ECONOMIE Winst KLM meevaller Rabobank wil klokkenluider hard aanpakken 'Spaarcowboys' in bestaan bedreigd Verlies Spaar Select nog groter McDonald's op de gezondheidstoer Tientallen klachten wegens bum-out Sdu koopt Ten Hagen Stam «5, 'Wacht met reorganisatie van FNV Bondgenoten' KLM weer aan tafel met bond van technici I j I TRIP-TIP PRoyöicE oenfonds n Rusland donderdag 24 oktober 2002 De ING brengt als litenlandse instelling iculier pensioenfonds ld op de markt. Dat bank donderdag ge il t fonds richt zich op ionale en lokale bedrij- >r de grote hervormin- M island op het gebied stingen en wetgeving, tlNG een toenemende ar onder meer pensi- 30 ucten. De bank denkt lanier een bijdrage te ian de economie. Het 3.8: istelsel levert volgens ïenlandse besparingen 'ai ikale kapitaalmarkt 3.5- stimuleerd en Rusland }2 intrekkelijker voor in- isi ers. .10 .88 n weg bij j :h Telecom ,28 ,20 ch - Telecominstallatie- •q| ntech Telecom dreigt i*2s inde maanden 250 tot LM sen te ontslaan. Vanaf 5i blijft er nog werk over a 500 mensen, een de kleine 2.400 die 2001 nog werkten. Mcjdrijf wil nauwelijks dvan zaken geven. De 2,21 rkers hebben alleen iflet gekregen waarin e reductie wordt aange- ■7c aldus FNV-bestuur- Lent. De reorganisatie toe leiden dat het be- xh af 2003 weer break- i draaien. .9) 31 vindt volop S ntiebaantjes 'j- am - Jongeren hebben 9.48 n zomer bij het zoeken vakantiebaan geen last 9.8C m de neergang in de 5.5c ie. Dat heeft de vakcen- woensdag gemeld na 2,i: Bk onder 641 vakantie- p2 van 12 tot 26 jaar. De ^2c lagde jongeren hebben ,8opn gewerkt dan vorig >aven ook meer geld elangrijkste reden voor ïióó^ntiebaan is het verdie- geld, zeiden de vakan- 1$ en. Verder vinden ze ■4' ïgrijk om werkervaring ai en en met collega's om m over 3 n adressen _,2C a.® am - De MarktOnder- 3 jciatie (MOA) wil niet 3.T. dresbestand van DM- anchevereniging voor '|oj arketing, in commerci als en komt. Op 30 okto- ekt de rechtbank in 5^95 am zich uit over het boójnent van DMSA. Hon- inden consumenten )ij DMSA aangegeven lame via telefoon, brie- I's; Df internet te willen 37' en. Via diezelfde weg ook voorkomen dat oln benaderd voor tele- 2.07 narktonderzoek. Be- rder Postma wil het ijke adresbestand ver in 'de best biedende ;een reclame medicijnen iurg - Het Europees it heeft gisteren een ap op weg naar recla- geneesmiddelen met ügende meerderheid de ruim 550 aanwezi- Drpedeerd. Alleen een de liberale fractie het voorstel voor een iject waarbij fabrikan- üchting mochten geven eigen medicijnen, de meeste Nederlandse ementariërs is het on- ijnlijk dat de EU-minis- gezondheid zullen pro- it parlement op andere en te brengen. brandstof goedkoper Marküeider Shell Dzine gisteren 1 euro- Klkoper gemaakt. Een d ongelood komt op ro. Super plus kost aan 1,195 euro per liter. 1,4 eurocent goedko- irden en kost nu 80,5 t per liter. De prijs van waaruit autobrand- It geproduceerd, daalt dje nu de VS wachten aanval op Irak. a-ontslag bij persfabrikant - De Duitse druk- ikant Heidelberger aschinen heeft gisteren ndigd 2200 banen te hrappen. De reorgani- op termijn 200 mil- 0 moet besparen, treft 1 op de tien werkne- rca 1800 banen zullen en in Duitsland, aldus lie. 's Werelds grootste ■fabrikant heeft het door de malaise bij idrijven. Die hebben te net een sterke terugval dvertentie-inkomsten economische malaise. 