'Uitgeverij antenne van de samenlevin REGIO 'Monster van Ter Aar' vandaag voor de rechter Ook pittig commentaar verdient zakelijke kritiek NAVRAAG Automobilisten kunnen deze week niet over de A44, die is afgesloten tussen knooppunt Burgerveen en de afslag Sassenheim/Noordwijkerhout. Telewerken is geen optie voor het Sassenheimse koeriersbedrijf De Jong, dat gespecialiseerd is in spoedzendingen. Medewerker planning SIMON DUINDAM blijft er koeltjes onder. Lastig hè, die afsluiting. „Nou, lastig... We hebben er alleen last van als we naar Amsterdam moeten. Maar dat komt wel vaak voor, moet ik zeggen. We gebrui ken alternatieve routes, tussendoor steken, via de N206 en via de Keukenhof." Via de Keukenhof? „Ja, daar ken ik een weggetje. Om dat nou uit te leggen is te inge wikkeld: het komt er op neer dat ik via Lisse rijd." Heeft u tips voor automobilisten die op tijd op hun werk willen verschijnen? „Gewoon de omleiding volgen. Dat lijkt me het beste. Zelf ga ik op de fiets naai- mijn werk, vanuit Leiden naar Sassenheim." Gaat dat sneller dan met de auto? „Daar doe ik het niet voor. Ik doe het alleen vanwege mijn condi tie." tekst: Erna Straatsma foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN Anno 1977, maandag 24 oktober ALPHEN AAN DEN RIJN - De Omka-beurs 'Evenement', vorige week gehouden op een terrein aan de Alphense Diamantstraat heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. In totaal vonden slechts 10.500 betalende bezoekers een weg haar de presentatie van de Alphense middenstanders. Beurs-commissie voorzitter P. Houweling: "Ik had zelf toch zeker op 15.000 mensen gerekend. Die zijn er ook in het verleden wel ge weest en Alphen is sindsdien zoveel groter geworden." De teleurgestelde Houweling meent, dat de oorzaak voor het tegen vallende bezoek vooral in de situering gezocht moet worden. "De mensen uit Ridderveld zijn wel gewoon om naar het centrum te gaan als er in Alphen iets te beleven valt. Maar de inwoners van het cen trum zijn nog niet gewoon, dat ze naar Ridderveld toe moeten". Na de teleurstelling van deze beurs is Houweling teruggekomen op zijn eerste optimisme halverwege de beurs vorige week. Toen meende hij nog, dat een herhaling twee keer in de drie jaar (afwisselend in het voorjaar en het najaar) tot de mogelijkheden zou behoren. Nu zegt hij: "Hooguit eens in de drie jaar en beslist niet meer op die plaats. Daar gaan we nooit meer staan. y - Anno 1977, maandag 24 oktober LEIDEN - LMHC handhaafde de koppositie in de eerste klasse van de hockeycompetitie door een 3-2 zege op Keep-Fit. Frits Verheij scoort 2-1 voor Leiden met een hard afstandsschot. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiatc b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Roosevcltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, CP. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-maih directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5 128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55.00 p/j €210.60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging; 071-5128 030 ma t/m vr.