LEIDE Opluchting overheerst bij hulpverleners Niets blijft treinreizigers bespaard Daar komt de bruid' in Zuydtwijck SieMatic a*n 'mi REGIO R1 ouders ernet op asfalt voor pge Rijndijk treden itilo [aarse erug l moeder J stellingI Vlucht van passagiers volgens brandweer en ambulancepersoneel 'levensgevaarlijk' Laatste kans voor inenting tegen meningokokkenziekte Einde aan onzekerheid Mooi nieuws uit de keuken van SieMatic. donderdag 24 oktober 2002 lterij in kwoude getimmerd ders met kleine kin- len zondag samen in Intemetstation an de Bemhardkade n-Noord. Er zijn leu- irtwee- totvijfjari- eld en bezoekers itaal op de foto. Ook ijn de computers rvoor géïnteresseer- dags worden ver- roetbalsites gepre- 1 's avonds is voor in 15 jaar en ouder iop website maken, zijn ook welkom. Zij ïintroducékaart bij de balie van Per- asfalt van de Hoge Sen de Verdamstraat reg wordt volgende idag verwijderd. De jg wordt er een iltlaag aangebracht, verkzaamheden zijn enige uren niet be- idat het asfalt moet j slecht weer gaat de or. Deze week igs de Hoge Rijndijk de kruisingen van tussen de Verdam- Kanaalweg. Het kruisingen met de jndijkstraat, Ka- De Goejestraat en itraat. Hier worden e schuine inritcon- maakt. De recon- tirt tot en met vol- donderdag. fouwenkoor Matilo jor Primavera zor- jfe onder leiding van .'r voor muziek en rtcentrum Matilo ng van de so- tet Groenewoud neester en Jan p de piano. Zij bren- inderen werken van Schumann. Aanvang "e toegang bedraagt [atilo is te vinden nstraat 126. haag - Een 21-jarige li ie in Leiden van een al auto's de ruiten- afgebroken, is giste- 1 e Haagse rechtbank 1 tot drie maanden E ft haar straf reeds in uitgezeten. Er is nu teer naar Bulgarije ;eregeld. De Bulgaar- rdacht van vandalis- was zelf slachtoffer nhandel. se was als illegale in tie terecht gekomen, paar maanden gele- inde in Leiden toen en in haar hoofd' de stoppen doorsloe- t ze geen slaapplaats Ie ze, had ze de rui- van een reeks auto's Dat deed ze, vertel de rechter, omdat ze ilde worden zodat ze aats had. Om die re- :e ook een tas af van leisjes die langs kwa behandeling van de vee weken geleden, ouw dat zij terug wil- ar moeder in Bulga- reclasseringsrappor- dat er instanties be- haar met de terug- ten. De vrouw wordt emdelingenbewaring )dat ze niet hoeft te zal van daaruit zo igelijk naar Bulgarije ransporteerd. dvertentie) insbroek is de erfgenaam Fortuyn uw mening Wschdagblad.nl door Eric-Jan Berendsen leiden - Grove spreekkoren klin ken door het station. Een groep je jongeren steekt z'n mening over de vervoersmaatschappij niet onder stoelen of banken. Zij zijn er op Leiden Centaal net achtergekomen dat de trein naar Nieuw Vennep, Hoofddorp en Schiphol niet rijdt op de vroege donderdagmorgen. „Jul lie kunnen met de bus naar Schiphol of anders met de trein via Amsterdam Sloterdijk", al dus een behulpzame NS-mede- werker. „Met die andere trein gaat dat uren duren want die heeft grote vertraging en die bus kunt u ook wel vergeten", zo luidt het antwoord. „Wel eens van die files op de A4 gehoord?" Niets blijft de reizigers van de NS bespaard. Door de kabel breuk, gisteren ter hoogte van Warmond, was het treinverkeer ook vandaag nog deels lamge legd dan wel ernstig ontregeld. Gisteravond was de thuisreis naar Leiden voor veel forenzen al chaotisch en vooral langdurig geweest om er vanochtend ach ter te komen dat de situatie niet is veranderd. Naar Schiphol rij den nog steeds geen treinen. Mensen die naar de luchthaven of verder reizen, krijgen via massaal opgetrommelde mede werkers van de NS én de elek tronische borden in de stations hal het advies via Amsterdam Sloterdijk te gaan. En als klap op de vuurpijl is ook een deel van de A44 richting Amsterdam af gesloten wegens reconstructie. Dat leidt op de andere wegen naar de hoofdstad al de hele week tot files en vertragingen. Op