Aanval op basis van internet BUITENLAND Zwitsers treden op tegen moslimfundamentalisten Indonesië verscherpt veiligheidsmaatregelen veiligheidsraad Officier van leger Israël verdacht van spionage Oud-CIA-baas was 5carrièrespion 1 CF met eens over 'Computers uur lamgelegd' Zoektocht naar sporen lag Britse erwijsminister i - De Britse minister van ivijs, Estelle Morris, is af- en. Dat heeft Downing gisteravond aangekon- lorris was de afgelopen onder druk komen te loor de kwestie rond de ils', die toegang verschaf- de universiteit. De rege- I oest op 4 oktober be- laken dat de examens ,545 kandidaten opnieuw i beoordeeld. Ze waren jewaardeerd om devalua- het examen te voorko- te zandstorm t Australië - Australië is gisteren en door een reusachtige orm, de hevigste in der- Het zand is opgewaaid evige winden die over de roogte getroffen boerde- ekken. De droogte is de ;ste in ruim honderd jaar. is deskundigen heeft de jl tientallen miljoenen ïvan de kostbare boven lucht in geblazen. Het lan de storm trekt over ïgte van 400 kilometer et oosten van Australië. Ik fijne rode stof is zo ïgrijk dat die vanuit de zichtbaar is. Het stof lok de stad Sydney be- lia telt meeste gerlijders' elhi - De meeste honger- wonen volgens een rap- tn de Verenigde Naties in Daar woont ongeveer de an alle hongerende men de wereld, aldus een gis- ;epubliceerde 'hongerat- het Wereld Voedsel (WFP) van de VN. het rapport lijden voor leren aan ondervoeding, itbevolkte gebieden leen op de drie kinderen lig. Rond 36 procent van offenen wordt daardoor intwikkeling gestremd. 027 miljard inwoners is ia China het meest dicht te land ter wereld. iet Joegoslavië wapenhandel too - De Joegoslavische ïg heeft onderminister Ijokic van defensie en het van een staatsbedrijf dat iens handelt, ontslagen, beurde na onthullingen W nedia over de levering ilitaire goederen aan Irak. orige week werd bekend i internationale vredes- tin Bosnië, SFOR, bewij- id gevonden dat een Bos- Servisch bedrijf illegaal is en onderdelen heeft naar Irak. er Nepal doodt istandelingen |iandu - Nepalese militai- volgens eigen zeg- ■het hele land 21 commu- he opstandelingen ge- Volgens het ministerie ifensie gisteren werden al in de provincie Bar- n westen van de hoofd- athmandu vijftien rebel- pood. Sinds 1996 vechten ellen tegen het centrale In het centrum van Ka- lidu ontplofte gisteren een [Ten minste zeven mensen i daarbij gewond van wie istig. Het explosief ging n bushalte voor een be- staatsbedrijf. te fraude met ijes in VS iento - De politie in de :aanse staat Califomië /eertien personen gear- :d wegens een grootscha- lude met afvalblikjes en - De bende streek volgens )s Angeles Times miljoe- door afval in Mexico en Amerikaanse staten op :n om vervolgens het sta te vangen in Califomië. lieucriminelen kochten in |a, Arizona of Utah afval- voor zo'n 950 dollar per h die staten is er geen sta- |llregeling. In Califomië p ze er vervolgens 2490 ■iper ton voor terug. Vol- 1 he LA Times gaat het om otste fraude sinds Cali- in 1987 statiegeld ging op blikjes en flesjes. i en in tuin van cipier Curacao Iastad - De politie van Cu- jheeft gisteren drie lijken Jen op het erf van een ige gevangenisbewaar- zelf zaterdag werd schoten. Volgens een oordvoerder zijn bij het de man de lichamen 35-jarige Colombiaan- w en twee Colombiaan- nen gevonden. Volgens tie zijn er aanwijzingen drie de slachtoffers le- jn begraven. De 29-jari- waarder.werd om nog nde redenen zaterdag rd bij zijn restaurant. door onze correspondent Bob Kroon genève - De Zwitserse overheid treedt de laat ste tijd met harde hand op tegen islamitische fundamentalisten. Het katholieke kanton Wal lis weigerde deze week een verblijfsvergunning voor Sevgani Asanovski, een 29-jarige imam uit Macedonië, nadat