LEIDEN 8f REGIO Vredesmonument op Oud-Poelgeest onzeker De Merenwijk als veredelde vuilnisbelt *nl Babykaasjes een soort bijproduct' 'De vraag groter dan het aanbod' 'Bij ons staat de hygiëne voorop' kers actief stgeest cht op TV verval |eke ken ivoor centrum et vorm Open dag van Molenstichting Stolk stopt als WD-voorzitter Halloween Intratuin Voorschoten Inbrekers zijn gis- ictief geweest in it. Bij in totaal vier aan de Klein Proffijt- nnie M.G. Schmidtl- President Kennedy- den ze erin om bin nen. Het is nog niet ;end wat eris wegge- ij enkele huizen mis- iners geld en een Bij een vijfde wo- |de Klein Proffijtlaan, ij een poging. vrijdag 25 OKTOBER 2002 R3" [1 - Het televisiepro - psporing Verzocht iaandagavond aan- de overval op 24 sep- I een postkantoor aan Voort in Oegstgeest. skerde man dreigde uurwapen en ging er - jeldbedrag vandoor. In amma worden beel- - Ie dader getoond. in den rijn - In twee aan de Prins Hen- in Alphen aan den teravond ingebroken, ers van beide panden t thuis. Ze missen na en sieraden. De kwamen de wonin- n door een klapraam door Nancy Ubert oegstgeest - Het is niet zeker of het Vredesmonument, dat jaren op de Leid- se Garenmarkt heeft gestaan, een plek krijgt op landgoed Oud-Poelgeest. De monumentencommissie van Oegst geest heeft haar bezwaren geuit en daarom weigert de gemeente een ver gunning uit te schrijven. W. Dool, directeur van de Beheer- en Exploitatiestichting Oud-Poelgeest is teleurgesteld, zegt hij, maar niet van plan de moed op te geven. „De Rijks dienst voor Monumentenzorg zegt ja en het clubje plaatselijke deskundigen brengt op papier een negatief advies uit. Ik begrijp dat niet." Het kunstwerk van Piet Hein Stule- meijer moet een prominente plaats krijgen in de tuin op de noordwestelij ke hoek van het tien hectare tellende park. Vanaf de Kwaaklaan is de glassculptuur dan te zien. De monu mentencommissie is van mening dat het kunstwerk daar 'niet ruimtelijk ge noeg" staat. „Het zou wel erg arrogant zijn als ik het advies van de commissie niet opvolg", meent wethouder De Ruijter. Voor Oud-Poelgeest is door bureau Bosch Slabbers een landschapsplan ontwikkeld. De Ruijter: „In dat plan is geen rekening gehouden met dat Vre desmonument. Logisch, want het landschapsplan was af voordat de di rectie van Oud-Poelgeest met het kunstwerk kwam aanzetten. Vergelijk het maar met een prachtige tuin die je hebt laten ontwerpen en aanleggen. Het lusthof is helemaal klaar en dan kom je plots met een beeld op de proppen. 'Als me dat nu eerder was gezegd, had ik dat beeld een behoor lijke plek kunnen geven', zegt de tuin architect dan." Volgens Dool krijgt het gewraakte kunstwerk een prachtige plaats. Hij heeft daarom de commissieleden uit genodigd eens ter plekke poolshoogte te komen nemen. De vraag is natuur lijk of de commissieleden na dat be zoek wel overstag gaan. Bij hen leeft nog een ander punt van kritiek en dat betreft de zichtlijnen. Dankzij een opening in de glassculptuur kun je door het kunstwerk heen kijken. De monumentencommissie is van me ning dat dit op Oud-Poelgeest geen perfect plaatje oplevert. „Maar het plan is nog niet definitief van de baan", benadrukt De Ruijter. „Als Oud-Poelgeest het monument weet in te passen en ons een inrich tingsplan aanbiedt, zullen we de ver gunningaanvraag zeker in heroverwe ging nemen. Maar zoals de directie 4 IsJ het nu allemaal heeft gepresenteerd, nee dat kan echt niet" In het ergste geval moet Dool op zoek naar een andere locatie voor het kunstwerk dat in de loop der jaren al veel ontberingen heeft moeten door staan. „Immers, in Leiden viel het her haaldelijk ten prooi aan wildplassers en vandalen", verzucht Dool. „Wij hebben er geen commercieel belang bij dat wij dat kunstwerk op ons land goed krijgen te staan. Het is slechts een