Vrijlating gijzelaars uitgesteld BUITENLAND Einde aan reality-drama i leger riin binnen leid Azië dit tij botsing alië op straat Ir gezakt Ipers grens sadeur' Bin pgepakt Dreiging voor gewelddadig einde van gijzeldrama in Moskou neemt toe Nederlanders uit Bilthoven Doorbraak over kosten uitbreiding van EU Duitsers willen lidmaatschap voor Turkije lëlische leger is :t zeker twintig soldaten de Pales- ïin op de Westelij ver binnengetrok- jen Palestijnse ;ezegd. De actie elding te zijn voor ag eerder deze 'veertien Israëliërs )d. Volgens een Is- rcommandant is grootste operatie is toen Israëlische ilestijnse stad Na- okken. htslid ermoord apans parlements- voor zijn huis in estoken. Het il Koki Ishii, die lid lemocratische Par- e oppositiepartij, oortvluchtig. De izat sinds 1993 in it. Het is voorals- lelijk of de dader notief had. Ishii lame oppositie te- gsoverschrijdingen ig van het leger. irsvrijheid laat in n de wereld te maar in Azië is de llerslechtst. Dat onderzoek van de ejoumalistenor- >orters Zonder 0. Op de lijst van >lde landen staan China, Myanmar, n en Bhutan hele- an. In de als irdeelde landen is persvrijheid en onafhankelijke taat op de website zeer weinige onaf- umalisten daar, lo- end het risico te )lgd of verbannen, ihoort met Fin- Noorwegen en e top-5. het zuiden van gisteren vier men nen bij een botsing ein en een busje, mensen zijn vol- ralische nieuws- ;ewond geraakt, deed zich voor op in de stad Adelai- vas de Ghan, een grijkste toeristen- ■izigers van Adelai- Springs brengt, slachtoffers zaten ei de politie Mare Dutroux is op weg naar de n het Waalse op straat in elkaar Dux zei dat hij on- )rden. Volgens zijn rilde Dutroux er n vertoning van ehandeling door de hoofdverdachte ie zedenzaak van cwartier toch zijn I rechtbank voort- adkamer van de echtbank moet bordelen welke in- tax en zijn compa- berechten. Daar- k raadkamer n toe ook horen. llraakse autoritei- week alle journalisten het zou ontevreden vijze waarop de rezige buitenland- Iers hun werk dwil uiteindelijk lerkt aantal jouma- n, die zich moeten regels, meer in dat journalist niet dagen in Irak Britse inlichtin- eft woensdag de elijke Abu Qutadah zo werd gisteren ens de Spaanse Baltasar de 'ambassadeur' in Laden in Euro- leider van de (islamitische Abu Qu- door wapend overval- uiden van Londen ilmarsh-gevange- cht. Hij is in Jor- tek veroordeeld amenzwering om en Israëlische in te vallen. De Palestijnse af- t een gewelddadi- de islam. vrijdag 25 OKTOBER 2002 moskou/gpd - De Tsjetsjeense rebellen die in Moskou een thea ter met 700 mensen in gijzeling houden, hebben er vanochtend op het allerlaatste moment van afgezien zo'n 75 buitenlandse gij zelaars vrij te laten. De Russische veiligheidsdienst FSB verklaarde dat er nieuwe eisen waren ge steld door de rebellen. De buitenlandse diplomaten, waaronder de Nederlandse am bassadeur Tino Hofstee, wacht ten bij het theater tevergeefs op de vrijlating. Onder de gijzelaars bevingen zich twee Nederlan ders van Russische afkomst. De rebellenleider Movsar Barajev verklaarde eerder tegen journa listen van de Russische televisie zender NTV dat hij de buiten landers zou vrijlaten. Onderhan delingen over de vrijlating zou den later in de ochtend worden voortgezet. Vanochtend vroeg werden er wel zeven gijzelaars vrijgelaten. Hun identiteit is onbekend, maar het zou mogelijk om bui tenlanders gaan. Vanochtend protesteerden on geveer dertig familieleden van gijzelaars voor de beëindiging van de oorlog in Tsjetsjenië. Ze waren daartoe opgeroepen door de gijzelaars zelf. Volgens bron nen in het crisiscentrum is er bij veel gijzelaars in het theater sprake van het Stockholm-syn- droom. De gijzelaars gaan zich in dat geval identificeren met de gijzelnemers. Het gijzeldrama dreigt onder tussen steeds nadrukkelijker op een gewelddadig einde af te ste venen. Van serieuze onderhan delingen met de rebellen is nog steeds geen sprake. In het thea ter is de spanning hoog opgelo pen doordat gijzelaars in ver schillende