Verdachten hebben al een fors strafblad BINNENLAND 1 'Het is terrorisme in het klein' Remkes: 'Dit doet appèl op hele samenleving' fout ilaatsnamen Vervolgd doodslag broek geduld „B verwacht Jte avondspits icht pakketje J alarm s moet er jj inbraak jpieper voor "tieel UMC Stille tocht ter nagedachtenis aan Steegmans Venlo heeft geen specifiek Marokkanen-probleem Venlo screent condoleances Stichting wil omstanders leren reageren Omvang zinloos geweld moeilijk te peilen CDA en PvdA willen snel verder met plan tegen zinloos geweld Zoekt iLdagenlang op internet? Of bespaart u gewoon direct tot 25% op uw autoverzekering. www.ohra.nl -026 400 40 40 v^rirvA n - Hellevoetsluis is dan Spijkenisse. verkeerde plaatsnaam Jacht is een verdach- poging tot doodslag vrijgelaten. Tegen de pan uit Hellevoetsluis en drie jaar gevange- lëist, omdat hij in juni ar in een snackbar in e een medewerker lesteerd. Aanleiding was een vermeende jiig. In de tenlasteleg- echter gesproken cafetaria in Hellevoet- lCjj/erdachte werd door n lamse rechtbank on- ;na de zitting vrijgela- verwachting gaat het na nep tegen de uit- (j. [ids de Wet Vormver- it 1995 is het mogelijk j,-0 ;er beroep de tenlas- lct te wijzigen. Idi e( m - Profbokser Regilio t terecht staan we ging tot doodslag op v din in juli van dit jaar, IS( le tenlastelegging van ,e laar ministerie. Zijn it 1 november met r( irmazitting voor de in Rotterdam. De is dat Tuur daarbij rezig zal zijn. Regilio t 1999 en 2000 al eer- oe rdeeld wegens mis- van respectievelijk taken vriendin. Toen ifj er met een werkstraf or 0, een verplichte be- voor zijn agresssieve vrijdag 25 OKTOBER 2002 - Als zich niet ge- e le kandidaten voor andienen, wacht ex- J ran economische za- sbroek liever voordat 'J jn nieuwe lijst LNP >Baan de verkiezingen. die namens de LPF 3lbinet zat, zei gisteren k tvisieprogramma No- geen volgende ter- ewindsman ambieert. hij als fractievoorzitter ede Kamer om daar i: geven aan zijn partij. aarde stelt hij dat er eivaliteit op zijn lijst in, wil hij meedoen -èrkiezingen in januari, hiiet, dan laat hij deze %en aan zich voorbij- R - De ANWB verwacht ondspits vandaag ex- ik zal zijn. De herfst- oopt ten einde, de ^rspellingen spreken Liimige buien' en er rerkzaamheden op belangrijke wegen; ïdiënten die goed zijn |e slierten auto's. venlo/gpd - Het wordt doodstil in de zaal als burgemeester J. Schrijen van Venlo met zijn mededeling komt „René Steegmans is afgelopen nacht om twintig minuten over twee overleden. We moeten iets verwerken dat ons overkomen is. Laten we proberen dat samen te doen." De bewoners van de wijk Venlo-Zuid zijn geschokt door de gewelddadige dood van de 22-jarige René die het slachtoffer werd van zinloos geweld. Op een door de gemeente belegde bijeenkomst in het buurthuis ko men mensen uit de wijk bijeen om hun ge voelens te delen met lokale politici en de politie. Na zijn aankondiging over de dood van Steegmans mengt de burgemeester zich on der de buurtbewoners. Hij luistert naar hun grieven, angsten en vragen, maar echte op lossingen heeft hij niet paraat. Tot groot on genoegen van sommige bewoners. „Het blijft altijd maar bij woorden", zegt iemand. „Ze hebben het nu weer over een stille tocht Wat een onzin. We moeten juist een luidruchtige tocht houden. Anders hoort toch niemand wat we willen zeggen." Een vrouw vertelt met trillende handen dat het goed is dat de burgemeester er is. „Maar het lost geen bal op. Ja, zeggen ze dan, jon geren mogen gewoon rondhangen op René kwam steeds op voor anderen René Steegmans, het 22-jarige