Albert Heijn op de mobiele toer ECONOMIE Juristen FNV dreigen werk neer te leggen Quick leeft op met ontwerp van vroeger 1I. 1 Cisco-topman popelt om geld uit te geven is in zorg indicapten Windpark bij Egmond pas in 2005 in gebruik Pinnen onder spiegel bij kassa riskant Boeren zien minder terug van duurder stukje vlees Vergoeding voor geplettevrouw Schoen maat kano jden iets trop tijd dinsdag 22 OKTOBER 2002 NS zijn er het derde il beter in geslaagd trei- tjjd te laten rijden. Het "teitspercentage kwam procent. In het voor- artaal reed 82 pro- de treinen op tijd. Ten van het derde kwartaal ar is de stijging 4,4 pro- einreizigers gaven de es van de NS het rap- »r 6,5. Dat is nauwelijks in de 6,4 in het tweede J van dit jaar. 30 Werknemersorgani- J'91 begint in de gehan- nzorg om een betere or de 110.000 werkne- te dwingen. Vandaag, en overmorgen worden stbij de poorten van di- stelüngen. Eind vorige :p het overleg tussen de ing Gehandicaptenzorg md en NU'91 spaak. De rers bieden een loons- ngvan 2,5 procent. De d eist 6 procent, afschaf- gebroken diensten en ;ere vergoeding voor on- itige diensten. iten tegen er op 3500 jut - De Duitse farma- Bayer kan uit de VS nklachten tegemoet irhet op de markt bren- Lipobay. Gebruik van cholesterolmiddel sa rt andere geneesmidde- t waarschijnlijk het le- een kleine 100 patiën- Bayer verwachtte ichten en trok voor elke 1 kleine 200.000 dollar ibay werd vorig jaar van kt gehaald. Het debacle Ij ayer al meer dan een euro en 1300 arbeids- ruwe olie 1 gedaald - De prijzen van ruwe 1 gisteren sterk gedaald er steeds meer op gaat 'so at de VS wachten met .00 ival op Irak. Op de olie- markt van Londen daal- otering van een vat (159 ent-olie uit de Noordzee ïmet 1,25 dollar (4,5 1) tot 26,60 dollar. Ame- eolie ging met 1,30 dol- 95 ijs omlaag tot 28,30 dol- .oc igende taal van Bush •*j eerder voor een prijsstij- ',08 n40 procent. *84 S is stopt met er Laag 1 - Supermarktcon- urus stopt met zijn klei- mle Lekker Laag. inkels in Tilburg wor- kocht aan Jumbo en De derde in Boxtel rder omgebouwd tot .Het stopzetten van de ipast in de strategie zich irland te richten op Su- loer, Edah en Konmar. stootte recent de activi- 1 Spanje af. ■onderzoeker nan bij Essent M. Boersma wordt de bestuursvoorzitter van irgiebedrijf Essent. Hij nog leiding aan Shell Solutions, het intema- onderzoeks- en advies van het olieconcern, a (54) wordt per 1 janu- lid van de raad van be- in Essent. De bedoeling ij vervolgens in mei be- aorzitter wordt als op- an W. Wiechers, die dan isioen gaat. enwerking n en SN stopt /anp - De Belgische artmaatschappij SN Airlines en prijsstunter van Richard Branson hun samenwerking ml volgend jaar. Beide lappijen delen nu op bestemmingen hun ummers. Wel onderzoe- nog andere mogelijkhe- r samenwerking. SN opvolger van het fail- aena, gaat drie nieuwe oestellen inzetten om hten op Rome, Madrid, na en Nice die Virgin ie, zelf te verzorgen. ed Airlines pt banen - De Amerikaanse atschappij United Airli- t aangekondigd zeker len te willen schrap - thet stopzetten van on- r drie reserveringsafde- n een onderhoudslijn, ledrijf jaarlijks 100 mil iar besparen. United, n na grootste vlieg- 'appij van Amerika, schuld van bijna 1 loUar. den haag/gpd - Klanten van Al- bert Heijn kunnen vanaf maan dag een pakket kopen, waarmee ze hun prepaid mobiele telefoon klaar maken voor de nieuwe dienst Albert Heijn Mobiel. De su permarkt biedt vervolgens pre- paidkaarten aan onder eigen naam, die tien procent goedko per zijn dan andere merken. Albert Heijn heeft hiertoe een samenwerking gesloten met KPN Mobile. De ontwikkeling van Albert Heijn Mobiel past in het streven van het supermarkt concern om de klantenbinding te vergroten door het aanbieden van steeds meer nieuwe dien sten. KPN, markdeidër op het gebied van de mobiele telefonie in ons land, denkt door de deal met Albert Heijn haar markt aandeel verder te vergroten. Albert Heijn, dat vooral wil groeien in de non food-sector, claimt