TOERISME I 4 k ir 1 J Indonesië VRIJDAG 25 OKTOBER 2002 Een politieman houdt bij de piramide van Cheops de souvenirverkopers in de gaten. Worden ze al te opdringerig dan grijpt hij - samen met zijn collega's - in. Foto'sRob van den Dobbelsteen Of we een waterpijp willen. Nee, dat willen we niet. Net zo min als mestkevers van albast, doorzich tige mini-piramides van glas, uit- gebleekte prentbriefkaarten of zon omzeilende hemdjurken die hier galabaya's worden genoemd. Maar het zijn volhouders, Egypti sche straatventers. Naast ons, bo ven ons, onder ons, tussen ons; overal die omsingelende cycloon van wapperende handen, tulban den, slechte gebitten en het ner veus makende geflipflap van blo te voeten over leem. 'Hé mister, hé Frau, kaufen? Doe-Joe-want- toe-bai?' Soms wordt het ook de agenten van de Egyptische tourist-police te dol en geven ze hun kamelen de sporen. 'Hela, hé, ho, ho, ho!' Charge van de lichte brigade. Met de piramiden van Gizeh als décor. Roffelende hoeven, op- wolkend zand waarachter de zon verandert in een grapefruit, zwaaiende stokken, gefluit, ge joel. De groep sjacheraars stuift als een vlucht vogels kwetterend uit elkaar, duikt achter stenen, pilaren en muurtjes, maar is vijf minuten later alweer terug op het slagveld. 'Hé Heidi, mister, alles gratis.' Egypte verwart, verbijstert, ver bluft. Je denkt dat je door het land reist, maar het land reist door jou. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat - daarvoor en daarna. Je hebt thuis, vóór ver trek, je route nauwkeurig uitge zet en de hoogtepunten aange stipt. Maar je verdwaalt. Onher roepelijk. 'Morgenochtend om drie uur op', zegt de gids die je naar Aboe Simbel zal begelei den. En hoewel de naam van de wereldberoemde tempel in het hart van de Nubische woestijn, gemarkeerd met vette uitroepte kens op je voorkeurslijstje staat, vraag je jezelf even wanhopig af, waar je nu weer naar toegaat. Tien dagen later, langzaam tot rust komend op het lui luxe- strand van Sharm-el-Sheikh, wordt de film nog eens afge draaid. Luxor, de Vallei der Ko- ningen, de tempel van Hatsjeps- oet, Kamak, Esna, Edfu, Kom Ombo, Aswan, Philaë, Aboe Simbel, Caïro, Sakkarah, Mem fis, Djoser, piramiden van Gizeh Fabelachtige, over en door el kaar tuimelende beelden met slechts hier en daar een kleine pauze. Waarin we varend over de Nijl, de zon rood van inspan ning weg zagen glijden over de palmkruinen, de nacht behan gen met nevelsluiers het land opkroop en de rivier de mysteri euze glinstering kreeg van een droomlandschap. De oudste reisklassieker ter we reld: varen over de Nijl. Een van de eerste toeristen moet - nu ruim 2600 jaar geleden - de Griekse historicus Herodotos zijn geweest. Hij voer (ijverig schrijvend over het sprookje dat hij zag) nog zeilend met een feloek Afrika in en uit; nu pen delen honderden hotelboten volgens een vast patroon op en neer tussen Luxor en Aswan. En staan de passagiers al om half zeven 's ochtends in lange rijen voor de tempel van Hatsjepsoet, Kamak en de graven in de Vallei der Koningen. En kakelen de gidsen in het Italiaans, Duits, Engels en het Arabisch zo door elkaar, dat al het onwaarschijn lijke dat je ziet nóg moeilijker te bevatten valt. Ramses de Negende? Toetmosis de Derde. Memeptah? Eerst probeer je wanhopig te voorko men dat je de gids alleen nog maar ziet praten en nauwelijks hoort. Dan - na een dag of wat - zoek je gedeeltelijkje eigen weg en sta je - als de zon nog maar net op is - in je dooie eentje, in een gewijde stilte ademloos te kijken naar de wonderen van de klassieke oudheid. 