LEIDE Senator De Boer stelt orde op zaken taaier Pharming is klaar voor de toekomst Ruzie duurt voort over bouwverkeer Aloëlaan Taxi Koenes verdwijnt na ruim 22 jaar chten van 1 gepakt ren voor oede doel ruilbeurs GroenLinks roept partij-kopstuk te hulp 'Ik ben de dupe van slecht betalingsgedrag van debiteuren' Bewoners Pelikaanhof zijn niet in paniek Villa, Rozenrust da Roberto Leids biotechbedrijf niet langer 'groots en meeslepend', maar nagenoeg schuldenvrij en met nieuwe producten 1 G 'h t REGIO ster maakt nstand op tgeest lliotheek Ter denkt aan k-aan-Huis lüe politie heeft afgelo st rond kwart voor een lorderpark twee Leide- J) en 32) opgepakt Zij I er van verdacht kort Ir in hetzelfde park een fe plaatsgenoot te heb- )ofd van zijn mobiele Ki en portemonnee. De lachten maakten deel een groep van zes man- het slachtoffer belaag de beroving ging het vandoor maar twee er worden gepakt. De luit meer arrestaties Lekker eten en War lonsoren. Dat kan don- n Stadscafe Van der Restaurant Markt. Deze taurants van de gebroe- i Leeuwen doen mee jaarlijkse Feast for ieelnemers aan deze herkenbaar aan de ig; het symbool voor )e eigenaars stellen op 10 procent van de om- hikbaar voor hulppro- oor jonge oorlogsslacht- bediening van de twee int blijft niet achter en ■procent van de fooi af |t goede doel. door Wim Koevoet leiden - GroenLinks-senator Wim de Boer moet orde op zaken stel len in de Leidse gemeenteraads fractie van zijn partij. Het bestuur van de Leidse afdeling van GroenLinks heeft hem bereid ge vonden te bemiddelen in het con flict dat de fractie in twee kam pen verdeelt. Volgens voorzitter M. Evers heeft De Boer veel ervaring met conflictbemiddeling. Evers zei eerder dat de bemiddelaar niet Leids moest zijn en liever ook geen Groenlinkse afkomst mocht hebben. Op dat laatste is hij nu teruggekomen. De Boer begint volgende week aan zijn opdracht en krijgt tot begin december de tijd. Hij moet van zijn opdrachtgever een manier vinden om de ver schillende inzichten 'over de politieke stijl en cultuur van de fractie' te overbruggen. „Ook zijn de persoonlijke verhoudin gen tussen enkele fractieleden vertroebeld", staat in De Boers opdracht te lezen. En: „Over in houdelijke punten bestaat geen verschil van mening." Het Leidse GroenLinks-bestuur dringt er bij De Boer op aan snelheid te betrachten en met zorgvuldige en structurele op lossingen te komen. Evers heeft eerder aangegeven dat het ver trek van een of meer leden van de fractie een oplossing zou kunnen zijn. Het bestuur zal zich daar in principe niet tegen verzetten. De Boers adviezen zijn wat Evers betreft in hoge mate bindend. Het conflict in de fractie spitst zich toe op de gespannen ver standhouding tussen G. van Hees en J. Laurier. Van Hees, die de hamer van fractievoorzitter D. van den Bosch wil overne men, eist dat Laurier, die bij de verkiezingen lijsttrekker was en namens zijn partij tien jaar wet houder is geweest, opstapt. Van Hees heeft binnen de frac tie minstens twee medestan ders, Y. van Delft en S. Dewkalie. Ook buiten GroenLinks wordt Laurier weggekeken. Dat ge beurt soms openlijk, blijkens uitlatingen van verschillende raadsleden in deze krant. -De Leidse Ruilvereni- ingskerk houdt vrijdag e veiling. Er zijn onge- kavels met postzegels, kaarten en allerlei an- en. De kavels zijn vanaf ir te bezichtigen in lis 't Spoortje aan de dkade 40. Ze zijn ook te lop internet: www.ruil- ngskerk.nl/ grote.vei- door Eric-Jan Berendsen leiden - De bewoners van de Aloëlaan gaan niet akkoord met het voorstel van de gemeente om hun auto's gedurende de bouwwerkzaamheden in hun buurt, bij Molen de Valk te par keren. De bewoners willen of met twee banden op de stoep in hun eigen straat parkeren of an ders op parkeerplekken op het nabij gelegen Schuttersveld. Vorige week donderdag blok keerden de bewoners de Aloë laan voor het bouwverkeer dat op het terrein tussen Aloëlaan, Maredijk en Maresingel moet zijn voor de bouw van de Oran jerie; een plan dat voorziet in 24 nieuwe woningen. De bewoners zijn zeer ontevreden over de maatregelen die de gemeente vorige week heeft getroffen voor de bouwwerkzaamheden. Het vrachtverkeer