slachtof fer van de daad van zinloos geweld in Venlo, kwam altijd op voor anderen. Hij was met name begaan met ouderen en kinderen, vertelt de Venlose burge meester Jan Schrijen, die de afgelopen dagen meerdere keren met de ouders van René heeft gesproken. Steegmans was volgens Schrijen een ge wone jongeman die na zijn studie op zoek was naar een baan. Volgens Schrij en hebben de intens verdrietige ouders van René 'hun zoon opgevoed als ie mand die durft op te komen voor ande ren. Die mensen durft aan te spreken op hun asociale gedrag. Je kunt je voor stellen wat het dan voor die mensen be tekent als hun zoon sterft omdat hij voor die idealen opkomt'. straat. Kan de politie niks tegen doen. Ze grijpen pas in als er iemand dood is. Daar kan ik zo kwaad om worden." Woordvoerder A Meziani van de Marok kaanse gemeenschap is ook aanwezig 'uit respect voor het slachtoffer en diens fami lie'. Het steekt hem dat Marokkanen nu weer in één adem worden genoemd met zinloos geweld. „Ik ken de verdachte niet eens. En toch zeggen ze dan 'kijk, dat zijn die Marokkanen weer'. Een van de aanwezi gen neemt het voor hem op. „Je hebt kut- Marokkanen, kut-Nederlanders, kut-Venlo- naren. Het is niet één groep die het verziekt, dat doen we allemaal. Sommigen omdat ze niks anders kunnen dat treiteren en rotzooi schoppen, anderen omdat ze niet ingrijpen als iemand wordt doodgeslagen. De angst regeert. Het is terrorisme in het klein." De belangstelling voor de bijeenkomst is niet groot. De bewoners vinden zelf ook dat de opkomst tegen valt. „De mensen lijken wel onverschillig. Ze sluiten zich af voor wat er is gebeurd", denkt een van de buurtbe woners. „Mensen worden steeds angstiger. Ze komen niet eens meer naar een bijeen komst als deze, laat staan dat ze ingrijpen als er voor hun ogen een persoon wordt doodgeslagen. Normaal gesproken zou ik meteen iets doen als ik zie dat iemand wordt geslagen. Maar nu, na dat met René, weet ik het zo net niet meer. Ze slaan je ge woon dood. Vreselijk." ui vi b m - De politie heeft dag een deel van de ade en Prins Hendrik- nsterdam zo'n ander- fgezet nadat een ver- ketje op straat was fen. Het pakketje be- explosieven, zo con- van de Explosieven gs Dienst (EOD) na k. Nadat de politie de afgezet, mochten be- in huis niet meer in. ter niet tot ontrui- Iwoningen gekomen. 'n - De politie mag wo- v ken niet langer afhan- 'a teen telefoontje. Het eiom delicten waarbij ernstige gevoelens ,e ligheid kunnen heb- 0 politie moet dan ter v n voor ondersteuning. de Wijkerslooth, de ef aas van het openbaar (OM) in Den Haag. e procureur-generaal lanvaardbaar' als po- 3%n achter hun bureau 34ten als er een melding mt van een woningin- 11 ji 5' Alle vrouwelijke me- en studenten van het 11 lir Medisch Centrum Utrecht krijgen bin- e en alarmpieper. De ,2in het UMC heeft dat ^it voorzorg tegen de serieverkrachter. Het e n het UMC in de universiteitswijk De ;nst direct aan het ge- de serieverkrachter 1995 en 1996 actief nu toe onvindbare 1 acht verkrachtingen 8 pogingen daartoe op 1 staan. Vorig najaar 'voor het laatst toe. Burgemeester Schrijen (midden) praat met Venlonaren over het gebeurde. Er heerst groot ongeloof bij de bevolking. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Arnold Mandemaker den haag - Weer is er een stille tocht, weer bloemen op straat, weer waxinelichtjes. Dit maal voor de 22-jarige student René Steeg mans die woensdag in Venlo door twee tie ners werd doodgeslagen omdat hij 'een beet je respect voor ouderen' vroeg. Johan Remkes, als minister van binnenlandse zaken de eerst verantwoordelijke voor veiligheid op straat, weigert zich erbij neer te leggen dat je tegen woordig kennelijk niemand meer zou mogen aanspreken op asociaal gedrag. Is dit niet een enorme terugslag voor de nor men en waarden-discussie die het kabinet wil beginnen? Wie gaat nu nog iemand cor rigeren als je weet dat dit het gevolg kan zijn? „Zo kun je het zien. Maar ik zie het als een inspiratie om met geïntensiveerde kracht voort te gaan. Als je spreekt over normen en waarden, dan praat je dus hierover. Het di lemma is dat dit gebeurt met iemand die medeburgers erop wijst dat het niet nor maal is waarmee ze bezig zijn. Ik begrijp de opmerking 'terugslag' wel, maar ik denk dat dit een appèl doet op de hele samenleving. Straal de boodschap uit: gedraag je een beetje normaal. En als je erbij staat als zoiets gebeurt, dan is het jouw verantwoordelijk heid als medeburger om iets te doen. Als daar bij wijze van spreken een paar flinke kerels bij hebben gestaan, dan hadden ze die jongens een geweldige rotschop moeten geven." Wat kan de overheid doen om zoiets te voor komen? „Je moet daar nuchter in zijn: risico nul in een samenleving, dus absolute bescher ming, bestaat niet. Dat heeft vroeger ook nooit bestaan. Maar het geweld is de laatste jaren wel erger geworden. Of je nu naar het openbaar vervoer kijkt of naar de voetbal velden of in de publieke ruimte: geweld wordt normaler. Die tendens moet gekeerd worden. Daar ligt een verantwoordelijkheid bij het onderwijs, bij de ouders, bij de media en ook bij de overheid in termen van toe zicht in de publieke ruimte, procesgang en strafmaat. Maar het is een illusie om te den ken dat dit was uitgesloten als Venlo vijf agenten meer had gehad. Dat soort simpele beelden moeten we niet hebben." Veel betrokkenen bij het drama in Venlo worstelen met de Marokkaanse afkomst van een van de daders. „Je voert heel snel het verkeerde debat. De achtergrond van de dader is volstrekt irrele vant. We moeten de discussie wel zuiver houden. Het was een aantal jaren geleden een jongen van Nederlandse achtergrond die Meindert Tjoelker in elkaar schopte. Te gelijkertijd weet je ook dat het nodig kan zijn om in de richting van Marokkaanse ou ders te zeggen dat zij nadrukkelijk verant woordelijkheid dragen voor het gedrag van hun kinderen, zeker als die minderjarig zijn. Dat verantwoordelijkheidsbesef is in die kringen wel eens wat minder ontwikkeld. Maar ook ouders van kinderen met een Ne derlandse achtergrond moeten erop worden aangesproken. De tweede verdachte bleek trouwens een autochtone Nederlander. Ik wil maar zeggen: deze gebeurtenis is een ex tra stimulans om de discussie over normen en waarden met extra inzet te voeren. Die discussie is in feite nog niet eens begon nen." venlo/gpd - De twee mannen die René Steegmans in elkaar heb ben geslagen worden door Justi tie vervolgt voor poging tot doodslag. Ze werden vandaag voorgeleid aan de rechter-com- missaris. De twee blijken al een fors strafblad te hebben. Ze zijn meerdere malen veroordeeld we gens diefstal, inbraak en geweld pleging. De straffen bleven be perkt tot leerprojecten en taak straffen. De 18-jarige hoofdver dachte heeft tegen de politie een verklaring afgelegd. Zijn advoca te wil niet zeggen of hij de mis daad heeft bekend. De 22-jarige René Steegmans uit Venlo die dinsdagmiddag werd afgetuigd na een opmerking over respect voor ouderen, is gisterochtend in het Radboud- ziekenhuis in Nijmegen overle den aan de gevolgen van ernstig hersenletsel. Steegmans werd dinsdag voor een supermarkt in Venlo door één