'Zoek naar de details', had Nader gezegd, 'zoek naar het kleine. Pas dan ontdek je Egypte.' Collega Maisa, beweerde later hetzelfde. Net - alsof ze dat zo hadden afgesproken - bijna al die andere gidsen in Egypte. Maisa ontmoetten we op de 'Crown Jewel', één van die drij vende suikertaarten die tussen Luxor en Aswan varen. Zij noemde zich bij voorkeur 'de kolonel', kon geweldig moppen Het meest gefotografeerde beeld van Egypte: de sfinx bij de pirami den van Gizeh. vertellen en liep met een stok omdat ze van alles had gebro ken toen ze in het voorjaar van de trappen van de tempel van Hatsjepsoet was gestruikeld. 'Ik vertelde net dat de farao een vrouw was en dat ze zich een valse baard had aangemeten om haar hofhouding te imponeren. Ja, en dan neemt zo'n mens wraak natuurlijk. Ook al is ze al bijna vierduizend jaar dood.' Met Maisa stonden we in de tempel van Esna oog in oog met de afbeeldingen van een aan doenlijk pottenbakkertje (Ch- noem, de god van de schep ping) die op zijn draaischijf de ene na de andere mens schept. Met Maisa keken we in Kamak over het roerloze, donker spiegTende water van het Heili ge Meer waarover elke nacht - onthulde ze - een gouden boot vaart, bestuurd door zilveren vrouwen. (We geloofden haar direct.) Met Maisa stonden we in Kom Ombo voor het reliëf met de chirurgische instrumen ten die onder meer werden ge bruikt om de gestorven farao's te mummificeren. Hoe dat ging, dat mummifice ren? Maisa op haar best. Met die hamer dóór, werd het neusbeen verbrijzeld zodat ze met die haakjes hier, de hersenen uit de schedel konden pulken. Dat mes van glas links, was voor de ingewanden. Daar legden ze de buik mee open. Als alle organen weg waren gehaald, naaiden ze boel weer dicht - met deze naal den - waarna het lijk zeventig dagen in het zout werd gelegd om te drogen. Tot slot werd het met zand, zaagsel en lappen op gevulde lichaam omwikkeld met linnen windels in de kist gelegd. 'Zoek naar de details en je leert Egypte kennen.' In Aboe Simbel - waarnaar we dwars door de ontwakende woestijn naar toe waren gereden - zagen we rechts van de ingang van de gro te tempel zo'n opwindend beeldverslag van de door Ram ses de Tweede gewonnen slag van Kadesj, dat we werkelijk dachten het mooiste te hebben gezien. Maar toen hadden we nog geen bezoek gebracht aan de mastaba, de grafkelder van Kagemni, aan de voet van de pi ramide van Djoser. Vaak is het geluk met de onwe tende. We wilden - omdat we er zoveel moois over hadden gele zen - naar de laatste rustplaats van de onder farao Oenas die nende grootvizier Ti. Maar dat kon even niet. Het aggregaat dat voor de verlichting zorgde, liep zich nog warm. With ten minu tes, all is okay', zei de suppoost die wilde aantonen dat er met z'n Engels niks mis was. Dus lie pen we om de tijd te doden even binnen bij buurman Ka gemni, collega van Ti. Misschien dat ons zicht enigs zins was vertroebeld toen we een uurtje later alsnog naar de tombe van Ti gingen. Het krioel de er van de mensen. En ook was de verrassing enigszins weg. De verrassing van die in steen gebeitelde weergave van de ma nier van leven in Egypte, nu bij na vijfduizend jaar terug. De te rugblik op Ti's boottocht tussen de papyrusvelden is terecht we reldberoemd; de drie vissers in de mastaba van Kagemni zijn dat niet. Maar ook zij lijken wa rempel te bewegen. Net als die twee vrijende krokodillen, de dansers (het rechterbeen gehe ven tot ver boven het hoofd), de door het water wadende kudde, de vissen, het nijlpaard met jong en de melkende boer die zojuist een spantouw om de achterpo ten van de koe heeft gebonden. Kagemni nam alle tijd voor ons. Helemaal alleen wandelden we door zijn huis en opnieuw dach ten we het mooiste te hebben gezien. Totdat we op de begane grond van het Egyptisch muse um in