BINNENLAND 2 KPMG moet Peper schadeloos stellen Kamp Vught: herdenken en waakzaamheid LPF'ers met vakantie Regering kan uitslag EU-referendum negeren Kortsluiting, een roes en weer een dode prostituee okontwikkeling A13 door brand lips speurt 3gar gifvaten 'Gat in geheugen' van buschauffeur ia[f:uchtpleger >eiter in de fout -rtnse agenten 'A-team' hef over laminetekort ieder ziet Luca gende week lerking aftrek in taboe Berg schroot uit water gevist Teleurstelling over stoppen onderzoek verkrachtingen erdam - De politie heeft norgen vroeg op de A13 bij erdam snelheidsbeperken- laatregelen ingesteld we de sterke rookontwikke- gevolg van een grote in een nabijgelegen lgebouw. In de school [rond drie uur brand uit. dweer was met groot irieel uitgerukt om het vuur lissen. Na ruim een uur de brand onder controle, ens de politie waren er [mensen in het gebouw, idstichting wordt niet uit- )ten. 5kanaal - Bij een onder- in opdracht van Philips H fl giftige vaten die mogelijk pp» ial in het Ceresmeer bij skanaal zouden zijn ge- pt, hebben duikers giste- een vat met een onbekend smiddel uit het water ge- M d. Ook werden vier andere n in het meer aangetroffen, in werd water en sporen olie aangetroffen. Philips opdracht gegeven tot het mek na klachten van om- iden. Zij vreesden voor vrijdag 25 oktober 2002 rotterdjum/gpd - De 39-jarige buschauffeur van het Rotterdamse openbaarvervoerbedrijf RET her innert zich nog bijna alles van de fatale avond van 14 februari dit jaar. Op een paar seconden na. Hij rijdt rond half tien over het Weena richting Hof plein, tot een druk gebarende, stomdronken 53- jarige man hem probeert tegen te houden. De chauffeur laat de bus daarom een klein stukje op komen. En nog een stukje. „Verder kan ik het me niet meer herinneren." Het gat in het geheugen omvat slechts een paar seconden. Maar het zijn gruwelijke seconden. De bus overrijdt in die tijd de dronkaard op het ze brapad. Even verderop trapt de buschauffeur op de rem. Hij voelt dat hij met zijn achterwielen over een 'hobbel' is gereden en hij hoort zijn pas sagiers gillen. De verwondingen van de man blij ken zo ernstig, dat hij korte tijd later overlijdt. „Het is verschrikkelijk. Dit heb ik echt nooit ge wild", aldus de verdachte, gisteren in de Rotter damse rechtbank. Officier van justitie Kouwenho- ven verwijt hem doodslag en vindt dat hij daarom drie jaar de cel in moet. Advocaat Weening stelt dat de chauffeur op het moment van het ongeval ontoerekeningsvatbaar moet zijn geweest door een combinatie van angst, woede, agressie en stress. Volgens de advocaat heeft de verdachte dan ook gehandeld uit psychische overmacht. „Ik kom dan uit op een vrijspraak of hooguit een schuldigver klaring zonder strafoplegging." De officier van justitie denkt daar heel anders over. Zeker van een buschauffeur in een van de grootste steden mag volgens haar worden verwacht dat hij met derge lijke situaties overweg kan. Uitspraak over dertien dagen. jge verontreiniging. /arden - Een 35-jarige suit Leeuwarden heeft bin- ;ele maanden na zijn ig eind 2001 opnieuw it gepleegd met vier min- ..jarige jongens. Volgens de icaat van de verdachte wa- ;en of twee van deze jon- ha eerder al slachtoffer van n ian. De man stond toen hij wam en zijn daden op- w pleegde onder toezicht r le reclassering. i^A - Drie Franse politie ten en een Franse douane- nte draaien vanaf vandaag met het 'A-team' dat g soverlast op autowegen en linen bestrijdt. Het viertal eigenlijk twee weken gele- al beginnen. De medede- dat de Fransen