'Incassosysteem ten onrechte als onbetrouwbaar neergezet' den haag/gpd-anp - Fons Schirris is zwaar teleurgesteld in de Nederlandse bankwereld. „Ik wil ze alleen maar hel pen. Ze zouden klotsende oksels moeten hebben, omdat ze miljarden kunnen kwijtraken", zei de 'creatieve onderne mer' gisteren in perscentrum Nieuws poort in Den Haag. Zijn 'hulp' is inmid dels door de Rabobank beloond met een aangifte wegens poging tot verduistering en het dreigement alle eventuele schade door zijn acties op hem te vehalen. Schirris kwam deze week in het nieuws met zijn boek 'Het dilemma 1.158.837.115 euro', waarin hij zegt dat het voor bedrijven met een incassocon tract - bedoeld om rekeningen automa tisch te kunnen innen- kinderspel is om bankrekeningen te plunderen en het geld naar het buitenland weg te sluizen. Om dat te bewijzen schreef hij vorige week zonder toestemming 735.000 euro af van bankrekeningen van anderen. Hij ge bruikte een rekening van een failliet be drijf dat een incassocontract had met de Rabobank. De bankwereld is niet onder de indruk. Het geld werd binnen 24 uur terugge boekt. De banken en betalingsorganisatie Interpay vinden dat Schirris ten onrechte het incassosysteem als onbetrouwbaar neerzet. „Het is een grove simplificatie dat iedereen zomaar een incassocontract zou kunnen krijgen en elk bedrag zomaar weg zou kunnen sluizen", stelt de Neder landse Vereniging van Banken (NVB). Ze wijst er ook op dat mensen die bedragen van hun rekening geïncasseerd zien zon der dat ze daarvoor toestemming hebben gegeven, na protest binnen 30 dagen hun geld terugkrijgen. De banken dragen het risico. Consumenten en bedrijven lopen geen gevaar. 'Klokkenluider' Schirris noemt de reactie van de banken 'ongelofelijk triest'.Al leen al in Nederland hebben 120.000 be drijven en instellingen een incassocon tract waarmee ze geld van 20 miljoen re keningen kunnen halen. Als je een goed gevulde portemonnee op het Binnenhof neerlegt, kun je ook niet verwachten dat de voorbijgangers er niet aanzitten. De banken zijn aansprakelijk, maar is het dan goed voor de economie als zij miljar den verliezen?" Hij meent dat terroristen als Osama Bin Laden daar misbruik van kunnen maken. „Als een simpele huisva der met vier kinderen uit Heerhugo- waard dit al kan verzinnen, dan moeten anderen dat ook kunnen." Maar De Nederlandsche Bank die toe zicht houdt op het betalingsverkeer, meent dat Schirris zelfheeft aangetoond dat het incassosysteem voldoende inge bouwde alarmsystemen bevat om dat te voorkomen. Een woordvoerder acht het onmogelijk dat miljarden uit het bank systeem kunnen worden losgepeuterd en vervolgens spoorloos naar het buitenland kunnen worden overgebracht. Schirris zegt dat hij het 'gat' 4,5 jaar gele den ontdekte toen zijn vrouw voor haar bedrijf een incasso-overeenkomst sloot met een grote bank. Toen hij dit jaar werkloos werd besloot Schirris er iets mee te doen door als 'rechtgeaard bur ger' een boek te schrijven. Schirris stond dit voorjaar op de lijst voor Leefbaar Nederland (LN), de politieke partij waarvoor hij nu penningmeester is. Zijn boek overhandigde hij gisteren aan Dick Jense, tweede man van LN. De par tij heeft inmiddels minister Hoogervorst (financiën) ingelicht. „Fons heeft aange toond hoe fraudegevoelig ons betalings systeem is. Dat moet veiliger", aldus Jen se. Schirris zelf ziet maar één oplossing: „Het systeem afschaffen." Hij verwacht dat zijn 'vondst' wereldwijd ophef ver oorzaakt. CNN, The New York Times en The Wall Street Journal hebben alvast een persbericht ontvangen. utrecht/anp - FNV Bondgeno ten moet voorlopig geen werk nemers ontslaan of andere on omkeerbare besluiten nemen. Dat hebben de tegenkandidaten voor het nieuwe hoofdbestuur, Van der Kolk en Vlek gisteren gevraagd aan de vakbond. De benoeming van de nieuwe bestuurders staat op 28 novem ber gepland, terwijl de bonds raad (het hoogste orgaan van de bond) morgen en volgende week vrijdag vergadert