Cairo in de tweede zaal links (vitrine 39) op het beeldje stuitten van de kleermaker van Cheops, de lilliputter Seneb. De onbekende kunstenaar vereeu wigde hem samen met z'n gezin en de blik van zijn vrouw (trots, Een van de reusachtige, twintig meter hoge beelden die Ramses II, de grootste farao van het oude Egypte, van zichzelf liet uithakken voor de tempel van Aboe Simbel. FEITEN&CIJFERS Reis. De beschreven trip (Luxor - Aswan - Caïro) is gebaseerd op een 8-daagse rondreis ('Caïro en Cataract') van Isropa met daarop aansluitend een kort verblijf in de badplaats Sharm-el-Shei- kh. Zowel Luxor als Sharm-el-Sheikh wordt vanaf Schiphol rechtstreeks door Transavia aangevlo gen. Prijsindicatie. Rondreis vanaf 955 euro per per soon; vlucht Caïro - Sharm-el-Sheikh 158 euro; verblijf Sharm-el-Sheikh (afhankelijk van de ge kozen accommodatie) tussen de 250 en 570 euro. Accommodaties. Tijdens de rondreis wordt op een Nijlboot geslapen; in Caïro in een uitstekend drie-sterrenhotel. De treinreis naar Caïro wordt gemaakt in een 2-persoons couchette. In Sharm- el-Sheikh kan worden gekozen uit een grote vari ëteit aan hotels en appartementengebouwen. Absolute top is het onder Nederlandse leiding staande Grand Sharm (aangeboden door onder meer Holland International en Arke); Palace Sharm en Marriott (aangeboden door Isropa) zijn ook van een voortreffelijke kwaliteit. Geld. Een Egyptische pond staat gelijk aan circa 23 eurocent. Er kan bijna overal worden gepind (vaak ook in de luxehotels). Creditcards, dollars en euro's zijn welkom in de grotere hotels. Beste reistijd. Het hoogseizoen in Egypte loopt van november tot en met maart. Maar ook dan kan het er zeer warm zijn. In april wil het' in de woestijn nog wel eens flink waaien (zandstor men!); in juli en augustus loopt de temperatuur vaak op tot ver boven de 40 graden. Reisgidsen. Zeer goed beviel ons de gids uit de Expert-reeks (uitgeverij Van Reemst). Eveneens aanbevolen: Trotter (met veel praktische tips, uitgeverij Lannoo), Capitool (mooi geïllustreerd, uitgeverij Van Reemst) en Brandaen (diepgaand, uitgeverij Gottmer). Gezondheid. Vaccinaties zijn voor Egypte niet verplicht. Aangeraden echter wordt wel een DTP-prik te nemen en een inenting tegen Hypa- titis A. Neem medicijnen mee tegen diarree. REISBERICHTEN vanL beschermend, vol liefde) is zo schitterend getroffen, dat de Mona Lisa erbij verbleekt tot een plakplaatje. 'Zoek naar de details en je leert Egypte kennen'. Maar zal je het land ooit leren kennen? 'In geen duizend jaar', meende Ibrahim, die ons voor 40 dollar twee da gen rondreed in overrompelend Caïro. En die ons vanaf de cita del voor het eerst de boven de horizon uitstekende piramiden liet zien. En die ons in Memfis kofta's leerde eten, gekruide lamsworstjes. En die ons vlekke loos door de grootste verkeers- knoop ter wereld leidde, die van Cairo. Tot twee keer toe scheur de zijn chauffeur dwars door een rood stoplicht. 'Don't wor- rie', zei hij, 'He is an excellent Egyptian driver'. Maar waarom remde de man daarna dan wel af voor groen? 'Om te wachten op other excellent Egyptian drivers.' Één grote, fascinerende chaos Egypte. Kijk maar naar wat er gebeurt als op de markt van Ed fu een enorme vrachtwagen met oplegger probeert te keren. De koetsjes die de reizigers van de Nijlboten naar de tempel bren gen, konden er plotseling niet meer door en zeventig, tachtig, honderd galabaya's dromden met geheven vuist opgewonden samen voor de cabine van de truck. De Oriënt pur sang. De brandende zon, de stofwolken, de daartussen door schemeren de warboel van tulbanden, ge sluierde vrouwen en rennende kinderen; de marktkramen vol