LEIDEN REGIO Rechter weigert nieuwe bouwstop woontorens n 'Ik wil niet alleen op Poelgeest afgerekend worden' )e ellende van een geraniumgehandicapte 0 0 0 ALLEEN VERGUNNINGHOUDERS LICENSEES ONLY c 0 is Kristal ties iek Café sportraad ia-avond verkeer R3 Wethouder Meester maakt balans op toreiding erburg c 4- Duinrell een dagje gratis Leiderdorp wil orde scheppen in bordenchaos de Bijenkorf )rp - Circus Kristal geeft les aan kinderen bij g Sociaal Cultureel Leiderdorp. Wie wil le- chelen, jongleren of één wiel is na aan- van harte welkom. De inen om twaalf uur tin het nieuwe ge- i de Bloemerd 1; van ptot drie mogen de ou- olgens de resultaten cusles komen aan- Aanmelden kan nog ken Janson, tel: 071- jrp - Sportverenigingen iek in Leiderdorp debat- aandag 28 oktober over imst van de plaatselijke d. Het 'politiek café' its in de Muzenhof en irganiseerd door het Drps Weekblad. De dis- jeenkomst begint om pip - De ChristenUnie |GP in Leiderdorp hou- jwoensdag 30 oktober ba-avond over verkeer oer in het dorp. Groen- tethouder MacGillavry is jig om de visie van de bte uiteen te zetten. De nmst heeft plaats in de ^sschool aan de Vron en begint om acht uur dinsdag 22 OKTOBER 2002 door Nancy Ubert denhaag/oegstgeest - bouw- en ontwikkelingsmaatschappij Jos Jansen mag de zes woontorens in Poelgeest verder afbouwen. Om wonenden hebben het kort ge ding tegen de gemeente Oegst- geest, die vorige week de bouw vergunning uitschreef, verloren. De rechter weigert de werkzaam heden (opnieuw) stil te leggen. Of de bewoners hoger beroep te gen deze beslissing aantekenen, is nog onduidelijk. Vrijwel direct na de twee uur durende zitting, gistermiddag in het Haagse Paleis van Justitie, deed bestuursrechter Dedel uit spraak. Volgens haar past het tweede bouwplan van Jos Jan sen in het ontwikkelingsplan dat voor Poelgeest is opgesteld. De gemeente heeft terecht een nieuwe vergunning verleend voor de zes flats aan de Lobeli- uslaan. De woontorens worden zes en vier lagen hoog. Advocaat Besselink die optrad namens de vijf omwonenden die het kort geding hadden aan gespannen, haalde alles uit de kast om de rechtbank voor zich te winnen. Net als bij de vier eerdere zaken die de omwonen den tegen de flatbouw voerden, hamerde hij op een onaan vaardbare aantasting van het woongenot Ook bracht hij we derom naar voren dat de kopers van de laagbouw aan de voet van de flats nooit te horen heb ben gqkregen dat de torens zo omvangrijk zouden worden. De vorige keer was een andere be stuursrechter niet ontvankelijk voor dit argument, Dedel bleek dat ook niet te zijn. Maar de rechter gaf de bewoners wel ge lijk in hun beklag dat de torens groter uitvallen dan oorspronke lijk de bedoeling was. „Maar de ze afwijking is te accepteren." Het ging er fel aan toe in de rechtszaal. Met name advocaat Scholten ontpopte zich tot een scherp vertegenwoordiger van bouwer Jos Jansen. Het niveau van de verzoekschriften van de omwonenden neemt volgens Scholten steeds 'venijniger' vor men aan. Scholten bezigde zelfs de term 'valsheid in geschrifte'. Ook raadslid Van Weeren, be zwaarmaker van het eerste uur, kreeg van Scholten een flinke veeg uit de pan. „Iemand die zich voor de gemeenteraadsver kiezingen kandidaat heeft ge steld met maar één doel voor ogen: het torpederen van de bouwplannen." Bewoner Nieuwenhuis, die zijn eigen pleidooi wilde houden, kreeg daartoe weinig ruimte. „Heeft u griffierechten betaald? vroeg rechter Dedel. „Nee." Nieuwenhuis moest aanschui ven bij het bewonersclubje en mocht alleen een kleine aanvul ling geven op het verhaal v?ui raadsman Besselink. Waren in eerdere zittingen de gemoederen hoog opgelopen, Dedel hield gisteren de wind er goed onder. „Laten we hier wel proberen de goede omgangs vormen te respecteren." Ze duldde geen enkele bemoeienis van de bewoners. De juristen moesten het met elkaar uitvech ten. En dat deden ze. Beschuldi gingen werden over en weer ge uit en de beweringen van de ene werden door de andere partij weerlegt of genuanceerd. Volgens Besselink werkt de ge meente kritiekloos mee aan de plannen van Jos Jansen. Dat komt, zo