te ontroeren Yvon Jaspers heeft de behoefte om mensen Denk aan extra zacht toiletpapier MEDIA De WD-woordvoerder weet het ook niet precies John de Mol koopt 'speeltje' Noordzee FM Paul de Leeuw verliest geding tegen NCRV Duizendpoot blijft tegen logge apparaten duwen Arnold Karskens schrijft handboek voor oorlogsjournalisten Gerrit Zalm wil hakken in spelletjesprogramma's, maar in welke? John de Mol Foto: AP hilversum/mediaredactie - John de Mol heeft met eigen vermogen het commerciële radiostation Noordzee FM gekocht van Strengholt en SBS Radio. De overname betreft de vol ledige overdracht van de aan delen aan Talpa Manage ment B.V., één van de privé- investeringsondememingen van De Mol. John de Mol begon ooit op 16-jarige leeftijd zijn carrière als programmamedewerker bij de voormalig (zeezender) Radio Noordzee Internatio naal. „Ik ben zeer blij met de aankoop. Het is een station met heel veel potentie. Ik kijk met veel plezier uit naar de volgende fase van Noordzee FM." schoonheid. Dat neem ik de omroepen zelf niet eens zo kwa lijk. Het is meer een politiek probleem. De omroepen zitten met die spagaat: ze moeten zich profileren en tegelijk hun suc cesformules blijven program meren. Daardoor is er geen geld en tijd om te vernieuwen. Dit kan echter niet zo doorgaan. Dit is voor iedereen frustrerend." Vanaf 27 oktober ben je te zien in de RTL 4-serie Rozengeur en Wodka Lime. Gaat het er bij een commerciële omroep heel anders aan toe „Ik merk grote verschillen. Dat komt natuurlijk ook omdat ik bij Rozengeur en Wodka Lime ac teer en bij de publieke omroep presenteer ik eigenlijk alleen maar. Hoewel in december de jeugdserie Knofje wordt uitge zonden. Ik speel daarin de rol van moeder Knolje. Die serie, waarmee we toch ook een paar maanden zijn bezig geweest, duurt in totaal een uur en is op film gedraaid. In Aalsmeer ne men we twee afleveringen in tien dagen op. Alles moet en gaat hier veel sneller. Daarbij bestaat wel het gevaar dat het oppervlakkig wordt. Maar ik leer hier ook dat dingen soms an ders kunnen. Hier hoef je niet die eindeloze strategie van de publieke omroep te volgen." Waarom heb je voor Rozengeur en Wodka Lime gekozen „Omdat het zo het tegenoverge stelde is van wat ik normaal doe. Voor mij werkt dit heel verfris send. En ik vind het wel grappig dat mensen hierdoor zijn ver rast. De meesten kennen mij natuurlijk als presentator van kinderprogramma's, maar ik heb al eerder gastrollen in dra maseries gespeeld. Die vallen al leen niet zo op." „Er is al geschreven dat ik alleen maar uit ben op roem. Je doet een stapje naast het vertrouwde pad en je wordt al verdacht van 3. Ke >.15 1.05 2.30 3.30 het nastreven van roem Jydre chelijk. Roem interessec15 H' niet. Ik hoef niet van sh< pen af te komen. Mijn d is eigenlijk zo'n present. W een kinderboek. Vroege a Fl in je bed te dromen: go! zou toch leuk zijn als... I komt er een dag waarop schijnt en je mensen in verzamelt, die allemaal roepen als de ballonnen Sluup en Aria de lucht ii „Met een groep jonge n uit de televisiewereld, h renwerk en de politiek t ook bezig het jeugdbelel Amsterdam wat op te lc Wethouder Rob Oud' ook bij betrokken. De a is nu vooral gericht op bleemjongeren, maar v dat het tijd wordt om v, sterdam af en toe dé piel alle jongeren te makea len we één keer per ja; derfeestje op de Dam h Geen trams, geen auto'è één dag alleen kinderen! koekhappen en zaklopt der hopen we in de toe het Museumplein een ij tureel festival voor Ams se schoolbands te orgai Eén dag per jaar is A dan van de pubers. Vo( jongens en meisjes mot een topervaring zijn. Da len ze altijd aan terugde „Veel mensen hebben d 'pijlers' in hun leven. M opgedaan toen ze op de |(J. bare school zaten. Dat 1 Vg° voorbeeld de leraar Ne< iop zijn die zo mooi kon vei1 doi Bij mij was dat het Zuid neel, waar ik op mijn ze ord in een jeugdvoorstellinj rogi