Traag hobbelen A over de drempels DREMPELS REGIO Plakker plakt protestposters GERECHT DREMPELS DREMPELS NAVRAAG Melkman HENK HEEMSKERK heeft van de WD Oegstgeest zondag middag een prijs gekregen: 'De glimlach van Oegstgeest'. Deze jaar prijs wordt toegekend aan een burger die sympathieke initiatieven ontplooit en bestaat uit een foto van een glimlachende Oegstgeestse bij het plaatselijke gemeentebord. Volgens de jury verdient Heems kerk alle eer omdat hij al jaren achtereen zonder enig winstbejag sportieve evenementen organiseert in Oegstgeest, waaronder de tra ditionele poldercross. Die glimlach stelt bitter weinig voor, vindt u niet? „Het is een goedkope prijs. Het heeft de partij weinig moeite ge kost om die te fabriceren. Er staat een jongedame op die ik niet ken. Ik begrijp eerlijk gezegd niet zo goed wat ik met haar aan moet. Waarschijnlijk dien je van haar gezicht af te lezen op wat voor een manier je glimlachend door het dorp moet trekken. Ik ben altijd al vrolijk, dus die les heb ik niet nodig." Voelt u zich nu bekocht? Ach, ik heb zondag een ontzettend leuke middag beleefd. Ajax had gewonnen, het CDA deed het goed in de peiling en Thijs van Leer trad op tijdens de bijeenkomst in Het Witte Huis waarvoor ik speciaal was uitgenodigd. Prachtvent, die fluitist. Hij speelde zo mooi, zijn optreden was een feest om te horen en te zien. Kortom: ik had het prima naar mijn zin. En die glimlach heb ik toch ervaren als een stukje waardering voor de dingen waarmee ik bezig ben. Ongemerkt en vanzelf sprekend probeer ik iets voor an deren te be tekenen. Leuk dat dit werd opge merkt." Stemt u WD? „Ben je gek. Toen niet, binnenkort niet en in de verre toe komst niet. Ik blijf trouw aan het CDA, de partij waarmee ik ben opgegroeid. Die liberalen mogen met 'De glimlach van Oegstgeest' een aardige stunt hebben uitgehaald, ik laat me niet inpakken. Ik heb dat WD-sfeertje zondagmiddag wel geproefd hoor. Niet helemaal mijn smaak, zullen we maar zeg gen." Als de liberalen volgend jaar weer een glimlach gaan toekentien, wie moet die dan krijgen „Ik zou het echt niet weten. Ik kan zo snel niet iemand noemen. Stel je voor dat ik nu een naam roep. Dan heb ik daar over een half uur vast spijt van." tekst: Nancy Ubert foto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN Annd 1977, zaterdag 22 oktober VOORHOUT - Om te bewijzen dat Voorhout het ernstig meent met het streven een eigen bibliotheek te krijgen besloot de raad van Voor hout in principe om in enige vorm een openbare bibliotheek-voorzie ningtot stand te brengen. WD-er De Gruyter wilde een duidelijker omschrijving hebben van de vorm van deze voorziening. "Dat kan van A alles zijn, dus ook een bibliobus", meende hij. In Voorhout komt na- £X melijk meer dan vijf jaar een paar uur per week een bibliobus. Wet- houder IJdo antwoordde hem dat de term 'enige vorm' slaat op de or- j: ganisatievorm, maar dat wel degelijk wordt gedoeld op een perma nent gebouw. Wat betreft de situering had het college van B en W te kennen gegeven dat de gedachte voorlopig uitgaat naar een gebouw vóór het nieuwe bejaardencentrum. LOS ANGELES - De film, in 1895 uitgevonden door de Lyonese in dustrieel Louis Lumiére, 'spreekt' nog maar vijftig jaar. Hollywood viert deze dagen het feit dat op 6 oktober in de Verenigde Staten de eerste gesproken film werd voorgesteld, namelijk 'The jazz singer' van Alan Crosland, met Al Jolson in de hoofdrol. Anno 1977, zaterdag 22 oktober KATWIJK - De openbare bibliotheek en volksuniversiteit K&O in het vissersdorp hadden in het kader van de kinderboekenweek Ome Wil lem en August, welbekend van de televisie (De film van Ome Wil lem) gecontracteerd en naar bleek tot volle tevredenheid van de jeugd. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Lelden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 'SO 5&7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HOC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV. 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-ofganisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. tl - HU ^,7 DREMPELS Een verkeersdrempel op de Andriessenlaan in Oegstgeest. Archieffoto: Henk Bouwman De obstakeldichtheid in het verkeer neemt in rap tempo toe. Automobilis ten hobbelen in een slakkegangetje van drempel naar verhoogde kruis punten om vervolgens te stuiten op mini-rotondes en bloembak ken. Autorijden in en om Lei den schiet niet op. Behalve met dagelijkse fi les op de A4 en overvol le provinciale wegen heeft de Leidse auto rijder in toenemende mate te maken met op stoppingen binnen de bebouwde kom. De 30-ki- lometerzone rukt op. Dat gaat gepaard met de komst van een woud aan uiteenlopende hobbels, paaltjes en versmallingen in de stad. Het gemotoriseerde verkeer levert flink in, ten gunste van fietsers, die ruim baan krijgen. Goed voorbeeld van het fietsvoor- keursbeleid van de gemeente Leiden vormt de nieuwe situatie op het kruispunt Hoge Rijndijk/Zijlsingel. Fietsers hebben er ruime voorsorteer- stroken gekregen; auto's moeten het voortaan doen met één smalle strook. Tijdens de ochtendspits staan auto's tot ver op de Zijlsingel te wachten voor het rode licht. A. van Loon van de verkeersveilig heidsorganisatie 3VO (die overdag werkzaam is als projectleider verkeer veiligheid op het ministerie van verkeer en waterstaat) vindt het fietsvoorkeursbeleid af en toe te een zijdig. „Ik sta achter het beleid om van alle woongebieden in hoog tem po 30-kilometerzones te maken. Een goede zaak, want uit harde cijfers blijkt dat het aantal ongevallen daar door flink terugloopt. En in Leiden heb je jaarlijks al gauw een paar dui zend ongevallen. Wel heb ik het idee dat de gemeente nu wel heel erg ge focust is op fietspaden. Wat mij be treft mogen er ook wat betere over steekplaatsen voor voetgangers ko men." Dat de automobilist het soms zwaar heeft om de stad door te komen, vindt Van Loon geen groot pro bleem. Wie last heeft van opstoppin gen moet maar met de fiets gaan, meent hij. „De helft van alle autorit ten is korter dan 2,5 kilometer." Lastig neembare hobbels zijn volgens hem van tijdelijke aard: „We zitten nog met een erfe nis van oude drempels en uitritten, die veel steiler zijn dan de nieuwe drempels." Wie probeert langzame, hindernisvolle routes te vermijden en een brede doorgaande nnrnnr,, r\ we8 zoekt, komt in veel DREMPELS gevallen ook bedrogen uit. Neem bijvoorbeeld de Burggravenlaan/De Sitterlaan: ook hier mag de automo bilist niet harder dan 30 kilometer j per uur over een, met drempels en \verhoogde kruispunten, aangepast lopen ze in Leiden zwaar achter." De komende maanden gaat de ge meente in snel tempo verder met het aanleggen van 30-kilometerzones, waarbij de wens van buurtbewo ners een belangrijke rol speelt. En de meeste Leidenaars heb ben uiteraard het liefst een autoluwe, en vooral rustige, straat voor hun deur. P. de Groot, van het gelijknamige Leidse