moet vanaf het Schuttersveld tegen het eenrich tingsverkeer in de smalle straat inrijden, terwijl was afgesproken dat dit verkeer via de Maredijk zou gaan. Bovendien mogen de bewoners tien maanden niet meer in 'hun' straat parkeren om het bouwverkeer vrije door gang te verlenen. „Een besluit dat door de gemeente hoort te worden besproken in de daar voor bestemde commissie en vervolgens moet worden gepu bliceerd", aldus bewoonster B. Versteeg. „Geen van beide is ge beurd." Met de brief van de gemeente die vrijdagmiddag op de deur mat plofte, nemen de omwo nenden dan ook geen genoegen. De gemeente schrijft daarin dat de bewoners tijdelijk een uit breiding van hun parkeerver- gunning krijgen zodat ze bij mo len De Valk kunnen parkeren. „Maar de wijkagent heeft ge zegd dat wij onze auto's gewoon met twee wielen op de stoep kunnen neerzetten. En als dat problemen mocht opleveren met bouwverkeer of hulpdien sten dan willen we graag aan het begin van de straat op het Schutterveld onze wagens par keren." Voor argumenten van de ge meente dat de straat te smal is om op de stoep te kunnen par keren omdat anders bij druk bouwverkeer politie, ambulan ces en brandweer niet kunnen passeren, zijn de bewoners niet gevoelig. „Er zijn allerlei borden neergezet waaruit blijkt dat de parkeervakken worden gebruikt als laad- en losvakken en voor de opslag van bouwmateriaal. Waarom zouden wij onze auto's daar dan niet kunnen neerzet ten?" De gemeente kon hier vanochtend niet op reageren. Eigenaar J. Koenes (rechts) van het gelijknamige taxibedrijf troost met een van zijn werknemers (links) een andere werknemer voor wie de emoties rond de sluiting van het bedrijf allemaal te veel werden. Foto: Henk Bouwman door Eric-Jan Berendsen leiden - Oké, hij heeft een huurschuld van 15.000 euro en ja, hij staat in het krijt bij de belastingen voor ruim 120 mille. Maar dat op maandagmorgen deurwaarders van de Belastingdienst dan kantoor en garage slui ten, de auto's aan de ketting leggen en het personeel op straat zet, gaat eigenaar J. Koe nes van het gelijknamige taxibedrijf veel te ver. „Ik ben niet failliet, ik heb betalingspro blemen. Ik heb ruim 22 jaar het mooiste be drijf van Leiden gehad maar ben de dupe van het slechte betalingsbedrag van debi teuren." Gisterochtend ging de deur op slot bij Koe nes aan de Rooseveltstraat. Graag had de ei genaar nog een paar dagen respijt gekregen om het 40-koppige personeel elders onder te brengen en lopende contracten over te doen aan de concurrentie. Maar die tijd werd hem niet gegund. „Ik wilde mijn zaak jes keurig afwerken en dan vrijwillig in liqui datie gaan. Zo was ik nog in onderhandeling om bijvoorbeeld het leerlingenvervoer aan een ander bedrijf over te dragen. Maar waar moet ik onderhandelen nu mijn kantoor is gesloten? De taxi's die nog rijden zijn lease wagens maar we hebben geen centrale meer. Hoe moet je dan je bedrijf runnen?" Een aankondiging van een openbare ver koop een week of drie geleden betekende de nekslag voor zijn bedrijf, meent Koenes. De executieverkoop werd nog wel op het laatste moment afgeblazen maar de toon was ge zet. Heel Leiden en omgeving wist dat Koe nes in de problemen zat. „Mensen die geld van je tegoed hebben, staan dan ineens op de stoep en mensen van wie ik geld tegoed heb, denken dat betalen we niet meer want Koenes gaat toch failliet." De eigenaar van het taxibedrijf verwijt met name R. Breedveld, verhuurder van de be drijfsruimte, van een starre houding. „Als ik nog twee drie dagen de tijd had gehad om mijn zaakjes te regelen, was dit niet nodig geweest. Dan was ik overgegaan tot vrijwilli ge liquidatie. Die tijd is mij gewoon niet ge gund." Zowel Breedveld als de Belastingdienst zijn echter van mening dat Koenes tijd genoeg heeft gehad om aan zijn financiële verplich tingen te voldoen. door Wim Koevoet leiden - De Pelikaanhof is niet volledig in de ban van het veilig heidsvraagstuk. Ondanks de angstaanjagende gebeurtenis, afgelopen weekeinde, met een mede-bewoonster die in haar slaap door een onbekende man werd aangevallen, lijkt van ver hoogde alertheid geen sprake. Sommige bewoonsters zijn niet of nauwelijks op