bleek dat hij een radicale opleiding had genoten in Saoedi-Arabië. „In het politieke kfimaat van na de elfde septem ber heeft deze imam een ongewenst profiel", aldus de immigratiedienst en daarmee basta. De advocaat van de imam is in hoger beroep gegaan. In Genève is in de islamitische gemeenschap rumoer ontstaan over het ontslag van Hani Ramadan, een andere moslimfundamentalist, als leraar Frans van een stedelijk lyceum. De Geneefse justitie heeft een onderzoek gelast naar het doen en laten van Ramadan, nadat hij in de Parijse krant Le Monde een pleidooi had gehouden voor het stenigen van overspe lige vrouwen en van leer was getrokken tegen het 'gedegenereerde westen'. Naast zijn leraarsbaan was Hani Ramadan ook nog directeur van het Centre Islamique van Genève, een uit Saoedi-Arabië overgewaaid vormingscentrum, dat een ultra-conservatieve uitleg van de koran predikt. Samen met zijn broer Tariq bleek Hani actief in het verbreiden van fundamentalistische dogma's onder isla mitische gemeenschappen in heel West-Euro pa. Het Centre Islamique wordt in de Zwitserse media beschreven als een 'strategisch hoofd kwartier' voor de verspreiding van fundamen talistische ideologieën. Volgens insiders zou het Centre Islamique ook contact hebben met moslimgemeenschappen in Eindhoven en Rotterdam. Het Centre onderhoudt nauwe be trekkingen met de Egyptische Moslem Bro therhood, een fanatieke stroming die door president Hosni Mubarak al sinds jaar en dag wordt bestreden. Said Ramadan, de vader van de twee activistische broers, was ooit een van de kopstukken van deze 'broederschap'. Ge matigde analisten zijn er van overtuigd dat de Moslem Brotherhood relaties onderhoudt met al-Qaeda, hetgeen door de Ramadans wordt ontkend. In zijn interview met Le Monde, dat ook in Frankrijk de nodige stof deed opwaaien, fulmi neerde Ramadan tegen de 'culturele afgang van het Westen, een materialistische samenle ving zonder toekomst, normen of waarden - de antithese van de islam.' Hij veroordeelt ho moseksualiteit als een 'abominatie, die als een gerechte straf van Allah de aids-pandemie over zich heeft afgeroepen' en beroept zich zelfs op de bijbel in zijn verdediging van 'steniging als rechtvaardige straf voor over spel.' „In het evangelie van Johannes heeft Jezus ge zegd, dat degene die zonder zonden is de eer ste steen mag werpen", stelt Hani Ramadan, „maar dat wil niet zeggen dat hij steniging wil de afschaffen. Zowel in de koran als het oude testament staat steniging te boek als straf voor overspeligen." De gebroeders Ramadan ontkennen in alle toonaarden iets te maken te hebben met de golf van terreur die sinds 11 september de we reld in zijn ban houdt. Maar de Zwitserse au toriteiten willen het naadje van de kous wem en hebben het onderzoek toevertrouwd aan Bernard Bertossa, voormalig procureur-gene raal van Genève. In Zwitserland verblijven mo menteel 310.000 moslims, tegen slechts 17.000 in de jaren zeventig. De moslimgemeenschap in Genève is in meerderheid van Arabische origine, maar het gros van de Zwitserse isla mieten stamt uit Turkije of de Balkan, en die willen wil niets te maken hebben met het Isla mitisch Centrum van de Ramadans. Dreiging nieuwe aanslagen, luchtvaartmaatschappij Garuda mogelijk doel resolutie Irak washington/anp-ap - De voormalige baas van de Amerikaanse geheime dienst CIA Richard Helms, die dinsdagavond op 89-jarige leeftijd overleed, leidde de CIA in uiterst roerige tijden tussen 1966 en 1972. In 1972 werd hij door de toenmalige president Ri chard Nixon ontslagen, om dat Helms weigerde een on derzoek naar de Watergate- affaire te blokkeren. Helms moest van Nixon naar Iran, om daar de Verenigde Staten te vertegenwoordigen als ambassadeur. In 1976 werd Helms echter gedwongen ook