LEIDEN REGIO Zorgen over onduidelijk bouwplan Lange Voort pest wat er met Nieuwe pand Sjelter ingewijd met circusacts benes is gebeurd' let vergeten 'gat' aan de Garenmarkt Onrust in Voorschoten na branden R3 gover omst D66 Voorzitter bewonersoverleg wil voorkomen dat dit een Poelgeestse toestand wordt Recordpoging met grootste telefoonkaart in Leiderdorp donderdag 24 oktober 2002 1ST - Harry Vissers, ig D66-raadslid in >st, houdt 29 oktober .30 uur een lezing in tode Leeuw aan de aat in Oegstgeest. De •L ril in zijn lezing met na il in op de vernieuwing t partij. erlies van zes kamerze- e laatste verkiezingen, a 1D66 discussie ont- j,jer de toekomst. Op het 0 ongres van de partij, thema verder uitge- r(ksers neemt vast een a ;fje en wil zijn toehoor- 1 igenheid bieden volop u sieren over de vraag >e euwe weg moet wor- door Nancy Ubert oegstgeest - Ed Nabbe, voorzitter van het be wonersoverleg Lange Voort winkelproject, maakt zich zorgen over de bouwplannen voor het winkelcentrum. Hij is bang dat bewoners voor de gek worden gehouden en dat het straks 'beton en stenen regent' in het hart van Oegst geest. Wethouder De Ruijter bestrijdt dat. De Lange Voort, waarover in Oegstgeest al meer dan tien jaar wordt gekissebist, staat aan de vooravond van een nieuw traject: er gaat écht gebouwd worden. De bouwvergunning moet nog worden uitgeschreven, maar de pro vincie heeft al te kennen gegeven dat zij geen enkel bezwaar heeft tegen de plannen voor re novatie en nieuwbouw. Als je een projectontwikkelaar loslaat, weet je wel wat er gebeurt", begint Nabbe zijn ver haal. „Dan is de boel in korte tijd stampvol ge bouwd. En daartegen hebben we nou al die ja ren gevochten." De Lange Voort heeft wethou ders tot wanhoop gebracht, een projectont wikkelaar doen besluiten zich terug te trekken en vele betrokkenen grijze haren bezorgd. Maar de laatste tijd leken alle neuzen toch de zelfde kant op te staan. „Dat is onder andere te danken aan het feit dat alle partijen zo be trokken worden bij het proces", zegt wethou der De Ruijter. „De bewoners hebben ook hun afgevaardigden in de stuurgroep zitten. Daar om begrijp ik niet waarom nu plots weer zo veel wantrouwen oplaait." Volgens Nabbe is dat verklaarbaar: „In het ver leden heeft de gemeente zoveel afspraken ge schonden. Zelfs nadat we met elkaar in 1997 duidelijke richtlijnen hadden opgesteld in het zogenoemde blauwe boekje, werden we even later weer onaangenaam verrast. Zo was afge sproken dat er 50 woningen gebouwd zouden worden. In november 1998 was dat aantal plots verhoogd naar 110. Vind je het gek dat we achterdochtig zijn geworden." De voorzitter van het bewonersoverleg zegt dat het geenszins zijn bedoeling is oude koei en uit de sloot te halen, maar dat hij slechts zijn verontrusting wil uiten. Volgende week worden in de gemeenteraadsvergadering be slissingen over Lange Voort genomen. Nabbe is van mening dat het raadsvoorstel van De Ruijter 'niet helder genoeg' is. „Straks geeft de raad goedkeuring aan een plan dat de eigenaar van het winkelcentrum en de projectontwik kelaar ruimte biedt om nog verder uit te brei den. We hebben de bouwtekeningen bekeken en die zijn voor ons een bron van zorg. Dat de welstandscommissie over het plan heeft ver gaderd zonder dat wij dat wisten, heeft onze achterdocht opgewekt." De wethouder voelt zich behoorlijk in de wiek geschoten door de 'aanval' van Nabbe. „In mijn ogen zijn we juist heel goed bezig met el kaar. Ik heb het plan aan de stuurgroep voor gelegd en die is hartstikke enthousiast. Alleen over het aantal parkeerplaatsen werd wat ge redetwist, maar daar zijn we ook