BINNENLAND 2 /loet Jan Modaal meebetalen aan huis Heinsbroek?' Begrotingen gaan niet in de ijskast Tot 2,5 jaar celstraf geëist voor fraude 'Het moet weer veilig worden op straat' Eenzame demonstrant Radionetwerk hulpverlening krijgt vorm Zwendel door exportbedrijf met eieren 'Controle op wapens mag best' Horeca en winkeliers zijn alcoholpolitie beu NS in hoger beroep tegen zelfinoordclaim machinist ge den haac/cpd - Minister Nawijn (LPF, vreemdelingenzaken) wil drugsverslaafden die overlast veroorzaken, door de politie van straat laten halen en verplicht la ten afkicken in kampen. Dat zei de bewindsman gisteren na af loop van een werkbezoek aan de Haagse Schilderswijk. Volgens de minister moeten mensen zich weer dag en nacht veilig gaan voelen op straat. Nu is dat onder meer onmogelijk door de grote groepen junks die zich op plekken als stations op houden. „Het is heel erg als vrouwen en oudere mensen niet den haag/anp - De Tweede Ka mer zal de begrotingen van de ministeries gewoon behandelen. De coalitiefracties CDA, WD en LPF zien in de val van het kabi net en de daaruit voortvloeiende demissionaire status geen reden te kiezen voor een 'afgeslankte' behandeling of, zoals de SP voorstelde, de begrotingen hele maal in de ijskast te zetten. De coalitiefracties willen de be handeling van de begrotingen 'in het landsbelang' onverkort door laten gaan. De oppositie fracties laken die opstelling. De meeste vinden het te ver gaan om alle begrotingen controver sieel te verklaren, anders komt het land 'plat te liggen'. Maar ze eisten wel dat de coalitiefracties omstreden plannen in de begro tingen niet doordrukken. „Ze moeten rekening houden met een substantiële minderheid in de Kamer. Want de minderheid van vandaag kan na de verkie zingen de meerderheid zijn", al dus PvdA-Kamerlid Dijksma. „Kiezers kunnen inmiddels een hele andere mening hebben." CDA, WD vinden dat de partij en dan maar met alternatieve voorstellen moeten komen, die in stemming kunnen worden gebracht. LPF-Kamerlid Eerd- mans kondigde aan dat de LPF zich 'niet meer met handen en voeten gebonden acht' aan het strategisch akkoord en sloot sa menwerking met de oppositie partijen niet uit. amsterdam/anp - Het openbaar ministerie (OM) heeft gisteren voor de rechtbank in Amster dam celstraffen van 2 en 2,5 jaar geëist tegen drie van fraude ver dachte mannen. Zij worden ver dacht van het oplichten van de ABN-Amro bank voor meer dan 4 miljoen dollar. De fraude zou zijn gepleegd met vervalste overschrijvingsbewijzen. De mannen werden kort na de ontdekking van de diefstal opge pakt in Bulgarije. De douane daar hield het drietal samen met een aantal anderen aan vanwe ge deviezensmokkel. De man nen wilden Bulgarije verlaten met grote hoeveelheden dollars in hun bagage. Volgens het OM sluisden de ver dachten het geld na de diefstal weg naar een Bulgaarse bankre kening. Justitie is van mening dat de drie deel uitmaken van een criminele organisatie die zich bezighoudt met het oplich ten van banken. De ABN-Amro Bank is overigens nog altijd een groot deel van het geld kwijt. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. meer op straat durven komen. Dat is onacceptabel. Daarom moet het veiligheidsgevoel te rugkomen", meent Nawijn. Na- wijn vindt dat de verslaafden, als ze zijn aangehouden, daarna ook stevig moeten worden aan gepakt. „We kunnen ze ge dwongen opsluiten in een kamp, bijvoorbeeld op de Velu- we. En daar moeten ze gedwon gen afkicken." Op dit moment zijn er nog wet telijke belemmeringen om de drugsoverlast op deze manier aan te pakken. Volgens de be windsman heeft het kabinet met het onlangs aannemen van de veiligheidsnota een belangrijke stap gezet om toch maatregelen te kunnen treffen. „We