REGIO R5 Café beginnen is in Rijnwoude 't duurst De Redder maakt indruk op Engelsen Weinig overlast rond asielzoekerscentrum Horeca Nederland boos over willekeur De Deur wacht op het einde der tijden 3- Bietenoptocht Drie woninginbraken in Alphen oog tijd dat het weer ns goed gaat vriezeny Feest in dorpshuis Oud Ade SMM MM jÊKm HDC973 maandag 28 OKTOBER 2002 mkomst over e tuinen aan din rijn - Onder Forty shades of green de Koninklijke Maat- ij voor Tuinbouw en inde dinsdag 29 oktober en aan den Rijn een bij- nst over Ierse tuinen. Dat vanaf 20.00 uur in het tcollege aan de Kalk- ig 62. De toegang is gra- Ion houdt inkomst aan den rijn - De be- vereniging Ypsilon houdt lag 30 oktober in het d-ziekenhuis in Alphen eenkomst voor patiënten d psychische aandoe- le vereniging doet dat ie- atste woensdag van de van 20.00 tot 22.00 uur. dvia van Bockhove 0172- ilgoedbeurs e Bron I aan den rijn - De Sticfl- iding- en Speelgoed- loudt vrijdag 1 en zater- ovember een speelgoed- n Alphen aan den Rijn. jeurt in wijkcentrum De an de Troubadourweg in Informatie over de s te verkrijgen op tele- immer 0172-519283. meenten. KHN is boos over die willekeur. Ook begrijpt de orga nisatie niets van de 'abnormale' stijging van de prijzen in verge lijking met vorig jaar, met veer tien procent. „De lokale lasten stijgen elk jaar forser dan de inflatie. Dit kan zo niet langer", aldus een geërger de directeur Jeu Claes. Hij vindt dat het rijk grenzen moet stellen aan de kosten voor leges. KHN wil dat de overheid een unifor me en voor iedereen duidelijk te doorgronden regeling ontwik kelt voor de horecalasten. Waar nemend burgemeester Westra van Rijnwoude was vanochtend niet bereikbaar voor commen taar. door Jeroen Bordewijk alphen aan den rijn - Het gaat niet goed met Moeder Aarde. Het internationaal terrorisme houdt de we reld in een angstige greep, overstromingen komen vaker voor dan vroeger en de overbevolking neemt steeds ernstiger vormen aan. Allemaal voer voor evangelisten. In het Ron deel in Alphen aan den Rijn was het zaterdag avond evangelist J. Hout man uit Ede die op uitno diging van evangeliege meente De Deur het woord voerde. En hij wist het heel zeker het einde der tijden is nabij. Aan ruim dertig mensen, vooral jongeren en kinde ren, legt Houtman uit waarom binnenkort de wereld vergaat. Gewapend met een grote stapel kran tenknipsels brengt hij alle ellende van de afgelopen jaren in verband met Bij belse spreuken en symbo len. Conclusie: de Bijbel heeft het allemaal al lang geleden voorspeld. De Bijbel trekt een verge lijking met de weeën bij een zwangere vrouw. „Zo als die steeds intenser worden en elkaar sneller opvolgen, zo zien we de laatste tijd steeds meer rampen die de ultieme ramp inluiden", preekt Houtman. Als voorbeeld noemt hij het aantal aard bevingen, dat volgens hem sinds de 15e eeuw schrik barend is toegenomen. Al moet de evangelist toege ven dat dat in later eeu wen wel beter is bijgehou den. Er volgt een opsomming: het aantal oorlogen neemt toe, het aantal vluchtelin gen, de dreiging van ge weld, hongersnood, de overbevolking, het broei kaseffect, het aantal abor tussen, de wetteloosheid van de jeugd, het aantal mensen dat ongehuwd sa menwoont, het aantal on gelovigen. Het zijn ontwik kelingen die voor iedereen zichtbaar zijn. zegt Hout man. En ze zijn ook terug te vinden als voorspelling in de Bijbel, beweert hij. De jonge zaal hoort het al lemaal kritiekloos aan. De grote vraag is natuur lijk wanneer de wereld precies vergaat. „De ge beurtenissen zijn in een stroomversnelling geko men", legt Houtman uit. „De komende honderd jaar gaat het gebeuren." Maar er is hqg>. „Vlak voor de zondi^d komt Christus terug op aarde om de gelovigen te red den." De aanwezigen kun nen gerust zijn. Een dag later is het nood weer. Een westerstorm met zware windstoten en regen zijn de bizarre weersomstandigheden die passen bij het thema van de avond ervoor. Het 'Eindtijdweekend' van De Deur gaat op die dag ver der met de vertoning van 'Jerusalem Chronicles', een film over de geschie denis van het stadje waar volgens de evangelisten de wereld om draait. We wachten af. door Marieta Kroft rijnwoude - Het beginnen van een café of restaurant is een kostbare