gebaar van betrokkenheid en res pect geweest" 1 - Wethouder Roest is stapje verder met zijn et pand aan de Touw- in Leiderdorp om te ot een centrum voor onderwijsinstellingen, laar van het pand, Huisvesting Arbeids- ig, wil het pand van 0 vierkante meter in verdelen, zodat het verhuurbaar is. De Leiderdorp opteert kleinste deel van ruim ante meter, ar van Touwbaan 40 ings een bouwvergun- om de muur te plaat- eeft die inmiddels ge let pand staat op de an de Touwbaan en de is. Tot voor kort huisde ng Centrum Vakoplei- loest deed eerder po et fiëlë pand te kopen, prijs van bijna 7 mil- was te hoog. Huren halve gebouw ziet hij en. liderdorpse wethouder in vindt die de huur :uro per vierkante me- :n ophoesten, dan kan k 5 een gesprek begin no- met de eigenaar het ract tekenen. Op dit 1 leeft hij een plan voor 1 llingen: een dependan- Oegstgeestse Leo Kan- 1, een nieuwe vestiging 1 eidse kinderdagverblijf n tijdelijke lokalen voor rerikschool en de Prins Mexanderschool, twee len uit Leiderdorp. leiden/regio - Het clubhuis van Wielervereniging Swift in Leiden lag gisteren vol met kazen, tijdens de jaarlijkse kaaskeuring 'Rondom Lei den'. De winnaars uit drie van de zeven categoriën vertellen over hun kazen en de manier waarop ze gemaakt worden. Tekst: Coen Polack; Foto's: Taco van der Eb Winnaar categorie Babykaasjes en ook van de Wisselbeker van de Kaaskeuring: Rob en Mi randa de Jong uit Zoeterwou- de. Miranda de Jong: „Babykaasjes zijn een soort bijproduct. Ze horen op een keuring thuis, maar ze tellen niet mee bij de uiteindelijke puntentelling. De regels voor zo'n kaas zijn heel simpel: ze moeten ongeveer een kilo wegen, ze moeten mooi rond zijn, niet te plat en niet te bol. Ze zijn heel jong en kunnen ook niet echt oud worden, om dat je anders teveel korst krijgt. Het maken van deze kaasjes vergt een heel ander proces en omdat ze kleiner zijn, zijn ze ook eerder rijp. Juist door dat kortere proces vind ik het heel knap om een goede babykaas te maken. Kaas maken doe je op je eigen manier, volgens je eigen ritueel. Het begint al bij het melken, dat moet ontzettend schoon gebeu ren. Daar moet je dan ook echt bovenop zitten. De rest van het proces krijgt na jarenlang kaas maken een vast schema, daar moet je niet vanaf wijken. Ook al is het maken van kaas voor een belangrijk deel een biolo gisch proces, je kunt er toch een eigen draai aangeven, waardoor je misschien net een lekkerdere kaas maakt dan iemand anders. Je kan er bijvoorbeeld iets meer of iets minder water bijdoen tij dens het maken. Ik vergelijk het kaasmaken met het bakken van een cake; je doet het altijd op precies dezelf de manier, maar soms lukt het gewoon niet. Dus ondanks de vaste recepten komt er een flin ke dosis geluk bij kijken." Winnaar Categorie Leidse kaas: Paula en Peter Warmerdam uit Warmond. Peter Warmerdam: „De Leidse kaas is een door de Europese Commissie beschermd product. Daardoor mag echte Leidse Kaas alleen gemaakt worden in het gebied rondom Leiden. De ze komijnekaas wordt al hon derden jaren op dezelfde ma nier bereid en er zijn nu nog 18 boeren die het daadwerkelijk maken. Het is natuurlijk een he le eer om dan als beste uit de keuring te komen. Ook al is het bijzondere en beschermde kaas, voor ons is het maken van Leid se Kaas heel gewoon. Het typische van Leidse kaas is dat het veel minder vet is dan. bijvoorbeeld Goudse kaas. De melk die we gebruiken, wordt afgeroomd en met die room maken we de karnemelk die we daarna weer als zuursel voor de kaas gebruiken. Dat is iets wat trouwens niet in iedere Leidse kaasboerderij gebeurt. Je kunt tegenwoordig ook gewoon zuur sel kopen, maar dat is van tevo ren bereid, zeer uitgebalanceerd en uniform spul. Karnemelk is een levend product en is daar om ook iedere dag anders. Daardoor kan de