Incasso-systeem 'fraudegevoelig' IETS verkopen? Ti en?| Koenes failliet: leerling niet de dupe Drie Duin- en Bollenstrekers op website voor vermiste personen Leidsch Dagblad Vissersbond: Vangstverbod op kabeljauw rampscenario Ander taxibedrijf meldt zich spontaan in Voorschoten Particulier kan elke bankrekening leeghalen Aanslag op Israëlische bus HSL-viaduct in wording Heinsbroek met eigen lijst verkiezingen in Leidsch Dagblad agt NR. 43060 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Pharming ar voor - ekomst f I «len over ai ampels in d Wse regio ai burg tekent uitbreiding 'kt |ebouw ti Khan rt van de mens et getroffen door de lieflijke ■ch van een kind, inslaap MENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 er, Klaas h Kjezijn ooral eens o^.Uet°P ;W rlnmng Jiang Zemin Dagblad dinsdag 22 OKTOBER 2002 SPRINTERS regio - Het is een geluk bij een ongeluk. Als taxibedrijf Koenes al failliet moest gaan, dan had dat niet op een beter moment kunnen gebeuren dan aan het begin van de herfstvakantie. De gemeenten Oegstgeest en Voorschoten, waar het Leidse taxibedrijf tot eind vorige week het leerlingenvervoer verzorgde, maken zich geen zorgen. Oegst geest huurde na aanhoudende klachten over Koenes al voor één rit een andere vervoerder in en die kan per direct ook de an dere taxiritten gaan doen. In Voorschoten heeft zich gisteren direct na het bekendworden van het einde van Koenes al spon taan een ander taxibedrijf aan gemeld. Sassenheim is zo ver nog niet. Die gemeente probeert eerst nog in contact te komen met Koenes, en zal daarna ook op zoek moeten naar een nieu we vervoerder. Zowel Oegstgeest als Voorscho ten stonden voordat het doek voor Koenes definitief viel al op het punt om het contract met de veelbesproken vervoerder te be ëindigen. De reden daarvoor was dat gemeenten en scholen geen goed woord over hadden voor de manier waarop Koenes het leerlingenvervoer organi seerde. Door de gebrekkige or ganisatie en het inzetten van te weinig chauffeurs kwamen leer lingen structureel te laat op school en werden ze pas ver na schooltijd weer opgehaald. Oegstgeest, Voorschoten en Sas senheim waren de laatste drie gemeenten die zaken deden met Koenes. Zoeterwoude zette de Leidse vervoerder vorig jaar nog in voor een enkele rit en prijst zich nu gelukkig dat ze al het vervoer aan de plaatstelijke ver voerder Lubbe heeft uitbesteed. Voor de gemeente Leiderdorp was een paar weken geleden de maat al vol. Koenes had toen iets meer dan een jaar voor de gemeente het leerlingenvervoer verzorgd, en van het begin af aan was de relatie gespannen geweest. Het vervoer naar som mige scholen was zo slecht, dat hier en daar ouders besloten om hun kinderen maar gewoon zelf naar school te brengen. In Lei derdorp kon het leerlingenver voer eenvoudig worden overge nomen door concurrent Eltax, die in juli vorig jaar nog door de gemeente aan de kant werd ge schoven. door Paul de Tombe leiden - Het automatische incas sosysteem in Nederland is in ster ke mate fraudegevoelig. Wie kwaad wil, kan met dat systeem, een pc en software voor teleban kieren eenvoudig de bankreke ningen van bedrijven, instellin gen en particulieren leeghalen. Dat beweert Fons Schirris, onbe zoldigd penningmeester van Leefbaar Nederland, in zijn boek 'Het Dilemma' dat morgen ver schijnt. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) heeft formeel nog geen commentaar, maar be strijdt dat het incassosysteem, dat al sinds 1967 'tot volle tevre denheid werkt', onveilig zou zijn. Schirris heeft het 'gat' in het systeem van automatische afschrijvingen vorige week aan getoond door in het bijzijn van derden ruim een half miljoen euro van willekeurig gekozen re keningen over te schrijven naar de rekening van zijn (failliete) bedrijf. Daarbij maakte hij ge bruik van de incasso-overeen komst die hij met een grote bank had gesloten. De betreffende bank heeft mel ding