nu al in Nederland de be langrijkste verkoper te zijn van prepaid belkaarten. Daarnaast verkoopt het bedrijf toegangs kaarten voor pretparken en eve nementen en beheert het een stomerijdienst en een foto dienst. Binnenkort komt er een nieuwe financiële dienst bij, naast de mogelijkheid voor klanten om een spaarrekening te openen. KPN Mobile kiest er door de sa menwerking met de super marktketen voor om nu een product onder een andere naam aan te bieden. KPN denkt zo met weinig inspanning extra klanten binnen te halen. Wel verdient het telecombedrijf hier minder op, omdat de inkomsten gedeeld moeten worden met Al- bert Heijn. Maar nieuwe klanten die via de supermarkten toestro men, zorgen voor extra belmi nuten die lopen via het netwerk van KPN Mobile. Directeur van KPN Mobile, Zweegman, gaat er van uit dat Albert Heijn Mobiel zeker enke le tienduizenden klanten zal Albert Heijn stapt in de markt van 7 miljoen mobiele prepaidbellers die ons land telt. Foto: AH trekken. Dat levert KPN een paar procent extra marktaan deel op. Wel houdt de telecom- maatschappij er rekening mee dat eigen KPN-klanten hierdoor verloren gaan. Maar volgens Zweegman is dat negatieve ef fect kleiner dan de opbrengsten van de nieuwe klanten via Albert Heijn. Klanten die gebruik willen ma ken van AH Mobiel moeten de sim-kaart van hun huidige pre paid mobiele telefoontoestel vervangen. Zo'n nieuwe kaart is voor 16 euro te koop, waarvan 13 euro beltegoed is. Mensen die overstappen kunnen hun huidige 06-nummer meene men. utrecht/gpd - De juristen van FNV Bondgenoten hebben aangekondigd in staking te gaan. Gaat die actie door, dan zullen de leden van FNV Bondgenoten die bij de bond aankloppen om rechts bijstand vanaf volgende week nul op het rekest krijgen. Dit kan van invloed zijn op onder meer ontslagzaken of beroepsza ken tegen uitkeringsinstanties. De juridische medewerkers van de groot ste vakbond van de FNV verlangen snel duidelijkheid over een reorganisatie waarbij ontslagen zullen vallen. Volgens actieleider Van der Ploeg, moet FNV Bondgenoten hard worden getroffen, wil het bestuur van de bond openheid van zaken geven. Op eerdere normale ver zoeken heeft het bestuur volgens hem niet gereageerd. De FNV Ledenservice, is voor veel werk nemers een belangrijke drijfveer om lid te worden van de bond. Voor relatief wei nig geld - dat is verwerkt in de contribu tie - geeft de bond immers aan al zijn le den juridische adviezen en steun bij con flicten die zijn gerelateerd aan het werk. Bij een langdurige werkonderbreking kunnen de leden van Bondgenoten in grote problemen komen, verwacht Van der Ploeg. Voor sommige juridische za ken geldt een wettelijke termijn waarbin nen nog een beroep mogelijk is, onder streept hij. Is die termijn verstreken, dan is de kans op beroep verkeken en moet de persoon in kwestie zich neerleggen bij zijn ontslag of bij de aangekondigde kor ting op zijn uitkering. Het personeel van FNV Ledenservice, gisteren bijeen op een actiemiddag in Utrecht, is zich ervan bewust dat onge veer eenderde van de ruim 400 werkne mers van Bondgenoten per 1 januari moet vertrekken. Ook weet het dat het bestuur van Bondgenoten wil snijden in het aantal kantoren. Maar wie precies zijn baan kwijtraakt, hoe dat in de prak tijk gaat en hoe de afdeling na de reorga nisatie verder moet functioneren is on duidelijk. FNV Bondgenoten verkeert in grote fi nanciële en bestuurlijke problemen. Sinds de oprichting van Bondgenoten in 1998 verdween een groot deel van de fi nanciële reserves als sneeuw voor de zon, onder meer door dramatische be leggingsresultaten. Dit jaar stevent de bond af op een recordverlies. Het dage lijks bestuur van Bondgenoten, dat geen gezag meer over heeft, zal op korte ter mijn wordep vervangen. den haag/gpd - Het windmo lenpark voor de kust van Eg- mond zal pas in 2005 op volle capaciteit kunnen- draaien. Dat blijkt uit een brief van het mi nisterie van economische zaken aan de Kamer. Daarmee loopt het