GESPREK VAN DE DAG Als iedereen rechts gaat, gaat Lenie links Klapperend gebit als alternatieve Nobelprijs Proces over laatste bruid koning van Swaziland Floriade Directeur tegen beperking opvang zeehonden Pinnen voor een Big l HOC 152 MENSELIJK „PRINSES JULIANA ligt niet in het ziekenhuis, zij is gewoon thuis op Soestdijk." De Rijks voorlichtingsdienst heeft het de afgelopen week al aan tal van journalisten verteld. Desondanks houden de geruchten aan en gis teren verscheen zelfs een uitvoe rig bericht op Planet Internet dat de 93-jarige prinses, op de foto bij het huwelijk van prins Mau- rits met Marilène, naar 'een on bekend ziekenhuis' was ver voerd. De RVD vraagt zich af waarom ze niet wordt geloofd. Altijd als een lid van het Konink lijk Huis is opgenomen, maakt de dienst dat immers kort daarna bekend. Verhalen over opname en (aanstaand) overlijden van de prinses doen zeer frequent de ronde. Foto: ANP Een onbekende heeft gisteren in Groningen een DIEREN AMBULANCE met daarin een DOODZIEKE KAT GESTO LEN. De ambulance met zwart-witte poes werd later terug gevonden op een bedrijventerrein aan de rand van Gronin gen. Het aan de niesziekte lijdende dier is met spoed af geleverd bij de dierenarts. Aan de auto was niets bescha digd. Op de bijrijderstoel werden wel vijf religieuze cd's en een leegsnoepblikje aangetroffen. De chauffeur van de ambulance was volgens een politiewoordvoerder met de oude poes onderweg naar de dierenarts toen hij een op roep kreeg om een tweede kat op te halen. Terwijl hij met de eigenaar van het tweede dier naar binnen liep, ging de dief er met de ambulance vandoor. De helft van de BRITSE VOLWASSENEN kan wel de namen van vijf van de spe lers in de televisiesoap Eas- tenders noemen, maar slechts één op de tien is in staat om zich de namen van vijf van huidige WERELD LEIDERS voor de geest te halen. Dit blijkt uit een on derzoek uitgevoerd voor 'Whitakers Almanac'. De bekendste wereldleiders zijn uiteraard de Britse pre mier Blairen de Ameri kaanse president Bush. De Iraakse leider Saddam Hussein kunnen veel Brit ten ook wel noemen, maar veel verder komen ze niet. Minder dan de helft van de volwassenen kan er meer dan drie verzinnen. Slechts een op de tien weet vijf le den van het Britse kabinet te benoemen en 40 procent van de bevolking kent er geen enkele. Maar 46 pro cent kan wel tenminste vijf van de karakters uit Eas- tenders opnoemen. Awards voor obscuur onderzoek Ook dit jaar zijn aan de Harvard universiteit weer de alternatieve Nobelprijzen uitgereikt voor lachwekkend en obscuur onder zoek. Onder luid boegeroep van het publiek, gehuld in witte jas sen en gooiend met gevouwen vliegtuigjes, namen de tien win naars hun prijs - een klapperend gebit - in ontvangst van echte laureaten. De winnaars moch ten hun studie verdedigen in exact zestig seconden. In de categorie biologie ging de alternatieve Nobelprijs naar een Britse studie over verliefde struisvogels. Britse pluimvee houders waren benieuwd waar om hun loopvogels niet willen broeden. Wat bleek: we struis vogels hadden meer oog voor hun verzorgers. „Het is geen pretje om doelwit te zijn van een amoureuze struisvogel. Als die op je klimt, ben je in grote pro blemen", zegt Charles Paxton. Volgens hem heeft de weten schap te lang de kop in het zand gestoken voor dit probleem. Ge vonden oorzaak is overigens dat jonge struisvogels van jongs af aan worden opgevoed door mensen. Daarom zien ze eerder de boer en boerin als mogelijke partner dan hun eigen soortge noten. De prijs voor medicijnen werd gewonnen door Chris McManus van de universiteit van London. Ook hij bracht iets absurds aan het licht. In kunsthistorische handboeken wordt altijd be weerd dat bij standbeelden, zo als