het traject Leiden-Amster- dam blijkt het vervoer per trein ook niet allemaal koek en ei te zijn. Er rijden weliswaar, ver traagd, treinen maar die zitten mudvol. „Waarom zet de NS geen langere treinstellen in", verzucht een vrouw die het ge drang op perron 4 met lede ogen aanziet. Blijkbaar behoort het wachten op uitstappende reizigers tot het verleden. Zo gauw de trein van 8.17 uur de deuren heeft geopend ontstaat er één grote worsteling om de wagons in- en uit te komen. Ook een aantal NS'ers ziet het tafereel met de nodige gêne aan. Hen rest niets anders dan de pechvogels die niet sterk of slim genoeg waren om zich de trein in te knokken of daar gewoon geen zin in hadden, het advies te geven te wachten op de vol gende trein, de bus te nemen of een taxi te pakken. Gelukkig is de A44 volgende week weer open. Treinreizigers kregen het advies in de trein te blijven zitten, maar 8oo van de bijna iooo passagiers negeerden dat en stapten over op de trein uit Haarlem. Foto's: ANP door Janneke Dijke vervolg van voorpagina warmond/sassenheim - De hulpverle ners van brandweer, ambulance, politie en Rode Kruis waren gisteravond rond een uur of acht vooral opgelucht. De vlucht van de passagiers uit de gestran de trein bij Warmond leverde levensge vaarlijke situaties op en was bovendien chaotisch verlopen. Dat bleek tijdens de evaluatie in de be drijfshal van Akzo Nobel in Sassen- heim, op een steenworp afstand van de plek van het treinongeluk bij War mond. Bij de meeste hulpverleners sloeg de schrik om het hart toen ze hoorden dat zo'n 800 mensen op het spoor dwaal den, terwijl nog niet zeker was of de elektrische spanning van de trein was. 'Levensgevaarlijk' menen de hulpverle ners. In het achterste deel van de trein lag de draad van de bovenleiding bo vendien nog op de treeplank. Die deu ren bleven dicht, maar voor in de trein waren ze wel geopend omdat de ma chinist en conducteur polshoogte gin gen nemen. „Op dat moment heb je geen idee of er spanning op de trein zit of niet. Het is dus niet verstandig er uit te gaan", meent officier van dienst A. Vons van de Regionale Brandweer Hol lands Midden. Zo'n 800 man deed dat toch en bereik te een trein uit Haarlem die een stukje verderop om onbekende reden stil stond. Het ongeluk had plaats vlak bij het punt waar de spoorlijnen uit Haar lem en Schiphol samenkomen. Volgens een passagier die de trein niet verliet, zei de machinist dat het verlaten van.de trein op eigen risico was. De reizigers die dat risico namen, bereikten met de trein uit Haarlem station Leiden Cen traal. Rond zes uur arriveerden de eerste hulpverleners bij de plek van het onge val, boven het fietsersviaduct tussen Warmond en Sassenheim bij jeugdge vangenis Teyiingereind. Daar moest de brandweer met personeel van NS eerst de bovenleiding spanningloos maken. Vervolgens moest de trein geaard wor den door NS-personeel. Het duurde een tijd voor dit kon gebeuren, omdat de dichtstbijzijnde hulpverleningsau to's van NS met gekwalificeerd perso neel in Haarlem en Utrecht staan. Toen de brandweer zeker wist dat de situatie onder controle was, werden de overgebleven 150 passagiers via het ta lud naar beneden geholpen. Te voet gingen zij naar het bedrijfspand van Akzo Nobel in Sassenheim, ongeveer tien minuten lopen. Daar arriveerden na verloop van tijd bussen van NS om de mensen naar station Leiden Cen traal te brengen. Volgens brandweerof ficier Vons hadden de bussen van NS Het personeel op de catwalk, het publiek op het 'balkon'. Foto: Dick Hogewoning leiden/regio - De 4500 kinderen uit de Leidse regio, de Duin- en Bollenstreek en de Rijn- en Veenstreek die nog niet tegen de meningokokkenziekte zijn inge ënt, hebben zaterdag de laatste kans om gratis een prik te krij gen. Dan is de inhaaldag voor kinde ren uit Zuid-Holland Noord die tijdens de vaccinatiecampagne