stelde hij, doordat Oegstgeest zelf te veel betrokken is bij de aanleg van Poelgeest. Doordat het bouwbedrijf de ge meente in een wurggreep heeft, en dreigt grote claims neer te leggen, doet Oegstgeest alles om te zorgen dat Jos Jansen kan af bouwen. Daarin verloochent de gemeente haar burgers, zo stel de Besselink. Van Soest, de juridisch adviseu se van de gemeente Oegstgeest concludeerde dat de bezwaren van de bewoners 'sterk subjec tief zijn ingekleurd. „Wat de één breed noemt, vindt de an der smal." De omwonenden toonden zich na afloop van de rechtszaak you de - Voetbalvereni- rerburg uit Zoeterwoude avond een belangrijke de richting van uitbrei- het clubgebouw. Voor- Silverentand van de ver tekent - net als de drie ers die het werk moeten n - de contracten voor reiding. De voetbalver- groeide al jaren geleden jasje. In 1998 diende ig plannen in voor uit- Maar de uitbreidings- werden keer op keer Silverentand in 2000: ;e wat we kunnen is af- De gemeente kan ons jen dat we over twee ;ns anders zitten." Op nent begonnen de ver van de A4 en de daar- oppelde W4-plannen te Zoeterwoude wilde de elden van Meerburg sen om ruimte te maken oningbouw. Vorig jaar bleek dat het gemeente- Meerburg toch op de- ek wilde houden. door Nancy Ubert oegstgeest - Wethouder Rianne Meester vindt dat haar 'per soonlijk en politiek geluk' is ver bonden met Poelgeest, de nieuwbouwwijk die de gemeen te Oegstgeest zoveel problemen en financiële tekorten brengt. „Maar ik wil niet alleen op Poel geest afgerekend worden. Mijn portefeuille is veel groter." „Met die nieuwbouwwijk is het twee stappen vooruit en een stap achteruit; dat maakt wel eens mismoedig", zegt Meester. ,Als er weer een beetje schot in de zaak zit, fiets ik fluitend door het dorp. Zijn er tegenslagen, dan wil ik wel eens slapeloze nachten beleven." In de jongste uitgave van Profiel, het partijblad van Progressief Oegstgeest, schrijft de wethou der dat zij de behoefte voelt om haar partijgenoten uit te leggen hoe zij tegen de problemen in Poelgeest aankijkt. „Het is een wijk waarvan planning, organi satie en uitvoering verre van goed verloopt." Eind 2001, toen Meester nog geen half jaar in het zadel zat, dienden de eerste financiële tegenslagen zich aan. „In de (na)zomer was mij al dui delijk geworden dat de bouw van deze niet zo grote, maar wel ingewikkelde woonwijk hortend en stotend verliep." Poelgeest is met zijn verschillen de bouwprojecten geen 'hapkla re brok' voor een wethouder. Meester zocht dan ook in eerste instantie de schuld bij zichzelf. Maar toen zij met de grote (fi nanciële) problemen werd ge confronteerd, begon de wethou der te vermoeden dat er wel eens flink wat mis kon zijn met de organisatie en de uitvoering van het project Uiteindelijk werd die vrees ook bewaarheid. De wethouder begon te graven in de materie, zo schrijft ze in het partijblad, en ontdekte dat het totaalbeeld van project Poel geest niet bij alle betrokkenen even helder op het netvlies stond. „Zodat doelgericht en doeltreffend besturen en hande len bemoeilijkt werd", verdedigt Meester haar werkwijze, die aanvankelijk door een aantal raadsleden als 'niet echt door tastend' werd betiteld. Inmiddels is er het een en ander veranderd. De bouw wordt aan gestuurd door een nieuwe pro jectorganisatie. „Met meer en andere deskundigheden dan in de jaren ervoor." Meesters' vechtlust bereikte in maart en april van dit jaar een dieptepunt, zo maakt ze duide lijk Na de verkiezingen bleef zij als demissionair wethouder ver antwoordelijk voor Poelgeest, terwijl haar baan op de tocht stond. De college-onderhande lingen verliepen grillig en PrO dreigde in de oppositie terecht te komen. „Het was voor mij persoonlijk niet voor de hand liggend om de aanwezige en moeilijke problemen eens extra aan te pakken." Toen eenmaal duidelijk was dat Meester kon aanblijven als wethouder, keer de de motivatie terug. „En ge lukkig is die nog steeds aanwe zig." Voort schrijft Meester aan haar achterban: ,Als PrO-wethouder met Poelgeest in de portefeuille, weet ik dat de negatieve berich ten over de nieuwbouwwijk op mij, op onze