over de organisatie. „Op de agenda staat de vermin dering personeelsbezetting en de huisvesting", aldus Vlek. „Het is niet fatsoenlijk als je be gin november 200 werknemers ontslag aanzegt, terwijl een nieuw bestuur dat eind van die maand weer moet terugdraai en." FNV Bondgenoten, de grootste vakbond, verkeert in amsterdam/anp KLM heeft in het tweede kwartaal van het ge broken boekjaar dat afliep op 30 september een nettowinst be haald van 86 miljoen euro tegen over 27 miljoen euro een jaar eer der. De winst per aandeel kwam uit op 1,82 euro. Dat was hoger dan de meeste analisten hadden verwacht. Op de Amsterdamse effectenbeurs steeg het aandeel vanochtend direct na de opening. De omzet kwam in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar 1 procent lager uit op 1,85 mil jard euro. De luchtvaartmaat schappij maakte de cijfers van ochtend voorbeurs bekend. Het resultaat werd negatief beïn vloed door de staking van grondwerktuigkundigen in de zomer (9 miljoen euro schade) en een afschrijving van 10 mil joen euro op de vloot Boeings 747-300. KLM lijkt zich te hebben her steld van de gevolgen van de aanslagen in de VS op 11 sep tember vorig jaar. In het tweede kwartaal vorig jaar moest KLM door die aanslagen 50 miljoen euro inleveren. Bestuursvoorzitter Van Wijk zei in een verklaring dat KLM goed weet te presteren onder moeilij ke omstandigheden. De kosten gingen drie procent omlaag, maar dat kwam deels omdat KLM de capaciteit (vluchten en stoelen) met twee procent om laag had gebracht. Van Wijk blijft letten op de kos ten. Daarom komen de opera tionele opbrengsten dit jaar po sitief uit. Toch zijn de economi sche en politieke omstandighe den volgens KLM zo onstabiel dat over het hele jaar geen net towinst wordt gehaald. KLM is bijvoorbeeld erg actief met vlie gen op het Midden-Oosten waar een oorlog dreigt in Irak. Over de eerste zes maanden kwam de nettowinst uit op 97 miljoen euro of 2,05 euro per aandeel. De eerste helft vorig jaar was dat nog 46 miljoen euro of 0,95 euro per aandeel. De KLM bracht de vluchtcapaciteit met twee procent terug. Archieffoto: ANP/Olaf Kraak door Achille Prick Amsterdam - McDonald's komt volgend voorjaar met een uitge breid ontbijt in al haar filialen. De hamburgerketen wil daar mee verder het gezonde pad op. Eerder kwam het fastfoodcon- cem al met de Mcjuice en de McSalad Shaker. Mogelijk ko men daar in de nabije toekomst ook warme maaltijden bij die een gezonder alternatief moeten bieden. Dat bleek gisteren bij de uitrei king van de Jaarprijs Goede Voe ding van het Voedingscentrum, onafhankelijk informatiever schaffer over gezondheid en voeding. Winnaar werd IgloMo- ra met een lijn van elf zelfinaak- gerechten. Volgens de jury vol doen de diepvriesmaaltijden aan gemak, gezondheid en snel heid. En juist het tijdgebrek in veel huishoudens leidt vaak tot ongezonde voedingspatronen. Daarnaast draagt de methode om de groenten direct na de oogst apart in te vriezen bij aan gezondheid en smaak. McDonald's was dit jaar tot ei gen verassing één van de geno mineerden voor de prijs met de IgloMora-medewerkers vieren de toekenning van de jaarprijs Goede Voeding 2002 voor de nieuwe zelfmaakgerechten. Foto: ANP/Diederik van der Laan McSalad Shaker. „We waren toch wel licht verrast, aan de an dere kant: wij hebben de laatste tijd meer snacks geïntroduceerd om de keuze voor de klanten te vergroten", zegt woordvoerder M. Simonis. „Daardoor kan de klant gevarieerder en dus ge zonder eten. Bijvoorbeeld de groenteburger en vissnacks." Andere genomineerden waren Albert Heijn en Quaker Trading. AH heeft de vaak afstotend wer kende benaming rauwkost om gedoopt