gemaakt van dit voorval bij politie en justitie, die de zaak in behandeling heeft genomen. Schirris (42) is na zijn bewuste frauduleuze actie 'voor de ze kerheid' ondergedoken, maar is wel van plan vanavond te ver schijnen in het tv-programma van Barend en Van Dorp om de inhoud van zijn boek toe te lich ten. „Tenzij de hermandad me eerder te pakken krijgt." Eerder op de avond is in het program ma RTL Boulevard te zien hoe hij te werk ging bij het over schrijven van het geld. Volgens de NVB zijn die trans acties ongedaan gemaakt en zijn alle ten onrechte geïncasseerde bedragen 'binnen 24 uur' terug gestort op de rekeningen van de benadeelden. „Maar ik heb niks teruggestort", aldus Schirris in een vraaggesprek met deze krant. Schirris vindt zelf dat de bank wereld blij mag zijn dat een een voudige huisvader uit Heerhu- gowaard het gat in het incasso systeem heeft opgemerkt en niet een criminele of terroristische organisatie. In het naschrift van zijn boek dringt hij aan op maatregelen om misbruik van het systeem te voorkomen. Via het incasso-systeem worden jaarlijks door zo'n 120.000 be drijven en instellingen met een machtiging van debiteuren on geveer 900 miljoen maal bedra gen van bankrekeningen afge schreven. Het grootste deel be staat uit betalingen van elektri citeit, gas en water en abonne menten. Pagina Binnenland i: Gewenst bedrag uiterst eenvoudig te incasseren ii ABELJAUW i c «el van het Europees lan voor de visserij om op kabeljauw volgend li enoeg te verbieden, i d aan. Het voorstel stuit 'i lederlandse vissers op onbegrip. Is dat te- r zijn het immers die Is grotere schepen en ivanceerder apparatuur iporen en uit het water In terwijl biologen al ja- Schuwen voor het leeg- n de zee, lijken de vis- voor de gevolgen, stelling van de vissers meer vis in zee zit dan :n aantonen, niet zon- - De biologen baseren deels op de hoeveelheid land wordt gebracht 6 stellen dat ze van van- ngstquota niet voluit ri en de gegevens gen dus onvolledig zijn. niets is juist vorige et Nederlands Instituut zijonderzoek (RIVO) in een project begonnen inzicht in de hoeveel- te krijgen. Nederland de discussie rzame visserij goed op •men. Daarvoor zijn op niveau maatregelen juist daar wringt de Iet Europese visserijbe- [t van tegenstrijdighe- elkaar. Het tijdelijke bod vorig jaar om de in de paaitijd te be was een regelrecht fi- iat ingesteld en voor de gebieden. En terwijl landse vloot de afgelo- saneerde, zijn met mil- iropees subsidiegeld de en Portugese schepen liseerd. kan het advies van de lichtvaardig terzijde ieschoven. Sommige vis it bevinden ach op een t laag niveau. En ook de dse vissers zullen weer peten leveren. Maar dit treft de Nederlandse Dt onevenredig zwaar. karkur - Een aanslag op een Israëlische bus heeft gisteren tijdens de avondspits aan zeker achttien mensen het leven gekost, onder wie de twee da ders. Zeker vijftig mensen raakten gewond. Een au tomobilist trok een paar kilometer buiten Pardes Hana, halverwege Tel Aviv en Haifa, op tot naast de passagiersbus, waarna hij zijn met explosieven vol geladen auto liet ontploffen. Doordat er gelijk een felle brand ontstond, konden reddingswerkers en de politie niet meteen hulp verlenen. Volgens de Is raëlische legerradio zaten de meeste slachtoffers vast in de bus. Inspecteurs onderzoeken de resten van de bus. Pagina Buitenland: Palestijnen vermoor den zestien Israëli's. Foto: EPA haarlemmermeer - Een boUW- vakker werkt aan het HSL-viaduct over rijksweg A44, zonder last te hebben van voorbijrazend ver keer. De snelweg is sinds afgelo pen vrijdag afgesloten omdat het bijna zeventig jaar oude wegdek wordt gemoderniseerd. De HSL- bouwers maken van die afslui ting, die tot aanstaande maan dag duurt, dankbaar gebruik voor het plaatsen van een viaduct in de buurt van Abbenes. Het spoor viaduct leidt de hogesnelheids treinen via het gewone spoor bij Hoofddorp naar het nieuwe