Kamer staat achter uitbreiding EU BINNENLAND 1 Het is tijd voor de beste deal op hypotheekgebied. Aanklacht in Venlose zaak waarschijnlijk doodslag Eerdere slachtoffers van 'zinloos geweld' Nederlandse boompjes sneuvelen voor EU-top Enquêtecommissie praat met nabestaanden Srebrenica piloot derland alen naar raïne terug triander in ria weer vrij >n tbs geëist oden baby istructeur ngelukt missie irzoekt Petten Kabinet voelt niets voor volksraadpleging Meisje (13) in Assen verzon ontvoering en verkrachting Limburgse patiënten naar Belgisch ziekenhuis ag - De Immigratie- en lisatiedienst (IND) heeft i62 illegalen uitgezet ïkraïne. De vijf vrouwen lannen gingen per char- ït naar de hoofdstad et was de achttiende lit jaar waarmee illega- irhun land werden te- racht, maar de eerste ekraïne. ac 24 oktober 2002 e piloot die dins- zijn ultralight vliegtuig uitse Noord-Rijnland en neerstortte en daarbij Jukte, komt uit Neder- et gaat om een 70-jarige rvan het Friese Giekerk warden. De Duitse poli- iet district Steinfurt it vandaag bekend. Een trof het verongelukte en het slachtoffer aan eiland, ongeveer circa cilometer van de Neder- jens ter hoogte van En- 3e Nederlandse man lag door de politie in werd aangehouden na van een vrouw, is sinds ïweer op vrije voeten. In istantie was sprake van arresteerde Nederlan- aar volgens het ministe- juitenlandse zaken in ag is het er maar een. ihet ministerie was de ander getuige van de king van een vrouw in el en werd hij daarom politie opgepakt voor De Nederlander woont ct in Nigeria. dam - Officier van justi- hoek heeft gisteren voor tbank in Amsterdam reel en tbs met dwang- ing geëist tegen een 25- rouw wegens het doden ir baby. Het stoffelijk lot werd in juni gevon den auto in Hilversum, keerde in verregaande n ontbinding. De <3 orzaak kon daardoor rden vastgesteld. De ite bekende dat zij haar vrijwel direct na de ge- ïeeft gedood, maar aar op terug. - Een 44-jarige rij-in- ur uit Wezup (gemeente den) is overleden aan de dingen die hij had opge- lij een ongeval op zijn p het terrein van een rij- heidscentrum in Em- ird hij tijdens een uit- èning met een vrachtau- ereden. Samen met een liet de instructeur een de sliptest uitvoeren, schoot de vrachtauto Dg onbekende oorzaak kant waar de instruc- p. De man werd zwaar- 1 overgebracht naar het luis, waar hij overleed. c - De Tweede Kamer enoegen met de instel- een onafhankelijke isie die de kans op ont- van de kernreactor in aat onderzoeken. Dat steren tijdens een Ka- at met staatssecretaris el (milieu). Een externe isie van binnen- en bui- se wetenschappers an onderzoeken of er roogvallen van de reac- Dsiegevaar ontstaat. Ne- se wetenschappers ver- hierover van mening. den haag/gpd - De Tweede Ka mer stemt voorlopig in met de uitbreiding van de Europese Unie met tien nieuwe lidstaten in 2004. Het kabinet-Balkenende verzekerde zich gisteravond laat van de steun van de oppositie en het CDA. Een motie van D66 om een referendum over de uitbrei ding te organiseren, werd aange houden. PvdA, Groenlinks, SP, LPF en D66 kwamen, omdat veel LPF- leden niet aanwezig waren, vijf stemmen te kort om de motie direct aanvaard te krijgen. Vol gende week wordt over de motie gestemd. Bij aanwezigheid van alle Kamerleden is er dan alsnog een meerderheid. Het kabinet voelt echter niets voor een volksraadpleging om dat het de onderhandelingspo sitie van Nederland beperkt. Balkenende vindt dat hij dan een voorbehoud moet maken tijdens de Europese Raad, van daag en morgen in Brussel. De Kamer zet wel vraagtekens bij de toelating van Polen, Litou wen, Letland, Slowakije en Cy prus. De eerste vier liggen te ver achter. Wat de WD betreft zijn deze landen volgend jaar onvol doende klaar om lid te worden. Bij Cyprus wordt de vraag ge steld of een gedeeld land waar een vredesmacht de orde moet bewaken, lid moet worden. Des ondanks wijst een Kamermeer derheid op het historisch belang van de uitbreiding. Dat is te groot om de uitbreiding tegen te houden. „Door de uitbreiding van de Europese Unie met lan den uit Centraal- en Oost-Euro pa