de beroemde David van Mi chelangelo, de linker teelbal groter is dan de rechter, zoals in de natuur. De medicus bekeek in Italië ruim honderd anato misch correcte beelden van dichtbij. De historici krijgen van hem gelijk wat de beelden be treft, maar in werkelijkheid is bij mannen de rechter testikel gro ter. Weer een prangend misver stand de wereld uit. Bier was het gelauwerde onderwerp voor na tuurkunde. Amd Leike uit Mün- chen bewees dat de witte schuimkraag inzakt volgens de wet van exponentieel verval. Tij dens de uitreiking had de vrolij ke, dikbuikige fysicus een glas bier in zijn hand. „Ik heb met veel plezier dit onderzoek uitge voerd", verklaarde hij. „Bedankt en proost!" De wiskundeprijs was bestemd voor de Indiase onderzoeker Kannoth Sreekanur. Deze heeft een vergelijking ontwikkeld om de totale oppervlakte van een olifant te berekenen. Zeer nutti ge informatie. De Nobelprijs voor de vrede was voor een Ja panner die een machine ont wikkelde die hondengeblaf kan omzetten naar mensentaal. On der grote hilariteit van het pu bliek werd de machine uitgetest Winnaars die er in vorige edities uitsprongen bestudeerden on der meer de kans om gewond te raken door vallende kokosno ten. Tijdens dit ceremoniële cir cus, dat voor de twaalfde keer werd gehouden, wordt altijd veel gelachen. Maar werden Co pernicus en de gebroeders Wright in het begin niet even zeer uitgelachen? Eerdere win naars die werden beschimpt om hun uitvinding zijn nu miljo nair. Neem Alan Kligerman. Hij ontwikkelde een middel tegen flatulentie ofwel overmatig win den laten. De farmaceut ontving hiervoor in 1990 een 'Nobel prijs'. Nu brengt het geneesmid del verlichting voor duizenden patiënten met een opgeblazen gevoel. En meer nog voor de mensen in hun directe omge ving. Peter de Jaeger Om een grotere li chaamslengte en de daarmee gepaard gaande hogere socia le status te veinzen, maken MANNETJES PANDA'S bij het plassen soms een HANDSTAND. Dat circusnummertje hebben wetenschap pers van de Zoologi cal Society of San Diego in het Chinese natuurreservaat Wo- long met eigen ogen gezien, zo meldt het vaktijdschrift Geo in zijn novemberuitgave. De hoogte van de geurvlag (de dierlijke territoriumafbake ning door onder meer uri ne) bepaalt het aanzien bij de medepanda's. De Ame rikaanse vorsers brachten urine en de geur van klier afscheiding van mannelijke panda's op verscheidene hoogtes aan. Zij stelden vast dat voorbijkomende dieren zich met name voor het hoogste geurmerkteken interesseerden. De panda vrouwtjes bespeurden zo de aanwezigheid van een im ponerende partner, de mannetjes kregen lucht van een machtige rivaal, aldus de onderzoekers. Foto: Reuters peteerd kon het officiële gedeelte beginnen. De directeur klom op een stoel, geleend van de stand onze Boliviaanse achterbu ren. Allereerst memoreerde de directeur het ongelofelijke feit dat maar liefst250 vrijwilligers bereid waren geweest om dag in dag uit op de Floriade onze stand te bemannen. Iets waar ook andere organisaties, veel groter en belangrijker dan de onze, hun oprechte bewondering over hadden uitgesproken. Verder kwam de directeur helaas niet, want vrijwilliger Ben sprong naast hem op de stoel en begon een lofzang op zijn collega-vrijwilligers en het dankbare Floriade-publiek. Tien tallen kilometers zaadmatten waren er doorgedraaid1 Alleen het areaal aan biodiverse zwarte kervel zou in Nederland vol gend jaar al verhonderdvoudigen. De directeur, die inmiddels uit het zaagsel was opgekrabbeld, wilde terugklimmen op zijn stoel en pakte Ben voorzichtig bij de heupen. Ben zag dat als een aanzoek tot omhelzing en stortte zich vanaf zijn stoel in de armen van directeur. Schouderkloppen als granaatinsla gen weergalmden onder