doen dat soort dingen allemaal om het in de oude wijken leefbaar te hou den." De minister wil ook de instroom van niet-westerse immigranten verder beperken, zegt hij. Vol gens hem heeft hij al vooruit gang geboekt, maar is dat nog niet genoeg. Hij is daarom, on danks zijn demissionaire status, nog wetten aan het voorberei den om gezinshereniging verder te beperken. „Dat moeten we aanpakken", stelt hij. De reden hiervoor is bijvoor beeld dat een stad als Den Haag per jaar 8000 nieuwe migranten opvangt. „Dat is ondoenlijk. We moeten de regels nog veel strak ker maken. Anders blijf je met problemen zitten." Nawijn zegt zich de afgelopen maanden steeds meer te zijn gaan realiseren dat voor integra tie van allochtonen in de sa- den haag - Een demonstrant voerde gisteren op Het Plein in Den Haag met zijn hondje actie tegen de WAO-plannen van de regering. Het actiecomité 'Handen af van de WAO' gaf het startschot van de cam pagne voor www.waoplein.nl.. Op deze site kan iedereen zijn klachten over de WAO kwijt. Deze actievoer der vraagt op een A4-tje ook nog aandacht voor de onveiligheid op straat. Foto: ANP/Robert Vos den haag/gpd - Brandweer, po litie, ambulancediensten en de Koninklijke Marechaussee krij gen een beter communicatie netwerk. Dat is hard nodig, om dat bij grote rampen als de vuurwerkramp in Enschede en de cafébrand in Volendam de samenwerking tussen de hulp verleningsdiensten haperde door gebrekkige communicatie. De eerste 120 zendmasten voor de onderlinge communicatie van de diverse hulpverlenings diensten staan eind dit jaar in de grond. Dat heeft het ministe rie van binnenlandse zaken gis teren bekendgemaakt. Volgend jaar komen daar nog ruim 250 zendmasten bij, die een gemiddelde hoogte van on geveer vijftig meter hebben. De zendmasten komen verspreid over het land te staan. Het digi tale radionetwerk is ontworpen om de hulpverleningsdiensten beter te ondersteunen: het sys teem moet een snelle en goed beveiligde communicatie garan deren. Communicatie 2000 (C2000) zorgt ervoor dat de hulpverleningsdiensten onder ling makkelijker contact kunnen leggen. Het project C2000 kost bijna 700 miljoen euro. Niet ie dereen is blij met de zendmas ten, de zogeheten opstelpunten. Met name de hoogte van de masten, tussen de 45 en 60 me ter, stuit op protesten van ge meenten en omwonenden. Vaak maken omwonenden zich zor gen over hun gezondheid in ver band met de straling van de masten. Maar onderzoek van TNO heeft aangetoond dat de sterkte van de radiogolven be neden norm blijft. menleving drie dingen van be lang zijn: het kennen van de Ne derlandse taal, arbeid en onder wijs. Daarin wordt dan ook, als het aan hem ligt, geld geïnves teerd. ,Alle andere humbug er omheen, daarmee moeten we stoppen." Op welke 'humbug' hij doelt? „Emancipatieprojec ten en andere leuke dingetjes. Het geld kan je maar één keer uitgeven. Daarom moeten we bijvoorbeeld wel grote investe ringen doen in het aan het werk krijgen van allochtonen en dua le onderwijsprojecten (een com binatie van leren en werken, red.)." kerkrade/anp - Een exportbe drijf uit Weert heeft gefraudeerd met eiproducten. Het heeft eie ren die alleen voor het maken van shampoo of lijm geschikt waren, gebruikt voor menselijke consumptie. Dat heeft de Alge mene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw gisteren bekendgemaakt Vooral Duitse en Engelse bedrij ven gebruikten de eiproducten, maar de AID kan niet uitsluiten dat de eieren ook in Nederland se producten zijn terechtgeko men. Volgens de Keuringsdienst van Waren zijn er geen onaan vaardbare risico's voor de voed selveiligheid ontstaan. „Dit be tekent dat er voor zover bekend, geen mensen ziek zijn gewor den", aldus de AID. Eieren voor