LEIDE Kapelzaal K&O door brandweer gesloten De sneltram: prestigeproject of verademing? Soepeitjes bergop met de hometrainer Chaos kost spoorwegen kapitalen R1 REGIO Komende weken ingrijpende verbouwing Universiteit Leiden houdt scholieren-studiefestival ALLICHT, LIEFTINK RAMEN www.autoheemskerk.com [GIRAFFEli! iflstft still: Uitgekeken op uw gg collega's? vrijdag 25 OKTOBER 2002 REGIO [Kaas, kaas en j eens kaas in bhuis Swift inbraken nnenstad - In vijf huizen in het m en in een woning aan natrastraat is gisteren in- in en. Twee studenten heb- ngifte gedaan van dief- hun kamers in een huis Pieterskerkhof. Uit een kamers zijn sieraden ge- lewoners van een huis Langegracht missen sie- een paspoort en een as. Uit panden aan de >ort en aan de Langebrug ik n sieraden, een laptop, tocamera, horloges, een le telefoon en een da- iderbroek gestolen. Het ;n an de Sumatrastraat werd niet afgesloten tuindeur ïefcibrekers bezocht. Daar de dieven aan de haal in portemonnee. •staart rijdingen - Bij een kop-staart aan- gistermiddag op de Ples- an raakten drie auto's be- n. Ongeveer gelijktijdig Mn ook op de Herensingel fito's op elkaar. Op de fflanlaan remde een bestel- roor de bezinepomp af. luto's achter hem reed •jarige vrouw uit Katwijk :t zag dat de auto's voor nf :mden. Ook op de Heren- was het de derde auto die ingbotsing veroorzaakte, -jarige Leidenaar remde r een oversteekplaats. De chter hem remde even- naar dat werd niet tijdig ïerkt door de automobi- arachter. ialdag lingokokken - In het bericht over de gokokkencampagne in at van gisteren stond dat aaldag voor een prik aan- e zaterdag is. Dat klopt e inhaaldag is op zater- aovember in sporthal De Leiden. door Esther Hartenberg leiden - De Kapelzaal van de Leidse Volksuniversiteit K&O is op last van de brandweer geslo ten voor voorstellingen. Bij een deze week gehouden controle kwam aan het licht dat het ge bouw niet voldoet aan de huidige brandveiligheidseisen. De ko mende weken wordt het gebouw en dan met name de Kapelzaal, ingrijpend verbouwd om weer open te kunnen. Tot die tijd zijn de maandelijkse cabaretvoorstel lingen die de Leidse Schouwburg in de Kapelzaal houdt, uitgesteld. De andere activiteiten worden naar andere ruimtes verplaatst. In de jaren zeventig werd het K &0-gebouw voor het laatst ge keurd. „Alle ruimtes zijn op nieuw bekeken en we hebben een lijst met tips van de brand weer gekregen", zegt directeur H. Onderwater. „Zo is een extra nooduitgang nodig in de Kapel zaal, moeten alle UIT-bordjes goed zichtbaar zijn en mogen er geen haakjes aan deuren zitten. Want bezoekers moeten onge hinderd kunnen vluchten als dat nodig is." De Kapelzaal ligt midden in het gebouw en heeft daardoor extra aanpassingen nodig. „Het podi um gaat er helemaal uit en ook de stoelen worden anders neer gezet. De extra nooduitgang komt achter het podium, zodat we de beste vluchtweg realise ren", aldus Onderwater. Wan neer de verbouwing klaar is weet Onderwater niet. „Het wachten is op de bouwvergun ningen van de gemeente en goedkeuring van de brandweer, fic kan geen zinnig woord over de tijdsduur zeggen. Als het aan ons ügt zo snel mogelijk." De zaal werd de laatste jaren vooral gebruikt voor lezingen en lunchconcerten. Daar kwamen vaak niet meer dan vijftig bezoe kers op af. Alleen de maande lijkse cabaretvoorstellingen die de Schouwburg in de zaal orga niseert, trekken over de honderd mensen. De Schouwburg heeft een nood oplossing bedacht voor de eerst volgende cabaretvoorstelling. De show Glad Ijs door het duo Reyn Goed van morgenavond wordt op 1 december in een dubbeloptreden met Sara Kroos in de Schouwburg zelf gehou den. Zodra bekend is op welke termijn de Kapelzaal weer be schikbaar is, wordt het publiek geïnformeerd over de resteren de voorstellingen. Ook is dan bekend hoeveel bezoekers in de verbouwde zaal worden toege staan en welke gevolgen dat heeft voor de programmering. De overige activiteiten in K&O worden zoveel mogelijk ver plaatst naar de andere ruimtes in het gebouw. leiden - De verkeerschaos gisteren op