of twee acht tienjarige mannen uit Venlo op brute wijze in elkaar geslagen. De Venlonaar sprak het duo aan op hun rijgedrag toen ze op hun scooter bijna een oudere vrouw omverreden. De circa twintig getuigen van de mishandeling zijn inmiddels zijn gehoord maar leggen tegenstrijdige ver klaringen af over een eventuele samenwerking van het gearres teerde duo. Volgens een politie woordvoerder zegt een aantal getuigen dat het slachtoffer uit sluitend is geslagen door een van de twee mannen, een Ne derlander van Marokkaanse af komst. Andere getuigen bewe ren dat de tweede man daarin ook een aandeel heeft gehad. Het is evenmin duidelijk of een van de twee nog heeft geslagen met een brommerhelm. Volgens de woordvoerster zijn vijftien agenten bezig met het onderzoek. Over de verklaringen van de twee verdachten, die di rect na de mishandeling werden aangehouden, wenste zij niets te zeggen. De politie houdt een buurtonderzoek om meer te we ten over de 'rolverdeling' van 'De hele gemeenschap is getroffen' venlo/gpd - De gemeente, de politie, het jeugdwerk en de Ma rokkaanse gemeenschap zijn eensgezind: er bestaat géén spe cifiek Marokkanenprobleem in Venlo. Een incident noemen zij het dat een 18-jarige Marokkaan ervan wordt verdacht de 22-jari ge René Steegmans te hebben doodgeslagen na een opmer king over het rijgedrag op een scooter. De aanleiding is saillant, want er wordt in Venlo veel geklaagd over rondscheurende Marok kaantjes door de binnenstad. Verder ging de afgelopen dagen het hardnekkige gerucht dat groepen Marokkanen wijken in Venlo-Oost onveilig zouden ma ken met intimiderend en asoci aal gedrag. De waarheid ligt wat genuan ceerder, zegt John Spijksma van de stichting WeLkom en verant woordelijk voor het jeugdwerk in Venlo. „Er zijn de afgelopen zomer problemen geweest met jongeren maar daarbij ging het niet specifiek om Marokkanen. Het Marokkanen-probleem wordt veel te zwaar aangezet. Er zijn problemen met gemengde groepen, dus allochtone en au tochtone groepen. Bovendien had ik nou juist de indruk dat het wat beter ging met onze jon geren." Woordvoerder Mustafa Dalou van de Marokkaanse moskee in Venlo zegt dat de Marokkaanse gemeenschap de daad scherp veroordeelt „We vinden het verschrikkelijk voor de familie van het slachtoffer. We voelen het verdriet en leven met ze mee." Hij vindt het jammer dat de hele Marokkaanse gemeen schap in Venlo er nu op wordt aangekeken. „Deze daad heeft niets te maken met Marokkanen maar met een verharding van de Nederlandse jeugd in het alge meen. Het respect van jongeren voor ouderen is weg. Dat is heel triest, dat moet worden her steld." Dalou vindt met veel andere Marokkanen de aanpak van jeugdcriminaliteit in Nederland te soft. „We zouden graag zien dat justitie deze daders zeer hard aanpakt Een zware straf is hier op zijn plaats." De moskee-vertegenwoordiger erkent dat Marokkaanse jeugd zich relatief vaker strafbaar maakt aan criminaliteit. „Het gaat om de jongens die hier zijn geboren en aanpassingsproble men hebben. Tweede generatie- Marokkanen dus." Burgemeester J. Schrijen van Venlo riep de bevolking van de stad gisteren op tot bezinning. Uitzonderlijke problemen met allochtone groeperingen zijn volgens hem niet aan de orde. „Er zijn geen subgroepen, de hele Venlose bevolking is diep door deze tragedie getroffen", aldus de burgemeester. het tweetal. Volgens de politie is de vrouw die bijna werd aange reden en de vechtpartij vervol gens zag ontstaan, 'zeer emotio neel' en wordt zij ter zijde ge staan door Slachtofferhulp. De gemeente Venlo houdt