de hoogte van het incident dat de 18-jarige stu dente bijna het leven zou heb ben gekost. Door haar belager in vermoedelijk het gezicht te bij ten, heeft zij een einde aan de worsteling kunnen maken. Een paar studentes lezen het verslag in de krant die hen wordt aan gereikt. „Gatver!" Maar na wat kreten van afgrijzen volgt in bij na alle gevallen het relaas dat de verhalen dat het niet pluis zou zijn in de Pelikaanhof overtrok ken zijn. „Er is een kleine groep die regelmatig met dat soort ver halen naar buiten treedt maar ik ben zelf nog nooit bij dergelijke incidenten betrokken geweest", zegt een studente, die haar naam niet kwijt wil en haast heeft omdat er gasten op haar wachten. Een andere studente beaamt dat. Zij is door een sms-je dat ze aanvankelijk niet begreep ("Ik hoop dat jij het niet bent") op de hoogte gesteld van het inci dent Ze wekt allesbehalve de indruk dat ze bang is geworden en prijst het beleid van de Stich ting Leidse Studentenhuisves ting die alleen nog maar studen ten in de Pelikaanhof toelaat en werkende jongeren tegenwoor dig elders huisvest. Op deze middag heerst een serene rust in de Pelikaanhof die af en toe wordt doorbroken door meestal vrouwelijke studenten die het wooncomplex in en uit fietsen. Wel zijn de kranten en folders tussen de deurschamieren ver dwenen. Zondag, een dag na het misdrijf, staken deze stokken van papier nog doodleuk tussen de scharnieren om de portiek deuren die toegang geven tot het woongedeelte permanent open te houden. Gerda („Nee, liever geen achter naam"), 24 jaar en al ruim vijf jaar woonachtig in de Pelikaan hof, verbaast zich niet over deze rode loper voor ongewenste be zoekers. „Ik doe ook pas sinds dit weekeinde de deur op slot van mijn kamer als ik slaap. De angst dat ik er in paniek niet uit kan, is groter dan de angst voor indringers." Volgens politiewoordvoerder J. Nelemans is er in de Pelikaan hof 'een wankel evenwicht tus sen een sterk fort en de zoete in val'. „De overval is zeker ook aanleiding om met de beheer der nog eens van gedachten te wisselen over het sleutelplan." L. Johnson, directeur van de Stichting Leidse Studentenhuis vesting. ziet in het 'extreme inci dent' geen aanleiding om het roer in de Pelikaanhof om te gooien. Ze houdt vol dat het vei lig is in het wooncomplex aan de Pelikaanstraat Om bij de be woners binnen te komen moe ten drie deuren die afgesloten horen te zijn, geopend worden. Maar tegen nonchalant woon- gedrag valt weinig te beginnen, stelt ze. (advertentie) ITALIë OP EEN KWARTIERTJE VAN LEIDJN? De Italiaanse topkok Roberto de Luca (bekend van het gerenom meerde Da Roberto in Den Haag), kookt nu in Villa Rozenrust. Menu's vanaf 32,50, a la carte uiteraard ook mogelijk. Reserveren gewenst. Zondag gesloten, zaterdag geen lunch. Parkeren op eigen terrein. Veursestraatweg 104 - 226S CG Lfiduhrndam Telefoon 070 - 327 74 60 Fax 070 - 327 50 62 red Simons let herboren Pharming idiger en saaier' gewor- zijn niet langer groots epend", lacht commerci- eur Rein Strijker veront- end. „De tijd van de gro- i is voorbij. We zijn voor- ïrden." Na een jaar tigen en herstructure- Leidse biotechnolo- jf per io oktober weer op tl wn. was tot een jaar gele- paradepaardje van de - ndse biotechnologie, rijf stond aan de basis enetisch gemanipuleer- Herman en opereerde Ügingen in Finland, Bel- p Verenigde Staten zelfs ionaal. Zo voelde het t Strijker als hij op die jkijkt. „We zagen ons- ren groot farmaceutisch dat meedeed met de ab- >p." Maar begin augus- was opeens het geld ten wilden Pharming, s de oprichting eind ja- looit zwarte cijfers had ren, niet meer financie- ende ineenstorting van ig had directe gevolgen en patiënten met de te van Pompe. Zij de- aan een klinische test geneesmiddel alfaglu- dat Pharming en het sch Ziekenhuis Rotter- Erasmus MC) samen lemaakt. Uiteindelijk ïarming de productie aan zijn voormalige za- ier Genzyme. Nog )mt de grondstof voor ucosidase van Phar- it zit in de melk van ge- emanipuleerde konij- ïarmings proefboerde- Brabantse Someren. g brengt het voorlopig "Genzymes fabriek in gië, waar het wordt ge- Saneren van Pharming was 'een pijnlijk proces', zegt commercieel