in juni, juli en september en ok tober door ziekte of vakantie op de vastgestelde dag hun prik hebben gemist. De inhaaldag is voor alle kinderen in dit gebied in sporthal De Zijl aan de Pari- maribostraat in Leiden. Voor de zekerheid heeft de ge zondheidsdienst GGD, die de vaccinatiecampagne organi seert, ruim zesduizend vaccins in huis gehaald. „Ik wil absoluut geen nee verkopen", zegt GGD- arts Anton Dalhuijsen. Volgens hem is de opkomst de afgelopen maanden al 'waan zinnig hoog' geweest. „We zitten nu al op een inentingsgraad van zo'n 95 procent. Dat kan dus za terdag alleen nog maar hoger worden." Kinderen die ook niet komen opdagen op de inhaal dag, kunnen bij de huisarts als nog een prik halen. Maar dan is het niet meer gratis en moeten ze voor het consult en vaccin betalen. ITALIë OP EEN KWARTIERTJE VAN LEIDEN? De Italiaanse topkok Roberto de Luca (bekend van het gerenom meerde Da Roberto in Den Haag), kookt nu in Villa Rozenrust. Menu's vanaf 32,50, a la carte uiteraard ook mogelijk. Reserveren gewenst. Zondag gesloten, zaterdag geen lunch. Parkeren op eigen terrein. Villa Rozenrust da Roberto Vmrsestraatweg 104 - 2265 CG Leidschendam Telefoon 070 - 327 74 60 Fax 070 - 327 50 62 daar wel wat sneller mogen arriveren. Even voor acht uur was N. Alberto uit Noordwijkerhout de laatste treinreizi ger die nog bij Akzo stond te wachten op haar vader in zijn auto. „Ik hoorde een heel hard geluid, alsof we over iets reden, en ik zag de bovenleiding langs de ruit zwiepen. In de wagon voor ons sprong een ruit. We hoorden dat men sen glas in het gezicht kregen." De vluchtroute over het spoor die de meeste passagiers namen, zag Alberto niet zitten. „Het NS-personeel vertelde dat dat op eigen risico was, want de trein kon onder stroom staan. Ik wilde liever wachten tot de brandweer zei dat het veilig was." door Timoteus Waarsenburg vervolg van voorpagina - Het lichaam van de 23- jarige Sander Harskamp uit Lei den, de zesdejaars student die sinds de bomaanslag op Bali vermist was, is gevonden. Dins dagavond is zijn lichaam geï dentificeerd Hij mag nu begra ven worden. „Ben verlies is na tuurlijk al vreselijk, maar onze kerheid over iemands lot is hele maal slopend", zegt een woord voerster van alarmcentrale Eu- roCross. „Nu kan de familie de ze tragedie tenminste afsluiten." Het lichaam van het andere slachtoffer uit Leiden, de 34-jari- ge Norbert Freriks die met een vriend door Indonesië reisde, is nog niet vrijgegeven voor de be grafenis. Hoewel vrienden van de man hem vlak na de bom aanslag met een aan 'zekerheid grenzende waarschijnlijkheid' hebben geïdentificeerd, accep teert het ministerie van buiten landse zaken een identificatie pas als er ook een medische vaststelling is. De twee vakantie gangers uit Amsterdam en om geving zijn volgens de Euro- Cross-medewerker nog steeds vermist. Zij keerden na de be wuste avond niet terug op hun hotelkamer. Sander Harskamp was met ne gen jongens uit zijn Minerva- jaarclub Orion op lustrumreis. Op het moment van de bom aanslag was Harskamp met nog twee jongens in de discotheek. Hij stond op het moment van de explosie aan de bar, waar het brandende bamboedak op viel De bomaanslag heeft diepe in druk gemaakt op studerend Lei den. „Op de dag dat we hoor den van de vermissing hebben we onze sociëteit gesloten", zegt Albert Marsman van het bestuur van Minerva. „Normaliter schrijft ons protocol voor dat we in het geval van het overlijden van een lid van onze verenging een periode van rouw afkondi gen. Nu hadden we met een af wijkende situatie te maken. Hij was vermist Al die tijd hebben we de sociëteit weliswaar open gehouden maar waren uitbun digheden uit den boze. 