SPORT Schermen:Welzijngenot en een verruimde horst Monaco SPORT IN BEELD LINKS BUITEN maandag 28 OKTOBER i Boris Becker loog in het begin van de jaren '90 tegen de Duitse fiscus dat hij in Monaco woonde en dus niet belastingplichtig was in zijn vaderland. Monaco? Ja. Nee. Móóónaaacooo. Dat klinkt al beter. Monaco spreek je niet even snel uit. Daar doe je liefst een seconde of tien over, een halve minuut mag ook. (Je stelt je Becker voor in het begin van de jaren '90. Dat grote rode bezwete hoofd van hem in zijn door het tennissen verworven miljoenenpent- house in München gebogen over een formulier van 'die Deutsche Steuerdienst'. De eerste vraag die Boris naar waarheid moet beantwoorden is zijn naam. Hij besluit er niet omheen te draaien en vult in Boris Becker. Met duidelijke blokletters. Op de belastingaangifte van Hen B. Becker valt tot dusverre niets aan te merken. Door naar vraag twee. Adres en woonplaats?) Wat we Becker moeten nageven is dit: Als je dan tóch de belastingdienst voorliegt, lieg dan ook groots en mee slepend, zoals het leven in Monaco zelf. Wees eerlijk. We hebben het hier niet over Texel. Wat mij altijd opvalt aan vrienden en kennissen die eens een weekeindje in weer en wind op het Noordzeepa- radijs Texel hebben gebivakkeerd is de grote haast waarmee dit woord al leen al uitgesproken wordt. TesL Geen wonder dat Becker hiervan afzag. Geen be lastingdienst die zich een Waddenatol op de mouw laat spelden. Als je liegt, lieg aannemelijk. Zodat de Steuerfahndung (Duitse FIOD) er een paar jaar zoet mee is. Monaco is bovendien maar een halve leugen. (Het Italiaanse woord voor München is immers Monaco.) Het verdient voorkeur vooral de eerste o van Mo naco zo lang mogelijk op te rekken, zodat er een wellustig oooohhhü! ontstaat dat de toehoorder gelegenheid biedt zich op zijn gemak in zijn ge dachten naar Monaco te verplaatsen. Je sluit je ogen en je ziet jezelf al lopen in de zon, in een schitterend kostuum, met aan elke arm een schit terende prinses, te voet op weg van je net gepar- Jordan klaagt ex-vriendin aan los angeles - Basketbalvedette Michael Jordan heeft tegen een voormalige vriendin een rechts zaak aangespannen wegens een poging tot afpersing. Volgens de 39-jarige Amerikaan heeft een vrouw, met wie hij tien jaar ge leden een buitenechtelijke rela tie onderhield, een bedrag van 5 miljoen euro van hem geëist. In ruil voor dat geld zou zijn voor malige minnares haar mond houden over haar affaire met Jordan. „Het is een privé-zaak", zei de speler van Washington Wizards kortaf na een oefen wedstrijd tegen Detroit Pistons. Jordan gaf eerder al toe dat hij de vrouw een bedrag van 250.000 euro had betaald nadat zij had gedreigd de relatie met de sportheld in de openbaar heid te brengen. Daarbij zou hij duidelijk hebben aangegeven dat zijn ex-vriendin niet op nog meer geld hoefde te rekenen. Jordan is ruim twaalf jaar ge trouwd met zijn vrouw Juanita. Zijn echtgenote leverde vorig jaar bij haar advocaat echtschei dingspapieren in, maar stemde later in met een poging om de liefdesbreuk te lijmen. Braziliaanse agent slaat speler neer rio de Janeiro - Een agent van de Braziliaanse politie heeft woensdagavond in Belem een profvoetballer op het veld neer geslagen met zijn wapenstok. Dat gebeurde tijdens een vecht partij in het duel tussen Paysan- du en Santos (2-1) in de hoogste afdeling van het Braziliaanse voetbal. Verdediger Preto raakte na de harde klap bewusteloos en moest met een diepe wond aan de zijkant van zijn oor wor den afgevoerd. Na de aanslag van de politieagent op Preto keerden woedende spelers en trainers van Santos zich tegen de Braziliaanse oproerpolitie. Hoofdcoach Emerson Leao, voormalig bondscoach van het nationale team (2000-2001), kreeg daarbij een soort traangas in zijn gezicht gespoten. „Dit is geen sport meer, dit is oorlog", sprak de zwaar aangeslagen Leao nadien met rode ogen. „Vind je het gek dat niemand in Brazilië de politie nog ver trouwt? Die agenten zijn vol strekt onbekwaam." IJshockey doelman op naar de duizend denver - Patrick Roy heeft het recordaantal wedstrijden als doelman in Amerikaanse ijshoc- keyleague NHL geëvenaard. In