demonstratiepark voor windenergie, een samenwer kingsverband van Shell en Nuon, weer vertraging op. Woordvoerder Knoers wijt dat vooral aan lange procedures, die nodig zijn voor de vergunnin gen. „Op zijn vroegst zijn die volgend najaar rond. Vanwege de weersomstandigheden op de Noordzee kunnen we pas in april 2004 gaan bouwen. Waar schijnlijk kan het park nog een jaar later in bedrijf genomen worden." Het consortium, Noordzeewind geheten, sloot in augustus een overeenkomst met het Rijk, waarbij 27 miljoen euro subsidie toegezegd werd. Deze subsidie is voornamelijk bedoeld voor onderzoeksactiviteiten Het offshore windpark Q7-WP, dat ter hoogte van Wijk aan Zee gebouwd wordt, is ook met een jaar vertraagd. Hier is de ondui delijkheid rond de subsidie voor duurzame energie de belangrijk ste reden. Ingenieursbureau E- Connection uit Bunnik, initia tiefnemer van dit park, hoopt nu vanaf september 2004 groene energie te kunnen leveren. Op het vasteland van Noord- Holland zijn de plannen voor windparken eveneens op een la ger pitje gezet Na het mislukken van het grote windturbinepark langs de Afsluitdijk heeft de pro vincie haar ambities voor het jaar 2010 verlaagd tot 165 mega watt. In 1991 beloofde Noord- Holland nog 250 megawatt op te wekken via windenergie. Als binnenkort het windturbine- testpark in Wieringermeer ge opend wordt, komt de capaciteit op 100 megawatt per jaar. In de Kop van Noord-Holland hoopt de provincie nog meer locaties te vinden voor de aanleg van kleinschalige windparken. El ders hebben zoektochten naar geschikte locaties tot nu toe weinig opgeleverd. Telkens rij zen er nieuwe bezwaren, die plaatsing verhinderen. Zo zou den er langs de snelweg A9 geen windmolens mogen komen in verband met de aanvliegroutes voor Schiphol. Manila - De Filipijnse schoenmakers hebben zich de afgelopen twee maanden op een wel heel bijzondere manier bij hun leest gehouden. Ze vervaardigden een herenschoen die een lengte heeft van 5,5 meter. Ze hopen daarmee een plekje te verwerven in het Guinness-recordboek. De reuzenschoen werd gisteren neergezet op een podium in het centrum van Markina, een stad ten oosten van Manila, om reclame te maken voor de lokale schoenfabrikanten. Foto:Reuters/Romeo Ranoco zwolle/gpd - De spiegels boven de kassa's van supermarkten worden door zakkenrollers be nut om pincodes af te kijken. In de politieregio IJsselland zijn de afgelopen maanden via die methode tientallen bankreke ningen geplunderd. Caissières benutten de spiegels aan de plafonds in supermark ten om in het winkelwagentje van de klant te kunnen kijken. De laatste maanden is gebleken dat mensen die in de rij voor de kassa staan via die spiegels kun nen zien welke pincode de beta lende klant intikt. Als het dan lukt om buiten de winkel de portemonnee van die persoon te stelen, beschikt de zakkenroller over de bankpas en de corresponderende pincode en kan hij daarmee betalen en geld opnemen. Volgens een medewerker van de Stichting Veiligheidszorg IJssel land zijn de laatste maanden enkele tientallen klanten van su permarkten in deze regio door de 'spiegelmethode' gedupeerd. De medewerker noemt het ver standig om bij het betalen ze kerheidshalve een hand boven het pinapparaat te houden. voorburg/anp - De boer krijgt steeds minder voor zijn slacht vee, terwijl consumenten in de winkel de vleesprijzen alleen maar zien stijgen. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekendmaakte. De consument heeft in de eerste drie kwartalen van dit jaar ge middeld ongeveer 17 procent meer betaald voor een stukje vlees dan in 1995. Varkensvlees is ruim 25 procent duurder ge worden, rundvlees ongeveer 10 procent. De veeprijzen zijn daarentegen fors gedaald. Zo ontving een boer die een koe verkoopt voor de slacht, medio dit jaar onge veer 30 procent minder dan ge middeld in 1995. Een varken bracht circa 10 procent minder op. „Dat vlees duurder werd be taald, heeft de boer niet ge merkt. Of de winkeliers en slachthuizen dan de prijsverho