klus in Rijnwoude. Deze 19.000 inwoners tellende ge meente heft, samen met Amster dam, de hoogste leges van heel Nederland. Dat blijkt uit een on derzoek van het Bedrijfschap Ho reca en Catering in opdracht van de belangenvereniging Koninklij ke Horeca Nederland (KHN). Een beginnend ondernemer be taalt voor de benodigde vergun ningen 22.052 euro. In de goed koopste gemeente, Loon op Zand, zou diezelfde exploitant maar 5448 euro kwijt zijn. Ge middeld betaalt een uitbater 10.600 euro, aldus KHN. Het gaat dan om het totale vergun ningenpakket, inclusief een bouwvergunning. In Rijnwoude is het vooral de bouwvergunning die beginnen de cafébazen de das omdoet. De bouwleges van 20.955 zijn de duurste van Nederland. De goedkoopste bouwleges van het land heft het Groningse Groote- gast: 3928 euro. Over het algemeen kosten de benodigde vergunningen meer in grote gemeenten dan in mid delgrote en kleine plaatsen, al dus de onderzoekers. Toch ziet de brancheorganisatie grote ver schillen tussen vergelijkbare ge- door Saskia Buitelaar katwijk - Engelse reddingwer kers op zee hebben de hulp in geschakeld van hun Katwijkse collega's van de Koninklijke Ne derlandse Redding Maatschap pij (KNRM) bij het kopen van een nieuwe reddingboot. De Katwijkse vrijwilligers zijn volop in touw om hun aanwinst, De Redder, te promoten bij het red dingteam uit Caister. Dit weekeinde waren twee En gelse collega's in Katwijk om de boot van de KNRM uit te probe ren. In de ruige zee voor de kust van Katwijk demonstreerde schipper H. van Duijvenbode de snelheid en wendbaarheid van de reddingboot, die ruim een jaar in Katwijk dienst doet. Twee weken geleden maakten de Kat- wijkers al de oversteek naar Cai ster om de Engelsen in eigen vaarwater met De Redder te la ten oefenen. De contacten lijken succesvol. De Engelsen hebben dit week einde in Volendam met de ar chitect en de bouwer van de boot gesproken en adviseren bij terugkeer hun bestuur om het Nederlandse type Valentijn Classe aan te schaffen voor dik een miljoen euro. Als de boot over ruim een jaar klaar is, ko men de redders uit Caister weer naar Katwijk om ermee te trainen. Het redding station Cai ster beschikt over een twaalf jaar oude boot die dringend toe is aan vervanging. In vergelij king met dat schip is de Valentijn Classe aan zienlijk snel ler en wend baarder. Dat komt vooral doordat hij niet met een schroef, maar door waterstuwing wordt aangedreven. Dat is belangrijk in de Britse wateren, waar door de extreme hoogteverschillen tussen de zandbanken een woe lige zee ontstaat met onvoor- Reddingwerkers uit Caister vergapen zich aan Katwijkse boot spelbare en zeer hoge golven. Ook de lancering in zee is een voudiger en veiliger, omdat er geen kabels en lieren meer no dig zijn. Een mislukte lan- cering kan in Katwijk bin nen enkele minuten worden over gedaan. De Engelsen zijn ruim een uur bezig voordat ze weer kun nen starten. De eerste contacten dateren van juni. Schip per D. Thur- low en be manningslid J. Cannell waren toen in Katwijk voor een eer ste kennismaking met De Red der en haar bemanning. De in drukwekkende demonstraties leidden al snel tot intensieve overzeese contacten. Zaterdagmiddag, voor aanvang van de training, bekeken de En gelse en Katwijkse redders de vi deo-opnames van het bezoek aan Caister. In een gemoedelijke sfeer gingen afwisselend techni sche tips en grappen over tafel. Omdat de Britten waarschijnlijk geen geld hebben om ook een nieuwe tractor en aanhanger voor de boot te kopen, moeten ze het nog even met hun oude materiaal doen. De Katwijkse technicus wil zijn collega's graag helpen met een opknapbeurt. Puur zakelijk zijn de contacten allang niet meer. Gezelligheid en kameraadschap voeren tij dens het bezoek aan Nederland de boventoon tussen de man nen. Ze delen niet alleen hun vrijwilligerswerk, maar ook hun herkomst uit de visserijgemeen schap. Cannell is onder de in druk van de hulp die de enthou siaste vrijwilligers geven. „Boven elke verwachting", is zijn com mentaar. Ook schipper Thurlow roemt de kunsten van de boot uit 'Ketwik' en de bemanning. Hoewel één onoverbrugbare kloof blijft bestaan gedurende het gezamenlijke weekeinde. „Zij drinken coca cola", zegt Thurlow, „wij nemen een