speeld. Daar is het voor 001 genlijk allemaal begonn acl heb ik geleerd wat inspif om iets te creëren voor om mensen te ontroere schien komt daar wel nr M hoefte vandaan om al d gen te doen." iDe »Dc Hilversum/ANP - Paul de Leeuw heeft gisteren een kort geding tegen de NCRV verloren. De BV van Paul de Leeuw, Bopper Hol ding, eiste nakoming van af spraken en 95.375 euro van de NCRV. De rechter bepaalde dat de om roep het contract met De Leeuw niet hoeft na te komen, maakte de NCRV woensdagavond be kend. „Het was ons al enige tijd duidelijk dat De Leeuw wilde breken en tegelijkertijd de finan ciële gevolgen op de schouders van de NCRV wilde laten druk ken", aldus NCRV-algemeen di recteur Harry Hemink. Paul de Leeuw presenteerde Zo vader Zo Zoon en Herberg De Leeuw voor de NCRV. De sa menwerking werd eind vorige week door de NCRV beëindigd. Productiemaatschappij Alfa- charlie van Herberg de Leeuw en Zo vader zo zoon trof dins dag met de NCRV wel een voor lopige financiële regeling voor de kosten die met de annulering van de programma's zijn ge maakt. De Leeuw heeft nog een tweede kort geding tegen de omroep aangespannen. Daarin eist hij de videoband van Herberg de Leeuw die de NCRV weigerde uit te zenden. In het programma stond de dood van prins Claus centraal. door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - 'Zalm roept zo maar wat', is de ongezouten kri tiek van de omroepen op de uit latingen van de WD-fractie- voorzitter om alle spelletjespro gramma's en tekenfilms maar te 'verbannen' naar de commerci ële zenders. De vraag is echter: wat precies zijn lichtvoetige kwisjes en wat zijn leerzame spelletjesprogramma's? Kortom: waar eindigt pure lichtvoetig heid en begint een (lichte) vorm van educatie? Bij de WD zouden ze dat moe ten weten, want hun voorman gooide dinsdag de knuppel in het hoenderhok. Maar helaas, desgevraagd moet een woord voerder van de WD-Tweede Kamerfractie het antwoord op die vraag schuldig blijven. „Hou het er maar op, dat alle spelle tjesprogramma's moeten ver dwijnen," verklaart de liberale voorlichter als hij wordt gecon fronteerd met het feit dat de pu blieke omroep eigenlijk vrijwel geen tekenfilms (meer) uitzendt. Hooguit 's middags voor de kleintjes in het kinder/jeugdblok Z@ppelin. Titels van programma's die al dan niet door de beugel kun nen, wil of kén de WD niet noe men en daarmee lijkt de stelling gerechtvaardigd dat Zalm slechts een proefballonnetje heeft losgelaten zonder dat hij heeft nagedacht over de impact van zijn vergaande suggesties. De WD draait om de hete brei heen, als de partij met vragen over meer duidelijkheid wordt geconfronteerd. Welke pro gramma's bedoelen jullie nou precies? Antwoord: „Ons belas tinggeld is er niet voor om te kenfilms en spelletjesprogram ma's te financieren." Als een soort repeterende wekker ko men deze en gelijksoortige zin nen uit de fractiekamer. En: „De politiek moet maar eens zorg vuldig naar de efficiëncy van de publieke omroepen kijken. Op dit moment wordt er bijvoor beeld nog erg creatief gedacht wat wel of geen spelletjespro gramma is." Ok, we zullen de WD-fractie eens een handje helpen: De TROS zendt uit Lingo, Triviant, Eén tegen 100 en De leukste thuis. De AVRO Get the picture en Heartbreak. De KRO Tien voor taal en Hints. VARA: Per se conde wijzer en Twee voor twaalf en de NCRV Zo vader zo zoon. Hoewel voor dat laatste programma nog even geen pre sentator is, sinds het ontslag van Paul de Leeuw bij de NCRV. De NPS zendt Met het mes op tafel uit. De EO zendt op dit moment geen enkel spelletjesprogramma uit. Dat geldt ook voor de jonge renomroep BNN. De vraag is: wat is leut en wat is leerzame leut? Die discussie zal een aantal omroepen graag voe ren. De KRO vindt bijvoorbeeld dat Tien voor taal óók zaam programma. De V vindt dat met Per secon zer en Twee voor twa; TROS zal wellicht ook dat je het een en ander van Eén tegen 100. Met woorden: het zal nog stevige discussie wordei u' de publieke omroepen i WD om uit te maken niëren - wat een spelletj gramma is en welk kwis meer inhoud heeft. 