de Neder landse sporen, gaat de NS kapitalen kosten. Vol gens een voorlichter van de spoorwegen hebben 'enkele tienduizenden treinreizigers' forse vertra gingen opgelopen. Bij vertragingen vanaf een half uur, vergoeden de NS de helft van het treinkaartje. Als de vertraging langer dan een uur is, mag zelfs de volledige ritprijs gedeclareerd worden. In verscheidene delen van Nederland liepen reizi gers donderdag grote vertragingen op. Tussen Lei den en Schiphol was het grootste deel van de dag geen treinverkeer mogelijk door het treinongeluk woensdagavond waarbij ter hoogte van Warmond een gebroken bovenleiding door een treinraam vloog. Om de gestrande reizigers toch te kunnen vervoeren hebben de NS in de ochtendspits twin tig bussen ingezet. „Maar toen er in de loop van de dag nog een ongeluk plaatsvond bij Lisse en daardoor het treinverkeer tussen Schiphol en Haarlem ook nog eens stil kwam te liggen, hebben we nog meer bussen ingezet", aldus een woord voerder. De reparatiewerkzaamheden op het spoor bij de Klinkenbergse plas waar het ongeluk had plaats gehad, namen veel tijd in beslag omdat de boven leiding over honderden meters was beschadigd. Pas rond de klok van vier uur gistermiddag waren de problemen met de bovenleiding verholpen. In de uren daarna bleef er echter nog steeds beperkt treinverkeer mogelijk omdat een kapotte werk- trein één spoor op het traject Hoofddorp - Leiden blokkeerde. Nadat deze trein rond zes uur met een locomotief was weggesleept, kon het hele tra ject weer worden vrijgegeven. 's Ochtends reden er enkele uren ook geen treinen op het traject Venlo- Kaldenkirchen door proble men met de bovenleiding. Ook hier werden bus sen ingezet om de reizigers te vervoeren. Op de trajecten tussen Rotterdam en Utrecht en Den Haag en Utrecht reden donderdag minder trei nen, omdat een aannemer die bij de wijk Leidsche Rijn bij Utrecht een damwand aan het heien was, een paar kabels vernielde. Hierdoor deden de sei nen het niet meer. Het treinverkeer kon aan het eind van de middag worden hervat. Tussen Zwol le en Deventer reden donderdagmiddag vanaf de middag geen treinen meer omdat een gebroken rail gerepareerd moest worden. Hierdoor ont stond een storing bij de seinen en overwegen. Ook dit defect werd aan het eind van de middag ver holpen. door Roelf Reinders leiden - Agnes Midderham (72) trapt de pedaaltjes nog soepei tjes rond De polsen van de Leidse rusten op het stuur van de hometrainer. „Waar gaan we naartoe?", vraagt ze aan studen te fysiotherapie Jelske Besemer die haar hartslag probeert te meten. „Ik train voor de Tour de France", lacht ze. Midderham doet mee aan de gezondheidstest voor ouderen, chronisch zieken en arbeidson geschikten van TNO Preventie en Gezondheid in de Hoge school Leiden. Dat is een expe riment in het kader van de Na tionale Gezondheidstest die dit jaar voor de vierde keer plaats heeft. Het is voor het eerst dat er ook ouderen, zieken en WAO'ers meedoen aan de test die het bewegen moet bevorde ren. Deze groepen bewegen erg weinig, terwijl er voor hen wel veel mogelijkheden zijn om te bewegen en te sporten, zegt TNO. Als het experiment waar aan alleen Leidenaren mee doen, slaagt wordt het volgend jaar uitgebreid naar andere ste den. Jelske denkt dat er iets mis is met de hartslagmeter omdat de hartslag erg laag is. Midderham stelt haar gerust. „Ik heb altijd al een lage hartslag gehad omdat ik een groot hart heb. In het zie kenhuis heeft de dokter m'n hartslag eens opgenomen nadat ik een paar trappen was opgelo pen. Ik zat toen op 53 slagen per minuut En ik heb wel eens on der de veertig gezeten." Jelske verhoogt de weerstand van de fiets. „Nu wordt het bergop", zegt Midderham. Maar niks geen hijgen of zweten. „Ik zweet nooit, ook niet in de sauna." Als Midderham nog een vragenlijst invult, print Jelske het gezond heidsadvies uit de computer. „De mensen zijn heel enthousi ast over de test", zegt zij. „Ik had net een man die wilde we ten of hij een marathon mocht lopen. Hij verwachtte een advies van mij. Ik heb gezegd dat