-18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Allé auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503.2003 PA Haarlem, Twaalf jaar na zijn vrijlating staat het 'monster van Ter Aar' opnieuw voor de rechter. Gold zijn vorige veroordeling in 1975 het doden van twee vrou wen in zijn vroegere woon plaats Ter Aar, het huidige proces concentreert zich op de gewelddadige dood van drie Groningse prostituees. De rechtbank in Groningen be handelt de zaak morgen. De politie arresteerde de in middels 61-jarige man, die na zijn vrijlating in 1990 in het Groningse Harkstede een nieuw leven-begon, vorig jaar november. Hij werd in eerste instantie alleen verdacht van de moord op de 34-jarige prostituee Sasja Schenker. Haar stoffelijk overschot werd in juli van dat jaar gevonden in het Slochterdiep, niet ver van de woonplaats van de verdachte. Kort na zijn arres- Eeri foto gemaakt op 18 augustus 1974. De politie draagt het li chaam van de vermoorde verpleegster Aaltje van der Plaat weg van de plaats van de misdaad. Archieffoto: Wim Dijkman tatie bekende het 'monster' de vrouw te hebben gewurgd, na dat zij hem haar diensten had verleend in zijn boerderijtje. Hij bekende tevens de moor den op Schenkers collega's Annelies Reinders (31) en Mi chelle Fatol (23). Voor de poli tie in Groningen een succes, want in de jaren negentig is het prostitutiecircuit in de stad met een zekere regelmaat op geschrikt door moord en doodslag. Betrokkenheid bij andere moordzaken ontkent de verdachte. De politie ver richtte een grootscheeps spo renonderzoek in en rond zijn woning. De werkwijze van het 'mon ster' vertoont in elk van de ge vallen grote overeenkomsten. Hij wurgt zijn slachtoffers en dumpt hen vervolgens in het water. De noodlottig eindigen de ontmoetingen met Fatol en Reinders (respectievelijk 1993 en 1995) vonden plaats in de stad Groningen. Sasja Schen ker liet hij op haar bromfiets naar zijn huis komen, omdat hij toen geen auto meer had. Het 'monster van Ter Aar' sloeg voor het eest toe in juni 1971. Op 29-jarige leeftijd ver krachtte en wurgde hij de 15- jarige Cora Mantel uit Uit hoorn. Op 18 augustus 1974 verkrachtte hij in zijn toenma lige woonplaats Ter Aar de 44- jarige verpleegster Aaltje van der Plaat, waarna hij haar met zestien messteken om het le ven bracht. Daags na deze moord pakte de politie hem op. Hij bekende beide zaken. De man blijkt behept met een agressieve obsessie voor vrou wen. In 1975 kreeg de man achttien jaar cel en tbs opgelegd. Tij dens zijn verblijf in de tbs-kli niek Van Mesdag trouwde hij met een moeder van drie kin deren. Na zijn vrijlating in 1990 vestigde het 'monster' zich met deze vrouw in Hark stede. Hij hield daar dieren en om ST 1 ig D6 pst, h .30 ui lode aatii beheerde er een sten iü i11 van de Dierenambul in op Zonder dat zijn echt paf13! van wist, scharrelde erlies de Groninger hoerei elaal met alle gevolgen vaiP Df>( Zijn huwelijk strandt er de De rechtbank in Gro ofg11 heeft bevolen dat de t opnieuw moest won sserj derzocht door gedra e digen. De uitkomst x gen* onderzoek wordt vai isiere kend. De man riskee euwe maal een levenslang genisstraf of een zee ge gevangenisstraf ii natie met de tbs-mai rechtbank moet ond vaststellen of hij ziel doodslag of moord 1 schuldig gemaakt. H vraag of het monstef Aar, ongeacht de opjj sanctie, ooit nog vrij lopen' -Jan I Het Leidenaar Chris de Graaf zorgt met uitbrengen van 'Het Dilemma' weer voor opschudding Persconferentie in Nieuwspoort. Fons Schirris geeft uitleg over zijn boek 'Het Dilemma', waar in hij betoogt dat het plunderen van iedere bankrekening via het automatische incassosys teem in Nederland kinderspel is. Een gegeven dat in elk geval in de media dezer dagen nogal wat opschudding veroorzaakt. Schirris pareert alle kritische vragen en legt de oplossing van het probleem bij de banken, „maar als u het mij vraagt moet de stekker van het systeem er uit". Op de achtergrond luistert Chris de Graaf glim- lachtend mee. De 50-jarige 'rasechte' Leidenaar is directeur van Karakter Uitgevers in Uithoorn dat 'Het Dilemma' op de markt brengt. „Al die