uitgekomen. We hebben jarenlang onuitputtelijk geluisterd naar de wensen van de omwonenden en nu we het voortraject eindelijk kunnen afsluiten, gebeurt me dit. De provincie heeft het bouw plan goedgekeurd. De bewoners weten precies welke documenten naar de provincie zijn ge gaan. Denk je nu echt dat we stiekem gaan af wijken van het oorspronkelijke idee? Waarom achtervolgt mij dit! Ik ben zwaar teleurge steld." „Ik wil alleen maar voorkomen dat de Lange Voort een Poelgeestse toestand wordt", verde digt Nabbe zich.Al die drama's die zich in die nieuwbouwwijk afspelen. Als wij precies weten waar we aan toe zijn, en duidelijk is dat echt alle afspraken worden nageleefd, hoeven wij niet naar de rechter stappen als er eenmaal wordt gebouwd." •Jan Berendsen =|Het einde van Taxi Koe voor andere Taxi-on- rs uit Leiden en de re- als een verrassing. De iche heeft het moeilijk, en Koenes had daar- g veel andere zaken aan fd. Zoals bijvoorbeeld tegen de flitspalen aan it. natuurlijk niet in de ig van Koenes kijken its in het algemeen stelt H. Brameijer van dcentrale Leiden voor aan zijn reactie. „En ik dat er de afgelopen lafake is geweest van een 5» prijserosie en hevige dintie in met name het zj rervoer zoals zieken en het vervoer van 'sjn van en naar scholen. n bij op dat een toene- inantal eigen rijders en ■ijders vanuit Den Haag mordig ook in Leiden rij- 11 aansluiten bij de rijen a het centraal station. Ik ,g t ik namens alle Leidse 3I jven spreek als ik zeg 0Ievig betreur wat er nu ei nes is gebeurd." te )ot, mede-directeur van s knamige taxibedrijf in h( inderschrijft de mening e collega van Eltax. „Door ie even van de vergunnin- ieir taxichauffeurs wordt ei ing ongetwijfeld dunner ei aat natuurlijk ten koste nkomsten. Dat is een ai e tendens. Je moet dus /s lat je altijd op tijd bent waardoor je een goede naam krijgt en kunt overleven."" De Groot vervolgt „Zonder dat ik in zijn keuken kan kijken, ver moed ik dat hij de laatste tijd te druk is geweest met rechtszaken zoals die over de bonnen van taxi's die al of niet de Breestraat mochten inrijden vanaf de Ko- revaarstraat en werden gefoto grafeerd. De tijd en energie die hij in dat juridische gevecht heeft gestoken, had hij mis schien beter in zijn eigen bedrijf kunnen investeren." Het bedrijfspand van Koenes aan de Rooseveltstraat werd maandagochtend door deur waarders van de Belastingdienst verzegeld omdat Koenes een huurschuld van 15.000 euro en belastingschuld van ruim 120 mille heeft. De taxi's die eigen dom waren van het bedrijf zijn vandaag geveild. Eigenaar J. Koenes zegt dat zijn betalings problemen zijn ontstaan door het slechte betalingsbedrag van debiteuren. D. Wïelkens van Taxi Wielkens denkt dat 'een combinatie van factoren' tot de problemen bij Koenes hebben geleid. „De spoeling wordt steeds dunner. Als er dan eens iets gebeurt met een auto of een werknemer, dan ga je. Dan kom je in een neer gaande spiraal terecht." „Daarnaast kan Koenes ook ge woon een beetje pech hebben gehad", vervolgt Wielkens. „Een goed bedrijf heeft meestal een goede leider aan het roer. Maar als het slecht gaat of als het te genzit, kan ook de beste leider zo'n zaak vaak niet redden." door Janneke Dijke leiderdorp - In de lichte, ronde hal lopen kinderen op ballen. Anderen crossen door de gan gen op gekke fietsjes of probe ren over een touw te lopen in één van de aangrenzende ruim tes. Plaats van handeling: het oude KNVB-gebouw in sport park De Bloemerd in Leider dorp. Het pand werd gistermiddag voor de eerste keer gebruikt door het kinderwerk van Sjelter, de Leiderdorpse stichting voor sociaal cultureel