groepen zijn ver deeld. Mannen en vrouwen zijn in aparte kamers onderge bracht. Ook de 75 buitenlanders werden over verschillende ruim tes verspreid. De rebellen weige ren verder voedsel te accepte ren. Iedereen leeft op water en een beetje chocolade. Het persbureau Interfax citeerde bronnen in het Russische crisis centrum die beweerden dat de rebellen lijken te wachten op bevelen van buitenaf. Inmiddels zouden de rebellen enkele scherpschutters hebben gepos teerd op de bovenste verdiepin gen van het theater. De Russi sche president Poetin heeft offi cieel de leiding over de operatie, maar hij houdt zich opvallend op de vlakte. In een korte verkla ring zei hij dat de gijzelaars deel uit maken van een netwerk van internationale terroristen dat eveneens verantwoordelijk was voor de recente bomaanslag in Bali. Hij sprak zich niet uit over eventuele onderhandelingen. De ongeveer veertig gijzelne mers, waaronder waarschijnlijk vijfden vrouwen, brachten giste ren via een internetverbinding een videoboodschap over aan het televisiestation al-Jazeera. Ze verklaarden dat het doel van de actie de beëindiging van de oor log in Tsjetsjenië is. De veelal zeer jonge rebellen zeiden be reid te zijn te sterven. Ze noe men zich 'smertjniki', wat zo veel betekend als 'reeds gestor venen'. Het is steeds onduidelijk hoeveel gijzelaars er precies in het gebouw zijn. Het zou om ongeveer 700 man gaan, waar onder 75 buitenlanders, voorna melijk uit de voormalige Sovjet republieken. Zeker 37 personen zijn vrijgelaten of ontsnapt Tot dusver is één vrouw gestorven. Ze werd waarschijnlijk woens dagavond al doodgeschoten. Een arts meldde dat er tussen de vijftien en twintig tieners in het gebouw zijn. Drie van de kinde ren zijn ziek. Een heeft epilepsie, een heeft bronchitus en een heeft longontsteking, aldus de arts, die verscheidene malen is binnen geweest. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Oorlogsstemming in hartje Moskou. „Jullie hebben wapens, jongens. Er op af!", schreeuwt een dronken man te gen het cordon politieagenten dat het gebied rond de Doe- brovkastraat afschermt. Een groepje jongeren in groene bomberjacks lijkt ook wel te voelen voor een frontale aanval op de Tsjetsjeense rebellen die sinds woensdagavond het musi caltheater met zo'n 700 mensen in gijzeling houden. Maar de politie werkt niet mee. „Vechten moeten we", schreeuwt de dronken man nog voordat hij met zachte hand wordt afge voerd. In het Technisch Instituut num mer 190 is de stemming al even grimmig. Familieleden van gij zelaars zitten hulpeloos op stoeltjes in de gang. Ze wachten op nieuws dat niet komt. „Ze moeten al die Tsjetsjenen de porteren naar Kazachstan, net als Stalin heeft gedaan", zegt een vader van een meisje dat in het theater vastzit. „In wagons stoppen en afvoeren. Binnen 24 uur is het hele probleem opge lost." Een meisje met trillende handen begint zachtjes te hui len. De andere familieleden sta ren voor zich uit. Buiten staan talloze trucks vol slapende soldaten klaar. Voor het theater van de voormalige kogellagerfabriek staan de pant servoertuigen met mitrailleurs opgesteld. Daar houdt ook de elite-eenheid Alpha zich op. Die zal in actie moeten komen als er tot een bestorming van het the ater wordt overgegaan. Voorlo pig krijgen onderhandelingen de voorkeur. „De mensenlevens staan voorop", laat president Poetin weten. Tegelijkertijd lijkt hij de rebellen te provoceren. „Dit is gedaan door dezelfde mensen die Tsjetsjenië jaren lang hebben geterroriseerd." Rond een uur of twee gaat zan ger en parlementslid Iosif Ko- bron samen met de liberale po litica Irina Chakamada naar bin nen. Via een van de gijzelaars hebben de rebellen kenbaar ge maakt dat de twee Doema-leden acceptabel zijn als gesprekspart ners, omdat ze zich de afgelo pen jaren niet volkomen achter de oorlog in Tsjetsjenië hebben geschaard. Volgens de geruch ten gaan ze onderhandelen over de vrijlating van de 75 buiten landse gijzelaars, onder wie de tot Nederlanders