technische toepassingen zijn vaak te oud, niet uitgekomen tij dens het broeden of bij de slacht van kippen uit de ingewanden gehaald. De eierenzwendel speelt waarschijnlijk al sinds 1997. Toen richtte de exporteur uit Weert een bedrijf in Honga rije op. Door fictieve export en import naar het Hongaarse be drijf werd de administratieve naam van de eieren veranderd zodat ze voor menselijke con sumptie konden worden ver kocht. In werkelijkheid vonden de exporten nooit plaats. De il legale praktijken zijn begjn 2002 stilgelegd. In de zaak zijn drie mensen aangehouden. amsterdam/anp - Het meren deel van de Amsterdammers vindt regelmatige controle op wapens in de binnenstad en Amsterdam Zuidoost nodig. Dit blijkt uit een enquête van on derzoeksbureau O+S in op dracht van de gemeente. Ruim vierhonderd Amsterdam mers werden ondervraagd. Van hen geeft 92 procent aan de wa pencontroles nodig te vinden. De gemeente wil preventief fouilleren op wapens mogelijk maken. De gemeenteraad moet nog instemmen met de hiervoor noodzakelijke aanpassing in de Algemeen Plaatselijke Verorde ning. Van de ondervraagde Amster dammers zegt 78 procent er geen moeite mee te hebben zelf te worden gecontroleerd. Ze vinden dat de controles voor ie dereen moeten gelden en niet alleen voor risicogroepen. Zorgen om imago door Mare Brink den haag - Het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel (CBL) en Koninklijke Horeca Nederland vinden dat de 'al coholpolitie' -zoals de Voed sel en Waren Autoriteit ook wel wordt aangeduid- moet stoppen met controles in ho recabedrijven en winkels. Tij dens 'undercover'-acties heeft deze een groot aantal overtredingen van de drank en horecawet geconstateerd. Volgens het CBL en Konink lijke Horeca Nederland zou de gewone politie dit werk moeten doen. Woordvoerders van het CBL en Koninklijke Horeca Ne derland zeggen dat de vele waarschuwingen en proces sen-verbaal niet de reden zijn van de kritiek. Zij benadruk ken 'serieus bezig te zijn om overtredingen aan te pakken'. Daarbij wordt de 'hulp' van de alcoholpolitie niet gewaar deerd. Als officiële reden voor de kritiek zegt het CBL zich 'ernstige zorgen' te maken over het imago van de Voed sel en Waren Autoriteit (VWA). Dat is de nieuwe overheidsorganisatie die zich bezighoudt met voedsel- en productveiligheid. Tot de Voedsel en Waren Autoriteit behoort de Keuringsdienst van Waren die de alcohol controles uitvoert. Veertig medewerkers controleren in horecabedrijven en winkels of jongeren onder de 16 geen alcohol drinken. Volgens het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel waarin de supermarkten zijn vertegenwoordigd, tast de al coholpolitie de 'geloofwaar digheid van de VWA als auto riteit op het gebied van voed selveiligheid ernstig aan'. „Met alle publiciteit rondom het toezicht op de naleving van de drank- en horecawet krijgt de VWA in de ogen van het grote publiek steeds meer het stempel van alcoholpoli tie", zegt CBL-woordvoerster Miranda Boer. Volgens haar moet 'alle aandacht en in spanning gericht zijn op het opbouwen van vertrouwen en autoriteit op het gebied van voedselveiligheid'. Om dat te bereiken zou de alco holpolitie het werk moeten overlaten aan de 'gewone' politie. Een woordvoerder van Ko ninklijke Horeca Nederland zegt 'voor honderd procent' achter de kritiek te staan. „De undercover-acties maken de situatie voor barkeepers on werkbaar. Ze zijn verplicht om steeds te informeren naar de leeftijd van een klant, ook al weten ze dat allang. Geüni formeerde controles zouden de situatie veel werkbaarder maken", aldus woordvoerder Bernardo van Olst. Jeu Claes, directeur van Ko ninklijke Horeca Nederland, zei onlangs dat horeca-on- dememers door kinderen worden 'uitgelokt