1.15 I Achter Yvon Jaspers zit meer dan het 'kindergezicht' van de KRO. Een verfrissend uitstapje naar het 'commerciële' Rozengeur en Wodka Li- me en de uitgave van twee kinderboekjes geven de vastberaden Bra bantse weer energie om haar ideeën te venwezenlijken. „Het zoeken naar geluk, daarmee is toch iedereen bezig." door Eric de Bie Hilversum - Moeder van tien kinderen wil ze wel worden. En dan op een boerderij met kip pen gaan wonen. Een beetje tui nieren, vooral kinderboeken schrijven en af en toe een tv- programma presenteren. Yvon Jaspers (29) ziet het helemaal voor zich. „Nou, die tien kinde ren, dat denk ik bij nader inzien niet. Maar dat boerderijtje zie ik wel zitten. Nog geen dertig en ik kan al aan afbouwen denken, goed hé!" „Vijf jaar geleden was dat wel anders. Toen maakte ik me in derdaad zorgen als ik nog niet wist wat ik een paar maanden later zou doen. Ik deed ook al les. Er zijn jaren geweest dat ik zeventien werkgevers had. Maakte ik zeventien verschillen de programma's in een jaar. Toen vertoonde ik wel eens trekken van overspannenheid. Nü ben erg aan het minderen. Ik ben rustiger geworden. Ik heb immers nog altijd mijn boekjes over Sluup en Aria, denk ik dan. Als ik even geen programma heb, ga ik daarmee lekker aan dé slag." Je moet jezelf een bevoorrecht mens voelen. Alles wat je aan raakt, verandert in goud. „Ik ben ook vaak onderuit ge gaan. Negen van de tien keer lukt het niet. Bij elke omroep heb ik al zeker veertig program ma-ideeën neergekwakt, fic heb overal op de stoep gezeten en geschreeuwd dat een bepaald programma er vandaag nog moest komen. Dat zien de meeste mensen niet. Ze worden alleen geconfronteerd met het geen lukt en daarom denken ze dat ik gouden handjes heb." „Maar als ik vandaag zou dood gaan, zou ik over mijn carrière weinig te klagen hebben. Als pu ber zei ik al dat ik later Klokhuis wilde presenteren. Dat heb ik zes jaar gedaan. Op de middel bare school tekende ik al pop petjes, waarin ik nu veel van Sluup en Aria terugzie. Vijftien jaar later heb ik gewoon twee kinderboeken! Dat is toch fan tastisch!" Waar komt die gedrevenheid vandaan? „Ik weet niet of het gedreven heid is. Meer enthousiasme. Ie dereen kan zijn dromen verwe zenlijken, als je er maar in blijft geloven. Misschien ben ik wel meer een doorzetter dan andere mensen. Het heeft ook met overtuiging te maken. Ik geloof niet zozeer in mijzelf, maar ik denk gewoon dat kinderen van vier, vijf jaar deze boekjes leuk vinden." „Het zoeken naar geluk, daar mee is toch iedereen bezig. Voor het programma Terrazzo heb ik deze zomer een zoektocht naar geluk ondernomen. Ik heb me in allerlei activiteiten gestort waarvan mensen zeggen dat ze gelukkig worden. Van buikdan sen tot oosterse theesessies. Zelf heb ik enorm de behoefte om er constant het beste van te ma ken. Ik leef nu, dus laat ik dan ook maar zorgen dat het zo leuk mogelijk is." „Daar zitten ook nadelen aan. Soms zou ik willen dat ik min der ideeën of plannen had. Is lekker rustig. Nu zit ik om zes uur in de auto op weg naar Aals meer voor de opnamen van Ro zengeur en Wodka Lime, terwijl ik als een gek mijn teksten pro Yvon Jaspers: „Het zoeken naar geluk, daar is toch iedereen mee bezig." Foto: GPD beer te leren. Want daarvoor heb ik de vorige avond geen tijd gehad. Al die andere plannen moet ik ook gaande houden, dus zit ik 's avonds nog met ie dereen te bellen." Welke andere plannen? „Ik ben nog steeds bezig met een actualiteitenrubriek, zeg maar een Netwerk voor kinde ren. Over de vorm brainstormen we al een tijdje, maar dat zo'n programma er moet komen lijkt me duidelijk. Op de Nederland se televisie is nu maar elf minu ten zendtijd met op kinderen gerichte