het glazen zonnedak. Vrijwilligster Ans gilde, sprintte het Groene Loten Pad op en keerde terug met een Japans echtpaar dat in de drukte de zaadautomaat over het hoofd had gezien. Er waren wat taalproblemen en ook Els, Martin, Monica, Dunya en David moesten eraan te er; pas komen om het belang van biodiversiteit voor Azunv barentaal duidelijk te maken. De overbuurman dies »z< april achter zijn Senegalese hutje lag te slapen was de ia; lawaai wakker geworden en had de whiskey-kaboutt j Jaap ontdekt. Jaap zelf had zich inmiddels meester ff van de sprekersstoel, en meldde dat op onze website i dels 117 soorten biodivers zaad werden aangeboden, ef er morgen persoonlijk nog 20 aan toe zou voegen. Eei it tenlange ovatie volgde. De directeur besloot zijn toesp laten voor wat die was, hing zijn accordeon om en vc met een polonaise van zingende sponsors naar het pc van Spanje, om nog wat wijn te lenen. De gezelligheuïn vanaf dat moment geen tijd meer, duisternis daalde fl he tinnen en een urenlange hoosbui op het zonnedak zot t, voor de volmaakte kampeersfeer. Rond een uur of elf n| pelde een totaal doorweekte man de stand op. Het iva onze decorbouwer, die twee uur geleden naar huis wt trokken. ,Alle hekken zijn dicht", stamelde Henk. „Ei fe maal niemand meer en ik heb het koud, waar is de u iji kabouter?" Rond een uur of drie besloten we er toch n j, einde aan te maken. Ben tilde de sponsors over het htiv; pakte ze aan de andere kant aan. Een topavond. m Vorige 'week hield Stichting De Nationale Proeftuin een ge heim feestje op de Floriade. De dappersten onder de vrij willigers luidden eerder die dag flessen wijn het terrein opgesmokkeld, in extra diepe jaszakken. Uit een doos met het opschrift 'zaadrollen zwarte kervel' kwamen ge heel onverwacht geitenkaas, tijgemootjes en worsten tevoorschijn. Onder het zaagsel in de decoratieve kruiwagen van vrijwilligster Els bleken zomaar blikjes bier te liggen. De kleurige Proeftuinka bouter, door vrijwilliger jaap die ochtend langs de bewaking gebluft, bleek whiskey te kunnen plassen. Niets stond een geslaagde borrel nog in de weg, behalve dan het feit dat borrels verboden waren: op de Floriade gold helaas een samen scholingsverbod. De directeur had in overleg met het stichtingsbe stuur gelukkig een aannemelijke verklaring be dacht, voor het geval dat: wat wij deden zag er mis schien wel uit als borrel, maar in feite waren wij hier aan het verzamelen voor een borrel die later die avond ergens anders gehouden zou gaan worden. Nadat deze verklaring met alle aanwezigen was gere- DINSDAG 22 OKTOBER 20 Desnoods kiepert zij een lading dode zeehonden op het Binnen hof om de politiek wakker te schudden. Zo boos is zij op minis ter Veerman van natuurbeheer, de man die de opvang van zieke zeehonden wil beperken. Lenie 't Hart, directeur van de zeehon dencrèche Pieterburen, gaat als het moet op oorlogspad. Voor de dieren, voor haar levenswerk, 't Hart oogst echter steeds meer kritiek omdat ze élke zeehond lijkt te willen redden. Zou ze echt zo gek zijn om een lading dode zeehonden op het Binnenhof te gooien? Jan Kam minga, commissaris van de ko ningin in Gelderland, aarzelt even voordat hij antwoord geeft. „Tja, dit is nu echt zo'n situatie waarin iemand even met haar moet praten. Iemand die ze ver trouwt en die met haar mee denkt. Je moet veel geduld heb ben om die rol te kunnen ver vullen." Kamminga kan het we ten. Bijna vijftien jaar lang was hij voorzitter van de zeehonden crèche. „Hoe ik Lenie zou om schrijven? Als een vrouw die zeer betrokken is bij het wel en wee van de zeehond. Daarin gaat ze heel ver." In het voorjaar van 2000 gaf Kamminga de voorzittershamer van de crèche over aan George Verberg, directeur van de Gas