SCHRIJVENDE LEZERS Referendum over tracé door binnenstad: zaak die hele stad aang; Alternatieven Rijn Gouwe Lijn negeren is onverstandig De discussie over de Rijn Gouwe Lijn draait niet waarom het werkelijk gaat 'Nu tot 250,- korting bellen vanaf 0,04 per minuut' DINSDAG 22 OKTOBB 200; Hierbij reageer ik op een tweetal arti kelen van Robbert Minkhorst in het Leidsch Dagblad van 19 oktober met betrekking tot de Rijn Gouwe Lijn. Het betrof een commentaar onder de kop 'Eigenbelang" en een stuk onder de kop 'De provincie bepaalt tracé van sneltram'. Waar heb ik dit soort wishful thin king toch meer gehoord? Het is al zo vaak gebeurd dat één of meer politici, hoge ambtenaren en journalisten hun eigen gezamenlijke stokpaardje proberen door te drukken. Daarbij veelal geadviseerd door één adviseur met natuurlijk ook zijn eigen speci fieke voorkeur. In dit geval LB Mobili ty in de persoon van Boudewijn Leeuwenburgh, 'mijn verre neef. He laas ontbreekt het echter de heren Hillebrand, Pechtold, Norder, het bu reau LB Mobility, de betrokken Leid- se en provinciale ambtenaren en de heer Minkhorst kennelijk aan de no dige ervaring met tracéprocedures in complexe keuzeproblemen, zoals bij de RGL door Leiden. De ervaring leert namelijk dat als er realistische alternatieven zijn, er in houdelijk naar gekeken zal moeten worden. Ook als ze aanzienlijk meer kosten dan het voorkeurstracé van de gemeente. Zeker als die alternatieven, tegenover de aanzienlijk hogere kos ten, slechts voordelen kennen op het gebied van veiligheid, milieu, rij- en reissnelheid, passagiersaantallen, nieuwe ruimtelijke mogelijkheden om sluipverkeer via Leidse woonstra ten tegen te gaan en dergelijke. Als daarbij bovendien tevoren geen duidelijkheid wordt geboden over de frequentiemogelijkheden en de kwetsbaarheid van de dienstregeling van de trams, is dat nog eens extra vragen om moeilijkheden. Niet alleen is er namelijk de gedeeltelijke enkel- sporigheid en de kruisingsproblema- tiek met het Rijn-Schiekanaal, maar in de Breestraat wordt tot overmaat van ramp zelfs een nieuw stuk enkel spoor aangelegd. De eerste de beste rechterlijke instan tie, waaraan door tegenstanders van het Breestraattracé de zaak zal wor den voorgelegd, zal naar mijn stellige overtuiging een gemotiveerde afwij zing van alternatieven en informatie over weggemoffelde problemen ei sen. Dan zijn we al weer enkele jaren verder. Bij die rechterlijke instantie zal dan ook de overstapproblematiek van de uit de Breestraat verdwijnen de bussen zeker aan de orde komen. Dat is bijvoorbeeld ook een belang van Voorschotense inwoners, dus ook die zullen zich roeren. Bewoners langs elk denkbaar tracé hebben het volste recht in een demo cratische rechtsstaat hun eigenbe lang na te streven. Of de heer Mink horst dat leuk vindt of niet. Boven dien, meneer Minkhorst, de provin cie kan een tracévoorkeur hebben, maar bepaalt het tracé helemaal niet. Dat is uiteindelijk de afdeling Be stuursrechtspraak van de Raad van State, die in tegenstelling tot de ge meente, de provincie en het rijk, wel alle belangen afweegt. En dan zijn we jaren verder en kan Leiden naar mijn inschatting helaas weer opnieuw be ginnen met een project dat als hoog waardige openbaarvervoerverbinding hoge prioriteit heeft. Amsterdam heeft niet voor niets re cent in de gemeenteraad voor een ondergrondse geboorde Noord-Zuid- lijn gekozen. Daar wil de gemeente raad geen 'Gooise moori stad. Maar Leiden kiest vo>r gelpolitiek. Met de kei dachte: als ik niet naar al kijk, hoef ik ze ook niet weerleggen. Op een brief van 28 juli, waiin geboord ondergronds üt voorstelde, wil, durft, of kaï kennelijk niet inhoudelijk Ik hoop dat in elk geval Minkhorst uit het voorgc grijpt dat zoiets onverstandig zij de gemeente de passage RGL door Leiden bewust te Maar daar ga ik niet van uit. Ir. W. Leeui Va Ik ben burger van Leiden, on dernemer in Leiden en bewoner van de Tuinstad-Staalwijk. Ik ben bovendien mede-organistor