werk. De offici ële opening van deze nieuwe vestiging van Sjelter staat ge pland voor volgende week don derdag, de dag waarop de nieu we naam van het pand verklapt wordt. De eigenlijke inwijding van het gebouw was gisteren, want wie kunnen dat nou beter dan de toekomstige gebruikers van het pand? Van een oud, donker pand aan de Heemraadlaan naar een licht gebouw in het groen. Henk Blaaubeen, interim manager, en Corien Janson, leidster van het kinderwerk, prijzen zich geluk kig met de verplaatsing van het kinderwerk en het kantoor van Sjelter. Het tiener- en jongeren werk blijven voorlopig wel aan de Heemraadlaan. In 2004 wor den die activiteiten overgehe veld naar de Brede School aan de Ericalaan die dan klaar is. „Tiener- en jongerenwerk moet je niet te vaak verplaatsen, dan raak je de doelgroep kwijt. We zijn het jongerenwerk net aan het opbouwen en daar heb je een vaste plek voor nodig", ver klaart Blaaubeen. Circus Kristal hielp gistermiddag met de feestelijke inwijding. In de centrale hal stond een stella ge van buizen waaraan kinderen zich konden vasthouden als ze probeerden op een bal te lopen. In een lokaal verderop stond een soortgelijke constructie, als steun bij het één-wiel-fietsen. Stokken waren behulpzaam bij het lopen over een touw. Zo heeft Circus Kristal voor elk moeilijk kunstje een manier waarop kinderen het kunnen le ren. Aan het eind van de middag konden sommige kinderen zelf standig op een bal lopen of overweg met een gek fietsje met één wiel. Wie dat niet kon, had toch de grootste lol. Voor Blaaubeen is de opening van het pand in De Bloemerd een eerste stap in de ontwikke ling van Sjelter naar een organi satie die in veel buurten in Lei derdorp aanwezig is. Zijn droom bestaat uit drie wijkafdelingen in De Bloemerd, aan de Erica laan en in de buurt van de Vo gelwijk, en een hoofdkantoor in het nieuwe cultureel-maat- schappelijke pand dat moet ver rijzen aan de Laan van Ouder zorg, als vervanging van de Mu- zenhof. „Spreiding in het dorp geeft veel meer kansen. Hier kun je zeventig kinderen herber gen en dan is het op." Dat de gemeente een vierde locatie nog niet heeft toegezegd, baart hem geen zorgen. „Voor onze organi satie is het prima dat het stap voor stap gaat." Sjelter bezet één helft van het KNVB-gebouw. Daarin is plek voor een creativiteitsruimte, een cursusruimte en een kantoor. De andere helft wordt binnen kort verbouwd voor Catalpa, die er in februari begint met kinder opvang. Corien Janson, leidster van het kinderwerk, is na afloop van haar eerste activiteit in De Bloemerd tevreden. „Dit is een lekkere open ruimte. Misschien krijgen we hier andere bezoe kers, meer uit de Leyhof. Hoe wel, veel ouders brengen hun kinderen met de auto. Dan ben je hier ook zo." leiderdorp - Budget Phone Company in Leiderdorp doet dinsdag een gooi naar een plekje in het Guinness Book of Records. Het bedrijf wil op de gevel van het kan toor aan de Touwbaan de grootste telefoonkaart ter wereld plaatsen. Met het ge vaarte van 2,60 bij 1,60 me ter kan ook daadwerkelijk gebeld worden. Marianne Modderkolk van Budget Phone Company: „Hij werkt net als onze ge wone telefoonkaarten; er staat achterop een inbel- nummer, waarmee je toe gang krijgt tot je beltegoed. Bij de recordpoging gaan we ook daadwerkelijk bellen om te laten zien dit hij het doet." Modderkolk zegt dat het Leiderdorpse bedrijf geen record breekt, maar een nieuw record vestigt. „Zover wij weten zijn we de eersten die dit doen. Als we een paar formulieren invullen en wat foto's en een video naar het Guinness Book of Records sturen, dan krijgen we een vermelding aldus