heisa die nu rond dat boek is ontstaan, is na tuurlijk het mooiste watje als uitgever kan ge beuren." Hij is inmiddels wel gewend aan de grote aan dacht voor de auteurs van de boeken die hij met zijn jonge bedrijf verspreid. Met de inder tijd omstreden René Diekstra en vooral met de controversiële uitgaven van Pim Fortuyn heeft Chris de Graaf het nog wel erger meegemaakt en hij heeft op dat gebied bovendien nog een smaakmaker in de voorraadkast. „Want we gaan ook het boek over de 'Beschuitaffaire' uitgeven, van de man die octrooi heeft op de inkeping in het beschuitje, een idee dat door Bolletje is gepikt." Maar 'Het Dilemma' is toch wel een apart ge val. Omdat het verhaal zo 'ongeloofwaardig simpel' was, dacht de ervaren uitgever heel lang dat het door Schirris ontdekte 'lek' in het incassosysteem niet bestond. „Tot ik zelf de proef op de som nam en het bleek te werken zoals hij had beschreven. Van rekeningen van verschillende collega's heb ik een euro afge haald en die collega's kwamen daar pas een week later achter. Vanaf dat moment wist ik zeker dat de auteur een item had en dat we goed zaten met het uitgeven van dit boek. Vanuit commercieel belang, maar in dit geval ook voor het algemeen belang. Ieders rekening ligt gewoon open voor al die personen en be drijven die een incassocontract hebben. En dan kunnen de banken wel zeggen dat zij de schade vergoeden, maar het blijft natuurlijk een schandaal. Er hoeft maar één persoon te zijn die er op grote schaal misbruik van maakt en onmiddellijk naar het buitenland vertrekt en het kost die banken miljoenen. Zou dat goed zijn voor de samenleving?" Het argument dat hij het vertrouwen waarop het systeem is gebaseerd daarmee ondergraaft en potentiele criminelen met het boek 'een handleiding' voor de grootste diefstal aller tij den aanreikt, gaat daarbij niet op, vindt De Graaf. „Absoluut niet, zelfs. Schirris signaleert het lek alleen en bewijst dat het bestaat en net als een krant ben je als uitgever de antenne van de samenleving. Je zendt uit als je denkt dat het in het belang is van de samenleving en dat is hierbij duidelijk het geval. De banken doen er nu wel hautain en luchthartig over, maar ik ga er vanuit dat ze toch wel geschrok ken zijn en dat ze dat gat in het systeem snel zullen dichten." Twee jaar geleden pas begon Chris de Graaf, met vijf collega's, zelf met een uitgeverij. Voor dien was hij eerst marketing manager bij Else vier en vervolgens dik anderhalf decennium lang directeur bij AW Bruna Uitgevers. „Maar bij PCM, waar Bruna onderdeel van is, liep ik vast in mijn ontwikkeling. PCM is een krantenbedrijf met een boekendivisie en daar was ik onderdeel van allerlei overlegstruc turen. Ik ben een vent die met zijn poten in de mod der wil staan, dus ben ik daar ver trokken. Met mij ging de hele top van het manage ment weg bij Bruna en met elkaar zijn we Karakter Uitge vers begonnen." „Dat was aan de ene kant een gok, ja, want ik verdiende een topsa laris bij Bruna, maar aan de andere kant na men we honderd jaar ervaring mee.. Natuurlijk kan het altijd mis gaan, maar dit pakte goed uit. Vooral ook omdat er direct auteurs mee ons meegingen: Fortuyn, Diekstra en Hans Böhm. Met die drie, die allemaal een goed verhaal hebben, hadden we meteen een werkbare basis." „Diekstra bracht met 'De kwestie van geluk' het eerste boek uit na de affaire die rond hem had gespeeld en is imiddels stevig op de terugweg en met Fortuyn werden we daama helemaal spraakmakend. Zijn 'Islamisering van de cultuur' sloeg al geweldig aan en na het verschijnen van 'De Puinhopen van Paars' waren zijn boeken