van de aanvraag voor het refe rendum over de Rijn Gouwe Lijn. Daarmee maak ik me in de ogen van deze krant schuldig aan 'misbruik van een democra tische verworvenheid' (redactio neel commentaar 'Eigenbelang1, LD 19/10/2002). Dat is nogal een aantijging, waarop ik graag reageer. Een tramlijn met problemen Waarom een referendum? Ik ga ervan uit dat de lezers in grote lijnen bekend zijn met de Rijn Gouwe Lijn. Het Leidse college van B en W wil dat deze snel tram (of stadstrein, of lightrail, net wat u wilt) dwars door de Leidse binnenstad voert. Dat de aanleg van het spoor en de tram zelf nogal wat gevolgen hebben voor de stad, is duidelijk. Verantwoordelijk wethouder A. Pechtold, loyaal terzijde gestaan door een organisatiebureau dat ook de communicatie verzorgt, meent voor dit tracé echter goe de argumenten te hebben. Het alternatief - de tram over 'be staand spoor" tussen Lammen schans en CS laten rijden - heeft volgens B en W geen enkele meerwaarde voor de stad. De commissie verkeer en vervoer van de gemeenteraad is het voor het overgrote deel met de wet houder eens. En als op 29 okto ber de hele gemeenteraad hier over stemt, staat de uitslag bij voorbaat vast: de RGL gaat dwars door Leiden. Veel: organisaties en particulie ren - waaronder de Leidse mi lieuraad, de vereniging Rover en de fietsersbond ENFB - vinden dat een slechte oplossing. Zij maken zich zorgen over de vei ligheid, de situatie van het overi ge openbaar vervoer, het belang van de vele fietsers en de aan blik van de historische binnen stad. Sommigen twijfelen zelfs Door de Breestraat rijden nu nog bussen. Straks de Rijn Gouwe Lijn? Archieffoto: Henk Bouwman aan het nut van het hele project. Deze personen hebben het afge lopen jaar hun eigen, zakelijk onderbouwde argumenten te gen het binnenstadstracé inge bracht. In de officiële voorlich ting over de RGL zijn die afge daan als 'emotionele reacties' of op zijn best redelijke bezwaren die echter prima opgelost kun nen worden. Als en mits - en nu komt het - eerst maar dat tracé door de binnenstad is vastge legd. Hoe hard de tram vervol gens over de Lammenschans- weg dendert, waar de fietsers in de Breestraat blijven, hoe het verder gaat met de busverbin dingen en de trein - dat komt al lemaal nog wel. Dat zijn oplos singen 'achter de komma', zoals de gemeente dat noemt. Op de inspraakavond van 16 ok tober voor de raadscommissisie verkeer en vervoer zijn die te genargumenten nog maar weer eens herhaald. De 'insprekers' hadden een week de tijd gekre gen om zich voor te bereiden, net zoals de commissieleden een week kregen om zich in te lezen in negen rapporten. Twaalf sprekers namen het woord, van wie er negen alle mogelijke bezwaren en beden kingen tegen het binnenstads tracé aanvoerden. Er was een koffiepauze, en daarna namen de commissieleden hun positie ve besluit. Sommige raadsleden vonden ook dat de besluitvor ming allemaal wel heel snel ging, maar spraken toch hun voorkeur uit voor het binnen stadstracé. Volgende keer beter. De wethouder meldde triom fantelijk, dat de RGL niet meer ter discussie stond. Noodrem of gewettigd middel? Nu het referendum. Twee wijk- organisaties (Tuinstad-Staalwijk en Professoren- en Burgemees- tersbuurt) en een comité (Lam- menschansweg en omgeving) maken zich al lange tijd zorgen. Over de veiligheid op de (nu al drukke en onveilige) Lammen- schansweg, zeker. Maar ook over de bereikbaarheid van wij ken die niet door de RGL zullen worden bediend, over het ge brek aan concrete informatie en de manier waarop met vragen en bezwaren wordt omgegaan. Het gaat dus met nadruk niet om 'een relatief kleine groep burgers', verwende Lammen- schanswegbewoners die 'er vooral op uit zijn het tracé langs hun deur tegen te houden', zo als wethouder Pechtold en het Leidsch Dagblad schijnen te denken. Met eigenbelang of val se emoties, zoals deze krant suggereert, heeft het allemaal niets te maken. Het gaat om es sentiële zaken, waaronder een goede