tot straf baar gedrag'. Hij is het 'vol strekt oneens' met de huidige aanpak en drong er op aan dat ook jonge kinderen onder de zestien jaar strafbaar zijn voor het kopen van drank. Ook de Stichting Verant woord Alcoholgebruik (STI- VA) heeft kritiek. .Afschaffen van de alcoholpolitie gaat misschien wat ver. Maar er zouden betere afspraken moeten worden gemaakt over samenwerking", aldus STIVA-woordvoerster Anne- lies Koster. Bas Kuik, woordvoerder van het ministerie van VWS waar onder de alcoholpolitie valt, zegt dat er geen enkele reden is voor afschaffing. „De voed selveiligheid wordt niet ver waarloosd. Met dat onder deel houden zich inspecteurs bezig die niets met de alco holpolitie te maken hebben. Het een gaat niet ten koste van het ander." utrecht/anp - De Nederlandse Spoorwegen gaan in hoger be roep tegen een vonnis van de kantonrechter, waarin de NS aansprakelijk wordt gesteld voor de psychische schade die een voormalige machinist uit Hen gelo heeft geleden. De man werd tijdens zijn werk gecon fronteerd met een groot aantal zelfmoorden. De machinist, die de afgelopen dertig jaar negen keer iemand voor zijn trein zag springen, vindt dat hij onvoldoende psy chiatrische hulp heeft gekregen van de NS. Na de laatste zelfdo ding was de man zo aangesla gen dat hij werd afgekeurd. Hij claimt een hoog bedrag aan smartengeld. De kantonrechter was het in het tussenvonnis begin september met de machinist eens dat de psychische schade die hij heeft geleden door de zelfdodingen het directe gevolg was van zijn werkzaamheden. Bovendien komt ook die psychische schade volgens de rechter in aanmer king voor een schadevergoeding door de werkgever. De rechter wilde echter voor een definitieve uitspraak meer des kundigen horen over de vraag in hoeverre de NS verantwoorde lijk gesteld kan worden. Die pro cedure is vanwege het hoger be roep op de lange baan gescho ven. De NS voelt zich in het tus senvonnis allerminst veroor deeld. Het bedrijf wijst erop dat er inmiddels veel aan de bege leiding van machinisten wordt gedaan. In de jaren zeventig en tachtig lag die norm heel an ders, stelde een woordvoerster. De financiële belangen zijn ook groot. Bij de advocaat van de machinist, Y. Drost, heeft zich namelijk al een aantal machinis ten met vergelijkbare proble men gemeld. Het hoger beroep dient binnen kort bij het gerechtshof in Am sterdam. STEVENHAGEN vrijheid r^Van der G. c - Volkert van der G., er van wordt ver- Fortuyn op 6 mei te idgeschoten, wordt ider door camera's in gehouden. Het toe- ;rkt zich sinds maan- avond- en nachtelij- Het cameratoezicht rer twee weken op- >keken. De 33-jarige tijker werd na zijn ge- eming permanent in A i gehouden via came- f\ ir hem was dat een re- _14/1 in juli in hongerstaking e ga» Hij schortte deze actie 1 "aar eventig dagen vasten. 1 DUS) 'gsve. £*i ile jagers op Mijiten betrapt Een groep jagers in le. teebied bij het Zuid- ai0 T kijkje se Numansdorp is be- nu week aangehouden. ku pWerd betrapt op het "let, d uitgezette fazanten, sten,! de Algemene Inspec- g spK (AID) gisteren be- g|(' naakt. De AID werkte *-*t de politie en zette en een helikopter in. werden twee perso- ïouden en drie en en 27 gedode fa- beslag genomen. Vijf zienv minih •p de! jcheli n en krijgt urrentie werden verhoord. c - Leefbaar Neder- lerTeeven moet het egen vijf tegenstrevers n, die ook lijsttrekker irden. Aan het einde ïschrijftermijn, gister waren er zes aanmel- innen. Zij krijgen zon et partijcongres vijf mi lt zich te presenteren, jres beslist wie lijsttrek- De concurrenten van rijn allemaal onbeken- ïen de partij, aldus LN- ir Jetten. wil daklozen opleggen i shèG - Het CDA wil de lie dak- en thuislozen roorzaken minder vrij- aanpakken. Zij