kin deren, vaak financiële proble men hebben. Hun ouders heb ben geen geld om de ouderbij drage, overblijfkosten en schoolreisjes te betalen. Vooral in het voortgezet- en middel baar beroepsonderwijs zijn de kosten hoog: het lesgeld voor kinderen van zestien jaar en ou der is ruim 850 euro. Sommige middelbare scholen weigeren illegale leerlingen aan te nemen, omdat het te duur wordt. AOb-voorzitter Dresscher „Als politici dan ook nog eens gaan roepen dat je illegale leerlingen naar het politiebureau moet stu ren, raken scholen nog minder gemotiveerd. Dat is onrecht vaardig. Ook deze kinderen heb ben recht op onderwijs." door Erwin Tuil den haag - De Tweede Kamer fractie van D66 trekt zich voor lopig weinig aan van een oproep om op te stappen in verband met de tegenvallende resultaten. „We zijn radicaal democra tisch", zegt Kamerlid Ursie Lambrechts. „Ieder lid kan zich kandideren en op het partijcon gres op 16 november kunnen de leden zelf bepalen wie lijsttrek ker wordt. Er komt deze keer zelfs geen stemadviescommissie aan te pas." De oproep aan de fractie kwam van voormalig kandidaat voor het Europees Parlement, Floor Kist. Hij vindt dat de partij moet vernieuwen. D66 werd bij de Kamerverkiezingen op 15 mei gehalveerd en bij de gemeente raadsverkiezingen leed de partij ook al een zware nederlaag. „Hoezo vernieuwen", vraagt Lambrechts zich hardop af. „Twee van de zeven Kamerle den zijn nieuw Dat is relatief meer dan bij andere partijen." Een van de mogelijke opvolgers voor Thom de Graaf als lijsttrek ker is het Europarlementslid Lousewies van der Laan. Even als Kist maakte zij deel uit van 'De Opschudding', een vernieu wingsstroming bij D66. Partij voorzitter Gerard Schouw heeft haar gevraagd zich beschikbaar te stellen voor de Tweede Ka- merlijst Van der Laan denkt daar over na. Onduidelijk is nog of Kist zich zal kandideren. Verder is wel ze ker dat Hein van Meeteren, die dit voorjaar ook al een poging deed om lijsttrekker te worden, weer naar de gunst van de par tijleden zal dingen. Volgens Lambrechts maakt de fractie zich geen zorgen. Wel zit ten de recente opiniepeilingen haar niet lekker. Volgens die peilingen zou D66 verder terug vallen naar zes zetels. „Na lang wikken en wegen heb ik beslo ten om me opnieuw kandidaat te stellen. Ik merk wel wat de le den daarvan vinden. Maar niets is vanzelfsprekend." Ze vindt, en volgens haar de he le fractie, dat Thom de Graaf uitstekend werk heeft gedaan. Onomstreden is hij echter niet. Al op de verkiezingsavond was er verbazing over het feit dat De Graaf ondanks de zware neder laag mocht aanblijven. Er klonk toen ook wat gemor. Maar de deelname van de LPF gaf een vertekend beeld, vonden leden, en De Graaf mocht blijven. Sindsdien is het niet beter ge gaan. Het volgens velen aan- sprekender boegbeeld Roger van Boxtel bedankte na de ver kiezingen voor het Kamerlid maatschap en nadien heeft de fractie zich onvoldoende kun nen profileren. „Hij is een aardi ge man, bijzonder slim en zeer correct", zegt oud-gemeente- raadslid voor D66 Theo Veltman over De Graaf. „Hij is ook ge woon saai en grijs en komt niet over via de media. Hoe is het mogelijk dat iedereen aan zetels wint in de polls behalve wij?" Lambrechts ziet wel wat er op het partijcongres volgende maand gebeurt. „De hardste kri tiek komt altijd uit de eigen ge lederen. Maar de toonzetting van Kist beviel me niet. We heb ben nog drie maanden tot de verkiezingen. Er kan nog van al les gebeuren." Op 16 november houdt de partij congres in Zwolle. Daar zal dan ook het verkiezingsprogramma worden vastgesteld. Tot 4 december kunnen de le den dan schriftelijk hun stem uitbrengen voor de kandidaten lijst. den haag/anp - Premier Balke nende ontkent de aantijgingen van oud-minister Bomhoff (volksgezondheid) over diens voormalig topambtenaar Van Lieshout. Volgens Bomhoff noemde Balkenende de direc teur-generaal zorg al 'een pro bleem' voor de beëdiging van het kabinet Balkenende laat za terdag weten dat hij Bomhoff juist had ontraden Van Lieshout van rijn functie te halen. Bomhoff stelt in een interview met NRCJHandelsblad dat Bal kenende