taxibedrijf, kent de ongemak ken als geen ander. „Er wordt voor de automobilist steeds een stukje afgeknabbeld. In principe vind ik het bevorderen van verkeersvei ligheid wel belangrijk, maar er is natuurlijk niet één auto mobilist die blij is met die drempeltjes. Ze zorgen toch voor redelijk wat schade aan auto's, 't Moet dus niet te ver gaan." Obstakels vermijden en snel naar een bestem ming rijden is er niet meer bij, zegt De Groot. Een rondweg heeft Lei den niet en alle verkeersaders bin nen de stadsgrenzen zijn overvol. Als de Breestraat niet voor taxi's B. de Jong, van het ge lijknamige ambulan- cebedrijf, vindt dat er wel valt te leven met alle hinder nissen. ,Aan de ene kant vergro ten ze veiligheid, aan de andere betekent het minder comfort voor degenen die wij vervoe ren. Als je met een hernia op een brancard ligt en over een hobbel rijdt is dat natuurlijk niet erg lekker. En het duurt ook langer voor je in het ziekenhuis bent. Maar een grotere verkeersveiligheid be tekent ook dat wij minder vaak hoe ven uit te rukken voor een verkeersonge val." Als 'moeilijk punt' noemt hij de Oude Herengracht.Als je daar rechtdoor gaat, word je links en rechts geschud." De opkomst van drem pels en andere snel- heidsbeperkers heeft nog niet tot ge- g volg dat ambulances niet binnen de wettelijke verplichte aanrijtijd van open zijn, zouden wij een groot pro- twaalf minuten ter plekke zijn. „Het bleem hebben. De Hooigracht en de Langegracht - de cityring waar ze het vroeger over hadden - zijn de laatste jaren helemaal dichtgeslibd. Elk jaar merken we dat een rit van A naar B weer langer duurt. Wij mogen ook geen gebruik maken van zoiets als een busbaan, wat taxichauffeurs in bijvoorbeeld Amsterdam wel mo gen. Voor taxibedrijven wordt hier niets terug gedaan. Wat dat betreft kan wel zijn dat we er twaalf minu ten over doen in plaats van zeven minuten." Naar de aanrijtijden van ambulances loopt een onderzoek, waarbij de mo gelijke vertraging door drempels ook wordt bekeken. „Mocht je ergens de twaalf minuten niet halen dan zou je er een standplaats bij moeten ma ken. Maar ik verwacht niet dat dat in deze regio het geval zal zijn." M Bevelvoerder De Jong van de Leidse brandweer ergert zich suf aan alle drempels. „Zeer veel last hebben we er van. Zeker bij de rodes en voor winkelcentrum De Kopermolen. De hele rondweg in de Merenwijk ei genlijk is heel lastig. Die drei mc zijn voor ons gewoon te hooj 0 e lijk." Erna Straatsma Snelheidsremmers op de Kleipettenlaan in Rijnsburg. Archieffoto: Dick Hogewoning Uit onvrede over de gemeentelijke verbouwplannen voor de monumen tale panden van de Koppenhink- steeg, besluit een Leidse student pro testposters in de stad op te hangen. Hij plakt ze vol in het zicht en ge bruikt daarbij niet altijd de aangewe zen plakplaatsen. Na een spoor van posters te hebben achtergelaten, be trapt de politie de plakker op heter daad. Van schuldgevoel is bij de verdachte vanochtend voor de rechtbank geen sprake. De student wil de rechter best uitleggen waarom de overtreding vol gens hem niet rechtsgeldig is. „Het is een taak van de gemeente om voor genoeg plakruimte zorgen", vertelt hij. „In belang van de vrijheid van meningsuiting moet ik deze posters ongestraft kunnen plakken." Aan alle aanwezigen in de rechtzaal toont hij daarop trots de poster die hij door de stad heeft verspreid. „Ge zien het aantal inwoners van deze stad hoort de gemeente Leiden tus sen de twaalf en vierentwintig