in snoepgroente. In een vrolijke puntzak zitten gewassen en klein gesneden groenten die als snack tussendoor gegeten kunnen worden. Ze zijn alleen nog te koop in de AH To Go- winkels op stations en snelwe gen. Quaker bedacht met gepof te maïs in drie smaken een chips-vervanger die wel zo smaakt, maar 3 tot 10 procent minder vet bevat dan light chips. Heinz tot slot, kreeg een eervolle vermelding met John West's Tuna a Twist, kant-en- klaar verpakte tonijn 'waarmee de visconsumptie toegankelijker wordt gemaakt', aldus het jury rapport. Het Voedingscentrum waar schuwde opnieuw voor de snel le toename van overgewicht. Be gin jaren negentig voerde het centrum al campagnes tegen overgewicht. Een nieuwe cam pagne legt de nadruk op het voorkomen ervan. amsterdam/anp - Het FNV Bu reau Beroepsziekten heeft de laatste dagen tientallen klachten ontvangen van mensen met een bum-out. Ze willen dat de FNV hun werkgever aansprakelijk stelt. Dat heeft medewerker Van Veelen gisteren gezegd. Het bu reau heeft onlangs voor het eerst een schadevergoeding los gekregen van een bedrijf wegens het veroorzaken van een bum- out. Daags na de bekendmaking van de vergoeding (80.000 euro) vroegen 60 a 70 mensen een vragenlijst bij het bureau. „Als daarvan de helft leidt tot een se rieuze claim is dat vrij veel, ver geleken met de 135 zaken die we de afgelopen twee jaar hebben behandeld", oordeelt Van Veel en. De FNV zegt kritisch te zijn met de beoordeling. „Niet iedere psychische klacht leidt tot het aanspakelijk stellen van een werkgever", nuanceert Van Veelen. Bij een bum-out zijn werknemers vaak zo lang en zo zwaar overbelast, dat ze zich op gebrand voelen. De schadevergoeding leidde tot gemengde reacties van organi saties. Werkgeverskoepel VNO- NCW sprak over een heksen jacht op ondernemers. De stich ting Pandora (voor mensen met psychische problemen) ziet de vergoeding als een erkenning dat iemand ziek kan worden door zijn werk. amsterdam/anp - Uitgever Wol- ters Kluwer heeft een nieuwe ei genaar gevonden voor dochter ten Hagen Stam. Het bedrijf stond meer dan een jaar te koop. Koper is uitgeefmaat- schappij Staatsdrukkerij/Uitgeverij (Sdu) die in juli al bekend maakte een bod te hebben gedaan op ten Hagen Stam. Wolters Kluwer maakte vandaag bekend met Sdu een akkoord op hoofdlijnen te hebben bereikt maar de financiële voorwaarden van de transactie niet bekend te maken. Volgens Van Oostrom van Sdu betaalt de uitgever de aankoop door een combinatie van leningen en eigen geld. „Onze balans ziet er ook na de aankoop gezond uit", zei hij in een toelichting. Ten Hagen Stam, gevestigd in Den Haag, telt ruim 600 werk nemers en behaalde in 2001 een omzet van ongeveer 100 miljoen euro. De resultaten vallen al en kele jaren tegen omdat het be drijf sterk afhankelijk is van de advertentiemarkt. Ten Hagen Stam is vooral uit gever van vaktijdschriften, jaar boeken, diskettes en online-uit- gaven. Zo geeft het bedrijf de gespecia liseerde titels Automatisering Gids, Cobouw, Installatie Jour- -ï- Snaar Select draait noe slechter dan eedac.1 door Alex Bogers den haag - De problemen van Spaar Select zijn niet uniek voor een bedrijf in deze hoek van de fi nanciële dienstverlening. Vrijwel alle in ingewikkelde spaarproduc- ten gespecialiseerde tussenperso nen verkeren in zwaar weer. En de vooruitzichten voor de bran che zijn slecht. Drie, vier jaar geleden groeiden de bomen nog tot in de hemel voor de aanbieders van beleg gingsproducten op basis van lijfrentes en levensverzekerin gen, zegt directeur Ronald Hil- gersom van de Vereniging Con sument en Geldzaken. „Mensen hadden geld over en zochten fiscale aftrekposten. De