van daag een stille tocht ter nage dachtenis aan Steegmans. Le den van het gemeentebestuur en de Marokkaanse gemeen schap zullen in de stoet meelo pen, en ook nabestaanden van andere slachtoffers van zinloos geweld, onder wie de vader van Joes Kloppenburg. De stille tocht begint om 18.30 uur bij het stadhuis van Venlo en zal eindigen bij de supermarkt waar de doodslag plaatsvond. De ac tualiteitenrubriek 2Vandaag zendt de tocht op televisie uit. De Stichting Tegen Zinloos Ge weld zei geschokt te zijn. Vol gens de stichting wordt het tijd dat de overheid meer geld en tijd steekt in preventie van ge weld op langere termijn. De mentaliteit van mensen moet veranderen. venlo/anp - De gemeente Venlo gaat de website waarop het con doleanceregister voor de ver moorde René Steegmans kan worden getekend, screenen op ongewenst taalgebruik. In de duizenden reacties die via het internet binnen komen, werd geregeld op indringende wijze verwezen naar de herkomst van de Marokkaanse hoofdverdach te. „De gemeente Venlo ver zoekt u dnngend racistisch taal gebruik achterwege te laten", al dus een eerste mededeling die aan de website www.venlo.nl werd toegevoegd. Later werd besloten een technologische methode toe te passen waarbij de mailtjes eerst worden gecon troleerd alvorens te worden ge publiceerd. „Teksten met discriminerende uitingen filteren we eruit. Overi gens kwamen racistische ver wensingen van beide kanten, van autochtonen en van alloch tonen", aldus een woordvoerder van de gemeente Venlo. „Kritiek op het beleid van bijvoorbeeld onze gemeente laten we wel staan, die vrijheid hebben de mensen." De reacties getuigen van mach teloosheid, woede en frustratie. De inzenders wensen de familie van het slachtoffer veel sterkte toe. In vele gevallen dringen zij aan op een hoge straf voor de twee verdachten. Ook veroorde len zij in scherpe bewoordingen de passieve rol van de ooggetui gen, die het drama dinsdag in Venlo zagen gebeuren, maar niet in durfden te grijpen. 'Gebruik je gezond verstand' Johan Remkes. Foto: GPD Rotterdam/ANP - De Stichting Meld Geweld wil met een nieu we voorlichtingscampagne mensen leren bij geweld op straat het slachtoffer te ontzet ten. „Gil keihard 'brand' of spreek elkaar aan om het slacht offer te helpen. Gebruik je ge zond verstand", heeft een woordvoerster gepleit. De stichting is mede verant woordelijk voor de campagne Meld Geweld. „We hebben in de afgelopen campagne de nadruk gelegd op: bel 1-1-2, onthoud de kenmerken van de dader en laat het slachtoffer niet alleen. Want doorlopen in zo'n situatie kén niet Maar er tussen springen is niet altijd verstandig." Volgens de stichting kan de om standers van de grove mishan deling in Venlo dinsdag niet worden verweten dat ze niet méér deden dan het alarmnum mer van de politie bellen. „Er is nu in elk geval gebeld, de kassa juffrouw heeft de zaak vertraagd zodat de daders gepakt konden worden. Dat is al heel wat. Maar ik geef het je te doen: Je gaat een halfje brood kopen en je komt terecht in een vervreemdende situatie. Geweld is heel eng." Tientallen omstanders hebben dinsdagmiddag staan kijken hoe twee mannen de 22-jarige René Steegmans in elkaar sloegen na dat hij de mannen had aange sproken op hun rijgedrag. De stichting Meld Geweld ont wikkelt een nieuwe voorlich tingscampagne om omstanders ervan bewust te maken dat er meer mogelijkheden zijn dan al leen 1-1-2 te bellen. „We willen die gedragsalternatieven op de harde schijf krijgen van mensen, zodat ze niet verstijfd staan van angst, maar hun gezond ver stand gebruiken." den