'Je hupt, je plukt en je schuift' In de ban van de Ring MEDIA Zappen met mezelf komt uit lucht vallen Propaganda geeft experiment ruimte Henny Huisman^ H klacht lversummer en AVRO ilen toch Peer Ulijn, de 'andere' Journaalverslaggever Enquête Srebrenica op tv HOC 648 ZATERDAG 26 0KT08ER 2002 David Haakman «sum - De reclamespot lavaria 'Nee dank je, ik blijf reven staan' kan niet door •ugel volgens de Reclame Commissie. De commissie elt Bavaria aan de reclame neer uit te zenden, na een it van de Hilversummer Jel- Vries. De Vries vindt de re- a 'stigmatiserend', 'discri- >rend' en 'in strijd met goe- naak en fatsoen', it spotje is 'Mike' bij een allery in New York. Als hij jenaresse een zoen op een >org geeft, gilt die het uit. 'Per il Mike wordt naar de gevan- im i afgevoerd. Een medege- ene, een grote neger, komt achter hem staan en zegt zwoele stem: 'Hello'. Terug ederland vragen zijn vrien- in het café hem erbij te ko- zitten, waarop Mike met okken gezicht zegt:: „Nee ;je, ik blijf liever staan", spotje suggereert dat Mike an zitten omdat hij door leger verkracht is", zegt Jelle 1 ries. „Niemand zou het in 1 ïoofd hebben gehaald een w in zo'n spotje te laten Veel mensen die ver- ït zijn, schamen zich. Ver- ïting wordt op deze manier ir de aandacht gebracht in acherige sfeer." eclame Code Commissie eelde dat de reclamespot irwijzing naar seksueel ge- bevat. Door deze realiteit merikaanse) gevangenissen loristisch te presenteren, I grens van het toelaatbare eden. iordvoerder van Bavaria: deze uitspraak niet ver- In principe gaan we in beroep, maar we willen ;en eerst op een rij zet- rsum - De Evangelische oep en de AVRO wisselen ieptember 2004 van 'thuis- Een voorstel hiertoe, opge- door de televisiedirecteu- an Nederland 1 en 2 ligt op loment bij het bestuur van ïblieke Omroep, ndag 4 november valt een lit over het plan. Vanaf na- 2004 zal het merendeel van rogramma's van de EO op irland 1 te zien zijn. De i wil een aantal culturele ramma's, bestemd voor een I publiek, op Nederland 3 nden. Beide omroepen zul- iverigens ook op de huidige metten blijven uitzenden. door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - „Wat ik vaak doe, is de hele reportage op rijm ma ken. Dan loopt de tekst ritmisch, dan klinkt het goed. Want de ka- dans van een tekst, die is héél belangrijk. Later bewerk ik het, maar er blijft altijd wel wat van over". De reportages van Peer Ulijn, de economieverslaggever van het NOS Journaal, vallen op. Niet door hun tergende saaiheid. In tegendeel. De 43-jarige in Hel mond opgegroeide journalist wil grenzen opzoeken „en ik vind het niet erg om er soms zelfs vlak tegenaan te zitten." Dat het een en ander niet altijd door iedereen wordt gewaar deerd, bleek verleden jaar wel. Toen maakte hij rond sinter klaastijd een Joumaalreportage over het kinderfeest. De inzet: Sinterklaas bestaat niet. Dat item werd hem niet in dank af genomen. Van alle kanten - ook van ouders - barstte de krtitiek los. „Kijk, toen ik aan die be wuste reportage begon, dacht ik: ik kan wel weer traditioneel iets vertellen over het meest gekoch te speelgoed. Maar dat gebeurt al jaren. Ik wilde wat anders, zónder de belangrijke informa tie over het meest populaire speelgoed te vergeten. Ik heb toen de stelling willen bewijzen, dat Sinterklaas niet bestaat. En alles zat verder in die reportage hoor, net als andere jaren, al leen had ik het wat anders ver pakt." Ulijn, die Nederlands en thea terwetenschappen studeerde en als video-editor zijn omroepcar- rière begon, gaat nooit op stap met de gedachte: het moet an ders worden en ik moet per se buiten de gebaande paden tre den. „Nee, zeker niet. Het ont staat. Zo pakt het gewoon uit. Je hupt en plukt en je schuift en er komt een