Modderkolk. „Ik denk dat bedrijven als Vodafone wel geïnteresseerd zijn om het record te breken." De telefoonkaart, die dins dag tussen 13.00 en 15.00 uur op de gevel geplaatst wordt, blijft na de recordpo ging als reclamebord dienst doen. j en beetje de omge- wereld. Bewoners van yj iat die de gemeente is, lijk verzoeken een Ig lizen in hun straat fa zetten. Waar vind ie i]j Immers, meestal in Leiden een bouwplan ,t 1 met een storm van en gevolgd door een ïge juridische loopgra- og- echter aan de Garen- *v Toegegeven, een jaar ontstond daar de no nmotie toen Leiden maakte het 'gat van 'nmarkt' te willen op- Htoenders, Dekkers en ister Architecten bv uit aakte een maquette herenhuizen tussen Cers 34 en 46. De ngen waren onge- rmeter breed, twaalf iep en besloegen in de begane grond vier ingen. Achter de hui- ren terras, tuin en her land. oners van de Garen- markt waren blij met de bouwplannen omdat het gat vaak als illegale vuilstortplaats dienst deed en nog steeds doet. Bovendien wordt de ou de garageloods aan het gat ontsierd door graffiti. Minder tevreden waren zij over de materiaalkeuze en de hoogte van de huizen. Het speelse karakter van de straat zou verloren gaan door de gelijke dakhoogtes. Bovendien gru wen de omwonenden van twee aluminium lamellen die aan de voorgevels van de hui zen op de nummers 36 en 42 moeten komen. Een informa tieavond uitgeschreven door de gemeente in maart 2000 zette weinig tot geen zoden aan de dijk. Gemeente en be woners stonden lijnrecht te genover elkaar. Daarna bleef het oorverdo vend stil op de toch al zo rus tige Garenmarkt En tot op de dag van vandaag vernam men daar niets meer van de bouw plannen van de gemeente. Reden voor een aantal bewo- door Marianne Elissen voorschoten - De bewoners van de Profes sor Debijelaan in Voorschoten slapen al an derhalve week zeer onrustig. De meesten hebben 's nachts een bak water achter hun voordeur staan. De gordijnen in de hal wor den opgeknoopt, de buitenverlichting blijft de hele nacht branden. Veel bewoners heb ben sinds kort rookmelders in huis. De schrik zit er goed in nadat ruim een week geleden is geprobeerd bij twee huizen in de straat 's nachts brand te stichten door iets brandends door de brievenbus te gooien. Bij één van de woningen brak daadwerkelijk brand uit, in de andere woning kon het vuur zich niet verspreiden en doofde. „Iedereen hier in de straat is bang dat zijn huis het volgende is. De mensen zijn erg angstig en slapen slecht", vertelt een buur vrouw die schuin tegenover het in brand ge stoken huis woont. Haar zoon zaagt intus sen een aluminium plaatje op maat, dat 's nachts achter de opening van de brievenbus geschoven kan worden. „De afgelopen week heb ik steeds zo lopen drentelen voor het naar bed gaan. Op advies van de politie zet ik 's nachts een bak water achter de voor deur en ik hang de gordijnen weg met was knijpers. En dan nog lig ik de halve nacht wakker. Dat plaatje achter de brievenbus is een betere oplossing en zal me hopelijk een geruster gevoel geven. Maar ja, als ze kwaad willen, is ook dat niet afdoende natuurlijk", verzucht ze. Ook de woning waar de brand uitbrak, is nu voorzien van een 'brievenbusschuifDe zwartgeblakerde deurposten in de hal herin neren nog duidelijk aan de brand. De gor dijnen en een deel van het linoleum gingen in vlammen op. De bewoonster ontdekte de brand toen zij rond twee uur 's nachts wak ker werd door de hitte en de brandlucht. „Ik liep de trap af en zag in de hal enorme vlammen. Mijn man en ik zijn af en aan met emmers water gelopen en binnen vijf minu ten was het vuur gedoofd. Maar ik had geen minuut later