het duel van zijn club Colorado Avalanche met de Edmonton Oilers maakte hij voor de 971ste keer zijn opwachting in het doel. Het record stond alleen op naam van Terry Sawchuk. Roy verbeterde in oktober 2000 met 447 al het record aantal over winningen van Sawchuk. Roy is bezig aan zijn achttiende sei zoen in de NHL Naast Avalan che speelde hij voor de Mon treal Canadiens. Hij won vier keer de Stanley Cup. keerde in de zon blinkende Bentley naar het casi no, waar je er, om in de goede stemming voor die schitterende avond te geraken, even een duizend je of wat doorheen gaat jagen, want waaraan moet je anders je geld opmaken in Monte Carlo? Nu we het toch over 'money, money' hebben. Het is helemaal niet waar dat de belastingdienst het nooit leuker kan maken. Dat kan juist wei Neem nou de belastingdienst van Monaco, die bestaat niet eens. Noem dat maar eens niet leuk. Je be taalt daar geen cent belasting je rijdt rond in een Bentley, je hebt een escortservice van louter prin sessen tot je beschikking je vermaakt je wat in het casino en als je de baan op moet om een bal letje te slaan schijnt altijd de zon. Zeg nou zelf, wie zou niet willen wonen in Monaco? Becker dus. Wat wij ons nog als de dag van gisteren her inneren van de Bundesliga-samenvattingen van de begin jaren '90 is dat eeuwige tussenshot bij thuiswedstrijden van Bayem van Becker, gezeten in het Olympisch Sta dion naast Beckenbauer. En die, Der Franz, woonde toch ook niet in Mona co? Zo betrad de Duitse BB omstuwd door fotografen de rechtzaal in München en kopte deze krant betreffende het (laten we zeggen) onzorgvuldig invullen van zijn belastingformulier „Boris Becker had zijn hoofd bij andere dingen.En niet alleen zijn hoofd, zoals uit het ver slag blijkt: „Becker heeft twee kinderen bij zijn ex-vrouw en één onwettig kind bij een in Londen wonend Russisch model Voor de rechtbank gaf de tennisser toe dat hij vanaf 1991 in München woonde. In zijn eigen woorden zag zijn penthouse er als volgt uit: „De zolderwoning van mijn zus, zonder keuken of ijs kast." Een grotere stommiteit nog dan de leugen over zijn woonplaats is dus, als we Becker nu tenmin ste wel mogen geloven, dat hij het Spartaans in gerichte bovenverdiepinkje van zijn zus verkoos boven het paradijs op aarde aan de Cöte d'Azur. Zou Boris zich dat dezer dagen ook hebben ver weten: En al die jaren had ik daar écht kunnen wonen! Frank Snoeks De achterkant van het Nederlands kampioenschap judo. Amsterdam. Oktober 2002. Foto: ANP/ Toussaint Kluiters UIT GESPROI Tv-presentat<j Spijkerman i week: „Dit meen ik I Nu heb ik geef voor een bestij tie, maar over enkele ja\ ik me heel graag sterk ri voor de club. Als alles v plan verloopt zit ik binË jaar in het Ajax-bestuu\ Ajacied Andy van der ij Johan: „Ik ga meestal winkelei PC Hooftstraat. Gaafd hoor. Alleen die verkoi daar doen zo uit de ho\ denk ik dan. Je mag a dure winkel werken, r bent nog steeds een verl1 Niets meer en niets min Idem: „Wat wij in anderhalf doen mensen met een k baan in een hele dag. 1 Iers moeten iedere dag J en laten zien wat ze waf D'r staat veel druk op o kost veel energie. MensM dat niet en daardoor wT jaloers, Maar wat doe ij keerd?" Idem, over een tacti spreking van bonds« Advocaat: Weet je wat ook kan', C Advocaat. "Van der Sflrf bal naar Van Nistelrc schiet hem ineens in h Hij tekende het nog uiti bord. Iedereen keek elkf beetje raar aan. Is dit n UIT HET OOG leiden - De 43-jarige Mario Fa- ber voetbalde in de eerste elf tallen van UVS en Ter Leede. Daarnaast was hij in de zaal actief voor Ceverbo uit Dor drecht en het Voorhoutse Bax. De Leidenaar is 26-voudig zaalinternational. Faber sport nog fanatiek en regelmatig. Hij tennisf en hij speelt voor UVS 7 op het veld en UVS 4 in de zaal. Faber is administratief medewerker bij een groothan del in rozen op de veilingen van Aalsmeer en Naaldwijk. „Ik heb in de tijd dat ik in het eerste elftal van UVS stond, twee keer tegen het Nederlands elftal gespeeld. Eén keer met het Leidse elftal in Lisse, toen we verrassend met 2-1 wonnen, en één keer met UVS op eigen veld. Ik zou nog maar weinig spelers van het toenmalige Oranje kunnen opnoemen. Op