dat best kan, als het maar onder goede begeleiding gebeurt." Jelske neemt Midderham mee voor een gesprek over het ge zondheidsadvies. „Nou, uw voe ding is niet optimaal, maar dat wist u aL" Midderham knikt „Ik heb teveel kalium in mijn li chaam. Ik mag dus alleen maar dingen eten waar weinig kalium Agnes Midderham van 72 doet de Nationale Gezondheidstest voor ouderen. Foto: Dick Hogewoning in zit, maar in bijna alle groente zit kalium. Als je gehalte 4,2 is, zit je al hoog. Maar ik heb zelfs 6,8 gehad. Ze waren verbaasd dat ik nog leefde." Maar met be wegen zit het wel goed. „Vanaf m'n vijfde heb ik gesport. Ik ben zelfs bakkenist geweest in de motorsport. Nu doe ik aan bowls. Da's een soort koersbal, zoiets als jeu de boules." Als Midderham de deur uitstapt, zegt Jelske: „Dit was wel een uit zondering, hoor. Zo oud en nog zo sportief, dat zie je zelden." obbert Minkhorst Gouwe Lijn. Voor wie ent, misschien wel een tuig. Voor een ander wel- ist een verademing want jk fatsoenlijk openbaar r! Voor wie hem niet kent: r-van-mijn-bedshow. Een eproject van spilzieke be ers. Maar hoe zit het nou lie tram? Komt hij wel? En rd gaat hij dan en wat lat allemaal kosten? Vijfen feiten over de sneltram ïiden. de Rijn Gouwe Lijn? openbaar-vervoersverbin- die haar naam dankt aan iject. Vanaf het transferi- de A44 moeten in 2007 ims, ook wel stadstreinen ghtrail-voertuigen, naar rijden. Er komen meer irtig haltes. Onderweg vol- e trams de loop van de Rijn en de Gouwe. De Rijn e Lijn is een project van de icie Zuid-Holland, met werking van gemeenten en idrijfsleven. Het tracé, dat ovincie vaststelt, bestaat delen. Het tweede deel, iet transferium naar de moet in 2010 zijn aange- amstellen zijn een fractie :r dan bussen en zijn 37,5 lang. De trams moeten >t acht keer per uur gaan In de spits rijden twee pelde tramstellen over het Het praktische van light- lertuigen is dat het zowel ein- als stadsspoor past. de bebouwde kom halen ertuigen een snelheid van dan honderd kilometer nr. In de Breestraat rijden ims niet harder dan fiet- vinden bestuurders ïeltram nodig? emeenten langs het tracé e Rijn Gouwe Lijn als een eikome verbetering van lenbaar vervoer in de Scholen, bedrijven, mu sea, winkels en instellingen in deze regio worden beter bereik baar. Leiden en de Alphense en Goudse omgeving krijgen met die lijn een betere verbinding met de kust van Katwijk en Noordwijk, andersom de Bol lenstreek met de Leidse binnen stad. Onderzoeken van de ge meente Leiden en de provincie voorspellen meer reizigers tus sen de kust en Leiden en Gouda en voorzien hogere omzetten voor bijvoorbeeld winkeliers in de Breestraat. Leiden en de pro vincie hechten dan ook grote waarde aan een tram door het centrum. Wie straks bij V D opstapt, staat een kwartier later op het strand, is wel eens geroe pen. Zo snel valt te betwijfelen, maar dat het sneller zal gaan dan met de bus, staat vast. Hoe loopt het Leidse voor keurstracé? Vanaf het transferium bij de A44 rijdt de sneltram door of langs het Bio Science Park naar sta tion Leiden Centraal. Het ge meentebestuur wil een halte voor de hoofdingang van het LUMC, maar het ziekenhuis sputtert nog tegen. Het LUMC vreest voor straling van de bo venleiding en voor de veiligheid van bezoekers. Vanaf het station gaat het verder door de Steen straat, Kort Rapenburg, Bree straat, Korevaarstraat en over de Lammenschansweg naar het station. Daar komt een oprit naar bestaand spoor. Er komen haltes bij de Haarlemmerstraat, in de Breestraat, de Korevaar straat, station Lammenschans en bij de A4. Hoeveel gaat het kosten? Dat is nog niet helemaal duide lijk. Volgens de laatste schatting kost de aanleg van het westelijke tracé 190 miljoen euro. Daar is nog geen cent voor beschikbaar. Het tekort op het oostelijke deel bedraagt zo'n 60 miljoen euro. Het rijk heeft extra veiligheidsei sen gesteld aan vervoer over spoor wat daarvan de gevolgen zijn voor de kosten, is nog een vraagteken. Voor de financiering van de Rijn Gouwe Lijn zijn de provincie en gemeenten groten deels afhankelijk