worden de laatste restjes IJzeren Gordijn op de schroot hoop van de geschiedenis ge gooid", zei PvdA-fractieleider Van Nieuwenhoven. Alleen de LPF en de Groep-De Jong zijn ronduit tegen de uit breiding. WD, CDA en SP ma ken een fors voorbehoud maar willen niet dwarsliggen. Opval lend genoeg waren het de linkse oppositiepartijen, de PvdA voor op, die opriepen de regering te steunen. Bedenkingen zijn er vooral op het gebied van cor ruptie, incompetentie van de overheid die aan te pakken, de buitengrenzen, discriminatie van minderheden en de veilig heid. Bij de Europese Raad zal de regering stevig praten over de hervorming van het landbouw beleid en de toetsing van de toe latingscriteria waaraan de nieu we lidstaten moeten voldoen. Maar de 'bikkelharde opstelling' die coalitiepartij WD eiste, wordt door het kabinet niet ge honoreerd. Balkenende weigerde te zeggen of hij zal dreigen met veto om de wensen van Nederland bij de Europese Raad ingevuld te krij gen. „Toetsing is beter dan een veto", vindt de premier. Het ver binden van de landbouwhervor mingen aan de toetreding wijst hij af. Maar in een brief aan de Kamer zegt het kabinet dat de instemming van Nederland met de uitbreiding in belangrijke mate zal afhangen van de mate waarin de andere lidstaten tege moetkomen aan de Nederland se wensen. Een veto wordt daar om niet uitgesloten, maar het kabinet zal dat dan pas in een later stadium gebruiken. Het ka binet zal opnieuw bij de lidsta ten aandringen op een zoge naamde gedifferentieerde toela ting. Per land wordt dan beoor deeld of het voldoet aan de ei sen. De nieuwe lidstaten wor den dan wel volwaardig lid, maar krijgen een overgangster mijn om de tekortkomingen weg te werken. assen/anp - Het 13-jarige meisje uit Assen, dat beweerde meer dere malen door een groepje jongeren vanuit haar woning te zijn meegenomen en te zijn aangeboden aan mannen voor drugs en geld, heeft haar ver- krachtingverhaal verzonnen. Dat meldde het openbaar mi nisterie gisteren. Eind april deden het meisje en haar ouders aangifte bij de poli tie. Het kind zou al een jaar lang gebukt gaan onder de verkrach tingen die zij had ondergaan. De vader stapte uiteindelijk naar een landelijk dagblad, omdat de politie in zijn ogen niet veel vaart achter het onderzoek zet te. Om meer druk op de ketel te krijgen vertelde de man dat zijn dochter nooit iets van haar ont voeringen en verkrachtingen thuis had verteld, maar wel daardoor een keer was weggelo pen van huis. Uit angst voor haar belagers durfde het kind niet thuis te komen. Een landelijke expertisegroep bijzondere zedenzaken nam het dossier onder de loep. Een op sporingsteam voerde ondertus sen een buurtonderzoek uit, tapte telefoons af en hoorde 25 getuigen. Het opsporingsonder zoek heeft niets opgeleverd dat wijst in de richting van een of meer verdachten. De expertisegroep kwam tevens tot de conclusie dat er sprake is van 'een niet geloofwaardige aangifte'. Het onderzoek is inmiddels be ëindigd en er is hulp aan zowel het meisje als haar ouders gebo den. Een vrouw legt bloemen bij supermarkt Jan Linders in Venlo waar dinsdagmiddag René Steegmans zwaar werd mishandeld. Het personeel van de winkel heeft een parkeervak afgezet voor de bloemen. Foto: ANP/Bas Rutten venlo/gpd - Het tweetal dat wordt ver dacht van de fatale mishandeling in Ven lo, dinsdag, wordt doodslag ten laste ge legd. Pas als dat niet bewezen kan wor den, stapt justitie over op 'zware mishan deling, de dood tot gevolg hebbend', zo liet officier van justitie J. Nabben gisteren weten. Hij wilde nog niet zeggen of de twee op het moment van hun daad on der invloed van alcohol of drugs verkeer den. Het slachtoffer, dat na de mishan deling met een traumahelikopter naar het Nijmeegse ziekenhuis werd vervoerd, heeft ernstig hoofdletsel, waarschijnlijk veroorzaakt door klappen met onder meer een brommerhelm. De jonge Ven- Ionaar werd mishandeld nadat hij een opmerking had gemaakt over het rijge drag van de 18-jarigen. Zij reden met ho ge snelheid met hun scooter langs een vrouw die net boodschappen had ge