onderwerp uit. Kijk, misschien ben ik wel minder journalist en meer beeldend kunstenaar." Dat laatste zou overigens gemakkelijk kunnen, want Ulijn startte in Almere in 1993 ook een andere artistieke carrière: als kunstschilder. Hij maakt schilderijen (acrylverf op linnen en papier), die één ge heel vormen. „Dat probeer ik met mijn reportages ook te doen. Beeld, geluid en tekst - daar moet je één geheel van zien te smeden. Daarbij kom ik zeer zelden zelf in beeld. Als ik me zelf centraal zet, gooi je dus de belangrijke elementen beeld en geluid weg. Dat is toch zonde? De hoofdredactie heeft graag van ons verslaggevers, dat we ook zelf in beeld komen. Maar dat is niet mijn stijl. En dat wordt gelukkig ook geaccep teerd." Saai „Bij economiereportages verval je vanzelfsprekend al gauw in het melden van allerlei ingewik keld cijferwerk. Dat is natuurlijk saai. Je moet daarom ook verha len vertellen. Dat móg humoris tisch of lollig zijn vind ik, maar het maken van grapjes moet geen doel op zich worden. Ik vind wel dat het helpt om be paalde zware informatie over te brengen. Als je een onderwerp in humor verpakt of je brengt het op een zeg maar andere ma nier, dan blijft die informatie ook langer hangen. En boven dien blijven de mensen dan kij- Peer Ulijn gaat altijd als een soort leek naar persconferenties en verlaat op beslissende momenten vaak de zaal. Foto: Ton Kastermans ken. En waarom zou je daar geen gebruik van mogen ma ken?" Als je Peer Ulijn overigens vraagt, hóe hij zijn reportages zelf zou omschrijven, dan blijft de journalist - ook na enige tijd van nadenken - het antwoord schuldig. „Daar heb ik nog nooit over nagedacht." Om na een korte stilte te verklaren: „Ik denk dat ik wat losser met de onder werpen om ga." Zo gaat Peer Ulijn altijd als een soort Teek' naar persconferen ties, waar bijvoorbeeld de jaar- 'Ik denk dat de winnaars er altijd erg blij mee zijn' door Kim de Vries Hilversum - „Mijn eerste ring maakte ik voor André van Duijn. Hij vroeg toen of ik de ring op een mooi standaardje kon zet ten, omdat hij nooit sieraden aan zijn handen droeg. Hij wilde de ring op zijn televisie zetten." Kunstenares Anneke Schat ont werpt al sinds 1975 de Gouden TeleVïzier Ring, die gisteravond voor de zevenendertigste keer uitgereikt werd uitgereikt. In 1964 startte het blad TeleVï zier met de uitreiking van de Gouden TeleVïzier Ring, de eer ste publieksprijs voor televisie programma's. En nog steeds is het de enige echte publieksprijs. Wie een Te- leVizier Ring wint, heeft vanaf dat moment aanzien in Hilver sum. Sommige televisiepersoonlijk heden zijn inmiddels zelfs in het bezit van twee ringen. Jos Brink won bijvoorbeeld zowel in 1979 als in 1986, maar ook Henny Huisman en Mies Bouwman kunnen zich in deze categorie scharen. Ook is de ring een keer gestolen. Kunstenares Schat:,, Nou ja ge stolen. Laten we ervan uitgaan dat hij is zoekgeraakt De ring zit namelijk niet in een opvallend doosje." In ieder geval bleek vlak voor de repetities van de li ve-uitzending in 1998 dat de ring, die ergens in een kluis in Hilversum lag, weg was. „Gelukkig maak ik terwijl ik aan de ringen werk altijd een stap penplan van wat ik in ieder sta dium heb gedaan. Ik heb toen dat plan en mijn schetsontwerp erbij gepakt en me opgesloten in mijn atelier. Ik heb dag en nacht doorgewerkt om de voor de uit- lanmbJH «leotronic artwork De Televizier Ring van vorig jaar. Foto: GPD reiking een nieuwe ring klaar te hebben." „De laatste zes, zeven jaar maak ik de ring zonder inspraak van de winnaar, omdat die sinds die tijd pas bekend wordt tijdens de uitzending. Ik probeer daarom een ring met sterallures te ma ken. Na de uitreiking hoef ik de ring dan alleen nog op maat te maken", vertelt de kunstenares. „Ik