zijn ambas sadeurschap in te leveren, nadat was uitgekomen dat hij voor onderzoekcommis sies van de Senaat had gelo gen: over moorden in op dracht van de CIA, over de rol van de CIA in Chili en over spionagewerk binnen de VS. Hij bekende schuld, en kreeg een voorwaardelij ke celstraf en een boete van tweeduizend dollar. Helms, die van Duitse af komst was, koos aanvanke lijk voor het vak van journa list. In 1936 versloeg hij de Olympische Spelen in Berlijn voor het persbureau United Press. In 1946 kwam Helms in dienst van de CIA. Midden in de Koude Oorlog, in 1966, werd Helms door president Lyndon Johnson aangewezen als topman van de inlichtingendienst. Hij was de eerste 'carrièrespion', De voormalige ClA-directeur Richard Helms. Foto: Reuters/Archief die als ouderwetse speurder begon en het tot het hoogste CIA-ambt schopte. De huidige CIA-chef George Tenet noemde Helms een 'ware patriot' voor wie in lichtingenwerk een manier was om de vrijheid te be schermen. door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - De dreiging van nieu we aanslagen heeft in Indonesië geleid tot verscherpte waak zaamheid. Vliegvelden, elektrici teitscentrales en olieraffinaderij en worden nog. strenger bevei ligd dan voorheen. In de grote steden in het eilandenrijk wor den auto's bij grote winkelcen tra, kantorenflats en hotels strenger gecontroleerd. Bij inter nationale scholen in de hoofd stad Jakarta staan bewapende mariniers voor de deur. Volgens minister Susilo Bam- bang Yudhoyono van veiligheid dreigt een nieuwe aanslag. De Amerikaanse FBI heeft de natio nale luchtvaartmaatschappij van Indonesië, Garuda, ge noemd als mogelijk nieuw doel wit. Sinds de bomaanslag op Bali op 12 oktober realiseert In donesië zich dat het slecht be schermd is tegen internationaal terrorisme. De Verenigde Staten trokken sinds 11 september vo rig jaar bij de autoriteiten aan de bel wegens kans op terreur, maar vonden geen gehoor. Deze maatregelen vielen samen met het bezoek van vice-presi dent Hamzah Haz aan de plek van de aanslag op Bali. Haz hield tot zaterdag 12 oktober vol dat Indonesië geen (moslim)ter- rorisme kent. Hij wordt er nu van beschuldigd waarschuwin gen voor de aanslag op Bali in de wind te hebben geslagen. Inmiddels tapt hij uit een ander vaatje en zei: „We zullen geen genade hebben met de terroris ten, of het nu niet-moslims zijn, moslims of moslimgeestelij ken." Met dat laatste doelde hij op Abu Bakar Bashir die geldt als leider van de Indonesische tak van Al Qaeda, Jemaah Isla- miyah. Hij staat onder arrest maar ligt in een ziekenhuis. De VS hebben Jemaah Islamiyah op de zwarte lijst geplaatst. Leden van de organisatie mogen het land niet in en tegoeden worden bevroren. Het onderzoek naar de aanslag op Bali heeft nog geen echte verdachten opgeleverd. Wel heeft de politie portretten laten tekenen van drie mannen waar in ze geïnteresseerd is. De teke ningen worden pas openbaar als het trio de status van ver dachte krijgt. Vakantie-eiland Bali begint anderhalve week na de aanslag de effecten al te voe len. De hotels zijn minder dan een kwart bezet en luchtvaart maatschappijen hebben tal van vluchten geschrapt wegens ge brek aan passagiers. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een luitenant-kolonel in het Israëlische leger en tien Israëlische burgers zijn aange klaagd wegens spionage voor de Libanese shiitische verzetsbe weging Hezbollah. De zaak loopt al enige tijd, maar pas gis teren (woensdag) gaf de militai re censor toestemming tot pu blicatie. De naam van de officier is niet bekendgemaakt, maar de Israëlische televisie meldde gis teravond dat het gaat om een Arabier met een lange en tot nu toe onberispelijke staat van dienst. Volgens zijn advocaat is hij volstrekt onschuldig. De