'Gepaste borrel' noemen we dat Deze week hebben we het grote eer stejaarsfeest en andere vereni gingsactiviteiten afgeblazen. De ouders van Harskamp, zijn jaar club en zijn studentenhuis heb ben ons verzocht op geen perio de van rouw in acht te nemen. Daar geven we gehoor aan. Wel blijven de borrels gepast en gaan we uit respect op de dag van de begrafenis dicht." (advertentie) Kinderen die na 1 juni 2001 zijn geboren, hoeven niet te komen. Zij krijgen de prik tegen me- ningokokken C op het consulta tiebureau samen met andere prikken in het kader van het Rijksvaccinatieprogramma (advertenties) In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Breda-Roosendaal 25 t/m 28 okt Apeldoorn-Zutphen 25 en 26 okt Maastricht Randwyck-Kerkrade C 25 t/m 27 okt Rotterdam C-Gouda 25 okt Den Haag C-Rotterdam Hofplein 26 okt Amsterdam C-Haarlem Amsterdam C-Keulen e Utrecht C-Ede-Wageningen/ Rhenen Amersfoort- Ede-Wageningen 26 en 27 okt Rotterdam C-Rotterdam Noord 27 okt Utrecht C-Amhem-Nijmegen Rotterdam C-Delft 26 op 27 okt Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket Bel 0900 - 9292 0,50 pm - 'Bel 0900 - 9296 (€0.25 pm Onze medewerkers staan u graag te woord. door Roelf Reinders leiden - Een borrel en een witte wijn. Dat bestelt de man in de rolstoel vlak voordat de bruids- show in verpleeghuis Zuydtwijck begint Hij pakt het borrelglaasje - dat had hij alvast maar meegenomen - van z'n rolstoelblad en zet hem op de toog in de tropische tuin. „Nou, dat weet ik niet hoor", zegt de vrouw die kopjes volschenkt. „We zijn hier nog aan de thee." Maar gisteren, spartelt de man tegen, mocht het wel. Ook toen was hij erbij toen medewerkers voor de bewoners bruidskleding showden. Een medewerkster belooft voor hem boven een borrel te halen. De bewoners herkennen het personeel dat vers gekapt ini zwart en wit en andere kleuren over de catwalk paradeert. Als de caféversie van 'Daar komt de bruid' de zaal binnentettert, stapt Sandra in een jurk uit 1968 ('de oudste uit onze collectie') de bühne op. Ze draagt een jurk waarvan de voering helemaal uit vilt bestaat. Daarom is-ie ook zo stijf. Haar sleep is vanaf de schouder met kant bewerkt. .Allemaal van die jonge dingen hé", zegt een vrouw tegen de man die een borreltje is beloofd, maar vooralsnog genoegen moet nemen met een bakje kof fie. De vrouw leunt met haar rechterhand op het rolstoelblad van de man. Haar hippe, glan zende jas hangt om de stoelleu ning. „Nee, wij zijn niet ge trouwd", zegt de man. „Dit is vrije liefde." De vrouw moet hier hard om lachen. Hij is wel getrouwd. In 1944, op Koningin nedag. „Niemand trouwde op Koninginnedag, ik wel. Alles was dicht die dag." Op de catwalk wrijft een bruid opzichtig over haar zogenaamde dikke buik. „Wat heb je nou ge daan Arjen?" Arjen schuifelt glimlachend naast z'n bruid over het podium. „Op een gege ven moment mocht je best met een buikje trouwen", zegt een vrouw voor in de zaal. „Oojee", is het commentaar van de man in de rolstoel. Mevrouw naast hem schiet weer in de lach. Ze kennen elkaar uit Zuydtwijck waar zij ook een tijdje heeft ge woond, legt zij hun vertrouwe lijkheid uit. „Nee hoor", beweert meneer en hij vertelt het echte verhaal. Ze kennen elkaar van vijftien jaar geleden toen ze el kaar op een terras in Spanje ont moetten. „En dan kom je elkaar hier in Zuydtwijck weer tegen". Hij kijkt eens om zich heen; nog steeds geen borrel. Z'n glaasje is nergens te bekennen. De 6006 keukenserie is een hommage aan de eerste SieMatic uit 1960. Strak design met geïntegreerde greeplijsten. Hoogglans of fijn geribbeld. Wit, grijs of blauw kunststof, maar ook aluminium en hout. 100% Individueel Design van SieMatic. Nu te zien In onze show room. Heeft u ons SieMatic keukenideeënboek al? 't Liefst een SieMatic Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (t.o. Avifauna). Alphen a/d Rijn. tel. 0172 - 42 21 00 SieMatic in Leiderdorp Meubelplein 11, Leiderdorp, tel. 071 -541 2615 t

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13