genaturaliseer de Natalia Zjirov en haar 14-jari- ge zoon Dimitri uit Bilthoven. Eerdere pogingen daartoe zijn mislukt. Naar verluidt omdat de buitenlandse diplomaten niet allemaal tijdig aanwezig waren. Uiteindelijk krijgen ook Kobron en Chakamada de buitenlandse gijzelaars niet vrij. Chakamada reist onmiddellijk door naar het Kremlin om de eisen van de re bellen door te geven. Terugtrek king van de Russische troepen uit Tsjetsjenië is nog altijd de belangrijkste. Inmiddels zouden ook de Russische televisiezender Ren-tv en een Engelse journalist het gebouw zijn binnengelaten. Even later bevestigt de binnen landse veiligheidsdienst FSB dat er een dode uit het theater is ge haald. De 20-jarige vrouw had een schotwond in de borst en gebroken vingers. Het is voor alsnog het enige dodelijke slachtoffer onder de gijzelaars. Vroeg in de avond slagen twee vrouwelijke gijzelaars erin om spectaculaire wijze te ontsnap pen. Vervolgens vinden er twee explosies plaats. De vluchtelin gen blijken met granaatwerpers te zijn beschoten. Een van de ontsnapte vrouwen is gewond geraakt. Het aantal vrijgelaten en ontsnapte gijzelaars is nu 37. De familieleden in de school vreten zich op. „Als er iets ge beurt met mijn zoon, ga ik naar binnen om de Tsjetsjenen te vermoorden", zegt Kiril Petrov. De laatste keer hoorde Petrov van zijn 22-jarige zoon Ivan via een sms-bericht. 'Alles OK', luidde de boodschap. „Tech nisch doen de terroristen alles goed. Ze laten eerst iedereen bellen, zodat ze maximale aan dacht krijgen en te weten ko men hoeveel mobiele telefoons er rijn. Daarna hebben ze de te lefoons afgenomen. Ze hebben wat ze willen, de aandacht van de hele wereld. Laat ze nu alsje blieft niet hun hand overspe len." Twee dokters slepen bij mers tot nu toe hebben het theater in Moskou het lichaam weg van een door de Tsjetsjeense rebellen vermoorde vrouw. Zij is waarschijnlijk het enige slachtoffer dat de gijzelne- gemaakt. Over haar identiteit is nog niets naar buiten gebracht. Foto: AP/Anton Denisov De 14-jarige Dimitri Zjyrov uit Bilthoven en rijn moeder Nata lia bevinden zich onder de gegij zelden. Dimitri is een leerling uit de derde klas atheneum van het Nieuwe Lyceum in Bilthoven. Het gezin was in Moskou voor vakantie en familiebezoek. Het oorspronkelijk uit Rusland af komstige gezin Zjyrov woont sinds zeven jaar in Nederland en heeft eerst in Friesland ge woond. Dimitri heeft ook nog een zusje dat op een basisschool in Bilthoven rit. Zij is, evenals de vader, niet onder de gegijzelden, maar beiden rijn wel in Mos kou. De vader zwerft rond het theater in de hoop iets te verne men van of over rijn gezinsle den. Vrienden en medewerkers van de school herkenden A. Zjy rov, de vader van Dimitri, giste ren op het NOS-joumaal. Daar in vertelde hij dat hij via de mo biele telefoon contact heeft ge had met rijn vrouw en zoon. Hij heeft ze gezegd dat hij van ze houdt, en dat hij ze zo snel mo gelijk weer hoopt te zien. Nederland sceptisch over akkoord door onze correspondent Mare Peeperkorn en Hetty van Rooij brussel - De Europese Unie stevent af op een akkoord over het bevriezen van de land bouwuitgaven in de Europese Unie. Een dergelijke afspraak maakt de weg vrij voor de uit breiding van de EU met tien nieuwe landen. Het Neder landse kabinet dringt al langer aan op een beperking van het landbouwbudget. Tijdelijk EU-voorritter Dene marken sprak gisternacht over 'een echte doorbraak.' De Deense premier Rasmussen verwacht dat de EU-leiders vandaag het licht op groen zet ten voor de laatste onderhan delingen met de tien kandi daat-landen. „Ik ben vol ver trouwen over een goede af loop", aldus Rasmussen. Mi nister-president Balkenende was sceptisch. „De consequen ties van dit voorstel rijn steeds nog onvoldoende duidelijk", aldus de premier. De basis voor het akkoord werd gistermiddag gelegd door Duitse bondskanselier Schro der en de Franse president Chirac. Het resultaat van dit Frans-Duits onderonsje lag vervolgens op tafel tijdens een diner van