in Neder- se politie-uniformen ge- d zouden gaan, viel ver- d in Den Haag. Ook was geen duidelijkheid over k wapens het kwartet ht gebruiken. De agenten nu in Frans uniform en en mogen in voorko- de gevallen gebruik maken «pperspray en handboei- haag - De voorzitter van de -fractie in de Haagse ge- nteraad, Smit, moet zich ichien bij de rechter verant- rden voor zijn uitspraken vitamine-D-tekort bij mos- (rouwen. Volgens een Am- lamse huisarts heeft Smit jezet tot haat tegen mos- Smit beweerde in juni na gvan een rapport van de gse GGD dat veel moslim wen een tekort aan vitami- hebben omdat ze een fddoek dragen en van hun maar zelden naar buiten en. Om via zonlicht toch oende vitamine D binnen ijgen, pleitte hij voor de ïotiecampagne 'Zet uw iwin het zonnetje'. De aan- pnde arts vindt de uitspra- beledigend en 'medisch list'. iterdam - De moeder van de r oude vondeling Luca 1 volgende week onder be- g een ontmoeting met zoon. De ontmoeting d aanvankelijk gepland vandaag. Luca werd eind iistus moederziel alleen ergelaten in het Burger restaurant op het Centraal on in Amsterdam. Weken- bleef de achtergrond van Aziatische jongetje ondui- c. Eerder deze maand Ide de moeder zich in het lodrestaurant. Ze wilde n hoe het haar zoon ver- De politie arresteerde de e vrouw op verdenking iet verlaten van een kind fr dan zeven jaar. egen - De beperking van de theekrenteaftrek voor ho- komens is geen taboe voor hterban van de PvdA. Dat tgisteren bij een PvdA-bij- ömst in Nijmegen waar de andidaten voor het lijst erschap van de sociaal-de- raten zich opnieuw aan achterban presenteerden. een steun in de rug voor indidaten Wouter Bos en van Nieuwenhoven die {suggestie eerder deze opperden. door Thea van Beek amsterdam - Accountantsbureau KPMG moet oud-burgemeester Bram Peper van Rotterdam een bedrag van ruim 373.000 euro betalen. Dat heeft de Amster damse rechtbank gisteren be paald in het kort geding dat Pe per tegen KPMG had aangespan- Het geld is een voorschot op een definitieve schadevergoeding die Peper in een bodemproce dure van het accountantskan toor gaat vorderen. KPMG had Peper 500.000 euro geboden op voorwaarde dat hij van verdere procedures zou afzien, maar Pe per ging daar niet mee akkoord. Het toegekende schadebedrag is aanmerkelijk minder dan de 675.000 euro die Peper in het kort geding had geëist. Een vor dering op pensioenderving en een deel van de rechtsbijstands- kosten werden afgewezen. Des ondanks zegt Peper zeer tevre den te zijn. „Een bodemproce dure tegen KPMG geeft mij nu alle kansen, anders was dit be drag niet toegekend." Hoeveel geld hij van KPMG als totale schadevergoeding eist, wil Peper niet kwijt. „Een groot bedrag met zes nullen, want de imma teriële schade die ik heb geleden is groot." In maart 2000 ver scheen het KPMG-rapport, waarin de oud-burgemeester werd beschuldigd van het decla reren van privé-uitgaven bij de gemeente Rotterdam. Peper was op dat moment minister van binnenlandse zaken en trad af. Later oordeelde het College van Beroep voor het Bedrijfsleven dat de conclusie van KPMG niet door de feiten werd gedragen. Peper zegt een enorme schade te hebben geleden door het om streden KPMG-rapport. Zo is hij levenslang gestigmatiseerd en kan hij geen baan meer vinden. Bovendien maakte hij tonnen onkosten om zich te verweren tegen de beschuldigingen dat hij zich zou hebben verrijkt met ge meenschapsgeld. Het nu toege wezen bedrag ziet hij als een voorlopige vergoeding om de ergste kosten te dekken, want Peper zit financieel aan de