poefs, tapijten, kamelenzadels, waterpijpen, kruiden, groentes, dadels en snuisterijen; de scher pe geuren; het schelle gegil van een panfluit; de hinnikende paarden, de ezeltjes en die ene onverstoorbaar kauwende ka meel, vastgehouden door Moestafa, de koetsier van ons koetsje 'number sixteen, gut en thalten.' Het is die chaos die Egypte zo bijzonder maakt. En die door de Egyptenaren met hartverwar mende overgave wordt gekoes terd. Als ze de tempel van Aboe Simbel tweehonderd meter van de oude, met water volgelopen plek (Nassermeer) opnieuw op bouwen, wordt de bij een aard beving aan brokken gevallen kop van Ramses de Tweede weer net zo slordig aan z'n voe ten gelegd als vroeger. En als ze met een spateltje cement de vol butsen en krassen zittende re liëfs in Kamak restaureren, dan wordt dat met grote nauwgezet heid niet al te netjes gedaan. En als ze de sfinx bij de piramiden van Gizeh tot aan zijn teenna gels uitgraven, dan blijft die neusloze apenkop keurig zoals hij was. Waar je ook komt in Egypte: overal blinkt de schittering van het onvolmaakte. Rob van den Dobbelsteen Ooit In het Land van Ooit wordt momenteel een actie voor Unii houden. Langs de Laan van Ooit staan borden met foto's vai ghaanse kinderen. Unicef laat zo weten dat voor slechts 2 i een kind in Afghanistan een heel jaar naar school kan en hj dat bezoekers bij het kopen van een toegangsbewijs een bijdi willen doneren. Alle 350 medewerkers van het Land van Ooit len tijdens een deel van een drukke dag belangeloos werken.] salaris schenken zij voor hetzelfde doel aan Unicef. Het Land Ooit heeft de afgelopen jaren meerdere hulporganisaties en de doelen gesteund. Q Bonaire Het Bonaire Toeristenbureau heeft twee nieuwe vakantlebrd res uitgegeven. 'Bonaire bon bini' is een mini-magazine metj mene informatie over het eiland. In de duikbrochure wordt| delijk wat je allemaal onder water kunt zien en doen. Het telt 86 officiële duikplekken. Ook snorkelaars kunnen er voloj nieten. Belde gratis brochures kunnen worden aangevraagl telefoon 023 543 07 04 of per e-mail europe@tourismbon] Altamira De beroemde grot van Altamira in Spanje is vanaf deze r minimaal een jaar voor het publiek gesloten. Dat is nodig 1 een enkele jaren geleden begonnen onderzoek waarbij wordr studeerd wat er in de Spaanse grot gebeurt met en zondeJ bliek. Toeristen die toch de grottekeningen willen zien, kul naar een onlangs geopend museum waar replica's zijn aaf bracht. NS Travel 'KortWeg Steden - de Weg naar de Stad' is de naam die NS T heeft gegeven aan de nieuwe, 116 pagina's dikke stedengidsl het winterseizoen. Daarin staan arrangementen naar 47 stl in Europa. De trein staat uiteraard centraal in de gids, mal zijn ook reizen per boot en vliegtuig. Verder zijn de nieuwe! chures verschenen voor Disneyland Parijs en voor de Frf hoofdstad zelf. Daarin komt de hogesnelheidstrein Thalys f vuldig voor, maar men kan ook met eigen vervoer reizen. Verdere informatie: telefoon 030 297 72 91 en/of inte) www.nstravel.nl. Q Kaapverdië De Kaapverdische Eilanden is een nieuwe winterbestemmir het programma van Holland International. Er worden twee a gementen aangeboden: een 15-daagse rondreis (Inclusief ee daagse zeilcrulse) en een 8-daagse individuele rondreis. Pr zijn vanaf 759 euro per persoon op basis van logies en on Met de Kaapverdische vliegmaatschappij TACV wordt, In 0 veer zes uur, rechtstreeks vanuit Amsterdam naar het eilan< gevlogen. Vandaaruit worden enkele van de overige tien eilai bezocht De reizen kunnen vanaf eind oktober bij de relsbur geboekt worden. Agrltoerisme Het agrltoerisme, oftewel het logeren bij de boer, wordt c Italië langzamerhand populairder, zo meldt het Italiaanse keersbureau. Afgelopen