hem al in juli voorhield dat de directeur-generaal het strategisch akkoord slecht voor de volksgezondheid vond. „Jan Peter vond dat vervelend. Ik heb geantwoord dat ik ertoe neigde deze man over te plaatsen", zegt Bomhoff in het interview. Balke nende kwam twee keer op de kwestie terug, stelt de oud-mi nister. Toen Bomhoff weer over plaatsing opperde, zei Balke nende: „Laat mij er verder bui ten." Maar demissionair premier Bal kenende laat via rijn woord voerder weten dat hij Bomhoff tijdens de formatie juist heeft ontraden de topambtenaar uit rijn functie te hzden. Van Lieshout werd uiteindelijk overgeplaatst naar het ministe rie van sociale zaken. venlo/gpd - De ouders van de Marokkaanse verdachte van de moord op de 22-jarige René Steegmans, hebben dit weekein de gezegd dat hun zoon wel schiffdig is aan de dodelijke mishandeling. Ze hebben hun omstreden uitspraken in het programma Netwerk ingetrok ken en zeggen dat ze zich door de journalist in kwestie mis bruikt voelen. De ouders van de jongen trok ken hun uitspraken in, nadat vooraanstaande leden van de Marokkaanse gemeenschap in Venlo daartoe hadden opgeroe pen. In de Netwerk-uitzending zeiden de ouders onder meer dat het 'onmogelijk was dat hij zoiets doet', maar dat de 18-jari- ge 'groot en sterk is en in staat iemand te vermoorden die aan hem komt', en dat het 'Gods wil was dat die jongen zou sterven'. Al tijdens de aftiteling van Net werk belden leden van het Ma rokkaans activiteitencentrum en de moskee de ouders om ophel dering. „Ik ben onmiddellijk naar hen toe gegaan", zegt woordvoerder Loutfi van de Ma rokkaanse gemeenschap. „Ze waren zelf ook geschrokken. Ze wisten niet meer wat ze gezegd hadden voor de camera, zeiden ze. Ze rijn moe en hebben sla peloze nachten gehad." Inmiddels geven de ouders toe dat hun zoon wel schuldig is aan de zware mishandeling. In een vertaalde brief schrijven ze dat de uitspraken in niemands belang waren. „Het is misschien vreemd, maar wij voelen ons door de journalist in kwestie misbruikt. Daarom verklaren we in geestelijk en fysiek gezonde toestand dat we afstand van alle eerdere verklaringen nemen en dat we onze spijt willen betui gen. We delen de pijn van de fa milie van het slachtoffer en we wensen hen veel sterkte, evenals alle inwoners van Venlo en de Nederlandse bevolking." (advertentie) Kom naar de Landelijke Startersdag van de Kamers van Koophandel. U kunt er als startende ondernemer in één keer alle informatie krijgen die u nodig hebt. Onder meer van ABN AMRO. Omdat wij startende ondernemers stimuleren en adviseren zijn wij tijdens de Landelijke Startersdag op 2 november a.s. aanwezig in 20 Kamers van Koophandel. Kijk voor meer informatie op www.abnamro.nl/starters ■I ABN AMRO venlo/gpd - Daags na de stille tocht voor de door zinloos ge weld omgekomen René Steeg mans in Venlo, rijn in Limburg opnieuw slachtoffers gevallen van geweld op straat. In Venlo werd een agent bewusteloos ge slagen, in Kerkrade en Geleen werden jongeren mishandeld en in het Noord-Limburgse Heijen werd een 54-jarige man zwaar toegetakeld. In Venlo werden zaterdagnacht een man en een vrouw aange houden, nadat de man een poli tieagent buiten westen had ge slagen. De agent moest in het ziekenhuis worden behandeld voor kneuzingen en een zware bloeduitstorting aan rijn oor, maar kon later naar huis. Het incident vond plaats toen twee agenten een snorfiets aan hielden met drie personen erop. De 19-jarige bestuurster verzette zich hevig en haar vriend sloeg een van de agenten van achter tegen het hoofd. De agent raakte bewusteloos. De vriend wilde ook de andere agent te lijf gaan, maar die verdedigde zich met pepperspray. In Kerkrade werden zaterdag ochtend twee tieners zonder aanleiding mishandeld door een groep van zes jongeren. Het duo was op weg naar huis, toen de groep hen de doorgang versper de. In het voorbijgaan kregen ze klappen en werden ze getrapt en geslagen. De politie is op zoek naar getuigen van de mis handeling. Zes of zeven mannen hebben zaterdagnacht op de Markt in Geleen een 36-jarige man mis handeld. Hij moest zich met hoofdletsel onder