veiligheidsoplossing voor duizenden mensen. Daaronder zijn veel kinderen - of word ik nu emotioneel? Die oplossing is niet toegezegd. De wijkorganisaties vinden de 'garanties' van de wethouder op het punt van veiligheid te weinig concreet, de voorlichting ver hullend en de inspraakprocedu re een aanfluiting. Zij hebben gezamenlijk besloten om de eni ge kans te nemen die nog open figt om een slecht onderbouwd plan tegen te houden en een veilige Lammenschansweg af te dwingen: een referendum met het binnenstadstracé (iniet de RGL als zodanig!) als inzet. Is dat misbruik van een 'demo cratische verworvenheid'? Ik denk van niet: het is een laatste, volkomen wettige mogelijkheid om een stuk democratische, maar naar onze overtuiging on voldoende doordachte besluit vorming te corrigeren. Zeker: het is een democratische ver worvenheid, ingesteld door de gemeenteraad om juist met dit soort grote en controversiële projecten zorgvuldig om te kun nen gaan. Is dit referendum een 'noodrem', zoals de wethouder zegt? Akkoord, maar dan mag ik de procedure tot nu toe wel als 'sneltram zonder remmen' om schrijven. Zand in de machine Dan de rol van de wethouder, die zo 'ontdaan' reageerde. Wat gemeen: niemand had van een referendum gerept - en nu dit! Het is prettig, nog zoveel naïvi teit in de politiek aan te treffen. Natuurlijk vindt hij het niet leuk, dit korreltje zand in de tot nu toe zo geoliede machine. Maar zou deze ervaren politicus zo verblind zijn geweest door zijn succes, dat hij op geen enkele tegenstand meer heeft gere kend? Of vindt deze vertegen woordiger van de referendum partij bij uitstek een referendum alleen waardevol, als het hem goed uitkomt? De wethouder neemt het de co- mité's kwalijk dat ze het eerst al leen over de veiligheid hebben gehad, en nu het hele tracé ter discussie stellen. Ten eerste hebben de comités het pen jaar wel meer te berde i bracht dan veiligheid alleen, en hebben laat en onduidelijk ant woord gekregen. Ten tweede kan een gemeentelijk referen dum nu eenmaal niet alleen 'ongelijkvloerse kruisingen op de Lammenschansweg' als inzet hebben. Daardoor betreft het referendum nu ook over alle an dere vraagstukken rond de RGL en is het een zaak van alle Lei- denaars. De geschrokken wethouder heeft de comités voorgesteld om nog eens te praten over de vei ligheidsaspecten, al kon hij geen concrete toezeggingen doen. Zachtjes dreigen kon hij wel: in ruil voor verder overleg over de veiligheidsaspecten moest het referendum van de baan. De co- mité's zijn hier niet op ingegaan. Zij hebben het risico niet willen nemen om hun laatste wapen uit handen te geven. Het is hard, maar daarvoor hebben ze te weinig vertrouwen meer in de gang van zaken. En het is jam mer dat de wethouder alleen door een door hem als bedrei gend ervaren referendum om de tafel heeft willen zitten. Overigens: mogen we er niet vanuit gaan dat de wethouder sowieso alles in het werk stelt om de veiligheid te waarborgen? Mag maximale veiligheid afhan kelijk zijn van een referendum? Referendum: ieders goed recht Waarom maakt de wethouder zich eigenlijk zo boos en zenuw achtig over de referendumaan vraag? Want let wel: het gaat voorlopig alleen nog om een aanvraag - de organisatie van het werkelijke referendum heeft nog heel wat voeten in de aarde. En, als het referendum door gaat: wat dan nog? Als ik wet houder was en ovt van mijn goec zou ik de strijd vol vé aangaan. Om zijn aan het publiek toe tel beschikt de wethouder meer ervaring middelen dan een p; mités. Toegang en de media heeft hij ooki mate. Het comment: krant laat daarover bestaan. En, als we krant mogen gelover uiteindelijk de provint Holland erover waar ii de tram rijdt, en niet de en ook niet de gemeent die van gedachten mod deren. Wie sprak daar mocratische verworve En wat valt er nog te ken'? Tot slot nog dit. Ik heb; morgen in de Breesl keningen opgehaald oi vraag te steunen. Voor vraag zijn 750 handt nodig: er zijn er nu binnen. Ik