denk dat de winnaars er ook altijd erg blij mee zijn. Op de jaarlijkse uitreikingen zie ik de oud-winnaars allemaal met hun ring om. Ik weet ook dat Mies Bouwman hem altijd veel droeg." Tweemaal werd de Gouden Te leVïzier Ring niet uitgereikt. In 1967 hadden de organisatoren zoveel moeite met de organisa tie van het evenement dat de uitreiking pas begin 1968 plaats vond. Een aparte uitreiking voor 1968 liet Televizier toen verval len. Ook in 1976 kreeg niemand een gouden ring. Tijdens het tellen van de stemmen ontdekte de organisatie dat fans van Fred Oster en zijn Wïe-kent-kwis', Henny Huisman: gewone gabber, maar flik hem geen kunstje cijfers door Philips of DSM of andere multinationals bekend worden gemaakt. „Ik laat in feite mijn eigen verwondering altijd meespelen," zegt hij. En om vervolgens een andere invals hoek te kiezen voor de reporta ges dan zijn collega's doen, ver kiest Ulijn niet zelden een be zoekje aan het toilet op het voor de verslaggever moment suprè me. Als ik terugkom moet ik het een en ander aan informatie inhalen. Maar het leuke is dan, dat er daardoor een heel ander verhaal ontstaat." RADIOGEZICHT hem een handje hadden willen helpen en extra formulieren hadden ingevuld. Veel stem briefjes in hetzelfde handschrift? Dat kon volgens de organisatie niet kloppen. Ze besloot dan ook de uitreiking af te blazen. Peter Jan Rens is de enige die ooit zijn ring weggaf. Hij won zijn ring in 1989 voor het pro gramma Doet 'ie 't of doet 'ie 't niet. „Een paar maanden later was er een actie op de televisie Help de Roemenen. Rens heeft toen zijn ring beschikbaar ge steld om zo geld in te zamelen", vertelt Schat. „De hoogste bie der, een softwarebedrijf, bood 25.000 gulden, een gigantisch bedrag in die tijd. Zij hebben de ring weer uitgereikt aan de Sa lesman van het jaar. Er is dus zelfs een zakenman die met een Gouden TeleVizier-Ring rond loopt!" Naam: Gerrit van der Kooy Leeftijd: 53 Programma: Kamerbreed (ook op tv te zien) Omroep: TROS Radio 1 Heb je altijd al bij de radio wil len werken? Ja! Hoe ben je bij de radio terecht gekomen? Na allerlei omzwervingen via de schrijvende journalistiek kwam ik terecht bij de RONO, de Re gionale Omroep Noord en Oost, de voorloper van het hui dige RTV Oost. In 1974 maakte ik de overstap naar TROS Aktua Radio. Kamerbreed vormde toen nog een bijproduct van Aktua, nu is het al dertien sei zoenen lang een zelfstandig programma. journalist dan als presentator. Dat wordt in Hilversum helaas nog wel eens door elkaar ge haald. Heb je een bepaald vast ritueel tijdens het presenteren? Water en roken. Het is een slechte gewoonte dat roken, dat weet ik Roken is mijn manier van stressbestrijding. Ik mag het niet van mijn arts, maar ik rook toch. Je wilt niet wéten hoeveel telefoontjes we krijgen na een uitzending van Kamer breed op televisie. Word je wel eens aan je stem herkend op straat? Heel vaak. En ik krijg voorna melijk aardige reacties. Luister je zelf veel naar de ra dio? Eigenlijk constant, want ik reis ook veel. Hilversum - Boven Alkmaar kwam woensdag een boek over Henny Huisman uit de lucht vallen. Bij het stadion van AZ dropte een helikopter overi gens niet één exemplaar, maar een kist vol. Een Huisman-stuntje om Zappen met mezelf te intro duceren, een reeks columns, interviews, anekdo tes en verhalen. Ze werden opgetekend door de journalist Jan Vriend. Hoe krijgt een televisiepre sentator - die helemaal niets met voetballen heeft - het in zijn hoofd om zijn boek op de middenstip te presenteren? Dat heeft te maken met het feit dat hij op die plek in 1982 de aandacht trok van Joop van den Ende. Henny Huisman mocht daar als provinciale cory fee een optreden van André Hazes aankondigen in de rust van een Europacupwedstrijd