van het rijk. Het bedrijfsleven betaalt mee aan de aanleg. De ondernemers geloven in extra omzetten en zien bovendien interessante mogelijkheden bij een aantal haltes. Zo is er bij station Lam menschans ruimte voor nieuwe kantoren. Die is er ook op de plek waar de Rijn Gouwe Lijn de A4 kruist. Waarom is er tegenstand? Er wordt getwijfeld aan de voor spelde groei van reizigers. Met komst van de tram verdwijnen vrijwel alle bussen uit de Bree straat. Dat betekent voor dui zenden inwoners van de Leidse regio dat zij moeten overstap pen op de tram om bij het stad huis te komen. Dat kost passa giers. Bovendien vragen mensen zich af of winkeliers echt wel zo veel profijt hebben van een tram voor hun deur. Ook maken inwoners zich grote zorgen over de verkeersveilig heid op de Lammenschansweg en in de Breestraat. Het ge meentebestuur heeft te weinig oog voor hun bezwaren en daarom heeft een groep bewo ners een referendum aange vraagd. De stad zou dan moeten kiezen tussen een tram over be staand spoor en een tram door de binnenstad. Is een tram dan onveilig? Dat hoeft niet. Als Lei den en Zuid-Holland maar vol doende maatregelen nemen. Die lopen uiteen van waarschu- wingsfichten tot ongelijkvloerse kruisingen op de Lammen schansweg. Wat nu? Referendum of niet; de provin cie stelt het tracé van de Rijn Gouwe lijn vast. Het wachten is op een zogeheten Planstudie. Deze verdere uitwerking van de plannen overtuigt het rijk van de noodzaak om te investeren, hoopt de provincie Zuid-Hol land. Over het traject door Lei den wordt verder een milieustu die gemaakt, die zich richt op verkeersveiligheid, geluid en tril lingen. Momenteel is al een mi lieu-effectrapportage aan de gang over de route van Leiden naar Katwijk en Noordwijk. Met de uitkomsten van deze MER- studie moet het definitieve tracé worden vastgesteld. Dinsdag neemt de gemeenteraad of een besluit over haar voorkeurstra cé, of honoreert ze het verzoek om een referendum. leiden - Scholieren van 5 en 6 vwo die volgend jaar aan de Universiteit Leiden willen stu deren, kunnen zaterdag een bezoek brengen aan het Leids studiefestival in de Pieters kerk. Als speciale attractie heeft de universiteit televisie- presentator Harm Edens van 'Dit was het nieuws' gevraagd om vijf Leidse geleerden te in terviewen over nieuwswaardi ge aspecten van hun vak. Het gaat om geneticus G. van Om men, bestuurskundige T. Too- nen, strafrechtdeskundige C. Cleiren, kunsthistorica C. Zijl mans en natuurkundige L J uur link. De universiteit heeft in de kerk een informatiemarkt in gericht met computers waar op de geïnteresseerden een studiekeuzetest kunnen doen. Ook kunnen toekomstige stu denten inlichtingen krijgen over inschrijven, loten, studie financiering en de introduc tieweek en is er informatie over stages, studeren in het buitenland, het studentenle ven en het studiehuis. Verder zijn er workshops met exa- mentips die een scholier met succes door de examenperio de helpen. Geïnteresseerden kunnen morgen tussen 10.00 en 16.00 uur terecht in de Pieterskerk. De universiteit verwacht zo'n 2000 belangstellenden voor het studiefestival, dat sinds 1999 wordt gehouden. Zij ge looft dat het festival deels bij draagt aan het groeiende aan tal eerstejaars studenten. In 2000 kwamen 3100 eerstejaars naar Leiden, bij het begin van het afgelopen studiejaar is dit aantal gegroeid tot 3700. (advertenties) Want geen ander raam kan tippen aan de kwaJiteitsramen van Lieftink. In eigen fabriek hoogwaardige Schüco Leverbaar in tal van uitvoeringen in aluminium of kunststof en met K0M0-keur als kwaliteitsgarantie, Welkom in onze showroom. Showroom Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 www lieftink nl 0peningsti|den showroom maandag t m vri|dag van 9 30 tot 16 30 uur zaterdag van 10 00 tot 16 30 uur OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN AUTO HEEMSKERK Leiden L. (071)-5310811 R. (071 )-3312866 De Breestraat met sneltram in plaats van bussen. Publiciteitsfoto Morgen vindt u de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11