directeur Rein Strijker. Nu ziet hij de toekomst weer positief tegemoet. Foto: Henk Bouwman zuiverd en verpakt. Aan deze gang van zaken komt binnen kort een einde als Genzyme overstapt op een andere pro ductiemethode. Om te overleven moest Phar ming keihard saneren. Van 230 medewerkers ging het bedrijf te rug naar veertig man. Twee van de drie verdiepingen in het be drijfsgebouw deed Pharming over aan buurman Crucell. De vestiging in Finland werd geslo ten, de Belgische poot ging na een rechterlijke uitspraak naar Genzyme. Wel behield Phar ming de proefboerderij voor transgene koeien in het Ameri- kaanse Madison, Wisconsin. Het massaontslag is goed verlo pen, al was het volgens Strijker 'een pijnlijk proces'. „Vrijwel ie dereen is via individuele bemid deling bij een andere werkgever ondergebracht." Een apart pro bleem was de optieregeling die Pharming zijn medewerkers had gegeven. „De opties waren niets meer waard, maar de mensen hadden er van te voren wel be lasting over betaald. Pharming had ze dat geld voorgeschoten. Stel je voor je bedrijf ontslaat je en of dat nog niet erg genoeg is, heb je er ook nog een schuld bij. Gelukkig hebben we met de be- lastingdienst een rechtvaardige, clemente kwijtscheldingsrege ling kunnen treffen." Tegelijkertijd met de inkrimping keek het bedrijf kritisch naar de producten die snel winst kon den opleveren, zelfs al was het maar een beetje. Het meest veelbelovend is een medicijn te gen de erfelijke zwellingsziekte angio-oedeem. Deze ziekte, waar in Europa en de VS tussen de 20.000 en 50.000 mensen aan lijden, kan dodelijk zijn als de /welling bijvoorbeeld plaats vindt in de luchtpijp. Pharming heeft net een eerste klinische testfase afgerond met twaalf patiënten in het LUMC. De resultaten zijn veelbelovend. „De Cl-waarde in de patiënten werd normaal en het medicijn vertoonde geen bijwerkingen", zegt Strijker. „We weten nu bij benadering hoe groot de dosis moet zijn om de patiënten net zoveel Cl in hun lichaam te ge ven als gezonde mensen." Phar ming gaat nu een kapitaalkrach tige partner zoeken om het me dicijn samen verder mee te ont wikkelen. Als dat lukt, kan ook het boekjaar 2003 zonder verlies worden afgesloten. Een tweede product waarmee Pharming snel de markt op wil, is fibrinogeen. Dit is een stof die bloedstoüing teweeg brengt. Als fibrinogeen wordt blootgesteld aan de lucht, ontstaat fibrine, feitelijk het korstje op een wond. Dit middel, denkt Strijker, komt van pas bij operaties waarbij veel bloed vrijkomt. „Chirurgen willen dat bloed niet", licht Strij ker toe. „Door fibrinogeen op de wond te spuiten, gaat hij heel snel dicht en kan de chirurg snel verder." Pharming verwacht op termijn ook commercieel succes van de stof collageen, een elastisch bin dweefsel dat bijvoorbeeld in kraakbeen zit. Bij ouderen ver dwijnt collageen langzaam maar zeker uit het lichaam, maar er zijn manieren om het collageen- tekort aan te vullen. Pharming heeft in het Canadese Angiotech een partner om collageen mee te ontwikkelen. Tenslotte heeft het Leidse biotechbedrijf nog het ontstekingsremmende eiwit lactoferrine. Pharming wil het gebruiken als geneesmiddel voor mensen die besmet zijn met een bacterie die resistent is voor antibiotica. Strijker ziet weer toekomst voor Pharming. Financieel begint het bedrijf in elk geval met een na genoeg schone lei. „Het jaar 2001 sloten we nog af met veer tig mijloen euro schuld en een verlies van 54 miljoen euro, al zitten daarin ook al kosten voor de surséance. Het boekjaar 2002 sluiten we af op een nullijn: geen winst, praktisch geen ver lies en onze schuldenlast is ge daald tot onder de vijf miljoen euro. Ook de komende jaren zien er goed uit als Pharming kapitaalkrachtige partners kan vinden om onze producten naar de markt te brengen." Eén deal is al gesloten. Phar ming heeft het Amerikaanse gentechbedrijf GTC een licentie gegeven voor het gebruik van haar technologie om transgene koeien te maken. .Achteraf was het zo simpel zegt Strijker, nog verbaasd. „Het leverde meteen anderhalf miljoen dollar op! De komende jaren gaan we dit va ker doen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13