kaas lekkerder worden, denk ik. De vraag naar Leidse kaas is te genwoordig groter dan het aan bod. Het is goed te merken dat mensen het nog steeds graag eten. Deze prijswinnende kaas gaat in ieder geval morgen op de Warmondse markt in de ver koop, dan kan het hele dorp er van meegenieten. We zetten de beker die we gewonnen hebben er gewoon naast. Zo'n eerste prijs moet je kenbaar maken." Winnaars categorie Goudse Kaas boven de 15 kilogram: Magdalène en Nico Captein uit Zoeterwoude. Nico Captein: „In onze kaas boerderij staat de hygiëne voor op. Zowel bij de bereiding als bij het vee. Ik ben nu bezig om de koeien kaal te scheren. Daardoor hebben ze geen ruige haren, waarin vuil kan blijven hangen. Ze zijn straks glad als een kikkertje. Je kunt het ver schil niet snel proeven, maar als er in de kaas een bacteriële verontreiniging terechtkomt, dan geeft dat een afwijking in de smaak. Zo kan er een gas- vormende bacterie in de kaas terecht komen, die de smaak echt kan verpesten. Vorig jaar hebben we de grote prijs van de keuring gewonnen met een belegen kaas. Het grote verschil met vorig jaar is dat we nu niet zelf onze 'wedstrijd kaas' mochten uitzoeken. De jonge kazen die dit jaar meede den zijn allemaal gemaakt op 28 augustus. Dat hoorden we natuurlijk pas een week of twee na die datum, zodat we geen speciale aandacht aan een kaas hebben kunnen geven. Het komt erop neer dat je het hele jaar goede kaas moet maken, die de keuring kan doorstaan. Volgens mij is met de keuring wel gebleken dat dat ook ge beurt. Van alle inzendingen, werden maar twee of drie ka zen van mindere kwaliteit be schouwd. Onze prijswinnende kaas zal binnen een dag of twee wel verkocht zijn. We gaan ook een stukje verkopen op de Mis sieveiling die dit weekeinde in Zoeterwoude wordt gehou den." regio - Veel molens van de Rijn landse Molenstichting zijn zon dag in bedrijf tijdens een open': dag van de stichting. De mole- i naars willen de bezoekers graag alle bijzonderheden van hun molen uitleggen. Die in de ge meenten Alkemade, Warmond en Jacobswoude draaien alle maal. In Leiderdorp doet de Kalkpoldermolen mee (vanafi 13.00 uur), net als de Achtho- vense molen en de Doeshofmo- len, in Koudekerk de Hondsdijk- se molen en in Zoeterwoude den molen in de Meerburgerpolder. 1 In Noordwijk draait de Hoge- wegse polder en in Voorhout de 1 Hoop doet Leven. Ook een aan tal molens die niet bij de Rijn landse Molenstichting horen,, doen mee aan het evenement. In het algemeen geldt dat, wan neer een molen draait, bezoe-; kers welkom zijn. De aangekon-, digde zuidwester storm kan ove rigens nog een spelbreker zijn: als het edit veel te hard waait, zijn de molens niet in bedrijf. De onbewoonde molens zijn van 10.30 tot 17.00 uur ook van binnen te bezichtigen. leiderdorp - Berend Stolk treedt af als partijvoorzitter van de WD in Leiderdorp. Tijdens de ledenvergadering op 5 novem ber geeft hij, als het aan het be stuur ligt, het stokje over aan Gert-Jan Platenkamp. Platen- kamp is op dit moment pen ningmeester van het bestuur. Stolk stopt ermee om twee rede-' nen. Allereerst vindt hij dat het na vier jaar tijd is voor een an der. „Het is een hele goede zaak voor een afdeling als weer ie mand anders de kans krijgt. Ik heb het met veel genoegen ge daan." Een ander argument van Stolk zijn nieuwe, drukke werkzaam heden elders. Zijn baan in het Rijnland Ziekenhuis in zijn: woonplaats heeft hij ingeruild voor een baan in het Dijkzichtj^ Ziekenhuis in Rotterdam. Ter--- wijl hij al een paar jaar lid was van de vaste partijcommissie voor de volksgezondheid van de£ WD, werd hij dit jaar bovendien,; lid van de partijraad van zijn^' partij. Op deze twee taken voor de landelijke WD wil hij zich meer concentreren. „Ik hou dus niet met de politiek op, maar ga voorzichtig op