ECONOMIE Vodafone opent aanval op i-mode Na zeven vette jaren volgen nu de magere Vomar beboet wegens te vroege verkoop eurokits Shell sluit fabriek voor zonnepanelen en -cellen Eurohof tikt Brussel weer op de vingers Caravan tweede huis met kinderkamer KLM tempert optimisn ibij »al Een geit over de vloer Greenpeace bezet Esso-tankstations Luxemburg - Meer dan 600 aanhangers van Greenpeace hebben vandaag in Luxemburg alle 28 Esso-tankstations van het Amerikaanse concern Ex xonMobil bezet. De milieuorga nisatie demonstreert tegen Es- so's 'aanhoudende sabotage van internationale inspannin gen om het klimaat te bescher men', aldus een verklaring van Greenpeace. Aan de actie ne men vrijwilligers uit 31 landen deel. Bij 'het grootste Esso-sta- tion ter wereld', nabij Wasser- billig aan de grens met Duits land, ketenden zich mensen vast aan de 30 pompen. Industrie blijft verder somberen den haag - Het producenten- vertrouwen is in september op nieuw gedaald. Volgens onder nemers is hun concurrentiepo sitie verslechterd en is er onvol doende vraag naar hun produc ten. Hierdoor zal naar hun ver wachting de werkgelegenheid in het vierde kwartaal verder af nemen. Dat blijkt uit de con junctuurtest van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vol gens de ondernemers is de con currentiepositie het duidelijkst verslechterd op de EU-markt van consumptiegoederen. VS: Na 5 jaar weer begrotingstekort Washington - De Verenigde Staten hebben in het boekjaar 2002, dat eind september afliep, een tekort van 159 miljard dol lar te verwerken gekregen, zo hebben regeringsfunctionaris sen in Washington gemeld. Naar verwachting blijven de Amerikanen ook de komende jaren met tekorten op hun be groting kampen. Het is voor het eerst sinds 1997 dat de Ameri kaanse regering meer geld uit geeft dan zij binnenkrijgt In het onlangs afgesloten begrotings jaar boekte de staat 1853 mil jard dollar aan inkomsten, waartegenover uitgaven van 2012 miljard dollar stonden. Kadaster: Huizen opnieuw duurder den haag - De gemiddelde een gezinswoning kostte in septem ber met 224.000 euro 2,8 pro cent duurder dan in juni. Dat blijkt uit cijfers van het kadas ter. De gemiddelde koopsom van een appartement bedraagt 150.000 euro tegen 148.000 in juni. In september werden 11.425 eengezinswoningen ver kocht. Dat is normaal voor de tijd van het jaar. Sinds begin dit jaar is de gemiddelde eenge zinswoning 5,6 procent duur der geworden. Een gemiddeld appartement werd 2 procent duurder. NMa akkoord met overname HBG bunnik - De overname door bouwconcern BAM NBM van de Rijswijkse branchegenoot HBG mag doorgaan. De Neder landse Mededingingsautoriteit NMa heeft daar geen bezwaar tegen, zo hebben beide bedrij ven vandaag bekendgemaakt. Eerder al gaf Brussel goedkeu ring aan de overname van HBG-activiteiten buiten Neder land en die op het gebied van baggeren en consultancy in Ne derland. De NMa onderzoekt alleen nog de verwerving door HBG van het eenderde belang in de voormalige baggercombi- natie met Ballast Nedam. Samenwerking met irisscanners haarlem - Schiphol Group en Joh. Enschedé hebben vandaag de joint venture Dartagnan Bio- metric Solutions opgericht. De twee willen het succesvolle sys teem van irisherkenning verko pen aan andere luchthavens in de wereld. De kenmerken van het oog, de iris, zijn een zeer betrouwbare manier om perso nen te identificeren en zijn daarmee uitermate geschikt voor grenspassages, beveiliging van gebouwen en bij banken en pinautomaten. Het systeem wordt ook al toegepast bij de IND in Rotterdam en op Termi nal 4 van de luchthaven JFK in New York. Tango zet dans in België voort Rotterdam - Tango verwacht volgend jaar 20 