zomer werden er 1,25 miljoen overri tingen geboekt wat bijna 400 miljoen euro in het laatje brJ Meer dan 600.000 vakantiegangers logeerden een of meel nachten op het Italiaanse platteland. Een kwart van hen kornf het buitenland. Komend najaar worden nog eens 300.000 1 rentoeristen' verwacht. Met name in Toscane, Umbrië en Le 1 che is het agrltoerisme al behoorlijk in trek; het zuiden is in] mars. Brabant In Brabant gevestigde musea - zo blijkt uit een zojuist afger onderzoek - zijn 'tevreden' over het voorbije seizoen: zij krl evenveel of meer bezoekers dan In 2001. Hun omzet steeg 40%. Minder tevreden zijn de eigenaren van de attracties helft van de ondervraagden gaf aan minder bezoekers te heb gehad dan vorig jaar en een kwart van hen had daardoor ook lagere omzet. De hotels in Brabant zijn matig tevreden - - zegt minder bezoek te hebben gehad - de campings en bu lowparken daarentegen boekten over het algemeen wel meet zoek, zij het dat dat niet in alle gevallen heeft geleid tot r omzet. Van de jachthavens gaf i op de 5 aan meer gasten te ben gehad dan in 2001, zo meldt het Brabants Bureau voor risme. Frankrijk De vertegenwoordiging van Toeristisch Frankrijk in ons land, son de la France, heeft een nieuwe najaar/winter brochure ui bracht, ledereen die de komende maanden naar het zuiden a reizen kan, bladerend door de gids, daarvoor ideeën opdoen, gaat zowel om simpele dagtrips als aparte bestemmingen gids is gratis (dat wil zeggen exclusief porto) aan te vrage Maison de la France, telefoon 09 00 11 22 332 (0,50 cent p/i informatie@fransverkeersbureau.nl. Duinrell Vakantiepark Duinrell in Wassenaar heeft een nieuwe, tot jal ri 2004 geldige brochure uitgebracht. In de geheel geactualii de prospectus staan alle bijzonderheden over het park vermi Meer informatie: telefoon 070 515 52 58 en/of internet www.dulnrell.nl. '1 Tips. Egyptenaren verwachten voor elke dienst (hoe klein ook) een fooi {bakshish). Dat kan in het begin knap irritant zijn, maar wie gewoon de knop omdraait en zorgt dat hij een stapeltje los sen ponden bij de hand heeft, raakt er al vlug aan gewend. Een visum kan reeds in Nederland wor den aangevraagd, maar handiger en goedkoper is het bij aankomst een visum op het vliegveld in Egypte te kopen. Neem daarvoor 16 dollar in contanten mee. GSM-telefoons functioneren in Egypte uitstekend. Verdere informatie: Egyptisch Verkeersbureau in Brussel, telefoon 00 32 26 47 38 58 en/of www- .touregypt.net. Waar kan je nog zonder risico's naar toe reizen? Niet r Indonesië, blijkt nu. Maar ook niet naar New York. Of je. Of Turkije. Of Helsinki. OfTelAviv. Elke maand, elke week bijna, gebeurt er wel iets. Ik ho I maar even in mijn archief te duiken en ik zit achter ee pel berichten die weergeeft wat voor ernstigs er niet heel lang geleden plaats vond in Londen. En in Parijs. Djakarta. En in Moskou. En in Kathmandu (Nepal). Ei Luxor (Egypte). En in Recife (Brazilië. Is het geen door de ETA of de IRA tot ontploffing gebri autobom, dan zijn het wel rovers of verkrachters die d ristenstroom doen stokken. Is het geen staatsgreep of aardbeving, dan zijn het wel gewelddadige moslimfur mentalisten of zelfrnoordenaars die het Nederlands m| terie van buitenlandse zaken noodzaken een zogehete# 'negatief reisadvies' af te geven. In de meeste gevallen verdwijnt zo'n advies binnen en! dagen uit beeld. Om niet veel later weer uit de kast te V den gehaald voor een ander deel van de wereld. I Geen plek lijkt veilig. Maar ik ben niet van plan me van die wetenschap iets aan te trekken. Rob van den Dobbelst De schitterende reliëfs in de tempel van Aboe Simbel.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24