de EU-regeringslei- ders in Brussel. Chirac en Schroder werden door hun collega's om een toe lichting gevraagd, maar zij kon den niet op alle vragen een be vredigend antwoord geven. Balkenende heeft ambtenaren van de Europese Commissie gevraagd uit te rekenen wat precies de financiële gevolgen rijn. Op basis van die cijfers is het overleg vanmorgen hervat. De Deense premier benadrukte gisteren dat 'een deal tussen twee lidstaten nog geen besluit van de vijftien is. Het land bouwbudget^ miljard per jaar) is goed voor bijna de helft van de totale EU-uitgaven. Af spraken over beperking van dit budget rijn van groot belang om de uitbreiding betaalbaar te houden. Het Frans-Duitse akkoord be vriest het merendeel van de landbouwuitgaven tot 2014 ruwweg op hetzelfde niveau als nu. Het budget zou alleen nog met de inflatie mogen stijgen. Verder krijgen de circa zeven miljoen boeren in de toekom stige lidstaten recht op dezelf de inkomens- en prijssteun als hun huidige EU-collega's. Om dat de totale kosten nauwelijks mogen stijgen leidt dit tot lage re steunbedragen voor ieder een. Duitsland vreesde anders als grootste nettobetaler aan de EU een 'blanco cheque uit te schrijven. In ruil kreeg Chirac de belofte van Schroder dat hij tot 2007 geen ingrijpende hervormin gen van het landbouwbeleid zal vragen. Frankrijk profiteert het meest van de Europese landbouwsubsidies en wenst daar niet aan te tomen. Frank rijk en Duitsland willen dat voor de andere EU-uitgaven (subsidies voor banen, bruggen in armere regio) eenzelfde fi nanciële soberheid als voor de landbouw gaat gelden. Dat leidt tot verzet bij met name Spanje. brussel/gpd - Duitsland wil vaart zetten achter de toetre ding van Turkije tot de Euro pese Unie. De lidstaten moe ten Ankara snel laten weten wanneer de toetredingsonder handelingen kunnen begin nen, vindt de Duitse bonds kanselier. De lobby van Schro der voor een Turks lidmaat schap is precies wat de Ameri kanen van hem verlangen. De relatie tussen Duitsland en Amerika is ernstig verstoord, omdat Schroder een Duitse deelname aan een mogelijke oorlog tegen Irak uitsluit. Was hington heeft in Berlijn een lijst 'verlangens' gedeponeerd, die Duitsland moet inwilligen om de lucht te •klaren. Zo vra gen de Amerikanen dat de Duitsers harder werken om Turkije lid van de EU te ma ken. Turkije is een belangrijke strategische bondgenoot van de Verenigde Staten. Formeel is Turkije kandidaat lid van de EU, maar er wordt nog niet onderhandeld. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de Unie, vindt dat het land op het ge bied van democratie en men senrechten nog niet ver ge noeg gevorderd is. De Turken eisen een datum waarop de toelatingsgesprekken met de Unie van start gaan en zé wor den ongeduldig. Bovendien hebben rij een paar sterke troeven achter de hand: zon der de steun van de Turken rijn de kwestie-Cyprus en de impasse rond de Europese in terventiemacht onoplosbaar. De top in Brussel besluit van daag niet over de kwestie, maar de Turkse 'vorderingen' rijn wel onderwerp van ge sprek. door onze correspondent Ans Bouwmans rockville-manassas - Tanksta tions, duistere parkeerplaatsen van winkelcentra en restaurants, een school, een verlaten straat in een woonwijk. Doorsnee Amerika in al zijn eenvormige anonimiteit was de afgelopen weken het de cor van een 24-uurs televisiepro ductie: de jacht op 'de' sluip schutter. De wereld keek gefasci neerd mee naar de intriges in dit dagelijkse reality-drama, tot aan de ontknoping minutieus vastge legd door de nieuwscamera's. Rockville, het hoofdkwartier van het mediacircus rond de jacht op de sluipschutter, koestert zich in de zon. Voor het ge rechtsgebouw roken een paar collega's een sigaretje. Bij de bi bliotheek zit een vrouw op een bankje te bellen. Op een van de terrasjes in het stadscentrum geniet Gail (59) met haar drieja rige kleinzoon Ryan van deze mooie herfstdag. „Er rijn hier geen bosjes, dus ik dacht voor uit Het leven gaat door. Toch?", zegt Gail, in het