doktersbe handeling laten stellen. De ruzie bleek om onduidelijke redenen eerder in een eetgelegenheid te rijn ontstaan. De politie stelt een onderzoek in naar de iden titeit van de daders. Op een camping in het Noord- Limburgse Heijen werd een 54- jarige man uit Dodewaard zwaar mishandeld door vier mannen. Ze zochten de man op in rijn caravan en sloegen hem in el kaar. De politie heeft één van de ver dachten aangehouden, een 45- jarige man uit Heijen. De ach tergronden van de mishande ling rijn nog niet duidelijk. Amsterdam - Meer dan tweeduizend domineeszonen en -dochters kwamen zaterdag in de Nieuwe Kerk in Amsterdam bijeen om te praten over een 'cultuur die langzaam uitsterft'. Ze deelden er ervaringen en haalden herinneringen op. En dat allemaal op initiatief van cabaretier en domineeszoon Freek de Jongen, die de zaal toesprak met zijn Preek van Freek. Foto: ANP/Robin Utrecht door Erwin Tuil utrecht - „Op naar de nul zetels", klinkt het smalend uit de hoek waar Jan Nagel rit, als Fred Teeven met driekwart van de stemmen is gekozen tot lijsttrekker. Na gel, een van de oprichters van Leefbaar Nederland, is eerder die dag naar het le dencongres van de partij geroepen. Zijn initiatief vorige week om een nieuwe par tij Nieuw Nederland te registreren heeft veel kwaad bloed gezet. „Laat die Nagel maar eens zien dat-ie ballen heeft" zegt een verontwaardigd lid. Nagel geeft slechts een nietszeggende, wollige verklaring en loopt weer weg. „Zo'n toneeltalent als Nagel heb ik nog nooit meegemaakt", zegt vervolgens een furieuze Ton Abbing uit Enschede. ,,U bent besmet, u bent al verrot. U hebt het nest al bevuild", roept Abbing hem na. Of Nagel rijn biezen dus maar wil pak ken. Maar Nagel rit ver achter in het zaal tje waar de leden vergaderen en verblikt of verbloosd niet. Ook niet als hij door voormalig kandidaat-lijsttrekker George de Haan een 'politieke pyromaan' wordt genoemd. Kinnesinne van een onruststo ker, meent Nagel. Het was Leefbaar Nederland een lief ding geweest als ze de LPF-achtige taferelen hadden kunnen vermijden, 's Morgens had een mannelijke congresganger nog gemoedelijk rijn schoenen uitgetrokken terwijl hij rittend aan een rietje lurkte. De discussies kabbelen zoetjes voort. Een uur later heeft de actie van Nagel als een rode lap op een stier gewerkt op de ruim honderd aanwezigen. Voorzitter Jan Jetten had het 's morgens nog gezegd: „Het klimaat van de politie ke vernieuwing is verziekt door de Tedjes van Es van de LPF." Dat mocht met LN niet gebeuren, maar de actie van Nagel en medestanders Broos Schnetz en Ton Luijting haalt die hoop voor vandaag even onderuit. Desondanks weet Jetten de zaak behoor lijk in de hand te houden. De discussie en het grote ongenoegen verhitten de ge moederen behoorlijk en als twee leden ter plaatse hun lidmaatschap opzeggen en de zaal verlaten, schorst hij de verga dering voor vijf minuten. In de garderobe wordt op een van hen fors ingepraat. Niet weglopen. Ga terug naar binnen, maak je punt, wind je op maar loop niet weg. De twee luisteren voor het moment. Uiteindelijk baat het niet, maar de druk is dan al van de ketel en Jetten krijgt de ze gen van de vergadering om samen met Teeven morgen verder te praten met Na gel en Schnetz. De vergadering raakt weer innormale doen. In hoog tempo worden de agenda punten er door heen gejast en de verga dertijgers van LN komen voldoende maar niet overdreven veel aan het woord. De verkiezing van Teeven tot lijsttrekker sust de zaak voor vandaag. Veiligheid, leef baarheid, normen en waarden, een oor vijg voor de politici die tijdens de uit vaartdienst voor prins Claus in de kerk de val van de regering bespraken en natuur lijk Venlo en het zinloze geweld. Eenheid, eenheid, eenheid en niet volgens de LPF- normen. Maar vlak voordat Nagel het pand verlaat legt hij alweer een bommetje neer. Nieuw Nederland is slechts een naam die is geregistreerd. Voor het geval dat LN niet in staat lijkt om zetels te halen. Het partijcongres van 17 november kan wel eens spannender worden dan LN lief is. tERROWSM*

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3