Chaos op spoor na kabelbreuk Ongeloof overheerst in Venlo na mishandeling iTm li i Leidsch Dagblad Westerse gijzelaars wellicht snel vrij Alarmerende toename van suikerziekte onder kleuters Honderden reizigers verlaten trein bij Warmond met gevaar voor eigen leven Arrestaties in onderzoek naar sluipschutter e verzon bering en tinjachting Ier tvaardigt atiebevel K>r 'snipper' Mlsjurken te en te keur ydtwijck ver Chris de zorgt weer opschudding 'irf Euonrust in f' ichoten ua inden Dagblad donderdac 24 OKTOBER 2002 'Inbrekers!' Ruit kapot? Bel 589 88 87 Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: barfc-pravnmer Stuur deze bon l.cieen envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lekten www.leidschdagbiad.nl Jiende lof is Toch wissel valliger zw 5 MENTAAR ESPECT beetje respect moes voor oudere let meer dan dat riep René Steegmans uit achttienjarige jon- vlak nadat ze op hun vrouw op leeftijd bij- hadden gereden. Die fatsoen werd de jon- Na op klaarlichte de ogen van tiental- louwers in elkaar te it en geslagen overleed gen in het ziekenhuis, is weer opgeschrikt :1ste geval van zin- d. Deze keer gaat het chttienjarige hoofdda- Karokkaanse afkomst jn afkomst er feitelijk iet, wakkert deze infor- tal van mensen naast verbijstering en e woede tevens gevoe- lat op. Welke stad van omvang of volkswijk te maken met de aan- terreur van groepen jongeren? Terreur die nog onleefbaarder zij al zijn. Criminali- gen de politie niet op- lidat het in de regel maar om lawaaiover- tal, roekeloos rijden, e en onbeschoft ge- (fger die met dit gedrag heeft ergert zich er doet er zelf weinig te- S' Ive dan René Steeg- lij moest zijn handelen od bekopen. Venlo be weer dat juist kleine onvoorstelbaar grote p kunnen hebben. Dat inleving het zich dom- an veroorloven om cri- tirag hoe 'klein' dan i wie dan ook te tolere- et de tolerantie in Ne- as doorgeschoten, wis- genlijk allang. Dat er aatste 'sprekende' ge- nloos geweld niets is valt bijna niet uit te De samenleving om maatregelen. En 'erdient de allerzwaar- e het Nederlands straf- I, hoe naar zijn jeugd weest moge zijn. NR. 43062 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 moskou/gpd-afp-dpa-rtr - De kans is groot dat de Tsjetsjeense rebellen die sinds gisteravond in een theater in Moskou honder den bezoekers en acteurs van een musical gijzelen, de onge veer 65 westerlingen vrijlaten. Vertegenwoordigers van diverse ambassades proberen met de gijzelnemers tot een akkoord te komen over de vrijlating. Onder de buitenlanders zijn een Ne derlandse vrouw en haar zoon van veertien. De strijders hebben vanmorgen geëist dat vertegenwoordigers van het Rode Kmis en Artsen zonder Grenzen naar het ge bouw komen voor overleg. Ver der verlangen ze voedsel en wa ter. Ook lieten ze volgens diver se bronnen twee tv-zenders het gebouw binnen. Gisteravond vielen enkele tien tallen Tsjetsjeense mannen en vrouwen het theater binnen. Zij eisen de terugtrekking van het Russische leger uit de deelrepu bliek Tsjetsjenië, waar het sinds 1999 weer vecht tegen separatis tische opstandelingen. De rebel len geven de Russische regering zeven dagen de tijd om met de terugtrekking te beginnen. De gijzelnemers noemen rich het „zelfmoordcommando van de 29ste divisie". Zij hebben bommen geplaatst in het thea ter en dragen explosieven op hun lichaam. Ze dreigen het theater op te blazen als het Rus sische leger dat het gebouw Een niet nader bekende vrouw verlaat het theater in Moskou, nadat zij gisteravond door de Tsjetsjeense rebellen werd vrijgelaten. Foto: AP heeft omsingeld tot bestorming zou overgaan. Kort na het