daan. Hoe weinig mensen ook te hulp schoten, toeschouwers waren er genoeg. Personeel van de supermarkt heeft de omstanders zelfs verjaagd omdat ze toch alleen maar apathisch toekeken. Later heeft de politie nog kentekens genoteerd van auto's die bij de plek des onheils stonden. Tot nu toe komen niet alle ge tuigenverklaringen met elkaar overeen. Zo is onduidelijk of beide jongens op de man hebben ingeslagen. Volgens sommi ge getuigen zou één van de verdachten juist geprobeerd hebben zijn vriend tot stoppen te dwingen. De politie heeft twintig mensen op de zaak gezet. den haag/gpd - De 22-jarige René Steegmans die in Venlo met dodelijk gevolg is mishandeld, is niet het eerste slachtoffer van zinloos geweld in Nederland. Een greep uit de incidenten van de afgelopen jaren. Eind mei werd de 20-jarige Hagenaar Jantje Hertogs op straat doodgeschoten. De dader handelde waarschijnlijk uit frustratie Hij zou door een meisje zijn afgewezen en zijn woede hebben willen afreageren op een willekeurige pas sant. De verdachte was een volslagen onbekende voor Jantje Hertogs. Daniël van Cotthem (17) kreeg op 9 januari 2000 op station Vlaardingen-Oost zonder aanleiding een klap tegen zijn slaap. Dat gebeurde, nadat hij was ingesloten door naar schatting zeven jongeren. Daniël van Cotthem overleed twee dagen later in het ziekenhuis aan een hersenbloeding. Marianne Roza (18) en Froukje Schuitemaker (17) werden op 10 januari 1999 doodgeschoten in de garderobe van muziek café Bacchus in Gorinchem. Ze werden geraakt door kogels, die van buiten door de dichte deur waren afgevuurd. De da ders schoten op het café, omdat ze niet naar binnen moch ten. In de nacht van 6 op 7 december 1997 stierf de 29-jarige En gelsman John Oldham in Schiedam op straat voor de deur van McDonalds. Zijn longslagader werd doorboord met een mes, nadat Oldham er iets van had gezegd dat twee jongens hem op zijn hielen trapten. De daders waren 17 en 18 jaar. Hoewel de McDonalds op dat moment vol zat, meldden zich geen getuigen. De 30-jarige Meindert Tjoelker werd 13 augustus 1997 dood geschopt in het centrum van Leeuwarden. Tjoelker vierde met zijn vriendin en twee andere stellen zijn vrijgezellen feest. Ze maakten een opmerking tegen vier mannen, die fietsen in de gracht wilden gooien. De vier sloegen daarna in op de vriendenparen, met het voor Meindert Tjoelker nood lottige gevolg. Twee hoofddaders kregen twee jaar cel we gens openlijke geweldpleging. De publieke discussie over 'zinloos geweld' begon met de gewelddadige dood van Joes Kloppenburg (26). Hij werd op 16 augustus 1996 in Amsterdam in een snackbar doodge schopt. Hij riep 'Kappen nou!' toen hij zag dat een groep mannen een zwerver belaagde. De agressie richtte zich ver volgens tegen hem. De hoofddader, die zei onder invloed van alcoholen drugs te verkeren, kreeg acht jaar cel wegens zware mishandeling met dodelijke afloop. (advertentie) brussel/gpd - Brussel zal het weten dat het de uitverkoren gastheer is voor steeds meer EU-toppen. Politie en technici zijn al weken bezig om de Europese politici vandaag en morgen van een veilig en comfortabel on derdak te verzekeren. De eerste 'slachtof fers' zijn inmiddels gevallen: twaalf Neder landse boompjes die Paars-I in 1997 ruim hartig aan de EU had geschonken. Vijf jaar stonden ze verankerd in twee kunstmatige dijkjes op de binnenplaats van het Raadsgebouw waar EU-ministers en di plomaten normaliter in Brussel vergaderen. Hollands glorie onder de twaalf Europese sterren. Voor EU-medewerkers meestal het enige groen waar ze dagelijks tegenaan lie pen. Datzelfde Raadsgebouw fungeert de ko mende dagen als conferentieruimte annex persruimte voor circa 2500 journalisten en dus hebben de bomen plaats gemaakt voor tachtig plastic prefab-cabines die dienst doen als studio voor de talloze radio- en tv- ploegen. De boompjes zijn overigens niet gekapt of versnipperd. Integendeel: ze zijn zorgvuldig ingepakt en overgebracht naar een kwekerij waar ze tijdelijk verblijven. In 2003 wordt een nieuwe locatie voor ze ge zocht, ergens in de buurt van hun