gingen hebben opgestreken, weten we niet. Dat hebben we niet onderzocht", licht een woordvoerder van het CBS toe. De zegsman wijst er op dat de hele sector de afgelopen jaren wel met duidelijk hogere kosten te maken heeft gekregen door veeziekten als mond- en klauw zeer en de gekkekoeienziekte BSE. .Aangescherpte kwaliteits controles en extra maatregelen rond transport en hygiëne drij ven de prijzen op." In Gelderland en Overijssel drei gen tientallen varkensboeren dit jaar failliet te gaan door de na weeën van de mkz-crisis. Vol gens landbouworganisatie GL- TO gaat het om bedrijven die vorig jaar niet werden geruimd, maar wel weken op slot moes ten zonder dat ze een vergoe ding kregen uit het noodfonds. Varkenshouders zitten daardoor zo diep in de financiële proble men dat nieuwe tegenvallers - zoals lage varkensprijzen - fataal worden. londen/anp - De Britse lucht vaartmaatschappij Virgin Atlan- tic heeft een passagiere 13.000 pond (20.000 euro) betaald. De vrouw werd 'geplet' tijdens een vlucht waarin ze naast een dikke medepassagiere moest zitten. De vrouw, afkomstig uit Wales, hield trombose en een verdraai de beenspier aan haar onaange name elf uur durende vlucht van Londen naar Los Angeles over. Sinds haar reis twee jaar geleden heeft ze pijn en moet ze met een stok lopen. Na de landing is de vrouw direct in een ziekenhuis opgenomen. Daar lag ze een maand op bed, meldde de Britse BBC gisteren. De vrouw had al vooraf ge klaagd over de zitplaats naast de aan overgewicht lijdende mede passagiere. Die had wel voor haar heen- maar niet voor haar terugreis twee zitplaatsen ge boekt. Het vliegtuig was echter tot op de laatste stoel bezet. Virgin Atlantic had eerst gepro beerd de passagiere met een ca- deaumand tevreden te stellen, maar ging tot de schadevergoe ding over nadat ze met een pro ces had gedreigd. Ook werd de vrouw uitgebreid excuses aan geboden. Chambers opent nieuw complex Oer-Nederlandse voetbalschoen is terug van weggeweest amsterdam/anp - CiSCO-tOp- man John Chambers is een ge lukkig man. Zijn onderneming, 's werelds grootste fabrikant van netwerkapparatuur, presteert in deze slechte tijden boven ver wachting en er is 21 miljard dol lar in kas om 'leuke' dingen mee te doen. Chambers popelt 'om het geld te besteden maar wil de centen niet over de balk smijten. Cisco steekt ongeveer 5 miljard in het terugkopen van aandelen. „Wie cash heeft is koning, niet alleen in tijden dat het minder goed gaat, maar juist ook in de periode dat het tij keert. Verder wil ik acquisities doen. Ik wil geen concurrenten inlijven, maar me richten op onderne mingen in nieuwe markten. Daarbij denk ik onder meer aan data-opslag en beveiliging", al dus de bestuursvoorzitter. Chambers was gisteren in Am sterdam bij de opening van het nieuwe Ciscocomplex. In het pand komen ongeveer 800 mensen te werken, in plaats van de 1800 die ongeveer twee jaar geleden werden verwacht. Dat heeft vooral te maken met de economie. „De afgelopen 15 maanden waren miserabel. Het was echt moeilijk." Wanneer het allemaal weer iets beter gaat, weet Chambers niet. „Ik ben geen econoom. Maarik ben wel de optimist van de in dustrie. Het zou me niet verba zen als het komende jaar alles iets beter gaat." Chambers koos om verschillende redenen voor Nederland: „De mensen zijn goed geschoold en spreken hun talen goed. Bovendien ligt Ne derland centraal." Cisco Systems levert vooral hardware. De onderneming maakt de apparaten waarmee data wordt verzonden. Die han del is goed voor een omzet van ruim 19 miljard dollar. Er werr ken 36.000 mensen. De topman nam ook nog even de tijd om te bellen met Philips- topman Kleisterlee. „We hebben ongeveer een gelijk beeld van de wereld. Ik wil graag partner zijn van Philips. In een adem ge noemd worden met een bedrijf als Philips is natuurlijk goed." Cisco wil niet zomaar met alles en iedereen samenwerken. Een alliantie met computerbouwer Dell is juist recentelijk beëin digd. „Dell is een grote concur