begin van de actie lieten de gijzelnemers al enkele kinderen en alle moslims gaan. Later op de avond rijn nog zo'n 150 mensen vrijgelaten, volgens de politie vrouwen, kinderen en inwoners van Georgië. Over het totale aantal gijzelaars lopen de schattingen uiteen van zeven honderd tot duizend. Moskou heeft Georgië er her haaldelijk van beschuldigd on derdak te bieden aan Tsjetsjeen se rebellen. De daders hebben de gijzelaars de gelegenheid gegeven om met hun mobiele telefoons de bui tenwereld van de situatie in het theater op de hoogte te stellen. Een van de gijzelaars meldde dat „de terroristen erg kalm en zelfverzekerd rijn". De gijzelaars vrezen dat de actie eindigt in een bloedbad, net zo als in 1995 in Boedjonnovsk in het zuiden van Rusland. De Tsjetsjenen schoten toen bij hun inval in het stadje ruim honderd burgers dood en gijzel den circa duizend mensen in een ziekenhuis. Een poging van het Russische leger om de gijzelaars te bevrij den, kostte 120 mensen het le ven. De daders wisten toen een vrije aftocht af te dwingen. venlo/gpd - In Venlo heerst vooral ongeloof en verbijstering na de dodelijke mishandeling van een man op de parkeer plaats van een supermarkt. Ijs koud boodschappen gaan doen voor een feestje, terwijl je een paar minuten daarvoor iemand buiten bewustzijn hebt gesla gen. Het slachtoffer, de 22-jarige René Steegmans, is vanochtend overleden. Hij had ernstig hoofdletsel, waarschijnlijk ver oorzaakt door klappen met on der meer een brommerhelm. Burgemeester Schrijen is ge schokt. Dit is onvoorstelbaar. Vanuit je eigen normen en waarden kun je je dat niet voor stellen. Er hangt een diep gevoel van treurnis om me heen. On macht, verbijstering en woede overheersen. Waarom rijn men sen niet in staat hun agressie te beperken? Waarom moet je zo'n buitensporig geweld toepassen? Schrijen vindt het extra pijnlijk dat dit is gebeurd terwijl rijn ge meente juist veel investeert in projecten om jongeren op het juiste spoor te houden. Kort na de mishandeling wer den de daders gearresteerd in de supermarkt. Pas toen ze bij de kassa stonden, drong tot hen door hoe ernstig de situatie van hun slachtoffer was. Terwijl het slachtoffer op straat lag, was het duo doodgemoedereerd de win kel ingelopen om bitterballen te kopen. Twee jongens van 18 jaar oud sloegen een stadsgenoot in elkaar omdat hij commentaar had geleverd op hun woeste rij gedrag. Zij reden op hun scooter met hoge snelheid langs een vrouw die net boodschappen had gedaan. Het slachtoffer zei volgens een getuige: „Een beetje respect voor ouderen." De mishandeling is door 'heel veel getuigen' gezien, verzekert districtschef W. van Amerongen van de Venlose politie. Twintig getuigen hebben zich inmiddels gemeld. Toch lag het slachtoffer moederziel alleen op de stoep toen de opgetrommelde agen ten arriveerden. Opvallend, er kent Van Amerongen. „Het kan natuurlijk rijn dat veel mensen onthutst waren en niet wisten wat ze moesten doen." Omdat een van de daders van Marokkaanse afkomst is, wil het gemeentebestuur van Venlo op zo kort mogelijke termijn een gesprek met vertegenwoordigers van dë Marokkaanse gemeen schap in de stad. Jongeren van Marokkaanse afkomst zorgen al geruime tijd voor overlast in meerdere plaatsen in Limburg. Pagina Binnenland v. Aanklacht in Venlose zaak waarschijnlijk doodslag door Roelf Reinders leiden - De toename van diabe tes onder Nederlandse kleuters is alarmerend. Dat blijkt uit on derzoek van de Leidse vestiging van TNO, twee ziekenhuizen en de Vrije Universiteit. In 25 jaar tijd is het percentage kleuters met jeugdsuikerriekte verdub beld. Nu hebben