grond. KPMG constateert in een reactie op het vonnis, dat de gerappor teerde feiten over de declaraties ook in deze procedure niet zijn weerlegd. „In het licht hiervan ziet KPMG een eventuele bo demprocedure met vertrouwen tegemoet", aldus het accoun tantskantoor. KMPG-raadsman F. Waardenberg noemt het voorschot slechts een zeer be perkt bedrag. „Dat geeft een goed gevoel omdat Peper be weert dat het om een schade van miljoenen gaat." Volgens Peper draagt ook de gemeente Rotterdam een zware schuld. „Ook die komt nog aan bod in een procedure." utrecht - In Utrecht liggen de overblijfselen van een slordige 2000 fietsen op een hoop. De wrakken wer den op last van het hoogheemraadschap uit de grachten gevist. Foto:ANP/Mark Prins Bezoekers kijken vanuit een gebouw van het Nationaal Monument Kamp Vught naar het terrein. Foto:ANP/Robin Utrecht Prins Bernhard opent nieuwbouw monument vught - In aanwezigheid van prins Bernhard is gistermiddag de nieuwbouw van het Natio naal Monument Kamp Vught geopend. Het is een monument van her denking maar ook van waak zaamheid, zo benadrukte minis ter van Staat en hoogleraar te Tilburg Max van der Stoel in zijn toespraak bij de opening. „Kamp Vught herinnert aan on menselijkheid, maar ook aan menselijke solidariteit", aldus Van der Stoel, die de kwetsbaar heid van de democratie als the ma van zijn toespraak had geko zen. „Nog altijd zijn er concen tratiekampen waar wordt gefol terd en geëxecuteerd." Hij uitte zijn grote zorg over de opkomst van het internationale terrorisme en excessief nationa lisme. Zo'n vierhonderd gasten vulden gistermiddag het audito rium en de gangen van de nieuwbouw, die 4 miljoen euro heeft gekost. Het Nationaal Monument be schikt nu over een ruim beme ten bezoekerscentrum met on der meer een vaste expositie en een gedenkruimte voor degenen die in het kamp zijn gestorven. Achter het bezoekerscentrum zijn een gereconstrueerde barak te vinden en de maquette van het Duitse concentratiekamp Vught waar in de oorlog ruim 30.000 gevangenen verbleven. De 'echte' opening bestond rond half vier uit het planten van een eik naast de ingang van het bezoekerscentrum. De eer viel te beurt aan de Vughtse Jade Kagie, die 12,5 jaar geleden werd geboren toen het Nationaal Mo nument Kamp Vught werd op gericht. Prins Bernhard mocht de eerste schep aarde bij de eik gooien. Zijn komst werd pas op het laatste moment aangekon digd. Gisterochtend onderging hij nog een kleine operatie we gens 'nastaar' aan zijn rechter oog. De ingreep hinderde de prins geenszins: met een zwart kapje voor zijn rechteroog hanteerde hij fluks de schep. Motie over referendum haalt het niet door Rudi Buis den haag - Lege stoeltjes bij de fractie van de Lijst Pim Fortuyn (LPF) geven een rare wending aan het Europa-debat. Omdat een handvol LPF'ers de voor keur aan vakantie gaf, maakte de motie van D66 voor een volksraadpleging woensdag avond geen kans van slagen. De stemming voor het houden van een raadplegend referendum over de EU - een vurige wens van de LPF - werd daarom met een week opgeschoven. Behalve de LPF en D66 waren PvdA, Groenlinks, SP, Leefbaar Ne derland en Groep De Jong be reid de motie te steunen: op pa pier een Kamermeerderheid. Opnieuw een bewijs van ama teurisme? Joost Eerdmans, frac tiesecretaris van de LPF en van uit die positie mede verant woordelijk voor het 'aantal kop pen' tijdens stemmingen, is be droefd. „Ik heb de fractie vier weken geleden al duidelijk ge maakt dat het debat over de EU zeer belangrijk is. Ook aan dege nen