REGIO 'Verhuizing winkelcentrum te duur' Aam de Kolenbrik z'n Delletje en andere leuke weetjes ofbedrijfeterdn^ Projectontwikkelaar timmert slijterij dicht lm vrachtverkeer over iese brug over Ringvaart' B en W verwerpen voorstel Mooi Alkemade College Alphen wijst gratis parkeren invaliden af lidenaren ten op weg I - Aan de Kerklaan )pen nacht twee Lei en betrapt op rijden rloed. De 30-jarige be- van een bestelbusje naai de toegestane •id alcohol in zijn 131-jarige plaatsge- ivier maal. loptocht ithuizen - In Benthuizen is vond een Bietenop- ;en tien en twaalf uur ds kunnen kinderen biet ophalen in win- m De Korf. Om zeven nds begint de op- bij de kaarsjes in de rant staan voor een ichtige sfeer. Aanslui- het Bietenbal in De Tas'. donderdag 24 OKTOBER 2002 door Ruud Sep roelofarendsveen - Het heeft geen zin een dure studie te laten doen naar de mogelijkheid het winkelcentrum van Roelofarendsveen te verplaatsen van het Noordplein naar het veilingterrein. De verplaatsing is volgens burgemeester en wethouders van Alkemade te duur en overbodig. Daarbij komt dat de studie zelf tussen de veertig- en vijftigduizend euro kost. Met name vanuit de partij Mooi Al kemade is er de laatste tijd op aange drongen om te onderzoeken of het haalbaar is het winkelcentrum van Roelofarendsveen te verplaatsen naar het terrein van de veiling. Door de ver plaatsing zou het winkelcentrum een mooie centrale plek krijgen in de dub- belkern Roelofarendsveen/Oude Wete ring. Doordat het veilingterrein bin nenkort vrij komt, doet zich nu een eenmalige kans voor om het centrum ook werkelijk naar het centrum te ha len, zo redeneert Mooi Alkemade. De wens van de grootste collegepartij is twee weken geleden al in een besloten commissie aan de orde geweest. In die vergadering werd besloten dat de raad volgende week een uitspraak moet doen over het al dan niet uitvoeren van een haalbaarheidsstudie. In de aanloop naar die vergadering heeft het college aangegeven, waarom zij verplaatsing van het winkelcentrum absoluut niet ziet zitten. De belangrijkste reden om het winkel centrum op de huidige plek te willen handhaven, is voor het college de con centratie van centrumvoorzieningen in de nabijheid van het huidige winkel centrum. Op een steenworp afstand van het Noordplein bevinden zich on der meer het gemeentehuis, de Rabo bank en de Alkeburcht. Doordat er rond het Noordplein nog voldoende uitbreidingsmogelijkheden zijn, is het bovendien mogelijk het centrum op deze plek nog verder te versterken. Burgemeester en wethouders gaan er van uit, dat verplaatsing van het win kelcentrum de gemeenschap minimaal zes miljoen euro gaat kosten. Daarbo venop komen dan mogelijk nog claims van projectontwikkelaar Heembouw, met wie de gemeente vorig jaar nog een overeenkomst heeft gesloten voor de verdere ontwikkeling van het gebied rond het Noordplein. Volgens B en W heeft de gemeente niet de middelen om al die kosten te betalen. Mocht de gemeenteraad volgende week toch besluiten tot een studie naar verplaatsing van het winkelcentrum, dan zal dat volgens het college overi gens niet leiden tot vertraging bij de be bouwing van het veilingterrein. Deson danks heeft de gemeente de contracten met de huurders in de veiling inmid dels verlengd. Moesten zij oorspronke lijk voor 1 november hun biezen pak ken, nu mogen ze tot 1 juli volgend jaar blijven zitten. in den rijn - Het nij- ;ort aan bedrijfsterrein is opgelost. De ge- ieeft een optie-over- gesloten met Piet Vos, ran 27 hectare aan de reg. De gemeente wil aantal jaren de agrari- id zelf in ontwikkeling Is meerlaags bedrij- Dat past in de plan ontwikkeling van de ;one.. had de gemeente nog ein uit te geven. En het over, aldus burge- Nico Schoof. Met de optie-overeenkomst is de ge meente een projectontwikkelaar te vlug af geweest. Voor de af spraak betaalt de gemeente de huidige eigenaar 