onbemande tankstations in België te ope nen. De eerste werd gisteren in gebruik genomen in Waas munster. Tango mikt in België in eerste instantie op de vesti ging van stations in de driehoek Brussel-Antwerpen-Gent. Tan go, dochter van Petroplus, be gon twee jaar geleden als eerste met onbemande tankstations in Nederland. Het bedrijf, dat in middels concurrentie heeft ge kregen van onder andere Tinq (Shell), wil er eind dit jaar onge veer vijftig operationeel heb ben. Tango wil volgend jaar ook de Spaanse benzinemarkt op. vrijdag 25 OKTOBER 2002? den haag/anp-gpd - Shell wil zijn fabriek voor zonnecellen en -panelen in Helmond sluiten. Hierdoor gaan circa 150 banen verloren. Het concern stopt ook met de assemblage van zonne panelen in het Duitse München. Dit gaat ten koste van ongeveer 20 banen. Voor de betrokken werknemers wordt binnen en buiten Shell werk gezocht. Beide vestigingen vallen onder Shell Solar, het onderdeel waar bij het concern zijn activiteiten op het terrein van zonne-ener- gie heeft ondergebracht. Shell Solar wordt geherstructueerd. Dat is volgens de onderneming nodig om dit bedrijfsonderdeel commercieel levensvatbaar te maken. Wereldwijd overvleugelt het aanbod van zonnepanelen de vraag. Na vier voorgaande ja ren van een jaarlijkse groei met 30 procent viel de vraag sterk te rug. Tegelijk is de mondiale pro ductiecapaciteit dit jaar ten op zichte van 2001 bijna verdub- luxemburg/brussel/anp - Deze week week heeft het Europese Hof in Luxemburg opnieuw een streep gezet door een fïisiebe- sluit van de Europese Commis sie. De commissie had een jaar geleden een samengaan van verpakkingsgigant Tetra Laval en Sidel verboden. Het Hof van Eerste Aanleg oordeelde van morgen dat het verbod gestoeld op 'onvoldoende bewijs' en op fouten. De Europese Commissie heeft de bevoegdheid om fusies en overnames te verbieden wan neer zijn vindt dat er te weinig concurrenten overblijven op een bepaalde markt. Dat zou de prijzen kunnen opdrijven. De laatste tijd gingen bedrijven in beroep tegen de in hun ogen veel te strenge commissie. Voor de derde keer dit jaar en de tweede keer deze week geeft het hof de klagers gelijk Tetra Laval is in Nederland bekend van de kartonnen melkpakken, terwijl Sidel pet-flessen maakt en ook de machines levert om die te maken. Volgens de commissie gaat het om één markt verpak kingen voor dranken. Karton en plastic concurreren op die markt met elkaar, vindt Brussel. Het Hof is het daar niet mee eens. Ook de angst van de commissie dat de combinatie Tetra Laval en Sidel het meest zal profiteren van de groeiende verpakkings- markt, vindt het hof ongegrond. Het hof acht niet eens bewezen dat die markt groeit beid, aldus Shell. Met de sluiting van Helmond verdwijnt de Shell-productie van zonnecellen en -panelen uit Nederland. De productie wordt geconcentreerd in Camarillo en Vancouver in de VS, Gelsenkirchen in Duitsland en in het Portugese Evora. Shell Solar is op zijn terTein de vierde speler op de wereld markt, na het Japanse Sharp, het solarbedrijf van het Britse BP en het Japanse Kyocera. Wereld wijd telt Shell Solar circa 1100 werknemers. Shell is al een kwart eeuw actief op dit terrein. Met de activiteiten is nog nooit winst gemaakt. De bedoeling is dat aan de veriiesjaren in 2005 een einde komt Shell heeft de afgelopen jaren veel geld geïnvesteerd in de ont wikkeling van duurzame ener gie. Vanaf 1997 werd er circa 750 miljoen dollar ingepompt en vo rig jaar is nog eens 500 miljoen tot 1 miljard dollar extra toege zegd. amsterdam/anp - Een halfjaar nadat KPN Mobile de mobiele in ternetservice i-mode in Neder land introduceerde, zet concur rent Vodafone de achtervolging in met