landelijk niveau aan de slag." de Broekweg en om- n de Merenwijk fietst, licht gevoel van plaats ende schaamte maar onderdrukken. Dé iers van de gemeente weliswaar hun werk edaan, de bermen staan strak bij en het blikveld md. Maar... daardoor de ogen van passanten 'n naar allerlei voorwer- et pas gemaaide gras en iten daarnaast. En die pen horen niet déér ar in de prullenbak. op de Broekweg van de brandweerkazerne naar het Stadspolderpad en op datzelfde Stadspolderpad richting station, liggen talloze drankblikjes en door de maaimachines ver scheurde plastic flesjes en kar tonnen bekers van bekende fast food-restaurants. Dan rekenen we de lege pakjes shag en siga retten, chipszakjes en stukken plastic voor het gemak maai' even niet mee. Vervuiling die wordt veroorzaakt door wie? Door bewoners van de Meren wijk? Door scholieren die daar rijden op doortocht naar War mond of verder en achteloos De berm van het Stadspolderpad tussen het Maredijkviaduct en de Merenwijk lijkt nog het meeste op een openbare vuilstort. Foto: Henk Bouwman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan 8erendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 met de door hun verorberde spullen omgaan? Zonder met de beschuldigende vinger naar één groep te wijzen, kunnen we één ding constate ren: het is in ieder geval niet de schuld van de gemeente dat het in dat deel van de Merenwijk zo'n enorme troep is. Bewoners van de Broekweg en omgeving die zich ergeren aan het vuil hebben al geopperd daar maar een blikvanger neer te zetten. Geen slechte suggestie want een blikvanger is nooit weg. Maar laten we wel even duidlijk zijn. De troep wordt veroor zaakt door mensen. En als die mensen zich netjes gedragen en hun troep bij zich houden tot ze een prullenbak thuis dan wel op straat tegenkomen, is een blikvanger aan de Broekweg of het Stadspolderpad helemaal niet nodig. De problemen zijn bij de ge meente bekend, zo laat een woordvoerder weten. „Eens in drie weken wordt die route schoongemaakt. Momenteel bekijken we of we daar inder daad een blikvanger kunnen plaatsen. Het voordeel daarvan is dat het vuil dat niet wordt op gevangen zich in ieder geval rond die blikvanger concen treert zodat het makkelijker is op te ruimen." Doorgereden Over normen en waarden ge sproken. Niet alleen het weg gooien van afval schijnt tegen woordig normaal te zijn, ook het doorrijden na een aanrij ding is schering en inslag. Zo werd donderdag 17 oktober rond vier uur 's middags op de Boommarkt een 16-jarige Lei- denaar die daar op zijn rood gele scooter reed, aangereden door een donkerblauwe BMW die van een parkeerplaats kwam. Een ooggetuige bood aan de politie te bellen maar dat werd door de bestuurder van de BMW van de hand gewezen. Hij zou het ongeval zelf wel even afhandelen. Nadat hij het verze keringsbewijs en het bromfiets certificaat van de scooterrijder had gezien, stapte hij echter ra zendsnel in zijn auto en ver dween zonder zich om het slachtoffer die zijn enkel had gebroken te bekommeren. De familie van het 16-jarige slachtoffer is nu voor het afhan delen van de schade op zoek naar de ooggetuige én de be stuurder van de BMW. Zij wor den vriendelijk doch dringend verzocht zich te melden op het politiebureau aan de Lange- gracht dan wel bij deze krant. Eric-Jan Berendsen voorschoten - Intratuin Voor schoten heeft morgen een Hal- loween-avond voor jong en oud. De winkel is in halloweensfeer verlicht, en er worden heksen, vampiers en spoken verwacht. Voor de kinderen is er een speurtocht met spelletjes en vragen. Maar ze kunnen ook bij de voorleesheks gaan zitten of zich door de grimeuse onder handen late nemen. De Hallo- ween-avond duurt van 19.00 tot, 21.00 uur. (advertentie) www.leidschdaqblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13