meesten van de tien aange houden burgers komen uit het zelfde Arabische dorp als de overste en behoren tot dezelfde familieclan. Ze zouden de Hez bollah hun diensten hebben aangeboden in ruil voor geld en partijen heroine en hasj. Volgens de Israëlische aanklager hebben de verdachten ook mo biele telefoons verkocht. Een van die telefoons zou zijn aan getroffen op het lichaam van een terrorist, die vorig jaar na een infiltratie v&nuit Libanon zes Israëliërs doodschoot. Als bemiddelaar tussen de Israë lische spionnen en de Hezbol lah fungeerde Kamil Naharda (Abu-Said), een Libanese drugs dealer. Naharda zou de Israëli sche' officier nooit persoonlijk hebben ontmoet, maar diens in formatie hebben gekregen via tussenpersonen. De Hezbollah was geïnteres seerd in Israëlische troepen- en tankbewegingen in het grensge bied, zwakke punten in de grensafscheiding en in de ver blijfplaats van hoge officieren, onder wie generaal-majoor Ga by Ashkenazy, de commandant van Israëls noordelijke militaire sector. Volgens de aanklager on derzocht de Hezbollah de mo gelijkheid van een aanslag of een ontvoering. Het onderzoek in de zaak begon vorige maand, toen twee van de verdachten aan de Libanese grens op heterdaad werden be trapt met 19 kilo hasj en 7 kilo heroine in hun bezit. Hun on dervraging leidde tot meer ar restaties. Het is niet de eerste keer dat Israëlische burgers zijn aangehouden wegens spionage voor de Hezbollah, maar vol gens de veiligheidsdienst is de zaak die nu wordt onderzocht de ernstigste tot nu toe. In alle gevallen waren er drugs in het spel. Familieleden van de luitenant kolonel zeiden gisteravond dat ze zich niet kunnen voorstellen dat hij de spionagering heeft ge leid, zoals de aanklager beweert. „Er zijn voor ons twee rode lij nen: de veiligheid van de staat Israël en de koran", zei zijn broer. In Israël bestaat geen dienstplicht voor Arabische bur gers. De Druzen dienen collec tief uit loyaliteit aan de staat, sommigen in hoge functies. Van de overige Arabieren gaat een kleine minderheid in dienst. De meesten daarvan zijn bedoeïe nen uit een beperkt aantal dor pen en familieclans. new york/afp - De vijftien leden van de Veiligheidsraad van cje Verenigde Naties hebben giste ren tijdens voorbereidende be sprekingen nog geen overeen stemming bereikt over een nieu we resolutie die Irak 'een laatste kans' moet bieden. De raad heeft na drie uur vergaderen be sloten zich morgen opnieuw over de kwestie te buigen. Diplomaten bij de Verenigde Naties in New York willen niet speculeren over een eventuele datum waarop het Amerikaanse voorstel voor een nieuwe reso lutie in stemming kan komen. Groot-Brittanriië steunt hét voorstel, maar vooral Rusland en Frankrijk hebben hier grote moeite mee. De Amerikanen en Britten kwa men gisteren met een nieuw voorstel waarin enkele wijzigin gen waren aangebracht. Dit ge beurde nadat ditsdag de vijf permanente leden van de raad het niet eens konden worden over de tekst. De wijzigingen lij ken dan ook een tegemoetko ming te zijn aan Rusland, Frank rijk en China die als permanent lid van de raad hun veto kunnen uitspreken. Washington probeert een reso lutie aangenomen te krijgen die het gebmik van geweld mogelijk maakt als Irak blijft weigeren sa men te werken met wapenin specteurs van de VN. Groot- Brittannië steunt zo'n resolutie, maar Frankrijk, Rusland en Chi na eisen dat de Veiligheidsraad Irak eerst in een resolutie dwingt tot nieuwe wapenin specties en pas beslist over het gebruik van geweld als Irak niet meewerkt. washington/rtr-gpd- Hackers hebben maandag de dertien ba siscomputers aangevallen die wereldwijd alle e-mail en inter netgebruikers naar hun plaats van bestemming leiden. Volgens experts gisteren was het een ge coördineerde aanval