Vodafone-live. „Van de miljoen klanten die KPN in 2003 in Nederland en Duitsland hoopt te hebben, krijgen wij er een flink aantal terug", verzekerde com mercieel directeur Rövekamp gis teren. Met Vodafone-live, vanaf van daag te koop, kunnen consu- mente op drie types zaktelefoon met kleurenschermen onder meer bellen, e-mailen, tekstbe richten verzenden, spelletjes spelen en beltonen installeren. Meest in het oog springende verschil met i-mode is dat Voda fone-live de kans biedt om fo to's te maken, te verzenden en te ontvangen (het zogeheten mms) via een camera in het mo bieltje. Verder kunnen gebrui kers over het internet surfen. Bij i-mode kan dat alleen als de si tes geschikt zijn gemaakt voor i- mode. De concurrentie zit echter niet stil. Na i-mode kwam 02 met de xda, een combinatie van zak computer en mobiele telefoon. Foto's maken en verzenden kan ook al via de nieuwste dienst van het mobiele belbedrijf Ben. Ben praat al met Vodafone om de uitwisseling van foto's tussen beide klantgroepen mogelijk te maken. De eerste Smartphone van soft wareconcern Microsoft en tele- combedrijf Orange, Orange spv, gaat weer een stapje verder. Met deze mobiele telefoon kunnen bijvoorbeeld ook filmpjes wor den afgespeeld. KPN Mobile maakte in augustus bekend in Nederland 23.000 i- mode-klanten te hebben. In Duitsland zijn dat er zo'n 77.000. Vodafone, dat 11 no vember zijn halfjaarcijfers pre senteert, wil geen streefcijfers geven. Het concern heeft in Ne derland nu 3,2 miljoen klanten, voor wie er deze maand een speciale actie komt Hoewel Vodafone-live volgens Röve kamp „echt voor iedereen" is, meent het bedrijf dat 16- tot 36- jarigen het eerst tot aankoop overgaan. Vodafone heeft er rekening Amsterdam - De luxe en zware caravans krijgen de overhand op de weg. Kampeerders willen geen simpel onderkomen maar verlangen op de camping dezelf de voorzieningen als thuis: een vast bed, een volledige keuken met een grote koelkast, magne tron en kookplaat, een aparte kinderkamer en vloerverwar ming. De vandaag geopende Kampeer Caravan RAI duurt tot en met volgende week woens dag. Tot oktober zijn dit jaar 20.810 nieuwe caravans en kam peerauto's verkocht Dat is 1,7 procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar. De RAI Vereni ging verwacht de komende da gen 55.000 tot 60.000 bezoe kers. Vorig jaar bezochten 50.213 mensen de beurs. „De beurs is belangrijk voor ons, want 60 pro cent van de bezoekers koopt een door Frits Verhagen Supermarktconcern Vomar moet een boete van 2500 euro betalen, omdat het 5 december vorig jaar zakjes euromunten aanbood aan zijn klanten. Met De Nederlandsche Bank was afge sproken dat dit niet voor 15 december zou gebeuren. Politierechter Van Waes- berghe legde de Vomar gisteren een 'beetje symbolische' boete op. Directeur Zwanenburg kreeg als leidinggevende een voorwaardelijke boete van 2.500 eu- De verwarring was groot toen bekend werd dat de Vomar voortijdig eurokitjes te koop aanbood. De Nederlandsche Bank kwam direct in actie en de politie werd ingeschakeld. Daarop besloot de Vomar de verkoop te staken. Directeur Zwanenburg zei gisteren dat hij de euro muntjes wel onder zijn winkels moest verspreiden. De 22 pallets met ruim een miljoen euro zouden 13 december wor den afgeleverd. Dat werd 4 december. „Ik heb nog geprobeerd dat bij Geldnet ver anderd te krijgen," zei Zwanenburg. Dat mislukte. Het concern had onvoldoende beveiligde opslagruimte. Een deel van de muntjes werd daarom in een groenteloods in Uit geest bewaard. Zwanenburg ging er 's nachts zelf kijken om de zaak te controle ren. „Ik heb geen oog dichtgedaan. Dat had ik niet veel meer nachten kunnen volhouden." Daarom moesten de mun