unie. Met Verberg haalde 't Hart een zwaargewicht binnen, maar de nieuwe voorzitter bleef am per twee jaar. Hij vertrok on langs omdat hij met 't Hart van mening verschilt over de groot schalige opvang van zeehonden. „We zijn in goede harmonie uit elkaar gegaan", zei Verberg. „Lenie heeft een groot hart waarin plaats is voor elke zee hond. Ik heb dat niet. Als zij te veel dieren opvangt, kan de crè che het financieel niet rooien." Verberg is niet de enige die via de zijdeur verdween omdat hij van mening verschilde met de zeehondenmoeder. „Ze wordt ontzettend kwaad als je het niet met haar eens bent over de zee honden", zegt een voormalige kennis. „Ze heeft heel goede mensen om zich heen gehad, maar die zijn er allemaal uitge- De discussie Het debat over de zeehon denopvang concentreert zich rond twee hoofdrolspelers: Peter Reijnders (van het on derzoeksinstituut Alterra op Texel) en Lenie 't Hart Reijn ders vindt grootschalige op vang niet langer nodig. Hij denkt dat de diersoort zich zelf kan redden en vreest dat grootschalige opvang ave rechts werkt. Als er te veel zwakke dieren worden gered, zou de populatie kunnen verzwakken, 't Hart zegt dat de sterfte niets te maken heeft met natuurlijke selec tie, maar dat het afweersys teem van de zeehonden, en mogelijk ook hun voortplan- tingsmechanisme, is aange tast door vervuiling. Om een eind aan de discussie te ma ken, begon het Wetenschap pelijk Zeehondenplatform Waddenzee twee jaar gele den een studie. Vorige week werden de conclusies aange boden aan minister Veerman (natuurbeheer). Volgens het rapport moet de opvang worden beperkt. De minister wil dat advies overnemen. gooid. Neem Peter Reijnders. Een internationaal vermaard bioloog die vroeger adviseur was van Lenie. Tot 'ie te kritisch werd." Steeds weer duiken verhalen op over de wijze waarop 't Hart an dersdenkenden aan de kant zou zetten. Over haar snoeiharde stijl van leiding geven, de angsti ge personeelsleden, de spreek verboden en de bijna sekte-ach- tige sfeer die ze zou hebben ge creëerd. Zelfheeft ze die verha len altijd krachtig ontkend, maar feit is dat er in de loop der jaren nogal wat medewerkers zijn ver trokken. Toch geldt de belangrijkste kri tiek tegenwoordig niet meer zo zeer haar managementstijl als wel haar opvangbeleid. Critici vinden dat ze stil is blijven staan. „Ze heeft ontzettend goed werk gedaan, een prachtig be drijf opgebouwd", zegt een insi der. „Maar ze had er tien jaar geleden mee moeten stoppen. Toen begon de discussie over de opvang, ook in Denemar ken en Duitsland. Haar visie is niet meegegroeid met de nieuwe inzichten. Ze heeft oogkleppen op, kan er geen afstand van nemen. Ze is ver blind door haar missie. Ze is een roepende in de woestijn. Ze heeft haar autoriteit verlo ren." Met 't Hart is geen discus sie mogelijk, zegt een oud-be stuurder. „Je ziet het nu weer aan haar hysterische reactie op een rapport over het beperken van de opvang. Ze heeft de wer kelijkheid uit het oog verloren. Ze is bezeten." 't Hart heeft het al zo vaak ge hoord, maar ze ligt er ogen schijnlijk niet wakker van. „Als ik denk: 'Dat is de goede weg', dan bewandel ik die", zei ze in een in terview. „Er zijn mensen die een hekel aan mij heb ben. Het is niet anders. Maar er zijn veel meer mensen die het mooi vinden wat wij doen." Ze kan die bewering staven met cijfers, want de crèche in Pieterburen is nog steeds mate loos populair. Jaarlijks komen er 250.000 bezoekers en 't Hart kan rekenen op de steun van 50.000 donateurs. Vriend en vijand erkennen dat zij ontzettend veel heeft bete kend voor de Waddenzee in het algemeen en de zeehond in het bijzonder, maar haar tegenstan ders benadrukken tevens dat 't Hart geen geschoold biologe is. Die tegenstanders zijn vooral te vinden in wetenschappelijke kring. Alsof zo'n vrouw van ach ter de dijk, zo'n voormalige PTT-telegrafiste die niet eens de hbs heeft afgemaakt, het beter zou weten dan al die gestudeer de koppen bij elkaar. Kinnesinne? 