van AZ. Joop was oprecht verbaasd dat het hem lukte de roerige tribunes stil te krijgen en nodigde hem acuut uit voor een gesprek. Met gevolgen. In 1983 maakte Huisman bij de KRO zijn debuut als tele visiepresentator in de Playbackshow. Het werd de inleiding tot een imposante carrière én het succes van programma's als de Soundmixshow, die een wereldwijde uitstraling haalde. Met André Hazes heeft Huisman nauwelijks meer contact. In zijn boek zegt Henny dat André hem een 'gabber' is blijven noemen en overal roept dat 'wij als gewo ne jongens toch zeker van dezelfde bloedgroep zijn.' Huisman: "En nog altijd maak ik me daar weer een beetje zorgen over als ik de verhalen over zijn gezondheid lees." De bespottelijke eisen van Whitney Houston, de trucs waarmee bekende namen als Annemarie Jorritsma en Lee Towers werden gestrikt voor de Sterrenplaybackshow, de aidstest die Huisman moest ondergaan na het overlijden van Nico Haak. Ze vormen de aanleiding voor een smakelij ke terugblik. Vanzelfsprekend haalt Huisman ook ontmoetingen met Madonna, Michael Jackson en andere grootheden aan. Kennelijk om de glorie en zijn bekendheid te relativeren, want het valt op dat hij zoekt naar de humor van de situatie en de tegenkant van de roem. Een ander voorbeeld: het ontstaan van de miniplaybackshow en de mop pentrommel. Huisman stond in zijn begintijd als presentator op tweede paasdag op een meubel boulevard waar hij Suske en Wiske-boeken mocht uitdelen en na zeven minuten geen idee had wat hij verder in de voor hem bestemde twee uren moest beginnen. In doodsnood liet hij kinderen op het toneel een mopje vertellen. In de studio's van Aalsmeer hoorden ze de volgende dag zijn er- irsum - Statisch, amateuris- interviewers die zichzelf ender vinden dan hun gast, aai: de makers van Propa- la, VPRO's nieuwe kunst- ?amma op de zondagmid- hebben de afgelopen we- heel wat kritiek over zich gekregen. En inderdaad: esprekken waren soms wat terig, de eigenzinnige came- ering, bedacht om de talk- v op een documentaireach- rijze in beeld te brengen, af en toe behoorlijk stunte- an en het aanvankelijke idee wee presentatoren op ver- lende plekken aan het werk itten, is inmiddels losgela- Zo is presentator Gabriëlle aas niet meer in het pro- ima te zien. redacteur Rob Schroder is er verre van pessimistisch de ontwikkeling van 'zijn' laganda. „Of je besluit een jaar te voren met een pro- ima te beginnen en er veel in te pompen, óf je pro- t er in praktijk wat van te maken met een laag budget. Dat is een keuze. De laatste manier brengt risico's met zich mee, maar het is wel mijn manier. Propaganda wil, op de plek waar voorheen Hanneke Groenteman zich op knusse wijze onderhield met kunstenaars, acteurs, regis seurs en fotografen, een podium scheppen waar actuele ontwik kelingen binnen de kunstwereld worden belicht. Steeds vanaf een andere plek in het land pra ten presentatoren Chris Keule- mans en Scotty Gravenberch beurtelings met een drietal gas ten. De culturele agenda bepaalt wie er wordt uitgenodigd en vanaf welke plek wordt uitge zonden. Het programma heeft de afgelo pen weken stevig moeten wor stelen om los te komen van de herinnering aan voorganger De Plantage. Schroder: „We worden voortdurend vergeleken. Wij werken met mensen voor wie televisie nog een nieuw medium is. Zij zijn nog niet zo ver, maar bekijken zaken wel weer op een heel andere, eigen wijze." Volgens Schroder wordt er te hard geoordeeld over een pro gramma met een jonge en rede lijk kleine redactie, dat eens een andere vorm van televisie ma ken wil uitproberen. „Zelf heb ik vier jaar gewerkt voor het kunst programma Laat op de avond. Het was een fantastisch pro gramma, maar we kregen ook ontzettend veel kritiek. Tot we er mee