ten maar naar de winkels. Officier van justitie Onderwater sprak van een publiciteitsstunt. Volgens hem heeft het concern ruim de tijd gehad om een creatieve oplossing te bedenken. Ad vocaat Schram vroeg vrijspraak in deze amsterdam/grd - Het is nu even verve lend, maar op langere termijn zijn de voor uitzichten positief. Dat was in het kort de boodschap die de gastsprekers op de 24ste 'Dag van het Aandeel' hun toehoorders gisteren voorhielden. Hoe lang die 'magere jaren' gaan duren, kon niemand voorspel len. De topmannen van ABN Amro, Aegon en ING hadden al hun moed verzameld om voor een zaal van gedupeerde beleggers te komen uitleggen hoe de banken om gaan met de malaise op de financiële markten. Geen gemakkelijke taak, want de financials zijn het afgelopen halfjaar in een enorme koersval terechtgekomen. Net als de toonaangevende Amsterdamse AEX-index, die sinds de bijeenkomst vo rig jaar november is gekelderd van 506,61 naar 336,27 punten. Dat kon de beleggers er niet van weerhouden om elkaar op de bijeenkomst van de Vereniging van Effec tenbezitters een hart onder de riem te steken. Volgens VEB-voorzitter De Vries waren er dit jaar zelfs 10 procent meer bezoekers dan vorig jaar. Dat er ook onder de be leggers een 'shake-out' heeft plaatsge vonden, bleek in de wandelgangen. Want van de 'goudzoekers' die de beurzen de afgelopen jaren overspoelden was weinig te merken. Het merendeel beschikte over 'jarenlange' ervaring. Een al gepensio neerde belegger merkte fijntjes op dat hij '87 nog heeft meegemaakt'. Hij bedoelde; Deelnemers aan de 'Dag van het Aandeel' in de Amsterdamse RAI deden zich bij de stand van moederconcern Vendex KBB tegoed aan de worst van dochteronderneming HEMA. Foto: GPD/Ruud Taal/Capital Photos het kan nog erger! „Het afgelopen half jaar heb ik ongeveer een ton verloren, maar ik slaap er niet minder goed om. Over meerdere jaren valt het wel mee." ING-topman Kist vertelde dan ook niets nieuws toen hij opmerkte dat het zware tijden zijn voor beleggers en onderne mingen. De topman schrijft echter, net als zijn beide collega's een groot deel van de beursmalaise toe aan de politieke on zekerheid in de wereld (lees: Amerika). „Wij zijn niet veranderd, maar de wereld om ons heen. En daar kunnen we weinig aan doen", zei Kist. Volgens Groenink (ABN Amro) en Storm (Aegon) hebben de boekhoudschandalen ook hun werk gedaan. Enron ligt bij de beleggers nog vers in het geheugen. Groenink ziet nog steeds vrees voor nieuwe schandalen en volgens hem trekken beleggers zich bij het minste of geringste negatieve nieuws massaal terug. Hij verwijst daarbij naar ABB dat afgelopen week de koers in één dag gehalveerd zag door vervelend nieuws. Het 'banktrio' deed een oproep aan Eu rocommissaris Bolkestein om weerstand te bieden aan de strenge Amerikaanse re gelgeving die er ook voor Europese on dernemingen aan dreigt te komen door de schandalen. Ze pleitten alledrie voor het behoud van de eigen Europese regel geving. „Als Europa niets doet dicteert Amerika straks onze regels. Het is erg sto rend als wij ons opeens moeten houden aan de regels van Sabanes en Oxley, ter wijl we die heren niet eens kennen", zei Kist. Volgens de deze zomer ingevoerde wet zijn topmannen van beursgenoteerde ondernemingen persoonlijk aansprake lijk voor eventuele fraude bij het bedrijf. Ze zijn eensgezind van mening dat situa ties zoals in Amerika zich niet voordoen in Nederland of Europa. ING, ABN Amro en Aegon benadrukten de komende tijd vooral in te zetten op zelfstandige groei en kostenbesparing. Geen van de drie ziet fusies of acquisities direct in het verschiet liggen. „De lage beurskoers maakt dat toch een beetje las tig", aldus