HSL- aquaduct bij Roelofarendsveen. Foto: ANP/Koen Suyk duin- en bollenstreek - Frederik Derksen woonde in Katwijk in een pand dat gesloopt zou wor den. In oktober 1994 werd hij vpor het laatst gezien. Hij was huisraad aan het inladen. Jolanda Verhaegh is sinds au gustus .2001 spoorloos. Vermoe delijk is de Noordwijkse samen met een Duitse vriend naar de Verenigde Staten vertrokken. Jo landa heeft in september 2001 nog wel telefonisch contact ge had met haar zoon. Daarna werd het stil. Van Hillegommer Marcel van Tol is sinds maart 2001 niets meer vernomen. Zij zijn drie van de zesentwintig mensen op de website www.vermistepersonen.info, die gisteren door het Korps Lande lijke Politiediensten (KLPD) en het Nederlandse Rode Kruis is geopend. De politie verwacht dat de intemet-lijst uiteindelijk ongeveer duizend foto's lang wordt. De diversiteit op de site voor vermiste personen van 16 jaar en ouder is groot. Jong, oud, au tochtoon en allochtoon. Al jaren vermist of pas sinds kort spoor loos verdwenen. Het is de eerste keer dat de politie foto's en sig nalementen van vermiste vol wassen op internet zet. Met ver miste kinderen gebeurt dat al langer. Een opvallende verschijning on der de foto's is Corty van der Valk, lid van de bekende horeca- familie. Zij verdween in januari vorig jaar. Aanvankelijk werd aangenomen dat Corry van der Valk een andere identiteit had aangenomen. Nieuwe informa tie wierp echter een ander licht op de zaak. Echtgenoot Nico werd aangehouden op verden king van doodslag op zijn vrouw, maar stond snel weer op vrije voeten wegens gebrek aan bewijs. Zij bleef spoorloos. De informatie op de internetpa gina is voor iedereen toeganke lijk. De politie hoopt zo vermis ten sneller op te sporen en meer voor de achterblijvers te kunnen doen. De website geeft naast persoonlijke gegevens ook een korte beschrijving van de om standigheden waaronder de personen zijn verdwenen. Jaarlijks worden bij de politie zo'n zestienduizend verdwijnin gen gemeld. Bijna tachtig pro cent daarvan is binnen 48 uur weer terecht. Zo'n zevenhon derd mensen blijven langer dan drie weken onvindbaar. Eén tot twee procent van hen wordt dood aangetroffen, door een ongeluk of misdrijf. Niet iedere vermiste krijgt een vermelding. Als iemand een duidelijke brief achterlaat en met een koffer vol kleren vertrekt, is die waar schijnlijk 'vrijwillig verdwenen' en doet de politie niets. Plaatsing op de website is mo gelijk als de vermissing door de politie in behandeling is geno men. Een naaste van de vermis te moet dan nog wel toestem ming geven. Naast de lijst van vermiste personen is op de web site ook een overzicht van foto's van niet geïdentificeerde doden te vinden. den haag/gpd - Herman Heins broek doet op 22 januari met een eigen lijst mee aan de ver kiezingen voor de Tweede Ka mer. De oud-bewindsman van economische zaken heeft dat vanmorgen bekendgemaakt. Heinsbroek stapte vorige week noodgedwongen uit het kabinet na lang aan dringen van zijn LPF-col- lega's en pre mier Balke nende. Op dat moment liet Heins broek al we ten de op richting van een eigen be weging te overwegen. In een radio-inter view zei Heinsbroek nog geen naam te hebben voor zijn partij, al zou hij volgens andere berich ten gisteren bij de Kiesraad de naam 'Lijst Nieuwe Politiek' hebben laten registreren. Heinsbroek is in het Zuid-Fran se Saint Tropez om na te den ken over het programma van zijn beweging. Bij zijn aftreden zei de minister zich zorgen te maken over de verkwanseling van het gedachtegoed van Pim Fortuyn, dat door het onderling gekrakeel binnen de LPF teloor ging. Heinsbroek zegt bij de sa menstelling van zijn kandida tenlijst niet dezelfde fouten te willen maken als Fortuyn eerder dit jaar. De gehaaste manier waarop toen kandidaten bij el kaar geharkt moesten worden, leidde tot talrijke conflicten. Heinsbroek wil zorgvuldig te werk gaan. Hij heeft tot 10 de cember de