bedoeld om het internet lam te leggen. De aanval duurde een uur en stopte nadat officiële instanties tegenacties ondernamen. Waar uit die bestonden is onbekend. Huis-tuin-en-keuken-surfers hebben weinig van de actie ge merkt. De FBI heeft de zaak in onderzoek, zo bevestigde woordvoerder Fleischer van het Witte Huis gisteravond. Hij zei vooralsnog niet uit te gaan van een terroristische aanval. „Dit soort aanvallen komt vrijwel al tijd van personen uit de hacker gemeenschap." De mislukte aanval was bijzon der omdat nog nooit eerder alle 'root-servers' tegelijkertijd zijn aangevallen. Deze computers staan over de gehele wereld op gesteld en worden beheerd door verschillende instanties. Ze zijn belangrijk, omdat ze wereldwijd het e-mail- en internetgebruik reguleren. Nederlandse internet-experts zien de digitale aanval wel als uniek, maar het komt niet on verwacht. Erik Luiijf, specialist Telematica en Informatiebevei liging bij TNO: „Het bijzondere is dat alle zogeheten dertien ba siscomputers tegelijk zijn aange vallen. Deze staan onder meer in Washington, Londen en To kyo en hebben de lijsten met in ternetadressen van alle aange sloten computers. Een stelletje hackers heeft de basiscompu ters met duizenden berichtjes bestookt waardoor alles even plat lag." Deze zogenaamde 'distributed denial of service attack' is een van de meest voorkomende ma nieren van systeemontwrichting op het internet. De chatsessie met kroonprins Willem-Alexan- der en prinses Mfixima begin dit jaar werd ook met een dergelijke aanval platgelegd. Hoewel in Amerika de FBI de zaak onderzoekt, gaat het vol gens Patrick Oonk, werkzaam bij het intemetbeveiligingsbe- drijf Pine Digital Security om 'een stelletje digitale hangjonge ren.' De massale aanval is inder daad bijzonder, maar hing in de lucht, vertelt Oonk. „Individueel worden deze com puters dagelijks aangevallen. Je kan van internet speciale pro gramma's downloaden, zoge noemde 'aanvalwapens' en de zaak tijdelijk stil leggen". Ook Richard Clarke, computer adviseur van president Bush, waarschuwde al maandenlang voor een op handen zijnde elek tronische aanval op de 'root ser vers'. TNO-expert Luiijf typeert de da nders als slimme hackers die wat leuks uitproberen. „Als je inter net wereldwijd langdurig wilt uitschakelen, moet er veel meer gebeuren. De aanval duurde nu een uur, maar zelfs als je een week lang de dertien basiscom puters met berichten bestookt, gaat het net nog niet helemaal plat. Wel wordt het dan moeilij ker bepaalde mensen op het in ternet te bereiken". Washington - Agenten van de FBI zoeken met metaaldetectors in de tuin van een huis in Tacoma, een voorstad van Seattle in de staat Washington. De zoektocht zou volgens verslaggevers ter plaatse verband houden met de acties van de sluipschutter in de stad Washington. Televisieploegen in helikopters filmden de zoektocht. Uit de tuin werden een zwaar object en een boomstronk gehaald. Duizenden bezorgde ouders in Washing ton D.C. en omgeving hielden gisteren hun kinderen thuis na de mededeling van de poli tie van dinsdag dat de sluipschutter heeft laten weten dat kinderen niet veilig zijn. De boodschap werd zaterdag al gevonden, maar de autoriteiten houden vol dat ze geen be langrijke informatie hebben achtergehouden. Het tijdstip van de bekendmaking had te maken met het onderzoek naar de sluipschutter. De politie bevestigde gisteren dat de 35-jarige buschauffeur die dinsdag werd doodgeschoten ook een slachtoffer van de sluip schutter was. Zij riep immigranten die informatie over de schietpartijen kunnen ver schaffen op zich te melden en verzekerde dat zij niet het land worden uitgezet als hun papieren niet in orde zijn. Foto: AP/Lui Kit Wong

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7