nieuwsitems en infor matie. Het Jeugdjournaal vind ik fantastisch, maar het is veel te weinig. Kinderen moeten goede achtergrondinformatie over ac tuele gebeurtenissen tot zich kunnen nemen. Omdat er nu zo weinig aanbod is, gaan ze auto matisch meekijken met de ou ders naar het normale Journaal. Dus zien ze ook beelden die niet voor hen zijn bedoeld. Ik vind dat daar voor de jeugd iets te genover moet staan en dat is naar mijn idee een taak voor de publieke omroep." „Natuurlijk, de eerste verant woordelijkheid ligt bij de ouders en de scholen, maar je kunt ze er wel bij helpen. Ik vind ge woon dat kinderen de keuze moeten hebben. Ik ben niet te gen geweld op televisie. Je moet het allemaal kunnen laten zien, maar kinderen hebben toch een informatievoorziening nodig die net iets minder beangstigend is. Wat schieten we ermee op om jongeren bang te maken? Nie mand wil dat, maar nu gebeurt het onbewust. Na de moord op Pim Fortuyn ben ik enkele ma len op een schoolplein geweest. Je had die gesprekken moeten horen. Ze weten amper wat er is gebeurd, waardoor ze zich een totaal ongenuanceerd beeld hebben gevormd." Wanneer komt Netiverk voor kinderen op televisie? „Ik weet het niet. Ik hoop zo snel mogelijk. Met de KRO ben ik daarover in gesprek. Maar je kent het probleem van de pu blieke omroep. Talloze ideeën, de meeste sterven echter in door Susanne van Velzen Hilversum - Joumaalverslagge- vers Wouter Kurpershoek en Gerri Eickhof doen er verstandig aan wat verkleedkleren in hun koffer te stoppen als ze binnen kort afreizen naar Irak. Mochten ze onverhoopt niet via de offici ële weg het oorlosgebied inko men, dan kunnen ze na een greep in de koffer als geestelijke of als gesluierde vrouw hun weg vervolgen. De verkleedkisttip lijkt lachwek kend, maar is bloedserieus. Oor logsverslaggever Arnold Kars- kens (1954) vertelt in zijn nieu we boek Reizen langs de front lijn hoe hij in 1997 verkleed als priester regeringssoldaten bij een wegblokkade in het woelige gedeelte van Albanië om de tuin leidde. In datzelfde jaar moest Karskens zich in zwarte lange jurk en dito sluier hijsen om uit een gevaarlijk deel van Jemen te ontsnappen. Van de hand van Arnold Kars kens verscheen deze week bij uitgeverij Meulenhoff Reizen langs de frontlijn, een overle- vingsboek voor journalisten, hulpverleners en avonturiers. Karskens wil met het handboek zowel ervaren als onervaren be zoekers aan conflictgebieden helpen uit de problemen te blij ven. De afgelopen tien jaar zijn zo'n duizend journalisten om gekomen in oorlogsgebieden. Bij het schrijven van het boek baseerde hij zich op twintig jaar ervaring als verslaggever in oor logslanden. Karskens werkte voor onder meer Nieuwe Revu, de VPRO en de NOS. De handleiding bestaat voor een heel groot deel uit tips en prakti sche informatie over wapens, ziekten en landen. Daarnaast vertellen Karskens en collega's als Conny Mus (RTL Nieuws), Harald Doornbos (GPD en Ra- Collegajournalisten bekijken in 1982 de plek in El Salvador waar kleding werd gevonden van de vier doodgeschoten IKON-journalisten Hans ter Laag, Koos Koster, Joop Willemsen en Jan Kuiper.Foto: IKON dio 1) en Peter Verlinden (VRT Nieuws) op basis van eigen er varingen hoe je in, maar vooral ook uit de problemen kunt ko men in oorlogsgebieden. Het boek van Karskens is een gede gen handboek, maar je kunt je afvragen voor hoeveel mensen het echt interessant is. Het boek is vooral gericht op oorlogen met man-tegen-man gevechten. De meeste media sturen hun verslaggevers niet of nauwelijks naar het front. De risico's zijn daar veel te groot en de verzeke ringspremies onbetaalbaar. Mocht op korte termijn Amerika een aanval doen op Irak dan zullen Nederlandse journalisten weinig te zien krijgen van de oorlog. Ze verblijven zoals tij dens de vorige Golfoorlog in ho tels in Bagdad onder strenge be waking van de Irakese autoritei ten. In zo'n oorlog bestaat er nauwelijks een frontlijn. De Amerikanen voeren precisie bombardementen uit vanuit de lucht. In loopgraven en schut tersputjes hoeven journalisten zich niet op te houden. Arnold Karskens stelt in zijn boek de oorlogsverslaggevers in spe ook gerust. 