rent geworden. Ze opereren aan de onderkant van de markt, waar veel te halen valt. Concur rentie is goed. Het is topsport. Ik houd van mijn concurrenten, want ze houden ons scherp." Cisco is een typisch voorbeeld van een Amerikaanse onderne ming. Alle medewerkers hebben op hun toegangspasje ook een speciaal kaartje waarop de doe len voor de^komende perioda staan beschreven. Zelfs de topman loopt ermee rond. door Henk Mees den bosch - Ronald Koeman leerde er nog op voetballen, Bep van Klaveren heeft er op gebokst om de wereldtitel. Tot diep in de jaren zeventig was Ouick een gewild merk voor menig Nederlandse topsporter. Een sportmerk van degelijke vaderlandse makelij. Totdat Ouick door grote concerns als Adidas, Nike, Puma en Reebok van het veld werd geblazen. De sportschoen was een marketingartikel geworden. „Quick deed de laatste tien jaar zelf niets meer aan productontwikkeling. Daaraan is het tenondergegaan", zegt Ferenc van der Vlies (30). Op de Hogeschool in Bre da dook hij in de historie van het oer-Ne- derlandse merk. 'De comeback van het sportmerk Quick', heette zijn scriptie. Nu is hij met zijn plaatsgenoot Rini van Trigt (37) in het Zuid-Hollandse Strijen zelf ei genaar van het bedrijf, dat sinds vorig jaar Quick weer op de markt brengt. Paul Bosvelt (Feyenoord) en Rody Tur- pijn (De Graafschap) zijn inmiddels de eerste spelers die in de eredivisie op Quick-schoenen voetballen. Maar het ac cent ligt vooralsnog op de sportfashion. „Er is ruimte voor merken met een mooie historie, kwaliteit en nostalgie. Vooral op de modieuze markt doet de Quick Nostal Sneakers met zijn design- elementjes van vroeger het goed. Sport en mode zijn naar elkaar toe gekropen", aldus Ferenc van der Vlies. Quick kan bogen op een historie van bij na 100 jaar. In zijn winkel in het Gelderse Hengelo bracht Herman Jansen in 1905 zijn eerste zes paar Quick-sportschoenen Feyenoorder Paul Bosvelt, hier in duel met Zinedine Zidane van Real Madrid, speelt op Ouick-voetbalschoenen met de twee streepjes. Foto:AFP/Pascal Guyot aan de man. De vraag naar sportschoenen nam zo'n omvang aan dat Jansen steeds meer schoenen moest gaan maken en bij de Olympische Spelen van 1928 maakten di verse topatleten er gebruik van. Na de tweede wereldoorlog beleefde Quick zelfs een ware vlucht. Abe Lenstra en Faas Wilkes waren idolen op schoe nen met een harde neus en leren noppen die met spijkers in de zool waren gesla gen. Zo had Nederland met modellen als Polly Pil en Captain zijn eigen merk voor de topper. Quick werd zo populair dat ook dit Ne derlandse merk in de jaren zeventig op grote schaal onder de spijkerbroek op straat werd gedragen. Uiteindelijk bleek Quick niet tegen het geweld van groot machten als Adidas en Nike opgewassen. In 1986 ging de fabriek, nog altijd in Hen gelo gevestigd, failliet. Alle 70 werkne mers werden ontslagen. Een deel daar van zette de zaak nog wel door, maar in 1992 kwam ook voor dit erfstuk het ein de. Na tien jaar afwezigheid is Quick terug. Van der Vlies en Van Trigt hebben de rechten op de naam verworven Voor productie is Nederland te dud^»ewor den, dat gebeurt nu in Italië en Vietnam. Op 45 plaatsen is de schoen inmiddels te koop voor prijzen van 80 tot 130 euro. In welke hoeveelheden Quick weer wordt gedragen, wil Van der Vlies niet zeggen. „Op de wereldmarkt is het maar een druppeltje. Als klein bedrijf zijn we tevre den. Het heeft geen zin om overhaast de markt te willen veroveren. We merken dat er vraag is. Als we in Japan of Italië de schoen promoten met folders uit de ja ren vijftig en vertellen dat het een merk uit 1905 is, stimuleert dat de belangstel ling. Daar is men in de markt heel gevoe lig voor." Als functionele sportschoen staat de new look van Quick nog in de schaduw van de modieuze schoen. Van der Vlies: „We zijn bezig met een se rieuze collectie, maar eerst willen we nog wat meer spelers en clubs strikken die op Quick gaan spelen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9