stopten, toen vroeg ieder een waarom het programma er niet meer was. Elk nieuw pro gramma moet meteen scoren. Vroeger maakte je eerst twintig, dertig afleveringen en kreeg een programma de tijd om te groei en. Daar is nu geen sprake meer van, en dat is doodzonde. Wij willen een ander soort vorm be denken voor een nieuw publiek met nieuwe gezichten." Monique Brandt Propaganda, elke zondag om 17.00 uur bij de VPRO op Neder lands. Wat herinner je je van je aller eerste uitzending? Ik presenteerde een program ma op het Provinciehuis in Zwolle, dat ging over provincia le politiek. Wat er technisch mis kon gaan, ging ook allemaal mis. Toen dacht ik: 'Waar ben ik in godsnaam aan begonnen?' Wat is er zo leuk aan radioma ken? De directheid van het medium radio spreekt mij erg aan. Als er wat gebeurt, kun je er onmid dellijk op anticiperen. Je hoeft niet te wachten op deadlines. Je kunt zo de zender op. Is radiomaken moeilijk? Tsja, het vergt veel energie. Het is niet zo, dat je even achter de microfoon kunt gaan plaatsne men. Wij - Caspar Becx en ik - doen alle inhoudelijke voorbei- dingen zelf. Wij proberen altijd zelf de originele invalshoeken te bedenken en leunen niet op de dagbladen. Dat doen teveel programmamakers al. Wat voor soort presentator ben je? Ik ben een inhoudelijke presen tator. Ik zie mezelf meer als Wat is je favoriete programma? Ik luister vaak naar het Radio 1 Journaal en op donderdagoch tend graag naar De Ochtenden van de EO, omdat dat wordt ge presenteerd door Tijs van den Brink. Wie is je favoriete presentator? Tijs van den Brink dus, maar ook Harmke Pijpers, Marjolein Uitzinger en Clairy Polak. Met welke muziek zou je stiltes opvullen? AJs ik het voor het zeggen zou hebben met rustige rockmu ziek, want pappa is een beetje blijven hangen in de jaren zes tig en zeventig. Zeg maar de muziek van Dire Straits. Voor welk programma zou je de overstap naar tv maken? Voor alle programma's, als ik maar een journalistieke rol kan vervullen. Jan van Stipridfti Luïscius Dit is de eerste aflevering van een serie, waarin wij radiopre sentatoren een gezicht geven. De afleveringen worden steeds op zaterdag gepubliceerd. parlementaire enquête komt naar aanleiding van een vernie tigend rapport van het Neder lands Instituut voor Oorlogsdo cumentatie (NIOD) over Srebre nica. De Tweede Kamer besloot in juni een eigen onderzoek te doen naar de gebeurtenissen. D66-Kamerlid Bakker leidt de enquêtecommissie. De presen tatie is in handen van Ferry Mingelen en Pim van Galen. Hilversum - De openbare verho ren van de parlementaire en quêtecommissie over de val van de moslim-enclave Srebrenica en de rol van Dutchbat daarbij zijn live te volgen via NOS Actu eel. Ook op internet (www.no- s.nl) is de uitzending te zien. De verhoren beginnen in de eer ste helft van november en duren tot medio december. De exacte data zijn nog niet bekend. De 51 Schroder, eindredacteur van het VPRO-kunstprogramma Propaganda. Foto: GPD/Roland de Bruin Jan Vriend Cover van het boek Zappen met mezelf over Hen ny Huisman. Foto: GPD varingen ongelovig aan, maar de Minimoppen- trommel was geboren, tien jaar lang een gewaar deerd item op televisie. In het boek legt Henny Huisman uit dat populari teit iets dubbels heeft. Zijn tweede hands Rolls Royce staat onder een kleed in de garage, in af wachting van een bruiloft in de familie. Ander zijds, hij komt er voor uit dat hij een ijzeren ge heugen heeft voor roddeljournalisten en televisie makers die hem een kunstje hebben geflikt. „Mijn eerste manager staat nog altijd bij mij op de zwar te lijst. Voorgoed, daar ben ik taai in." Henny Huisman, Zappen met mezelf is uitgegeven bij Kok in Kampen. Prijs: 13,50 euro.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 31