heb daarbij! mensen gesproken, hen waren om uite redenen tegen het b! tracé, anderen wilden tere argumenten en formatie van de gem ben. Drie mensen zei lijke voorstanders te nj tracé door de binnei tekenden even hartelf rendumaanvraag. Er is alle hoop voor de weth In ieder geval heb7 mensen hebben de achter de democra' worvenheid van het r beter begrepen dan de van het redactioneel taar. We mogen hopen Leidse gemeenteraad tober verstandiger is krant en het verzoek ferendum te houden zich neerlegt. EJ. (advertentie) zakelijk Dinsdag 15 oktober heeft een delegatie van Rover Afdeling Leiden e.o. de vergadering van de raadscommissie economie en verkeer bijgewoond. Op de agenda stond de tracékeuze Rijn Gouwe Lijn. Het ging daarbij met name om de keuze tussen het voorkeurstracé van gemeen te en provincie - het Breestraat tracé - en het tracé via bestaand spoor naar Leiden Centraal. Tijdens die vergadering bestond de mogelijkheid tot inspreken door belanghebbenden. Daar van werd in ruime mate gebruik gemaakt, vooral door vertegen woordigers van bewoners in wij ken langs het tracé tussen het station Leiden Lammenschans en de brug over de Zoeterwoud- se Singel. Tachtig procent van de inspraak bestond uit verwij zing naar de verwachte onveili ge situaties die een 'snel' rijden de tram voor het overige verkeer - vooral voetgangers en fietsers - kan opleveren. Slechts enkele insprekers - on der wie die van Rover - gingen in op vervoerskundige zaken en op de gevolgen voor de reizigers die nu gewend zijn met een rechtstreekse busverbinding naar de binnenstad te gaan. Na tuurlijk is de veiligheid buiten gewoon belangrijk en zal daar aan bijzonder veel aandacht moeten worden besteed. In principe mogen de kosten het bereiken van optimale veiligheid niet belemmeren. Daarmee is niet gezegd dat er ook een optimale oplossing voor het openbaar vervoer is bereikt. Immers het plan dat nu voorligt, voorziet wel in een frequente tramverbinding door de bin nenstad, maar zal voor het me rendeel van de huidige busge bruikers tenminste een extra overstap betekenen. Uit een ingezonden brief in het Leidsch Dagblad van woensdag 16 oktober blijkt dat er nu al openbaarvervoerklanten zijn die nattigheid beginnen te voelen. Dit^fiag een eerste waarschu wing zijn voor de ondernemers in de binnenstad, die wel een tram willen maar dan de bussen eruit. Het is opmerkelijk hoe weinig reactie er kwam van de leden van de raadscommissie op wat de insprekers inbrachten. Er werd wel op de veiligheid inge gaan, zij het zeer summier, maar de verdere gevolgen voor de openbaarvervoerreizigers kwa men vrijwel niet aande orde, ook niet in het commissiedebat dat na de inspraak plaatsvond. Het had er alles van dat alle be sluiten al lang zijn genomen en dat deze inspraaksessie alleen maar pro forma was. Het is en blijft jammer dat niet echt wordt gestreefd naar een optimaal lightrailnet in en om Leiden. Rover heeft een en an dermaal aangegeven groot voor stander te zijn van de aanleg van zo'n net, dat alle belangrijke kernen die voor veel faciliteiten op de Leidse binnenstad zijn ge oriënteerd snel en comfortabel met die binnenstad verbindt. Dat zijn niet Gouda, Alphen aaan den Rijn en de daartussen gelegen kernen en hooguit in geringe mate Hazerswoude en Zoeterwoude Rijndijk. Daaren tegen zijn het wel de kernen die nu veelal met de meer frequente streekbuslijnen met Leiden zijn verbonden. Leiderdorp, een deel van de Duin- en Bollen streek (Rijn Gouwe Lijn West) Voorschoten en Zoeterwoude zouden van die verbindingen kunnen profiteren. Door verdere doortrek zouden bovendien snelle en comforta bele railverbindingen kunnen worden geboden naar bestem mingen die nu nog niet recht streeks per rail met Leiden zijn verbonden. Zoetermeer is daar van een voorbeeld. Nog enkele opmerkingen over het project zoals het nu voorligt. De gemeente verwacht een deel van het autoverkeer af te leiden naar transferia. Daarvoor is on der meer voorzien in