plak plaatsen aan te wijzen. Op hun lijst staan negentien legale plakplaatsen vermeld. Dit zou normaal gesproken dus voldoende moeten zijn. Toch is Hc dit he icai ge mc atse arki ,1 „De politie heeft er heus well hej aan gewerkt", zegt de rechter dediging. „Op het bureau hel het proces-verbaal uitgetikt e ningen van het voorval gemai Als de verdachte merkt dat hi zijn pleidooi bot vangt, gooit over een andere boeg: „Op m keuring staat niet eens de naa de agent en het tijdstip waaro ongeluk plaatsvond", klinkt h verontwaardigd. „Waarom \vi tijd weten? Heeft u die dag so u'; meer ongevallen veroorzaakt! kaatst de rechter terug. „Kunt leen aan de hand van de tijd 1 len om welke het gaat?" Die vraag overvalt de man eei „Uuhh... nee", klinkt het aan V Waarop de officier van justitif gie overneemt: „U verdoet on U weet precies om welke aan het gaat. Ik verhoog uw boete 175 euro." De rechter sluit zich bij deze 1 „Die man stelt zelfs hogere ei een bekeuring dan de wet", n hij als de Katwijker de zaal he laten. Floor Ligtvoet dat niet het geval", zegt hij. Een en ander is plakker gebleken uit eigen onderzoek. „Vijf plakplaatsen op deze lijst bestaan niet eens meer. Verder worden er vier muren ge noemd die voorzien zijn van een muurgedicht. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat daar posters over heen worden geplakt. Al met al is het dus slecht gesteld met posterborden in deze stad", stelt hij vast. De officier van justitie wantrouwt de bevindingen van de illegale poster plakker. „Ik denk dat u eerst betrapt bent en vervolgens hebt gekeken hoe u onder de straf uit kunt komen. Het is een mooi verhaal maar volgens mij heeft de gemeente Leiden genoeg plakplaatsen. U moet naar mijn me ning gewoon een boete betalen." De verdachte schudt zijn hoofd: „Meneer de rechter, ik wil u graag op een soortgelijke zaak wijzen. In 's- Hertogenbosch is de organisatie Loesje namelijk vrijgesproken voor wildplakken toen bleek dat de stad te weinig legale plakplaatsen had. Dat geldt hier ook. Ik pleit dus voor vrij spraak." De student is trouwens, nog afgezien van het te geringe aantal plakplaat- sen, toch niet te spreken over het plakklimaat in de Leidse binnenstad. „Overal hangen grote commerciële posters. Als Ideine ideële organisatie val je daardoor nauwelijks op. De volgende dag zijn onze posters al weer overgeplakt", klaagt hij. „Misschien moet u wat vaker met uw plakpot in de weer gaan", oppert de rechter, die verder slecht nieuws voor de plakker heeft. „Helaas voor u, zie ik geen gegronde reden om de boete kwijt te schelden. Ik leg u 55 euro boete op waarvan 30 euro voorwaar delijk. Hopelijk gebeurt dit wildplak ken in het vervolg niet meer." Met de paar overgebleven protest posters onder zijn arm verlaat de stu dent de rechtzaal. „Ik overweeg nog om tegen de uitspraak in hoger be roep te gaan," vertelt hij buiten de rechtzaal. Wanbetaler Een Katwijker veroorzaakt bij het An- dreasplein in zijn woonplaats een aanrijding doordat hij een automobi list van rechts geen voorrang ver leent. „Ik ben fout geweest. Dat snap ik", geeft hij aan de rechter toe. Toch is de man niet bereid om de boete voor dit strafbare feit te betalen. „Ik vind de bekeuring niet terecht. Ik heb hem pas acht maanden na de aanrij ding thuisgestuurd gekregen. Waar om moet ik honderdzestig euro beta len als de politie zich er hooguit twee minuten mee heeft bemoeid?"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14