582.000 euro. Volgens Schoof wil de gemeente op de eerste rij zitten bij de ont wikkeling van het gebied. Op een keihard 'njet' van de provin cie rekent hij niet bij de herzie ning van het streekplan. Voor onderzoek naar bodem vervuiling is een bedrag be schikbaar van 22.000 euro. Een historische speurtocht gaat vooraf aan het bodemonder zoek. ird Baas en Okkema adviseren een hoog tebeperking van 3,20 meter in te voeren aan de Lisserbroekse kant van de brug over de Ring vaart. Een hoogtebeperking aan de Lissese kant zou voor grote problemen zorgen als een vrachtwagen toch de brug over zou rijden, omdat keren dan on mogelijk is. Als de hoogtebeper king op de Lisserbroekse oever staat kunnen foutrijders keren op de aanlegsteiger voor rond vaartboten van de Keukenhof. De Lissese wethouder Moole- naar, die zich nog niet uit spreekt over het advies, zal om de hoogtebeperkingsmaatregel aan de Lisserbroekse kant te krijgen om de tafel moeten met zijn Haarlemmermeerse collega. „Dat is een van de redenen dat we pas vanaf begin 2004 de maatregel zouden kunnen in voeren. Overleg met andere ge meentes, een andere provincie en het Rijk neemt nu eenmaal meer tijd in beslag. Als je het vrachtverkeer wil weren, moet je dat ook op de rijkswegen A4 en A44 met borden duidelijk ma ken. Zulke borden mag je na tuurlijk niet zomaar plaatsen." ichtverkeer van en naar vanaf 2004 niet meer rug bij de Ringvaart het :n uit rijden. De route enstraat-Broekweg-Ka- wordt voor zware gens verboden. De loeten gebruik maken J207 en de N206, die velijk aan de noordelij- westelijke kant van het en. Dat is de conclusie Verkeersadviesbureau en Okkema, dat in op- in de gemeente onder gedaan naar de mo- om vrachtverkeer te n de Lissese Broekweg. s van Diepens en Ok- verder dan de wens Ktoekwegbewoners, die e in het bollenseizoen zeggen te hebben van ichtverkeer. D. Over- de bewonersraad: „Er scheuren in de funde- de huizen." ichtverkeer effectief te jn verbodsborden al- voldoende, zeggen de leskundigen. Diepens hazerswoude-dorp - Project ontwikkelaar Ger Schaap heeft gisteren het pand van slijterij Timmermans aan de Dorps straat in Hazerswoude-Dorp dicht laten timmeren. Schaap kwam tot zijn actie, nadat jon geren de laatste tijd vernielingen in de voormalige slijterij hadden aangericht. De projectontwikke laar is nog aan het onderzoeken of het pand in het centrum van het dorp verbouwd kan worden tot appartementen voor starters, of dat het beter kan worden ge sloopt voor nieuwbouw. Schaap gaat er voorlopig van uit dat verbouwen van het pand niet echt lonend zal zijn. „De kans op slopen is groot. Op die manier kunnen we het terrein beter benutten", aldus de pro jectontwikkelaar. Totdat het pand werd dichtgespijkerd hing er nog een affiche met 'te koop' achter het raam. „Maar dat liep niet echt", vertelt Schaap. De projectontwikkelaar, die in het verleden veelvuldig in aan varing kwam met de gemeente Rijnwoude, hoopt bij de plan nenmakerij voor de voormalige slijterij wat soepeler met de ge meente samen te kunnen wer ken. „Dat gedoe met de ge meente is echt achter de rug. We doen alles met open vizier." Schaap ontkent dat hij met het dichtspijkeren van het pand, dat een prominente plaats heeft in het dorp, de gemeente wil dwin gen zo snel mogelijk een sloop vergunning af te geven. Maar aan de andere kant zou een snelle sloopvergunning hem wel van pas komen. „Ik hoop dat we voor het eind van het jaar weten wat we hier gaan ontwikkelen. Als dat inhoudt dat er moet worden gesloopt, dan is er niets op tegen om het pand nog voor de jaarwisseling weg te halen." Schaap heeft ook even verderop aan de provinciale weg kavels te koop staan in wat een om muurd villawijkje zou moeten worden. De kavels staan al enige tijd te koop, voor prijzen tot 700.000 euro. „Maar nee, dat Het dichtgetimmerde pand waarin tot vorig jaar slijterij Timmermans