Storm. Op de vraag of de afge lopen jaren - met geld van beleggers- niet wat teveel betaald is voor overnamekan didaten, antwoord Kist; „De helft van de acquisities lukt, de andere helft wat min der. Dat hoort bij het ondernemen. Maar nu is the fun even over." Vodafone biedt vanaf vandaag de nieuwste diensten in mobiel communicatie aan in één pakket. Foto: ANP/Vodafone meegehouden dat de meeste bellers geen zaktelefoon met mms hebben. Als het ontvan gende mobieltje niet geschikt is voor MMS, krijgt de ontvanger een tekstbericht. Hierin staat een verwijzing naar de Vodafo- ne-website waar de foto en de eventuele bijhorende bood schap met een toe kunnen worden bekeken. 1 Net als KPN heeft Vo overeenkomsten geslote nieuws- en informatiele ciers zoals het ANP, de1 krant en Voetbal Inter maar ook met OV 9292 treintijden. estc l Kol )em te o] oor iza it F ch door Richard Mooyman Amstelveen - Ondanks de goede resultaten over de afgelopen zes maanden houdt de KLM reke ning met een verlies over het ge hele boekjaar. De luchtvaart maatschappij verwacht nog wel een winst uit de gewone be drijfsvoering, maar een netto winst zit er niet meer in. Financieel directeur Ruijter pre senteerde gisteren opnieuw mooie kwartaalcijfers. Een net towinst van 86 miljoen euro. Ze waren - net als die over de pe riode april tot en met juni- beter dan analisten hadden verwacht Door kostenbesparingen en be ter gevulde vliegtuigen wist de KLM de winst op te krikken. Vooral de toestellen op de Euro pese routes waren goed bezet, wat volgens Ruijter mede te danken is aan een nieuwe, lage re tarievenstructuur. Maar de moeilijkste twee kwar talen komen nog en de KLM ziet zich geconfronteerd met enkele extra kostenposten. Zo moet de komende twee jaar ieder kwar- irsv in di m Ier: one ejo jort C •1de Cl ei taal 10 miljoen euro wonKjj geschreven vanwege de de waarde van de vloot Boeings 747 die worden gen door moderne Boeinj Mede vanwege een nog 1 delijke verkooppijs moet tot 90 miljoen euro wordn geboekt. a De KLM is ook meer geli aan pensioenpremies, beklemtoonde dat de Kü sioenfondsen zeer goed vuld, maar door de daling de beurzen zitten er geer kortingen meer in op d cj mies. De vliegmaatsc kampte verder met een,] kostenpost van 9 miljoei door een wilde staking vai nici eind juli. Volgens Ruijter blijven de uitzichten onzeker. Ondt is volgens hem of de ec< zich herstelt Daarnaast eventuele oorlog in Ir luchtvaartbranche in een we crisis storten. Maar v ken met de branchegi staat de KLM er goed vo( m( zekerde Ruijter. irde •np jon laat 'urn tenc >ho Nc eto het gis BEURS IN ZICHT caravan", aldus Koster van Cara van RAI. Op de foto een echt bed compleet met lattenbodem maar toch kamperen in een piramide- tent. In 15 seconden ontvouwt deze 'tent-o-matic' zich uit dit aanhangkarretje. Foto: ANP/Marcel Antonisse 'onbenullige zaak', waar niemand nadeel van heeft ondervonden. De ruzie tussen de bank en de supermarkt is allang bijge legd. Zwanenburg kreeg zelfs een trofee voor zijn hulp bij de invoering van de eu ro, aldus Schram. Rechter Van Weasberghe noemde het kwalijk dat de Vomar de muntjes te vroeg onder de burger heeft verspreid. Het zou oneerlijk tegenover andere ondernemers zijn om Vomar niet te veroordelen, zei ze, ook rekening houdend met de gratis pu bliciteit voor het bedrijf. Geen van de partijen gaat in hoger beroep. Staan aandelenkoersen nu hoog of laag? Velen zullen onmiddel lijk antwoorden dat het laatste het geval is. Zijn we in de afgelo pen twee jaar niet meer dan de helft van de toenmalige koersni- veaus kwijtgeraakt? Toch zal het u verbazen hoe weinig eensge zind analisten hierover denken. Natuurlijk zijn er velen die ook van