niet meer aan te sle pen. We hebben er dit jaar 250.000 van ver kocht en we zijn met 'de puinhopen' ook ge nomineerd voor de NS Publieksprijs, die op 31 oktober wordt toegekend." „Daarbij", zegt De Graaf, „zijn we bovendien al snel nog een tweede uitgeverij begonnen. Visual Steps, dat handleidingen maakt voor het gebruik van de computer, volgens een me thode die is ontwikkeld door de Universiteit van Twente. Als eerste in de wereld zijn we be gonnen met een boek 'Windows aan; het ik Iteg traat nat ding ;chts nioren'. Niemand in de boekenbrantste op die groep mikken, omdat seniorei ócei aangesproken zouden willen worden 3311 oren. Maar wij hebben dat wel doorga d wat blijkt: een senior is er trots op dafake or is. In twee jaar tijd hebben we er pnj boeken van verkocht, waarmee we d£nt3e succesvolle Nederlandse uitgeverij zirerV( gebied." e" Zo hebben De Graaf en zijn collega's dat we ooit een cent hebben hoeven bij binnen twee jaar twee uitgeverijen in p11*3 gezet. Met een uitgeefomzet van elf 1 iden gulden inmiddels. Dat is best iets om orcty te zijn", vindt hij zelf. „Komt omdat creatief en inventieve groep vormen, zoek naar iets anders, ook als het teg f zitten. Nadat Pim Fortyn was vermoi j^11 op het moment dat hij zo goed begoi pen, dacht ik even dat de basis ondeines geverij was weggeslagen. Maar het te )0t> bleek het geval. Omdat we zoveel s k°aj hem hadden gehad, kregen we h( >nde manuscripten aangeboden. Die c°dc we allemaal lezen, omdat je he wei1 niet kunt lopen dat er niet die r ta sen zit die briljant kan zijn ei ing we aan Schirris en Het Dilei 131 komen. Het is misschien ni nko van schrijfstijl, maar het ga t® idee en het uitgedachte sys kt j' er tot in detail in beschrev» En je ziet tot welke heisa d< heeft geleid." Het enige 'gevaar' voor hem dat alleen de auteur met zijn 1 r de aandacht komt, in de waan dag, en dat 'boekje en uitgever' vergeten, omdat het een vluchti Maar in dit geval kal dat allemai meevallen, denkt De Graaf, die nabije toekomst nog een aantal en zijn boog heeft. „Het uitgeven vai wer grijpende brieven die mensen na zi 'a1 c bij het huis en de condoleance-regis Pim Fortuyn hebben gelegd, en op k uei mijn dat boekje over de Beschuitaffa zaak van één persoon tegen een milj Ij1 drijf, met als essentie de beschermin p1( mands gedachtegoed. Dat is iets dat3m' speelt, nu er via internet steeds meeiBn f gepikt, op het net wordt gezet en de l8e reld over wordt gestuurd. De huidige is gewend om alles van internet af en als dat niet goed geregeld v10e iedereen straks aan de hal°nti ideeën van anderen. 1111 ten we per se voe UITGELICHT ing Deze krant acht zijn lezers hoog. Die houding komt naar voren in de serieuze aanpak van nieuws en in de ambitie lezers zo compleet mogelijk te informeren. Deze krant be schouwt zijn lezers ook als ge sprekspartner. Zo kunt u vrij wel dagelijks ingezonden brie ven kwijt op de pagina Regio 2. Bij controversiële zaken stelt de redactie royaal ruimte ter beschikking voor reacties. En via internet en de rubriek Klankbord heeft u veelvuldig de mogelijkheid u te uiten over zaken die u beroeren. Waarom deze aanhef? Soms wekken lezers de indruk dat de krant zijn werk niet goed doet. Die kritiek moet kunnen. Ster ker, een krant heeft altijd weerwerk nodig. En toch... En toch deugt kritiek op de krant soms niet. Zo vind ik de kritiek van sommige lezers op de stel- lingname van het Leidsch Dagblad over de Rijn Gouwe Lijn ongefundeerd. Vorige week vrijdag schreef het Leidsch Dagblad in een pittig commentaar van de hand van redacteur Robbert Minkhorst dat bewoners van de