eer\ .trans ferium bij de kruising van Nil en RGL met de A4. Tot nu toe zijn er weinig transferia aan te wijzen die echt een succes zijn. Voor succes is in ieder geval no dig een frequente OV-verbin- ding met het reisdoel van de au tomobilist. Het voorgestelde transferium hierboven ge noemd, zal hooguit vier keer per uur met de RGL kunnen worden bediend, omdat de overige ca paciteit van dit 'bestaand spoor' door NS-treinen zal worden ge bruikt. Een hogere frequentie vereist meer sporen tussen de aansluiting bij het station Lam menschans en de halte Room burg. Rover heeft als alternatief aan gedragen een transferium bij de kruising van A4 en N206 bij Zoe- terwoude-Dorp. Dit heeft diver se voordelen: indien een hogere frequentie nodig is voor bedie ning van een daar gesitueerd transferium hoeft hiervoor niet in de NS-dienst te worden inge broken, aanleg van een extra kopspoortje is eenvoudiger, Zoeterwoude-Dorp kan mee profiteren van de hogere fre quentie en last but not least: de kans van bebouwing van het groene hart - Grote Polder - is minder groot. Dan de aftakking van Rijn Gou we Lijn Oost van bestaand spoor bij Leiden Lammen schans. De gemeente zegt er al les aan te doen om de tram in beide richtingen te laten afbui gen aan de kant van het Lam- menschanspark bij het ROC. Als dit wordt gerealiseerd, betekent dit dat RGL-voertuigen komend uit Alphen altijd het spoor, waarover de NS-treinen vier keer per uur richting Utrecht rij den, moeten kruisen. Het is zeer onwaarschijnlijk dat dit door de veiligheidsinstanties en de ex ploitanten zal worden geaccep teerd en zal in ieder geval tot een knelpunt in de dienstuitvoe ring leiden. Het is derhalve vrij wel zeker dat de uit Alphen ko mende trams via een spon'; aan de kant van de Melchior Treub- laan zullen rijden. Rover heeft getracht hierover meer informatie te krijgen door bij de informatiebijeenkomst voor bewoners uit de wijken rond de Lammenschansweg om een plattegrond van de omge ving van station Lammenschans te vragen. Uit de rapportering van Lb Mobility over de op de informatiebijeenkomst gestelde vragen, dat op 16 oktober is uit gekomen, wordt aangeven dat een plattegrond nog niet is te maken omdat er nog geen standpunt is ingenomen. Buiten het voorkeurstracé zal ook nog een veiligheidspro bleem moeten worden opgelost. Het betreft de tussenhaltes aan bestaand spoor die door de light-railvoertuigen moeten worden bediend. De brede NS treinen zullen hier met hoge snelheid passeren. De lage per rons zullen moeten worden aangedaan door de smallere light-railvoertuigen met lage vloer. Hier zullen extra maatre gelen moeten worden genomen zodat de op de lage perrons aanwezige reizigers niet door de bredere trein worden wegge vaagd. Dit probleem kan worden voor komen door geen light-railvoer tuigen maar light trains in te zetten. Deze oplossing is steeds door Rover bepleit. Light trains hebben de zelfde vloerhoogte en breedte als gewone NS-treinen. Zij kunnen echter niet door de stad rijden en zullen geheel be staand spoor moeten volgen tot in Leiden Centraal. Als hiervoor wordt gekozen is er wat meer tijd voor het oplossen van de problemen rond de aanleg van een light-railnet in en rond Lei den, dat zoals Rover al vaker heeft aangegeven zeer gewenst Jeroen Haver, Randy Koo, Frans Mensonides, Han Poortman, (Rover Afdeling Leiden 5.0.). team aantrekkelijk voor bedrijven met minimaal 5 mobiele telefoons Eerste jaar geen vaste kosten 6 maanden Gratis Siemens C45 Aantrekkelijk voor bedrijven met minimaal 5 mobiele telefoons, waarmee voornamelijk onderling of naar het bedrijf wordt gebeld. Tevens zeer voordelig voor fax-, data en sms-verkeer. Het aantrekkelijke zit 'm in de lage kosten voor onderlinge gesprekken. Maar er zijn meer voordelen. Wat houdtK team in? En wat zijn de kosten? informatie 0252-226112 Madam Curiestraat 14 2171 TW Sassende im Telefoon 0252-226112 Fa* 0252-217862

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18