rende menten waren goed door fors stijgende beurskoersen. Tal van snelle jongens probeerden met succes mee te snoepen van de hausse. Ze verkochten als gek ken, openden filialen door het hele land en kochten een dure auto en een duur huis." Met de invoering van een nieu we belastingwet, twee jaar gele den, draaide de wind voor deze spaarcowboys. De levensverze keringen en lijfrentes werden door toenmalig minister Zalm (financiën) vastgeketend aan het sparen voor een pensioen en de financiering van een koopwo ning. Wat rest is een fiscaal af trekbare lijfrente van maximaal 1.000 euro. Maar ook die ver dwijnt. Gevolg is dat de tussenpersonen vrijwel geen lijfrentes meer ver kopen. Alleen pensioenspecia listen verdienen er nog aan. Die 1.000 vrije euro's zijn voor nie mand een echt lokkertje, want wie is zo gek op dit moment geld naar de beurs te brengen? De markt voor levensverzekerin gen is vrijwel geheel in handen geraakt van hypotheekverko pers. Hilgersom kan geen medelijden hebben met de in nood verke rende sector. „Die tussenperso nen waren vaak maar met één ding bezig: verkopen," zegt de directeur van de belangenorga nisatie. .Adviseren was er niet bij. Je ging de deur bij de inter mediair niet uit zonder levens verzekering of lijfrente. Een grondige analyse van de financi ële behoeften van de klant werd niet gemaakt." De ene na de andere tussenper soon gaat nu failliet en de verze keringsvakbladen staan bol met treurige verhalen over omgeval len bedrijven. Volgens Peter Ka velaars, fiscalist bij Deloitte Touche en hoogleraar fiscale economie aan de Erasmus Uni versiteit, worden alleen de dochterbedrijven van de grote verzekeraars nog niet in hun be staansrecht bedreigd. Die doch ters, zoals Spaarbeleg van Ae- gon, worden nog beschermd door het moederbedrijf. Kavelaars ziet ook andere be dreigingen voor de kleine, in le vensverzekeringen gespeciali seerde tussenpersonen. De overheid en de verzekeraars leg gen steeds meer eisen op en het toezicht wordt verscherpt. Kave- Spaar Select draait nog slechter dan gedacht. Het verlies uit de gewone bedrijfsvoering van de financiële dienstverlener be droeg de eerste helft van dit jaar 8,7 miljoen euro. Dat het totale verlies beperkt bleef tot 2,2 miljoen euro komt door een eenma lige meevaller van 6,5 miljoen euro. Eergisteren leek het er nog op dat het verlies 'slechts' 2,2 miljoen euro bedroeg. Dat bedrag bracht advocaat Deterink naar buiten. Hij vertegenwoordigt het Belgische Regent Estate Holdings dat met Spaar Select in de clinch ligt. Deterink zei dat Spaar Select 6,5 miljoen foutief ge- boeke omzet uit 2001 had gecorrigeerd, waardoor het totale verlies 8,7 miljoen euro bedroeg. Die 6.5 miljoen is. volgens Spaar Select, géén verlies, maar juist een eenmalige meevaller. De verwarring heeft Spaar Select volgens Deterink aan zichzelf te wijten. „De formulering was zo onduidelijk dat diverse ac countants niet begrepen wat ze daarmee bedoelden. Dat Spaar Select nu zegt dat het om een bate gaat. doet volgens De terink niets af aan de vrees over de toekomst van Spaar Select die bij zijn cliënten leeft. „Het bedrijf verkeert gewoon in de problemen." laars: „Vroeger vonden de verze keraars alles prima als er maar polissen werden verkocht, te genwoordig snappen ze dat tus senpersonen de branche ook kwaad kunnen doen. Veel inter mediairs kunnen niet aan de ei sen voldoen en moeten stop pen." geldnood door de dalende aan delenkoersen. Een interim-ma nager is aangesteld om te sane ren. Morgen bespreekt de bondsraad het voorstel om deze manager voorlopig de functie van penningmeester te geven om slagvaardiger te kunnen in grijpen. Het plan