't Hart krijgt met haar dadendrang en haar nuch tere Groningse koppigheid vaak meer gedaan dan al die voorna me deskundigen bij elkaar. Wanneer ze muziek nodig heeft voor een tv-spotje, belt ze met het management van de pop groep Queen. Of ze alstublieft de popsong It's a beautiful day mag gebruiken. Gratis, want het Het grote publiek is nog altijd ingenomen met de opvang van zeehonden, maar vanuit wetensd een ke hoek ligt Lenie 't Hart steeds meer onder vuur. Foto: Reuters/Andrew Forsyth |en pc gaat met de zeehondenpopula- Bewijzen voor deze be|ersit is voor de zeehondjes. Waarop de fameuze Queen-gitarist Brian May haar een handgeschreven fax stuurt. „It's alll right, Lenie. You can use our music." 't Hart zegt zelf dat ze haar roem slechts gebruikt voor een hoger doel: de bescherming van de zeehond. „Ik weet dat ik een be kende Nederlander ben, maar dat hoort bij mijn werk", zei ze een paar jaar geleden. „In het dorp ben ik gewoon de buur vrouw. Ik ontleen geen status aan mijn bekendheid. Ik ga ook niet naar allerlei party's. Alleen als het moet voor mijn werk." Niettemin ergeren haar tegen standers zich mateloos aan de manier waarop ze telkens weer in de belangstelling weet te ko men. Hoe ze blijft bedelen om geld voor de zeehondjes waar mee het zo slecht zou gaan, ter wijl zo langzamerhand bijna alle biologen vinden dat het goed tie in de Waddenzee. „Zij is de enige met een andere mening", zegt een voormalige medewer ker. „Maar al die tegenstanders zijn samen toch niet gek? Ze komt helemaal alleen te staan." Dat laatste klopt niet helemaal, want uitgerekend de internatio naal gerenommeerde viroloog Ab Osterhaus staat nog steeds aan 't Harts kant. Al vijftien jaar is hij aan de crèche verbonden als wetenschappelijk adviseur en sinds maart zit hij in het be stuur. Maar de buitenlandse avontu ren lokken ook kritiek uit. Ze zijn peperduur, terwijl 't Hart voortdurend geldgebrek lijkt te hebben. Daarom is het ook niet zo verwonderlijk dat er telkens weer geruchten opduiken over te dure reisjes die zij voor zich zelf zou regelen en het financië le wanbeheer dat zij zou voeren. gingen zijn echter noor verd. Toch had Jan Kammin) tijd wel eens twijfels ov buitenlandse avontura wel eens gedacht: 'O, o ver gaan we intematioc daa moest wel worden beta len heb vijftien jaar geprob Ned< de balans te vinden tus Ier, c betrokkenheid, haar en gen I de zakelijke kant van hi igen. haal. Maar het was een [Hoi sche periode. Lenie dei VNL klopt als mens.Zelf za D Hart zoiets nooit zegge: iz< ben niet trots op mijze! gen i hulde ze in één van haideri ge echt persoonlijke im de li „Ik heb gewoon gedaai zo o moest doen. Ik ben en ad u stikke blij mee, maar ti Iniv op jezelf is niet Gronin; eft o Michel Brandsma 's Konings wil is wet in Swazi land, het slaperige maar autori tair bestuurde ministaatje tus sen Zuid-Afrika en Mozambi que. Ook als het om het verza melen van bruiden gaat, een fa voriete bezigheid van de jeugdi ge Mswati ÏÏI. Een moeder die haar dochter liever naar school ziet gaan dan dat die het bed moet delen met de koning, wil dat de rechter een einde maakt aan de 'ko ninklijke ontvoering'. Zena Mahlangu was een van de drie achttienjarige meisjes die na de laatste Reed Dance, tij dens welke de maagden van de natie zich naakt en dansend presenteren aan de koning, wer den benaderd door koninklijke medewerkers. Ze moesten hun school onderbreken en werden overgebracht naar een geheime locatie in afwachting van 'de ac