oude stek. Kosten van deze operatie: en kleine vijfduizend euro. Dat valt in het niet bij de uitgaven voor het verder 'top-klaar' maken van het Raadsge bouw. De inrichting van 1144 werkplekken voor het journaille, de aanleg 120 cabines, een paar duizend telefoons, de productie en verdeling van de badges komt alles bij el kaar neer op vier tot vijf miljoen euro. Ar beidskosten niet meegerekend, want de werknemers staan toch al op de Europese loonlijst. En dat voor twee, als het tegenzit drie dagen vergaderen. knne Sleufjes - Voorzitter Bert Bakker van de pntaire enquêtecommissie Srebre- |at vandaag en morgen met vrou- f hun mannen of zonen verloren tij- van de moslimenclave. Hij be- barvoor de plaatsen Srebrenica, Sarajevo, waar de vrouwen nu loor het eerst dat zij spreken met die de gang van zaken onder- mtrent de val van de enclave. De hebben Bakker afgelopen zo- genodigd om naar hun ervarin- iomen luisteren. Zij voelden zich i onderzoekers van het Neder- ïstituut voor Oorlogsdocumenta- in de steek gelaten. Zij zijn hen gehoord. Ihet wel belangrijk is om met hen n. Zij waren immers tijdens de periode op de basis", zegt Mar- as, projectleidster Srebrenica van Kerkelijk Vredesberaad (IKV), sheid dat zij niet waren gehoord, Bert Bakker. Foto: GPD/Archief liep een aantal nabestaanden weg tijdens de officiële presentatie van het NIOD- rapport in april van dit jaar. De vrouwen waren hier op uitnodiging van het IKV. Voormalig premier Kok heeft bij zijn be zoek aan Srebrenica afgelopen zomer overigens wel gesproken met enkele na bestaanden. Of één van de nabestaanden nog door de parlementaire commissie wordt ver hoord tijdens de enquête zelf, is nog niet bekend. De verhoren beginnen waar schijnlijk 11 november. Bakker is het eni ge lid van de commissie dat morgen naar Bosnië afreist. Bij de val van de moslimenclave Srebre nica, tijdens de oorlog in ex-Joegoslavië, hadden Nederlandse VN'ers de opdracht de enclave te beschermen. Toch verover den de Serviërs Srebrenica op 11 juli 1995. Vrouwen, kinderen en oude man nen werden afgevoerd, 7.500 moslim mannen zijn vermoord of worden nog vermist. Het NIOD heeft een studie van ruim vijf jaar verricht om een reconstructie te ma ken van de achtergronden en de gevol gen van de val van de enclave. Het insti tuut concludeerde deze zomer dat Ne derland zich lichtzinnig in de vredesmis sie had gestort en dat militairen de de fensieminister niet of onvoldoende infor meerden. Op basis van deze conclusies besloot het kabinet Kok II af te treden. De enquête die het parlement nu instelt, moet onder meer een antwoord geven op de vragen hoe het besluit tot uitzen ding in elkaar stak en hoe de lijnen in het kabinet liepen. Ook moet duidelijk wor den hoe de communicatie tijdens de val verliep tussen ministers, (Nederlandse) VN-militairen en de militaire top in Den Haag. Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank tongeren/anp - Het Vesalius- ziekenhuis in het Belgische Ton geren gaat vanaf volgende maand jaarlijks 650 patiënten opereren, die nu nog op de wachtlijst staan van het Acade misch Ziekenhuis Maastricht. Ook zullen Maastrichtse studen ten in het Tongerse ziekenhuis stage kunnen lopen, onder be geleiding van hun Nederlandse docenten. Een woordvoerder van het Bel gische ziekenhuis verklaarde vandaag op de Vlaamse radio zender VRT dat het in eerste in stantie zal gaan om eenvoudige ingrepen voor liesbreuken, gal blazen en spataderen. Later zouden echter ook grotere, meer gecompliceerde operaties kun nen plaatsvinden. Ook bestaat er ruimte om het aantal opera ties in de toekomst op te voeren. De Belgische patiënten zullen geen hinder ondervinden van de overeenkomst, verzekert de woordvoerder. De doorverwijzing naar het Ve- salius-ziekenhuis is voor patiën ten die zijn aangesloten bij VGZ, dat in Limburg circa 60 procent van het aantal ziektekostenver zekerden vertegenwoordigt. Het bedrijf uit Eindhoven open de eerder dit jaar de zogeheten Duitsland-route, waarvan hart patiënten kunnen profiteren.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3