wakker moeten worden, de kasten in de hal zijn van hout en als dat vlam had gevat..." Hoewel de schade in huis beperkt bleef, heeft de brand diepe sporen nagelaten bij de bewoners. Vooral het 6-jarige zoontje is zeer angstig. „Hij heeft last van nachtmer ries, eet nauwelijks en wijkt geen moment van mijn zijde", aldus zijn moeder. De fami lie is naarstig op zoek naar een andere woonruimte. „We willen naar een flat in Voorschoten want in dit huis voelen we ons niet meer veilig." Voorschoten wordt de laatste tijd regelmatig geteisterd door branden, zowel in woningen als in auto's. De laatste twee jaar gingen dertig auto's in vlammen op als gevolg van brandstichting. Vooral de wijk Bijdorp moest het ontgelden. Twee weken geleden legde een brand de gereformeerde kerk aan de Bachlaan gedeeltelijk in de as. Voorals nog legt de politie geen verband tussen de autobranden en de branden in de woningen en de kerk „Momenteel onderzoekt de poli tie nog of alle branden het gevolg zijn van brandstichting en zo ja, of het gaat om een of meerdere pyromanen", meldt een woordvoerder van de politie. „In verband met de brand in de kerk heeft een passan- tenonderzoek plaatsgehad. Eén persoon moeten we nog nader horen. De woordvoorder geeft overigens aan dat de politie de branden in Voorschoten wel dege lijk in verband probeert te brengen met eer dere brandstichtingen. „In het onderzoek nemen we ook de reeks autobranden mee die zich onlangs in de Leidse Merenwijk voordeed. De politie heeft extra maatregelen getroffen maar gezien het onderzoek kan ik daar niet nader op ingaan." (advertentie) Bewoners van de Garenmarkt willen graag met de gemeente in overleg over de bebouwing van het 'gat van de Garenmarkt'. Fo to: Henk Bouwman De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 ners om een handtekenin genactie te houden en die krabbels met een brief op te sturen naar de gemeente. In het schrijven wordt gevraagd om een gesprek en het mee helpen ontwikkelen van de bouwplannen. „Want wij vragen ons nu met enige ongerustheid af waar om Leiden geen aanstalten maakt om de bouwplannen in overleg met omwonenden verder uit te werken en uit eindelijk over te gaan tot de realisatie van een breed ge dragen plan. Wij vragen ons sowieso af welke plannen de gemeente heeft met het ter rein. Navraag bij ambtenaren leverde geen informatie op", zo luidt een brief van de be woners aan de gemeente. Navraag van ons ook niet. Blijkbaar heeft men de Ga renmarkt op het Stadsbouw- huis vergeten. Reünie De reacties op de oproep aan oud-leden waren overweldi gend maar toch is nog niet ie dereen achterhaald. Korfbal vereniging Noorderkwartier houdt zaterdag 2 november vanaf 19.30 uur een reünie in het clubgebouw van KZ Lei den aan de Montgomery- straat. De organisatoren van de avond doen een oproep aan alle oud-leden die nog niets van zich hebben laten horen zich alsnog te melden. Dat kan via de volgende tele foonnummers: 5214646, 5322234, 5892651 of 5124542 Eric-Jan Berendsen FREELANDER. Permanente vierwieloondrijving. Hill Descent Control en Electronic Troction Control, ollomoal systemen die bijdragen oan het nigedrog en de handefooorheid van Freelander. Zowel in de stod als in het terrein logisch eigenlijk dol de Freelonder toonaangevend is in lijn klasse De Freelander is verkrijgboor vonoi 28 100. leaseprijs vanaf 599 per maand*. 3 jaar fabrieksgarantie lot 100.000 Icm. Mm /Mu. wbnA 7,7 12.41/100 bn mp 13.2 8.1 km/1 CO» u«euut rwp 205 - 298g/Vm NI MARC B.V. Lijnboonstroot 4, 2222 AR Katwijk, lel.: 071 - 4090922. fox: 071 - 4090915

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15