mijn dertigste stapte ik over naar Ter Leede. Daar stond ik vier seizoenen in het eerste elf tal, al kwam ik het laatste jaar door blessures weinig ik actie. Ik ben altijd een voetballer ge weest die het van zijn techniek moest hebben en daarom kwam ik in de zaal beter tot mijn recht dan buiten. Als zaal international, in de tijd dat deze sport sterk in opkomst was, maakte ik tripjes met het Ne derlands team naar Hongarije, Spanje, Italië en Brazilië. Met een aantal internationals, onder wie Harry van der Laan, heb ik een tiendaagse stage gehad bij de Los Angeles Lazers. Alles werd voor ons betaald en het was e/en enorme ervaring. Een contract lospeuteren was niet eens ons doel. Ik had een goede baan bij de belastingdienst, voor mij was het een gratis Het Nederlands elftal speelde in april 1989 tegen UVS in de Kikkerpolder. Op de foto, vanaf links: Fred Rutten, Mario Faber, invaller-keeper René de Graaf, John van Loen, arbiter Van Riel, Gerald Vanenburg en Leon Meijs. Archieffoto voetbalvakantie. Ik heb sowieso nooit een prof- carrière geambieerd. Ik wist dat ik hardheid en felheid miste om in het betaalde voetbal te sla gen en als ik er nu op terugkijk, moet ik ook toegeven dat ik een beetje een bange voetballer was. Fanatiek ben ik wel altijd gebleven. In het veteranenteam UVS 7 bestaan tussen de spe lers grote verschillen in voetbal kwaliteit. Ik kan het niet uit staan als één van de goede spe lers het een beetje laat lopen. Twee jaar geleden kwam Bax in de problemen en toen heeft Wim Bax aan een paar oudge dienden gevraagd of we zijn team uit de brand wilden hel pen. Louter en alleen voor hem heb ik dat gedaan, met Hennie Koet en Hans van Leeuwen. Koet deed het nog vrij aardig, maar ik kwam als aanvallend ingestelde speler duidelijk te kort. Ik was er vroeger van over tuigd dat ik eerder met veld- voetbal dan met zaalvoetbal zou stoppen. Toch is het omge keerde uitgekomen. In de zaal ben ik alleen nog oproepkracht. De reden dat ik nog altijd fit oog, heeft niet met mijn voet balverleden, maar met tennis te maken. Ik ben pas op mijn 37ste met tennis begonnen en het is altijd leuk om met een nieuwe sport te beginnen om dat je in het begin veel progres sie maakt. Tennis gaat nu zelfs voor het voetbal." )ze M oui Idem: „Aron Winter vertelde J Milaan nooit hoefde tem in een restaurant. HierIjj vreemd op als je niet geg geeft. En de volgent gen ze in je eten." De 27-jarige werkloze Ier Yassine Abdellaoul Volkskrant: „Toen Van Persiez'n ya strijden speelde, vond i echt een kunstenaar. Nhei een bang jochie gewon een anderen dan maar trot nier hoe goed het wel niet is hem terecht hebben gei ER ik kan je verzekeren, dt zo'n jongen echt niet h NAC-speler Igor Korn „Als je de minuten die speeld voor Feyenoord gen de prestaties die ik verd, dan weet ik zeker de toptien van beste sp^9 de clubgeschiedenis sta NAC-trainer Henk ten Sportweek over de pei (1981-1982) waarin hi star speelde: Eigenlijk viel er maar Ipi Ier buiten de groep, dat Theo van Seggelen. Die door iedereen behande dorpsidioot. Hij werd 1 VI de maling genomen, d dingen haalden ze met Vooral Kamphues en\ die net als Van Seggele1 Leiden kwamen, namet constant in de maling. L Seggelen meteen regerf training kwam, kon je f wachten dat hij met ret al in een plas werd gept Van Seggelen reed in e eend, daar flikten ze 0 les mee. Die werd gedeL en lag in onderdelen ofc keerplaats." Schaatser Gerard van n door Sportweek uitgei tot meest sexy sportni „Ik vroeg aan mijn vrit on^ ze ervan vond om met actj( sexy sportman van Net t we in bed te liggen. Ze zei: het best, als je maar ni f veel praatjes krijgt. Hilversum-trainer Ka n ink in Johan over AZ-I Henk van Stee: Jt „Ik ken Henk van de ci heeft een grote bek. Ma niet groot genoeg ome |ejd( niet kan waarmaken. J dirt niet uit, en hij kan nik de doen. Heeft geen verleü je dat Barry van Galen 'm luistert?" De werkloze trainer R jlet cobs in Johan over Ro ner Wiljan Vloet: Waar zit het verstan man aanstellen die nil teerd heeft. Nergens ni het hem van harte, Mc moet hij bij Roda? Als l^at' levisie is, zet ik een aru^ op." NAC-speler Alfred Scl r(H)r in Nieuwe Revu: „Als één van