tijd om zijn lijst in te leveren. Namen van medestanders wilde Heinsbroek vanmorgen niet noemen. De oud-minister ver klaarde voor de radio na enige aarzeling de vorige week afge zette LPF-fractievoorzitter Harry Wijnschenk 'wel mee te willen nemen'. Wijnschenk zou kun nen uitgroeien tot een 'goede kracht' aldus Heinsbroek, die niet aangaf of Wijnschenk ook een plaats op de lijst krijgt. Bonden dreigen NS met actie utrecht - Er dreigen acties bij de spoorwegen nu de onder handelingen over een nieuwe CAO gisteravond zijn gestrand. De gesprekken liepen vast op het loonbod van de NS. De bonden vinden het bod van drie procent te mager en bera den zich op publieksvriendelij ke acties, zoals gratis reizen. Die hebben waarschijnlijk niet eerder plaats dan volgende week. CAO-conflict KLM verscherpt schiphol - De KLM weigert nog langer met de Nederlandse Ver eniging van Luchtvaarttechnici (NVLT) te onderhandelen over de nieuwe CAO. Daarmee is het slepende conflict met de grond- werktuigkundigen opnieuw op scherp gesteld. De kans op ac ties neemt toe. De KLM trok gisteren de erkenning van de NVLT als vakbond in omdat de vliegmaatschappij de organisa tie niet meer betrouwbaar vindt. De KLM voelt zich in dis krediet gebracht door in de me dia geuite twijfels over de veilig heid. door llan Sluis en Kiki Colenbrander katwijk/ijmuiden - De 450 Nederlandse kotters kunnen wel aan de kant blijven, als de kabeljauwvangst wordt verboden, denkt secretaris van de Nederlandse Vis sersbond G. Hiemstra. Ook aan de wal zullen ontslagen vallen. Volgens bedrijfs leider J.Schilling van de visafslag in IJmuiden is de continuïteit van het be drijf in gevaar. Europese visserijbiologen adviseren de staking van de kabeljauw vangst in verband met de slechte vis stand. Het adviesorgaan van de visserijraad, i ICES, maakte gistermiddag bij het Neder lands Instituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden de adviezen voor de maximale visvangsten van volgend jaar bekend. Grofweg betekent het dat er een verbod moet komen op de vangst van ka beljauw, wijting en schelvis en dat min der schol en tong aan land mag worden gebracht. Volgens Hiemstra heeft het verbod op kabeljauwvangst ernstige gevolgen voor Nederland, al nemen de 25 Hollandse rondvissers slechts tien procent van de totale Europese vangst voor hun reke ning. „De kabeljauw mag ook niet meer als bijvangst in de netten zitten. Dat is onmogelijk. De platvissers (schol en tong, red.) kunnen dat niet voorkomen. Dat betekent voor hen ook het einde. Het is een rampscenario." De secretaris van de vissersbond had het advies tot een totaalverbod op kabeljauw niet verwacht. Hiemstra hoopt nu dat de Europese visserijministers ook kijken naar de economische consequenties en niet alleen maar naar de ecologische. „We moeten zo snel mogelijk met de staatssecretaris om tafel. We zullen hard moeten blijven lobbyen." De visprijzen zullen volgend jaar niet stijgen, denkt Hiemstra. „Misschien heel even in het begin, maar de consument heeft er op een gegeven moment niet meer geld voor over. Die zal minder vis gaan eten. Schilling, bedrijfsleider van de Hollandse Visveiling in IJmuiden, denkt dat het ad vies van de visserijbiologen desastreuze gevolgen kan hebben voor de werkgele genheid, al zal het niet direct tot ontsla gen leiden. „De serviceverlening wordt minder. We moeten kijken waar we geld kunnen besparen, bijvoorbeeld het auto matiseren van de administratie. Perso neel zal dan niet vervangen worden. Ook komt er minder werk voor de afslagers." Ja, ik word abonnee en ontvang Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 de krant eerst 2 weken gratis. M v jBfc (Ivju. cortrole nabesxprg) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 rTfr 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lekten www.leidschdagbiad.nl lom! m.T.vraMJi: TTT

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1