partij en op de ge meente afstralen. Het helpt ech ter niet om deze problemen te ontkennen, ze aan anderen door te schuiven of eraan on derdoor te gaan." Want dat is voor niemand goed, stelt de wethouder, die verwacht dat ze Poelgeest de komende tijd wél op de rails krijgt. „Een rustig en relaxed project ligt echter niet in het verschiet: daarvoor zijn er teveel losse en onsamenhan- Rianne Mees ter: ffAls wet houder van Pro gressief Oegst geest met Poel geest in de por tefeuille, weet ik dat de nega tieve berichten over de nieuw bouwwijk op mij, op onze partij en op de gemeente af stralen." Archieffoto: Dick Hogewoning gende projectonderdelen." Meester wil alles op alles zetten, zegt ze om te zorgen dat ze eind 2005 een mooie wijk aan de ge meente kan overdragen. lt zich absoluut niet ge- apt maar door een hart- comt hij toch in aanmer- or een parkeervergun- >or invaliden. Edwin (lie- n achternaam in de woonachtig aan de Hoge in Leiden, kan best een vandelen. Bij redelijk aalt hij de 100 meter wel. het kouder dan daalt zijn 1 rmogen naar een meter- en als het vriest of hard zijn actieradius nog be- Dan kan de overkant straat al te ver zijn. Ge- ïeeft hij een autootje en keerkaart voor gehandi- Hoewel, gelukkig? Op 1 dit jaar paste de ge- ihet parkeerbeleid voor icapten aan gewend zijn auto te 'n op algemene invali- atsen, plekken voor be- arkeren en die voor ver- ghouders. Door de wijzi- het parkeerbeleid kan meer ongestraft en dat heeft hij in zijn portemonnee gevoeld. Zijn eerste bekeuring kreeg Edwin in de Van der WerfstraaL Daar parkeerde hij zijn auto, deed een boodschap op de Haarlemmerstraat en vond bij terugkeer een bon ach ter zijn ruitenwisser terwijl de invalidenparkeerkaart op het dashboard achter het raam had gelegen. Als antwoord op zijn bezwaarschrift tegen de bon van 48,20 euro werd hem mee gedeeld dat hij maar een dag kaart d 7,20 euro had moeten kopen bij een parkeerautomaat die ruim 50 meter verderop stond. De tweede bon kreeg hij op de Korevaarstraat toen hij bij een hengelsportzaak aas kocht om mee te vissen. De dichtstbijzijn de invaliden parkeerplek was zo'n 200 meter verderop maar gelukkig was er tegenover die winkel een plaatsje vrij. Bij te rugkomst zat er echter een prent van wederom 48,20 euro achter de ruitenwisser. Wie ziet door het woud van borden het parkeerbos nog? Archief foto: Loek Zuyderduin De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 42* Vervolgens bezoekt Edwin een vriend op het Rapenburg maar de invalidenparkeerplaats al daar is in gebruik door een an dere gehandicapte. Geen nood, daarnaast is een plekje vrij dus de auto daar neergezet met achter de voorruit uiteraard de gehandicaptenparkeerkaart. Het resultaat? Jawel, een forse bon want hij had een kaartje moeten kopen. Edwin betwijfelt inmiddels sterk of de gemeente echt over het parkeerbeleid ten aanzien van gehandicapten heeft nage dacht. „Leiden realiseert zich niet wat het is om afhankelijk te zijn van een auto. Dankzij een autootje kunnen een heleboel mensen die het waarschijnlijk slechter hebben getroffen dan ik, zichzelf redden. Voor mij en deze mensen zijn de auto's als het ware onze benen. Als je ver volgens tegen woekerprijzen parkeergeld gaat vragen aan die mensen, vraag je geld voor hun benen." O ja, zijn laatste bon kreeg Ed win in de Rembrandtstraat waar hij samen met vrienden in De Grote Beer een glaasje fris dronk. Gelukkig was er een par keerplaats vrij voor de deur van de kroeg maar helaas alleen voor vergunninghouders. Blijk baar zijn gehandicapten in het centrum van Leiden niet wel kom concludeert Edwin. Hij voelt zich inmiddels een soort geraniumgehandicapte. „Waar voor heb üc in Godsnaam die invalidenparkeerkaart nog? De gemeente heeft de mond vol van integratie van gehandicap ten maar ik kan nergens ko men." De gemeente laat weten weinig voor Edwin te kunnen doen. „Zo is het Europese parkeerbe leid nu eenmaal sinds 1 januari van dit jaar. Ook in Leiden. Ie dereen is daar ook zeer uitvoe rig over geïnformeerd met brie ven en publicaties in de ge meentekrant", aldus een woordvoerster. Automobilis