moeten inkele dagen kiezen 'esting met begelei- ireen coach. Doen ze dan lopen ze kans op zoals bestuurlijke boe- leenten moeten meer Iheden krijgen om die nnen leggen. CDA'er beoogt 'een sluitende ipvang' voor deze hulpverlening is nu ipperd, stelt Rietkerk. oplichter nt 144 zaken - De politie heeft een man zonder vaste f verblijfplaats opge- 144 gevallen van op- met vooral advertenties kend. De man opereer- el Nederland. De scha- geraamd op 36.000 lar kan hoger liggen, e verdachte per dag wel ijf winkels en bedrijven Van het geld is niets 'onden. De verdachte iet alleen geld op voor lvertenties, maar rich ook bekend als lar, die de plaatselijke of rioolbelasting men. In bijna alle geval- g hij geld mee. mkraak - Ramkrakers hebben cht van dinsdag op ag met een kraanwagen ïur van het postkantoor ten aan de Schans vol- itgebeukt. De daders geestoord en gingen er Tiuit in een auto van- Mwaren gisteravond nog Wouter Bos snapt commotie rond hypotheekrenteaftrek niet den haag/gpd - Als het aan kandidaat-lijsttrekker Wouter Bos van de PvdA ligt, krijgen starters op de woningmarkt straks een groter deel van hun hypotheekrente terug. Om dit te kunnen be talen, zou voor mensen met de hoogste inkomens de hypotheek renteaftrek moeten worden verlaagd. Alleen al het opperen van de mogelijkheid leidde deze week tot de nodige ophef. „Onno dig", vindt Bos. In het kort kwam zijn voorstel er op neer dat het hoogste tarief voor de hypotheekrenteaftrek (nu 52 procent) voor de toekomst op 42 procent wordt vastgesteld. Dat is nu het op een na hoog ste tarief. Het geld dat dit oplevert, moet worden gebruikt om mensen die voor het eerst een woning kopen (en die over het algemeen niet in de hoogste belastingschaal vallen) tegemoet te komen. Zij krijgen in het begin recht op wat meer renteaftrek. - Verbaasd over alle commotie? „Ja. Het is een voorstel om mensen te helpen die jarenlang wer ken en sparen, maar die geen huis kunnen kopen op de huidige woningmarkt. De prijzen zijn te hoog. Daar gaat het om. De overheid moet de woningmarkt beter laten functioneren. Om de spanning op de woningmarkt te verminderen, moeten bouwprogramma's versneld worden en moeten woningcorpo raties gedwongen worden meer huurwoningen te verkopen. Daarnaast moeten we zien of de financiële ondersteuning die de overheid geeft aan woningbezitters wel goed terechtkomt. Die discussie moet gevoerd kunnen worden. Daar komt bij dat ik in mijn voorstel alle bestaande gevallen ongemoeid laat. Na tuurlijk wil ik niet ingrijpen in de financiële verplichtingen die mensen zijn aangegaan. Niemand wordt dan ook gedupeerd." - Wat is er mis met het huidige systeem van hypotheekrenteaf trek? „Dat degene die het 't meest nodig heeft, het minst van de maatregel profiteert. Veelverdieners kunnen doordat ze in een hogere belastingschijf vallen meer aftrekken dan mensen met een laag of modaal inkomen. We moeten in alle redelijkheid kijken of de belastingcenten die we met z'n allen opbrengen ook goed terechtkomen. Is het redelijk dat Jan Modaal nu mee betaalt aan het huis van Herman Heinsbroek?" - Normaal gesproken werd de discussie over de hypotheekrente aftrek gemeden in de verkiezingscampagne. „Waarom wordt de PvdA wel door de buitenwacht opgeroepen de taboes over de multiculturele samenleving te doorbreken, maar mag het andere taboes niet aanstippen? We moeten het elkaar niet aandoen bij dit soort discussies meteen in een kramp te schieten en iedereen die het huidige systeem ter dis cussie stelt ervan beschuldigen asociaal bezig te zijn. Dit voor stel is bedoel om mensen te helpen en ik wil het geld halen bij mensen die het kunnen hebben." Foto: GPD/Roland de Bruin

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5