was gevestigd. Foto: Taco van der Eb loopt nog niet", erkent de pro jectontwikkelaar. De onderne mer is overigens al wel in onder handeling met een familie die de vier duurste, meest zuidelijke kavels in één keer willen kopen. „Dat gaat dan in totaal om een oppervlakte van bijna 6000 vier kante meter. Maar het is alle maal nog in onderhandeling. Voor de rest van het terrein heeft de ontwikkelaar besloten om de verkaveling aan te passen in de hoop daarmee meer be langstelling te creëren. „Het noordelijke deel gaat straks de verkoop in in elf kavels van ge middeld 1120 vierkante meter. Zodra de makelaar terug is van vakantie gaan we bespreken hoe we de verkoop gaan regelen. De kavels moeten 419.000 euro gaan kosten exclusief btw. Dat is een concurrerende prijs voor een prima lokatie." Wie een ka vel koopt, is overigens verplicht om daarop een woning te bou wen in jaren '30 stijl. door Engel Lameijer alphen aan den run - De ruim duizend gehandicapten en ouderen met een invali- denparkeerkaart mogen in het centrum van Alphen niet gratis parkeren. Dat is de kern van het advies dat bur gemeester en wethouders aan de gemeenteraad sturen. Een initiatief van raadslid R. de Leuw, raadslid voor Leef baar Alphen/Alphense Stads partij is daarmee van de baan. De Leuw, geconfronteerd met de uitspraak van het col lege, wil alleen voorzichtig reageren. Maar duidelijk is dat hij weinig begrip heeft voor het advies van het colle ge. ,,In zeven van de twaalf EU-landen mag je vrij parke ren als je de invalidenkaart achter de ruit hebt staan. Ook als je de auto op een gewone parkeerplaats zet." In eigen land, zo weet De Leuw geldt de buitengewone regel onder andere in Den Haag: daar mogen mensen met een in validenkaart ook overal staan. Het raadslid denkt met zijn voorstel dat er twee proble men in het centrum worden opgelost. Het bestaande te kort aan invalidenparkeer plaatsen hoeft niet te worden ingehaald. Voor de gehandi capten heeft het als voordeel dat ze zo dicht mogelijk kun nen parkeren bij de centrum voorzieningen. Wethouder H. Groen in 't Wout, belast met verkeersza ken, is duidelijk in zijn me ning over het plan van Leef baar Alphen. „We denken dat dit een aanzuigende werking zal hebben voor het centrum. Ook zijn we bang dat par keerplaatsen in het centrum de hele dag bezet worden ge houden door mensen met een ontheffing." Groen in 't Wout vindt dat de gemeente een goed beleid voert met de aanleg van inva lidenparkeerplaatsen. „De mensen met een invaliden- parkeerkaart hebben in de buurt van hun woning een eigen gereserveerde parkeer plaats", zegt hij. „Bij de alge mene vakken staan aparte parkeermeters, en kan voor dezelfde inworp de dubbele tijd worden geparkeerd." In het advies van het college is de mening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten meegenomen. Die wijzen ook vrij parkeren voor houders van een invalidenparkeer- kaart af, aldus de wethouder. De Leuw heeft goede hoop dat zijn voorstel alsnog door de gemeenteraad wordt aan genomen. Hij denkt genoeg partijen te kunnen overtui gen van de voordelen ervan. De gemeenteraad beslist vol gende week donderdag. Een van de foto's uit het boek: de duinwolfspin. Foto: Aart Noordam duingebied, dat onlangs een 'bewerking' heeft ondergaan. Werknemers van de drinkwater voorziening Zuid-Holland (DZH) hebben nabij het thee huis een kale vlakte gecreëerd. Bulldozers hebben het duinge bied gestript, zodat er weer vochtige duinvalleien kunnen ontstaan. Dat allemaal met een achterlig gende gedachte: het gebied te ruggeven aan de natuur. De drinkwatervoorziening is de redding geweest van de duinen, beweert Van der Bent. „Ik weet zeker dat de boel anders was volgebouwd. Nu waren de dui nen nodig voor drinkwater. In middels is men bij DZH anders tegen de natuur gaan aankijken. Bij de aanleg van die zogeheten Kalahari is er een grote schoon