dagelijks leven verpleegkundige. „Maar wat is er met Amerika gebeurd, dat we dit moeten meemaken?" Het is 'de dag ervoor'. De dag vóór het opluchtende nieuws dat de politie denkt de schutter en rijn maat te hebben opge pakt. Een dag die op het oog precies hetzelfde is als alle da gen hier in de metropool rond om Washington DC. Mensen gaan werken, doen boodschap pen, golfen, joggen, nemen de metro of de auto. Een 'gewone' dag in de wijken en plaatsen rondom de Amerikaanse hoofd stad, maar wel eentje die zich Slachtoffers sluipschutter in regio Washington woensdag 2 oktober 17.20 uur schoten op winkel, geen gewonden 18.04 uur man gedood op parkeerterrein donderdag 3 oktober Q 07.41 uur man gedood bjdens grasmaaien O 08.12 uur man gedood bij pompstation 08.37 uur: vrouw gedood bij postkantoor 09.58 uur: vrouw gedood bij pompstation Q 21.15 uur man op straat gedood vrijdag 4 oktober 14 30 uur: vrouw op parkeerterrein verwond maandag 7 oktober (9) 08.09 uur: |ongen bij school verwond woensdag 9 oktober Qj) 20.18 uur man gedood bij pompstation vrijdag 11 oktober Q 09.30 uur. man gedood bij pompstabon maandag 14 oktober (y 21 20 uur vrouw voor winkel gedood zaterdag 19 oktober Q3) 20.00 uur man voor restaurant verwond dinsdag 22 oktober (y 05.56 uur buschauffeur gedood in deuropening van de bus gedood O verwond MARYLAND 8)* Fredericksburg^, SPOTSYLVANIA HANOVIK CO Ashland .-O afspeelt tegen de achtergrond van een live-misdaaddrama dat drie weken lang het normale le venspatroon heeft verstoord. Niemand blijft onberoerd als het wereldnieuws zich in je ach tertuin afspeelt, hoe fatalistisch, paranoïde, gelovig, nuchter, ge obsedeerd, luchthartig of 'ge woon een.beetje bezorgd' men sen ook in het leven staan. Al was het maar omdat het een hy pe is en iedereen daarom on derdeel wordt van de reality-tv die 24 uur per dag doordreunt. Het is onwerkelijk, dichtbij en veraf tegelijkertijd. Van ouders die bezorgd bellen of je niet met een valhelm op naar buiten moet, tot grapjes over t-shirts met 'bull's eye' er op. Filmbedrijf Fox mag dan vorige week Phone Booth - een film over een maniakale sluipschut ter - hebben uitgesteld, de inwo ners van wijds Washington rijn ongewild de acteurs geworden van een drama met een even ongewenst scenario: een moorddadige sluipschutter richt zijn geweer op willekeurige doorsnee Amerikanen. Wie on vermoed in rijn vizier loopt, krijgt zonder pardon een kogel van 5,66 mm in rijn lijf ge pompt Overleven is bijna onmogelijk: van de dertien slachtoffers rijn er tien dood. De slachtoffers rijn zo alledaags bezig dat het bijna een vorm van spot lijkt. Gras maaien, benzine tanken, een kluswinkel bezoeken, naar school gaan, een steak eten, rijn er onschuldiger activiteiten denkbaar? Maar dit is geen film, het is een reality-drama dat wat zegt over Amerika. De Verenigde Staten tellen 250 miljoen vuurwapens op 280 miljoen inwoners. Wie 18 is, kan een wapen aanschaf fen. Dat kost net zoveel moeite als het kopen van een broodje hamburger, zegt een bezorgde vader. De schutter zegt God te rijn, maar hij is een mens. Nog voordat John Allen Muham- med/Williams (41) en John Lee Malvo (17) waren gearresteerd, wist iedereen al dat de schutter een landgenoot was, een uitwas van de eigen maatschappij. „Dit is zo'n gewelddadige sa menleving", verzucht Gail uit Rockville. „Wat is er veranderd, dat mijn kleinzoon niereer zo veilig en vrij kan leven Is mijn dochter vroeger?" Het rijn niet de mensen in dit land. die rijn aardig, vreedzaam en bezorgd, meent Gail. „Waarom is het on mogelijk om in Amerika de vuurwapens van de straat te ha len? Waar is dat onbeperkte recht op het dragen van een wa pen nog voor nodig, we leven niet meer in de tijd van de revo lutie." Na Columbine Highschool - waar teenagers hun medescho lieren doodschoten - rijn Ameri kanen opnieuw geconfronteerd met het 'gevaar van binnenuit' dat als een kankergezwel voort woekert. En net zo min onder scheid maakt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7