mening zijn dat aandelen nu goedkoop zijn en dat er de komende jaren toch weer aardi ge rendementen mogelijk moe ten zijn. Amerikaanse beleggers, die nog zeer recent buiten gewoon pessimis tisch bleken over de beursvooruitzich- ten, lijken plotseling hun geloof te heb ben hervonden. In de laatste poll steeg het aantal optimis ten van 28 naar 38 procent en daalde het percentage pes simisten van 43 naar 35 procent En Miss Abbêy Cohen van Goldman Sachs, bij genaamd 'de Konin- ginnenbij', blijft on verminderd aanbevelen om het percentage aandelen in een be leggingsportefeuille verder uit te breiden. De koersontwikkelin gen van de laatste weken lijken haar en al die andere vrolijkerds gelijk te geven. Echter, deze week is een andere rasoptimist, Galvin van het Zwitsers-Amerikaanse effecten huis CSFB, op staande voet ont slagen. Zijn aanhoudende koop adviezen hebben de reputatie van het bankiershuis aangetast En hoofdanalist Hochberg bij Elliott Wave International, wijst erop dat het beurspessimisme van de laatste maanden in het niet valt bij de periode 1994- 1995. Volgens hem komt het te rugkerende optimisme te vroeg, veroorzaakt door beleggers en analisten die graag een bodem in de markt willen zien. De FED, het stelsel van Ameri kaanse centrale banken, legt verband tussen de gemiddelde koers/winstverhouding en het rendement op 10-jarige staatsle ningen. Volgens deze norm zijn aandelen nu ongeveer 20 pro cent ondergewaardeerd. Merrill Lynch heeft echter uitgerekend, dat de koersdalingen een nega tief effect hebben op de econo mische groei van ongeveer 1,5 procent. Traditionele waarderingsmodel len duiden nog altijd op een ze- op nh op WIM FONTEINE Private Banking ABN Amro Haarlem rali: gew dee ine vas Pijl lizij Spi sic :eid kere overwaardering van a lenkoersen. Zo berekent h Graham Dodd-model, d de jaren 30 stamt, dat aani nog altijd 20 procent te du zijn. Dit model gaat uit va% nettowinsten van de laatst jaar. Een ander model, de tio uit de jaren 60 die een I )U£ koers vergelijkt met de int )r(j( ke waarde van een onderri^ ming, komt tot een vergelen v overwaardering. En vraagt eha aan een technisch analist l^e zijn of haar visie is voor de^e gere termijn, want het anttj^ is op voorhand delijk. Hoewel korte termijn 1 ech omhoog mogejo, zijn, is de nee% gerichte langelj,, mijntrend nog intact. Genoeg tegenv voor de optimi Hoewel ik pen* P lijk geneigd be te zeggen dat len nu goedko zijn, moet ik ei,|j nen dat er tocl heel wat is om na te denken. plicerende factor is, dat iet vezj al snel vanuit het verleden fei neert en vergelijkt, terwijl j mare wil dat de beurs juis )erj. uitloopt op de toekomst. Een joodse man klaagt bij rabbi dat zijn huis te klein voor hemzelf, zijn vrouw ncjs talloze kinderen. De rabbi even na en instrueert de n om ook de geit in huis te n men. De man voert de ins uit, want de rabbi is de ratr" Maar een week later keert Lq, rug bij de rabbi en meldt rl situatie nu helemaal onmi is geworden. Waarop de r^ft hem opdraagt om de geit e[jj] buiten te zetten. En plotse lijkt het huis een stuk grot Deze anekdote maakt duidp( wat ik bedoel. Nu ik de gei de vloer heb gehad, ziet dl atie er plotseling heel andf hoewel er per saldo niets i anderd. Misschien staan v hoog, als je de koersexplos van de late jaren 90 uit de ken haalt. Laat ik het andriu^ zeggen. Weet u waar de D e]IT nes-index nu zou moeten als er vanaf het dieptepun ite| 1987 netjes elk jaar 10 pro( ;an was bijgekomen? Op 7200e, werkelijkheid staat dee in4n 1 een kleine 20 procent hog p. Maar ja, zult u zeggen, zo l;t e, altijd wel wat te mekkeren (je gelijk heeft u. l' (i ENDEXBB

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6