maak geweest in dat stuk duin. Oude putten, leidingen, zelfs bommen uit de Tweede Wereld oorlog zijn opgeruimd. Dat is toch wel een voordeel van zo'n operatie." Maar er is ook een andere kant. Van der Bent: „Van honderden broedvogels zijn we in dat ge bied teruggegaan naar nul. Maar het moet allemaal goed komen met dat gebied. De natuur is er inmiddels 'aan de slag gegaan'. Ik heb er al parnassia gezien, een specifieke duinplant van vochtige valleien, en de rug- streeppad. En straks komen de vogels, zoals de pioniervogel, de kleine plevier en de kievit, echte pioniers, er weer." Lentevreugd, een stuk bollenland tussen Kat wijk en Wassenaar, wordt straks ook teruggeven aan de natuur en verandert in een drassig land, waar de natuur haar invloed mag doen gelden. Van der Bent verwacht er veel van. Dwars door de Duinen vertelt het verhaal over de natuur van vijf duingebieden: Solleveld, Westduinpark, Meijendel, Berk- heide en Coepelduynen. Van elk gebied wordt een signalement gegeven en worden specifieke elementen weergegeven. Men sen die bekend zijn met het ge bied, doen er hun zegje in. Dat zijn vogelaars, natuurliefheb bers, maar bijvoorbeeld ook di recteur Hugo van Zuylen van Nijevelt van Duinrell leverde een bijdrage. De zoon van de graaf vindt vanzelfsprekend dat het attractiepark en de natuur hand in hand gaan, ondanks de 1,25 miljoen bezoekers die Duinrell jaarlijks ontvangt. Van der Bent: „Tsja, dat is natuurlijk wel een beetje vreemde eend in de bijl. Maar zelfs binnen Duinrell blijkt nog mooie en zelfs rustige na tuur voor te komen." Voor de rest biedt het boek veel moois. Nuttige iirfprmatie en fraaie foto's wisséÉfti elkaar af. René van Rossum en Gerrit van Ommering schoten de meeste plaatjes. Het was volgens Van der Bent nog een hele inspan ning. „René is een vogelaar, nel als ik. Van alle vogels hadden ze de mooiste plaatjes, maar van het duin zelf helemaal niet. Die moesten nog speciaal gemaakt worden" Het werd een race te gen de klok, die uiteindelijk werd gewonnen. Op 6 november wordt het boek in het gemeentehuis van Katwijk officieel ten doop gehouden, maar het is al te koop bij boek handel Van den Berg in KatwijL Dwars door de Duinen, ISBN 90800-31178, prijs 24,95 euro. tussen Kat- Del heeft in let de betekenis van vrouw, maar van and. Voor de Twee- werd het duin Met wee- de oude Katwijkers smaak van de duin- u aan te geven waar rond lag, gaven de een naam. Nog bijzondere namen n Parlevlietbos, het Aam de Kolenbrik ie, Kneel de Knoet z'n Dirk Pari z'n Delle- van Arend van Zee- allemaal in Berkhei- Dwars door de Duinen tke weetjes op, zoals hrijving van het aan- jvan de 'walvisch van t in 1598. En niet alleen 9t wat het duingebied jen Haag en Noordwijk bieden wordt belicht, i geïllustreerd met kaar- J werd de hulp ingeroe- liefst vijftig auteurs, on- Ingenieurs en biologen :teur van kustvereni- C, Albert Salman. Sa- van Dwars door de ^ijn Gijsbert van der van Rossum en Ger- nering. Directe aan- tor de uitgave van het De 'Kalahari' het stuk duin in Berkheide waar de natuur vrij spel krijgt. Foto: Flying Camera Eindhoven boek is het 25-jarig bestaan van Vogelwerkgroep Berkheide. Destijds werd die groep opge richt uit onvrede over de toene mende aantasting van het ge bied door de waterwinning en het ontbreken van toezicht op de toename van recreatie in het duingebied. De vogelwerkgroep stond aan de basis van de nog steeds actieve Stichting Duinbe houd. Een dwarsdoorsnede door de tijd en door het hele duinge bied, is het motto van het boek. Van de ontstaansgeschiedenis, de Romeinse tijd tot de aanleg van de 'Kalahari'. Gijsbert van der Bent, vogelaar in hart en nieren en in het dagelijks leven redacteur van het blad Visserij- nieuws, moet lachen als hij het laatste woord zegt. Het is een ei gen benaming van een stuk

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17