bijna dertien op 100.000 kleuters - kinderen on der de 5 jaar - diabetes van het type 1 (jeugddiabetes). In 1978 waren dat er nog geen zeven. De onderzoekers noemen deze toe name van suikerziekte op jonge leeftijd alarmerend. Na astma is diabetes type 1 - samen met epilepsie - de meest voorko mende chronische riekte bij kinderen. De riekte heeft een groot effect op het dagelijks le ven. De symptomen rijn ge wichtsverlies en veel drinken en plassen. De kinderen moeten hun hele leven insuline prikken. Per 100.000 kinderen onder de 15 hebben er bijna negentien jeugddiabetes, dat waren er 25 jaar geleden nog ruim dertien. Opvallend is dat onder kinderen van Turkse en Surinaamse af komst minder vaak diabetes voorkomt dan onder Neder landse kinderen. Bij kinderen van Marokkaanse en Somali sche afkomst komt de riekte juist vaker voor. De onderzoe kers kunnen deze verschillen niet verklaren. De wetenschap pelijke kennis over het voorko men van diabetes type 1 schiet tekort, vinden rij. De onderzoe kers gaan ervan uit dat nauw keurig onderzoek naar kinderen met diabetes gegevens oplevert waarmee het aantal kinderen dat de riekte krijgt, kan worden teruggebracht Diabetes wordt tegenwoordig op steeds jongere leeftijd ont dekt. De gemiddelde leeftijd waarop diabetes type 1 wordt ontdekt, is 7,6 jaar terwijl dat ruim tien jaar geleden iets meer dan 9 jaar was. Dat komt omdat ouders en huisartsen de riekte steeds beter herkennen waar door de patiëntjes sneller bij de kinderarts komen. Foto boven: Terwijl een deel van de passagiers op advies van de NS in de trein blijft, kiezen de meesten ervoor op eigen risico uit te stappen en over de rails naar een andere stil staande trein te lopen. Rechts: Hulpverleners begeleiden de passagiers bij het verlaten van de trein. Links: Een van de gewonden krijgt verzorging. Foto's: ANP/Jiri Buller en Hielco Kuipers door Janneke Dijke warmond/sassenheim - Een dubbeldeks intercity op weg van Amsterdam naar Vlis- singen is gisteravond rond half zes tussen Warmond en Sassenheim gestrand door een geknapte bovenleiding. Drie passa giers raakten gewond door rondvliegend glas. In de trein zaten naar schatting dui zend mensen, van wie er ongeveer acht honderd op eigen risico, en met gevaar voor eigen, leven via het spoor naar een andere, stilstaande trein liepen. Het treinverkeer tussen Leiden en Schip hol lag vanochtend nog steeds plat. In combinatie met de afsluiting van rijks weg A44 deze week leverde dit grote ver keersproblemen in de regio op. Hoe de stroomdraad beschadigd raakte is nog niet bekend, maar NS sluiten van dalisme niet uit. Het ongeluk had plaats vlak boven het fietsersviaduct tussen Warmond en Sas senheim, ter hoogte van jeugdgevangenis Teylingereind, waar vandalen makkelijk kunnen komen. Op het moment dat de intercity naar Vlissingen voorbijreed, knalde de boven leiding tegen de trein aan en sloeg ach terin een ruit kapot. Twee mensen raak ten gewond in het gericht, een derde kreeg gruis in het oog. De overige passa giers bleven ongedeerd. Aanvankelijk kreeg de brandweer de mel ding dat het ongeluk op Leiden Centraal plaats had en dat er een passagier zwaar gewond was, wat niet waar bleek te rijn. De traumahelikopter uit Rotterdam die op die melding afkwam, kon zich nuttig maken door de Leidse en Warmondse brandweer naar de juiste plek te loodsen. Lange tijd was onduidelijk waar dat pre cies was. Bij aankomst op de plek van het ongeluk ontdekten de hulpverleners dat honder den mensen op eigen houtje over het spoor struinden. Dat deed het ergste vrezen. Brandweer en NS-personeel hadden toen nog niet