haag/gpd - Wordt het steeds onveiliger op straat of lijkt dat alleen maar zo wanneer zich een dramatisch voorval voordoet als in Venlo? Allerlei onderzoeken ten spijt, is er geen kant en klaar antwoord. Geweld op straat valt onder de noemer geweldsdelicten, overigens een snel stijgend fenomeen, dat niet apart wordt bijgehouden. En zinloos geweld al helemaal niet. Onder meer de politie neemt bij haar registratie van geweldsde licten 'Miloos geweld' niet stan daard als een aparte categorie op. De geweldsdelicten stegen vorig jaar ten opzichte van 2000 met elf procent. Mensen komen duidelijk min der voor elkaar op. Zo zag de Raad voor Maatschappelijke Ontwikkeling in 1998 al een 'cultuur van afzijdigheid' ont staan door grotere anonimiteit in het publieke domein. Dat is er de laatste jaren zeker niet minder op geworden. Drie jaar geleden verscheen in opdracht van het Wetenschap pelijk Onderzoek- en Documen tatiecentrum van het ministerie van justitie een zogeheten 'mo mentopname' van zinloos ge weld. Uit dit WODC-rapport blijkt dat geweld zich relatief het meest afspeelt in de vier grote steden. De meeste gevallen van zinloos geweld vinden plaats tussen 21.00 en 24.00 uur en dan vooral op vrijdag, zaterdag en zondag. Ten onrechte heerst de opvatting dat zinloos geweld met name in het uitgaanscircuit voorkomt. Dat is maar in acht procent het geval. Meestal vindt het conflict op de openbare weg plaats. Het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshandha ving schetste in 1998 een beeld van daders van zinloos geweld. Uit het onderzoek blijkt dat het meestal om mannen tussen de 18 en 25 jaar gaat, en niet om minderjarigen, zoals vaak ge dacht wordt. Ook lijkt er volgens een onder zoek in 1998 van onderzoeks groep Beke uit Arnhem sprake te zijn van 'voorspelbare' en 'onvoorspelbare' daders. De voorspelbare groep bestaat uit jongeren die in bredere zin cri mineel zijn en niet alleen exces sief geweld plegen, maar ook problemen thuis hebben, werk loos zijn etcetera. Bij de onvoor spelbare groep gaat het om jon geren die onder invloed van al cohol of drugs over de schreef gaan, en zich op een verkeerd moment op een verkeerde plaats in het verkeerde gezel schap bevinden. (advertentie) den haag/anp - CDA en PvdA overleggen volgende week om te kijken hoe zo snel mogelijk een initiatiefwetsvoorstel van beide partijen om zinloos geweld strenger te bestraffen in de Tweede Kamer kan worden be handeld. In het 'offensief tegen geweld' dat de Kamerleden Rietkerk (CDA) en Van Heemst (PvdA) vorig jaar oktober aankondig den, stellen ze voor de straffen voor geweld op straat, in open bare ruimtes en tegen ambtena ren of werknemers in de publie ke sector met de helft te verho gen. Het voorstel is inmiddels voor zien van een advies van de Raad van State. Volgens CDA'er Riet kerk is het klaar om te worden behandeld in de Kamer, maar is het gezien de demissionaire sta tus van het kabinet en de ko mende verkiezingen nog ondui delijk wanneer dat zou kunnen. Naar verwachting zal er grote steun zijn voor de strafverzwa- ring. „VVD en LPF zullen ons plan in ieder geval steunen", zei Rietkerk gisteren. De CDA'er wijst erop dat het zinloze geweld in Venlo, waar een jongeman deze week werd doodgeslagen door twee jon gens, de noodzaak van actie aangeeft. Rietkerk en Van Heemst kwamen met hun plan na eerdere gevallen van zinloos geweld op straat. Ze vonden dat de toenmalige minister Korthals van Justitie het tegengaan van geweld te veel liet versloffen. ALJDA

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3