die hadden aangegeven dat ze op herfstvakantie zouden zijn. Maar daar is weinig mee gebeurd. Jammer, want van de andere partijen kwamen men sen wel speciaal terug van va kantie." De LPF-fractie bestaat na het vertrek van Winny de Jong, Cor Eberhard en Harry Wijnschenk nog uit 23 mensen. Vijftien Kamerleden waren woensdag (gedeeltelijk) bij het debat aanwezig en hadden de motie van D66 kunnen onder steunen. Waar waren de acht andere Kamerleden? „Twee zie ken en vijf man op vakantie in het buitenland", somt Eerd mans op. „En helaas was Jim Jansen van Raaij telefonisch la ter op de avond niet meer be reikbaar. Daar ben ik verdrietig over. Hij is toch de grote Eu ropakenner." Overigens werden van de vijftien Kamerleden vijf man op het laatste moment nog telefonisch opgetrommeld. Te vergeefs, want dat was niet vol doende om de motie woensdag avond laat een kans van slagen te geven. De fractiesecretaris zegt dat de LPF geen verwijten de blikken van de overige partij en heeft gehad. Eerdmans stelt dat sommige Kamerleden van zijn partij het 'even helemaal hebben gehad'. „Enkelen zijn helemaal op, na alles wat er dit jaar is gebeurd." door Erwin Tuil den haag - Wel of geen uitbrei ding van de Europese Unie met tien lidstaten ineens? Als het aan de Tweede Kamer ligt, krijgt de Nederlandse burger de kans zich daarover volgend jaar in een referendum uit te spreken. LPF, PvdA, Groenlinks, SP, D66 zijn voor het houden van een volksraadpleging: een krappe Kamermeerderheid. Volgende week zal een motie die oproept tot het houden van een raadple gend referendum vrijwel zeker worden aangenomen. Het referendum zou gehouden moeten worden voordat de Ka mer eind volgend jaar de ver dragen over de uitbreiding goedkeurt, zo is de bedoeling. Op die manier kan de volkswil in theorie nog van invloed zijn op de stemming in de Tweede Kamer. Voor het terugfluiten van de regering lijkt dat referen dum te laat te komen: de Euro pese staats- en regeringsleiders hakken al eind dit jaar knopen door tijdens een EU-top in Ko penhagen. De basis voor het EU-referen dum is de Tijdelijke Referend- umwet. Om een referendum mogelijk te maken moeten de initiatiefnemers in drie weken tijd 40.000 handtekeningen ver zamelen. Als dat lukt moeten er daarna in zes weken 600.000 kiesgerechtigden worden gevon den die,het initiatief ondersteu nen. Als de kiesraad de handte keningen goedkeurt, kan de or ganisatie van de stemming be ginnen. De volksraadpleging moet dan niet eerder dan vijftig dagen maar niet later dan vier maanden na de goedkeuring ge houden worden. Het effect van een referendum is in principe beperkt. De tijdelijke wet biedt de mogelijkheid om internationale verdragen, en dus ook de toetredingsverdragen, aan een volksraadpleging te on derwerpen. Maar wie denkt dat de bevolking de regering kan corrigeren, komt bedrogen uit. Een derge lijk zwaar referendum is tijdens de behandeling van de wet in 2001 van tafel geveegd. Daarom kan de regering eind volgend jaar de uitslag negeren. Het refe rendum dwingt de regering wel de bevolking duidelijk te maken waarom de EU-uitbreiding in het Nederlands belang is. Dat is al winst. door Sander van der Werff groningen - Er ontstond kortsluiting in het hoofd van de 61-jarige vermeende vrouwenmoordenaar uit Harkstede toen Sasja na een tukje op zijn bank wakker werd. Terwijl de vrouw de slaap uit haar ogen wreef, sloeg hij met een bierfles op haar achterhoofd. Vanuit zijn luie stoel, zonder enige aanleiding. Er volgde een worsteling. De 34-jarige prostituee