Lam- menschansweg en omgeving zich bij hun referendumactie laten leiden door eigenbelang. Waarom deze constatering? De bezwaarden agereren tegen de sneltram omdat zij die niet langs hun deur wensen. En wat schreef de krant onder de kop 'Eigenbelang"? Dat 'een relatief kleine groep burgers' een te zwaar middel hanteert om een vervoerssysteem dat 'uiteindelijk honderdduizen den mensen bedient' tegen te houden. Nou dat heeft de re dactie geweten: de krant liet zich voor het karretje spannen van verantwoordelijk wethou der Pechtold. De krant sugge reerde dat 'verwende Lam- menschansbewoners' zich 'emotioneel' gedroegen en de krant bracht met de categorie 'eigenbelang' de persoonlijke integrititeit van deze en gene bezwaarde in het geding. Misschien mag ik hier probe ren de zaak in perspectief te zetten. Deze krant heeft tot nu toe in ruime mate bericht over alle pro en contra rond de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn. Nog afgelopen maandag kreeg de handtekeningenactie voor een referendumaanvraag rui me aandacht. En nog eergiste ren ruimde de redactie een pa gina in met lezersbrieven over de kwestie. De berichtgeving van het Leidsch Dagblad kan de toets der kritiek in mijn ogen ruim doorstaan. Alleen heeft de krant in zijn commentaar een standpunt ingenomen dat be trokkenen niet bevalt. Het is een goed recht van bewoners van de Lammenschansweg en omgeving zich op te winden over kritiek op hun actie. Maar die bewoners moeten dan wel reageren op de argumenten die de krant geeft. Het is prachtig dat de betrokkenen een veelvoud van bezwaren opwerpen tegen de sneltram, maar in de kem wensen zij de sneltram niet langs hun deur omdat die onveilig zou zijn. Dat is niets anders dan eigen belang, een gerechtvaardigd eigenbelang, maar in ieder ge val geen algemeen belang. Mag de krant zakelijk vaststel len dat een een referendum hier in onze ogen een onei genlijk wapen is? De krant meent dat met de toezeggin gen van de lokale en de regio nale overheid de bezwaren van onveiligheid kunnen wor den weggenomen. Voor men sen die een sneltram niet in hun omgeving wensen, is dat een verkeerde opvatting. Maar voor burgers die niet doof zijn voor een reagerende overheid is dat een reële stellingname. Vorige week schreef ik in deze rubriek dat de krant commentaar op de ook een stevige men neerzetten. Eén waa zich kon ergeren ofi len. Ik schrik dan 00 lezers heftig reagerei zou wel wensen dat stellingname van de zien van de berichtg ga Amerikaanse journal pj heeft daar een treffei um voor: 'Facts are s comment is free'. De zijn heilig en het coi: is 'vrij'. Deze krant gaat zon met de feiten en pro 1 lijk scherp te zijn in 5 mentaar. Maar ikkai noeg benadrukken c ®j Leidsch Dagblad ziji I ting lezers correct te ren voorop stelt. Kees van der Malen, hoofdredacteur. Nog in de file gekomen? „Ja, natuurlijk. Als we naar Schiphol moeten, doen we er al snel een half uur langer over. Vooral maandag hebben we effe last ge had. De mensen dachten waarschijnlijk dat het niet druk zou zijn vanwege de herfst vakantie, maar dat was dus wel zo." Dus u heeft klanten moeten teleurstel len? Want in uw advertentie staat: binnen 15 minuten gehaald en direct bezorgd. „Nee, we hebben niemand hoeven te leurstellen, al zijn er soms wat aanpas singen. We zijn soms wat later." Dan moet u toch klanten teleurstel len? „Die 15 minuten in de advertentie slaan alleen op het afhalen van een pakketje. We kunnen natuurlijk niet een pakketje binnen een kwartier in Venlo bezorgen, ook al hebben we overal mensen zit ten."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14