ten met een invalidenkaart mo gen niet meer gratis op plaatsen voor vergunninghouders en be taalde plekken staan. Dan zul len ze net als iedereen een kaartje moete*i kopen. En ge handicapten mogen gedurende drie uur hun auto op plaatsen zetten waar voor anderen een parkeerverbod geldt." Edwin moet lachen om deze ar gumenten. „Ik vind het buiten gewoon raar dat in Den Haag en Amsterdam wel rekening wordt gehouden met de mobili teit van gehandicapten. Daar mogen ze op alle plaatsen par keren. Ik heb nog eens goed op de landkaart gekeken maar Den Haag en Amsterdam liggen toch echt in Europa!" Eric-Jan Berendsen BU EN KORF diep teleurgesteld in het oordeel van de rechter. De komende da gen gaan zij zich beraden op verdere stappen. Of zij in hoger beroep gaan, hangt zeker af van de Raad van State. Haar uit spraak, die binnen vier weken verwacht kan worden, is het staartje van de rechtszaak over de eerste bouwvergunning waarmee Jos Jansen de flats niet tot zes maar tot zeven hoog kan afbouwen. Als de Raad van State in het voordeel van de gemeente en de bouwer beslist, wordt de eerste bouwvergunning weer uit te kast getrokken en valt er voor de omwonenden op geen enke le manier meer tegen woonto rens te vechten. wassenaar - Iedere inwoner van Wassenaar mag 27 oktober gratis vrijbuiten in attractiepark Duinrell. Op vertoon van een geldig iden titeitsbewijs, waarin de woonplaats staat vermeld, kunnen zij naar binnen. Tegen betaling van 3 euro 50 kunnen de Wassenaarders ook van de glijbaan in het Tikibad. Duinrell organiseert jaarlijks een open dag voor de gemeente. Voor het derde achtereenvolgende jaar staat deze in het teken van plaatselijke verenigingen. Die presente ren zich dan in het park. Acht landelijke scouting-muziekkorpsen zorgen voor de muzikale omlijsting. Skischool Duinrell verzorgt gra tis proeflessen. Na 27 oktober sluit het attractieparkseizoen zijn deuren, al blijft Ski Valley tot februari geopend. Het Tikibad gaat geen enkele dag op slot. (advertentie) door Coen Polack leiderdorp Leiderdorp werkt aan een duidelijker ver keerssysteem. De gemeente kwam bij een inventarisatie van verkeersborden tot de conclusie dat voor de auto mobilist veel situaties ondui delijk zijn. Op sommige pun ten ontbreken de benodigde verkeersborden, terwijl er op andere plekken zo veel bor den staan dat daardoor de verkeerssituatie alleen maar onduidelijker wordt De aanpassingen die Leider dorp de komende jaren gaat maken, zijn in het kader van een landelijk programma 'Duurzaam Veilig'. De ge meente concentreert zich steeds op een aantal straten tegelijk. Zo heeft het Leider- dorpse college onlangs een verkeersbesluit genomen over het gebied rond de Hoogmadeseweg en de Si mon Smitweg. Daar worden de komende tijd verkeersbor den weggehaald. Woordvoer der Menno Groenewegen van de gemeente Leiderdorp: „De afgelopen jaren zijn er veel borden geplaatst, maar er is eigenlijk niet over gedacht of een extra bord de situatie nu duidelijker of onoverzichtelij ker maakte. We gaan nu kij ken of het met een paar sim pele aanduidingen veel dui delijker kan zijn." De komende jaren zullen de bebording en de weg ook op andere plaatsen in Leider dorp worden aangepast om uiteindelijk het verkeer in heel Leiderdorp zo duidelijk mogelijk te maken. Groene wegen: „Eigenlijk moet je in één oogopslag kunnen zien, op wat voor soort weg je rijdt en wat er dus wel en niet mag. Door verkeersdrempels neer te leggen, rem je de meeste automobilisten wel af, maar het kan ook door bij voorbeeld de weg met klin kers in plaats van asfalt te be straten. Asfalt nodigt uit tot scheuren. Verder kan je met de breedte van een weg ook heel veel duidelijk maken. Mensen met kennis van de verkeersregels weten straks direct welk verkeersgedrag er van hen verwacht wordt" Vest, 100% lamswol, in 8 kleuren, S t/m XL. van 69,95 voor 45,- Coltrui, 100% lamswol, in 8 kleuren, in 2 modellen, S t/m XL, van 49,95 voor 35,- De Bijenkorf zet de toon. KIJK VOOR DE OPENINGSTIJDEN OP WWW BUENKORF.NL Of 'IEL 0000-0919 (0.30 PER MINUUT)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15