ver weerde zich fel, maar kon niet voorko men dat de verdachte zijn arm om haar nek sloeg. Sasja ontsnapte niet meer aan de wurggreep. Sasja was na Michelle Fatol, Annelies Reinders, Cora Mantel (1971) en Aaltje van der Plaat (1974) het vijfde slachtoffer. De Groningse prostituee was hoogst waarschijnlijk het laatste slachtoffer van de man uit het Groningse Harkstede, die vermoedelijk nooit meer vrijkomt. Even na tien uur komt de verdachte schoorvoetend, de rechtszaal binnenlo pen, omringd door drie leden van de parketpolitie. Vertwijfeld loopt hij naar de verkeerde stoel en gaat zitten. Blauw grijs overhemd, groene spencer, dun mil- limeterhaar, slordig baardje, 61 jaar. Hij oogt rustig, maar dat komt door rustge vende pilletjes. De man is stevig ge bouwd, maar klein van stuk. Hij zou heel goed een lieve opa kunnen zijn. Maar deskundigen die hem hebben onder zocht, bestempelen hem als een psycho paat, iemand die seks en agressie niet van elkaar kan onderscheiden. Een le vensgevaarlijke man. Iemand die nooit meer vrij mag komen, zei de officier van justitie. De verdachte hoort om twintig minuten voor vijf levenslang eisen. Zijn raads vrouw vraagt of hij dat goed heeft begre pen. De man knikt. Aan één oor is hij zo goed als doof. Veel van wat er aan het be gin van het proces wordt gezegd, verstaat hij niet en dat vinden de drie (vrouwelij ke) rechters een bezwaar. Er wordt een koptelefoon geregeld. Technici van tele visiejournalisten zorgen voor de juiste kabeltjes en stekkertjes. Veel zegt de ver dachte niet. Bij aanvang zegt hij, hoor baar ingestudeerd: „Ik wou alleen een klein woord aan de nabestaanden rich ten. Het is nooit mijn bedoeling geweest om die mensen te doden. Het motief voor zijn daden is een klein jaar na zijn aanhouding nog altijd ondui delijk. De verdachte spreekt van een roes, waaruit hij ontwaakt als het te laat is. Over de dood van Michelle Fatol ver klaart hij bij de politie: „We waren aan het strelen en plotseling kwam er een raar gevoel in me op. Ik heb het meisje met mijn beide handen bij de keel ge pakt. Ik heb haar keel met kracht dicht- gedrukt tot ik voelde dat ze slap werd. Er was geen enkele reden om haar te do den." Over tippelaarster Annelies Reinders: „We hadden eerst wat gestreeld. Ineens, zonder dat ik het voelde opkomen, pakte ik haar bij de keel. Ik weet niet wat ik dacht, maar kneep net zo lang tot ze niet meer bewoog. Toen ik weer bij mijn po sitieven kwam, zat ik op mijn knieën naast haar." Ook bij de dood van Sasja was er sprake van een roes: „Ik heb er geen verklaring voor, maar ineens kreeg ik een opwelling. Ik sloeg haar met het flesje op haar hoofd. Ik liet haar daarna niet weggaan en heb een verwurging ingezet. Ik ben niet gestopt omdat ik bang was dat ze naar de politie zou gaan. was ook woe dend op mezelf omdat ik toch weer in de fout ging." Drie keer kortsluiting dus, maar als de li chamen 'opgeruimd' moesten worden, beschikte de man wel over een heldere geest. In alle gevallen maakte hij een plan om ongezien van de lijken af te komen. Twee keer werd hij bijna betrapt. De eer ste keer in 1994 toen hij het lichaam van Annelies Reinders op een verlaten plek langs het Eemskanaal wilde dumpen. Met het stoffelijk overschot op de achter bank werd hij korte tijd geobserveerd door een surveillanceauto van de politie. „Die jongens hadden een goede beurt kunnen maken", verklaarde de verdachte tijdens een van zijn verhoren. De tweede keer ontsnapte hij toen hij vrienden aan de deur van zijn boerderij kreeg. Sasja's