van het be stuur is om per 1 januari 200 van de 750 arbeidsplaatsen te schrappen. Gedwongen ontsla gen zijn niet uitgesloten. Boven dien wil het bestuur enkele kan toren sluiten en besparen op de ledenservice. Een woordvoerster van FNV Bondgenoten ontkent dat de bondsraad formeel be slist over de reorganisatie. Dat is geen bevoegdheid van de raad. Wel zouden er besluiten te ver wachten zijn over contributie verhoging, verandering van po lisvoorwaarden en een aange past financieel model. naai en Linux News Magazine uit. Ten Hagen Stam is het fu sieproduct van de Technische Boekhandel H. Stam en pu- blieksuitgever Ten Hagen. Het laatste bedrijf zag al in 1822 het levenslicht. In 1857 begon de onderneming een adverten tieblad voor (on) roerend goed. Daarmee werd de eerste stap richting bouw gezet. De verkoop maakt deel uit van een totale herschikking door Wolters Kluwer van de Europese portefeuille Legal, Tax Busi ness Europe. Door de herschikking is ook de uitgeverij Bohn Stafleu van Log- hum in de etalage gezet door Richard Mooyman schiphol - De KLM gaat maan dag opnieuw praten met de Ne derlandse Vereniging van Lucht vaarttechnici (NVLT). Deze vak bond van grondwerktuigkundi gen werd recentelijk door de KLM geschorst als formele ge sprekspartner voor de CAO-on- derhandelingen. Volgens de KLM heeft de NVLT onaanvaardbaar gehandeld door twijfel te uiten over de vliegveiligheid om de salarisbe sprekingen onder druk te zetten. De NVLT kan volgens een KLM- woordvoerder weer deelnemen als er 'aangescherpte afspraken' komen om herhaling te voorko men. Met de vliegveiligheid van KLM-toestellen is volgens de woordvoerder niets aan de hand. De schorsing heeft tot een lasti ge situatie geleid omdat de over grote meerderheid van de tech nici niet meer vertegenwoordigd is bij de lopende CAO-bespre kingen. Volgens de NVLT is de onvrede onder de technici, die te maken heeft met de salarië ring en een schadeclaim van de KLM na een wilde staking, al leen maar gegroeid. Daarmee is ook de kans op nieuwe acties gestegen. De NVLT heeft de uitnodiging van de KLM geaccepteerd. De vereniging heeft een kort geding tegen de KLM over de ontno men vakbondsstatus opgeschort tot na het gesprek De NVLT denkt aan een onafhankelijke bemiddelaar om de conflicten op te lossen. „De KLM ver trouwt ons niet, en wij de KLM niet", aldus een woordvoerder. De vliegmaatschappij hoopt er met de technici zelf uit te ko men. Lucent: Opnieuw miljardenverlies murrav hill/anp - De Ameri kaanse fabrikant van telecom- apparatuur Lucent Technolo gies blijft diep in de rode cijfers. Het derde kwartaal van dit jaar leverde een verlies op van 2.8 miljard dollar. In hetzelfde tijd vak van 2001 was er een negatief resultaat van 8,8 miljard dollar. Het bedrijf kondigde eerder de ze maand aan 1 miljard dollar opzij te zetten voor een verdere vermindering van het aantal personeelsleden met 10.000 tot 35.000. In de hoogtijdagen van de telecombranche werkten er nog 155.000 mensen. Lucent heeft nu tien kwartalen op rij verlies geleden. Het con cern liet gisteren weten aan het eind van het lopende boekjaar weer winst te verwachten bij een kwartaalomzet van 2,5 mil jard dollar. In het afgelopen kwartaal ver minderde de omzet ten opzichte van dezelfde periode van 2001 met 52 procent tot 2,28 miljard dollar. Over het hele boekjaar zakte de omzet met 37 procent naar 12,2 miljard dollar. (advertentie) voor uw bedrijfs/verenigingsreis WIJN IN BUSINESS ARRANGEMENT INCLUSIEF I I WIJNCOILEGE L Cmpuini|MMt u. II pMMficn MEER TRIP-TIPS/INF0RMATIE? bel 072-5141095/96 of mail g.vandermeulen@kras.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9