SERVICE HDC160 DONDERDAG 24 OKTOBER CD VAN DE DAG Genre: wereldmuziek/salsa The Spanish Harlem Orchestra Un Gran Dia En El Barrio (Ryko/Zomba RCD16012) Andermaal bloeit er een roos in Spanish Harlem. De New-Yorkse wijk, deze vooral door Portoricanen bewoonde barrio ter hoogte van East 120 St., werd bij de massa bekend door Ben E. King's klas sieker. Dit voormalige getto op Manhattan is echter vooral de voe dingsbodem voor een rijker geschakeerd muzikaal aanbod. Zo vol trok zich hier vandaan begin jaren zeventig de opkomst van de sal sa (Fania All Stars). En het is nu niet anders. The Spanish Harlem Orchestra is net zo'n verzamelbegrip voor de jongste generaties van salsamuzikanten. De bekendste componist en arrangeur on der hen is de dominante pianist Ocar Hernandez (bekend van Affi- cando). Zijn gelegenheidsorkest, met trompettist Ray Vega, de hel der zingende Frankie Vasquez en bassist Ruben Rodriguez, is meer dan een alternatief voor Cuba's Buena Vista Social Club, zoals de wervende hoestekst wil. Dit is vibrerende, hevig aanstekelijke sal sa, met prachtig koperwerk en een groovende ritmesectie, waarvan Joe Jackson slechts durft te dromen. Beste stukken: AprendeA Querer en La Musica Es Mi Vida. BOEK VAN DE DAG Genre: trainingsboek Fiona Harrold Coach je leven Uitgeverij Archipel Prijs: €16,95 Wie tekent er niet voor: een groter zelfvertrouwen, charismatische aantrekkingskracht, inzicht in je eigen unieke kwaliteiten en het le ven leiden dat jij graag wilt. In Coach je leven van Fiona Harrold wordt in een tienstappenplan beschreven hoe je de regie over je eigen leven (weer) in handen kunt nemen. Met heldere uitleg en eenvoudige technieken leidt Harrold de lezer naar een leven zon der angst, vol passie, enthousiasme en geestdrift. Maar voordat dat ultieme stadium bereikt wordt, moet er eerst volop geleefd wor den. Liever spijt van de dingen die we wel hebben gedaan, als van de zaken die we niet eens geprobeerd hebben. Dat wordt dus heel hard vallen en snel weer overeind krabbelen, teleurstellingen in casseren en keihard terugknokken. De prijs die, volgens Harrold, betaald moet worden om op het punt te komen van een 'groter le ven'. Gelukkig kan de lezer ook nog leren van de fouten van een ander via aantrekkelijk opgeschreven voorbeelden uit de praktijk van de auteur. KOKKERELLEN Lamsgehakt met appels in portsaus Lamsvlees gold vroeger, in tegen stelling tot schapenvlees, in ons land als een luxe vleessoort waarvoor hoge prijzen werden gevraagd. Dat is het allang niet meer en daarom is het merk waardig dat niet alle slagers in ons land lamsvlees verkopen. Het vlees is, op een enkel vetrandje na, uitgesproken mager, heeft een fijne kruidige smaak en leent zich goed om te bakken, te roos teren ofte braden. Wellicht is het mogelijk om u met de simpele lamsgehaktbal van vandaag over de streep te halen om voortaan ook wat meer lamsvlees te gaan eten. Hoofdgerecht voor 4 personen: 450 - 500 gram lamslap- pen, bij voorkeur met vetrandjes; 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 2 bosuitjes, ragfijn ge snipperd; zout; witte pe per uit de molen; 1 ei, los geroerd; 4 eetl. droog kruim van witbrood; 35 gram boter; 2 eetl. (zon nebloemolie; 3 dl vlees fond, uit potje; 2 dl rode port (tawny); 35 gram boter, ijskoud. Voorts: 4 middelgrote zachtzure appels, zoals goudre netten; 75 gram suiker; 3 dunne schijfjes limoen of citroen. Maak het lamsvlees droog met keukenpapier. Snijd het in stuk jes. Maal het fijn in de keuken machine of gehaktmolen. Maak het lamsgehakt aan met knof look, bosuitjes, zout en peper. Voeg losgeroerd ei en het broodkruim toe. Meng alles goed door elkaar en laat alles een half uurtje staan. Verdeel de massa in vier porties. Vorm er ballen van en plat ze iets af. Wentel ze door de g bloem. Schud overtollige bloem eraf. Schil de appels en snijd ze in zessen. Neem de klokhuisdelen weg. Breng 1 2 liter water aan de kook. Laat de suiker er in op lossen en voeg limoen- of ci troenschijfjes toe. Leg de appel parten in het suikerwater. Houd alles 8-10 minuten tegen de kook aan. Neem daarna de pan van de warmtebron. Verhit een braadpan en laat bo ter en olie heet worden. Wacht tot het schuim van de boter gro tendeels is weggetrokken. Bak de gehaktballen er snel aan weerszijden goudbruin in. Temper de warmtebron. Voeg 3 - 4 eetlepels heet water aan de bakbote r/olie toe. Leg het deksel op de pan en laat alles 10 -12 minuten zachtjes smoren. Breng in een pannetje vleesfond, port en 2 de ciliter van het gezeefde pocheervocht van de appels aan de kook. Laat alles zolang zachtjes ko ken tot door het indam pen niet veel meer dan de helft van de oor spronkelijke hoeveel heid is overgebleven. Neem, vlak voor het op dienen, het pannetje van de warmtebron en klop het stukje ijskoude boter er door. Voeg naar smaak wat zout en peper toe. Presentatie: Leg de gehaktballen in het mid den op voorverwarmde borden. Schik de appelparten er rond om. Schep een deel van de saus over de appelparten. Geef de rest van de saus apart er bij. Dien er gekookte rijst bij op. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Ten aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: op de A12 Gouda- m Haag vice versa en A27 Utrecht-Almere vice versa. Vrijdag zijn Ueen de dagelijkse controles. Zaterdag: A2 bij Echt en Al 6 bij Zondag: Al3 bij Delft en A4 bij Leidschendam. 1. In eigen persoon; 4. steekvlieg; 8. eenheid van licht »tij voeligheid; 10. rivier (Sp.); 11. deelgenoot; 13. dat is; 15. sprookjesfiguur; 16. vanaf; 17. kwartssoort; 20. m 21. getal; 22. grondstof voor kleurstoffabricage; 24. uji° Kingdom; 25. Noach; 26. soortelijk gewicht; 28. waagj 29. deel van een fuik; 32. stonde; 34. intact; 35. deel ip een bloemstamper. VERTICAAL: 1. Kiem; 2. boom; 3. Frans lidwoord; 5. soort slee; 6. tfjj deloos zoogdier; 7. canapé; 9. soort stof; 11het uit d lucht neerkomen op de grond; 12. tweeluik; 14. aartsv^ der; 16. voedsel; 18. rivier in Oostenrijk; 19. Duits lid woord; 23. deel van een vuurwapen; 24. komisch; 27. kleur; 30. achter; 31. bazige vrouw; 32. grondtooijize 33. file. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 4. Kamerheer; 6. wagenziek; 8. stoffen; 9. jeanïu] 10. nijd. të1 Verticaal: 1. Basaltkei; 2. bron; 3. gezinnen; 5. rijkaard; 7. efi

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22