levenloze lichaam lag een paar meter verderop in een fietskarrede, klaar om gedumpt te worden. Ronduit geraffineerd was zijn poging om zichzelf een alibi te verschaffen in de zaak-Sasja. Kort nadat hij haar in het Slochterdiep legde, belde hij een paar keer naar haar mobiele telefoon. Zo leek het alsof hij niets van haar verdwijning wist. Eis levenslang tegen Monster van Ter Aar Het openbaar ministerie heeft gisteren een levenslange gevangenisstraf geëist tegen een 61-jarige verdachte uit Harkstede. De officier van justitie houdt hem verantwoordelijk voor de moorden op de prostituees Michelle Fatol, Annelies Reinders en Sasja Schenker. De openbare aanklager koos niet voor een langdurige celstraf in combinatie met tbs omdat de ver dachte onbehandelbaar is. De man staat tegenwoordig bekend als het Beest van Harkstede. In de ja ren zeventig verwierf hij zich al de bij naam 'Monster van Ter Aar' vanwege de moord op een 15-jarige meisje en een 44-jarige vrouw. In 1975 werd hij daarvoor veroordeeld tot 18 jaar cel en tbs. Na zijn vrijlating in 1990 vestigde hij zich in Harkstede. De 61 -jarige, omschreven als een ge vaarlijke psychopaat, hanteerde bij de drie recente moorden dezelfde werk wijze. Hij wurgde de vrouwen en dumpte hun stoffelijk overschot in een sloot.De officier vindt dat de 61- jarige in 1990 niet vrijgelaten had mo gen worden uit de Dr. S. van Mesdag kliniek. „Dat was een inschattingsfout die drie mensenlevens heeft gekost. De maatschappij moet tegen deze man worden beschermd." assen/gpd-anp - 'Ongeloofwaar dig', oordeelt het openbaar mi nisterie over de vermeende ont voering en verkrachting van het 14-jarige meisje uit Assen. Justi tie stopt met het onderzoek. De ze uitkomst kwam als een dreun voor het betrokken gezin. „Ze zijn ontzettend teleurgesteld, en dan druk ik me nog heel zwak uit", zegt advocaat Haarsma. van de familie. Het gezin blijft vierkant achter de verklaringen van de dochter staan, dat zij zo'n twintig keer ontvoerd en misbruikt is en daarna als seksslavin werd afge staan aan een groep volwassen mannen. De familie vindt dat het onderzoek van de politie niet volledig is geweest. De moeder van het gezin noemt als voorbeeld de door justitie opge voerde telefoontaps. Die zijn volgen haar recent gedaan in een rustige periode. „Ja. dat we ten die jongens ook wel. Die houden zich gedeisd omdat er op hen wordt gelet." Voor het overige willen de ouders nog niet reageren. Zij beraden zich eerst met hun advocaat. De advocaat wil in elk geval tekst en uitleg van het openbaar ministerie. „Een gesprek op kor te termijn lijkt me heel zinvol." Vooralsnog wiPBe familie de zaak nog niet laten rusten. „We beraden ons op vervolgstap pen", zegt Haarsma. Lucy de B. naar Pieter Baan Centrum oen haag/gpd - Lucy de B., de Haagse verpleegkundige die ver dacht wordt van dertien moor den en vijf pogingen daartoe, kan volgende week terecht in het Utrechtse Pieter Baan Cen trum (PBC). De 41-jarige Haagse verpleegkundige zal in de justiti ële observatiekliniek gedurende zeven weken worden onder zocht door psychiaters en psy chologen. In het PBC zal wor den bekeken of Lucy de B. al dan niet toerekeningsvatbaar is en welke straf de rechtbank haar het beste kan opleggen, als de verpleegkundige schuldig wordt bevonden. Tot nu toe weigerde Lucy de B. mee te werken aan een onderzoek in het Pieter Baan Centrum. Nu wil ze wel aan zo'n onderzoek meewerken. De zaak tegen Lucy de B. wordt op 6 januari voortgezet.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5