'De oorlog waar voor jij in de startblokken staat, zal niet de bloedigste uit de ge schiedenis zijn. Die heeft al in de oudheid plaatsgevonden. Dat was de slag tussen Rome en Carthago in 216 voor Christus. Op één dag kwamen tussen de veertigduizend en zeventigdui zend soldaten om het leven.' Een minutieuze voorbereiding op het verblijf in het oorlogsge bied is volgens Karskens van le vensbelang. Aan de hand van een checklist moet je je afvragen of je wel geschikt bent voor het werk. Schrik niet, die lijst is pit tig: Je kunt tegen oneindig lang wachten. Je kunt vechten, zwemmen, autorijden, parachu tespringen, bergbeklimmen en met wapens omgaan. Je be heerst twee wereldtalen, weet alles over het land en spreekt een paar woorden in de lokale taal. Je bent volledig gezond en niet verslaafd aan alcohol, drugs of seks. Toiletpapier Als je overtuigd bent van jezelf, begint de organisatie van je reis. Dat is een militaire operatie op zich. De romantische filmbeel den van haastig dichtgeklapte koffers waar de kledingstukken half uitsteken moet je uit je hoofd zetten. Koop ruim op tijd je nieuwe schoenen zodat je ze in kunt lopen. Verwijder labels uit je kledingstukken, ze kunnen immers uit een land komen waarmee je gastland een con flict heeft. Pak alleen natuurlijke kleding in want synthetisch ma teriaal smelt bij hitte die vrij komt als een mijn ontploft. Re gel een nieuw paspoort om be lastende landenstempels kwijt te raken. En dan nog hopen dat je visum loskomt Anders is alles voor niets geweest. Net als je denkt dat je er nu wel bent komt Arnold Karskens met het strenge advies om een week voor vertrek de hele reis nog een keer te heroverwegen. Zit je lek ker in je vel of ben je bij de eer ste de beste tegenslag in staat een moord te plegen? Blijf dan thuis. Heb je ruzie met je part ner? Praat het eerst uit. Contro leer tenslotte nog een keer je ge zondheid. Sommige tips van Karskens lij ken absurd, zoals het inpakken van een blokfluit tegen de verve ling en extra zacht toiletpapier in geval van diarree, maar zullen op het moment dat je ze hebt, ongetwijfeld bejub worden.Voor vrouwen is overigens verstandig een watten mee te nemen, je naar voorbeeld van nen in Afrika je vagina n stoppen als de vijand komt. Bizar te Ook de 'leugentjes om die Karskens adviseert 1 de dood te ontsnappen I voor een oorlogsleek wa Als je door islamitische 1 mistische fundamentali dood dreigt te worden schreeuwen: I'm muslin dan ook nog de geloofsb nis uit de koran (Ashadu ha Dia Allah, wa ashadu Mohammeden abduhu luh) achteraan roept, m kans. Wie tegenover ledi de Klu Kux Kan staat d; verstandig aan te roepei white!, meent Karskens. een woedende menigte hasa schreeuwt, 'laten v blanke in de fik steken' I'm black roepen. GaatJ Karskens er dan vanuit opponenten kleurenblii Wie alle tips en adviezei Karskens ter harte neen leven nog allerminst zei waarschuwt de auteur. de veiligheidsinstructies mogelijk. Oorlogen zijn vensgevaarlijk, ook voor kers van dit handboek. volledig op eigen risico. De boodschap van Arnojl! kens is na ruim 300 bladfc duidelijk: twijfelaars, en ziekelijke types hebbel; het front niets te zoeker NEpl NOS NL f tenp De v gree ren. NOS Kijk The Regi med Cosl De v '70. Mar gazi Get nisq NOS Neb tenp Hea stoll quiz Ron nali: prog Heil kwe: Sta, doei KRC th R the serii Nac herl' Eini Reizen langs de frontlij) Arnold Karskens. Uitgeu Meulenhof ISBN 90290i Winkelprijs 22,50 euro. lever 18.1 18.5 an bij 15 Tl Luc 0 Ko| 1.19 I in an bij ?5 Do lejoi inde. T/C obde nevro .40 K

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10