pint." benthuizen - De jongste inwoners van Benthuizen hadden het zaterdagavond prima naar hun zin: in optocht trokken ze met hun lampionne tjes door het dorp. Sommigen met gekochte, anderen met lampionnen uit kunstig gesneden en versierde bieten. Het evenement heet ten slotte niet voor niets de Bietenoptocht. Foto: Henk Bouwman alphen jlan den rijn - In drie woningen in Alphen aan den Rijn is dit weekeinde ingebro ken. In huizen aan de Zadelma ker en de Marketentster werd zaterdag overdag ingebroken. De inbrekers maakten onder meer een dvd-speler, een laptop en een digitale camera buit. De inbraak in een huis aan de Braamhorst vond in de nacht van zaterdag op zondag plaats. ge ijsclub geeft Rijpwetering beeld ris Rietbroek tering - De 550 leden van ub Rijpwetering hebben afgelopen weekend iets is op te zijn. Ter gelegen - n het 100-jarige bestaan vereniging onthulde het zaterdag een bronzen an ruim een meter hoog. land Nomera was opge- eld om de feestelijke ge- lis wat extra luister bij te ïstwerk stelt een jongen een beginneling in de sport, die achter de keu- :1 op schaatsen staat. Het leeld dat Rijpwetering nu staat op de hoek van de Dot, bij de Pastoor van de aat. Dat is ook de plek Ie ijsclub kortebaanwed- 1 houdt zodra het weer roor leent. Met het beeld wetering nu meer dan n echt ijsdorp, menen de ingsleden. ter H. Zonderop is in zijn met het gebaar van zijn inde vereniging. „Een schaatsdorpen in de re lais Woubrugge, had al chaatsstandbeeld", zegt lu heeft Rijpwetering er ook een." De vereniging heeft het beeld helemaal zelf bekos tigd. „We hadden nog wat reser ves in kas", vertelt Zonderop. Hij vervolgt: „Het leek ons een schitterend idee om het dorp ter ere van ons 100-jarig bestaan een beeld te schenken. Erma Rotteveel heeft zich toen bezig gehouden met het ontwerp. Oud-bestuurslid Jos van der Pouw Kraan had toevallig een paar kunstenaars in zijn kennis senkring." Zo wendde het be stuur van de ijsclub zich tot Frans en Truus van der Veld uit Lisse, die de wens van de ver eniging graag in vervulling lieten gaan. En nu maar hopen dat er de ko mende winter ook veel ge schaatst wordt in de buurt van het beeld. Al lijkt dat ijdele hoop als Zonderop terugdenkt aan de winters van de afgelopen jaren. „We hebben de vorige winter maar één ochtend op het ijs ge staan en de laatste Molen- en Merentocht was in 1997. Zodra we de kans krijgen, houden we zeker weer kortebaanwedstrij- den op de Akkersloot. Wat ons betreft is het langzamerhand hoog tijd dat het weer eens goed gaat vriezen." e - De straten van Oud Ade en Rijpwetering dit weekend verlaten. Wie het weer niet trotseren bleef binnen. Wie dat wel durfde Is naar het dorpshuis in Oud Ade gezogen, e 34ste fancyfair werd gehouden. Het festijn bijna 27.000 euro in het laatje, rrfis minder dan vorig jaar, toen er omgerekend zo'n 28.000 eu ro binnenstroomde. De opbrengst is traditiege trouw bestemd voor het dorpshuis en een uitje voor de bejaarden. Het geld komt binnen via het Rad van Avontuur, verlotingen, een vacaturebank en allerlei spellen zoals de kik' ftwip Foto: Dick Hogewoning LissERBROEK - De bewoners van het asielzoe kerscentrum in Lisserbroek hebben het af gelopen jaar nauwelijks voor overlast ge zorgd. Sinds de opening van de destijds fel omstreden Tijdelijke Noodvoorziening voor Vreemdelingen - 9 juli 2001 - is op de speci ale calamiteitenlijn geen enkele klacht van omwonenden binnengekomen. Ook bij de politie is tijdens surveillances niet geklaagd over overlast vanuit het asielzoe kerscentrum, zo stellen B en W van Haar lemmermeer. Wel deden zich rondom het centrum enkele incidenten voor. Zo is een keer melding ge maakt van een aanranding en zijn twee mensen mishandeld. Ook v^rden tien 'lich tere' incidenten geregistreerd met betrek king tot geluidsoverlast, een vechtpartij tus sen bewoners en vernieling. In de Tijdelijke Noodvoorziening voor Vreemdelingen zijn tot juli van dit jaar zo'n negenduizend vluchtelingen opgevangen. De asielzoekers verbleven gemiddeld tien. dagen in het ce Vum. Onthulling van het enige kunstwerk in Rijpwetering: een beginne ling in de schaatssport, die achter de keukenstoel op schaatsen staat. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13