ceptatie'. Want één van de drie wordt de nieuwe echtgenote; de andere twee worden weggege ven aan broers, ooms of neven van de koning. De traditie is oeroud en nooit ter discussie gesteld. Veel ou ders vinden het een eer om in direct lid van de koninklijke fa milie te worden. Een grote fami lie, want Mswati's vader, koning Sobhuzu II, had 99 vrouwen en 250 kinderen. Zijn zoon heeft tot nu 9 vrouwen verzameld. De laatste leverde wel een rel op, omdat de koning het net door hemzelf ingestelde verbod op seks met minderjarige meisjes overtrad. Hij kocht het af door een koe aan de ouders schen ken. De moeder van Zena Mahlangu is minder gecharmeerd van het vooruitzicht haar dochter aan de koning te verliezen. Ze stapte naar het Hooggerechtshof, niet om de koning aan te klagen - hij staat boven de wet - maar de twee 'ontvoerders'. Ze betoogt dat de mannen Zena meena men ondanks het uitdrukkelijke 'nee' van zowel moeder als dochter. De moeder ontkende gisteren dat haar dochter al een verhou ding met de koning had. Ze ver telde de rechter verder dat Zena een tweeling is en dat de zo hei lige traditie van het land ver- Ruim anderhalve euro per trans oter :ho! Klanten van McDonald's kun nen binnenkort in de 50 groot ste McDrive-filialen van ham burgerketen McDonald's con tant geld opnemen bij de Mo neybox Flappentap. Pinnen voor een frietje of een Big Mac is niet gratis. Het kost 1,59 eu ro per transactie. Moneybox verwacht echter dat klanten best bereid zijn om geld uit de automaat te trekken om aan de kassa van McDonald's te kun nen betalen. „Voor het gemak en de tijdwinst heeft de consu ment wel wat over", zegt ver- Jcoopdirecteur Bronkhorst van Moneybox Nederland. Het bedrijf is de eerste onaf hankelijke exploitant van geld automaten in Nederland. Mo neybox plaatst zijn Flappentap op plaatsen waar geldautoma ten van banken niet te vinden zijn. De machines staan ook bij diverse hotels, benzinesta tions, recreatieparken en een aantal uitgaansgelegenheden. Moneybox werkt in Nederland Jhu samen met SNS bank, door het toegang heeft ^1 bancaire infrastructuur tta£ Moneybox is sinds 199! Groot-Brittannië actief g, gon onlangs in Duitslai jecj bedrijf denkt dat de fon )ei£ ook in Nederland zal a2 jf „De consument is berdf voor gemak te betalen, sen hebben praktisch halve tijd. Ze bellen bij\ J| beeld ook veel met de g wijl dat met een vaste lij DAA goedkoper is", aldus Bi horst. De Consumentenbond geen bezwaar in de sen j- gen betaling. „Het is wf langrijk dat van tevoren lijk is dat voor de trans; ree taald moet worden", ze )er woordvoerster. Dat is b !e] neybox het geval. De cc ment krijgt op het scha jat de automaat informatie en de prijs. de 'd ra' biedt dat de koning een tweeling trouwt.De zaak heeft ondertus sen enorm veel aandacht gekre gen. Dat een vrouw het aandurft de koning indirect aan te klagen, is uniek. De koning heeft de sta tus van een halfgod en vrouwen die van een onderge schikte. Onlangs werd vrouwen nog verbo den een broek te dra gen, omdat het tegen de traditie zou in gaan. Soldaten kregen opdracht vrouwen ter plekke van hun broek te ontdoen. Activisten en de (ver boden) oppositie heb ben moed gevat uit het initiatief. De druk op de koning om her vormingen door te voeren en van Swazi land een democratie te maken, groeit met de dag. Een commis sie die een advies moet geven over hoe de grondwet te veran deren, brengt binnenkort haar rapport uit. Sommigen menen dat er zeker een verbod komt op 'koninklijke ontvoeringen' en Het is de vraag of koning Mswati III van Swaziland er een tiende vrouw bij krijgt. Foto: Reuters/Juda Ngwenya dat dit de haast van de koning verklaart. Eelco van der Linden

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2