onze aan ,n een doodschop krijgt e M der speelt lekker de we uit, hebben we iets nie ratj( daan." Schaatser Jochem Uy in Sport Internationa „Al heel jong heb ik ve vee( gemaakt, dat vond ik I oor nog wel. Mooie vormer dat houdt me bezig. Bijvoorbeeld op het strand. Mij zie je daar rustig met een emmer en een schepje." Geschermd is er door alle eeuwen heen, ja zelfs ver voor onze jaartelling. In een tempel in het Egyptische Luxor, gebouwd ter ere van Ramses HI omstreeks 1200 voor Christus, is een reliëf aangetroffen met daarop schermers. Het is duide lijk een sportief gevecht, want de punten van de zwaarden zijn afgedekt en de gezichten be schermd. In Europa speelde schermen lange tijd een rol bij de zogehe ten duels: het uitvechten van twisten, het rechtzetten van be ledigingen en dergelijke. Dat noodzaakte vooral de betere standen tot het zich bekwamen in de vaardigheid met een wa pen. De opkomst van scherm scholen was daarvan het gevolg. Het favoriete wapen was lange tijd de rapier, gevolgd door sa bel en degen. In 1530 vond de Italiaan Marozzo, grondlegger van de moderne schermkunst, de floret uit. Elk land ontwikkelde zijn eigen school. Toonaangevend waren aanvankelijk de Italianen, later ontwikkelden de Fransen een verfijning van de Italiaanse school. In Nederland begon de scherm kunst pas op toeren te komen vanaf 1814, na beëindiging van de Franse bezetting. De sport werd voornamelijk beoefend in het leger. Maar het bleef lang ongestructureerd gerommel door het ontbreken van goede handleidingen. Pas in 1858 werd de zaak op poten gezet door Christiaan Siebenhaar, een le gerofficier. Met zijn boekje 'De gen, Sabel, Langen en Korten Stok* is hij te beschouwen als de grondlegger van de Nederlandse schermschool. In 1870 werden de eerste verenigingen opge richt. Van 1880 tot 1885 beleefde deze tak van sport een gloriepe riode. Het wemelde van de schermconcoursen. Maar inter nationaal liep Nederland hope loos achter. De bepaling 'noch voor noch achterwaarts te mo gen gaan' werkte al te belemme rend. De befaamde Brusselse 'Het hart klopt, het hoofd bonst, de slagaderen zwellen'. Archieffoto maïtre Desmedt zei openlijk: 'La méthode hollandaise est ridicu le'. De Amsterdamse schermer Hesse trok zich de kritiek aan, ging in Brussel in de leer en schreef een werkje over de Fran se methode. Hij bewerkstelligde daarmee een omwenteling. Tal van schermprofesseurs ves tigden zich rond 1900 in Neder land. De Franse maitres waren gedreven. Eén van hen ver woordde dat in deze gloedvolle zinnen: „Men verkrijgt door de schermkunst niet alleen sterke spieren, een ruime borst en flin ke gezondheid, maar ook ge duld, koelbloedigheid, moed en verachting van lichamelijke pijn en vermoeidheid. Ik betwijfel of er wel één bezigheid is, waarbij de mensch met meer bewust heid het leven geniet. Het bloed stroomt snel en krachtig door de aderen, het hart klopt, het hoofd bonst, de slagaderen zwellen, de borst verruimt zich en de poriën der huid zetten zich wijd open. Voeg bij dit welzijn nog het ge not dat men zijn kracht en be hendigheid voelt vertienvoudi gen." Proza dat als een sabel op je neerkomt. De resultaten waren ernaar. In de periode 1900 -1930 boekten Nederlandse schermers (vrijwel altijd militairen) grote successen bij Olympische Spelen en ande re internationale kampioen schappen. De beste Nederland se schermer was Arie de Jong. Hij nam deel aan zes Olympi sche Spelen en veroverde daar bij vijf bronzen medailles (indi vidueel en met de equipe). Hij werd twee keer Europees kam pioen op sabel en in totaal 18 keer nationaal kampioen op alle wapens. Een Leidse schermver- eniging tooide zich in haar naam met zijn voorletters: AEW. Bij de vrouwen was de Amster damse Jo de Boer een scherm- ster van grote allure. Zij behaal de acht keer de nationale titel op floret, werd in 1928 achtste en in 1932 zesde bij de Spelen en eindigde bij het EK 1929 als tweede. Na 1945 hebben Nederlandse schermers en schermsters zich nog maar zelden internationaal laten gelden. Ruud Paauw Dit is de 38ste aflevering van een serie over de geschiedenis van de sport

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24