kunnen constateren dat de elektrische spanning weg was. Bovendien kwam er nog af en toe een trein langs. Toen uit eindelijk de spanning van de bovenlei ding was afgehaald en de trein geaard was, kon de evacuatie van de overige honderdvijftig treinreizigers beginnen. Na een rustpauze in het bedrijfsgebouw van Akzo Nobel Coatings in Sassenheim werden rij even voor acht uur met bus sen naar Leiden Centraal vervoerd. Pagina Ri: Opluchting overheerst bij hulpverleners washington/afp-rtr-ap - De Amerikaanse politie heeft ten minste twee arrestaties verricht op een parkeerplaats langs de snelweg in Maryland in het ka der van het onderzoek naar de sluipschutter. Dat hebben Ame rikaanse media gemeld. Voor het onderzoek had de poli tie in de vroege ochtend een be langrijke snelweg van Baltimore in Maryland naar Pennsylvania over een lengte van elf kilometer voor enkele uren afgesloten. De politie had een arrestatiebe vel uitgevaardigd tegen twee mannen en een signalement van een van beiden verspreid. Sommige media berichten dat de twee zich onder de gearres teerden bevinden, maar dit was rond het middaguur nog niet door de politie bevestigd. Een van de mannen om wie het gaat is de 40-jarige John Allen Mohammed, ook bekend als John Allen Williams. Volgens het signalement is hij een zwarte man van ongeveer 1 meter 85 en ruim 80 kilo. Leider van het on derzoek Charles Moose, het hoofd van de politie van Mont gomery County, zegt de man te willen horen over het overtre den van de vuurwapenwet. De politiechef noemde de verdach te 'gevaarlijk'. Hij is mogelijk vergezeld van rijn 17-jarige stiefzoon John Lee Malvo. Moo se zei dat de verdachten voor het onderzoek relevante infor matie zouden kunnen verschaf fen, al is het onwaarschijnlijk dat een van hen ook de sluit- schutter is. Volgens sommige berichten eist de schutter 10 miljoen dollar (ruim 10 miljoen euro). (advertentie) Vermiste student geïdentificeerd leiden/kuta - Het lichaam van de 23-jarige Sander Harskamp uit Leiden, die sinds de ver woestende bomaanslag in Kuta op Bali vorige week zaterdag als vermist te boek stond, is geï dentificeerd. Dinsdagavond werd het lichaam van de Leidse student aan de hand van uit Nederland opgestuurde medi sche gegevens geïdentificeerd. Vermoedelijk zal rijn lichaam nog deze week vanuit Bali wor den overgebracht naar Frank rijk waar rijn ouders wonen. Daar is ook de begrafenis. Pagina R1 Becker ontloopt celstraf, wel boete münchen - De voormalige Duitse proftennisser Boris Becker is vandaag door een rechtbank in München wegens belastingontduiking tot een voorwaardelijke gevangenis straf van twee jaar en een geld boete van 300.000 euro veroor deeld. Tegen Becker (34) was drieënhalf jaar gevangenisstraf geëist. Volgens de openbare aanklager had Becker voor meer dan 1,7 miljoen euro be lasting ontdoken. De in het be lastingparadijs Monaco inge schreven tennisser had volgens de fiscus vanaf het begin van de jaren negentig verzwegen dat hij een woning in München be zat, waardoor hij in Duitsland volledig belastingplichtig was. Pagina Sport 'Junks opsluiten in afkickkampen' den haag - Demissionair mi nister Nawijn voor vreemdelin genzaken wil drugsverslaafden die overlast veroorzaken, door de politie van straat laten halen en verplicht laten afkicken in kampen op de Veluwe. Dat zei hij gisteren bij werkbezoek aan de Haagse Schilderswijk. „Het is heel erg als vrouwen en ou dere mensen niet meer op straat durven komen. Dat is on acceptabel. Daarom moet het veiligheidsgevoel terugkomen", meent Nawijn. Pagina Binnenland

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1